برگزار نشدن لیگ برتر جدی‌تر شد

گروه ورزشی الف،   3980405068

شورای امنیت ملی کشور برای ایجاد استانداردهای مورد نیاز در ورزشگاه‌ها ورود و تاکیدی ویژه داشته. پس انتظار تعویق در شروع مسابقات لیگ و بحران‌های احتمالی که پیامد آن است، وجود دارد.

برگزار نشدن لیگ برتر جدی‌تر شد

به گزارش ورزش سه، رقابت‌های لیگ برتر زیر سایه حواشی دیدار دو تیم پرسپولیس و سپاهان که درنیمه نهایی جام حذفی بار دیگر به هم رسیده بودند، خاتمه یافت و اضافه شدن اتفاقات فینال جام حذفی در ورزشگاه فولاد آره‌نای اهواز هم چیزی نبود که مسئولان امنیتی کشور به سادگی از آن عبور کنند.

اگر مصاحبه‌های مهدی تاج ریاست فدراسیون فوتبال را در روزها و هفته‌های اخیر نگاهی بیاندازید به یک جمله آشنا برمی خورید و آن اینکه از برگزاری مسابقات فوتبال خبری نخواهد بود؛ اگر استانداردها و زیرساخت‌های مدنظر فدراسیون فوتبال در استادیوم‌ها رعایت نشود. حالا این سوال مطرح می‌شود که استانداردهای مدنظر فدراسیون فوتبال چه مواردی هستند و چرا رئیس بالاترین رکن فوتبال ایران اینقدر در مصاحبه‌های خود بر رعایت آنها تاکید می‌کند؟

در واقع موجی که ایجاد شده دلیلی ویژه دارد و آن اینکه شورای امنیت ملی روی آن دست گذاشته است. مسئولان دیگر نمی‌خواهند شاهد اتفاقاتی باشند که طی فصل و فصول گذشته شاهدش بودیم و برای همین منظور شورای امنیت ملی به وزارت ورزش و جوانان و آنها نیز آنطور که سلسله مراتب می‌گوید، به فدراسیون فوتبال دستور داده اند تا موانعی که برگزاری یک مسابقه ایمن را از تحت الشعاع خود قرار می‌دهند، هر طوری که هست، از پیش برداشته شوند و این دستور یعنی در صورت عدم رعایت مواردی که برآنها تاکید شده، رقابت‌های لیگ به تعویق خواهد افتاد.

همانطور که اشاره شد، شورای امنیت ملی به ایجاد زیرساخت‌های لازم در استادیوم‌ها ورود کرده؛ پس عمده ترین دغدغه‌های این روزهای فدراسیون فوتبال، برطرف کردن مسائل امنیتی است که در پنج آیتم دسته بندی می‌شوند.

۱- فروش بلیت الکترونیک: این آیتم پیش نیاز مورد دوم هم است. نکته‌ای که باید در خصوص این موضوع اشاره کرد اینکه، بلیت فروشی الکترونیکی به سیاق سابق دیگر قابل قبول نیست و مسئولان کشور تاکید دارند، بلیت فروشی از این پس طبق شماره صندلی انجام شود.

۲- شماره دار شدن صندلی‌ها: این مسئله نیز به نوعی مرتبط با موضوع سوم است. یعنی وقتی صندلی‌ها شماره گذاری می‌شوند باید یک هوادار که بلیت را در دستانش دارد، بداند از کدام ورودی وارد شود تا بدون مشکل در جایگاهی که برای او در نظر گرفته شده، مستقر شود.

۳- اصلاح گذرگاه‌های ورزشگاه‌ها: در دیدار نیمه نهایی جام حذفی فصلی که گذشت یکی از دلایل اصلی ایجاد درگیری در پایان بازی این بود که هواداران سپاهان و پرسپولیس تنها یک راه خروجی داشتند. در آن دیدار نزدیک به ۳۰۰ هوادار آسیب دیدند و ماشین‌های زیادی دچار خسارت شدند. برای حل این معضلات، فدراسیون فوتبال تاکید کرده در تمامی ورزشگاه‌ها باید مسیرهای خروجی عادی، ویژه و اضطراری هواداران میزبان و میهمان و همینطور اصحاب رسانه و مقامات اجرایی مسابقه تفکیک شود.

۴- نصب دوربین‌های مداربسته و ایجاد اتاق کنترل: دوربین‌های مدار بسته باید به نحوی نصب شوند که از ورودی استادیوم تا روی سکوها توسط مقامات امنیتی قابل رصد و رهگیری باشد.

۵- توجه به نیازهای رفاهی هواداران: این آیتم یکی از ویژگی‌های استادیوم‌های مدرن به شمار می‌رود و در زمینه کارهای فرهنگی به شمار می‌رود. بسیاری از روانشناسان و کارشناسان فوتبال معتقدند وقتی هوادار برای دسترسی به امکانات رفاهی در ورزشگاه دچار چالش و عذاب می‌شود، این موضوع سبب برهم ریختن شرایط روحی و روانی او می‌شود و همین موضوع می‌تواند سبب ایجاد درگیری و حواشی در بازی شود.

البته مواردی که ذکر شد تنها دغدغه‌های مسئولان امنیتی کشور است و فدراسیون فوتبال برحسب وظیفه ذاتی خود سایر نقایص ورزشگاه‌ها را نظیر چمن، نور، رختکن‌ها و.. مانند سابق بررسی می‌کند.

با این وصف اگر بخواهیم شرایط ۱۵ استادیومی که قرار است در لیگ برتر میزبانی کنند را بررسی کنیم، هیچ یک از آنها نمی‌توانند مجوز فدراسیون را برای برگزاری بازی کسب کنند. استادیوم آزادی طی سال‌های گذشته و هنوز، ویترین فوتبال ایران به شمار می‌رود ولی این ورزشگاه هم استانداردهای مورد نیاز فدارسیون را برای برگزاری بازی‌های لیگ نوزدهم ندارد و همین چند روز پیش بود که بار دیگر کنفدراسیون فوتبال آسیا باشگاه پرسپولیس را جریمه کرد.

سایر استادیوم‌های مدرن کشور نظیر ورزشگاه امام رضا و فولاد آره نا هم اگرچه شرایط خوبی دارند، اما نیاز به رفع برخی نواقص دارند که از طریق فدارسیون به مسئولان آنها اطلاع رسانی شده است؛ نواقصی نظیر شماره گذاری صندلی‌ها و ایجاد گیت های ورودی استاندارد.

در حال حاضر هیچ یک از استادیوم‌های کشور گیت ورودی استاندارد ندارند و فقط استادیوم فولاد آره نا شماره گذاری صندلی دارد که

این ورزشگاه هم پس از فینال جام حذفی نزدیک ۳۰۰ صندلی را از دست داد.

عزمی جدی از سوی مقامات بلندمرتبه کشور برای ایجاد امنیت در استادیوم‌های کشور آغاز شده و برای رفع این مشکلات، وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال بسیج شده اند. بیشتر از یک ماه تا شروع رقابت‌های لیگ برتر در دوره نوزدهم باقی مانده و اگر مشکلاتی که به آنها اشاره شد، حل نشود، شاهد تاخیر در شروع رقابت‌های لیگ خواهیم بود.

البته که تاخیر لیگ هم عواقب بد خاص خود را دارد؛ اولین آفت ایجاد اختلال در بازی‌های مقدماتی تیم ملی در راه رسیدن به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر است و عامل منفی دوم هم اینکه سهمیه‌های فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیای سال آینده با ابهام روبرو می‌شود. مسئولین امنیتی با این حال روی مواضع خود استوارانه ایستاده اند و می‌گویند می‌خواهیم به جای اینکه در هر بازی توسط کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا جریمه شویم و شاهد ادامه مشکلات و معضلات امنیتی باشیم، یک بار برای همیشه محکم‌تر و قانونمندتر از گذشته عمل کنیم تا سال‌های بعد لیگی با کیفیت تر و بدون دردسرتر برگزار کنیم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 2. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 3. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 4. ما و بی‌بی‌سی

 5. فیروزآبادی: اختلال اینترنت به زودی برطرف می‌شود

 6. توهم سعودی‌ها؛ «جنگ به داخل ایران منتقل شد»

 7. نگاهی به نظرات کاربران پس از قطعی اینترنت

 8. مشاجره ازغدی با رئیس‌جمهور رسما تکذیب شد

 9. حکایت زنانی که برای اغتشاش به ایران آمدند

 10. مسکو: از ادعای آمریکا درباره حمایت از مردم ایران «مبهوت» شدیم

 11. رحیم‌پور ازغدی: امضای بیشترین قرارداد با دشمن در۶ سال گذشته/ احتمالا در شورای انقلاب فرهنگی حضور پیدا نکنم

 12. شمخانی: تک تک اغتشاشگران مجازات می شوند/ صف آشوبگران از معترضان جدا است

 13. «آمد نیوز»حرفه‌ای با امکانات بیشتر!

 14. آغاز اتصال اینترنت به صورت محدود

 15. برپایی ‌راهپیمایی محکومیت اغتشاشات روز دوشنبه در تهران

 16. شاه سعودی؛ فرافکنی یا آلزایمر؟

 17. باهنر: دروازه اول شکست، اطمینان به پیروزی در انتخابات است

 18. اتصال اینترنت ۷ دانشگاه بزرگ تهران

 19. گفت و گوی تلفنی وزیر خارجه ژاپن با ظریف

 20. خسارت دیدگان از اقدامات آشوبگران شکایت کنند

 21. حقوق معلمان در کدام کشورها بالاتر است؟

 22. ۱۷ استان در انتظار آب دریای عمان و خلیج فارس

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 3. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 4. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 5. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 6. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 7. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 8. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 9. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 10. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 11. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 12. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 13. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 14. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 15. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 16. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 17. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 18. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 19. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 20. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین و تکذیب آن/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 21. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 22. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 23. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 24. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 25. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

آخرین عناوین