جهان و دروغ‌های ترامپ

گروه جهان الف،   3980316130 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به موضوع دروغ‌گویی‌های مکرر رئیس‌جمهور آمریکا و سلب اعتماد جهانی از او پرداخت. و نوشت: این روز‌ها بسیاری از کارشناسان در رسانه‌های خبری دیگر ابایی ندارند که درباره سخنان ترامپ ابراز تردید کنند.

جهان و دروغ‌های ترامپ

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت؛ دروغگو بودن دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا موضوعی تقریبا رسمی است هرچند این موضوع برای کسانی که اظهارات علنی ترامپ و توئیت‌های او را از نزدیک دنبال کرده و از مدت‌ها قبل درباره صداقت وی تردید داشته‌اند، افشاگری به حساب نخواهد آمد بلکه در عوض، اذعان دیرهنگام سازمان‌های خبری جریان ساز به این موضوع است، رسانه‌هایی که تا همین اواخر از پذیرش این واقعیت خودداری می‌کردند که بسیاری از اظهارات قابل تردید رئیس جمهور را به طور صریح دروغ توصیف کنند.

این روز‌ها بسیاری از کارشناسان در رسانه‌های خبری دیگر ابایی ندارند که درباره سخنان ترامپ ابراز تردید کنند. در همین حال چه در خبر‌های عادی چه در گزارش‌های خاص، نه تنها در مورد صداقت نداشتن ترامپ پرده پوشی نمی‌شود بلکه با صراحت درباره آن صحبت می‌شود.

چند نمونه اخیر:
- سی ان ان: "گزارش مولر: مجموعه‌ای از ۷۷ مورد از دروغ‌ها و سخنان خلاف واقع ترامپ"

- میناپولیس استار تریبیون: "ترامپ رئیس جمهور به نیرو‌ها درباره افزایش حقوق دروغ می‌گوید."

- فایننشال تایمز: "علت واقعی دروغگویی دونالد ترامپ".

- لس آنجلس تایمز: "گزارش مولر همه دروغ‌های رئیس‌جمهور را برملا می‌سازد. "

- شیکاگو تریبیون: "چرا دروغ‌های ترامپ برای او مخرب نیست؟ چون حقیقت می‌تواند از منظر بیننده برداشت شود. "

- نیویورکر: "درست است: ترامپ بیشتر دروغ می‌گوید و این کار را عمدی انجام می‌دهد. "

- فارن پالسی: "آیا اهمیت دارد که ترامپ یک دروغگو است؟ "

همین تابستان گذشته هنوز این موضوع در اتاق‌های خبری مورد بحث بود که آیا اظهارات رئیس جمهور را صرف نظر از اینکه کذب بودن آن چقدر صریح باشد، می‌توان "دروغ" قلمداد کرد، چون این واژه طبق تعریف، بر کذب بودن آگاهانه و قصد فریبکاری دلالت دارد. ژورنالیست‌ها از کجا بدانند که در ذهن ترامپ چه می‌گذرد، حتی وقتی که او به کرات چیز‌هایی می‌گوید که آشکارا خلاف واقع هستند، از قبیل اینکه در مرز جنوبی با مکزیک "هم اکنون دیوار در دست ساخت است"، یا اینکه آمریکا "سهم نامتناسبی" از هزینه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را می‌پردازد."

این تعریف لغت نامه‌ای از "دروغ" هنوز برخی رسانه‌های خبری را از به کار بردن آن برای ترامپ باز می‌دارد. سازمان غیرانتفاعی حقیقت یابی FactCheck.org، به گفته یوژین کیلی مدیر آن، در ۱۰ سال گذشته از این واژه استفاده نکرده است. ستون حقیقت یابی در واشنگتن پست با وجود مستندسازی بیش از ۱۰ هزار ادعای"خلاف واقع یا گمراه کننده" ترامپ، فقط یک بار از واژه دروغ برای او استفاده کرده است.

در همین حال گلن کسلر، سردبیر و روزنامه نگار برجسته واشنگتن پست، می‌گوید "نمی توان به ذهنیت کسی پی برد. ترامپ به ویژه بر حسب موقعیت حرف می‌زند بنابراین ممکن است به آنچه می‌گوید، با وجود همه شواهد متناقض، واقعا باور داشته باشد".

اما کسلر فکر می‌کند صرفا حجم سخنان "خلاف واقع و گمراه کننده" ترامپ ممکن است مانع از ابراز تردید روزنامه نگاران دیگر درباره سخنان رئیس جمهور شده باشد. کسلر سال گذشته برای اولین بار از واژه دروغ در توصیف انکار‌های ترامپ درباره پرداخت رشوه به استورمی دنیلز هنرپیشه فیلم‌های مستهجن قبل از انتخابات ۲۰۱۶ استفاده کرد، چون یک نوار صوتی و شواهد دیگر به روشنی نشان دهنده کذب بودن سخنان ترامپ بودند. بر همین اساس گزارشی با تیتر "نه فقط گمراه کننده. نه صرفا خلاف واقع. یک دروغ. " در صفحه اول یکی از نسخه‌های اینترنتی روزنامه واشنگتن پست چاپ شد.

با این حال سارا سندرز، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید، روز چهارشنبه از اظهارنظر درباره این موضوع خودداری کرد.

در نتیجه انحراف‌های مکرر ترامپ از حقیقت، واشنگتن پست اواخر سال گذشته مقوله جدیدی با عنوان "پینوکیو" برای اشاره به دروغ‌هایی ابداع کرد که آنقدر تکرار شده است "که جای هیچ تردیدی نیست که سیاستمدار به اشتباه بودن حقایقی که می‌گوید، واقف است".

برجسته‌ترین نمونه از کاربرد اولیه واژه "دروغ" در نیویورک تایمز و آسوشیتدپرس بود، واژه‌ای که هر دو در مورد برخی سخنان ترامپ در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری به کار بردند. نیویورک تایمز پس از مراسم تحلیف ترامپ نیز این واژه را درباره برخی ادعا‌های ترامپ به کار برد.

کامرون بار، سردبیر واشنگتن پست نیز گفت: این روزنامه در کاربرد این واژه "دقت" دارد و زمانی که شواهد حاکی از آن باشد که یک شخص انگیزه‌ای برای یک ادعای کذب داشته باشد، می‌توان آن را "دروغ" نامید.

دنیل دیل، رئیس دفتر تورنتو استار در واشنگتن، از اولین روزنامه نگاران رسانه‌های جریان ساز اصلی بود که به طور نظام‌مند اظهارات ترامپ را دروغ خواند. وی سال ۲۰۱۵ ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی را آغاز و سال بعد شمارش سخنان کذب را شروع کرد. دنیل دیل به کرات از واژه "دروغ" استفاده و به راحتی به ترامپ به عنوان یک "دروغگوی سریالی" اشاره می‌کند. وی زمانی واژه "دروغ" را بیشتر به کار می‌برد که ترامپ یک ادعای کذب را چند بار تکرار کند. دنیل دیل می‌گوید: "شاید یک یا دو نمونه اول اشتباهی رخ بدهد، اما به نظز من پس از ده‌ها و گاهی صد‌ها مورد، بی اعتنایی فعالانه به صحت و درستی می‌تواند دلیلی کافی باشد که آن سخن را دروغ توصیف کنیم. "

دنیل دیل می‌گوید: اگر فردی ۱۰۰ مورد جنایت مرتکب شود، ما گزارش نمی‌دهیم که او دو مورد جنایت و ۹۸ مورد فعالیت غیرقانونی مرتکب شده است. ما فقط می‌گوییم ۱۰۰ مورد جنایت صورت گرفته است. ترامپ تمام مدت دروغ می‌گوید. اگر ما فقط برخی از آن‌ها را ذکر کنیم، او در بقیه موارد برنده می‌شود. "

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۳۹۱۱۰۱۵:۱۷:۱۱ ۱۳۹۸/۳/۱۶
ان‌شاءالله اسرائيل در کمتر از 25 سال آینده با دوستی‌های خاله خرسه امثال ترامپ نابود خواهد شد. سنت الهی بر این قرار گرفته که دشمنان اسلام به دست خودشان از بین بروند.
ناشناس۹۳۹۴۲۵۲۲:۲۴:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۱۶
روزشمار مرگ اسراییل در میدان فلسطین نصب شده است. هر وقت از جلوی آن عبور می کنم قوت قلب می گیرم.
ناشناس۹۳۹۱۱۱۱۵:۱۷:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۱۶
طرفداران مذاکره با آمریکا آن هم با فردی مثل ترامپ از عقل و شعور کافی برخوردار نیستند، درک درستی از سیاست ندارند، از غیرت ملی تهی‌اند، به جای نگاه به درون، نگاه به کدخدا دارند اهل مدیریت جهادی نیستند و تن پرورند.
ناشناس۹۳۹۱۲۱۱۵:۲۰:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۱۶
افول آمریکا فرا رسیده است و این موضوع را می‌توان از آنجا فهمید که هرگاه آمریکا کشورمان و یا دیگر کشورها همانند کره‌شمالی، ونزوئلا را تهدید می‌کند موجب شکل‌گیری اتحاد و همبستگی بیشتر درونی ملت‌ها می‌شود.
ناشناس۹۳۹۱۵۷۱۵:۴۴:۲۲ ۱۳۹۸/۳/۱۶
چه خوشمون بیاد چه بدمون بیاد ؛ ترامپ تا 2024 رئیس جمهوره
پدر ژپتو۹۳۹۱۶۱۱۵:۴۶:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۱۶
کجاش دروغگوئه ؟! این که به تمام وعده های انتخاباتی اش عمل کرد . دروغگو اونه که به هیچکدوم از وعده های انتخاباتی اش عمل نکنه .
ناشناس۹۳۹۴۸۸۰۰:۴۹:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۱۷
اولا به هیچکدوم عمل نکرده دوم اینکه فرق زیادی هست بین تفکر بلند مدت و نوک دماغ را دیدن. تو خیلی از کشورهای همسایه و یک کم دورتر هم مسوولان کشور ما را نوابغ سیاست و اقتصاد میدانند آوای دهل شنیدن از دور خوش است.
ناشناس۹۳۹۱۸۵۱۵:۵۹:۳۲ ۱۳۹۸/۳/۱۶
خدا پس كجاست؟ اين حيوان پست الان داره خدايي مي كنه در اين عالم. عمر و جواني ما با ظلم آمريكا تباه شد.
ناشناس۹۳۹۴۸۹۰۰:۵۰:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۱۷
خدا در عقل و تدبیر انسان است و ما او را سالهاست فراموش کرده ایم و منتظر معجزه ایم غافل از اینکه معجزه ای بالاتر از عقل و تدبیر انسان وجود ندارد.
ناشناس۹۴۰۰۰۴۱۸:۳۵:۵۳ ۱۳۹۸/۳/۱۷
اون کسانی که سرنوشت یک ملت را به خاطر آزادی بی بند و باری و سوت و کف و کنسرت .. و سقط جنین و کشف حجاب رای به بیم تردید دادند زندگی جوانان زیادی را تباه کردند
استاد برگزاری نظرسنجی۹۳۹۱۸۸۱۶:۰۰:۲۹ ۱۳۹۸/۳/۱۶
ترامپ دروغگوست .
بانو۹۳۹۴۰۷۲۱:۵۴:۰۴ ۱۳۹۸/۳/۱۶
میره جهنم؟
ناشناس۹۳۹۱۹۱۱۶:۰۲:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۱۶
ترامپ باعث رونق کسب و کار و اشتغال در آمریکا شده و قطعا دور بعد هم رای خواهد آورد ولی ما بیکار و فقیر و درگیر تورم و تحریم هستیم
ناشناس۹۳۹۴۹۰۰۰:۵۱:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۱۷
مهم اینه که این شیوه و تدبیر چندسال جواب میده.
ملت۹۳۹۲۵۲۱۷:۲۳:۲۱ ۱۳۹۸/۳/۱۶
خدا را شكر كه مسئولين ما اصلا دروغ نگفتند و نمي گويند همه چيز را راست و درست باطلاع مردم ميرساند
ن.د۹۳۹۲۵۸۱۷:۳۰:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۱۶
تمام آنچه در نوشته بالا بیان شده صحیح و هیچ ایرادی به آن نیست.اما واقعیتی که هست اینه که امریکا کشور قدرتمندی است و مسئولین این کشور در حفظ این قدرت و گرفتن حداکثر منافع اقتصادی و سیاسی از کشورهای دیگه هیچ حد و مرزی نمی دانند و واقعیت عیان تر اینکه حتی کشورهای بسیار قدرتمند دنیا توانایی مقابله با امریکا را ندارند و می دانند این کار ضررهای زیادی برایشان به بار خواهد آورد و لذا همواره با امریکا کنار می آیند. بله می شود با امریکا و دروغگو مقابله کرد اما اول دو موضوع باید روشن شود . یک: آیا این تقابل واقعا نیاز است و خواسته ملت کشور مقابله کننده است؟ دوم : آیا تحمل این همه هزینه ، عقب ماندگی از پیشرفت و از دست دادن فرصت های گوناگون ارزش چنین مقابله ای را دارد؟ ..
محسن۹۳۹۴۱۳۲۲:۰۴:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۱۶
دروغ گویی در تمام سیاستمداران به کرات رخ می دهد ، دروغ های ترامپ بواسطه اینکه زیاد صحبت می کنه و توئیت میزنه ، بیشتر مشخص میشه
ناشناس۹۳۹۴۴۵۲۲:۵۸:۰۴ ۱۳۹۸/۳/۱۶
سیاست یعنی دروغ ولاغیر
ناشناس۹۳۹۵۱۲۰۳:۰۵:۵۵ ۱۳۹۸/۳/۱۷
چرا وقتی ترامپ می گوید وضع اقتصادی ایران خراب است چرا مسئولین جوابش را نمی دهند و نمی گویند وضع مردم ایران از نظر اقتصادی عالی است
ناشناس۹۳۹۸۹۳۱۶:۲۷:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۱۷
یعنی مسئولین دروغ .. بگویند ؟؟
محمد۹۳۹۵۸۹۰۹:۲۶:۰۴ ۱۳۹۸/۳/۱۷
این فرد دروغگو نیست و جنایتکار است آدم کش مردم یمن تروریست اقتصادی ایران وو افرادی که لایکش می کنند در جنایات او شریکند امثال او در تاریخ بسیار بوده فرعون هم روزی روی زمین خدایی می کرد اما روزگار مصر انطور نماند هیتلر نیمی از کره زمین را گرفت اما باقی نماند ساسانیان با فیل به جنگ می رفتند و از سپاه پیاده شکست خوردند وو امیدوارم با او غرق نشوید
ناشناس۹۳۹۶۳۳۱۰:۱۹:۲۷ ۱۳۹۸/۳/۱۷
اگر فقط یک دلیل برای افول آمریکا وجود داشته باشد همین انتخاب فردی با مختصات رونالد ترامپ میباشد
ناشناس۹۳۹۷۰۰۱۲:۰۸:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۱۷
ترامپ در مورد ما برعکس اوباما راستش را گفت و دستش را رو کرد و نشان داد آمریکا مذاکره و توافق را تا جایی قبول دارد که بنفع خودش باشد نه نفع ایران. البته سیاستهای ترامپ برای خود آمریکا تا بحال خوب بوده و پول زیادی از دنیا بزور گرفته. امیدوارم ما کرسی های آزاد اندیشی و اندیشکده های بوجود بیاوریم تا دائما در مورد ترامپ و آمریکا بحث شود.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

  2. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

  3. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

  4. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

  5. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

  6. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

  7. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

  8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

  9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

  10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

  11. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

  12. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

  13. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

  14. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

  15. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

  16. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

  17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

  18. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

  19. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

  20. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

  21. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

  22. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

  23. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

  24. تركيه چه مي‌كند؟

  25. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

   2. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

   3. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

   4. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

   5. اردوغان مغرور و خشکاندن چشمه صلح / از متهم شدن ترکیه به حمایت از داعش تا حمله به سوریه ...

   6. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

   7. روزنامه روسی: ایران را دستکم نگیرید، جنگ افروزی علیه ایران دیوانگی است...

   8. حملات شیمیایی ترکیه به رأس العین

   9. نشریه کنگره آمریکا: ترامپ در حال آبروریزی است!...

   10. حضور هیاتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌سازی راکتور اراک

   11. عملیات ترکیه در شمال سوریه؛ رؤیای بزرگ اردوغان چیست؟

   12. لودریان طرح فرانسه برای گنجاندن «فرابرجام» در برجام را تشریح کرد

   13. مرکل و مکرون در مورد برجام بیانیه مشترک صادر کردند

   14. پوتین: همه باید به منافع ایران احترام بگذارند/ امارات و عربستان با تهران مذاکره کنند

   15. واکنش دولت سعودی به حادثه برای نفتکش ایرانی

   16. ترامپ: ایران به دردسر افتاده است

   17. فارین پالیسی: گروه های نیابتی ایران قوی تر از هر زمان دیگر

   18. معماران آمریکایی برجام: ایران بدون توافق تکمیلی انتظار رفع تحریم نداشته باشد

   19. برایان هوک: دنبال درگیری با ایران نیستیم/توافق جامع می‌خواهیم

   20. اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

   21. سخنان تحقیرآمیز اردوغان در مورد اتحادیه عرب

   22. دروغ‌های پینوکیویی ترامپ به روایت «حقیقت سنج» واشنگتن پست

   23. پنتاگون: توپخانه ترکیه نیروهای آمریکایی در سوریه را هدف قرار داد

   24. هشدار نسبت به توطئه علیه جنبش اسلامی نیجریه در اربعین

   25. ترامپ چگونه پادشاه عربستان را مسخره کرد؟ + فیلم

   آخرین عناوین