جهان و دروغ‌های ترامپ

گروه جهان الف،   3980316130 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
جهان و دروغ‌های ترامپ

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به موضوع دروغ‌گویی‌های مکرر رئیس‌جمهور آمریکا و سلب اعتماد جهانی از او پرداخت. و نوشت: این روز‌ها بسیاری از کارشناسان در رسانه‌های خبری دیگر ابایی ندارند که درباره سخنان ترامپ ابراز تردید کنند.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت؛ دروغگو بودن دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا موضوعی تقریبا رسمی است هرچند این موضوع برای کسانی که اظهارات علنی ترامپ و توئیت‌های او را از نزدیک دنبال کرده و از مدت‌ها قبل درباره صداقت وی تردید داشته‌اند، افشاگری به حساب نخواهد آمد بلکه در عوض، اذعان دیرهنگام سازمان‌های خبری جریان ساز به این موضوع است، رسانه‌هایی که تا همین اواخر از پذیرش این واقعیت خودداری می‌کردند که بسیاری از اظهارات قابل تردید رئیس جمهور را به طور صریح دروغ توصیف کنند.

این روز‌ها بسیاری از کارشناسان در رسانه‌های خبری دیگر ابایی ندارند که درباره سخنان ترامپ ابراز تردید کنند. در همین حال چه در خبر‌های عادی چه در گزارش‌های خاص، نه تنها در مورد صداقت نداشتن ترامپ پرده پوشی نمی‌شود بلکه با صراحت درباره آن صحبت می‌شود.

چند نمونه اخیر:
- سی ان ان: "گزارش مولر: مجموعه‌ای از ۷۷ مورد از دروغ‌ها و سخنان خلاف واقع ترامپ"

- میناپولیس استار تریبیون: "ترامپ رئیس جمهور به نیرو‌ها درباره افزایش حقوق دروغ می‌گوید."

- فایننشال تایمز: "علت واقعی دروغگویی دونالد ترامپ".

- لس آنجلس تایمز: "گزارش مولر همه دروغ‌های رئیس‌جمهور را برملا می‌سازد. "

- شیکاگو تریبیون: "چرا دروغ‌های ترامپ برای او مخرب نیست؟ چون حقیقت می‌تواند از منظر بیننده برداشت شود. "

- نیویورکر: "درست است: ترامپ بیشتر دروغ می‌گوید و این کار را عمدی انجام می‌دهد. "

- فارن پالسی: "آیا اهمیت دارد که ترامپ یک دروغگو است؟ "

همین تابستان گذشته هنوز این موضوع در اتاق‌های خبری مورد بحث بود که آیا اظهارات رئیس جمهور را صرف نظر از اینکه کذب بودن آن چقدر صریح باشد، می‌توان "دروغ" قلمداد کرد، چون این واژه طبق تعریف، بر کذب بودن آگاهانه و قصد فریبکاری دلالت دارد. ژورنالیست‌ها از کجا بدانند که در ذهن ترامپ چه می‌گذرد، حتی وقتی که او به کرات چیز‌هایی می‌گوید که آشکارا خلاف واقع هستند، از قبیل اینکه در مرز جنوبی با مکزیک "هم اکنون دیوار در دست ساخت است"، یا اینکه آمریکا "سهم نامتناسبی" از هزینه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را می‌پردازد."

این تعریف لغت نامه‌ای از "دروغ" هنوز برخی رسانه‌های خبری را از به کار بردن آن برای ترامپ باز می‌دارد. سازمان غیرانتفاعی حقیقت یابی FactCheck.org، به گفته یوژین کیلی مدیر آن، در ۱۰ سال گذشته از این واژه استفاده نکرده است. ستون حقیقت یابی در واشنگتن پست با وجود مستندسازی بیش از ۱۰ هزار ادعای"خلاف واقع یا گمراه کننده" ترامپ، فقط یک بار از واژه دروغ برای او استفاده کرده است.

در همین حال گلن کسلر، سردبیر و روزنامه نگار برجسته واشنگتن پست، می‌گوید "نمی توان به ذهنیت کسی پی برد. ترامپ به ویژه بر حسب موقعیت حرف می‌زند بنابراین ممکن است به آنچه می‌گوید، با وجود همه شواهد متناقض، واقعا باور داشته باشد".

اما کسلر فکر می‌کند صرفا حجم سخنان "خلاف واقع و گمراه کننده" ترامپ ممکن است مانع از ابراز تردید روزنامه نگاران دیگر درباره سخنان رئیس جمهور شده باشد. کسلر سال گذشته برای اولین بار از واژه دروغ در توصیف انکار‌های ترامپ درباره پرداخت رشوه به استورمی دنیلز هنرپیشه فیلم‌های مستهجن قبل از انتخابات ۲۰۱۶ استفاده کرد، چون یک نوار صوتی و شواهد دیگر به روشنی نشان دهنده کذب بودن سخنان ترامپ بودند. بر همین اساس گزارشی با تیتر "نه فقط گمراه کننده. نه صرفا خلاف واقع. یک دروغ. " در صفحه اول یکی از نسخه‌های اینترنتی روزنامه واشنگتن پست چاپ شد.

با این حال سارا سندرز، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید، روز چهارشنبه از اظهارنظر درباره این موضوع خودداری کرد.

در نتیجه انحراف‌های مکرر ترامپ از حقیقت، واشنگتن پست اواخر سال گذشته مقوله جدیدی با عنوان "پینوکیو" برای اشاره به دروغ‌هایی ابداع کرد که آنقدر تکرار شده است "که جای هیچ تردیدی نیست که سیاستمدار به اشتباه بودن حقایقی که می‌گوید، واقف است".

برجسته‌ترین نمونه از کاربرد اولیه واژه "دروغ" در نیویورک تایمز و آسوشیتدپرس بود، واژه‌ای که هر دو در مورد برخی سخنان ترامپ در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری به کار بردند. نیویورک تایمز پس از مراسم تحلیف ترامپ نیز این واژه را درباره برخی ادعا‌های ترامپ به کار برد.

کامرون بار، سردبیر واشنگتن پست نیز گفت: این روزنامه در کاربرد این واژه "دقت" دارد و زمانی که شواهد حاکی از آن باشد که یک شخص انگیزه‌ای برای یک ادعای کذب داشته باشد، می‌توان آن را "دروغ" نامید.

دنیل دیل، رئیس دفتر تورنتو استار در واشنگتن، از اولین روزنامه نگاران رسانه‌های جریان ساز اصلی بود که به طور نظام‌مند اظهارات ترامپ را دروغ خواند. وی سال ۲۰۱۵ ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی را آغاز و سال بعد شمارش سخنان کذب را شروع کرد. دنیل دیل به کرات از واژه "دروغ" استفاده و به راحتی به ترامپ به عنوان یک "دروغگوی سریالی" اشاره می‌کند. وی زمانی واژه "دروغ" را بیشتر به کار می‌برد که ترامپ یک ادعای کذب را چند بار تکرار کند. دنیل دیل می‌گوید: "شاید یک یا دو نمونه اول اشتباهی رخ بدهد، اما به نظز من پس از ده‌ها و گاهی صد‌ها مورد، بی اعتنایی فعالانه به صحت و درستی می‌تواند دلیلی کافی باشد که آن سخن را دروغ توصیف کنیم. "

دنیل دیل می‌گوید: اگر فردی ۱۰۰ مورد جنایت مرتکب شود، ما گزارش نمی‌دهیم که او دو مورد جنایت و ۹۸ مورد فعالیت غیرقانونی مرتکب شده است. ما فقط می‌گوییم ۱۰۰ مورد جنایت صورت گرفته است. ترامپ تمام مدت دروغ می‌گوید. اگر ما فقط برخی از آن‌ها را ذکر کنیم، او در بقیه موارد برنده می‌شود. "

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۳۹۱۱۰۱۵:۱۷:۱۱ ۱۳۹۸/۳/۱۶
ان‌شاءالله اسرائيل در کمتر از 25 سال آینده با دوستی‌های خاله خرسه امثال ترامپ نابود خواهد شد. سنت الهی بر این قرار گرفته که دشمنان اسلام به دست خودشان از بین بروند.
ناشناس۹۳۹۴۲۵۲۲:۲۴:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۱۶
روزشمار مرگ اسراییل در میدان فلسطین نصب شده است. هر وقت از جلوی آن عبور می کنم قوت قلب می گیرم.
ناشناس۹۳۹۱۱۱۱۵:۱۷:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۱۶
طرفداران مذاکره با آمریکا آن هم با فردی مثل ترامپ از عقل و شعور کافی برخوردار نیستند، درک درستی از سیاست ندارند، از غیرت ملی تهی‌اند، به جای نگاه به درون، نگاه به کدخدا دارند اهل مدیریت جهادی نیستند و تن پرورند.
ناشناس۹۳۹۱۲۱۱۵:۲۰:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۱۶
افول آمریکا فرا رسیده است و این موضوع را می‌توان از آنجا فهمید که هرگاه آمریکا کشورمان و یا دیگر کشورها همانند کره‌شمالی، ونزوئلا را تهدید می‌کند موجب شکل‌گیری اتحاد و همبستگی بیشتر درونی ملت‌ها می‌شود.
ناشناس۹۳۹۱۵۷۱۵:۴۴:۲۲ ۱۳۹۸/۳/۱۶
چه خوشمون بیاد چه بدمون بیاد ؛ ترامپ تا 2024 رئیس جمهوره
پدر ژپتو۹۳۹۱۶۱۱۵:۴۶:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۱۶
کجاش دروغگوئه ؟! این که به تمام وعده های انتخاباتی اش عمل کرد . دروغگو اونه که به هیچکدوم از وعده های انتخاباتی اش عمل نکنه .
ناشناس۹۳۹۴۸۸۰۰:۴۹:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۱۷
اولا به هیچکدوم عمل نکرده دوم اینکه فرق زیادی هست بین تفکر بلند مدت و نوک دماغ را دیدن. تو خیلی از کشورهای همسایه و یک کم دورتر هم مسوولان کشور ما را نوابغ سیاست و اقتصاد میدانند آوای دهل شنیدن از دور خوش است.
ناشناس۹۳۹۱۸۵۱۵:۵۹:۳۲ ۱۳۹۸/۳/۱۶
خدا پس كجاست؟ اين حيوان پست الان داره خدايي مي كنه در اين عالم. عمر و جواني ما با ظلم آمريكا تباه شد.
ناشناس۹۳۹۴۸۹۰۰:۵۰:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۱۷
خدا در عقل و تدبیر انسان است و ما او را سالهاست فراموش کرده ایم و منتظر معجزه ایم غافل از اینکه معجزه ای بالاتر از عقل و تدبیر انسان وجود ندارد.
ناشناس۹۴۰۰۰۴۱۸:۳۵:۵۳ ۱۳۹۸/۳/۱۷
اون کسانی که سرنوشت یک ملت را به خاطر آزادی بی بند و باری و سوت و کف و کنسرت .. و سقط جنین و کشف حجاب رای به بیم تردید دادند زندگی جوانان زیادی را تباه کردند
استاد برگزاری نظرسنجی۹۳۹۱۸۸۱۶:۰۰:۲۹ ۱۳۹۸/۳/۱۶
ترامپ دروغگوست .
بانو۹۳۹۴۰۷۲۱:۵۴:۰۴ ۱۳۹۸/۳/۱۶
میره جهنم؟
ناشناس۹۳۹۱۹۱۱۶:۰۲:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۱۶
ترامپ باعث رونق کسب و کار و اشتغال در آمریکا شده و قطعا دور بعد هم رای خواهد آورد ولی ما بیکار و فقیر و درگیر تورم و تحریم هستیم
ناشناس۹۳۹۴۹۰۰۰:۵۱:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۱۷
مهم اینه که این شیوه و تدبیر چندسال جواب میده.
ملت۹۳۹۲۵۲۱۷:۲۳:۲۱ ۱۳۹۸/۳/۱۶
خدا را شكر كه مسئولين ما اصلا دروغ نگفتند و نمي گويند همه چيز را راست و درست باطلاع مردم ميرساند
ن.د۹۳۹۲۵۸۱۷:۳۰:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۱۶
تمام آنچه در نوشته بالا بیان شده صحیح و هیچ ایرادی به آن نیست.اما واقعیتی که هست اینه که امریکا کشور قدرتمندی است و مسئولین این کشور در حفظ این قدرت و گرفتن حداکثر منافع اقتصادی و سیاسی از کشورهای دیگه هیچ حد و مرزی نمی دانند و واقعیت عیان تر اینکه حتی کشورهای بسیار قدرتمند دنیا توانایی مقابله با امریکا را ندارند و می دانند این کار ضررهای زیادی برایشان به بار خواهد آورد و لذا همواره با امریکا کنار می آیند. بله می شود با امریکا و دروغگو مقابله کرد اما اول دو موضوع باید روشن شود . یک: آیا این تقابل واقعا نیاز است و خواسته ملت کشور مقابله کننده است؟ دوم : آیا تحمل این همه هزینه ، عقب ماندگی از پیشرفت و از دست دادن فرصت های گوناگون ارزش چنین مقابله ای را دارد؟ ..
محسن۹۳۹۴۱۳۲۲:۰۴:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۱۶
دروغ گویی در تمام سیاستمداران به کرات رخ می دهد ، دروغ های ترامپ بواسطه اینکه زیاد صحبت می کنه و توئیت میزنه ، بیشتر مشخص میشه
ناشناس۹۳۹۴۴۵۲۲:۵۸:۰۴ ۱۳۹۸/۳/۱۶
سیاست یعنی دروغ ولاغیر
ناشناس۹۳۹۵۱۲۰۳:۰۵:۵۵ ۱۳۹۸/۳/۱۷
چرا وقتی ترامپ می گوید وضع اقتصادی ایران خراب است چرا مسئولین جوابش را نمی دهند و نمی گویند وضع مردم ایران از نظر اقتصادی عالی است
ناشناس۹۳۹۸۹۳۱۶:۲۷:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۱۷
یعنی مسئولین دروغ .. بگویند ؟؟
محمد۹۳۹۵۸۹۰۹:۲۶:۰۴ ۱۳۹۸/۳/۱۷
این فرد دروغگو نیست و جنایتکار است آدم کش مردم یمن تروریست اقتصادی ایران وو افرادی که لایکش می کنند در جنایات او شریکند امثال او در تاریخ بسیار بوده فرعون هم روزی روی زمین خدایی می کرد اما روزگار مصر انطور نماند هیتلر نیمی از کره زمین را گرفت اما باقی نماند ساسانیان با فیل به جنگ می رفتند و از سپاه پیاده شکست خوردند وو امیدوارم با او غرق نشوید
ناشناس۹۳۹۶۳۳۱۰:۱۹:۲۷ ۱۳۹۸/۳/۱۷
اگر فقط یک دلیل برای افول آمریکا وجود داشته باشد همین انتخاب فردی با مختصات رونالد ترامپ میباشد
ناشناس۹۳۹۷۰۰۱۲:۰۸:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۱۷
ترامپ در مورد ما برعکس اوباما راستش را گفت و دستش را رو کرد و نشان داد آمریکا مذاکره و توافق را تا جایی قبول دارد که بنفع خودش باشد نه نفع ایران. البته سیاستهای ترامپ برای خود آمریکا تا بحال خوب بوده و پول زیادی از دنیا بزور گرفته. امیدوارم ما کرسی های آزاد اندیشی و اندیشکده های بوجود بیاوریم تا دائما در مورد ترامپ و آمریکا بحث شود.

پربحث‌های امروز

 1. در حاشیه انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب

 2. راز بوسه آن روز سردار سلیمانی

 3. یک ورزشکار دیگر به ایران بازنگشت

 4. ۱۸ تیر ماه پایان مهلت ایران به اروپا

 5. عوارض«مالْچ‌ْپاشی» بر محیط‌زیست خوزستان  

 6. جزئیات حادثه در زندان فشافویه/ قتل علیرضا شیرمحمدعلی در ۹۰ ثانیه

 7. کسانی که به سازش گرایش دارند بدانند  

 8. کارمندان صاحب خانه می‌شوند؟

 9. درباره #امیر_جعفری

 10. طرح ترافیک جدید پنجشنبه‌ها هم اجرا می‌شود

 11. تظاهرات مردم هند در محکومیت سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ایران

 12. درباره برخورد پلیس با دختری در پارک تهرانپارس/ کاهش تنش، وظیفه پلیس آموزش دیده

 13. نخست‌وزیر ژاپن: سفر به ایران برای صلح و امنیت بود/ حمله به ۲ نفتکش را تهدیدی جدی می‌دانیم

 14. نقش‌های منطقه‌ای ترامپ علیه ایران

 15. وزیر دفاع آتی آمریکا کیست و انتصابش چه معنایی برای ایران دارد؟

 16. یک نماینده مجلس درگذشت

 17. فرمانده هوافضای سپاه: آمریکا و هیچ کشور دیگری جسارت تجاوز به خاک ایران را ندارد

 18. سخنگوی قوه قضائیه خبر داد: تعیین زمان دادگاه «نجفی» تا ۲ روز آینده

 19. ایران از اوپک می‌رود؟

 20. دست وزارت دفاع و سپاه را می‌بوسم

 21. آقای مکرون! شما «مجرم» هستید نه «دلسوز»

 22. تضاهرات مردم دهلی‌نو در حمایت از ایران   

 23. واکنش «ذوالنور» به تحریم «ظریف»

 24. تازه‌ترین قیمت خودروهای وارداتی  

 25. وعده دوباره موگرینی برای راه‌اندازی اینستکس

پربحث‌های دیروز

 1. برخورد با ماموری که با دختر جوان در تهرانپارس درگیر شد

 2. بازداشت و عزل دو مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس + جزئیات ماجرا

 3. دنیای امروز دنیای موشک‌هاست

 4. یک مقام عالی‌رتبه در وزارت خارجه به الف خبر داد: اگر ظریف تحریم شود، دیگر ویزا نخواهد گرفت/ ظریف در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک ندارند

 5. برای مقابله با هوسرانی مردها چه باید کرد

 6. عربده‌کشی توئیتری ترامپ علیه ایران

 7. نباید در زندگی خصوصی مردم مداخله کرد/ کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده/ دست سپاه را می‌بوسم/ قرارداد می‌بستیم، ایراد می‌گرفتند و وقتی قرارداد به هم می‌خورد باز غُر می‌زدند!

 8. بولتون: ایران از حد تعیین شده غنی‌سازی عبور کند تمام گزینه‌ها روی میز خواهد بود

 9. نمایندگانی که خواستار مسکوت ماندن طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان شدند + اسامی

 10. سخنی با رئیس جدید قوه قضائیه

 11. جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا/اقدمات «عجیب و غریب» ترامپ برای شکستن مقاومت ایران

 12. برخورد با مأموران ناجا در ماجرای تهرانپارس در پی دریافت گزارش جدید متوقف شد

 13. روسیه چطور پول نفت ایران را می‌دهد؟

 14. ترامپ: ایرانی‌ها باید با ما صحبت کنند/نیازی به جنگ نداریم

 15. جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی  

 16. رئیس قوه‌قضاییه با مترو به محل کار خود رفت/ عکس  

 17. حجتی: قیمت گوشت قرمز مقداری نامتعادل است

 18. ماجرای پارک پلیس در منطقه تهرانپارس/ درگیری دولت و مجلس درباره حقوق کارمندان/ پیش‌بینی عباس عبدی از انتخابات مجلس

 19. سه اتفاق دور از انتظار که آمریکا را عقب راند

 20. پروژه نفوذ در شهرداری تهران/ ماجرای لیست 170 نفره ای که نجفی قرار بود استخدام کند

 21. چه کسی مخالف حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است؛ سود ۴۰۰درصدی آن به جیب چه افرادی می‌رود؟/ سه اشکال اساسی توزیع ارز ترجیحی/ چرا دولت کوپن الکترونیکی را اجرا نمی‌کند؟

 22. پرش شیطان از روی نوزادان  

 23. لیست اموال خود را اعلام کنید اما ما را مسخره نکنید!

 24. عارف و سلحشوری در حال تماشای فیلم جنجالی  

 25. راضیه شیرمحمدی مدال آور پارالمپیک لندن درگذشت  

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 3. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 4. برخورد با ماموری که با دختر جوان در تهرانپارس درگیر شد

 5. بازداشت و عزل دو مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس + جزئیات ماجرا

 6. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 7. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 8. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 9. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 10. هزينه‌هاي يك دروغ!

 11. دنیای امروز دنیای موشک‌هاست

 12. یک مقام عالی‌رتبه در وزارت خارجه به الف خبر داد: اگر ظریف تحریم شود، دیگر ویزا نخواهد گرفت/ ظریف در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک ندارند

 13. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 14. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 15. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 16. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 17. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 18. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 19. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 20. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 21. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 22. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 23. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 24. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 25. دادستان کل کشور: هر کسی نمی‌تواند بگوید هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم/ پشت فرمان و داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی‌دانیم

پربحث‌های اخیر

 1. عربده‌کشی توئیتری ترامپ علیه ایران

 2. ترامپ: ایرانی‌ها باید با ما صحبت کنند/نیازی به جنگ نداریم

 3. روحانی در تماس تلفنی ماکرون: آمریکا به تجاوز‌گری ادامه دهد نیروهای مسلح ایران با آنها برخورد قاطع خواهند کرد

 4. تظاهرات مردم هند در محکومیت سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ایران

 5. فرانسه: نقض برجام از سوی ایران اشتباهی جدی است

 6. نخست‌وزیر ژاپن: سفر به ایران برای صلح و امنیت بود/ حمله به ۲ نفتکش را تهدیدی جدی می‌دانیم

 7. نقش‌های منطقه‌ای ترامپ علیه ایران

 8. وزیر دفاع آتی آمریکا کیست و انتصابش چه معنایی برای ایران دارد؟

 9. عراقچی: دلیلی برای اجرای تعهدات یکجانبه ایران در برجام باقی نمانده است

 10. مخالفت صریح انگلیس با اقدام نظامی علیه ایران

 11. تداوم پرواز خطوط هوایی بین‌المللی از حریم هوایی ایران

 12. آقای مکرون! شما «مجرم» هستید نه «دلسوز»

 13. وزیر دفاع موقت آمریکا: دنبال گشودن درب دیپلماسی با ایران هستیم

 14. ظریف: «تیم ب» آمریکا را از مذاکره با ایران بیرون کشاند

 15. وعده دوباره موگرینی برای راه‌اندازی اینستکس

 16. نمایش تبلیغاتی انگلیس علیه ایران با حضور شهردار لندن

 17. حمله پهپادی انصارالله به دو فرودگاه أبها و جازان عربستان

 18. اپل ۲۰۰۰ نیرو استخدام می‌کند

 19. روسیه: تولید انبوه سامانه قدرتمند «اس-۵۰۰» شروع شد

 20. راشاتودی: «جرمی هانت» سگ دست‌آموز واشنگتن است

 21. راهنمای جامع ویزا و ویزای کانادا

 22. ترامپ: دلار بیش از حد گران است!

 23. سخنگوی جدید کاخ سفید معرفی شد

 24. دیدار «برهم صالح» با «ترزا می» در لندن

 25. ترامپ: برای مذاکره با ایران خیلی مشتاقیم/ بسیاری از دوستانم ایرانی هستند/ آن‌ها مردمان خارق‌العاده‌ای هستند

پربحث‌های دیروز

 1. عربده‌کشی توئیتری ترامپ علیه ایران

 2. بولتون: ایران از حد تعیین شده غنی‌سازی عبور کند تمام گزینه‌ها روی میز خواهد بود

 3. ترامپ: ایرانی‌ها باید با ما صحبت کنند/نیازی به جنگ نداریم

 4. سه اتفاق دور از انتظار که آمریکا را عقب راند

 5. روحانی در تماس تلفنی ماکرون: آمریکا به تجاوز‌گری ادامه دهد نیروهای مسلح ایران با آنها برخورد قاطع خواهند کرد

 6. فرانسه: نقض برجام از سوی ایران اشتباهی جدی است

 7. واشنگتن: سیاست ما بر تلاش دیپلماتیک برای بازگرداندن ایران به میز مذاکرات استوار است

 8. عراقچی: دلیلی برای اجرای تعهدات یکجانبه ایران در برجام باقی نمانده است

 9. مخالفت صریح انگلیس با اقدام نظامی علیه ایران

 10. تداوم پرواز خطوط هوایی بین‌المللی از حریم هوایی ایران

 11. معاون لاوروف: آمریکا قصد مذاکره با ایران را ندارد

 12. تخت‌روانچی: واشنگتن به ماجراجویی نظامی علیه مردم ایران پایان دهد

 13. وزیر دفاع موقت آمریکا: دنبال گشودن درب دیپلماسی با ایران هستیم

 14. ظریف: «تیم ب» آمریکا را از مذاکره با ایران بیرون کشاند

 15. اپل ۲۰۰۰ نیرو استخدام می‌کند

 16. روسیه: تولید انبوه سامانه قدرتمند «اس-۵۰۰» شروع شد

 17. راشاتودی: «جرمی هانت» سگ دست‌آموز واشنگتن است

 18. بالاترین دمای ثبت شده در اروپا چقدر است؟

 19. گفت‌وگوی پمپئو و ولیعهد ابوظبی درباره با ایران

 20. ترامپ: حمله به ایران را لغو کردم چرا که اقدام مناسبی نبود/ هیچ نیازی به مجوز کنگره ندارم

 21. انفجاری مهیب در یک پالایشگاه نفت در اسپانیا

 22. انصارالله: عربستان و امارات در راس خائنان عرب قرار دارند

 23. روسیه: تجاوز پهپاد آمریکایی به حریم ایران محرز است

 24. شعار «نه به جنگ با ایران» در دهلی‌نو طنین‌انداز شد

 25. هنیه: نشست منامه و معامله قرن مُرده به دنیا آمده‌اند

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 3. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 4. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 5. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 6. روسیه: ایران به اس 400 نیاز خواهد داشت

 7. اعتراف بزرگ و غرورآور مجری الجزیره  

 8. چطور ترامپ از حمله به ایران منصرف شد؟

 9. آمریکا تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران اعمال کرد/ تحریم بی نتیجه علیه فرماندهان سپاه

 10. واکنش جدید ترامپ به ساقط شدن پهپاد آمریکایی: احتمالا یک نفر اشتباه کرده است

 11. عربده‌کشی توئیتری ترامپ علیه ایران

 12. ترامپ: از اینکه ایران هواپیمای سرنشین‌دار آمریکایی را سرنگون نکرد قدردانی می‌کنیم

 13. بازتاب سرنگونی پهپاد آمریکایی در رسانه‌های عربی؛ رأی الیوم: پنتاگون در شوک فرو برده شد/ الجزیره: آمریکا جرات زدن ایران را ندارد + تصاویر

 14. آیت‌الله علوی گرگانی خطاب به ناجا: نگذارید نعمت حجاب از دست برود

 15. ادعای پیام ترامپ ازطریق عمان به ایران: یا مذاکره یا جنگ

 16. بولتون: ایران از حد تعیین شده غنی‌سازی عبور کند تمام گزینه‌ها روی میز خواهد بود

 17. تحریم دوشنبه آمریکا علیه ایران چیست؟

 18. ترامپ: احتیاجی نداریم در تنگه هرمز باشیم/ درخواست آمریکا از ایران

 19. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 20. ایران پرواز هواپیماهای مسافربری آمریکا بر فراز آسمان خود را ممنوع کرد

 21. واکنش روسیه به سرنگونی پهپاد آمریکایی

 22. ترامپ: هرگز حمله به ایران را "لغو" نکردم

 23. درخواست عربستان از انگلیس: به ایران حمله کنید

 24. جزئیاتی از تصمیم ترامپ درباره حمله به ایران و صحبت‌های رد و بدل شده با ژنرال آمریکایی

 25. توازن بین المللی جدیدی که دیپلماسی ایرانی محقق کرد

آخرین عناوین