رخت سیاه بر تن طبیعت

گروه حوادث الف،   3980302150

طبق آمار، هرساله نزدیک به ۱۵ هزار هکتار از طبیعت در آتش سوزی‌ها از بین می‌روند که می‌تواند نشان از تخریب هرچه بیشتر محیط زیست و از بین رفتن پوشش‌های گیاهی شود.

به گزارش ایسنا، هرساله با آغاز فصل تابستان شاهد افزایش احتمال آتش‌سوزی در طبیعت هستیم که این خود می‌تواند تبعات منفی بسیاری را هم برای مردم و هم برای محیط زیست به‌دنبال داشته باشد، چراکه باید به خاطر داشت که امروزه به‌دلیل گسترش آتش‌سوزی در طبیعت و جنگل‌ها این پدیده به‌عنوان یکی از بلایای طبیعی نیز شناخته می‌شود. به عبارت ساده‌تر آتش‌سوزی در طبیعت یک خطر اکولوژی به حساب می‌آید که می‌تواند تأثیرات عمیقی در پوشش‌های گیاهی، اراضی کشاورزی و تولیدات محلی و همچنین سلامت افراد بر جای بگذارد، از این رو مقابله کردن با آتش‌سوزی در طبیعت بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که با وجود افزایش بارندگی‌ها در بهار سال جاری شاهد رویش پوشش‌های گیاهی متفاوت‌تر و متنوع‌تری هستیم که این خود می‌تواند باعث افزایش سطح آتش سوزی‌های طبیعت شود.

گرم شدن هوا عاملی برای آتش‌سوزی طبیعت

یکی از مهم‌ترین دلایل آتش سوزی طبیعت گرم شدن هواست، چراکه کارشناسان معتقدند گرم شدن هوا می‌تواند پوشش‌های گیاهی را خشک کند، به‌گونه‌ای که خود می‌تواند منجر به آتش‌سوزی در طبیعت شود. از سوی دیگر باید خاطرنشان کرد که نقش انسان‌ها بر افزایش احتمال آتش سوزی در طبیعت نیز بسیار بالاست، چراکه گزارش‌ها نشان می‌دهد برخی از آتش‌سوزی‌های طبیعت تنها به‌دلیل بی‌احتیاطی گردشگران در طبیعت است. به‌عنوان مثال متأسفانه برخی از افراد به هنگام ترک کردن طبیعت آتش خود را به‌طور کامل خاموش نمی‌کنند که این خود می‌تواند در افزایش آتش سوزی طبیعت بسیار مؤثر باشد.

افزایش علوفه‌های خشک نیز خود می‌تواند نقش تاثیرگذاری بر افزایش احتمال آتش‌سوزی طبیعت بر جای بگذارد. گرم شدن هوا موجب افزایش احتمال آتش‌سوزی در مراتع و منابع طبیعی می‌شود و باید آمادگی کامل اطفای حریق را در این شهرستان داشته باشیم. پیشگیری از حریق عرصه‌های ملی و منابع طبیعی به همکاری مردم و مسئولان و آمادگی دستگاه‌های اجرایی نیاز دارد. برنامه ریزی و هماهنگی منسجم بین دستگاه‌های اجرایی و فرهنگ‌سازی موضوع در بین مردم برای پیشگیری و مقابله به موقع با حوادث احتمالی نقش مهمی در کاهش حوادث دارد. آماده باش کامل نیروها با امکانات ضروری برای حضور به موقع در کمترین زمان ممکن در عرصه و جلوگیری از هدر رفت منابع بسیار ضروری است. حفظ نظام مند از عرصه‌های ملی و طبیعی نه تنها توسط این اداره و دستگاه‌ها، بلکه باید به‌عنوان یک تکلیف در بین مردم مطرح و همه را مکلف به رعایت آن بدانند.

نبود تجهیزات کامل برای اطفای حریق

همانگونه که می‌دانیم نبود تجهیزات کامل و مناسب برای اطفای حریق در طبیعت خود می‌تواند عاملی برای افزایش و گسترش آتش سوزی در طبیعت باشد، چراکه مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد که بسیاری از آتش‌سوزی‌های طبیعت تنها به‌دلیل نبود تجهیزات برای اطفای حریق افزایش یافته که این خود عاملی برای افزایش تخریب محیط زیست است. از این رو انتظار می‌رود مسئولان امر اقدام به تکمیل و به روز کردن تجهیزات اطفای حریق کنند، چرا که در غیر این صورت آتش‌سوزی در طبیعت می‌تواند گسترده‌تر شود و خرابی‌های بیشتری به بار بیاورد. بدیهی است رها کردن شیشه و یا فلزهای براق نیز می‌تواند عامل دیگری برای افزایش آتش‌سوزی در طبیعت باشد. بنابراین توصیه می‌شود که گردشگران هنگام حضور در طبیعت هیچ‌گونه آثاری از خود در طبیعت به جا نگذارد.

شناسایی عوامل خطر

بسیاری از کارشناسان محیط زیست بر این باورند که شناسایی عوامل خطر برای آتش سوزی می‌تواند عاملی برای کاهش میزان این معضل در طبیعت باشد، به‌گونه‌ای که باید قبل از آغاز فصل آتش سوزی یا همان فصل گرما عوامل آتش سوزی شناخته شده و راه‌های مقابله با آن نیز اجرا شود. در غیر این صورت افزایش میزان آتش سوزی در طبیعت امری بدیهی به‌نظر می‌رسد. جالب است بدانیم که تهیه نقشه پهنه آتش سوزی می‌تواند کمک بسیاری در کاهش و یا کنترل میزان آتش سوزی در طبیعت داشته باشد. پس بهتر است در تهیه نقشه پهنه آتش‌سوزی دقت بیشتری انجام شود. همچنین مسئولان نیز در ارائه برنامه‌ها و راهکارهای خود نیز به این نقشه‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشند تا شاید از این وادی شاهد کاهش میزان آتش سوزی و یا کاهش میزان تخریب‌های ناشی از آن باشیم.

نقش مردم در مهار آتش سوزی‌های طبیعت

باید در نظر داشت که مردم می‌توانند نقش تأثیرگذاری در مهار آتش سوزی‌های طبیعت داشته باشند، چرا که در حال حاضر تجهیزات کافی برای مهار آتش‌سوزی در طبیعت وجود ندارد. مردم می‌توانند هنگام آتش‌سوزی در طبیعت بدون اعلام فراخوان در پای کار حضور یابند، هرچند برخی از کارشناسان معتقدند که حضور مردم می‌تواند مهار آتش‌سوزی را با مشکل مواجه کند. با توجه به بررسی‌های به‌عمل‌آمده، دلایل وقوع آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی به ۲ طریق عمدی یا غیرعمدی بوده که آتش‌سوزی‌های عمدی ایجاد حریق توسط افراد سودجو به منظور توسعه اراضی زراعی و تصاحب اراضی منابع ملی است. همچنین ایجاد آتش در بوته زارها و بیشه زارها جهت از بین بردن جانوران موذی و خسارت‌زا، ایجاد حریق به منظور شکار حیوانات وحشی و آتش سوزی غیرعمدی نیز ناشی از بی‌احتیاطی مردم و بازی کودکان در تفرجگاه‌های طبیعی، سهل انگاری و بی‌توجهی مرتع‌داران، چوپانان، شکارچیان و گردشگران در این عرصه‌ها، پرتاب سیگار یا کبریت مشتعل در مسیر جاده‌های مجاور در مناطق طبیعی، آتش زدن سر شاخه‌ها و محصولات کشاورزی و سرایت آن به عرصه‌های طبیعی مجاور و آتش‌سوزی‌های طبیعی در اثر آتش گرفتن گیاهان و عرصه‌های جنگلی توسط صاعقه بوده است. باید برای جلوگیری از هرگونه مشکلی از روشن کردن آتش در جنگل‌ها و مراتع خودداری کرده و ضمن اطمینان کامل از مهار آتش قبل از ترک منطقه از رهاسازی مواد شیشه‌ای و اشیا مشابه در مراتع و گردشگاه‌های طبیعی (این مواد همانند عدسی ذره‌بین عمل کرده و موجب اشتعال علوفه خشک و مواد قابل اشتعال درمراتع شده و کانون‌های آتش در مناطق ایجاد می‌کنند) خودداری کرد.

نگاهی به آمار آتش سوزی در طبیعت

بنا بر آمار موجود هرساله نزدیک به ۱۵ هزار هکتار از طبیعت در آتش سوزی‌ها از بین می‌روند که می‌تواند نشان از تخریب هرچه بیشتر محیط زیست و از بین رفتن پوشش‌های گیاهی و همچنین مسائل دیگر شود. بنابراین انتظار می‌رود محصولات و راهکارهای مناسب برای مقابله با این بلای طبیعی ناخواسته ارائه شود، چرا که ادامه داشتن این روند می‌تواند زنگ خطری جدی برای طبیعت به حساب آید.

فرهنگ‌سازی برای کاهش آتش سوزی

باید در نظر داشت که با انجام فرهنگ‌سازی و همچنین ارائه آموزش‌های لازم می‌توان تا حدود زیادی مانع از آتش سوزی در طبیعت شد. همان‌گونه که اشاره شد عوامل انسانی تأثیر بسزایی در افزایش آتش سوزی‌های طبیعت دارند و انتظار می‌رود با فرهنگ‌سازی شاهد کاهش آمار آتش‌سوزی در طبیعت باشیم که این مهم باید از مدارس، خانواده‌ها یا صداوسیما آغاز شود.

پربحث‌های امروز

 1. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 2. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 3. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 4. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 5. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 6. خودروهای سلطنتی محمدرضا پهلوی  

 7. آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟

 8. اولین تصویر از مزدک میرزایی در لندن  

 9. توضیحات لاریجانی درباره دو نماینده بازداشتی و درخواست از رئیسی

 10. حضور بانوان در ورزشگاه برای بازی‌های ملی قطعی شد

 11. ورود قوه قضائیه به تخلف خودروسازان کارساز خواهد بود؟/ احتمال بازگشت قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت

 12. ایرانی‌ها سالی ۴ میلیون اضافه درآمد دارند!

 13. تعطیلات کشور را ساماندهی کنید

 14. آنچه سلبریتی‌های اقتصاددان درباره نرخ سود منفی اروپا به ما نمی‌گویند

 15. پاسخ احمد عراقچی به چند پرسش الف/ فروش ارز فردایی، سیاست دولت و اقدامی موفق بوده است/ پس از دستگیری من ارز تا ۲۰ هزار تومان صعود کرد

 16. بازداشت عوامل پروژه‌های کشف حجاب علینژاد + فیلم

 17. حرکت عجیب نخست وزیر بریتانیا هنگام دیدار با رئیس جمهور فرانسه  

 18. حضور «فریدون احمدی» و «محمد عزیزی» در جلسه علنی مجلس

 19. وزیر اطلاعات: نقطه اوج تحریم‌ها پشت سر گذاشته شد/ ترامپ دچار تشویش فکری است

 20. واژگونی کامیون در کارگاه ساختمانی  

 21. بازگشت منچسترسیتی به صف مدعیان لیگ برتر

 22. پهپاد ناشناس 2 خودروی حشدشعبی را هدف قرار داد

 23. آخرین «دورهمی» با داریوش اسدزاده

 24. نصرالله: حضور گسترده شما اولین واکنش به تجاوز شب گذشته اسرائیل است

 25. رویترز: ترامپ مخالفتی با دعوت ظریف به جی ۷ نداشته است

پربحث‌های دیروز

 1. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 2. دو نماینده بازداشت شده آزاد شدند

 3. پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

 4. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

 5. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 6. خواندن ترانه‌های قبل از انقلاب توسط مهران مدیری آزاد شده؟

 7. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 8. برنده عصرجدید مردم ایران بودند

 9. تصویری از جیسون رضائیان در لس‌آنجلس  

 10. سپاه پاسداران روز گذشته آزمایش موشکی انجام داد

 11. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 12. تلاش برخی اصلاح‌طلبان برای حذف عارف/واکنش به بازداشت دو نماینده مجلس/ موسویان: قبل از مذاکره باید بمب اتمی می‌ساختیم

 13. وضعیت ساخت صحن حضرت زهرا (س) در حرم امام علی (ع)  

 14. جهانگیری: راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌ها است

 15. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 16. انتقاد کیهان به حضور فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی + فیلم

 17. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 18. فاتحه خوانی روحانی بر سر مزار هاشمی رفسنجانی  

 19. روحانی: انتقاد از دولت با جایزه و تشویق همراه بوده است/ امام خمینی(ره) راه خدمت به مردم را به ما نشان داد

 20. ظریف: پیشنهاد مکرون مسیر درست است/ اروپا اجرای تعهدات خود را آغاز کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می‌کنیم

 21. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

 22. تصاویر جدید از کشتی تایتانیک  

 23. وزیر اقتصاد: نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان شد/سهم نفت در اقتصاد ما زیاد نیست

 24. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

 25. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: حذف چهار صفر از پول ملی ثمره‌ای در حوزه اقتصادی ندارد

پربحث‌های هفته

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 3. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 4. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 10. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 11. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 12. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 13. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 14. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 15. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 16. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 17. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 18. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 19. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 20. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 21. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 22. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 23. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 24. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 25. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

پربحث‌های هفته

 1. زن برای کشتن شوهرش،پسر جوان را عاشق خود کرد

 2. دادستانی به پرونده قتل میترا استاد ورود می‌کند؟

 3. توضیح وکیل نجفی درباره علت اعتراض به حکم دادگاه

 4. حکم پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد صادر شد

 5. تبرئه از قصاص برای جوانی که دوستش را کشت/ قاتل: نیما مهدورالدم بود

 6. برادر «میترا استاد» چگونه نجفی را بخشید؟

 7. خودکشی مرد 28 ساله از بالای پل طبیعت

 8. چرخاندن اراذل و اوباش در مهرآباد

 9. پسر ۲۰ساله، مادرش را به قتل رساند

 10. سقوط مرموز یک مرد از طبقه چهارم

 11. شوهر بعد از 2 سال به قتل همسرش اعتراف کرد

 12. قتل شوهر زن جوان در پی ارتباط پنهانی

 13. توضیحات پلیس درباره فوت اعضای خانواده ۵ نفره

 14. داستان عجیب مرگ ۳ نفر با سیانور

 15. یک نفر هر ۲۴ ثانیه جان خود را در سوانح رانندگی از دست می دهد

 16. جان باختن روزانه ۵۰ نفر در جاده های کشور

 17. محاکمه مردی که در یک لحظه قاتل شد

 18. گیر افتادن مسافران در تله کابین

 19. 3.5 هکتار از جنگل‌های کیاسر در آتش عمدی سوخت

 20. کشف ۲۰۰ کیلوگرم مواد مخدر در بم

 21. نقشه شوم راننده مست برای زن جوان در تهران

 22. علت ۷۰ درصد تصادفات در تهران اعلام شد

 23. پایان ۵ سال زندگی مخفی قاتل

 24. برخورد مرگبار بالگرد با یک هواپیما در اسپانیا

 25. حمله سگ خانگی به زن باردار

آخرین عناوین