زدا: افزایش حقوق بازنشستگان تامین‌اجتماعی از اردیبهشت اجرایی می‌شود/ تشکیل کارگروهی برای واگذاری شرکت‌های شستا/ مدیران بازنشسته استراحت کنند/ ژن‌های خوب بدون صلاحیت منصوب نمی‌شوند

گروه اقتصادی الف،   3980203058 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

سرپرست سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه امیدواریم افزایش حقوق بازنشستگان از اردیبهشت ماه اعمال شود و سازوکارها آماده‌ شده و منتظر مصوبه هیئت دولت هستیم، گفت: کارگروهی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شده تا واگذاری‌ شرکت‌های شستا مورد بررسی قرار گیرد و با این لحن که شرکت‌ها را مصادره می‌شود، مخالفیم، زیرا ما امانتدار اموال مردم هستیم.

زدا: افزایش حقوق بازنشستگان تامین‌اجتماعی از اردیبهشت اجرایی می‌شود/ تشکیل کارگروهی برای واگذاری شرکت‌های شستا/ مدیران بازنشسته استراحت کنند/ ژن‌های خوب بدون صلاحیت منصوب نمی‌شوند

به گزارش الف، محمدحسن زدا، سرپرست سازمان تامین اجتماعی صبح امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری به مناسبت هفته کار و کارگر با بیان اینکه بازنشسته‌های تامین اجتماعی دو دسته حداقلی بگیر و سایر سطوح درآمدی هستند، گفت: براساس ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی میزان افزایش حقوق حداقلی بگیران از سوی شورای عالی کار مشخص می‌شود و ما دخالتی در آن نداریم. برای سایر سطوح درآمدی جلسه‌ای با حضور کانون بازنشستگان برگزار شد که پنج سناریو داشتیم و کانون بازنشستگان نیز پیشنهادی ارائه کرد که در سناریوهای ما هم بود و در نهایت مورد موافقت قرار گرفت.

 

*اعمال افزایش حقوق بازنشستگان از اردیبهشت ماه

وی با بیان اینکه تلاش می‌شود افزایش حقوق بازنشستگان از اردیبهشت ماه سال جاری اعمال شود، افزود: مصوبه هیئت مدیره تامین اجتماعی را گرفته‌ایم و اگر هفته بعد مصوبه هیئت دولت را بگیریم افزایش حقوق را از اردیبهشت ماه اعمال می‌کنیم زیرا هرچقدر زودتر افزایش‌ها را اعمال کنیم، بهتر است.

زدا تصریح کرد:افزایش حقوق بازنستگان ۱۳ درصد به علاوه ۲۶۱ هزار تومان نقد است که با این میزان افزایش ماهانه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و در سال ۹۸ بالغ بر ١٧ هزار میلیارد تومان بابت افزایش دستمزدها به هزینه‌های تامین اجتماعی اضافه می‌شود؛ البته سازوکارها آماده‌ شده تا بعد از تصویب در هیئت دولت آن را اجرا کنیم.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه مابه التفاوت افزایش حقوق ها را نیز در ماه‌های بعد پرداخت می‌کنیم، اضافه کرد: تلاش می‌شود مابه التفاوت حقوق فروردین را در اردیبهشت ماه پرداخت کنیم، اما اگر هزینه‌های مورد نیاز تامین نشد، ماه‌های بعد این مابه التفاوت پرداخت خواهد شد که براساس آن اگر یک فردی یک میلیون و ١٠٠ هزار تومان حقوق گرفته باشد، در سال ٩٨ حقوق این فرد به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می رسد.

 

* قانونی درباره طلاق‌های صوری نداریم/ دولت ۵٠ هزار میلیارد تومان از طلب تامین اجتماعی پرداخت می‌کند

زدا در پاسخ به پرسشی درباره طلاق‌های صوری برای دریافت مستمری از تامین اجتماعی گفت: قانونی درباره طلاق های صوری نداریم، ولی خودمان بخشنامه‌ای صادر کرده و از مجاری قانونی پیگیریم که خسارات تامین اجتماعی را پس گرفته و جلوی تخلفات بعدی را بگیریم.

وی درباره طلب این سازمان از دولت، بیان کرد: به استناد بند «و» تبصره ۵ بودجه سال ٩٧ قرار است ۵٠ هزار میلیارد تومان از این طلب از سوی دولت پرداخت شود. دولت از تامین اجتماعی خواسته تا برنامه های خود را اعلام کند که البته این رقم را نقدی به ما نمی دهند، بلکه از طریق خوراک پالایشگاه و تهاتر است که در تامین اجتماعی چندین پیشنهاد را تنظیم کردیم و امروز با دولت جلسه‌ای داریم تا به سمت نهایی شدن برویم. امیدواریم در سال ٩٨ نیز این ۵٠ هزار میلیارد تومان از سوی دولت پرداخت شود.

 

* اقدامات تامین اجتماعی برای مناطق سیل زده/ جریمه‌های بیمه‌ای آنها بخشوده می‌شود/ برقراری بیمه بیکاری، یک‌روزه 

زدا در مورد ارائه  خدمات ارائه شده به سیل زدگان گفت: متأسفانه در سیل اخیر تعدادی از هموطنان خود را از دست دادیم. از همان روزهای اولیه و بلافاصله کمک‌های امدادی و بیمه‌ای خود را آغاز و درمانگاه‌های سیار را در مناطق سیل زده راه اندازی کردیم. سازمان تامین اجتماعی در بخش سیل دو تکلیف امدادی با ایجاد درمانگاه سیار و توزیع دارو را داشت و در درمانگاه پلدختر همکاران درمانی خرم آباد همکاری داشتند.

وی ادامه داد: بخش دیگر توجه به افرادی است که شغل خودشان را از دست دادند و کسانی که به خاطر سیل دچار جریمه پرداخت شدند که تمام اینها برنامه ریزی شده و فرصت مجدد به آنها برای استفاده از امکانات داده و جریمه های بیمه‌ای آنها بخشوده می‌شود. همچنین ۸۵۰۰ فقره وام قرض‌الحسنه نیز در اختیار سیل‌زدگان قرار گرفته است و تعدادی نیز وام جعاله پرداخت شده است.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه در بخش بیمه بیکاری هم تفاهم نامه‌ای با وزارت کار داریم و قرار شد افرادی بر اثر سیل که کار خود را از دست داده‌اند به صورت یک‌روزه معرفی شوند و بیمه بیکاری دریافت کنند، گفت: با این حال با توجه به اینکه قانون بیمه بیکاری داریم، کسانی که کارشان را از دست داده‌اند، به سرعت مقرری بیمه بیکاری آنها برقرار می‌شود، اکنون حدود ٢٧٠ هزار نفر مقرری بگیران بیمه بیکاری می‌گیرند که تامین اجتماعی ٣۵٠ میلیارد تومان هزینه ماهانه مقرری بیمه بیکاری را دارد و برای افرادی که تحت پوشش بیمه نبودند نیز به دولت پیشنهاد دادیم تا در صورت تأمین اعتبار، برای چندماه بیمه بیکاری بگیرند.

زدا درباره اصلاحات پارامتریک که از سوی برخی نمایندگان مجلس، گفت: مشکلاتی با این طرح داریم، اگرچه این طرح در راستای افزایش ضریب پشتیبانی و بهبود وضعیت است، اما جای نگرانی نیست و اجازه نمی‌دهیم کسانی که از قبل با ما قرارداد داشتند، مشمول وضعیت جدیدی شوند که برایشان سخت‌تر شود. اگر هم قرار باشد قانونی تصویب و تغییراتی ایجاد شود، برای گروه‌‌هایی است که به تازگی وارد تامین اجتماعی می شوند. اجازه نمی‌دهیم مشکلی برای کارگران و ذینفعان به وجود آید.

وی در مورد مشکلات صندوق‌های بازنشستگی، گفت: در حال حاضر ۲۰صندوق بازنشستگی در کشور وجود دارد که در مورد صندوق‌های بازنشستگی در کشور که نظام رگولاتوری (سازمان تنظیم مقررات) نداریم. اکنون صندوق‌هایی داریم که از نظر شاخص‌های بیمه گری وضعیت خوبی ندارند، تنها صندوق تامین اجتماعی باسابقه و به عنوان یک سازمان قوی و با بنیه مالی خوب، حامی بخش صنعت و تولید است.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه تامین اجتماعی تنها صندوق سابقه دار است که توانسته روی پای خودش بایستد و حامی بخش صنعت، تولید و کارآفرینی باشد گفت: اکنون ضریب پشتیبانی ما ۵.۵ است که خوب نیست، ولی بحرانی و بد هم نیست.

 

*مطالبات داروخانه‌ها صفر شد/ از آزمایشگاه‌ها، پزشکان و بیمارستان‌های خصوصی عذرخواهی می‌کنیم

سرپرست سازمان تامین اجتماعی در مورد مطالبات از این سازمان گفت: در حال حاضر مطالبات داروخانه‌ها صفر و به روز شده است و روز گذشته هم آخرین پرداختی‌ها به این مراکز را داشتیم، اما به آزمایشگاه‌ها، پزشکان و بیمارستان‌های خصوصی بدهکار هستیم و از این بابت عذرخواهی می‌کنیم، البته تصمیم این است که به سرعت پرداخت شود، همان‌طوری که دو ماه بهمن و اسفند ۹۷ و فروردین ماه سالجاری نیز ۵هزار میلیارد تومان به این مراکز پرداخت شده است و اما نیت ما این است که به سرعت مطالبات را تسویه کنیم.

زدا درباره صندوق بیمه بیکاری نیز گفت: زمانی که مرحوم سیدتقی نوربخش مدیرعامل فقید سازمان تامین اجتماعی این سازمان را تحویل گرفتند، تراز این صندوق منفی ۷۰۰میلیارد تومان بود اما در سال ۹۷ این تراز به ۷۰میلیارد تومان رسید، ولی اکنون این صندوق روند افزایشی داشته که پیشنهادات زیادی در مجلس و دولت برای مقابله با بیکاری مطرح کرده‌ایم.

وی درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان نیز گفت: مدل های مختلفی برای این موضوع ارائه شد، اما طبق برنامه ششم توسعه باید ۱۲هزار میلیارد تومانی که برای همسان سازی نیاز است، در مرحله اول توسط دولت پرداخت شود که به محض تامین آن، کار همسان سازی انجام می شود.

 

*کسری اعتبار در تامین اجتماعی نداریم 

سرپرست سازمان تامین اجتماعی درباره بدهی این سازمان به بانک‌ها اظهار کرد: با توجه به اینکه شروع پرداخت مستمری بازنشستگان از ۲۰‌ام هر ماه است، اما عمده وصول حق بیمه در ۲۹ و ۳۰هر ماه انجام می‌شود که توان مالی سازمان برای تامین همه این هزینه‌ها پایین است، به همین منظور با تعاملی که با بانک‌ها داریم، برای مدت چند روز از بانک‌ها مبالغی را دریافت می‌کنیم، پس از دو تا سه روز این رقم دوباره به بانک‌ها عودت داده می‌شود. ما کسری اعتبار در تامین اجتماعی نداریم و به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم با کسری مواجه شویم.

 

* تشکیل کارگروهی در وزارت کار برای واگذاری‌ شرکت‌های شستا/ امانتدار اموال مردم هستیم 

زدا در پاسخ به سوالی در مورد اینکه رئیس جمهور و دولت اعتقاد دارند شرکت‌های شستا واگذار شود، گفت: در هیئت مدیره سازمان تصمیم گرفته شد تا کارگروهی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل و واگذاری‌ شرکت‌ها را مورد بررسی قرار بگیرد، اما با این لحن که شرکت‌ها را مصادره می‌شود، مخالفیم، زیرا ما امانتدار اموال مردم هستیم و اجازه نمی‌دهیم در این زمینه اتفاقی بیفتد و پیشنهاداتی داریم و معتقدیم برخی بنگاه ها با ادغام و تجمیع و روش های دیگر بازدهی بالاتری خواهند داشت. پیشنهادات به گونه ای است که اگر هم قرار است واگذاری داشته باشیم بیشترین عواید نصیب بیمه شدگان بشود.

وی ادامه داد: دو نکته در ایده رهبری مورد توجه است یکی اینکه اموال تامین اجتماعی حق الناس است و دیگری اینکه تصمیم گیری در ارکان مختلف بدون پیوست مناسبات بیمه‌ای نباشد که به همین منظور چهارشنبه از رهبر انقلاب درخواست صدور این موضوع را داریم.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی درباره بیمه کسب و کارهای نوین اینترنتی گفت: اگر کسب و کاری دارای کارگاه ثابت باشد، تحت پوشش بیمه اجباری قرار می‌گیرد و اگر نباشد تحت پوشش بیمه توافقی که با شرکت‌هایی مانند اسنپ و تپسی نیز توافقت نامه اولیه امضا شده است.

وی تصریح کرد: آنها که در منزل کار می‌کنند مانند برنامه نویسی‌ها و کدنویسی‌ها، می‌توانند در شورای عالی فضای مجازی ثبت نام کنند و از آنجا که برای بیمه اجباری امکان ورود به منازل وجود ندارد، از طریق بیمه توافقی تحت پوشش قرار بگیرند؛ همچنین برای بیمه افرادی که در حوزه رسانه و مطبوعات در منازل کار تاپیست یا ویراستاری انجام می‌دهند، با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هماهنگ شده تا این افراد نیز از بیمه توافقی بهره‌مند شوند.

 

*بازنشسته‌ها و دوشغله به خانه هایشان بروند و استراحت کنند

زدا صدور نسخ الکترونیک درمان در مراکز غیرملکی سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه نسخ الکترونیک در مراکز ملکی به طور ۱۰۰ درصد انجام شده است، گفت: برای مراکز غیرملکی اکنون مشکل امضای الکترونیک پزشکان را داریم. چرا که تاکنون حدود ۶هزار کارت امضای دیجیتال برای پزشکان صادر شده اما با ۴۶هزار پزشک و مرکز درمانی مواجه هستیم که همه باید امضای الکترونیک داشته باشند، از طرفی دیگر در سازمان تامین اجتماعی زیرساخت‌ها آماده است و مجوزها داده شده و آماده همکاری هستیم و اگر بحث امضا الکترونیکی حل شود، طرح را گسترش خواهیم داد.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی درباره بکارگیری دوشغله‌ها و مدیران بازنشسته در هیئت مدیره‌ها اظهار کرد: از اعضای هیات مدیره بازنشسته و دوشغله درخواست کردیم که به خانه هایشان بروند و استراحت کنند که برخی پذیرفتند و برخی را خودمان مشمول کردیم و برنامه ریزی شده است تا اعلام کنیم برای چند شرکت به اعضای هیئت مدیره نیاز داریم و افراد رزومه بفرستند تا از طریق مصاحبه آنهایی را که شایستگی دارند، تا براساس مدرک و تجربه و سابقه انتخاب کرده و جایگزین کنیم، اما در مجموع دنبال جوان‌گرایی هستیم.

زدا ادامه داد: در هیئت‌های تخلفات اداری رفتن بازنشسته ها و دوشغله‌ها اتفاق افتاده و برای اولین بار از نیروی زن هم استفاده کردیم. انتصاب‌ها در هیئت مدیره شستا هم با سوابق و شایستگی ها لحاظ می‌شود ودر تامین اجتماعی از این خبرها نیست که ژن‌های خوب بدون صلاحیت منصوب شوند.

 

* افراد با شایستگی در شستا منصوب می شوند/ ژن‌های خوب بدون صلاحیت منصوب نمی‌شوند

وی درباره انتصاب ژن‌های خوب در زیر مجموعه‌های شستا هم گفت: سرپرست جدیدی که برای این شرکت تعیین شده است فرد سیاسی نیست، بلکه تکنوکرات است و به همین دلیل با حضور وی افراد با مدارک مرتبط با سابقه کار و دارای شایستگی در شستا منصوب می‌شوند و در سازمان تامین اجتماعی از این خبرها نیست که ژن‌های خوب بدون صلاحیت منصوب شوند.

زدا درباره اشکالات سیستم‌های الکترونیکی خدمت رسانی گفت: سیستم نوبت دهی ما در بخش درمان دچار مشکل نیست، اما چون رایگان هست، به دلیل مشکلات اقتصادی تقاضا ۲۰ برابر ظرفیت‌های ممکن شده است و ممکن است سیستم نتواند پاسخگو باشد.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی درباره خدمات رایتل به بیمه شدگان اظهار کرد: رایتل صد درصد متعلق به تامین اجتماعی است و اکنون به هر فردی بیمه شده این سازمان سیمکارت رایگان و خدمات سالانه‌ای را دریافت می‌کنند، به همین دلیل تمایل داریم که خدمات آن را گسترش دهیم، اما ممنوعیت استفاده از تصویر باعث شد رایتل نتواند آن طور که باید و شاید ادامه دهد، در حالی که خدمات تصویری از سوی شرکت‌های خارجی ارائه می‌شود، اما باید تلاش کنیم این امکان فراهم شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۶۸۴۱۹۱۱:۴۳:۴۸ ۱۳۹۸/۲/۳
حقوق یک میلیون و پتنصد هزار تومان در ماه یعنی چیزی حدود 108 دلار در ماه...! آیا واقعا با 100 دلار در ماه خانواده ای می تواند زندگی کنند؟!
ناشناس۸۶۸۵۳۸۱۲:۳۶:۲۰ ۱۳۹۸/۲/۳
اردیبهشت زود هست از مهر ماه اعلام کنید

پربحث‌های دیروز

 1. رمزگشایی از حمله روحانی به شورای نگهبان!

 2. آقای روحانی شما را به خدا یک چیزی برای این نظام باقی بگذارید

 3. تمرینات پیش‌مرگان کرد در برف کوهستان

 4. سناریوهای سقوط هواپیمای آمریکایی در افغانستان به روایت رأی الیوم

 5. چند نکته درباره جاروجنجال ها پیرامون ردصلاحیت های اخیر

 6. دریده شدن "دختربچه گلفروش" توسط سگ‌های خیابانی + عکس

 7. امیدواری عارف به تایید صلاحیت بیشتر اصلاح‌طلبان/ انتقاد لاریجانی از سیاه‌نمایی درباره عملکرد مجلس/ روایت عضو اصلاح‌طلب مجمع تشخیص از نظر رهبری درباره FATF

 8. «تتلو» بازداشت شد

 9. سقوط قیمت طلا و سکه + آخرین قیمت دلار در بازار

 10. فارین پالیسی: معامله قرن، هدیه بزرگ ترامپ به نتانیاهو است

 11. روحانی: زندگی در این دو سال سخت شده/ مردم دلاورانه ایستادگی می‌کنند/ کارهای انجام شده را کافی نمی‌دانیم

 12. طرح خروج ایران از NPT اعلام وصول شد

 13. آمریکا با رد بیانیه طالبان: نشانه‌ای از شلیک دشمن به هواپیمای سرنگون شده وجود ندارد

 14. تاجگردون و فرار از اثبات بی‌گناهی!

 15. دیدار و گفتگوی صمیمانه سید حسن نصرالله با فرزند سپهبد قاسم سلیمانی

 16. کیمیای مراقبت از سرمایه‌های ملی

 17. شکایت ۲۳ نماینده مجلس از ظریف به قوه قضائیه + جزئیات

 18. علت دریافت حقوق ۲۴ میلیونی یکی از مدیران مجلس چیست؟

 19. انگلیس: نمی‌پذیریم حزب‌الله دیگری در یمن شکل بگیرد

پربحث‌های هفته

 1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

 2. رمزگشایی از حمله روحانی به شورای نگهبان!

 3. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

 4. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 5. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 6. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 7. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 8. حمله بی‌سابقه روحانی به شورای نگهبان/ توضیحات جدید درباره کاخ مرمر/ باهنر: اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند و هم کاندیدا برای بستن لیست

 9. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 10. آقای روحانی شما را به خدا یک چیزی برای این نظام باقی بگذارید

 11. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 12. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

 13. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 14. تمرینات پیش‌مرگان کرد در برف کوهستان

 15. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 16. سناریوهای سقوط هواپیمای آمریکایی در افغانستان به روایت رأی الیوم

 17. چند نکته درباره جاروجنجال ها پیرامون ردصلاحیت های اخیر

 18. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

 19. دریده شدن "دختربچه گلفروش" توسط سگ‌های خیابانی + عکس

 20. مقصر ماییم!     

 21. ظریف: مذاکره دوجانبه با ایران خیال باطل ترامپ است

 22. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 23. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 24. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 25. طالبان مسئولیت سرنگونی هواپیمای آمریکایی را پذیرفت

پربحث‌های هفته

 1. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

 2. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 3. بازگشت ۱۸ میلیون پردرآمد به یارانه!

 4. آمریکایی‌ها چشم دیدن این کارخانه را ندارند

 5. نامه دوم متخصصان علوم اقتصادی به رئیس جمهور: با این ۱۰ راهکار، ورود به کسب و کار را تسهیل کنید

 6. سقوط قیمت طلا و سکه + آخرین قیمت دلار در بازار

 7. همه یارانه‌بگیران از سال بعد یارانه معیشتی می‌گیرند + جزئیات

 8. شرط تازه برای انتقال وجه بالای یک میلیارد تومان

 9. همتی: عملیات بازار باز برای پیش‌بینی‌پذیر کردن بازار پول است/ کسی نمی‌تواند در بازار ارز تأثیر جدی بگذارد

 10. پیشنهاد پرداخت یارانه ۷۵ هزار تومانی به تمامی مردم

 11. مردم نگران مرغ و گوشت برای شب عید نباشند

 12. اخطار دیده‌بان شفافیت و عدالت به عدم حمایت وزارت نفت از تولید داخلی لوله‌های ترش

 13. چرا مشکلات تولید حل نمی‌شود؟

 14. میزان پاداش پایان سال کارکنان دولت تعیین شد

 15. پراید همچنان رو به افزایش است

 16. با مصوبه تلفیق ۷۸ میلیون ایرانی از سال ۹۹ یارانه معیشتی دریافت می‌کنند

 17. امکان کاهش ۱۰ میلیون تومانی قیمت خودرو

 18. دژپسند: FATF فقط برای ایران نیست/ با چرتکه نمی‌توان درباره مالیات تصمیم گرفت/ ارز و طلا را باید با مالیات سامان داد

 19. راه های قوی شدن اقتصاد ایران

آخرین عناوین