دنیای امروز دنیای موشک‌هاست

سعید نوروزی، گروه سیاسی الف،   3980404059 ۸۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
دنیای امروز دنیای موشک‌هاست

جنگ یا صلح؟ دوگانه‌ای که بر طبل آن می‌کوبند؛ حرف از صلح که زده می‌شود می‌گویند باید بر سر میز مذاکره نشسته و درباره هر چیزی که ما می‌خواهیم مذاکره کنیم وگرنه شرایط برایتان بدتر می‌شود. در عین حال که از صلح سخن می‌گویند، تهدید هم می‌کنند! در کنار آن فشار بر مردم وارد کرده تا وادار به عقب‌نشینی شده، بر سر میز نشسته و تن بدهیم بر آن چیزی که می‌خواهند. آخر سر هم نه چیزی از مذاکره نصیب‌مان می‌شود نه آن‌ها به قول‌هایشان عمل می‌کنند، همانطور که در ماجرای برجام به عینه دیده‌ایم.

اما این روزها بحث جنگ، مطرح‌تر است. جنگ که به میان می‌آید برخی از داخل می‌گویند باید با آمریکا کنار و کوتاه آمد؛ در آن سو نیز آمریکا و اسرائیل شروع به تهدید کرده و می‌گویند گزینه نظامی روی میز است! امروز حتی کار به فرستادن کشتی جنگی و ناو آبراهام لینکلن هم رسیده و ایالت متحده نظامیانش را در خاورمیانه افزایش می‌دهد. اسرائیل نیز خودی نشان داده و چند وقت یک‌بار حملاتی در سوریه انجام داده و دائما ایران را تهدید می‌کند. 

سرانجام هر دو مشخص است؛ درباره‌ٔ صلح (همان مذاکره) نمی‌توان با سابقه‌ای که از آمریکا و اروپایی‌ها داریم به آن‌ها اعتماد کنیم و دوباره بر سر یک میز بنشینیم؛ پس راهکار فقط نگاه به توان داخلی و استفاده از ظرفیت‌های موجود در کشور است. که اگر چشم از اروپا برداریم می‌توانیم وضعیت اقتصادی را تا حد بسیاری سامان دهیم، به شرطی که مسئولان دست از حرف کشیده و کار کنند.

جنگ نیز مشخص است؛ برای مقابله با تهدیدات علیه کشور باید مقابله و مقاومت کرده و توان نظامی - دفاعی را افزایش داد. که اگر این مورد عملی شود، دیگر حتی جرات انجام حرکت نظامی علیه خاک ایران را ندارند، همانطور که اکنون نیز اینگونه بوده و اگر حرفی هم می‌زنند، برای ایجاد ترس و جوّ روانی بوده تا بلکه بتوانند کار خود را پیش ببرند؛ که به پشتوانه افزایش و بالابردن قدرت دفاعی - نظامی تاکنون بارها ضربات سنگینی از نیروهای ایرانی خورده‌اند. چه در عراق و سوریه که با حضور مستشاران ایرانی نتوانسته‌اند به آنچه می‌خواستند برسند چه در تقابل‌های رودررو! 

آخرینش سرنگونی پهپاد غول‌پیکر آمریکایی بود که با سامانه بومی سوم خرداد رهگیری و منهدم شد. حتی بعد از آن هم نتوانستند پاسخی به ایران بدهند و می‌دانستند هر گونه رفتاری شرایط را برایشان وخیم‌تر می‌کند؛ پس مشخص است که در این زمانه باید قدرت نظامی را افزایش داد، مشخص است که باید موشک ساخت و به آن افتخار کرد تا بتوان از خود دفاع کرد؛ اگر امثال سامانه پدافندی سوم خرداد و رادار بشیر (که گفته می‌شود پهپاد RQ-4 آمریکایی ابتدا توسط این رادار شناسایی شده) نبودند، ایالت متحده با پهپادهای فوق پیشرفته‌اش آسمان ایران را گشت می‌زد و دیگر ترسی از نیروهای ایرانی نداشتند.

دنیای امروز دنیای موشک است برای ایران، وقتی زیر مذاکرهٔ چندساله و معتبر می‌زنند، گفتمان ایران باید توسعه قدرت نظامی و دفاعی‌اش باشد و در کنار آن بگوید مذاکره می‌کنیم به شرط‌ها و شروطه‌ها...

دنیای امروز نظامی است، که آمریکا تهدید کرده و ناو می‌فرستد اما وقتی از طرف مقابل مقاومت می‌بیند مجبور است عقب‌نشینی کند. و پاسخ ایران به برایان هوک که می‌گوید: «دستاوردهای موشکی ایران فتوشاپ است!» همین است؛ تحقیر و زدن پهپاد پیشرفته‌اش توسط سپاه پاسداران انقلاب. صدالبته در بیان کلی کاجرا باید گفت که آمریکا توان اقدام نظامی علیه ایران را نداشته و نمی‌تواند حمله کند که اگر می‌توانست در این ۴۰ سال انجام می‌داد.

تجربه نشان داده وقتی توانایی‌هایمان زیاد شد و دشمن دید که می‌توانیم مقابله به مثل کنیم، متوقف می‌شود. عقل هم می‌گوید وقتی قدرت دفاعی را افزایش ندهی، دشمنت گستاخ می‌شود. پس باید قدرت دفاعی‌ ما به نوعی باشد که دشمن تشویق نشود به اقدام علیه کشور.

اتفاق اخیر، درس مهمی به همه، خصوصا دولتی‌ها داد و آن اینکه، در دنیای سیاست، قدرت‌ها برای قانون، مذاکره و وعده‌هایی که می‌دهند، ارزشی قائل نیستند و برای رسیدن به هدف، حاضرند دست به هرکاری بزنند تا به خواسته خود برسند. امروز با اقتدار است که کارها پیش می‌رود نه با لبخند و قدم زدن. لذا دیپلماسی را هم اگر بلد باشی باز شاید فریب خورده و به آن‌ها اعتماد کنی. چه زمانی روزگارِ مذاکره هم هست؟! آن زمان که در مذاکره قوی باشیم و طوری مذاکره کنیم که سرمان کلاه نرود. آن‌ها از مذاکره، مبادلات اقتصادی، تحریم، تهدید به جنگ و سلاح و... استفاده می‌کنند تا به خواسته‌شان برسند و سد مقاومت را بشکنند؛ پس در مقابل همه‌ٔ اینها بایستی تجهیزات دفاعی و قدرت نظامی داشت.

امروز! دنیای موشک است، دنیای گفتمان و مذاکره با کشورهایی هم‌چون آمریکا، انگلیس و فرانسه تمام شده است و آن‌ها اگر حرفی هم می‌زنند فقط گنده‌گویی و وعده پوچ است و نباید دل بست.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۷۰۳۰۰۱۰:۲۹:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۴
اون موقع که سرهنگ های ما میگفتن ما به موشک نیاز داریم اقایان گفتن نه و فقط مذاکره و گفتمان... جناب هاشمی رفتنداما امثال اقای روحانی و ظریف جایشان را پر کردند و هنوز می گویند مذاکره...
ناشناس۹۷۰۴۴۷۱۱:۱۸:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۴
اگر به حرف حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی که گفته بود دنیای امروز دنیای گفتمان است نه موشک ها !!! عمل می کردیم اکنون امنیت هم نداشتیم و سایه جنگ بر سرکشور گسترده بود.
ناشناس۹۷۰۶۵۶۱۲:۱۳:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۴
هرچی میکشیم از انحرافیه که رفسنجانی بعد از جنگ ایجاد کرد . از تجمل و اشرافی گری و کاخ نشینی گرفته تا مذاکرات پنهانی با این و اون ، حتی با عربستان و امثال اون . اینهمه ژن و رانت و پارتی ، محصول تفکرات ایشون بود که سی ساله مملکت رو گرفتار کرده .
ناشناس۹۷۱۰۸۰۱۴:۳۱:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۴
با انحراف و هرچه میکشیم از هاشمی شما موافق بودم ولی با قسمت دوم حرفت خییییییررررررررررررر
ناشناس۹۷۲۰۶۹۲۲:۴۲:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۴
هاشمی ٨سال ریس جمهور بود ٢ساله مرده بعد چطوری٣٠ساله گرفتاریها ازاونه؟
ناشناس۹۷۰۷۰۳۱۲:۲۵:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۴
وقتی هاشمی تا این اندازه مرتکب خطای استراتژیک شده، پس ببین در آن سالها که رسمی و غیررسمی امور مملکت دستش بوده چقدر اشتباه کرده! بیخود نیست که الان به این همه بدبختی گرفتاریم...
ناشناس۹۷۱۰۳۳۱۴:۱۲:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۴
افزایش نرخ ارز دولتی از 7 تومان به 144 تومان در دولت هاشمی یکی از خطاهای استراتژیک ایشان در زمینه اقتصاد بود که باعث مشکلات فراوانی برای مردم شد.
ناشناس۹۷۰۴۹۵۱۱:۲۴:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۴
قدرت نظامی پشتوانه دیپلماسی قوی است.
ناشناس۹۷۰۵۳۳۱۱:۳۱:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۴
اعتماد ینی مرگ... خود ایت الله هم میدانستند اما سیاست اقتضا میکرد که نگویند.. نشانه اعتماد هم که شد تحریم؛ تحریم ظریف توسط آمریکایی که امید دارند روزی خوب بشنود و این یعنی مرگ
ناشناس۹۷۰۶۵۹۱۲:۱۴:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۴
سیاست که نه ، منافع شخصی و خانوادگی و حزبی و جناحی و قومی و قبیله ای !
ناشناس۹۷۰۹۸۷۱۳:۵۶:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۴
برای چکش همه مشکلات به شکل میخ است
ناشناس۹۷۰۳۰۱۱۰:۲۹:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۴
چرا معطلی تنها راه نجات جهان جنگ و نابودی امریکا و غرب و اسرائیل و کشورهای عربی سپاه باید برای نجات بشریت زودتر موشک باران کنه جهان را
ناشناس۹۷۰۴۳۲۱۱:۱۵:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۴
چرا چرت میگی موشک های ایران کاربرد دفاعی دارند و در جهت بازدارندگی از جنگ است.
ناشناس۹۷۰۶۶۱۱۲:۱۵:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۴
پهپاد اربابت رو زدن ، تو دیوونه شدی ؟
حمید۹۷۰۹۹۶۱۴:۰۰:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۴
هرکی مخالف شما بود نوکر آمریکا و اسراییه؟
عابد۹۷۱۱۵۸۱۴:۵۳:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۴
حق و ناحق داریم و میانه نداریم....ایران و نظامیان آن حق اند و مخافینشان ناحق و نوکر ناحق
ناشناس۹۷۱۵۶۸۱۷:۱۹:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۴
مخالف چی هستی ؟ وقتی بحث دفاع از خاک ایران در برابر امریکاست ، مخالفت تو به معنی نوکری اونهاست !
امیر حسین سلطان/تهران۹۷۱۹۴۷۲۱:۱۳:۰۳ ۱۳۹۸/۴/۴
اولا: ادب مرد به ز دولت اوست! هر وقت در منطق کم می آورید بی ادبی و تهمت را چاشنی و مکمل ادعاهای تان می کنید. سخن گفتن با هموطن خیلی بیش از آنچه تصور می کنید محتاج رعایت ادب و نزاکت است. ثانیا: اقتصاد و معیشت مردم با اینگونه توجیهات جناب نویسنده محترم قابل حل و فصل نیست و بالاخره ثالثا: نباید خطای از دست رفتن بهترین فرصتها در موضوع هسته ای حالا دوباره در موضوعی دیگر(دفاع موشکی) تکرار شود و نهایتا با قراردادی به مراتب مورددارتر از برجام هسته ای مواجه گردیم. والله اعلم
ناشناس۹۷۰۳۳۵۱۰:۴۶:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۴
اگر از تاریخ اسلام هم درس بگیریم باید در برابر ضربه های اقتصادی به دشمن ضربه اقتصادی زد و در برابر ضربه نظامی ضربه نظامی. با مذاکره نامتقارن نمیتوان امتیاز نظامی داد امتیاز اقتصادی گرفت و آنرا حفظ کرد. در بازی قدرت نباید تمنای روابط کرد.
ناشناس۹۷۰۳۵۹۱۰:۵۵:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۴
ترامپ دیشب هدف خود از مذاکره مجدد را نابود کردن برنامه موشکی ایران بیان کرد البته یانکی ها باید این آرزو را به گور ببرند.
ناشناس۹۷۰۳۷۰۱۰:۵۹:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۴
در دنیای امروز قانون جنگل حاکم است و قوی تر ها ضعیفان را می کشند نمونه بارز آن جنگ یمن است لذا تقویت بنیه دفاعی و موشکی کشور از اوجب واجبات است .
ناشناس۹۷۰۸۰۶۱۲:۴۷:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۴
فرمایش شما همه جا هست. هر کس قدرتش زیاد هست نظرش رو اعمال می کنه. مثلا در ادارات ما یا هر جای دیگه!
ناشناس۹۷۰۳۷۹۱۱:۰۱:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۴
این جمله ان مرحوم ، در دی ۹۴ و بلافاصله بعد از برجام مطرح شد و هدف هم زمینه سازی برجام ۲ بود...البته رهبری اجازه تکثیر ان تفکر خطرناک در حوزه دفاعی و منطقه ای رو نداد..
ناشناس۹۷۰۳۹۰۱۱:۰۴:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۴
جریان غربگرا ( و در واقع غربگدا) مدعی هست که به خاطر معیشت مردم ، باید مذاکره کرد.. شما به فکر ژن های خوبتون تو فرنگید نه مردم چرا موقع دریافت حقوق نجومی ، به یاد مردم نیستید ؟!
ناشناس۹۷۰۳۹۱۱۱:۰۵:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۴
در دنیای موشک فکری هم به سیب زمینی ومایحتاج مردم فلکزده بکنند سیب زمینی کیلوئی 9000 تومان با این گرانی نه دین میماند نه ایمان
ناشناس۹۷۰۶۶۶۱۲:۱۶:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۴
اگر اقتصاد مملکت هم دست افرادی بود که برای ایران و ایرانی ارزش قائل هستن الان وضع مملکت این نبود .
ناشناس۹۷۰۳۹۳۱۱:۰۵:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۴
شما؟ کارشناس ارشد تمام امور هستی؟ یادتان می آید غایت آرزوهایتان (محمود) در سال 88 می گفت: "من کارشناس ارشد تمامی امور هستم" شاید هم کبری آسوپار باشی.
ناشناس۹۷۰۵۷۶۱۱:۵۰:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۴
پیشرفت چشمگیر صنعت هسته ای و موشکی و فضایی ایران در دولت محمود احمدی نژاد بود درود بر او .
ناشناس۹۷۰۶۶۷۱۲:۱۷:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۴
نه بابا ، کارشناس تمام امور که خواهرزاده روحانیه !!!
ناشناس۹۷۱۴۶۲۱۶:۲۸:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۴
ایشان گفتند که انگلیس یک جزیره کوچک در شاخ آفریقا است یادتان هست که
ناشناس۹۷۱۹۴۲۲۱:۰۸:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۴
دکتر احمدی نژاد میگفت رییس جمهور باید د ر همه زمینه ها اطلاعاتی داشته باشد که کلاه سرش نره که حرف درستیه
ناشناس۹۷۰۴۰۲۱۱:۰۸:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۴
وقتی طرز فکر موشکی باشه وضعیت اقتصادی اینجوری میشه سنگاپور و ترکیه و...نگاه کنید.
ناشناس۹۷۰۵۸۰۱۱:۵۲:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۴
اقتصاد که نداریم اگر موشک نبود امنیت هم نداشتیم .
ناشناس۹۷۰۴۱۵۱۱:۱۱:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۴
پیشنهاد میکنم فیلم تاریکترین ساعت را ببینید.
ناشناس۹۷۰۴۱۶۱۱:۱۱:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۴
کاملا درست است. قانون این جامعه به اصطلاح بین المللی، قانون جنگل است. در همه زمینه ها باید توانایی خود را توسعه دهیم. هر کس در حد توان خود. حتی صرفه جویی در مصرف.
ناشناس۹۷۰۴۲۷۱۱:۱۴:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۴
سطح تحلیل مناسبات جهانی را در حد دعوای دو نفر تنزل داده اید چیزی که واضح است غربی ها بویژه آمریکا فعلا اقتصاد ایران را هدف گرفته اند در زمینه نظامی سیاست شون تحریک کردن و جاخالی دادن است بفرمایید برای اقتصاد چه کرده اید
ناشناس۹۷۱۰۶۳۱۴:۲۳:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۴
دشمن توان رویارویی و جنگ نظامی با ایران را ندارد و به همین دلیل به جنگ اقتصادی روی آورده است .
ناشناس۹۷۱۹۵۹۲۱:۲۵:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۴
نمیدونم سیاستشون تحریک هست یا نه اما اگر هم بخوان تحریک کن میدونن که نمیتونن جاخالی بدن چون اگر میتونستن الان یه پهپاد بیشتر داشتن.
ناشناس۹۷۰۴۹۸۱۱:۲۴:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۴
موشکی به در میخوره که پشتوانه اقتصادی داشته باشه . شوروی و چین را مقایسه کنید
ناشناس۹۷۰۷۰۸۱۲:۲۷:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۴
بدون امنیت اقتصاد معنی نداره
ناشناس۹۷۱۹۶۶۲۱:۲۹:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۴
به نظر دقیقا برعکس باشه چون میگن سرمایه خیلی ترسو هست و جایی که امنیت نباشه سرمایه سریع فرار میکنه. علت رشد این روزهای بورس با توجه به تهدیدات بیرونی شاید همین باشه. سرمایه ها خیالشون راحته که حداقل جاشون امنه.
1120۹۷۰۵۰۲۱۱:۲۵:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۴
خدا رحمت کند آیت الله هاشمی را کجا هستند امروز ببینند که موشکی نیاز داریم نه گفتمان و مذاکره را *** جنگ جنگ تا پیروزی ***
ناشناس۹۷۰۵۵۱۱۱:۳۹:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۴
تا زمانی که موجودات انسان نما ولی از درون پلید و حریص روی کره زمین وجود دارد، جنگ و نابودی و بی عدالتی هم وجود خواهد داشت
نا شناس۹۷۰۵۵۸۱۱:۴۲:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۴
اتحاد جماهیر شوروی قویترین موشک های قاره پیما را داشت، نیمی از اروپا و بسیاری دیگر از کشورهای جهان را تحت سیطره اش بودند، سیستم اطلاعاتی و جاسوسی اش همتا نداشت، اما امروز آن نظام را باید تو موزه ها جستجو کنید.
ناشناس۹۷۱۰۰۱۱۴:۰۱:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۴
روسیه که فقط نیمی از اونهمه قدرت شوروی رو داشت همین الان قویتر از امریکاست و حتی وضع زندگی عمومی مردم در اون خیلی بهتر از قبل شده . دلیل فروپاشی شوروی ، تفرقه ای بود که بین گروههای مختلف ایجاد شد به دست امریکا و بعد هم فروپاشی اقتصاد کمونیستی و سوسیالیستی اونها .
ناشناس۹۷۱۰۴۸۱۴:۱۶:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۴
کشورهای لیبی و عراق وقتی تاسیسات موشکی و هسته ای خود را جمع آوری و بار کشتی کردند مورد حمله نظامی قرار گرفتند.
ناشناس۹۷۱۹۷۱۲۱:۳۲:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۴
کسی نگفته که موشک داشته باشی حتما پیشرفت میکنی چون شرط اصلی پیشرفت تلاشه ولی حتما بدون امنیت پیشرفت نخواهیم کرد چون همیشه در سایه جنگ هستیم.
ناشناس۹۷۰۵۶۹۱۱:۴۵:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۴
پشتوانه سياست گفتگوي جامعه غرب و امريك جز بمب هسته اي چيز ديگه اي هست؟
ناشناس۹۷۰۵۹۴۱۱:۵۵:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۴
بچه گانه ترین ادعا که با موشک و باتون میشه امنیت برقرار کرد، جوجه را اخر پاییز می شمارند
ناشناس۹۷۱۰۵۴۱۴:۱۹:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۴
بچه های دهه هشتادی مثل شما زمان جنگ تحمیلی را ندیدند که چگونه صدام شهرهای ایران را موشک باران می کرد و ما توان مقابله به مثل و پاسخ نداشتیم و امروز اهمیت موشک و قدر امنیت مون را نمی دانند.
ناشناس۹۷۰۶۱۳۱۲:۰۰:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۴
درست است. شما یک کشور ضعیف نظامی نشان دهید که در دنیای امروز باقی مانده.نمونه اش زیاد است مثل لیبی ، عراق و سوریه و افغانستان.
رضا ایرانی۹۷۰۶۱۷۱۲:۰۱:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۴
امریکا به همپیمانان خود مانند ترکیه رحم نمی کند و به دنبال تجزیه کشورهای منطقه و تشکیل خاورمیانه جدید است و مذاکره با امریکا درباره توان موشکی یعنی نابودی امنیت و تمامیت ارضی کشور
ناشناس۹۷۰۶۲۵۱۲:۰۳:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۴
امروز گفتمان موشکهاست. واقعا این جمله را فقط یک .... میگوید. آدمهایی که در رابطه بین خودشلن و دیگران رابطه موشکی دارند، گفتمان یعنی گفتگو، یعنی مشکلت را با صحبت و مذاکره حل کن، نه چاقوکشی. وقتی در صلحی، نجنگ و صلح را حفظ کن. البته من فقط به تیتر ایراد گرفتم، بقیه مسایل را قبول دارم
ناشناس۹۷۰۶۳۳۱۲:۰۵:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۴
حرف تلخی است اما درست است.
شناس۹۷۰۶۹۶۱۲:۲۵:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۴
دل خوش به موشک نباش چون اگر خدای نکرده جنگی برای بقای نظام دربگیرد فرصتی برای شلیک نمی ماند . اگر عقل داشتن هواپیمای بدون سر نشین را هدف قرار نمی دادند چون هواپیمایی که با 35 سرنشین در کنار پهپاد بود تمام سیستم های شلیک موشک سپاه رو هک کردن . چرا فکر میکنید چهار تا .... می تونه با دنیا در گیر جنگ بشه ؟ اگر به امید روسیه و چین و کره شمالی هستید بدانید آبی از آنها گرم نمیشه . ...
ناشناس۹۷۱۰۵۹۱۴:۲۱:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۴
ساقط کردن پهباد فوق پیشرفته گلوبال هاوک اثبات کرد که یانکی ها هیچ غلطی نمی توانند بکنند .
ناشناس۹۷۲۰۸۶۲۲:۴۹:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۴
طعمه میدونی یعنی چی؟ فکر میکنی خودشون نمیدونستن توی اون ارتفاع از پرواز پهپادشون زده میشه
ناشناس۹۷۰۶۹۷۱۲:۲۵:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۴
همه جای کره زمین همین را میگویند؟!
ناشناس۹۷۰۸۰۳۱۲:۴۷:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۴
دلم می‌خواهد بنویسم: الله‌اکبر!
ابراهیم۹۷۰۸۰۹۱۲:۴۷:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۴
کاش دولتمردان ما در وادی اقتصاد، همان‌گونه عمل کنند که رزمندگان ما در سنگر امنیت! کاش سامانه اقتصادمان هم متکی به خدا بود!
ناشناس۹۷۰۸۲۵۱۲:۵۱:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۴
اگر دنیای امروز دنیای سلاح بود ونه گفتمان ،اتحاد جماهیر شوروی با انهمه سلاح از هم نمی پاشید .اصولا نظاماتی پایدار هستند که متکی به اراده ملتها ومتکی به تعاملات جهانی باشند .بزرگان ما همواره اعتقاد داشتند که (اسایش دو گیتی ،تفسیر این دو حرف است ،با دوستان مروت با دشمنان مدارا )
ناشناس۹۷۱۱۹۰۱۵:۰۷:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۴
نظام کمونیسم از درون از هم پاشید و شکست خورد وگرنه هیچ ابرقدرتی توان جنگ با شوروی سابق و روسیه امروز را نداشت و ندارد.
ناشناس۹۷۰۸۹۸۱۳:۱۹:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۴
یه طرف ایران و کره شمالی هست. یه طرف ژاپن کره‌جنوبی ویتنام یا حتی ترکیه است. این اجازه بدیم مردم درباره کلیت سیاست خارجه کشورشون انتخاب کنند
ناشناس۹۷۱۱۷۶۱۵:۰۴:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۴
پیشرفت کره جنوبی و ژاپن بدلیل همت و تلاش مردم شون هست وگرنه چرا افغانستان و پاکستان و مصر و غیره که زیر بلیت کدخدا هستن پیشرفته نیستن ؟!
ناشناس۹۷۲۵۴۹۰۹:۲۶:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۵
هم تلاش مردم هم نداشتن زالو....
ناشناس۹۷۱۱۹۳۱۵:۰۸:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۴
بهترین مدل اقتصادی برای ایران مدل چین است که به دومین قدرت اقتصادی دنیا بعد از اتحادیه اروپا تبدیل شده و هم زیر بلیط نظام سلطه نیست .
ناشناس۹۷۱۸۶۷۲۰:۰۸:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۴
مصر و عربستان و اتیوپی و مراکش و کلمبیا و شیلی و تاجیکستان و قرقیزستان و... اینها همه متحد امریکا هستن ولی از پیشرفت در اون کشورها خبری نیست
ناشناس۹۷۰۹۲۳۱۳:۲۹:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۴
این دوگانگی‌ها چه سودی دارد؟! هم مذاکره هم موشک
ناشناس۹۷۱۰۲۷۱۴:۱۰:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۴
خدا بيامرزد آقاي رفسنجاني را...اگر نبود هنوز داشتيم با عراق ميجنگيديم!
ناشناس۹۷۱۱۸۰۱۵:۰۵:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۴
چرا آقای رفسنجانی بعد از فتح خرمشهر با پایان جنگ مخالف بودند ؟!
ناشناس۹۷۱۵۷۸۱۷:۲۲:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۴
دمت گرم، گل گفتی به خدا
ناشناس۹۷۲۱۳۳۲۳:۲۷:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۴
پذیرش قطعنامه 598 و پایان جنگ تصمیم نظام بود.
ناشناس۹۷۱۶۵۲۱۷:۵۸:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۴
اگر نبود الان وضعمون خیلی بهتر بود
ناشناس۹۷۱۹۷۴۲۱:۴۰:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۴
واقعا.... اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ !!!!! خدا بیامرزدش. نمیدونستم!!
ناشناس۹۷۱۱۸۵۱۵:۰۶:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۴
اول پوشگ درست کنید بعدا موشک..
ناشناس۹۷۲۱۸۷۰۰:۱۸:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۵
اول و بعدا نداره. هر دو باید باشه. و البته موشک مهمتر از پوشک هست
ناشناس۹۷۱۳۹۸۱۶:۰۷:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۴
اگر هاشمي وروحاني در ان زمان مدافع وحامي ساخت سلاح وموشك در داخل بودنددولتها هستند كه حمايت مالي ميكنند تا پيشرفت بوجود ايد كه در اين مورد همه دولتها هاشمي ،خاتمي،احمدي نژاد وروحاني براي ساخت موشك حمايت كردند
ناشناس۹۷۱۵۵۱۱۷:۰۵:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۴
دنیای امروز دنیای گفتمان موشک هاست.
سعید۹۷۱۶۶۸۱۸:۰۵:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۴
در دنیای امروز باید موشک را داشت و کنارش هدفمند مذاکره کرد؛ همچون تیم سعید جلیلی... در این صورت موفق خواهیم بود! وگرنه اگر بخواهیم با امثال عراقچی‌ها به جلو برویم به جایی نمیرسیم و فقط تا برجام ۴ و ۵ امضا زده‌ایم...
ناشناس۹۷۱۷۰۷۱۸:۲۲:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۴
موشک داریم ولی نان نداریم کار نداریم و... ما کره شمالی اسلامی شده ایم با همان شرایط اقتصادی و اجتماعی و سیاسی
باهر۹۷۱۷۴۱۱۸:۳۳:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۴
ما طبق دستور صریح قرآن باید عمل کنیم وازهرنوع جنگ افزار و غیره که باعث خوف و وحشت دشمنان اسلام میشودتا حتی فکر جنگ کردن هم با ما در مخیله اشان راه ندهند، باید تهیه و آماده کنیم وگرنه بازنده خواهبم بود: ★واعدوا مااستطعتم من قوه، ترهبون به عدوالله وعدوکم★
ناشناس۹۷۱۸۶۸۲۰:۰۸:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۴
استات اویل و مهدی هاشمی رفسنجانی
ناشناس۹۷۱۹۳۷۲۱:۰۲:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۴
ما توی سیاست به یک فردی همچون قالیباف نیاز داریم تا از این وضعیت راحت بشیم و همچی درست بشه
ناشناس۹۷۲۱۳۹۲۳:۳۴:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۴
انشالله قالیباف یا جلیلی سال ۱۴۰۰ وارد انتخابات بشن
شاکی۹۷۲۲۷۴۰۲:۰۵:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۵
داشتن موشک خوب است به شرطی که در کنارش رب و ماکارونی و سیب و پیاز و گوشت و تخم مرغ و مسکن و ......باشد و بیکاری و اعتیاد و طلاق و ..........هم نباشد نظرتان چیه؟؟؟؟
ناشناس۹۷۲۷۱۰۱۰:۴۵:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۵
موشک موشک موشک داریم چرا به اسراییل نمیزنیم

پربحث‌های اخیر

 1. عراقچی حامل پیشنهاد جدید روحانی به مکرون است

 2. مزدک به سلامت  

 3. کریمی‌قدوسی: لیست دوتابیعتی‌ها را به رسانه‌ها می‌دهم/ من نگفتم که روحانی دوتابعیتی است

 4. پاسخ‌های رئیس اتحادیه مشاوران املاک‌ به مخاطبان الف: قیمت مسکن کاهش و سامانه کد رهگیری اجرایی می‌شود

 5. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس شد

 6. درخواست نمایندگان سه استان شمالی از روحانی برای ممنوعیت واردات برنج

 7. آزمون سراسری ۹۹ را بدون اعمال تأثیر قطعی معدل برگزار کنید

 8. ترامپ: پلیس تنگه هرمز برای حفاظت از کشتی‌های سعودی و چینی نخواهیم بود

 9. واکنش رئیس دفتر رهبری به باستی‌هیلز/ بازگشت بخت‌آزمایی به تلویزیون/ شرمندگی جهانگیری دردی از مردم دوا نمی‌کند

 10. چین با یافتن راهی منحصر به فرد تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران را دور زد

 11. افشای دریافت حقوق نجومی توسط ۴۰۰ نفر از مدیران دستگاه‌های مختلف

 12. بازگشت دلار به کانال ۱۲ هزار تومان

 13. استقبال خاص جوانان فلسطینی از خبرنگار سعودی  

 14. چای خارجی ٨٠ هزارتومان گران شد

 15. دولت ، همراه با آمریکا صداوسیما را تحریم نکند/تخصیص ندادن اعتبار صداوسیما خلاف قانون است

 16. احتمال پرواز جنگنده‌های آمریکایی بر فراز تنگه هرمز

 17. واکنش وزیر به آمار رئیس جمهور درباره اجاره مسکن

 18. مطهری: تحریم انتخاباتی اصلاح‌طلبان روش درستی نیست

 19. به دنبال سرنخ‌هایی از مزدک میرزایی

 20. درخواست نمایندگان شمال برای ممنوعیت واردات برنج

 21. محکومیت محسن افشانی به یک سال حبس

 22. مازیار ناظمی: مطمئن نیستم مزدک میرزایی رفته باشد  

 23. دژپسند: مفقودی یک میلیارد یورو ارز دولتی صحت ندارد

 24. روحانی: قیمت گوشت هنوز متعادل نیست

 25. دیدار محرمانه مریم رجوی با نتانیاهو

پربحث‌های دیروز

 1. آیا ما ایرانی‌ها نژادپرستیم؟

 2. جهانگیری: بابت فشارهای اقتصادی چندسال اخیر شرمنده مردم هستیم

 3. رئیس پلیس دبی: چرا ترامپ که در برابر عرب‌ها شیر بود، حالا در برابر ایران خرگوش است؟

 4. اسناد جدیدی از تخلفات دانشگاهی حسین فریدون به دست آمده است

 5. عراقچی حامل پیشنهاد جدید روحانی به مکرون است

 6. سرانجام نجفی در صورت غیر عمدی بودن قتل چه خواهد شد؟

 7. لحظه شهادت «داریوش رضایی‌نژاد» چگونه گذشت  

 8. مزدک به سلامت  

 9. نامه نمایندگان مجلس به روحانی: رئیس بنیاد شهید را برکنار کنید

 10. کریمی‌قدوسی: لیست دوتابیعتی‌ها را به رسانه‌ها می‌دهم/ من نگفتم که روحانی دوتابعیتی است

 11. پاسخ‌های رئیس اتحادیه مشاوران املاک‌ به مخاطبان الف: قیمت مسکن کاهش و سامانه کد رهگیری اجرایی می‌شود

 12. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس شد

 13. درخواست نمایندگان سه استان شمالی از روحانی برای ممنوعیت واردات برنج

 14. آزمون سراسری ۹۹ را بدون اعمال تأثیر قطعی معدل برگزار کنید

 15. برادر میترا استاد: تصمیم نهایی با من است/ برای رضایت صحبت شده ولی موافقت نکرده‌ایم

 16. سرمقاله گاردین درباره بحران نفتکش‌ها: توقیف کشتی ایرانی کبریت‌زدن به بنزین بود

 17. ترامپ: پلیس تنگه هرمز برای حفاظت از کشتی‌های سعودی و چینی نخواهیم بود

 18. بازیگران قدرتمند دلالی بازار مسکن چه کسانی هستند!

 19. واکنش رئیس دفتر رهبری به باستی‌هیلز/ بازگشت بخت‌آزمایی به تلویزیون/ شرمندگی جهانگیری دردی از مردم دوا نمی‌کند

 20. چین با یافتن راهی منحصر به فرد تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران را دور زد

 21. افشای دریافت حقوق نجومی توسط ۴۰۰ نفر از مدیران دستگاه‌های مختلف

 22. بازگشت دلار به کانال ۱۲ هزار تومان

 23. استقبال خاص جوانان فلسطینی از خبرنگار سعودی  

 24. چای خارجی ٨٠ هزارتومان گران شد

 25. توکلی: روحانی برخی از اعضای کابینه را تغییر دهد/ اشتباهاتی که دولت در داخل مرتکب می‌شود وضع را خراب می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 3. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 4. تكمله اي بر حرف و حديث هاي گاندو/ لطفا حكم كلي صادر نکنید!

 5. آیا ما ایرانی‌ها نژادپرستیم؟

 6. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 7. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 8. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 9. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 10. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 11. اولین تصاویر از جاسوسان بازداشت‌شده "سیا" در ایران  

 12. جهانگیری: بابت فشارهای اقتصادی چندسال اخیر شرمنده مردم هستیم

 13. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 14. رئیس پلیس دبی: چرا ترامپ که در برابر عرب‌ها شیر بود، حالا در برابر ایران خرگوش است؟

 15. نامه دولت برای تحریم مالی صداوسیما در شورای نظارت بررسی می‌شود

 16. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 17. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 18. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 19. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 20. توانا بود هرکه با ما بود!

 21. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 22. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 23. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 24. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 25. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

پربحث‌های اخیر

 1. عراقچی حامل پیشنهاد جدید روحانی به مکرون است

 2. کریمی‌قدوسی: لیست دوتابیعتی‌ها را به رسانه‌ها می‌دهم/ من نگفتم که روحانی دوتابعیتی است

 3. درخواست نمایندگان سه استان شمالی از روحانی برای ممنوعیت واردات برنج

 4. واکنش رئیس دفتر رهبری به باستی‌هیلز/ بازگشت بخت‌آزمایی به تلویزیون/ شرمندگی جهانگیری دردی از مردم دوا نمی‌کند

 5. افشای دریافت حقوق نجومی توسط ۴۰۰ نفر از مدیران دستگاه‌های مختلف

 6. دولت ، همراه با آمریکا صداوسیما را تحریم نکند/تخصیص ندادن اعتبار صداوسیما خلاف قانون است

 7. مطهری: تحریم انتخاباتی اصلاح‌طلبان روش درستی نیست

 8. روحانی: قیمت گوشت هنوز متعادل نیست

 9. حکم قاتلان شیرمحمدعلی صادر شد

 10. اقلیتی قارون صفت با ماشین‌های میلیاردی در خیابان‌‌ها رژه می‌روند

 11. درخواست ۲۹ نماینده برای سلب عضویت «علیرضا رحیمی» از هیات رئیسه مجلس

 12. عراقچی پیام کتبی روحانی را تسلیم ماکرون کرد

 13. عراقچی در دیدار با لودریان: اجازه اخلال در روند کشتیرانی در خلیج فارس را نخواهیم داد

 14. علی لاریجانی: آمریکایی‌ها به دنبال قطع صادرات نفت ایران و ایجاد تنش در کشور بودند اما در هیچ یک موفق نشدند

 15. آیت الله رئیسی: نقش معاونت حقوقی ریاست جمهوری در قانونمداری بسیار زیاد است

 16. رئیس اسبق سازمان غذا و دارو؛ تابعیت دو گانه من و خانواده ام کذب است

 17. کوبیدن بر طبل ترامپیسم چرا؟

 18. تقدیر حجت الاسلام طائب از ضربه وزارت اطلاعات به CIA

 19. تاجرنیا: شورای سیاست‌گذاری دکّان برخی اصلاح‌طلبان شده است

 20. ظریف به جانسون تبریک گفت  

 21. شکایت شورایعالی امنیت ملی از فلاحت‌پیشه

 22. ظریف: ایران به دنبال تقابل با انگلیس نیست/ کار آن‌ها "دزدی دریایی" بود

 23. سردار جلالی: ایران به امپراتوری انگلیس بر دریاها پایان داد

 24. وزیر اطلاعات: همه اقتدار اطلاعاتی ایران را باور دارند

 25. فتاح: کمیته امداد جای سیاسی کاری نیست

پربحث‌های دیروز

 1. آیا ما ایرانی‌ها نژادپرستیم؟

 2. اسناد جدیدی از تخلفات دانشگاهی حسین فریدون به دست آمده است

 3. عراقچی حامل پیشنهاد جدید روحانی به مکرون است

 4. لحظه شهادت «داریوش رضایی‌نژاد» چگونه گذشت  

 5. نامه نمایندگان مجلس به روحانی: رئیس بنیاد شهید را برکنار کنید

 6. کریمی‌قدوسی: لیست دوتابیعتی‌ها را به رسانه‌ها می‌دهم/ من نگفتم که روحانی دوتابعیتی است

 7. درخواست نمایندگان سه استان شمالی از روحانی برای ممنوعیت واردات برنج

 8. واکنش رئیس دفتر رهبری به باستی‌هیلز/ بازگشت بخت‌آزمایی به تلویزیون/ شرمندگی جهانگیری دردی از مردم دوا نمی‌کند

 9. افشای دریافت حقوق نجومی توسط ۴۰۰ نفر از مدیران دستگاه‌های مختلف

 10. توکلی: روحانی برخی از اعضای کابینه را تغییر دهد/ اشتباهاتی که دولت در داخل مرتکب می‌شود وضع را خراب می‌کند

 11. دولت ، همراه با آمریکا صداوسیما را تحریم نکند/تخصیص ندادن اعتبار صداوسیما خلاف قانون است

 12. مطهری: تحریم انتخاباتی اصلاح‌طلبان روش درستی نیست

 13. روحانی: قیمت گوشت هنوز متعادل نیست

 14. حکم قاتلان شیرمحمدعلی صادر شد

 15. اقلیتی قارون صفت با ماشین‌های میلیاردی در خیابان‌‌ها رژه می‌روند

 16. درخواست ۲۹ نماینده برای سلب عضویت «علیرضا رحیمی» از هیات رئیسه مجلس

 17. عباسی: دولت‌مردی که تبعیض قائل می‌شود تیشه به ریشه می‌زند

 18. چرا حقوق‌ها در سامانه حقوق و مزایا در دسترس نیست؟

 19. علی لاریجانی: آمریکایی‌ها به دنبال قطع صادرات نفت ایران و ایجاد تنش در کشور بودند اما در هیچ یک موفق نشدند

 20. آیت الله رئیسی: نقش معاونت حقوقی ریاست جمهوری در قانونمداری بسیار زیاد است

 21. رئیس اسبق سازمان غذا و دارو؛ تابعیت دو گانه من و خانواده ام کذب است

 22. کوبیدن بر طبل ترامپیسم چرا؟

 23. تقدیر حجت الاسلام طائب از ضربه وزارت اطلاعات به CIA

 24. تاجرنیا: شورای سیاست‌گذاری دکّان برخی اصلاح‌طلبان شده است

 25. ظریف به جانسون تبریک گفت  

پربحث‌های هفته

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. آیا ما ایرانی‌ها نژادپرستیم؟

 3. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 4. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 5. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 6. نامه دولت برای تحریم مالی صداوسیما در شورای نظارت بررسی می‌شود

 7. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 8. توانا بود هرکه با ما بود!

 9. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 10. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 11. اسناد جدیدی از تخلفات دانشگاهی حسین فریدون به دست آمده است

 12. آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

 13. عراقچی حامل پیشنهاد جدید روحانی به مکرون است

 14. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 15. دستور عجیب رئیس جمهور به نوبخت/ تخصیص بودجه صدا و سیما در صورت صلاحدید نمایندگان دولت

 16. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 17. ظریف: ایران آماده مقابله با ترامپ طی شش سال آینده است

 18. تلافی‌که تعارف ندارد!

 19. لحظه شهادت «داریوش رضایی‌نژاد» چگونه گذشت  

 20. کدخدایی: شورای نگهبان مصلحت سنجی ندارد/ برابری دیه زن و مرد ایراد شرعی دارد

 21. کنایه‌ دوباره حسام‌الدین آشنا به سریال سازی جاسوسی

 22. روایت آیت‌الله مصباح از دو قطبی شدن جامعه/ بررسی مجدد پرونده حسین فریدون/ باهنر: خاتمی از سران فتنه نیست

 23. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: دولت اگر جوابی به سریال گاندو دارد، اسنادش را ارائه کند/ انتظار این بود که دادستان عذرخواهی کند/ هرچه تحریم‌ها بیشتر شود، تاثیرش کمتر می‌شود

 24. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 25. سپاه: ادعاي ساقط كردن پهباد ايراني دروغ است، بزودي اثبات مي كنيم

آخرین عناوین