تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

گروه اقتصادی الف،   3980325087 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

مدیرکل دفتر برنامه ریزی تامین،توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت در واکنش به چگونگی به میان آمدن نام هادی رضوی تهیه کننده سریال شهرزاد و داماد وزیر سابق صمت در واردات گوشت، جزئیاتی از چگونگی سوءاستفاده‌ از ارز دولتی تخصیصی به کالاهای اساسی را تشریح کرد.

تسنیم نوشت: در سال گذشته تصمیم دولت به منظور تخصیص ارز دولتی 4200 تومانی برای تامین کالاهای اساسی، علی‌رغم اهدافی که برای آن در نظر گرفته شده بود، نه تنها به درستی نتوانست انتظارات درنظر گرفته شده را برآورده کند، بلکه در این بین اختلاف قیمت سرسام‌آوری که میان ارز 4200 تومانی و نرخ ارز در بازار آزاد وجود داشت، خودش انگیزه مضاعفی شد برای برخی تخلفات؛ از گرفتن ارز دولتی به بهانه واردات کالاهای اساسی و نیاوردن کالا به کشور و در اصطلاح بالاکشیدن ارز 4200 تومانی تا واردات کالا با این ارز و توزیع آن در بازار با نرخ آزاد.

از طرف دیگر ارائه مجوز واردات با ارز 4200 تومانی به برخی از افراد این انتقاد را هم به همراه داشت که این مجوز، رانتی را به وجود آورده که در نهایت باعث انحصاری شدن واردات کالاهای اساسی در دست معدود افرادی می شود؛ افرادی که ادامه این انحصار نه تنها باعث قدرتمندتر شدن آن‌ها می‌شود، بلکه باعث حذف رقبایشان از میدان و یکه‌تازی آن‌ها در بازار خواهد شد.

همچنین به میان آمدن نام افرادی از جمله هادی رضوی در لیست واردکنندگان گوشت که در سابقه‌اش از دامادی وزیر سابق صمت و تهیه‌کنندگی سریال شهرزاد را دارد تا فعالیت در حوزه تجهیزات رسانه ای و سینما، این سوال را ایجاد کرد که فرایند تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات کالا چگونه است که امثال هادی رضوی تهیه کننده توانسته وارد این فرایند شود و از قضا تخلفاتی را هم در این بین مرتکب می‌شود.

همه این موارد باعث شد تا ماجرای واردات کالاهای اساسی با ارز دولتی را از محمدرضا کلامی مدیر کل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت ، معدن و تجارت جویا شویم.

علی‌رغم همه انتقاداتی که به موضوع واردات و توزیع کالاهای اساسی وجود دارد، برملا شدن تخلف فردی مثل هادی رضوی در واردات گوشت با ارز دولتی، این سوال را جدی‌تر کرد که چطور ممکن است فردی مثل او که تهیه‌کننده سریال شهرزاد بوده و هیچ سابقه‌ای در واردات گوشت نداشته‌، بتواند به بهانه واردات گوشتف ارز دولتی دریافت کنند؟

کلامی: ما برای واردات کالایی مثل گوشت یا نهاده‌ها دو راه داشتیم؛ یا باید بر اساس یک سری فاکتورها، افرادی را انتخاب کنیم و بگوییم شما بروید گوشت و نهادها را وارد کنید؛ یعنی واردات این اقلام را انحصاراً به افراد خاصی بدهیم؛ البته این احتمال وجود داشت که اگر این کار را بکنیم ممکن است فردا متهم به این شویم که چرا این اجازه را به این افراد دادیم و به افراد دیگر ندادیم؟ ولی انتخاب افراد برای وارد کردن کالاهای اساسی این حسن را دارد که ما می‌توانیم به سابقه قبلی این افراد تکیه کنیم و تا اندازه زیادی اطمینان حاصل کنیم که این افراد ارز دولتی 4200 تومانی را که برای واردات گوشت یا نهاده یا هر کالای اساسی دیگری به آن‌ها می‌دهیم، صرف کار دیگری نمی کنند و مطمئن هستیم ما به ازای ارزی که دادیم گوشت، نهاده و یا کالا به کشور وارد می‌کنند.

روش دوم آن است که برای واردات کالاهای اساسی، راه را باز بگذاریم تا همه کسانی که متقاضی واردات این کالاها هستند، بتوانند مشارکت کنند؛ در این شرایط انحصاری در واردات این اقلام به وجود نمی‌آید ولی در مقابل این خطر وجود دارد که امثال افرادی که نام برده می‌شود هم وارد این مسیر شوند که نه سابقه‌ای در این زمینه داشته‌اند و نه صلاحیتش را؛ به دنبال آن این ریسک هم وجود دارد که ارزی را که بابت واردات اقلام مورد نظر به آن‌ها داده‌ایم، در خطر بیفتد؛ یعنی یا اصلا گوشت یا نهاده‌ای وارد نشود و یا متناسب با ارز داده شده، این کالاها به کشور نیایند. آن وقت باید شروع کنیم به پیگیری قانونی و ...

پس دولت در سال 97 با توجه به اینکه قرار نبود واردات اقلام اساسی کشور بیش از واردات این اقلام در سال قبل از آن یعنی سال 96 باشد تصمیم گرفت مجوز واردات کالاهای اساسی با ارز دولتی را به همان‌هایی بدهد که سال قبل اقدام به واردات کالاهای اساسی کرده بودند؛ پس شرطی را اعلام کرد که بر اساس آن باید متقاضیان دریافت ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی، عملکرد وارداتی در سال 96 داشته باشند.

یعنی انحصاراً واردات به دست تعدادی از واردکنندگان سپرده شد؟

کلامی: البته خیلی‌ها به این موضوع معترض بوده و هستند؛ مثلا اینکه چرا باید فردی که به تازگی شرکتی را تاسیس کرده و فاقد سابقه است، از واردات محروم شود و تا زمانی هم که ما مجوز ندهیم، این افراد سابقه وارداتی پیدا نمی‌کنند. ولی به هرحال این تصمیم گرفته شد و برای ثبت سفارش کالاهای اساسی مقرر شد، سابقه قبلی وارداتی لحاظ شود.

پس کسانی که برای واردات به وزارت جهاد کشاورزی مراجعه می‌کردند می‌بایست دو سند را ارائه می دادند؛ اول سابقه وارداتی‌شان در سال 96 و دوم پروفرم‌هایشان را؛ در جریان کنترل این موارد، 2 اتفاق دیگر هم افتاد یکی اینکه برخی فرارهای مالیاتی سال 96 مشخص شد که بر اساس آن برخی واردکنندگان با کارت های بازرگانی دیگران دست به واردات زده بودند و دوم واقعی شدن ارزش پروفرم ها.

اما همین تصمیم هم مشکلاتی را داشته؛ تخلفاتی که در حوزه واردات با ارز دولتی رخ داده، نمونه بارز این مشکلات بود؛ یعنی برخی از دریافت‌کنندگان ارز دولتی یا این ارز را صرف واردات نکردند، یا تنها بخشی از آن را برای واردات کالا استفاده کردند و یا کالا را با قیمت دولتی توزیع نکردند.

کلامی: بعد از تخصیص ارز، دوحالت وجود دارد؛ یا ارز دولتی داده شده برای واردات تبدیل به کالا می‌شود یا نه؛ بسیاری از متخلفان پس از گرفتن ارز دولتی، ارز 4200 تومانی داده شده را که از قضا تفاوت قیمتی بالایی با ارز در بازار آزاد داشت به کارهای تجاری دیگر اختصاص می‌دادند و در اصطلاح با این ارز، کار می‌کردند؛ در نهایت هم وقتی با فشار دولت برای پیگیری موضوع مواجه می‌شدند، آن موقع سراغ واردات می‌رفتند؛ یعنی به بهانه واردات، ارز دولتی را دریافت می‌کردند و بعد از مدتی کار کردن با این ارز، در نهایت پس از چند ماه، کالای اساسی را آن هم با فشار دولت و دستگاه‌های نظارتی وارد می‌کردند؛ به همین دلیل هم بود که دولت مجبور شد برای واردات، مهلت قانونی مقرر کند و اعلام کردیم اگر واردات کالا در طول 3 ماه انجام نشود، پرونده این افراد به تعزیرات ارسال می شود.

اما در حالت دوم؛ شما نگاه کنید کسی که برای واردات یک کالای اساسی 10 میلیون دلار ارز دولتی می‌گیرد، مابه التفاوت قیمت آن با ارز آزاد، چیزی در حدود 50 میلیارد تومان می‌شود؛ خب چالشی که برای ما وجود داشت این بود که اگر این فرد، 10 میلیون دلار ارز دولتی بگیرد و کالایی نیاورد و این ارز را هم اصطلاحاً بخورد و فرار کند، باید چه کار کنیم؟ ارزش خانه و دفتر شرکت ثبت شده او کفاف این مبلغ را می‌دهد؟ مابقی این پول را چطور باید بگیریم؟ لذا آن زمان یک پیشنهاد مطرح شد؛ اینکه ما اختلاف قیمت ارز دولتی و ارز آزاد را پیش از دادن ارز به واردکنندگان به عنوان تضمین از آن‌ها بگیریم؛ اما این کار عملی نبود؛ شما تصور کنید حتی واردکنندگان سابقه‌دار و قدیمی هم نمی‌توانستند از عهده پرداخت چنین تضمینی بربیایند؛ یعنی مگر چند واردکننده داریم که بتوانند برای هر دلار، بتوانند 10 هزار تومان تضمین به ما بدهند؟ اگر چنین کاری می‌کردیم، کل چرخه واردات کشور می‌خوابید. حتی بانک مرکزی هم معادل 35 درصد ارزی را که می‌دهد، به عنوان تضمین دریافت می‌کند که این رقم را هم خیلی‌ها به آن معترضند.

پس برای جلوگیری از این تخلفات باید چه کار کرد؟

برای همین ما تلاش کردیم به کسانی مجوز واردات با ارز دولتی را بدهیم که هم سابقه وارداتی داشته باشند، هم در عملکرد قبلی‌شان مشکلی در بازپرداخت ارز را نداشتند و خلاصه شروطی برای واردات کالاهای اساسی درنظر گرفته شود که خدای ناکرده مشکلی پیش نیاید و ارز دولتی واردات کالای اساسی، به درستی به افراد معتمد کاردان داده شود. ولی با همه اینها نمی‌توان نافی این شد که ممکن است کسی علی‌رغم دارا بودن تمام این فاکتورها و المان‌ها، دست به تخلفاتی هم بزند.

با این همه هادی رضوی چطور توانسته ارز دولتی بابت واردات گوشت دریافت کند؟

کلامی: ممکن است این فرد، با کارت بازرگانی فرد دیگری اقدام به اخذ ارز دولتی برای واردات گوشت کرده که در سابقه آن کارت بازرگانی، واردات گوشت وجود داشته است.

**

گفتنی است با توجه به فرایندی تشریح شده در بالا، به نظر می‌رسد لازم است تا برنامه‌ریزان تنظیم بازار، این فرایند را مورد بازنگری جدی قرار دهند تا سوءاستفاده‌گران نتوانند با قرار گرفتن در این فرایند، به منابع دولتی دست پیدا کنند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۵۳۴۵۵۱۲:۰۲:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۲۵
نتیجه حکم ایشون چی شد؟؟
علي۹۵۳۶۳۸۱۳:۰۲:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۲۵
اب خنك در هتل اوين با همه امكانات
ناشناس۹۵۳۵۲۸۱۲:۲۴:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۲۵
پیدا کنید پرتغال فروش را؟ ۳۷۷٬۸۷۳کیلومتر مربع :مساحت ژاپن ۱٬۶۴۸٬۱۹۵کیلومتر:مساحت ایران مساحت ایران =۴ مساحت ژاپن جمعیت ژاپن=۱۲۶٬۸۵۴٬۷۴۵ جمعیت ایران=۸۲٬۰۱۱٬۷۳۵ جمعیت ژاپن=۱.۵ جمعیت ایران مجموع تولید ناخالص داخلی ژاپن=۴٫۲۲۰ بیلیون دلار مجموع تولید ناخالص داخلی ایران=۴۳۰٬۳۸۵ میلیارد دلار بیلیون برابر با یک میلیارد است. مجموع تولید ناخالص داخلی ژاپن=؟ مجموع تولید ناخالص داخلی ایران منابع طبیعی و خدادادی ژاپن= صفر( اکثر جزایر و خاک آن کوهستانی و آتشفشانی است) منابع طبیعی ایران= بی نهایت خدادادی موقعیت جغرافیایی ایران= محل تلاقی شرق و غرب عالم موقعیت جغرافیایی ژاپن=جزیره ای در اقیانوس آرام شمالی و همجوار با کره شمالی سونامی بلایای طبیعی و غیرطبیعی ژاپن= جنگ جهانی دوم بمباران اتمی توسط امریکا، آتشفشان و زلزله هر روزه سونامی بلایای طبیعی و غیر طبیعی ایران= تحریم های ایالات متحده و جنگ تحمیلی ۸ ساله
ناشناس۹۵۴۵۶۱۲۰:۵۷:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۲۵
... و تعداد دانشگاه ها و مراکز علمی و تعداد دانشمندان و اقتصاد دان های دو کشور در چه وضعیتیه ؟
ناشناس۹۵۳۵۵۷۱۲:۳۴:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۲۵
این اتفاقات برای سالهای ۹۲-۹۴ هست. چه ربطی به الان داره؟ لطف کنیدگزارش کامل تهیه کنید برای روشن شدن اذهان ما مردم.
ناشناس۹۵۳۵۸۲۱۲:۴۲:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۲۵
باید با شدت باهاش برخورد بشود ، اگر تخلفی کرده تا برای دیگر آقازاده ها عبرت شود.
الف۹۵۳۹۷۷۱۴:۵۶:۱۸ ۱۳۹۸/۳/۲۵
چشم... حتما!
ناشناس۹۵۳۶۶۵۱۳:۱۱:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۲۵
ایشان بیل وکلنگ هم اگر فرصت داشت وارد می‌کرد
ناشناس۹۵۳۶۸۳۱۳:۱۷:۲۶ ۱۳۹۸/۳/۲۵
گناه داره ازادش کنید 100 میلیارد دیگه هم بهش انعام بدید
شهروند۹۵۳۶۸۴۱۳:۱۷:۳۰ ۱۳۹۸/۳/۲۵
نتیجه اینکه ازرانت استفاده کرده
ناشناس۹۵۳۹۲۴۱۴:۴۱:۱۶ ۱۳۹۸/۳/۲۵
شرکت در فعالیت های اقتصادی گوناگون هیچ منع قانونی نداره همه جای دنیا همینه . تهیه کنندگی ، واردات گوشت و ... هر چیزی که بهش پول ساخت مشکلی نداره
ناشناس۹۵۳۹۴۷۱۴:۴۷:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۲۵
از رانت و فامیل بازی استفاده کردند.
ناشناس۹۵۴۰۶۸۱۵:۴۱:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۲۵
این گزارش اتفاقا نشان داد که کار هادی رضوی کاملا قانونی بوده و اشتباهی صورت نگرفته ......چون ایشان سابقه صادرات داشته و گوشت را هم توزیع کرده........
بیکار دنبال کار۹۵۴۱۸۷۱۶:۳۰:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۲۵
نگاهکنید چه لبخندی میزنه داره به ریش مردم میخنده
ناشناس۹۵۴۱۹۴۱۶:۳۴:۵۶ ۱۳۹۸/۳/۲۵
از شهرام جزائري تا بابك زنجاني جنين جانوري نديده بودم
حرف حق۹۵۴۲۷۴۱۷:۲۱:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۲۵
به تمسخر گرفتن و خنده ايشان همچو زهري است بر زخم دل ملت ايران بخصوص فرهنگيان زحمتكش
ناشناس۹۵۴۲۸۳۱۷:۳۰:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۲۵
تو همه عکسهای دادگاه، ایشون لباسش با بقیه فرق میکنه. یعنی هنوز هیچی ثابت نشده یا موضوع چیز دیگه ایه؟
ناشناس۹۵۴۴۴۱۱۹:۰۵:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۲۵
این آقا چقدر لج درآر است.
ناشناس۹۵۴۴۴۲۱۹:۰۷:۰۴ ۱۳۹۸/۳/۲۵
فقط اعدام
ناشناس۹۵۴۶۷۵۲۲:۱۰:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۲۵
نقش شریعتمداری در این اختلاس چیست؟ آیا ایشان داماد خود را به بانکها و جاهای دیگر معرفی کرده است؟

پربحث‌های امروز

 1. آیا ما ایرانی‌ها نژادپرستیم؟

 2. جهانگیری: بابت فشارهای اقتصادی چندسال اخیر شرمنده مردم هستیم

 3. رئیس پلیس دبی: چرا ترامپ که در برابر عرب‌ها شیر بود، حالا در برابر ایران خرگوش است؟

 4. اسناد جدیدی از تخلفات دانشگاهی حسین فریدون به دست آمده است

 5. عراقچی حامل پیشنهاد جدید روحانی به مکرون است

 6. سرانجام نجفی در صورت غیر عمدی بودن قتل چه خواهد شد؟

 7. لحظه شهادت «داریوش رضایی‌نژاد» چگونه گذشت  

 8. نامه نمایندگان مجلس به روحانی: رئیس بنیاد شهید را برکنار کنید

 9. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس شد

 10. کریمی‌قدوسی: لیست دوتابیعتی‌ها را به رسانه‌ها می‌دهم/ من نگفتم که روحانی دوتابعیتی است

 11. برادر میترا استاد: تصمیم نهایی با من است/ برای رضایت صحبت شده ولی موافقت نکرده‌ایم

 12. سرمقاله گاردین درباره بحران نفتکش‌ها: توقیف کشتی ایرانی کبریت‌زدن به بنزین بود

 13. بازیگران قدرتمند دلالی بازار مسکن چه کسانی هستند!

 14. مزدک به سلامت  

 15. توکلی: روحانی برخی از اعضای کابینه را تغییر دهد/ اشتباهاتی که دولت در داخل مرتکب می‌شود وضع را خراب می‌کند

 16. مطالبه شفافیت ۱۵ ساله شد؛ هنوز پیشرفت جدی نداریم

 17. پاسخ‌های رئیس اتحادیه مشاوران املاک‌ به مخاطبان الف: قیمت مسکن کاهش و سامانه کد رهگیری اجرایی می‌شود

 18. به دنبال سرنخ‌هایی از مزدک میرزایی

 19. دستمزد۹۸ تنها ۴۰درصد هزینه زندگی کارگران را تامین می‌کند

 20. احتمال پرواز جنگنده‌های آمریکایی بر فراز تنگه هرمز

 21. افشای دریافت حقوق نجومی توسط ۴۰۰ نفر از مدیران دستگاه‌های مختلف

 22. چای خارجی ٨٠ هزارتومان گران شد

 23. دیدار محرمانه مریم رجوی با نتانیاهو

 24. پژمان‌فر: قرار نیست صداوسیما، رسانه دولت باشد

 25. اظهارات جنجالی کریمی‌قدوسی درباره لیست محرمانه دوتابعیتی‌ها  

پربحث‌های دیروز

 1. تكمله اي بر حرف و حديث هاي گاندو/ لطفا حكم كلي صادر نکنید!

 2. اولین تصاویر از جاسوسان بازداشت‌شده "سیا" در ایران  

 3. نامه دولت برای تحریم مالی صداوسیما در شورای نظارت بررسی می‌شود

 4. هانت: از ایران می‌خواهیم که فورا نفتکش انگلیس و خدمه آن را آزاد کند

 5. پرداخت حقوق بالای ۱۲ میلیون تومان در دولت ممنوع شد

 6. واکنش وزیر خارجه آمریکا به بازداشت جاسوس‌های «سیا» در ایران

 7. صحبت‌های عجیب نماینده تربت جام در مجلس   

 8. یوکیا آمانو درگذشت

 9. فایننشال تایمز: لندن به تنهایی حریف تهران نیست

 10. فردوسی‌پور و صداوسیما در چالش شفافیت؛ چند سوال درباره درآمدهای برنامه ۹۰

 11. تائید رفتن مزدک میرزایی به شبکه ماهواره‌ای توسط دوستانش

 12. کدخدایی: شورای نگهبان مصلحت سنجی ندارد/ برابری دیه زن و مرد ایراد شرعی دارد

 13. کنایه‌ دوباره حسام‌الدین آشنا به سریال سازی جاسوسی

 14. روایت آیت‌الله مصباح از دو قطبی شدن جامعه/ بررسی مجدد پرونده حسین فریدون/ باهنر: خاتمی از سران فتنه نیست

 15. واکنش عربستان به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

 16. رئیس قوه‌قضائیه: اعلام فساد امیدآفرین نیست؛ اقدام علیه فساد امیدآفرین است

 17. روایتی از خانواده‌ای که ۱۲۵ هزار خودرو را با رانت وارد کشور کرد

 18. كبيری كه صغير شد

 19. همتی: بانک‌ها به دلیل فشارهای تحریمی و حجم نقدینگی مشکلات جدی دارند

 20. مانور‌قایق‌های تندرو سپاه در اطراف نفتکش انگلیسی  

 21. برندگان و بازندگان بازی بانک‌ها چه کسانی هستند؟

 22. جنگ نفتکش‌ها و نقشه تیم B برای نخست وزیر جدید انگلیس

 23. یک زن آمریکایی جانشین موقت آمانو شد

 24. ظریف: آمانو حامی سرسخت برجام بود

 25. فعالیت یکی از قوی‌ترین مافیاها در حوزه دارو/ سرکوب صنعت دارو توسط مافیا

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 3. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 4. تكمله اي بر حرف و حديث هاي گاندو/ لطفا حكم كلي صادر نکنید!

 5. آیا ما ایرانی‌ها نژادپرستیم؟

 6. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 7. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 8. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 9. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 10. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 11. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 12. اولین تصاویر از جاسوسان بازداشت‌شده "سیا" در ایران  

 13. جهانگیری: بابت فشارهای اقتصادی چندسال اخیر شرمنده مردم هستیم

 14. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 15. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 16. نامه دولت برای تحریم مالی صداوسیما در شورای نظارت بررسی می‌شود

 17. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 18. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 19. رئیس پلیس دبی: چرا ترامپ که در برابر عرب‌ها شیر بود، حالا در برابر ایران خرگوش است؟

 20. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 21. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 22. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 23. توانا بود هرکه با ما بود!

 24. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 25. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

پربحث‌های امروز

 1. جهانگیری: بابت فشارهای اقتصادی چندسال اخیر شرمنده مردم هستیم

 2. بازیگران قدرتمند دلالی بازار مسکن چه کسانی هستند!

 3. مطالبه شفافیت ۱۵ ساله شد؛ هنوز پیشرفت جدی نداریم

 4. پاسخ‌های رئیس اتحادیه مشاوران املاک‌ به مخاطبان الف: قیمت مسکن کاهش و سامانه کد رهگیری اجرایی می‌شود

 5. دستمزد۹۸ تنها ۴۰درصد هزینه زندگی کارگران را تامین می‌کند

 6. افشای دریافت حقوق نجومی توسط ۴۰۰ نفر از مدیران دستگاه‌های مختلف

 7. چای خارجی ٨٠ هزارتومان گران شد

 8. دژپسند: مفقودی یک میلیارد یورو ارز دولتی صحت ندارد

 9. نامه لاریجانی به روحانی درباره تخلف در اجرای مصوبه افزایش حقوق

 10. نرخ تورم ۴۰.۴ درصد شد + جدول

 11. بازگشت دلار به کانال ۱۲ هزار تومان

 12. سکه در بازار ۴میلیون و ۲۶۷هزار تومان قیمت خورد

 13. چرا حقوق‌ها در سامانه حقوق و مزایا در دسترس نیست؟

 14. بانک مرکزی برگزاری مجمع یک بانک را غیرقانونی دانست +سند

 15. کشف ۲۵۰ دستگاه استخراج ارز دیجیتال در نمین

 16. نظر وزارت صنعت درباره بیت‌کوین

 17. آخرین قیمت سکه: ۴میلیون و ۳۵۰هزار تومان

 18. تکنولایف دیگر یک فروشگاه اینترنتی نیست

 19. شاخص بورس ۱۷۷۸ واحد افت کرد

 20. خرید اینترنتی فرش کاشان، از کارخانه و بدون واسطه، با کمترین قیمت بازار

 21. جدول/ قیمت امروز خودرو در بازار  

 22. چینی‌ها می‌توانند بدون ویزا در ایران سفر کنند

 23. واکنش وزیر به آمار رئیس جمهور درباره اجاره مسکن

 24. چند میلیون‌ نفر سود سهام عدالت نگرفته‌اند؟

 25. رکورد مصرف برق شکسته شد

پربحث‌های دیروز

 1. پرداخت حقوق بالای ۱۲ میلیون تومان در دولت ممنوع شد

 2. روایتی از خانواده‌ای که ۱۲۵ هزار خودرو را با رانت وارد کشور کرد

 3. همتی: بانک‌ها به دلیل فشارهای تحریمی و حجم نقدینگی مشکلات جدی دارند

 4. برندگان و بازندگان بازی بانک‌ها چه کسانی هستند؟

 5. کاهش ۳۰ درصدی قیمت خودرو در دو ماه گذشته  

 6. کاهش ارزبری ۲۰ میلیون یورویی صنعت خودرو به لطف تحریم‌ها

 7. درآمد «دعانویس‌ها» چقدر است؟

 8. حضرتی: دولت «بیت‌کوین» را به رسمیت شناخته است

 9. سورنا ستاری: دوران خام فروشی نفت در دنیا به اتمام رسیده است

 10. خرید لبنیات، از فردا با ۱۰ درصد زیر قیمت!

 11. فروش اعتباری ۳ محصول ایران‌خودرو از اول مرداد

 12. همه چیز درباره حذف قبوض کاغذی برق از دو ماه دیگر

 13. حذف سود مرکب از قراردادهای اقتصادی بانک‌ها با مصوبه مجلس

 14. وزیر اقتصاد: دولت پدیده ارز دیجیتال را به رسمیت می‌شناسد/ بانک مرکزی مکلف است مقدمات تولید رمزارز را فراهم کند

 15. مسئول صدور مجوز برای تولید ارز دیجیتال مشخص شد

 16. پرداخت پاداش بازنشستگان با فروش اموال مازاد دولت

 17. قیمت امروز ارزهای دولتی

 18. مصرف آب در تهران رکورد زد

 19. توضیح ربیعی درباره گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی  

 20. رحمانی فضلی: تا زمانی که دستورالعمل «بیت کوین» تهیه نشود فعالیت آن غیرقانونی است

 21. رشد 82 هزار تومانی قیمت سکه/ نرخ دلار ثابت ماند+ جدول

 22. مصرف روزانه بنزین کشور در۴ ماهه نخست سال

 23. آیا دسترسی به قطعات و هزینه نگهداری جک s3 قابل قبول است

 24. بنیاد علم و عمل، بنیاد آموزشی اشتغالی برای ساماندهی اشتغال جوانان

 25. آخرین وضعیت شاخص بورس

پربحث‌های هفته

 1. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 2. جهانگیری: بابت فشارهای اقتصادی چندسال اخیر شرمنده مردم هستیم

 3. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 4. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 5. پرداخت حقوق بالای ۱۲ میلیون تومان در دولت ممنوع شد

 6. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 7. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 8. روایتی از خانواده‌ای که ۱۲۵ هزار خودرو را با رانت وارد کشور کرد

 9. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 10. همتی: بانک‌ها به دلیل فشارهای تحریمی و حجم نقدینگی مشکلات جدی دارند

 11. پورابراهیمی: حباب قیمت ارز در حال شکستن است

 12. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 13. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 14. برندگان و بازندگان بازی بانک‌ها چه کسانی هستند؟

 15. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 16. تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافت

 17. آخرین وضعیت بازار ارز؛ مردم فروشنده دلارهای خانگی شدند

 18. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 19. همتی: شوک ارزی تخلیه شد/ بانک مرکزی قیمت ارز را تعیین نمی‌کند

 20. بازیگران قدرتمند دلالی بازار مسکن چه کسانی هستند!

 21. کاهش ۳۰ درصدی قیمت خودرو در دو ماه گذشته  

 22. تخلفات جدید معاون وزیرآموزش و پرورش+ اسناد

 23. صالحی: نیروگاه بوشهر معادل ۱۱ میلیون بشکه نفت صرفه‌جویی می‌کند

 24. اسلامی: برای افرادی که بخواهند مسکن استیجاری تولید کنند، شرایط ساده‌تری فراهم می‌کنیم

 25. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

آخرین عناوین