رخت سیاه بر تن طبیعت

گروه حوادث الف،   3980302150

طبق آمار، هرساله نزدیک به ۱۵ هزار هکتار از طبیعت در آتش سوزی‌ها از بین می‌روند که می‌تواند نشان از تخریب هرچه بیشتر محیط زیست و از بین رفتن پوشش‌های گیاهی شود.

به گزارش ایسنا، هرساله با آغاز فصل تابستان شاهد افزایش احتمال آتش‌سوزی در طبیعت هستیم که این خود می‌تواند تبعات منفی بسیاری را هم برای مردم و هم برای محیط زیست به‌دنبال داشته باشد، چراکه باید به خاطر داشت که امروزه به‌دلیل گسترش آتش‌سوزی در طبیعت و جنگل‌ها این پدیده به‌عنوان یکی از بلایای طبیعی نیز شناخته می‌شود. به عبارت ساده‌تر آتش‌سوزی در طبیعت یک خطر اکولوژی به حساب می‌آید که می‌تواند تأثیرات عمیقی در پوشش‌های گیاهی، اراضی کشاورزی و تولیدات محلی و همچنین سلامت افراد بر جای بگذارد، از این رو مقابله کردن با آتش‌سوزی در طبیعت بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که با وجود افزایش بارندگی‌ها در بهار سال جاری شاهد رویش پوشش‌های گیاهی متفاوت‌تر و متنوع‌تری هستیم که این خود می‌تواند باعث افزایش سطح آتش سوزی‌های طبیعت شود.

گرم شدن هوا عاملی برای آتش‌سوزی طبیعت

یکی از مهم‌ترین دلایل آتش سوزی طبیعت گرم شدن هواست، چراکه کارشناسان معتقدند گرم شدن هوا می‌تواند پوشش‌های گیاهی را خشک کند، به‌گونه‌ای که خود می‌تواند منجر به آتش‌سوزی در طبیعت شود. از سوی دیگر باید خاطرنشان کرد که نقش انسان‌ها بر افزایش احتمال آتش سوزی در طبیعت نیز بسیار بالاست، چراکه گزارش‌ها نشان می‌دهد برخی از آتش‌سوزی‌های طبیعت تنها به‌دلیل بی‌احتیاطی گردشگران در طبیعت است. به‌عنوان مثال متأسفانه برخی از افراد به هنگام ترک کردن طبیعت آتش خود را به‌طور کامل خاموش نمی‌کنند که این خود می‌تواند در افزایش آتش سوزی طبیعت بسیار مؤثر باشد.

افزایش علوفه‌های خشک نیز خود می‌تواند نقش تاثیرگذاری بر افزایش احتمال آتش‌سوزی طبیعت بر جای بگذارد. گرم شدن هوا موجب افزایش احتمال آتش‌سوزی در مراتع و منابع طبیعی می‌شود و باید آمادگی کامل اطفای حریق را در این شهرستان داشته باشیم. پیشگیری از حریق عرصه‌های ملی و منابع طبیعی به همکاری مردم و مسئولان و آمادگی دستگاه‌های اجرایی نیاز دارد. برنامه ریزی و هماهنگی منسجم بین دستگاه‌های اجرایی و فرهنگ‌سازی موضوع در بین مردم برای پیشگیری و مقابله به موقع با حوادث احتمالی نقش مهمی در کاهش حوادث دارد. آماده باش کامل نیروها با امکانات ضروری برای حضور به موقع در کمترین زمان ممکن در عرصه و جلوگیری از هدر رفت منابع بسیار ضروری است. حفظ نظام مند از عرصه‌های ملی و طبیعی نه تنها توسط این اداره و دستگاه‌ها، بلکه باید به‌عنوان یک تکلیف در بین مردم مطرح و همه را مکلف به رعایت آن بدانند.

نبود تجهیزات کامل برای اطفای حریق

همانگونه که می‌دانیم نبود تجهیزات کامل و مناسب برای اطفای حریق در طبیعت خود می‌تواند عاملی برای افزایش و گسترش آتش سوزی در طبیعت باشد، چراکه مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد که بسیاری از آتش‌سوزی‌های طبیعت تنها به‌دلیل نبود تجهیزات برای اطفای حریق افزایش یافته که این خود عاملی برای افزایش تخریب محیط زیست است. از این رو انتظار می‌رود مسئولان امر اقدام به تکمیل و به روز کردن تجهیزات اطفای حریق کنند، چرا که در غیر این صورت آتش‌سوزی در طبیعت می‌تواند گسترده‌تر شود و خرابی‌های بیشتری به بار بیاورد. بدیهی است رها کردن شیشه و یا فلزهای براق نیز می‌تواند عامل دیگری برای افزایش آتش‌سوزی در طبیعت باشد. بنابراین توصیه می‌شود که گردشگران هنگام حضور در طبیعت هیچ‌گونه آثاری از خود در طبیعت به جا نگذارد.

شناسایی عوامل خطر

بسیاری از کارشناسان محیط زیست بر این باورند که شناسایی عوامل خطر برای آتش سوزی می‌تواند عاملی برای کاهش میزان این معضل در طبیعت باشد، به‌گونه‌ای که باید قبل از آغاز فصل آتش سوزی یا همان فصل گرما عوامل آتش سوزی شناخته شده و راه‌های مقابله با آن نیز اجرا شود. در غیر این صورت افزایش میزان آتش سوزی در طبیعت امری بدیهی به‌نظر می‌رسد. جالب است بدانیم که تهیه نقشه پهنه آتش سوزی می‌تواند کمک بسیاری در کاهش و یا کنترل میزان آتش سوزی در طبیعت داشته باشد. پس بهتر است در تهیه نقشه پهنه آتش‌سوزی دقت بیشتری انجام شود. همچنین مسئولان نیز در ارائه برنامه‌ها و راهکارهای خود نیز به این نقشه‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشند تا شاید از این وادی شاهد کاهش میزان آتش سوزی و یا کاهش میزان تخریب‌های ناشی از آن باشیم.

نقش مردم در مهار آتش سوزی‌های طبیعت

باید در نظر داشت که مردم می‌توانند نقش تأثیرگذاری در مهار آتش سوزی‌های طبیعت داشته باشند، چرا که در حال حاضر تجهیزات کافی برای مهار آتش‌سوزی در طبیعت وجود ندارد. مردم می‌توانند هنگام آتش‌سوزی در طبیعت بدون اعلام فراخوان در پای کار حضور یابند، هرچند برخی از کارشناسان معتقدند که حضور مردم می‌تواند مهار آتش‌سوزی را با مشکل مواجه کند. با توجه به بررسی‌های به‌عمل‌آمده، دلایل وقوع آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی به ۲ طریق عمدی یا غیرعمدی بوده که آتش‌سوزی‌های عمدی ایجاد حریق توسط افراد سودجو به منظور توسعه اراضی زراعی و تصاحب اراضی منابع ملی است. همچنین ایجاد آتش در بوته زارها و بیشه زارها جهت از بین بردن جانوران موذی و خسارت‌زا، ایجاد حریق به منظور شکار حیوانات وحشی و آتش سوزی غیرعمدی نیز ناشی از بی‌احتیاطی مردم و بازی کودکان در تفرجگاه‌های طبیعی، سهل انگاری و بی‌توجهی مرتع‌داران، چوپانان، شکارچیان و گردشگران در این عرصه‌ها، پرتاب سیگار یا کبریت مشتعل در مسیر جاده‌های مجاور در مناطق طبیعی، آتش زدن سر شاخه‌ها و محصولات کشاورزی و سرایت آن به عرصه‌های طبیعی مجاور و آتش‌سوزی‌های طبیعی در اثر آتش گرفتن گیاهان و عرصه‌های جنگلی توسط صاعقه بوده است. باید برای جلوگیری از هرگونه مشکلی از روشن کردن آتش در جنگل‌ها و مراتع خودداری کرده و ضمن اطمینان کامل از مهار آتش قبل از ترک منطقه از رهاسازی مواد شیشه‌ای و اشیا مشابه در مراتع و گردشگاه‌های طبیعی (این مواد همانند عدسی ذره‌بین عمل کرده و موجب اشتعال علوفه خشک و مواد قابل اشتعال درمراتع شده و کانون‌های آتش در مناطق ایجاد می‌کنند) خودداری کرد.

نگاهی به آمار آتش سوزی در طبیعت

بنا بر آمار موجود هرساله نزدیک به ۱۵ هزار هکتار از طبیعت در آتش سوزی‌ها از بین می‌روند که می‌تواند نشان از تخریب هرچه بیشتر محیط زیست و از بین رفتن پوشش‌های گیاهی و همچنین مسائل دیگر شود. بنابراین انتظار می‌رود محصولات و راهکارهای مناسب برای مقابله با این بلای طبیعی ناخواسته ارائه شود، چرا که ادامه داشتن این روند می‌تواند زنگ خطری جدی برای طبیعت به حساب آید.

فرهنگ‌سازی برای کاهش آتش سوزی

باید در نظر داشت که با انجام فرهنگ‌سازی و همچنین ارائه آموزش‌های لازم می‌توان تا حدود زیادی مانع از آتش سوزی در طبیعت شد. همان‌گونه که اشاره شد عوامل انسانی تأثیر بسزایی در افزایش آتش سوزی‌های طبیعت دارند و انتظار می‌رود با فرهنگ‌سازی شاهد کاهش آمار آتش‌سوزی در طبیعت باشیم که این مهم باید از مدارس، خانواده‌ها یا صداوسیما آغاز شود.

پربحث‌های امروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 3. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 4. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 5. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 6. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 7. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 8. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 9. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 10. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 11. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 12. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

 13. مبلغ قرارداد برانکو با الاهلی عربستان فاش شد

 14. پیشنهاد عجیب تراکتورسازی به ۳ بازیکن سرباز ذوب‌آهن!

 15. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 16. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 17. بازهم‌ مساله‌ دستمزدهای‌ نجومی‌ ستاره‌های‌ سینما خبرسازشد

 18. بیانیه‌ای برای ترامپ! / نسخه ضد ایرانی تسلیم

 19. کمالوندی در پاسخ به الف: اگر لازم باشد غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد را هم انجام می‌دهیم/ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم

 20. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 21. حکم استفاده از اموال دولتی توسط کارمندان

 22. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 23. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 24. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 25. یکی از ضاربان خرس تلف شده در سوادکوه، دستگیر شد

پربحث‌های دیروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 3. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 4. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 5. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 6. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 7. راز یک شعف

 8. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 9. سیداحمد خمینی به عیادت علی پروین رفت/ عکس  

 10. عملیات روانی، آخرین گزینه آمریکا/ بانک جهانی: آثار تحریم بر اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد

 11. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 12. توضیحات ربیعی درباره تغییر در دولت و استیضاح‌ زنگنه

 13. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 14. قتل نوعروس به همراه مادر و خواهرش

 15. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 16. حسین‌ الله کرم دچار سانحه رانندگی شد+عکس  

 17. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 18. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 19. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 20. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 21. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 22. خشونت جنسی در فضای آموزشی  

 23. آیا احتمال حمله به نفت‌کش‌های ایران هم می‌ر ود؟

 24. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

 25. پلوسی: نه با ایران جنگ داریم و نه می‌خواهیم آنها را تحریک کنیم

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. به آبه امیدی نیست

 4. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 5. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 6. برنامه واقعی ترامپ در ماه‌های آینده برای ایران چیست؟

 7. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 8. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 9. پرستو یا آشیانه!؟

 10. راننده اسنپ جنجالی تعطیلات نوروز کجا بود؟!  

 11. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 12. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 13. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 14. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 15. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 16. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 17. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 18. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 19. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 20. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 21. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 22. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 23. وقتی نه قصد جنگ باشد و نه میل به تسلیم...

 24. واکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری  

 25. حضور بسیجیان در منزل راننده اسنپ  

پربحث‌های هفته

 1. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 2. ماجرای خودروی مشکوکی که روز حادثه وارد خانه نجفی شد چه بود؟

 3. قتل نوعروس به همراه مادر و خواهرش

 4. جنایت شبانه در زندان تهران

 5. حسین‌ الله کرم دچار سانحه رانندگی شد+عکس  

 6. جزئیاتی از قتل یک زندانی در ندامتگاه فشافویه

 7. دستگیری راننده تاکسی قبل از آزار دختران

 8. مشاور محمود احمدی‌نژاد خودکشی کرده؟

 9. تعرض به دختران جوان به بهانه تست بازیگری

 10. قاتلانی که کیفرخواست پرونده‌شان به سرعت صادر شد؛ از «نجفی» تا «اهورای سه ساله»

 11. خواستگار ناکام خانواده دختر مورد علاقه را به گلوله بست

 12. نجات 44 ‌دریانورد خارجی ‌حادثه آتش سوزی ‌دو نفتکش در دریای عمان

 13. مرگ ۵ عضو یک خانواده در استخر

 14. آزار پسر چهار ساله در اردستان

 15. محاکمه زنی که با همدستی یک مرد شوهرش را کشت

 16. توقیف خودروی ۲۶ میلیاردی قاچاق در میناب + عکس

 17. قتل در اتوبوس شهری به دلیل اختلافات خانوادگی

 18. مرگ چوپان در برخورد با قطار مسافربری

 19. محاکمه پرستار خانگی به اتهام قتل پیرمرد

 20. آزادی گروگان 23 ساله پس از ۱۱ روز در بم

 21. زلزله ۴.۲ ریشتری هرمزگان حوالی فین رخ داده است

 22. سال گذشته ۳۷۴۵ موتورسوار کشته شدند

 23. فوت کودک 4 ساله در یکی از پارک‌های رشت

 24. دزدیده شدن مرموز یک نوزاد در بیمارستان

 25. محاکمه مأمور پلیس به اتهام شلیک مرگبار به پسر ۱۷ ساله/ مامور: او قاچاقچی بود

آخرین عناوین