عضو فراکسیون امید: تمایل روحانی به ریاست لاریجانی در مجلس است

گروه سیاسی الف،   3980301021 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
عضو فراکسیون امید: تمایل روحانی به ریاست لاریجانی در مجلس است

عضو شورای مرکزی فراکسیون امید گفت: دولت و رئیس‌جمهور به ریاست لاریجانی بر مجلس تمایل بیشتری دارند.

مهر نوشت: ۴ خرداد ماه؛ راند پایانی رقابت امیدی‌ها و لاریجانی برای کسب کرسی ریاست مجلس است. تصمیم جدی عارف برای فتح کرسی ریاست مجلس منتقدان جدی در هیئت رئیسه مجلس و فراکسیون امید دارد.

احمد بیگدلی عضو شورای مرکزی فراکسیون امید معتقد است «در صورت نامزدی عارف برای ریاست مجلس، بالای ۹۰ درصد جایگاه مطهری در هیئت رئیسه مجلس در خطر است اما آقای پزشکیان از استعداد در رأی مستقلی از فراکسیون امید برخوردار است.»

شائبه اختلافات در مورد نامزدی عارف برای ریاست فراکسیون امید از آنجا نشأت می‌گیرد که برخی اعضای فراکسیون نگران کاهش آرا عارف در انتخابات اجلاسیه چهارم نسبت به اجلاسیه سوم هستند و معتقدند این امر پیام ضعف فراکسیون امید و اختلاف درونی در این فراکسیون را به جامعه اصلاح طلب مخابره می‌کند. این عده معتقدند انعکاس رأی ضعیف عارف در جامعه، حتماً در انتخابات اسفند ۹۸ تأثیرگذار خواهد بود.

البته اعضای فراکسیون امید در هیئت رئیسه مجلس دلیل دیگری برای مخالفت خود با ریاست عارف دارند و می‌گویند «اگر سهمیه فراکسیون امید از هیئت رئیسه مجلس، ریاست آن باشد سایر پست‌های هیئت رئیسه باید به دو فراکسیون مستقلان و ولایی واگذار شود.»

بیگدلی عضو شورای مرکزی فراکسیون امید از سکوت عارف در صحن مجلس گلایه‌مند است و اعتقاد دارد او باید در مخالفت و موافقت با طرح‌ها یا لوایح بیشتر صحبت کند.

او ادعا می‌کند که «مجلس برای ریاست لاریجانی بسیج شده است» و در عین حال از نفوذی‌هایی در خانه ملت برای تغییر نظر نمایندگان خبر می‌دهد و تاکید می‌کند «روحانی نیز خواستار ادامه ریاست لاریجانی است و شاید در آخرین ساعات پیامی را به مجلس مخابره کند.»

متن گفتگو با احمد بیگدلی عضو شورای مرکزی فراکسیون امید به شرح زیر است:

آیا فراکسیون امید برنامه‌ای برای فتح کرسی ریاست مجلس در انتخابات هیئت رئیسه دارد؟

فراکسیون امید در صورتی که منسجم‌تر و تشکیلاتی‌تر فکر کند می‌تواند در انتخابات هیئت رئیسه تاثیرگذارتر ورود کند. فراکسیون امید برای گرفتن کرسی ریاست نیاز به تعامل با سایر فراکسیون‌های مجلس دارد. این فراکسیون در نهایت حدود ۱۰۵ رأی برای کرسی ریاست بصورت تشکیلاتی در اختیار دارد که با این تعداد رأی نمی‌توان به هدف مورد نظر یعنی فتح کرسی ریاست دست یافت.

به نظر شما کدام فراکسیون به فراکسیون امید نزدیک‌تر است و می‌توانید روی رأی اعضای آن به آقای عارف سرمایه گذاری کنید؟

فراکسیون مستقلان از نظر تفکر سیاسی به فراکسیون امید نزدیک‌تر است اما هدف از تشکیل فراکسیون مستقلان به ریاست رساندن آقای لاریجانی بود. فراکسیون مستقلین در رأی گیری ها برای طرح‌ها و لوایح با فراکسیون امید همراه است ولی برای انتخابات هیئت رئیسه اینگونه نخواهد بود لذا تعامل کردن با فراکسیون مستقلین برای کرسی ریاست سخت خواهد بود. اگر به صورت تک به تک و تشکیلاتی با اعضای فراکسیون مستقلان در مورد ریاست آقای عارف مذاکره کنیم به نظر من بالای ۱۵ رأی برای ریاست عارف از فراکسیون مستقلان جلب خواهیم کرد. باید به صورت دوستانه و یا در قالب مجمع نمایندگان استان‌ها با اعضای فراکسیون مستقلان گفتگو کنیم، از گفتگو با رئیس و هیئت رئیسه فراکسیون مستقلان در این خصوص به نتیجه‌ای دست نخواهیم یافت.

آیا اعضای شورای مرکزی فراکسیون امید موافق هستند که فراکسیون در سطح ریاست مجلس برای انتخابات هیئت رئیسه گزینه معرفی کند؟

امروز (سه شنبه) در این خصوص تصمیم گیری می‌شود. در انتخابات هیئت رئیسه در اجلاسیه سوم فراکسیون امید شفاف و قاطع وارد شد و رأی خوبی برای کرسی ریاست کسب کرد. برخی اعضای شورای مرکزی معتقدند که نباید در سطح ریاست برای انتخابات هیئت رئیسه ورود کرد، آنها معتقدند شاید نتوانیم به میزانی که در اجلاسیه سوم آرا نمایندگان را برای احراز پست ریاست جلب کردیم در اجلاسیه چهارم نیز آرا نمایندگان را جلب کنیم. به نظر من موضوع مهم این است که حتی اگر نتوانستیم آرا نمایندگان را برای ریاست مجلس کسب کنیم حداقل میدان را از دست ندهیم و به جامعه القا نشود که نمایندگانی که به اسم فراکسیون امید رأی آوردند میدان را به راحتی به رقیب واگذار کردند.

اگر رأی آقای عارف در انتخابات هیئت رئیسه کمتر از اجلاسیه سوم شود چه اتفاقی خواهد افتاد که برخی از اعضای شورای مرکزی فراکسیون امید نگران هستند؟

به نظر من اگر رایزنی‌هایمان را افزایش دهیم، آرا آقای عارف در انتخابات کاهش نخواهد یافت حتی افزایش نیز می‌یابد اما مخالفان حضور آقای عارف در انتخابات هیئت رئیسه معتقدند اگر آرا آقای عارف در انتخابات هیئت رئیسه اجلاسیه چهارم کمتر از اجلاسیه سوم شود شأن فراکسیون کاهش می‌یابد و افکار عمومی فکر می‌کنند که فراکسیون ضعیف‌تر شده است. همچنین شائبه‌هایی در مورد اختلاف درونی در فراکسیون امید ایجاد خواهد شد.

نظر آقای عارف در مورد نامزدی‌اش برای انتخابات ریاست مجلس چیست؟

آقای عارف تصمیم جدی برای ورود به انتخابات ریاست مجلس دارد. معتقدم آقای عارف مطهری و پزشکیان باید کنار هم بنشینند و تحلیل واقع بینانه در مورد وضعیت فراکسیون امید و رأی این فراکسیون در صحن مجلس انجام دهند. اگر این افراد با هم به اجماع برسند فراکسیون امید موفق خواهد بود.

آیا اختلاف نظری میان آقای عارف مطهری و پزشکیان در مورد ساز و کار حضور در انتخابات هیئت رئیسه وجود دارد؟

خیر، اختلاف نظری وجود ندارد اما اگر اجماعی بین این سه نفر شکل بگیرد موجب وفاق اعضای فراکسیون امید خواهد شد. آقای پزشکیان آرا را در صحن علنی مجلس دارد که آقای عارف ندارد و باید از این پتانسیل استفاده کرد.

نظر اعضای فراکسیون امید در مورد نواب رئیس مجلس چیست؟

اگر قرار باشد ریاست مجلس را از دست بدهیم نباید به هیچ وجه نواب رئیس را هم از دست بدهیم البته فراکسیون ولایی تلاش زیادی برای در اختیار گرفتن کرسی نواب رئیس مجلس دارد و آقای فرهنگی و مصری چهره به چهره با نمایندگان و حتی اعضای فراکسیون امید رایزنی می‌کنند.

نباید در مورد ساز و کار حضور فراکسیون امید در انتخابات هیئت رئیسه احساسی تصمیم گرفت، همه اعضای فراکسیون دوست دارند که آقای عارف رئیس مجلس شود اما باید در این خصوص واقع‌بینانه تصمیم‌گیری کرد. اگر هر فرد دیگری بخواهد برای ریاست و یا نایب رئیسی مجلس نامزد شود فراکسیون امید شکست خواهد خورد.

آیا اختلاف نظر جدی در فراکسیون امید در خصوص نامزدی آقای عارف برای ریاست مجلس وجود دارد؟

اختلاف نظری وجود ندارد ولی تحلیل‌های متفاوتی وجود دارد که با توجه به این تحلیل‌ها می‌توان به اجماع رسید. حدود ۲۰ درصد از اعضای فراکسیون امید اعتقاد دارند که نباید فراکسیون در سطح معرفی نامزد برای ریاست، وارد انتخابات هیئت رئیسه مجلس شود.

مخالفان حضور آقای عارف در انتخابات هیئت رئیسه مجلس چه کسانی هستند؟

برخی از نمایندگان تهران مثل آقایان فتحی و وکیلی مخالف حضور آقای عارف در انتخابات هیئت رئیسه هستند.

عملکرد فراکسیون امید در مجلس دهم را چطور ارزیابی می‌کنید؟

فراکسیون امید و آقای عارف باید یک مقدار از حالت سکون و سکوت در مجلس خارج شوند البته منظور من این نیست که مانند اصلاح‌طلبان در مجلس ششم عمل کنیم بلکه معتقدم فراکسیون امید باید نقش‌آفرینی موثرتری در صحنه مجلس داشته باشد. انتظار داشتم آقای عارف در سه سال اخیر در مورد طرح‌ها و لوایح صحبت کند. سکوت وی در میان ۵۰ تا ۶۰ درصد جامعه اصلاح‌طلبان مورد انتقاد است؛ انتظار داشتیم در صحن مجلس شخصاً فعال‌تر از امروز باشد.

به نظر می‌رسد اعضای فراکسیون امید در هیئت رئیسه مجلس، مخالف حضور آقای عارف برای نامزدی ریاست مجلس هستند؟

درست است؛ در انتخابات هیئت رئیسه باید فراکسیون‌ها با هم تعامل کنند. زمانی که رئیس مجلس از فراکسیون امید انتخاب شود باید سایر اعضای هیئت رئیسه از میان دو فراکسیون دیگر انتخاب شوند، در حال حاضر با توجه به اینکه آقای لاریجانی از فراکسیون مستقلان است بقیه اعضای هیئت رئیسه از میان دو فراکسیون دیگر هستند. البته آقای نعمتی با استفاده از ظرفیت شخصی خود به هیئت‌رئیسه راه یافته است به همین دلیل به نظر می‌رسد که اعضای فراکسیون امید در هیئت رئیسه مجلس، از نامزدی آقای عارف برای ریاست مجلس مخالف هستند. البته آقای پزشکیان رأی مستقلی برخوردار است.

بنابراین جایگاه آقای پزشکیان خدشه دار نخواهد شد اما سایر اعضای فراکسیون امید در هیئت رئیسه فکر می‌کنند که با حضور آقای عارف جایگاه خود را از دست می‌دهند اما به نظر من حضور وی در هیئت رئیسه، به از دست دادن سایر جایگاه‌های هیئت رئیسه می‌ارزد. در صورت نامزدی آقای عارف برای ریاست مجلس بالای ۹۰ درصد جایگاه آقای مطهری در هیئت رئیسه مجلس به خطر می‌افتد به همین دلیل معتقدم که باید بین آقای عارف، پزشکیان و مطهری جلسه مشترک گذاشته و بین سایر فراکسیون‌ها نیز تعامل انجام شود.

وضعیت آقای لاریجانی در انتخابات هیئت رئیسه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در اجلاسیه اول که تازه به مجلس راه یافته بودیم علی‌رغم وجود انسجام توانستیم با توجه به وجود فضای انتخاباتی، در انتخابات هیئت رئیسه ورود کنیم اما مجلس برای حمایت از آقای لاریجانی بسیج شده بود. وقتی سوار متروپل مجلس می‌شدیم حتی راننده‌ها نیز برای ریاست آقای لاریجانی تبلیغ می‌کردند. بنابراین تشکیلات منسجمی بدین منظور در مجلس شکل گرفته بود. اوایل که نمایندگان شهرستان هنوز در مهمانسراها اسکان داشتند حامیان آقای لاریجانی در مهمانسراها نفوذ کرده و و برای وی تبلیغ می‌کردند. آن لایه‌ها هم اکنون نیز برای ریاست لاریجانی تلاش می‌کنند. در روز انتخابات هیئت رئیسه نیز افرادی که تا امروز در صحنه دیده نشده‌اند در مجلس حضور می‌یابند.

آیا از طرف دولت روحانی و وزرا رایزنی برای ادامه ریاست لاریجانی شکل گرفته است؟

ورود آقای روحانی برای حمایت از لاریجانی را رد نمی‌کنم؛ امکان دارد در لحظه‌های آخر انتخابات هیئت‌رئیسه پیام‌هایی از طرف دولت مخابره شود که در نتیجه نهایی تأثیر گذار باشد.

دولت، ریاست لاریجانی را بر مجلس ترجیح می‌دهد یا ریاست آقای عارف را؟

با توجه به روندی که دولت در ۳ سال گذشته داشته است به نظر می‌رسد به ریاست آقای لاریجانی بر مجلس تمایل بیشتری دارد. شخص آقای روحانی گرایش بیشتری به آقای لاریجانی دارد تا به آقای عارف اما این گرایش عادلانه نیست. در تاریخ ۱۰ دوره مجلس تا به امروز سابقه نداشته ۱۰۰ نماینده به صورت همزمان از دولت در انتخابات حمایت کنند، یعنی در سطحی که در حوزه‌های انتخابیه خود در حمایت از دولت سخنرانی کنند و ستاد انتخاباتی تشکیل دهند. اعضای فراکسیون امید در شهرها و روستاهای مختلف در حمایت از آقای روحانی سخنرانی کردند. دولت در قبال فراکسیون امید و اصلاح طلبان کم‌لطفی سیاسی کرد. اگر دوباره به انتخابات سال ۹۶ برگردیم دیگر اعضای فراکسیون امید مثل قبل از دولت حمایت نخواهند کرد.

اگر آقای عارف به ریاست مجلس دست یابد فراکسیون امید چه برنامه‌ای برای حل مشکلات معیشتی مردم دارد؟

اگر روند موجود مجلس اصلاح شود بزرگترین دستاورد برای فراکسیون امید است به عنوان مثال امروز ۴ ساعت در مجلس حضور داشتیم آیا دستاوردی داشت؟ در ماه‌های گذشته هم اینگونه بوده است. برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم و حل آسیب‌های اجتماعی باید فکری کرد. اگر روند نقش آفرینی مجلس اصلاح شود می‌توان این مشکلات را حل کرد. مجلس باید مجلس به جایگاه اصلی خود بازگردد.

در صورتی که نحوه اداره مجلس را اصلاح کنیم بزرگترین خدمت را انجام داده‌ایم. برگزاری ۴ جلسه صحن علنی در هفته کاری عبث است اگر از نمایندگان سوال کنید امروز به چه طرح یا لایحه‌ای رأی دادید بیشتر نمایندگان نمی‌دانند، یا رأی نمی‌دهند و یا اطلاعات کافی و کامل از رأی خود ندارند.

اگر آقای عارف به هیئت رئیسه مجلس راه یابد مجلس در تصمیمات کلان کشور دخیل خواهد شد؟ آیا از جلسات غیر علنی مجلس راضی هستید؟

به نظر من آسیب جلسات غیر علنی مجلس بسیار زیاد است، فقط می‌نشینیم و حرف می‌زنیم. تا به حال جلسات غیرعلنی خروجی نداشته است. دولت نمایندگان را نامحرم می‌داند. در جلسات غیرعلنی حرف‌هایی زده می‌شود که در فضای مجازی و روزنامه‌ها وجود دارد. آقای لاریجانی با برگزاری جلسات غیر علنی می‌خواهد دغدغه‌های نمایندگان برطرف شود و در واقع برگزاری جلسات غیرعلنی برای آقای لاریجانی سوپاپ اطمینان است که نمایندگان فکر کنند اطلاعات مهمی به آنها داده شده و آنها را محرم دانستند اما تا امروز در جلسات غیرعلنی حرفی زده نشده است که ما در روزنامه‌ها و فضای مجازی ندیده باشیم.

آیا کسب جایگاه ریاست مجلس از سوی فراکسیون امید موجب موفقیت این فراکسیون در انتخابات مجلس یازدهم خواهد شد؟

تنها در صورتی که بتوانند اقدام مثبتی در حل مشکلات معیشتی مردم انجام دهند حضورشان در هیئت رئیسه موجب موفقیت فراکسیون در انتخابات مجلس خواهد شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۱۶۹۹۴۰۹:۳۰:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۱
مگر غیر از ایشان کسی دیگر هست

پربحث‌های امروز

 1. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 2. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 3. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 4. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 5. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 6. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 7. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 8. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 9. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 10. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 11. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 12. جانِ انجیر  

 13. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 14. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 15. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 16. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 17. پاسخ ظریف به ادعای «برایان هوک» درباره کودتای ۲۸ مرداد

 18. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 19. کنایه فلاحت پیشه به بازداشت چند مسئول ایران خودرو

 20. امروز اولین دیدار اعضای هیأت دولت در سال 98 با رهبر انقلاب

 21. شواهدی از به پاخیزی گروهک داعش در سوریه

 22. پسر نتانیاهو: پدرم حرف مفت زیاد می‌زند

 23. دیدار اعضای هیئت دولت با رهبر انقلاب  

 24. پت شاپ شاپرک، کاملترین عرضه کننده غ ذا و محصولات جانبی نگهداری گربه ها

 25. استعفای "لجواد لاریجانی" صحت ندارد

پربحث‌های دیروز

 1. استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک قانون است و باید اجرایی شود

 2. ایران چه تعداد سید و سادات دارد؟/ تفاوت میر، سید، سیده و سادات چیست؟

 3. یکه زارع چرا برکنار شد؟

 4. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 5. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 6. پارسایی: خودروسازها ناکارآمدی خود را در زمین تولید ملی می‌اندازند/ توضیح درباره هزینه طراحی صندوق ۲۰۶

 7. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 8. شمخانی: آمریکا عامل اصلی تنش در منطقه است/ ایران به میز مذاکره برنمی‌گردد

 9. توضیح وکیل نجفی درباره علت اعتراض به حکم دادگاه

 10. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 11. واکنش توئیتری شهردار تهران به ماجرای حیوان آزاری

 12. مردم منتظر محاکمه رانت‌خواران پیدا و پنهان مافیای خودرو⁩ هستند

 13. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 14. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 15. طبخ ۱۴۰۰۰ پرس غذای نذری به مناسبت عید غدیر خم در شیراز  

 16. اظهارات ضدونقیض از آمار وکلا/ نبود شفافیت در بازار خدمات حقوقی

 17. از بازنشسته‌ها خبر دارید؟

 18. چرا مسکن چاره‌ای جز ارزان شدن ندارد

 19. موج انتقادها به بی‌احترامی همسر نتانیاهو به مراسم سنتی اوکراین

 20. چرا اسم امیرالمومنین در قرآن نیامده است؟

 21. توضیحات شهرداری در مورد عدم ثبت نام زنان در اپلیکیشن دوچرخه‌های اشتراکی

 22. اروپایی‌ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش‌خرید کنند/ پرونده ۷ بدهکار دانه‌درشت قضایی شد

 23. آمریکایی‌ها جرات توقیف نفتکش ایرانی را ندارند

 24. پویش مردمی فقط به عشق علی(ع)   

 25. ۱۱ دلیل برای عدم استفاده از اینترنت در کشور

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 4. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 5. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 11. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 12. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 13. چرخش ظریفانه از برجام!...

 14. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 15. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 16. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 17. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 18. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 21. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 22. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 23. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 24. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 25. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

پربحث‌های امروز

 1. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 2. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 3. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 4. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 5. پاسخ ظریف به ادعای «برایان هوک» درباره کودتای ۲۸ مرداد

 6. کنایه فلاحت پیشه به بازداشت چند مسئول ایران خودرو

 7. امروز اولین دیدار اعضای هیأت دولت در سال 98 با رهبر انقلاب

 8. استعفای "لجواد لاریجانی" صحت ندارد

 9. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 10. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 11. نقص فنی نفتکش ایرانی در دریای سرخ

 12. گزارش حسین قریبی از سخنان ظریف در یک اندیشکده در استکهلم

 13. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر

 14. سخنرانی ظریف در موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم  

 15. توئیت صادقی درباره نتیجه شکایت خود از آملی لاریجانی

 16. چین: ما به تعهدات خود در برجام پایبندیم

 17. ظریف: به تجارت‌ با هر کشوری که بخواهیم ادامه خواهیم داد

 18. مونسان سرپرست وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شد

 19. اعلام جرم آمریکا علیه یک شهروند دوتابعیتی به اتهام نقض تحریم‌های ایران

 20. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 21. حداد عادل: امیدوارم صداوسیما، تذکر رهبر انقلاب را جدی گرفته باشد

 22. شکایت ۱۱ نماینده از وزیر نیرو

 23. چند طرح تفحص در مجلس دهم مطرح شده است؟

 24. جدیدترین جزئیات از برخورد با خاطیان ماجرای گردشگر خارجی در شمال کشور

 25. سپاه: ارتقای ظرفیت‌های دفاعی دستور کار نیروهای مسلح ایران اسلامی است

پربحث‌های دیروز

 1. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 2. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 3. شمخانی: آمریکا عامل اصلی تنش در منطقه است/ ایران به میز مذاکره برنمی‌گردد

 4. توضیح وکیل نجفی درباره علت اعتراض به حکم دادگاه

 5. مردم منتظر محاکمه رانت‌خواران پیدا و پنهان مافیای خودرو⁩ هستند

 6. انتصاب «رئیس مؤسسه دائرةالمعارف فقه اسلامی» از سوی رهبر انقلاب

 7. واکنش ربیعی به حادثه تروریستی اخیر کابل

 8. شیخ عیسی قاسم: بزرگ‌ترین ستم در زمین قطع ارتباط انسان با رسول خداست

 9. شیعیان نیجریه از هیچ چیز نمی‌ترسند/افزایش پیروان شیخ زکزاکی

 10. تعیین تکلیف نفتکش متخلف انگلیسی در دادگاه/هماهنگی کامل با نیروهای نظامی برای تامین امنیت کشتیرانی خلیج‌فارس

 11. چرا نام «گریس ۱» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 12. فرمانده نیروی دریایی سپاه: زیر بار حضور آمریکا و انگلیس در خلیج فارس نخواهیم رفت/ وظیفه ما ایجاد امنیت در منطقه است

 13. احتمال سفر رئیس جمهور به ژاپن و فرانسه/ اگر توافقات خوبی حاصل شود روحانی و مکرون در تهران یا پاریس دیدار می کنند

 14. نوروزی: ائتلاف خلیج فارس محکوم به شکست است

پربحث‌های هفته

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 3. چرخش ظریفانه از برجام!...

 4. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 5. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 6. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 7. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 8. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 9. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 10. ناتوانی ۳۰ ساله دولت‌ها از مالیات‌ستانی؛ «دولتی بودن» یا «بی‌دولتی»؟ مساله این است...

 11. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 12. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 13. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 14. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 15. شهردار خرم‌آباد دستگیر شد

 16. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 17. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 18. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 19. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 20. زیباکلام: اصلاح‌طلبان دست راستشان به دست چپشان می‌گوید چه کار کنیم

 21. حسین فریدون پنجم شهریور محاکمه می‌شود

 22. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 23. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 24. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 25. شمخانی: آمریکا عامل اصلی تنش در منطقه است/ ایران به میز مذاکره برنمی‌گردد

آخرین عناوین