تعداد بالای کشته‌های سوانح رانندگی در جاده‌های چهارخطه

گروه حوادث الف،   3980207127

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در بزرگراه‌ها تعداد کشته‌های سوانح جاده‌ای بالا است گفت: در جاده‌های چهارخطه و چهار بانده آمار بالایی از تصادفات را داریم.

به گزارش مهر، محمد اسلامی در مراسم گرامیداشت روز ملی ایمنی حمل و نقل در هفتم اردیبهشت ماه با بیان اینکه این روز به همه کسانی که عاشق انسانیت هستند و برای انسانیت و عشق جان فشانی می‌کند، تعلق دارد، گفت: ما بیش از هر زمان دیگری نیاز داریم تا در مسیر توسعه پیشرفت‌های خود را گسترش دهیم و ایمنی از لوازم توسعه یافتگی است. اگر می‌خواهیم به عنوان جامعه توسعه یافته مطرح باشیم، باید ایمنی و حمل و نقل را در ذهن و رفتار خود گسترش دهیم.

وی با اشاره به سانحه سقوط بهمن در منطقه چهل دختر در شمال شهرستان شاهرود و گرفتار شدن تعدادی از خانواده‌ها و خودروها در این مسیر افزود: ساعت ۲ بامداد ۲۹ اسفندماه سال گذشته با امیر حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش تماس گرفتم و از وی خواستم تا نسبت به اعزام نفربرها برای جابجایی مردم گرفتارشده در بهمن این منطقه، اقدام کند.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: امدادرسانی در ذات همه انسان‌ها بالفطره وجود دارد که در شرایط بحرانی به یکدیگر کمک کنند. اما آنچه که اهمیت دارد توجه جدی به رعایت مقررات ایمنی است تا از وقوع سوانح جلوگیری شود.

وی ادامه داد: اگرچه باید در هندسه راه و طراحی سازه‌های جاده‌ای توجه کافی داشته باشیم و بازرسی‌های مستمر نسبت به ایمنی خودروها انجام شود، اما عامل انسانی از همه اینهامهمتر است؛ اگر قوانین رعایت شود، حجم زیادی از تلفات جاده‌ای کاهش می‌یابد. در دیگر کشورها نیز هزینه بالایی صرف آموزش و فرهنگ سازی در زمینه ایمنی رانندگی کرده اند.

به گفته اسلامی، در آموزش مهارت رانندگی نیز باید علاوه بر آموزش‌های هنگام دریافت گواهینامه، مانند سایر گونه‌های حمل و نقلی از جمله گواهینامه دریانوردان یا خلبانان، آموزش مستمر پس از اخذ گواهینامه نیز وجود داشته باشد تا رعایت مقررات نصب العین رانندگان شود.

وی تاکید کرد: در سال ۹۷ اهتمام ویژه ای داشتیم تا نقاط پرحادثه ای که شناسایی شده بود در اولویت برنامه ریزی برای ایمن سازی جاده‌ها قرار گیرد و علی رغم محدودیت منابع دولت، این حرکت همچنان پابرجا است.

وی خاطرنشان کرد: نه تنها در جاده‌های دوطرفه تلفات رانندگی داریم، بلکه در بزرگراه‌ها نیز تعداد کشته‌های سوانح جاده‌ای بالا است که نشان می‌دهد در جاده‌های چهارخطه و چهاربانده نیز آمار بالای تصادفات را داریم. این موضوع به معنی این است که زیرساختها به تنهایی عامل سوانح نیست بلکه عدم رعایت ضوابط از مهمترین عوامل سوانح رانندگی است.

اسلامی با تاکید بر لزوم تأسیس نهاد مستقل ایمنی حمل و نقل گفت: چنین نهادی باید به طور مستقل سوانح را بررسی کرده و علاوه بر بررسی جوانب زیرساختی حمل و نقل، رفتارهای رانندگان نیز در این نهاد بررسی شود. این نهاد به عنوان NTSP در دیگر کشورها ایجاد شده است.

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 4. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 5. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 6. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 7. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 8. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 9. صحنه آهسته انفجار بیروت

 10. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

 11. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 12. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 13. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 16. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 19. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 20. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 21. دختر ربایی و زیر گرفتن مامور پلیس در مشهد

 22. بازی با اعصاب مردم!

 23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 25. هفته ای که کنکوری ها در آن نقره داغ شدند !

ابر آروان

آخرین عناوین