چرا استارتاپ‌ها ارزش‌گذاری‌های بالایی دارند

گزارش بازرگانی،   3980121179

جز یک استارتاپ تکنولوژی محور آیا شرکت و یا سازمانی می‌تواند در طول 5 سال و با تیمی 55 نفره به 900 میلیون کاربر فعال ماهانه و ارزش‌گذاری 19 میلیارد دلاری دست یابد؟ آیا عجیب نیست که ارزش ‌گذاری شرکت تسلا که تنها 15 سال از تاسیس آن می‌گذرد از تمامی تولیدکننده‌های خودرو امریکایی بیش‌تر باشد؟ چرا ارزش بازار تسلا که دقیقا 100 سال بعد از فورد تاسیس شده، تقریباً دو برابر ارزش بازار فورد است؟ چرا ارزش بازار فورد با 115 سال سابقه طراحی و تولید خودرو با ارزش بازار پلتفرم رزرو آنلاین اقامتگاه؛ ایر بی‌ان‌بی برابر است؟ دلیل ارزش گذاری بسیار بالای استارتاپ‌های تکنولوژی محور چیست؟

پاسخ تمامی این سوالات در یک عبارت خلاصه می‌شود: پتانسیل رشد و مقیاس‌پذیری آسان و نسبتاً ارزان استارتاپ‌های تکنولوژی محور.

رشد و مقیاس‌پذیری به چه معناست؟

برای بیان مفهوم پتانسیل رشد و مقیاس‌پذیری استارتاپ که می‌تواند توجیه‌کننده ارزش گذاری بسیار بالای آن باشد، به یک مثال اکتفا می‌کنم:

بزرگ‌ترین خرده‌فروش آنلاین امریکا یعنی آمازون را در نظر بگیرید. این شرکت با رسالت فروش کتاب به صورت آنلاین در سال 1995 تاسیس شد. یک سال بعد (سال 1996) درآمد آن از 511 هزار دلار به 16 میلیون دلار افزایش یافت.

متوسط تعداد بازدید روزانه از وب‌سایت آمازون نیز از 2200 بازدید در دسامبر 1995 به 80000 بازدید در مارس 1997 رسید.

البته رشدی این چنین هرگز با سودآوری همراه نبود. سهام این شرکت در سال 1997 در بورس نزدک (NASDAQ) عرضه شد و اولین سود فصلی آن معادل با 5 میلیون دلار، با فاصله زمانی 5 سال از عرضه اولیه و در سال 2002 اتفاق افتاد. در سال 2003 نیز آمازون کسری انباشته‌ای معادل با 3 میلیارد دلار داشت.

چگونه شرکتی زیان‌ده در عرضه اولیه خود با ارزش‌ گذاری 438 میلیون دلار، موفق به جذب سرمایه 54 میلیون دلار می‌شود؟ چرا سرمایه‌گذاران خطرپذیر به این ارزش گذاری اعتماد و سهام استارتاپ را خریداری می‌کنند؟

پتانسیل بسیار بالای رشد و مقیاس‌پذیری!

در مورد محصولات و خدمات آمازون دیگر نمی‌توان درصد رشد را محاسبه کرد، اما روند این رشد و گسترش را می‌توان این چنین خلاصه کرد:

آمازون که در سال 1995 به عنوان وب‌سایت فروش آنلاین کتاب فعالیت می‌کرد، در حال حاضر ارزشمندترین برند را در مقیاس جهانی دارد، بزرگ‌ترین خرده‌فروشی آنلاین در جهان با ارزش بازاری معادل با 796 میلیارد دلار است، میلیون‌ها نفر از راهکارها و محصولات پلتفرم خدمات ابری آمازون برای ساخت اپلیکیشن استفاده می‌کنند، دستیار مجازی- صوتی آمازون که در حال حاضر میلیون‌ها کاربر دارد با یادگیری ماشین رفتار کاربر را پیش‌بینی و بر این اساس به او پیشنهاد انجام اقدامات لازم را می‌دهد و…

اما آیا امکان هک رشد و مقیاس‌پذیری آسان و نسبتا ارزان برای تمامی استارتاپ‌های تکنولوژی‌محور فراهم می‌شود؟

هرگز!

ماهیت استارتاپ‌های تکنولوژی‌محور به پتانسیل رشد و مقیاس‌پذیری ختم نمی‌شود. این پتانسیل با عدم اطمینانی بسیار بالا همراه است. از طرفی طبق خطای بقا که در دنیای تکنولوژی‌ و استارتاپ‌ها هم صدق می‌کند، از تعداد زیادی استارتاپ که با هدف بازسازی و یا ایجاد تحول در هر صنعت راه‌اندازی می‌شوند، تنها تعداد بسیار اندکی موفق به تسخیر بازار در آن صنعت می‌شوند.

موفقیت‌های بسیار بزرگ برای تعدادی بسیار کم از استارتاپ‌ها را می‌توان به این عامل نسبت داد:

تحول و بازسازی صنایع بسیار سریع اتفاق می‌افتد.

برای مثال دیجیتالی شدن خدمات قابل ارائه در صنایع مختلف را در نظر بگیرید. درصد کمی از اولین‌ استارتاپ‌ها از بیش‌ترین سهم در تحول و بازسازی هر صنعت بهره‌مند می‌شوند. پس از مدتی نیز موانعی طبیعی و یا مصنوعی برای ورود رقبا ایجاد می‌شود و اولین و موفق‌ترین استارتاپ‌ها که تعداد بسیار اندکی نیز دارند، از سهم بازاری قابل توجه تا نسل بعدی تحولات برخوردار خواهند بود.

صدها استارتاپ در زمینه پیام‌رسان در سال 2009 فعالیت خود را آغاز کردند اما تنها و تنها واتس‌اپ به موفقیتی این چنین بزرگ و ارزش‌گذاری 19 میلیارد دلار دست پیدا کرد. خرده‌فروشی‌های آنلاین ایرانی را در نظر بگیرید: دیجی‌کالا 90% سهم از بازار خرده‌فروشی آنلاین کشور را در اختیار دارد و بقیه بازیگرها که تعدادشان نیز کم نیست بر سر تصاحب قلمرویی ناچیز در حال جنگ و نزاع ‌اند.

بنابراین نمی‌توان ارزش گذاری بسیار بالای واتس‌اپ، فیسبوک، اوبر، ایر بی‌‌ان‌‌بی و یا هر استارتاپ موفق دیگری را حباب تصور کرد. دلیل ارزش گذاری بسیار بالای این شرکت‌ها این است که درصدی قابل توجه از بازار بالقوه خود را با سرعت بسیار بالایی تسخیر کرده‌اند. در حال حاضر واتس‌اپ پرکاربردترین اپلیکیشن پیامرسان در سطح جهان با 1500 میلیون کاربر روزانه است.، فیسبوک 42% از کل بازدیدهای ماهانه شبکه‌های اجتماعی در دنیا را به خود اختصاص داده است، اوبر به صورت روزانه 500 میلیون سفر در 65 کشور به انجام می‌رساند. ایر بی ان بی رکورد اجاره بیش از 3 میلیون اقامتگاه در روز را دارد و…

حباب در ارزش گذاری‌های بسیار بالای استارتاپ‌های تکنولوژی محور

البته نمی‌توان گفت که همواره ارزش گذاری‌ها بر اساس پتانسیل رشد و مقیاس‌پذیری استارتاپ صورت گیرد و بدون حباب باشد. مثال بارز وجود حباب در ارزش‌ گذاری استارتاپ‌های تکنولوژی محور نیز به اواخر دهه 90 میلادی در امریکا برمی‌گردد. به بازه‌ای از زمان که تجاری‌سازی اینترنت آغاز شده بود و پیشرفت تکنولوژی بسیار سریع رخ می‌داد. در این بازه شاخص بازار سهام مربوط به استارتاپ‌های اینترنتی از عددی کم‌تر از 1000 واحد به بیش از 5000 واحد رسید. در سال 2000 ضریب درآمد مورد استفاده برای ارزش گذاری با روش ضرایب 34!!! و تعداد شرکت‌هایی که موفق به عرضه اولیه سهام خود در بورس شدند 350!!! بود. (در این میان برخی از شرکت‌هایی که سهام خود را عرضه کردند، نه تنها به درآمدزایی و سودآوری نرسیده بودند بلکه حتی محصولی قابل ارائه نداشتند.)

پس ممکن است در مواقعی که تکنولوژی جهشی ناگهانی و چشمگیر را تجربه و صنایع گوناگون را با انقلاب مواجه می‌کند، ارزش گذاری‌ استارتاپ‌های تکنولوژی محور با حباب همراه باشد. اما در مواقعی که سال‌ها از شروع تحول می‌گذرد، معمولا نمی‌توان برای ارزش گذاری‌های بسیار بالای استارتاپ‌هایی که در مدتی کوتاه و بسیار سریع موفق به تسخیر بازار شده‌ و مدل رشدی قابل توجه دارند، حباب متصور بود.

***

برای مطالعه مقالات مشابه در زمینه راه‌اندازی استارتاپ، کارآفرینی و سرمایه‌گذاری خطرپذیر به وبسایت آکادمی چرخ مراجعه کنید.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 2. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 3. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 4. سهم نهادهای زیرنظر رهبری از اقتصاد کشور/ نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 5. چرا آمریکایی‌ها تلفات حمله موشکی به پایگاه عین الاسد را اعلام نمی‌کنند؟ + عکس

 6. کدام آقازاده‌ها در زندان هستند؟ + تصاویر

 7. روایت اقتصاددان مشهور آمریکایی از لاف‌زنی‌ها درباره موفقیت اقتصادی ترامپ

 8. رئیسی: مردم از رشوه و روابط ناسالم اداری گله‌مند هستند/ نباید اقتصادمان را شرطی کنیم که دیگران تصمیم بگیرند

 9. امسال کارکنان چقدر عیدی می‌گیرند؟ + جدول

 10. پایان خونین عشق پسر ۲۳ ساله به زن مطلقه

 11. سردار سلیمانی با بالگرد به کدام شهر تحت محاصره رفت و محاصره را شکست؟!

 12. خیز دوباره قیمت، وام جدید مسکن را خنثی کرد

 13. اعتراض مردم مسلح آمریکا به قانون کنترل اسلحه

 14. پشت‌پرده آشوب‌های عراق چیست؟ تلاش گسترده آمریکایی‌ها برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات سرنوشت‌ساز چهارم بهمن ماه + نقشه میدانی و عکس

 15. انتشار دومین گزارش مقدماتی بررسی سانحه هواپیمای اوکراینی + جزییات پرواز و جدیدترین یافته‌ها

پربحث‌های هفته

 1. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 2. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 3. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 4. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 5. عذرخواهی خانمی که صحبت‌هایش جنجال به پا کرد

 6. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 7. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 8. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 9. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 10. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 11. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 12. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 13. دیدار سردار حاجی زاده با خانواده شهیده فاطمه محمودی

 14. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 15. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 16. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 17. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 18. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 19. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 20. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 21. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 22. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 23. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 24. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 25. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین