نگاهی به مرگ محمد مرسی

مجتبی اسمعیل زاده،   3980328143 ۶۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
نگاهی به مرگ محمد مرسی

دکتر محمد مرسی اولین رئیس جمهور منتخب مردم مصر دوشنبه در حین برگزاری جلسه محاکمه اش درگذشت. 

پس از بیداری اسلامی و پیروزی انقلاب مردمی مصر، محمد مرسی و سایر همراهانش در اخوان المسلمین قدرت را در دست گرفتند، اما در بحران‌های پسا انقلاب، توسط کودتای ارتش برکنار شدند. علت برکناری دولت مرسی را نمی‌توان ناکامی در سامان بخشی به اوضاع اقتصادی جامعه مصر دانست، بلکه تاخیر و تردید در قوانین جدید بود که به کودتایی موفق علیه وی منجر شد؛ زیرا دولت جدید هم باید احکام اسلامی را در نگارش قوانین جدید جای می‌دادند و هم حقی برای سکولارها قائل می شدند.

اما اگر بخواهیم این ناکامی را در بعد شخصیتی مرسی جستجو کنیم، او را با اینکه سعی می‌کرد شخصیت مذهبی خود را برای اسلام خواهان و شخصیت ضد افراط خود را برای سکولارها حفظ کند، فردی منفعل خواهیم یافت.

در این میان ارتش مصر که با ادعای الهام بخشی جهان عرب و همسایگی با رژیم صهیونیستی اینگونه القا کرده بود که مصریان بقا و سلامت خود را در مقابل بیگانگان مدیون آنها هستند، برای خود سهمی قائل بودند که همین امر باعث شد تا برای مشروعیت ارتش نیز جایی در دولت در نظر گرفته شود.

بدیهی است مهم‌ترین ضعف مرسی نظام سازی بود که نتوانست ارتباطی میان دولت اسلام گرایانه(اخوانی)، ارتش و تفکر سکولار موجود در جامعه پیدا کند. بنابراین محمد مرسی سعی کرد با قرار دادن ژنرال عبدالفتاح السیسی به عنوان فرمانده ارتش، هم رابطه خوبی را که بعد از قرار داد کمپ دیوید شکل گرفته بود حفظ کند و هم نارضایتی افراد سکولار در جامعه را آرام کند تا بتواند از فشارها بر دولت اخوانی بکاهد، اما با این‌حال سرنوشت تراژیک اولین رئیس جمهور قانونی مصر آنجایی رقم خورد که هم اعتماد به غرب به اختلاف افکنی داخلی منجر شد و هم کودتا علیه وی توسط کسی صورت گرفت که بعنوان فرمانده ارتش منصوب گردیده بود.

از طرفی دیگر چون جنبش اخوان المسلمین علاوه بر پذیرش قرردادهای حکومت‌های سادات و مبارک، نخستین سفیر خود را همراه با نامه‌ای محبت آمیز به تلاویو فرستاد، شکست معنوی را نیز در میان حامیان مذهبی دولت در پی داشت.

از این روی با اطمینان باید گفت که چنین دولتی دیگر نمی‌تواند روی پای خود بایستد. کشوری آشفته از لحاظ اقتصادی و اجتماعی که رئیس جمهورش در اذهان عمومی که به دنبال ارتباط خوب با غرب و همپیمانان عرب زبانش در خلیج فارس شده بود.

در پایان باید به این نکته تاکید کرد که نباید شکست انقلاب مصر را به شکست بیداری اسلامی تعمیم داد؛ زیرا اولین موج این بیداری با عنوان انقلاب اسلامی در دهه پنجم خود قرار دارد و با اقتدار مسیر خود را در عرصه بین‌المللی طی می‌کند.

پرواضح است که نقطه تاریک انقلاب مصر که به کودتا و مرگ غم انگیز مرسی در دادگاه ختم شد، عدم استقلال و عدم اعتماد به آموزه‌های دینی بود که اگر امام خمینی نیز مانند او رفتار می‌کرد امروز نامی از انقلاب و جمهوری اسلامی در جهان بر زبان کسی نمی آمد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۵۸۶۵۷۱۴:۳۷:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۲۸
همه اینها قصه ست . وقتی این ملعون شروع به کشتن شیعیان مصر کرد و اعلام جهاد عمومی داد برای کشتن مردم سوریه و لبنان و عراق به همراه اردوغان ، عملا ذلت دنیا و جهنم آخرت رو برای خودش رقم زد . بدبخت مفلوک
ناشناس۹۵۸۶۸۸۱۵:۰۰:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۲۸
مرگ مرسی را به عنوان اولین رییس جمهور منتخب، به ملت مصر تسلیت می گویم.
ناشناس۹۵۸۸۴۴۱۶:۴۰:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۲۸
اولین رئیس جمهور منتخب ! اگر رئیس جمهور منتخب مصر بود ، حکم جهادش برای قتل عام مردم سوریه چی بود ؟ فکر کن بعد نظر بذار انتخابگر !
ناشناس۹۵۹۱۰۵۱۹:۴۳:۲۳ ۱۳۹۸/۳/۲۸
وزارت خارجه هم درگذشت مرسی را تسلیت گفت.
ناشناس۹۵۹۳۲۰۰۰:۱۶:۳۲ ۱۳۹۸/۳/۲۹
اشتباه کرد
ناشناس۹۵۹۹۱۹۱۳:۰۰:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۲۹
شما ؟
ناشناس۹۵۸۸۵۳۱۶:۴۲:۱۹ ۱۳۹۸/۳/۲۸
تسلیت برای مرگ جانی ؟؟؟
ناشناس۹۵۸۸۵۷۱۶:۴۴:۰۱ ۱۳۹۸/۳/۲۸
شاید رییس جمهور شما و امثال شما بوده باشه ولی افراد آزاده و انسانهای باشرافت ، مرگ یک کفتار رو تبریک میگن نه تسلیت .
ناشناس۹۶۰۲۸۴۱۶:۱۲:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۲۹
این مرد بزرگ با حماس ارتباط داشت وضد اسرائیل بود.
ناشناس۹۵۸۸۹۲۱۶:۵۹:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۲۸
خوبه به جای.. ، ذره ای به اون انسانهای بیگناهی فکر کنی که قربانی جهالت و توحش امثال این و اردوغان و ولیعهد بی شعور سعودی و رفقاشون شدن . بعد شاید در انتخاب واژه ها دقت بیشتری کنی
ناشناس۹۵۹۰۱۵۱۸:۴۳:۳۸ ۱۳۹۸/۳/۲۸
این یارو در چند ماه حکومتش سه تا کار بی سابقه در مصر انجام داد : اول قتل عام شیعه ها که حتی در زمان حسنی مبارک هم سابقه نداشت ! دوم روابط مخفی با اسراییل که برای جلب رضایت امریکا بود و روی انور سادات رو هم سفید کرد !! سوم حکم جهاد علیه سوریه به دلیل رابطه با ایران و علویان که حتی جمال عبدالناصر هم جرات نکرده بود همچین فتوایی بده !!! حالا فکر نکنم همچین فردی لایق تاسف برای مرگش باشه
ناشناس۹۵۹۲۴۹۲۲:۳۴:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۲۸
امثال تو که مرگ یک آدمکش رو تسلیت میگن ، چندان فرقی با همون جنایتکار ندارن
ناشناس۹۵۹۲۸۴۲۳:۲۷:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۲۸
تبریک عرض می کنم به مردم مصر
ناشناس۹۵۹۷۹۷۱۱:۵۲:۵۶ ۱۳۹۸/۳/۲۹
سرانجام در افتادن با اهلبیت پیامبر و محور مقاومت و اعتماد به کدخدا ذلت و خواری دنیا و آخرت هست بلاشک
ناشناس۹۵۸۷۱۵۱۵:۱۵:۲۵ ۱۳۹۸/۳/۲۸
زیراب مرسی را غربی ها زدند.
ناشناس۹۵۸۹۷۳۱۸:۰۳:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۲۸
با آل علی ع هر که در افتاد ور افتاد
ناشناس۹۵۸۷۲۷۱۵:۲۱:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۲۸
مرسی ؛ برای مصر ؛ مبارک نبود .
ناشناس۹۵۸۷۶۶۱۵:۴۷:۱۹ ۱۳۹۸/۳/۲۸
بله حسنی مبارک نبود.
ناشناس۹۵۸۷۷۵۱۵:۵۲:۳۰ ۱۳۹۸/۳/۲۸
دیدی که خون ناحق پروانه شمع را چندان امان نداد که شب را سحر کند جادارد یادی کنیم از شهید شحاته و دیگر شیعیانی که در مصر در زمان مرسی (رئیس جمهوری که همنظر و همراه سلفی ها شده بود) مثله شدند تنها به جرم حب اهلبیت خون این عزیزان نخواهد گذاشت دشمنان اسلام در هر دیاری رنگ آرامش ببینند
ناشناس۹۵۹۰۲۴۱۸:۵۰:۵۳ ۱۳۹۸/۳/۲۸
البرادعی که یک سیاستمدار متمایل به غرب و لائیک محسوب میشه در زمان سقوط مرسی گفته بود دلیل این اتفاق ، جنایاتیه که علیه شیعیان مصر و در سکوت دولت مرسی و همراهی با جنایتکاران اتفاق افتاده . اونوقت جالبه یک عده در ایران از همچین جرثومه فسادی دعوت کردن و الان هم دارن ازش تعریف میکنن
ناشناس۹۵۹۳۶۵۰۱:۴۶:۱۸ ۱۳۹۸/۳/۲۹
مرسی برای شرکت در کنفرانس اسلامی به ایران اومد. چون رئیس دوره ای کنفرانس بود باید میومد. ولی دو سه ساعت تو ایران موند و رفت و حتی تو ایران به آب و غذا هم لب نزد چون می گفت ایران شیعه است.
ناشناس۹۵۸۸۳۴۱۶:۳۳:۰۶ ۱۳۹۸/۳/۲۸
یاد وخاطره شهید شحاته زنده وگرامی باد
ناشناس۹۶۰۱۹۹۱۵:۱۵:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
امیر عبدالهیان که معلوم نیست چرا .. تسلیت گفت!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۹۵۸۶۵۸۱۴:۳۸:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۲۸
بیچاره ای که میخواست مردم سوریه رو قتل عام کنه ، مثل یک میمون توی قفس افتاد و حالا مثل یک خوک به درک واصل شده
ناشناس۹۵۸۷۷۹۱۵:۵۴:۱۸ ۱۳۹۸/۳/۲۸
پس چرا احمدی نژاد به مصر رفت و با او خوش و بش کرد؟؟؟
ناشناس۹۵۸۸۴۷۱۶:۴۰:۴۷ ۱۳۹۸/۳/۲۸
..دیدی که سرانجامش چی شد
ناشناس۹۵۹۵۲۰۰۹:۰۱:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۲۹
از خودش بپرس
ناشناس۹۵۸۶۶۲۱۴:۴۱:۱۹ ۱۳۹۸/۳/۲۸
مثل همه هم مکتب هاش ، به جای اعلام جهاد علیه اسرائیل ، حکم جهاد علیه سوریه رو داد . و حالا باید جواب خونهای مردم مظلوم رو بده
ناشناس۹۵۸۶۶۶۱۴:۴۳:۵۳ ۱۳۹۸/۳/۲۸
مرسی در کنفرانس تهران گفت که اسد باید برود - بزرگی در همان ایام گفت که اسد می ماند و این شخص خواهد رفت
ناشناس۹۵۸۸۰۱۱۶:۰۶:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۲۸
البته اسد رو ایران و روسیه نگه داشتن وگرنه رفته بود
ناشناس۹۵۹۲۶۱۲۲:۵۰:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۲۸
البته در کنار مقاومت مردم سوریه در برابر تکفیریها
ناشناس۹۵۹۲۶۳۲۲:۵۳:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۲۸
خب نرفت دیگه
ناشناس۹۵۸۶۹۰۱۵:۰۰:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۲۸
اخوان المسلمین هیچ اقدامی نکرد و این حزب باعث اصلی قتل مرسی است
ناشناس۹۵۸۶۹۵۱۵:۰۳:۵۴ ۱۳۹۸/۳/۲۸
قابل توجه غرب پرستان مرسی که از خودشون بود
ناشناس۹۵۸۸۸۲۱۶:۵۳:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۲۸
عجب
ناشناس۹۵۸۸۹۶۱۷:۰۱:۵۳ ۱۳۹۸/۳/۲۸
باشه تو خوبی شرق پرست!
ناشناس۹۵۹۱۳۵۲۰:۱۴:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۲۸
ما خداپرستیم
از خودم بینهایت متشکرم۹۶۱۵۹۹۱۲:۳۶:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۳۰
تو نمیتونی در مورد خودت قضاوت کنی ،معلومه هرکسی خودشو خوب و موحد می بینه ، باید یکی دیگه از بیرون بهت بگه چی هستی .
ناشناس۹۵۹۳۷۵۰۲:۴۰:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۲۹
دقیقا .. اولش گفتیم انقلاب صادر شد حالا هم که ازاین حرفها میزنیم ملت و دولت جالبی هستیم
ناشناس۹۵۸۷۲۳۱۵:۱۸:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۲۸
مرگ دیکتاتوری دیگر .... بدون رای مردم میخواست بر مردم حکومت کند !
ناشناس۹۵۸۷۴۶۱۵:۲۹:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۲۸
دیکتاتور نبود ..، با رای مردم انتخاب شده بود اما عمله غرب شده بود و سقوط کرد
ناشناس۹۵۸۷۶۹۱۵:۴۹:۰۲ ۱۳۹۸/۳/۲۸
بنده خدا، مرسی برنده اولین انتخابات آزاد مصر شد.
ناشناس۹۵۸۸۵۰۱۶:۴۱:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۲۸
برنده که شد ولی قطعا " بنده خدا " نبود و " برده ابلیس " تشریف داشت
موسوی۹۵۸۸۷۳۱۶:۴۹:۲۹ ۱۳۹۸/۳/۲۸
منظورت با یک سوم کل آرا؟
ناشناس۹۵۹۶۴۵۱۰:۴۵:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۲۹
انتخابات آزاد پس از حذف سایر کاندیداها با مصلحت بینی امریکا!
ناشناس۹۵۸۸۲۱۱۶:۱۸:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۲۸
از حوادث مصر به عنوان انقلاب یاد کردید می پرسم رهبر این انقلاب چه کسی بود ؟اگر می گویید رهبرش مرسی بود که اشتباه است چون ایشان کاندیدای دوم اخوانی ها بود خیرات شاطر رد صلاحیت شد و ایشان کاندیدا شد . انتقاد هایی که از او می کنید درصورتی منطقی می بود که او را دارای مقبولیت عام تصور نمایید درحالی که میزان آرای او این قدر بالاتر از رقیبش نبود یعنی کل مردم مصر پشت او نبودند
ناشناس۹۵۸۸۳۳۱۶:۲۹:۵۰ ۱۳۹۸/۳/۲۸
متأسفانه ایشان هم مثل همه رهبران عرب بیشتر به فرقه بازی و دامن زدن به آتش اختلافات داخل جهان اسلام پرداخت تا مسائل اساسی مردم مصر و دنیای اسلام. رفتار ایشان هنگام آمدن به تهران بسیار توهین آمیز و البته حقیرانه و ناشی از عقده حقارت بود. در تهران حاضر نشده بود آب بخورد و حتی بطری آب خودرا از مصر آورده بود. کسی که با برادران مسلمان خود اینگونه رفتار می کند نه شایسته رهبری است و نه حتی انسانیت.
ناشناس۹۵۸۸۶۱۱۶:۴۵:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۲۸
واقعیت شکست مرسی افراط در پیاده سازی ایده های اسلامی و تعصب بود جامعه مصر از نظر فرهنگی توان پذیرفتن این تفکر در عصر اطلاعات را نداشت
ناشناس۹۵۸۸۸۰۱۶:۵۲:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۲۸
در زمان ایشان یکی از علمای شیعه و خانواده اش توسط پیروان تفکر اخوانی، به طرز فجیعی قتل عام شدند و معلوم بود این خونها قطعا دامن امثال مرسی که ادعای اسلام رو داشت، خواهد گرفت. از مرگش ناراحتیم ولی از خراب شدن انقلاب مردم مصر و حضور نظامی دیگری مثل سیسی بیشتر ناراحتیم.
ناشناس۹۵۸۸۹۵۱۷:۰۱:۳۰ ۱۳۹۸/۳/۲۸
این مفلوک هم آمدنش و هم رفتنش مشکوک بود!
ناشناس۹۵۹۱۲۳۲۰:۰۰:۱۶ ۱۳۹۸/۳/۲۸
جدای از خوب یا بد بودن مرسی، مرگ او صد در صد ساختگی توسط رژیم نظامی فعلی مصر است. مثل همه انتخاباتهای قبلی ژنرال عسیسی! که خودش پیروز انتخابات ریاست جمهوری شد تجربه زمان مصدق ما را با کودتای زاهدی برای مصر تکرار کردند!!!
ناشناس۹۶۰۰۰۵۱۳:۴۴:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
مقایسه دکتر مصدق با یک متحجر تکفیری مثل مرسی ، واقعا بی معنیه !
علی۹۵۹۱۳۸۲۰:۲۴:۰۵ ۱۳۹۸/۳/۲۸
دکتر محمد مرسی بی شک اولین رییس جمهور منتخب تاریخ مصر است که در یک انتخابات آزاد پیروز شد. او نخواست پس از به دست گرفتن قدرت مخالفانش را قتل عام کند و همان مخالفان پس از مدتی علیه او کودتا کردند و او را به زندان انداختند. کسانی که مرسی را عامل کشتار شیعیان مصر می دانند کاملا در اشتباه هستند این سناریوی نیروهای لیبرال مصر برای بد نام کردن مرسی بود.
ناشناس۹۶۰۰۱۵۱۳:۴۶:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۲۹
اگر شما سواد نداری که اخبار رو بخونی ، چشم هم نداری که اتفاقات رو ببینی ؟ سخنرانی مرسی در اون ورزشگاه معروف که حکم قتل عام شیعیان رو داد ندیدی ؟ وقتی شیخ شحاته و خانواده ش رو تو روز روشن سر بریدن و مرسی لال شد چی ؟
ناشناس۹۶۰۰۱۸۱۳:۴۷:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
خجالت بکش بچه جون . دروغ هم میخوای بگی جوری بگو که بهت نخندن
ناشناس۹۶۰۰۲۰۱۳:۴۷:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
عجب . دفاع از جنایتکار مثل شریک بودن در جنایاتشه ..
ناشناس۹۶۰۰۲۷۱۳:۴۹:۰۴ ۱۳۹۸/۳/۲۹
امیدوارم با این علاقه ای که بهش داری ، با همون محشور بشی
ناشناس۹۶۰۰۹۴۱۴:۲۱:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
خوبه با فکر حرف بزنی ، نه اینکه نظرات پوچ خودتو بلند بلند بگی
ناشناس۹۶۰۶۳۵۲۲:۱۰:۵۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
چه دروغگوی کم حافظه ای ! تو قرن بیست و یکم که همه چی ضبط میشه ، همچین دروغ بچگانه ای واقعا زننده ست ! حتی اگر خودت هم سلفی باشی !
ناشناس۹۵۹۲۴۱۲۲:۲۲:۱۹ ۱۳۹۸/۳/۲۸
مرسی و اخوان المسلمین در واقع آن آدم های خوب قبل از قدرت نبودند مردم هم متوجه شدند و قیام کردند ارتش هم به پشتوانه ی ملت کودتا کرد چرا بی خود آسمان و ریسمان می بافید
ناشناس۹۶۰۶۳۶۲۲:۱۲:۳۲ ۱۳۹۸/۳/۲۹
قبلش هم خوب نبودن ، فقط چون قدرت نداشتن میزان جنایاتشون کمتر بود . بعد از به قدرت رسیدن مرسی نجس ، اینها شروع کردن به کشتن شیعیان در داخل مصر و مردم سوریه و عراق در خارج مرزهاشون . و البته جوابش رو هم خیلی زود گرفتن و اغلب اونها به درک واصل شدن
ناشناس۹۵۹۲۴۵۲۲:۲۷:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۲۸
خداوند به ملت مصر رحم کرد که این گروه احمق و افراطی به لطف نظامیان شجاع و میهن دوست وغیر خائن مثل اقای ارتشبد تنتاوی و السیس این فتنه بزرگ شیطانی را در نطفه خفه کردند
ناشناس۹۵۹۸۳۱۱۲:۱۵:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۲۹
با مرگ مرسی، یکی از اضلاع سه گانه شکلاتهای مبارک، مرسی و سیسی کم شد!
ناشناس۹۶۰۱۲۱۱۴:۳۴:۰۶ ۱۳۹۸/۳/۲۹
سلام :دلایل دیگری هم برای فروپاشی انقلاب مصر متصور است : 1- عدم وجود نعمت رهبری و ولایت فقیه در مصر که انقلاب مردم راتحت برنامه ای بر اساس ایدئولوژی مدون واسترازژیک به پیش ببرد2- عدم وجود راهبرد مشخص ودوری اندک انقلابیونی که حکومت را درمصر بدست گرفتند از انقلاب اسلامی ایران و توصیه های شخص مقام معظم رهبری 3- توهین شخص مرسی به جایگاه رهبری در ایران که درجریان تحویل دادن ریاست جنبش غیر متعد ها حتی به دیدار ایشان هم نرفت 4- عدم وجود نیروی مسلح تازه تاسیس که به آرمان انقلاب وفادار باشد 5- تاثیر خون مظلوم محمد شحاته و شهادت فجیع او که جای خود دارد
ناشناس۹۶۰۴۸۷۱۹:۰۹:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۲۹
محمد مرسي بعد از به قدرت رسيدن ابتدا به اسراييل وامريكا پناه برد وبه آنها تكيه كرد أو فكر كرد آنها مي توانند ضامن باقي ماندن أو در قدرت باشند ولي بر عكس آنها براي أو خيلي زود نقشه سقوط را كشيدند ونفهميد
ناشناس۹۶۱۰۱۷۰۸:۴۱:۵۳ ۱۳۹۸/۳/۳۰
مصر بعد از انوار سادات روی خوش و پیشرفت ندید.
ناشناس۹۶۱۳۵۶۱۱:۱۶:۵۸ ۱۳۹۸/۳/۳۰
مردم مصر زود این خطر را احساس و مرسی و طرز تفکرش را سرنگون کردند..!!!!!

پربحث‌های اخیر

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 3. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 4. به نظر شما با حجاب کیست؟  

 5. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 6. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 7. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 8. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 9. دختر و داماد نجفی در دادگاه  

 10. تک تیرانداز یمنی درحال شکار سعودی‌ها  

 11. وکیل نجفی: احتمالا یک فرد مسلح دیگر در صحنه قتل حضور داشته/ نجفی با اسلحه به حمام رفت که او را به زندگی برگرداند

 12. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 13. موگرینی: اگر ما نبودیم، از برجام خبری نبود!

 14. شوخی قاضی با نجفی: به ما شلیک نکنی!  

 15. تب و تاب بازار ارز  

 16. سارقان موبایل راننده نماینده مجلس دستگیر شدند

 17. نجفی و آلات قتل میترا استاد  

 18. قیمت دلار در صرافی‌ها به ۱۱۲۰۰تومان رسید

 19. رئیس قوه قضاییه: کودکان خیابانی جلوه‌ای از بی‌نظمی و ناسلامتی اجتماعی هستند

 20. تجمع دانشجویان و مردم مقابل سفارت نیجریه در حمایت از «شیخ زکزاکی»

 21. سقف قیمت گوشت مرغ اعلام شد

 22. مهمترین علت تصادف جاده‌ای چیست؟

 23. گزارش دادگاه امروز محمدعلی نجفی متهم به قتل همسر دومش   

 24. جدول/ قیمت امروز خودرو

 25. شمارش قوها در انگلیس‎  

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 3. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 4. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 5. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 6. به نظر شما با حجاب کیست؟  

 7. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 8. کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام اصول‌گرایی؟

 9. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 10. خانم چادری و آقای ریشوی پاساژ پروانه!

 11. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 12. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 13. نیم قرن از اولین سفر انسان به ماه گذشت  

 14. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 15. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 16. نوبخت خبر داد: ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی در سال جاری

 17. نمایندگان مجلس تا کجا مصونیت دارند؟

 18. صفر تا صد «توئیت‌های ۲۰ میلیونی» در نظام سلامت/ وزیر از کدام فساد حرف می‌زند؟

 19. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 20. دختر و داماد نجفی در دادگاه  

 21. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 22. تک تیرانداز یمنی درحال شکار سعودی‌ها  

 23. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 24. آیا مستند ویژه «گاندو» درباره جیسون رضائیان روی آنتن می‌رود؟

 25. سناریوی هالیوودی آمریکا برای جنگ با ایران

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 5. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 6. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 7. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 8. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 9. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 10. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 11. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 12. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 13. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 14. بی مهری دولت به رسانه ملی

 15. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 16. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 17. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 18. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 19. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 20. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 21. مراقب نفوذی ها باشیم

 22. پول ساخت ویلاهای لواسان از کجا در می‌آید؟  

 23. روایتی تکان‌دهنده از یک پرونده فساد اقتصادی با نیم میلیارد دلار ارز دولتی

 24. باز شدن قفل پراید با کلید چینی   

 25. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

پربحث‌های اخیر

 1. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 2. موگرینی: اگر ما نبودیم، از برجام خبری نبود!

 3. سفارت پرتغال در تهران: روند صدور روادید هنوز هم متوقف است

 4. ظریف در سازمان ملل: مردم ما در برابر وحشیانه‌ترین تروریسم اقتصادی قرار گرفته اند

 5. انگلیس خواستار «توافق مصالحه‌جویانه» بر سر ایران شد

 6. بایدن به ترامپ: اگر مردی بیا مسابقه شنا سوئدی بدهیم!

 7. ریابکوف: پیشرفتی در تعیین تاریخ نشست وزیران برجام حاصل نشده است

 8. ظریف: آغازگر جنگ با ایران پایان دهنده آن نخواهد بود

 9. سازمان ملل: محدودیت‌های آمریکا علیه دیپلمات‌های ایرانی با منشور این سازمان در تعارض است

 10. از سرگیری آموزش به تروریست‌های سوری توسط آمریکا

 11. جزئیات دیدار وزیر خارجه بحرین با "بولتون" و سناتور آمریکایی/ تکرار اتهامات علیه ایران

 12. ۵۰ قانونگذار آمریکایی خواستار لغو معافیت‌های همکاری صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران شدند

 13. وزیر خارجه بحرین: تماس با اسرائیل زیربنای صلح واقعی است

 14. مسکو: ساخت واحد دوم نیروگاه بوشهر طبق برنامه ادامه می‌یابد

 15. فرمانده مرزبانی ناجا: برخی مشکلات مرزی با همسایگان حل شد

 16. سناتور آمریکایی خواستار مذاکره با ظریف به نمایندگی از ترامپ شد

 17. الحوثی خطاب به ترامپ: کشورهای عربی را بدوش اما نه به بهانه یمن!

 18. تحلیلگر سعودی: چیزی به نام ارتش سعودی وجود ندارد/ آل سعود به غرب جزیه می‌دهد

 19. درخواست مضحک نتانیاهو از فرانسه و اروپا علیه حزب‌الله

 20. تاکید دهلی نو بر تداوم روابط با ایران

 21. طالبان از هلاکت ۴ تروریست آمریکائی در افغانستان خبر داد

 22. کنگره درباره به جریان افتادن روند استیضاح ترامپ رأی‌گیری می‌کند

 23. موسوی حمله تروریستی در اربیل را شدیداً محکوم کرد

 24. مستند سازی منافقین برای «بی‌بی‌سی» به سفارش سیا

 25. اقدام عوامفریبانه آمریکا درباره فرماندهان ارشد ارتش میانمار

پربحث‌های دیروز

 1. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 2. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 3. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 4. سناریوی هالیوودی آمریکا برای جنگ با ایران

 5. موگرینی: اگر ما نبودیم، از برجام خبری نبود!

 6. «بن سلمان»پرچم سفید رابالا می‌برد؟/ ریاض دست به دامن قبایل یمنی شد

 7. سفارت پرتغال در تهران: روند صدور روادید هنوز هم متوقف است

 8. تکذیب حضور دائمی خبرنگار بی‌بی‌سی در ایران

 9. ادامه مواضع متناقض آمریکا در خصوص مذاکره بدون پیش شرط با ایران

 10. ظریف در سازمان ملل: مردم ما در برابر وحشیانه‌ترین تروریسم اقتصادی قرار گرفته اند

 11. انگلیس خواستار «توافق مصالحه‌جویانه» بر سر ایران شد

 12. بایدن به ترامپ: اگر مردی بیا مسابقه شنا سوئدی بدهیم!

 13. انگلیس: تشدید تنش در خلیج فارس به نفع هیچکس نیست

 14. قطعنامه نمایندگان آمریکا علیه سخنان نژادپرستانه ترامپ

 15. سه شهروند ایرانی در آمریکا متهم شدند

 16. وزیر خارجه بحرین: تماس با اسرائیل زیربنای صلح واقعی است

 17. مسکو: ساخت واحد دوم نیروگاه بوشهر طبق برنامه ادامه می‌یابد

 18. فرمانده مرزبانی ناجا: برخی مشکلات مرزی با همسایگان حل شد

 19. سناتور آمریکایی خواستار مذاکره با ظریف به نمایندگی از ترامپ شد

 20. الحوثی خطاب به ترامپ: کشورهای عربی را بدوش اما نه به بهانه یمن!

 21. تحلیلگر سعودی: چیزی به نام ارتش سعودی وجود ندارد/ آل سعود به غرب جزیه می‌دهد

 22. درخواست مضحک نتانیاهو از فرانسه و اروپا علیه حزب‌الله

 23. تاکید دهلی نو بر تداوم روابط با ایران

 24. طالبان از هلاکت ۴ تروریست آمریکائی در افغانستان خبر داد

 25. کنگره درباره به جریان افتادن روند استیضاح ترامپ رأی‌گیری می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 2. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 3. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 4. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 5. ادعای پنتاگون درباره نزدیکی ۵ قایق ایرانی به نفت‌کش انگلیسی

 6. جزئیاتی از طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 7. سیدحسن نصرالله: ترامپ پس از دریافت نامه تهدیدآمیز ایران، حمله را متوقف کرد

 8. ایران، لیبی و عراق نیست آقای ترامپ/ راهبرد تکراری آمریکا در برابر ایران

 9. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 10. روحانی: تنهایی آمریکا در خروج از برجام /سوداگران دلار را برای کالای اساسی گرفتند اما بد عمل کردند

 11. اعتراف ژنرال آمریکایی به قدرت ایران در منطقه

 12. هانت: اگر اطمینان یابیم نفتکش ایرانی به سوریه نمی‌رود آزادی آن را تسهیل می‌کنیم

 13. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 14. فرانسه، انگلیس و آلمان در حمایت از برجام بیانیه صادر کردند

 15. بازتاب پخش «گاندو» در رسانه‌های خارجی/ دست و پا زدن صهیونیست‌ها برای تبرئه جیسون رضائیان

 16. نتانیاهو: ایران امنیت اسرائیل را به چالش کشیده است

 17. موگرینی: می‌خواهیم تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران با پایبندی کامل به برجام بازگردد

 18. البرادعی: سیاست غربی ها در برجام مثل رفتار یک گاو در چینی فروشی است !

 19. هفت هزار غیرنظامی، قربانی حملات ائتلاف تحت امر آمریکا در سوریه و عراق

 20. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 21. لندن: تنش‌ با ایران بسیار خطرناک است/نه انگلیس و نه همپیمانانش خواستار جنگ نیستند

 22. شاخ و شانه آمریکا برای چین : از ایران نفت بخرید تحریم می شوید

 23. وزیر فرانسوی به علت خوردن نهار گران قیمت مجبور به استعفا شد  

 24. موگرینی: کشورهای اروپایی فعلاً مکانیسم ماشه را فعال نمی‌کنند

 25. بی‌بی‌سی مدعی اعزام خبرنگار به ایران شد

آخرین عناوین