چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

سعید نوروزی،   3980304067 ۶۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

برای یک‌بار هم که شده بیایید وقتی اسم خرمشهر را می‌شنویم از شرمندگی بگوییم‌! از شرمندگیِ که کمتر به چشم می‌آید. سالگرد آزادی خرمشهر است و به‌جای تکرار خاطرات دلاورمردی‌ها از وضعیت الآن بگوییم. از خرمشهری که جنگ خرمی آن را گرفت... از شهری که هنوز هم جنگ‌زده است و وضعیتش قرمز! کافیست عکس‌ها را ببینیم و ببینیم که خرمشهر با آن همه منابع و نفت و... هنوز هم مردمش درد می‌کشند و تاسف بخوریم که چرا بخشی از این مردم عزیز کوخ نشین شده‌اند!

بعثی‌ها که آمدند و خرمشهر را گرفتند، امثال محمد جهان‌آراها جنگیدن و خون دادند و این خاک مقدس را پس گرفتند و از شهر بیرونشان کردند. لیکن جنگ آمده بود که خرم‌شهرِ آباد را ویران کند! جنگ که تمام شد آقایان و مسئولان بارها به مردم قول و وعده دادند و گفتند که ما این شهر جنگ زده را دوباره می‌سازیم و خرم‌شهر می‌کنیم. حالا بعد از سی و چند سال چه شد آن قول‌ها؟! چه شد آن دلخوشی‌هایی که به مردمانش دادیم؟!

آقای مسئول از شهدای آزادسازی خرمشهر شرمنده باش... آقایان نماینده و استاندار و مسئول از خون محمد جهان‌آرا شرمنده باشید که نگذاشت شهر به دست دشمنان بیافتد، اما همان دشمن امروز بر طبل ویرانی خرمشهر بعد از چند دهه از انقلاب می‌کوبد. مدتی قبل که به شهر رفته بودم، هنوز در خیابان‌ها و کوچه‌های اطراف کارون جای گلوله‌های عراقی بر در و دیوار شهر مانده بود. البته اینکه شهر هنوز آثار جنگ دارد تنها یک درد از دردهای مردمان خونین‌شهر است؛ مردم اینجا آب و هوا هم ندارد!

آب و هوا ندارند و درست که بخشی از آن به‌خاطر حوادث طبیعی است، اما خرابی‌های جنگ و اینکه خرمشهر آباد نشده تقصیر کیست، غیر از مسئولین؟!

کافیست عکس‌ها را ببینیم و ببینیم که خرمشهر با آن همه منابع و نفت و... هنوز هم بخش‌هایی از آن ویران است و کسی هم جواب نمی‌دهد که چرا درست نمی‌شود! عکس‌ها را ببینید؛ 

آیا عکس‌هایی که پخش می‌شوند مایهٔ تاسف نیست؟ خرمشهر را فقط با پوستر و فیلم و نوا‌هایش دوست داریم؟! طنز تلخی‌یست که برای ساخت فیلم‌های جنگی به خرمشهر می‌رویم چون هنوز هم جنگ‌زده است! چرا سوم خرداد که می‌شود فقط از مقاومت مردم می‌گوییم و به آن افتخار می‌کنیم اما از درد و زندگی و معیشت مردم حرفی نمی‌زنیم؟!

اگر قرار باشد برای سوم خرداد مراسم بگیریم و افتخار کنیم که روز آزادسازی خرمشهر است، چرا برای خرم شدنش کاری نمی‌کنیم!؟ مگر کم ثروت و منابع در این شهر نهفته است که مردمانش باید همانند فقیران و ندارها زندگی کنند. بیشتر از سی سال از آزادسازی خرمشهر می‌گذرد و همچنان باید شاهد آثار جنگ باشیم!

این همه امکانات رفاهی و برج‌سازی و... در تهران وجود دارد و هرسال چند برابر می‌شود، خرج کردن این هزینه برای خرمشهر سخت است؟! جمع‌شدن امکانات بیشمار رفاهی در تهران و ساخت هر روزه مکان‌های تفریحی یک‌طرف و محرومیت شهر‌هایی مثل خرمشهر یک‌طرف! چرا نباید خرم‌شهر را دوباره ساخت و آن را هم آباد کرد؟! طی حمله به ساختمان مجلس توسط داعش بعداز چند روز بخش‌های آسیب دیده به بهترین شکل ترمیم شد و حتی موزه درست کردند برای یادگار! اما همین خرمشهر بعد از نزدیک به چهل سال هنوز هم ویران است و کک کسی نمی‌گزد! خب اگر نمی‌خواهید آبادش کنید پس آن را به موزه تبدیل کنید!

ممد آقای جهان‌آرا نیستی که ببینی خرمشهر شهر خون، آزاد آری اما آباد نشد... خدا رو شکر که نیستی و شهر را ببینی... فقط ️کاش آنهایی که قرار بود بعد از شما خرمشهر را بسازند و آبادش کنند کمی غیرت داشتند.

** عکس‌های خبر برای سال ۱۳۹۶ می‌باشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

صمصام۹۲۱۰۵۵۱۲:۳۸:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۴
این که بگفتی یک نکته از هزار بود !
ناشناس۹۲۱۴۶۶۱۵:۲۱:۴۵ ۱۳۹۸/۳/۴
به جز تهران کجا آباد شد که خرمشهر دومیش باشه؟!
ناشناس۹۲۱۶۳۹۱۶:۳۷:۵۶ ۱۳۹۸/۳/۴
تهران اباد نیست.بیا ببیین .
سرو۹۲۱۶۴۵۱۶:۳۹:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۴
اگر منظورت لواسون و.....است حق با شماست.
ناشناس۹۲۱۷۶۹۱۷:۳۴:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۴
مونوم اونایی که منفی دادن تهرانی اند واقعا؟ایران یعنی فقط طهران. همه استانها فقیرن بخصوص استانهای مرزی
ناشناس۹۲۱۰۶۶۱۲:۴۳:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۴
برای اینکه نونی توش نبود!!!
بانو۹۲۱۴۷۰۱۵:۲۳:۱۵ ۱۳۹۸/۳/۴
اراده ای در کار نبود.
بیگی29۹۲۱۹۰۳۱۹:۱۳:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۴
نیازبه بحث نیست.کافی است رشد و نزول وضعیت سواحل شمالی و جنوبی خلیج فارس را مقایسه کنید تا شدت از خود گذشتگی مسئولان !!را مشاهده کنید.
ناشناس۹۲۱۰۷۱۱۲:۴۴:۵۵ ۱۳۹۸/۳/۴
سر تهرانیها سلامت ، خرمشهر میخوایم چیکار!!!!!!!!!!!!
ناشناس۹۲۱۳۸۱۱۴:۴۸:۴۵ ۱۳۹۸/۳/۴
البته تهرانی هم داریم تا تهرانی ، سر تهرانیهای سید خندان به بالا سلامت
ناشناس۹۲۱۴۲۸۱۵:۰۷:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۴
از همه جای ایران مهندسان و مدیران و پزشکان و پرستاران در خرمشهر جمع شده بودند و بر هیچکس پوشیده نیست که خرم شهر و آبادان از زیباترین و زنده ترین شهر های ایران بودند و و در ایران یک قطب بودند! این تنها جنگ نیست که شادابی را از این شهر ها گرفت، ما خود دگم هستیم و آنجا که بتوانیم آن را تحمیل هم می کنیم، در خرمشهر و آبادان توانستند! وگرنه که صاحبان این املاک خود بازمی گشتند و می ساختند
ناشناس۹۲۱۴۴۷۱۵:۱۳:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۴
برادر عزیز ، تهران هم خرابه ای است با ظاهر بزک شده .
پیرمرد۹۲۱۴۶۱۱۵:۱۹:۱۵ ۱۳۹۸/۳/۴
به تهرانی ها چه مربوط؟ مگر تهرانی تصمیم گیرنده هستن؟
ناشناس۹۲۱۸۳۰۱۸:۱۵:۳۵ ۱۳۹۸/۳/۴
یک سوم جمعیت داره ولی شصت درصد بودجه میگیره
ناشناس۹۲۱۴۶۷۱۵:۲۲:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۴
خداوکیلی تنها جایی که آباد شده تهرانه و مشهد، بقیه هیچی!
ناشناس۹۲۱۸۳۶۱۸:۲۰:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۴
انقد تهرانی تهرانی نکن!!!!!!!فقط ی قسمت شمال تهران رو رسیدن فهمیدی؟!بیا تو ذوز روشن مرکز شهر ببین خیابونوکوچه و محله هاش چ خبره وای بحال شبهاش!
ناشناس۹۲۱۹۸۹۲۰:۲۴:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۴
پیشنهاد میکنم باقیمانده درآمد مملکت را هم صرف آباد کردن قسمتهای مورد نظر شما در تهران بکنند. بقیه کشور که نباید زندگی کنند و فقط باید حق داشته باشند شرایط رفاه تهرانیها را فراهم کنند.
حامد امیری۹۲۲۰۶۲۲۱:۳۲:۳۸ ۱۳۹۸/۳/۴
تهران را شهروندان تهرانی آباد کرده اند نه دولت و نه دیگران.متاسفانه دولت بدهی خود را به شهرداری تهران سالها است که نداده! توجه داشته باشید که مردم تهران حتی هزینه تاسیسات زیربنایی برق و آب برخی مناطق کشور را تامین می کنند.در حوادث سیل اخیر هم خوشبختانه بیشترین کمکهای انساندوستانه از تهران به مناطق سیلزده روانه شد. لطفا شاکر باشید. من لم یشکر المخلوق،لم یشکر الخالق پ.ن. تهرانی ها خیلی خوشوقت خواهند شد اگر دولت بساط و وزارتخانه ها و سازمانهای خود را از تهران ببرد!هرچه دورتر بهتر! ان شاالله ترافیک و هوای تهران ان وقت بهتر خواهد شد.
ناشناس۹۲۱۰۷۴۱۲:۴۶:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۴
شما نمایندگاه اسراییل و آمریکا و انگلیس برای نابودی کشور هستید...
شاهرخ۹۲۱۰۷۸۱۲:۴۸:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۴
تیتر خنده دار می زنید......!!!! خرمشهر اگه خرم شهر میشد دیگه کی آقایان بخور بخور کنن؟؟؟؟؟ خواهشا وقت مسئولین رو نگیرید هنوز مسئولین مشغول تقسیم غنائم هستن........
امیرعلی۹۲۱۰۸۰۱۲:۴۸:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۴
واقعا طنز تلخی ست و تلختر انکه با سواستفاده از همین احساسات برخی افراد زالوصفت در حال مکیدن سرمایه های این ایران کوچک هستند. درد بسیار است اما…
رضا۹۲۱۰۹۳۱۲:۵۲:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۴
چون بهش نیاز ندارند! هر شهری که بهش نیاز داشته باشند اباد شده مثل مشهد تهران و.... ولی خرمشهر زاهدان و...بهشون نیاز نیست
ناشناس۹۲۱۱۱۴۱۳:۰۰:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۴
فکر کنم المان و ژاپن و غرب باید هر روز عزاداری برای شهری بگیرن چون جنگ جهانی صدها برابر جنگ ایران و عراق ویرانی و کشته داد
ناشناس۹۲۱۱۱۷۱۳:۰۱:۳۷ ۱۳۹۸/۳/۴
همش وعده همش چشم انتظاری... پس کی میتونه درست کنه خرمشهر رو؟؟‌
ناشناس۹۲۱۱۴۲۱۳:۱۱:۲۳ ۱۳۹۸/۳/۴
لعنت بر مسئولی که میخورد و میبرد اما برای مردم کاری نمیکند
ناشناس۹۲۱۴۷۴۱۵:۲۳:۲۳ ۱۳۹۸/۳/۴
فکر میکنی با لعنت درست میشه؟!!! باید بریم یقه شون رو پاره کنیم.
پهلوان۹۲۱۶۵۱۱۶:۴۰:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۴
زورمون نمی رسه که.
ناشناس۹۲۲۳۴۹۰۳:۳۲:۰۲ ۱۳۹۸/۳/۵
درست رای بدید
علی۹۲۱۱۵۴۱۳:۱۵:۰۴ ۱۳۹۸/۳/۴
باید منطقی فکر کرد راه اینکه بطور پایه های خرمشهر با مسما شود این است که بار دیگر در مسیر اقتصاد کشور قرار گیرد و یعنی باید واردات و صادرات کالا ها باز از مسیر خرمشهر که کوتاهترین فاصله زمینی تا مراکز اصلی مصرف حتی تهران است صورت پذیرد و در اینصورت بطور زیربنایی توسعه پیدا خواهد کرد اما اینکه یک مقدار از پول نفت را مثلا بیاوریم و یکسری ظاهری رسیدگی کنیم بلافاصله پس از قطع کمک نفتی باز دچار همین وضعیت خواهد شد لایروبی اروند و انتقال بخش مهمی از واردات به بندر خرمشهر همه چیز را اتوماتیک سرجایش خواهد نشاند.
ناشناس۹۲۱۱۶۲۱۳:۱۸:۱۱ ۱۳۹۸/۳/۴
تهران 15 میلیون جمعیت داره خرمشهر ۱۴۰ هزار نفر به نظرتان باید به کدام رسید؟
حرف حق۹۲۱۲۴۷۱۳:۵۳:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۴
مگر رفاه و اباداني به تعداد نفرات است ضمنا يادمان باشه كه ملت ايران به خرمشهري ها مديونه
ناشناس۹۲۱۲۶۲۱۴:۰۰:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۴
مگر به جمعیت هست؟! همین خرمشهر و مردمش بودن که نزاشتن بعثی‌ها وارد کشور بشن و از خاک دفاع کردن.. بعدش هم کلی منبع نفتی گازی سوختی در خرمشهر هست و همه کشور وابسته به اونجا هستن
ناشناس۹۲۱۳۲۴۱۴:۲۴:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۴
به همه شهرها و روستاها باید رسیدگی شود.
ناشناس۹۲۱۴۳۵۱۵:۰۹:۵۴ ۱۳۹۸/۳/۴
باید به خرمشهر ها رسید تا تهران 15 میلیونی نشده و به دلیل هزاران مشکل هر بار که مسئله دلار نداریم بحث انتقال پایتخت بالا نگیرد!
نخود هر آش !!!۹۲۱۶۰۷۱۶:۲۴:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۴
اخوي جان ، شاعر فرموده : جهان چون چشم و خط و خال و ابروست كه هر چيزي به جاي خويش نيكوست !! و در يك تعريف از كلمه عدالت هم گفته اند : عدالت يعني قرار دادن هر چيزي در حد و جاي خود !! .... تقريباً يك همچين تعريفي !! ... خدا انشاءالله به همه ما توفيق دهد كه عدالت و رعايت عدالت ملكه خود نماييم ، آمين !!
ناشناس۹۲۱۸۳۳۱۸:۱۷:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۴
پس چرا اندازه 15 میلیون بودجه نمیگیره
علی۹۲۲۰۷۳۲۱:۴۴:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۴
به هر جایی اهمیت داده بشه تا 15 ملیون یکجا جمع نشن و بقیه رها
علی۹۲۱۱۷۶۱۳:۲۶:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۴
چون نگاه ملی وجود ندارد
سها۹۲۱۱۸۹۱۳:۳۲:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۴
چه تیتر قشنگی خبرنگار یعنی این درود به شرف و قلمش
ناشناس۹۲۱۲۲۱۱۳:۴۳:۳۵ ۱۳۹۸/۳/۴
خوب شد ممد نیست دولت روحانی رو ببینه
آرش۹۲۱۷۳۸۱۷:۲۱:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۴
خوب شد ممد نیست که خیلی ها رو ببینه . روحانی که کوچیک کوچیکشه .
ناشناس۹۲۱۷۴۵۱۷:۲۴:۱۶ ۱۳۹۸/۳/۴
نالایق بودن اکثریت مدیران.
ناشناس۹۲۱۲۸۹۱۴:۰۹:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۴
نمونه ای دیگر از بی لیاقتی هاتون
نخود هر آش !!۹۲۱۳۲۰۱۴:۱۹:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۴
چه خوب شد كه ممد نيست !! .... تيتر والبته از يك زاويه ديگر هم بايد گفت : چه بد شد كه ممد نيست و ممد ها نيستند !!
من۹۲۱۳۳۲۱۴:۲۷:۱۱ ۱۳۹۸/۳/۴
من میگم اباد نشدن خرمشهر رو هم بندازیم گردن ترامپ ....حیف از اون جوونها که زیر خاک رفتن که یه عده بخورن وببخشن
ناشناس۹۲۱۳۴۸۱۴:۳۲:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۴
برای اینکه اصولا آقایان تنها چهار یا پنج شهر را ایران میدانند و بخصوص جنوب ایران شامل سیستان و بلوچستان و هرمزگان و بوشهر و خوزستان
1120۹۲۱۳۷۷۱۴:۴۵:۵۶ ۱۳۹۸/۳/۴
ایران را آباد میکنیم
ناشناس۹۲۱۳۸۶۱۴:۵۰:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۴
من به عنوان یک خرمشهری میگم..که دلیلش فقط مسئولین نیستند..مردم هم مقصرند...در ضمن آیا شما موافق هستید که دولت خانه های رها شده توسط یک عده از مردم خرمشهر رو به نفع خودش مصادره کنه؟ بعد تیتر نمیزنید دزدی اموال مردم توسط دولت؟ آدمهایی هستند که در خانه های رها شده به صورت رایگان سکونت دارند، اما با تعجب باید بگم تمام در و پنجره ها رو درآورده و فروخته اند و به جای آن پارچه زده اند... در ضمن به آقای خبرنگار، باید عرض کنم منابع طبیعی، ملی هستند و متعلق به همه مردم ایران....همین شما یک عده رو پر توقع می کنید...خرمشهر بندر داره و آبادان پالایشگاه، اما شما طوری مقاله می نویسید که انگار تمام انرژی ایران و منابع نفت و گاز، در این دو شهر قرار داره..حداقل کمی مطالعه کنید...بودجه خوبی هم هر سال به خوزستان تعلق می گیره، تحقیق کنید ببینید چطور هزینه میشه‌.. چرا کسی در مورد بوشهر که قطب گاز ایرانه..اما حتی برای احداث خط آهن سالها معطل بودجه مونده چیزی نوشته نمیشه؟ چرا کسی نمی نویسه قطب انرژی گازی ایران هنوز چند تا آب شیرین کن نداره که نماینده استان کهکیوله و بویر احمد هر روز برای کمتر کردن میزان ورودی به بوشهر بهانه نتراشه؟ و بوشهر استانیه که جیره بندی آب داره؟ و در گرمای تابستان وضعیت جیره بندی بدتر میشه..
ناشناس۹۲۱۴۳۳۱۵:۰۹:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۴
من تهرانی هستم ,خرمشهر عزیز دل ما هم هست دلمون میخواد زیبا و آباد بشه ,ضمنا در مناطق پایین واطراف تهران هم از این مناظر وجود داره .
ناشناس۹۲۲۱۶۴۲۳:۱۲:۴۵ ۱۳۹۸/۳/۴
دوست عزیز خرمشهر را با برخی از مناطق تهران مقایسه نکن، خرمشهر بزرگترین بندر خاورمیانه، چهارده اسکله که هر اسکله چهار کشتی اقیانوس پیما پهلو میگرفتند یکی از بزرگترین نخلستان خرمای جهان را داشت رودخانه کارون و اروند تنها رودخانه های قابل کشتیرانی ایران را داشت، راه آهن تهران خرمشهر اولین خط ریلی ایران و فرودگاه مجاور ان پرواز به نیویورک و لندن و آمستردام و غیره داشت بزرگترین پالایشگاه جهان در پنج کیلومتری ان (آبادان) قرار داره، با چندین رودخانه، ماهیگیری و کشاورزی و کارخانه های صنعتی زیادی داشت و مهاجر پذیر ترین شهر و یکی از شادترین مردم در ان سکونت داشتند. خرمشهر مستحق این نبود
علی 671۹۲۱۵۷۶۱۶:۰۸:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۴
برا ی تهران جرعت ندارند که نسازند چون مردم می خواهند .اما چرا خرمشهر هنوز خرمشهر نشده برای اینکه نجومی بگیران که ذخیره های انقلاب برای گرفتن حقوق های کلان هستند نمی گذارد به آنجا حتی فکر شود .خدا سایه این دولت و گروهش و نجومی بگیرانش را از سر این مملکت کم نکند که مبادا جایی آباد شود .خود خواسته را تدبیر نیست .علی برکت الله
ناشناس۹۲۱۶۱۱۱۶:۲۷:۳۲ ۱۳۹۸/۳/۴
صدام اگه با این خوزستان فلک زده مواجه بود هرگز قصد تصرفش رو نمیکرد
م۹۲۱۶۷۰۱۶:۴۸:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۴
. اگر امام راحل زنده بود الان خرمشهر اباد شده بود. امام به مناطق جنگی و محروم توجه داشت.
ناشناس۹۲۱۷۹۹۱۷:۵۵:۱۵ ۱۳۹۸/۳/۴
همه نشستند ومیگند مملکت داره غارت میشه خوب کاری کنید
ناشناس۹۲۱۸۸۱۱۸:۵۷:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۴
نماینده و استاندار خوزستان و خرمشهر دقیقا چه می‌کنند؟! یعنی درد و وضعیت مردم را نمی‌بینند؟ هوا که همش خاکه.. هم هم که سالم نیست. خونه هم که مثل سومالی هست... پس امید مردم خرم شهر به چه باشه؟!
ناشناس۹۲۱۹۳۸۱۹:۳۵:۵۸ ۱۳۹۸/۳/۴
علت ان اختلاس ، ورانت ودزدی بی رحمانه بوده وهست
ناشناس۹۲۲۰۵۳۲۱:۲۵:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۴
دزدی و اختلاس آقایان و آقازاده ها اجازه نمیدهد.درد همیشگی و قدیمی!
ناشناس۹۲۲۰۸۲۲۱:۵۳:۳۵ ۱۳۹۸/۳/۴
همه میخورن و میبرن... اینکه خرمشهر خرم شهر بشه مهم نیست
ناشناس۹۲۲۲۲۵۰۰:۱۱:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۵
خرمشهر و ابادان ساخته نشدن چون ما فکر میکنیم بدون معلومات و تجربه لازم میتوانیم با شعار و تظاهر به دین داری هر کاری را انجام دهیم . برای باز سازی ابادان و خرمشهر نه برنامه ای بود و نه فکری پشت ان . ستاد معینی تاسیس کردن که انها با سلیقه خود هر کاری که دلشان میخواهد انجام دهند دوم اینکه مشخص کنند خرمشهر قطب کشاورزی است ؟ صنعتی است ؟ بندر ورودی کالا است؟ و.....فقط مسکن ساختن بدون اینکه فکر اشتغال و شهر سازی ان باشند . حاصل این میشود که اگر به شهر صنعتی خرمشهر/ ابادان سری بزنید برای نمایش سیاسی بدون برنامه و مطالعه هر اداره ای امده شعبه ای انجا زده و ملیون ها خرج کرده و ول کرده اند و رفته اند . اگر نگاهی به تعداد موافقت های اصولی که منطقه ازاد اروند داده به تعداد پروانه های بهر برداری که صادر کرده اند بکنید متوجه میشوید که کمتر از نیم در صد از انها موفق شده اند . از جنگ تا کنون هر ریس جمهوری 8 بار از فرودگاه ابادان تا مصلای خرمشهر رفته و از نزدیک خرابی های بین راه را شاهد بوده ولی اقدامی نکرده .
ناشناس۹۲۲۳۵۴۰۳:۵۳:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۵
نه خرم شهر خرمشهر شد ونه ايران ،ايران شد ولي فقر وبيكاري وفساد زياد شده والبته ٤درصد از مردم برايشان خيلي عالي شده امثال رضوي ها واقازاده هاي ديگر
ناشناس۹۲۲۷۷۷۱۱:۰۵:۴۷ ۱۳۹۸/۳/۵
تموم منابع مالی صرف تهران میشه . خب باید هم آباد باشه همه چی براتهران ..اونی که میگه تهران آباد نیست بره خوزستان خراسان جنوبی ...اصلا خیلی جاهای دیگ رو ببینه بعد نظر بده لوله های نفت فقط به تهران ختم میشن ...کرمان وااااای نگو بری دهاتای کرمان فکر میکنی به صده های قبل برگشتی

پربحث‌های اخیر

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 3. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 4. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 5. علی لاریجانی در نقش هاشمی رفسنجانی/ اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه/ رئیسی و تلاش برای استفاده از فضای مجازی

 6. عباس عبدی: سناريوی پرستو توهین به شعور نجفی است

 7. ترامپ: رئیس‌جمهور نشوم، بازار چنان سقوطی می‌کند که کسی ندیده است!

 8. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 9. هرجا مسئولان زندگی‌ می‌کنند، آسمان آبی‌تر، آب گواراتر، درختان سبزتر

 10. در این تصویر چند قایق وجود دارد؟  

 11. حضور پهپاد جاسوسی آمریکا قبل از وقوع حادثه نفتکش‌ها

 12. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 13. خواستگار ناکام خانواده دختر مورد علاقه را به گلوله بست

 14. عضو سابق سیا: روزهای حضور بولتون در دولت آمریکا به شماره افتاده است

 15. تاخیر چند ساعته پروازها در فرودگاه مهرآباد/ سرگردانی و اعتراض ۳۰۰ مسافر و عدم پاسخگویی مسئولین+ عکس

 16. توضیح سفارت بریتانیا درباره برگزاری جشن جنجالی

 17. فلاحت پیشه: آمریکایی‌ها به خوبی از توان دفاعی ایران آگاهی دارند/ امکان جنگ با ایران وجود ندارد

 18. سفیر انگلیس در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد

 19. معروف: با حمایت پرشور هواداران پیروز شدیم/سرمربی لهستان: بازی را به سعید معروف باختیم

 20. ایران خودرو روزی چند خودرو تحویل مردم می‌دهد؟

 21. دستیاران فرهاد مجیدی در تیم فوتبال امید مشخص شدند

 22. ایران 3 – لهستان 2؛ پرواز دوباره والیبال ایران به صدر با شکار عقاب‌ها  

 23. موافقت واشنگتن با تمدید معافیت عراق از تحریم ها علیه ایران

 24. راز فارسی نبودن و ناخوانا بودن نسخه‌های اکثر پزشکان ایرانی

 25. ابلاغیه دولت درباره مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم

پربحث‌های دیروز

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 4. حضور بانوان در تماشای مسابقات والیبال ایران و کانادا  

 5. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 6. ذوالنور: نباید مشکلات کشور را به گردن نظام انداخت/ مردم تحت‌فشار شدید اقتصادی هستند/ برخی از مسئولان توجهی به مشکلات ‌ندارند

 7. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 8. حسین شریعتمداری: موسای ما عصا انداخت

 9. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 10. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 11. علی لاریجانی در نقش هاشمی رفسنجانی/ اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه/ رئیسی و تلاش برای استفاده از فضای مجازی

 12. عباس عبدی: سناريوی پرستو توهین به شعور نجفی است

 13. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 14. کدام طرف پشت هدف گرفتن نفتکش‌ها ایستاده است؟

 15. ترامپ: رئیس‌جمهور نشوم، بازار چنان سقوطی می‌کند که کسی ندیده است!

 16. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 17. هرجا مسئولان زندگی‌ می‌کنند، آسمان آبی‌تر، آب گواراتر، درختان سبزتر

 18. مشاور محمود احمدی‌نژاد خودکشی کرده؟

 19. آمریکا: علیه ایران، ائتلاف جهانی می‎‌سازیم

 20. گرانی ۵۱۱ درصدی پیاز! /جدول  

 21. در این تصویر چند قایق وجود دارد؟  

 22. حضور پهپاد جاسوسی آمریکا قبل از وقوع حادثه نفتکش‌ها

 23. تهیه طرح استیضاح حجتی با ۲۰ محور و ۵۳امضا+ اسامی امضا کنندگان و متن کامل محورها

 24. ترامپ تحقیر و خاک شد

 25. خواستگار ناکام خانواده دختر مورد علاقه را به گلوله بست

پربحث‌های هفته

 1. موج حمایت از راننده قانونمدار اسنپ چگونه به‌راه افتاد؟ + عکس

 2. تولد فرزند رامبد جوان در کانادا با دلار ۱۰ هزار تومانی چقدر می‌شود؟

 3. وزیر نیرو: چینی‌ها با یک وعده غذا هم سیرند؛ ما زیاد می‌خوریم و می‌پوشیم!

 4. طبق دستور قرآن مثل سایر مسلمان، مهریه را زمان عقد بگیرید و جوانان را نجات دهید

 5. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 6. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 7. به آبه امیدی نیست

 8. برنامه واقعی ترامپ در ماه‌های آینده برای ایران چیست؟

 9. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 10. پرستو یا آشیانه!؟

 11. راننده اسنپ جنجالی تعطیلات نوروز کجا بود؟!  

 12. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 13. مسافر هنجارشکن یا راننده متخلف

 14. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 15. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 16. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 17. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 18. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 19. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 20. مقامات بلندپایه از اروپا تا شرق آسیا در تهران چه می‌خواهند؟

 21. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 22. ورشکستگی بیمه‌ها و افزایش هزینه‌های مردم تبعات افزایش تعرفه‌های خدمات درمانی

 23. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 24. پرونده نجفی و اصلاح طلبان

 25. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

پربحث‌های اخیر

 1. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 2. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 3. علی لاریجانی در نقش هاشمی رفسنجانی/ اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه/ رئیسی و تلاش برای استفاده از فضای مجازی

 4. عباس عبدی: سناريوی پرستو توهین به شعور نجفی است

 5. هرجا مسئولان زندگی‌ می‌کنند، آسمان آبی‌تر، آب گواراتر، درختان سبزتر

 6. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 7. فلاحت پیشه: آمریکایی‌ها به خوبی از توان دفاعی ایران آگاهی دارند/ امکان جنگ با ایران وجود ندارد

 8. حاجی‌بابایی: باید برای مردم شغل ایجاد کرد

 9. راز وقار ایران و استراگیجی آمریکا

 10. "ظریف" کی به مجلس می‌آید؟

 11. ابلاغ پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت رئیس جامعه خیرین مدرسه‌ساز

 12. مجلس دهم در موضوع رسیدگی به اموال مسئولان، نمره منفی می‌گیرد

 13. دیدار رئیس‌جمهور با تولیت آستان قدس رضوی +عکس  

 14. لاریجانی: تحریم باعث توجه به تولید داخل شد

 15. مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان تغییر کرد

 16. رئیس جمهور در سفر غیر رسمی به مشهد سفر کرد

 17. رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کشور منصوب شد

 18. توضیحات معاون سیاسی وزیر کشور در خصوص انتخاب استاندار گلستان

 19. روحانی تاجیکستان را به مقصد کشورمان ترک کرد

 20. واکنش مشاور دولت احمدی‌نژاد به شایعه خودکشی   

 21. جلالی: راهبرد ایران در مقابل آمریکا، مقاومت است

 22. لاریجانی: مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است

 23. معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد: آمریکا به دنبال تجزیه ایران است  

 24. دیدار و رایزنی روحانی و اردوغان + u;s

 25. حضور رهبر انقلاب در مسجد مقدس جمکران

پربحث‌های دیروز

 1. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 2. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 3. ذوالنور: نباید مشکلات کشور را به گردن نظام انداخت/ مردم تحت‌فشار شدید اقتصادی هستند/ برخی از مسئولان توجهی به مشکلات ‌ندارند

 4. حسین شریعتمداری: موسای ما عصا انداخت

 5. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 6. علی لاریجانی در نقش هاشمی رفسنجانی/ اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه/ رئیسی و تلاش برای استفاده از فضای مجازی

 7. عباس عبدی: سناريوی پرستو توهین به شعور نجفی است

 8. هرجا مسئولان زندگی‌ می‌کنند، آسمان آبی‌تر، آب گواراتر، درختان سبزتر

 9. مشاور محمود احمدی‌نژاد خودکشی کرده؟

 10. تهیه طرح استیضاح حجتی با ۲۰ محور و ۵۳امضا+ اسامی امضا کنندگان و متن کامل محورها

 11. ترامپ تحقیر و خاک شد

 12. فلاحت پیشه: آمریکایی‌ها به خوبی از توان دفاعی ایران آگاهی دارند/ امکان جنگ با ایران وجود ندارد

 13. حاجی‌بابایی: باید برای مردم شغل ایجاد کرد

 14. راز وقار ایران و استراگیجی آمریکا

 15. دیدار رئیس‌جمهور با تولیت آستان قدس رضوی +عکس  

 16. لاریجانی: تحریم باعث توجه به تولید داخل شد

 17. مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان تغییر کرد

 18. رئیس جمهور در سفر غیر رسمی به مشهد سفر کرد

 19. رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کشور منصوب شد

 20. توضیحات معاون سیاسی وزیر کشور در خصوص انتخاب استاندار گلستان

 21. روحانی تاجیکستان را به مقصد کشورمان ترک کرد

 22. واکنش مشاور دولت احمدی‌نژاد به شایعه خودکشی   

 23. جلالی: راهبرد ایران در مقابل آمریکا، مقاومت است

 24. لاریجانی: مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است

 25. معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد: آمریکا به دنبال تجزیه ایران است  

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 3. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 4. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 5. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 6. مقامات بلندپایه از اروپا تا شرق آسیا در تهران چه می‌خواهند؟

 7. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 8. پرونده نجفی و اصلاح طلبان

 9. وقتی نه قصد جنگ باشد و نه میل به تسلیم...

 10. واکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری  

 11. واکنش کاربران به اظهارنظر وزیر نیرو/ تو مثل دولت چین کار کن، من همون تک وعده غذا هم نمی‌خورم

 12. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 13. عقب نشینی مطهری در ماجرای نجفی/ توافق عجیب بر سر ریاست کمیسیون امنیت/ تشدید اختلافات درباره حقوق کارمندان

 14. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 15. احیای ظرفیت ضدفساد با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای؟»

 16. مشکل گزارش مردمی بی‌حجابی به روایت عباس عبدی/ نحوه نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری/ ضرغامی: هیچ وقت با قدم زدن ظریف با کری کنار نمی‌آیم

 17. خبرخوش درباره افزایش حقوق کارمندان

 18. جهانگیری: می‌توانیم کارهای ماندگاری برای کشور انجام دهیم/ وزیر نفت در خط مقدم مقابله با جنگ اقتصادی دشمن است

 19. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: از راننده اسنپ، سوپرمن نسازید/ تناقض در حرف و عمل رامبد جوان/ آقای وزیر نیرو، نمک به زخم مردم نپاشید

 20. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 21. ظریف: امید مردم باید به خدا و توان خودشان باشد

 22. ضرغامی: آقای روحانی شما در فرماندهی خودت در دولت مشکل داری/ رئیس جمهور حاضر به استفاده از تجربیات دیگران نیست

 23. توضیحات وزیر نیرو درباره مصاحبه جنجالی‌اش: نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند

 24. چه کسانی برای ملکه بریتانیا در ایران تولد گرفتند؟ +عکس

 25. ناگفته‌هایی جدید از زندگی نجفی؛ میترا استاد همه تماس‌های نجفی را کنترل می‌کرد/ نجفی گفت می‌خواهد برای همیشه کنار استاد زندگی کند!

آخرین عناوین