۹ نکته در تحلیل سال ۹۷؛ از جنگ تمام عیار اقتصادی تا جریانی که نسخه سازش پیچید/ امروز باید جوابگو باشند

حسام الدین برومند،   3971228022 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
۹ نکته در تحلیل سال ۹۷؛ از جنگ تمام عیار اقتصادی تا جریانی که نسخه سازش پیچید/ امروز باید جوابگو باشند

سال ۱۳۹۷ در پهنه سیاسی کشور یک سال ویژه و پررویداد بود که با توجه به آنکه چهل سالگی انقلاب اسلامی در آن رقم می خورد از همان ابتدا متفاوت تر از سالهای قبل به نظر می رسید.

دشمن نیز از همان روزهای نخستِ سالی که گذشت به صورت عیان و نمایان برنامه خود برای مواجهه با جمهوری اسلامی را به صحنه آورد. تیپ ها و شخصیت هایی مانند جان بولتون و رودی جولیانی رجز سردادند که آمریکا ضربه آخر را به جمهوری اسلامی خواهد زد و این نظام، جشن چهل سالگی خود را نخواهد دید. در ادامه هم دولت ترامپ از برجام خارج شد (اردیبهشت۹۷) و خبر از بی سابقه ترین تحریم های تاریخ بشر علیه ایران دادند.

این سناریوی دشمن در جنگ تمام عیار اقتصادی ضدایرانی  اضلاع دیگری هم داشت:

۱- عملیات روانی و رسانه ای سنگینی مبنی بر به بن بست رسیدن جمهوری اسلامی

 ۲- تلاش برای ایجاد شورش و ناامنی در کشور

۳- تحمیل مذاکره به ایران به بهانه رفع مشکلات برجام برای مهار قدرت و نفوذ منطقه ای جمهوری اسلامی

۴- فشار حقوق بشری

۵- تضعیف مقاومت در منطقه

۶- بکارگیری عربستان و دوشیدن سعودی برای اقدامات ضدایرانی

۷- نقش مرموز و ضدایرانی فرانسه در کانال روابط با اروپا و ...

اکنون درپایان سالی که گذشت باید دید نقشه دشمن و رجزها و بلوف های او تا چه مقدار به پیش رفته است و واقعیت های میدانی ناظر بر چیست؟ چند نکته به اختصار قابل اعتناست.

یکم-اصلی ترین ابزار و حربه دشمن، تحریم ها بوده که به قول خودشان بی سابقه ترین آن را در سال ۹۷به میدان آوردند ولی طرفی نبستند، چرا؟ چون جانمایه و ستون فقرات پروژه تحریم ها، صفرکردن صادرات نفت ایران بود که به شکست انجامید و در همین سالی که گذشت مجبور شدند هشت کشور بزرگ را از تحریم نفتی ایران معاف کنند.

دو- عملیات روانی و رسانه ای دشمن مبنی بر پمپاژ یاس و ناامیدی درکشور در پی تشدید تحریم های ضدایرانی هم کارگر نیفتاد و این خود دوعلت داشت: یکی روشنگری های رهبرحکیم انقلاب در بزنگاه های مختلف که نقشه دشمن را لو دادند و حریف را آچمز کردند از جمله سوزاندن خط دشمن در برجام موشکی و منطقه ای. و دیگری هوشیاری و بصیرت آحاد مردم که قله آن در راهپیمایی تاریخی و تماشایی ۲۲ بهمن ۹۷ به نمایش در آمد و مردم با تفکیک مشکلات اقتصادی وکوتاهی دستگاه های اجرایی از اصل نظام، پای آرمانها و ارزشها ایستادند و با حضور میلیونی شان ثابت کردند مهم ترین سرمایه نظام جمهوری اسلامی هستند.

سوم-دشمن می پنداشت با فشار بی سابقه ترین تحریم ها و حتی در ادامه با آنچه که "فشار فراتحریمی"، نامید، می تواند پروژه ناامنی اقتصادی و حتی شورش اقتصادی را کلید بزند ولی باز هم ناکام ماند و نتوانست سناریوی اعتراضات اقتصادی در دی سال ۹۶ را تکرار و یا در قالبی دیگر عملیاتی نماید.

چهارم- به موازات جنگ اقتصادی، دشمن تلاش کرد تا به بهانه برجام و رفع مشکلات اجرایی آن، مذاکراتی را با هدف مهار قدرت و نفوذ منطقه ای ایران اسلامی به ما تحمیل کند ولی محاسبات او غلط از آب در آمد؛ همچنانکه در مقطعی می خواستند از تهدیدات نظامی هم کمک بگیرند ولی کارساز نبود و این هشدار رهبر انقلاب محقق شد که: "جنگ نخواهد شد؛ مذاکره نخواهیم کرد"(۲۲ مرداد ۹۷)

پنجم-آمریکایی ها با انتصاب برایان هوک به عنوان مسئول گروه اقدام علیه ایران، فرمان سناریوهای حقوق بشری بر ضد کشورمان را به او سپردند. در امتداد این مساله جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران نیز در سال 97، دو گزارش حقوق بشری علیه ما با دیکته آمریکا منتشر کرد. همچنین تحریم های حقوق بشری از سوی اتحادیه اروپا هم علیه جمهوری اسلامی در سالی که گذشت تمدید شد ولی با همه این تحرکات طرفی نبستند و بومرنگ حقوق بشری به متحد آمریکاییها اصابت کرد  و آن رسوایی بزرگ سعودی در قضیه خاشقجی بود. 

ششم- پمپئو که به نوعی فرمانده اتاق فکر دشمن برای اجرایی شدن نقشه های آمریکا علیه ایران در سال ۹۷ بود تا به اصطلاح جشن چهل سالگی در ۲۲ بهمن برگزار نشود، در نهایت به عکس یادگاری با یک خبرنگار درجه دو اپوزیسیون بسنده کرد!

هفتم-پس از بیست و دوم بهمن ماه سالی که گذشت، دشمن در آخرین کمینگاه خود اجلاس ورشو را برای تشکیل ائتلاف گسترده به اصطلاح جهانی علیه ایران اسلامی برگزار کرد و باز هم بصورت مفتضحانه ای شکست خورد؛ بطوریکه پس از این اجلاس، از دستور کار اصلی آن هم عقب نشینی کردند و مدعی شدند موضوع اجلاس ورشو، ایران نبوده است! 

هشتم- دشمن نه تنها در مواجهه با ایران شکست خورد بلکه شکست بزرگتری در منطقه خورد. حضور بشار اسد در تهران، قدرت و ثبات جمهوری اسلامی را به رخ همگان کشید. پیام های این حضور، سیلی محکمی بر گونه شیطان بزرگ بود. همچنانکه خروج فرارگونه آمریکا از سوریه، نشان از ضرب شست مقاومت و جمهوری اسلامی بوده است. ترامپ هم خاطره سفر به عراق با چراغ خاموش را فراموش نخواهد کرد.

نهم- و بالاخره باید گفت؛ سال ۹۷، سال شکست آمریکا و اذناب او در برابر جمهوری اسلامی بود و بار دیگر ثابت شد آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

مشکل اصلی کشور، مشکلات اقتصادی است و راه حل آن بازگشت به ظرفیت های داخلی است. جریانی که نسخه سازش در سیاست خارجی پیچید و وعده داد که با این مدل، ساز اقتصاد کوک خواهد شد، امروز باید جوابگو باشد؛ چراکه خروجی این نسخه، بحرانی کردن معیشت مردم بوده است. این تفکر و مدل سیاست ورزی در کشور باید اصلاح شود و در این صورت است که در گام دوم انقلاب، پیروزی ها و پیشرفت های بزرگ تری رقم خواهد خورد؛ ان شاءالله. 

منبع: حمایت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۲۶۷۴۸۰۷:۴۱:۲۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
کساینکه با تعامل با دنیا مخالفند باید پاسخگو وضع موجود باشند.
ناشناس۸۲۶۹۲۲۰۹:۵۵:۵۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
کسانی که از خودکفایی و اعتماد به توان داخلی غافلند باید پاسخگوی وضع موجود باشند. تا زمانی که در داخل قدرتمند نباشیم با احترام با ما تعامل نمی کنند.
ناشناس۸۲۷۰۷۰۱۱:۳۶:۳۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
اعتبار تنها به داشتن قدرت و توانمندی نیست.
ناشناس۸۲۷۱۷۰۱۲:۳۶:۴۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
اعتماد به توان داخلی در سایه تاراندن نخبگان و نبود تکنولوژی و ارتباط با دنیا افسانه است
ناشناس۸۲۷۵۵۱۱۸:۲۱:۵۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
طلبکار هم شدند ارباب ژن خوب!؟
ناشناس۸۲۶۹۷۳۱۰:۳۲:۱۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
آقا زاده ها و ژن های خوب در آمریکا و کانادا و اروپا و لواسان صفا می کنند ، اما مردم باید کمرشان زیر مشکلات خورد شده خرج آنها را بپردازند. همیشه این مردم عادی هستند که وظیفه تحمل سختی و مبارزه را دارند.
ناشناس۸۲۷۳۹۰۱۵:۱۷:۳۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولته و به عوامل خارجی مربوط نیست .
ناشناس۸۲۶۷۵۱۰۷:۴۲:۲۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
آنانی که چوب لای چرخ دولت می اندازند مقصر هستند.
ناشناس۸۲۷۳۹۳۱۵:۱۹:۰۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
آنهایی که چشم بسته و بدون تحقیق و مطالعه رای می دهند مقصر وضع موجود هستن ولاغیر.
ناشناس۸۲۶۷۵۲۰۷:۴۵:۰۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
خود کرده را تدبیر نیست
ناشناس۸۲۶۷۵۷۰۷:۴۷:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
با شعار دادن نمی توان در قرن 21 زندگی کرد.
ناشناس۸۲۶۷۶۰۰۷:۴۸:۵۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
اگر آمریکا و دشمن نبود ، ما چه بهانه ای برای اشتباهات و ندانم کاریهایمان داشتیم؟؟
ناشناس۸۲۷۲۳۷۱۳:۳۴:۵۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
خوبه که هستند!!!
ناشناس۸۲۶۷۶۲۰۷:۵۰:۱۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
عاقبت افراط و تفریط چیزی جز زیان، تخریب و نابودی نیست.
ناشناس۸۲۶۷۸۰۰۸:۰۴:۴۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
چرا مغلطه میکنید کمر مردم زیر فشارهای اقتصادی شکسته است.
ناشناس۸۲۶۷۸۴۰۸:۰۸:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
من حرفی ندارم شما فقط به این مقاله که در همین سایت درج شده رجوع بفرمایید. https://www.alef.ir/news/3971227003.html
ناشناس۸۲۶۸۵۴۰۹:۰۶:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
آیا نویسنده واقعا در این دنیا زندگی می کند؟ آدرس کوچتونو لطف کنید ما هم بیاییم همسایه شما بشیم
رضا۸۲۶۹۲۶۰۹:۵۷:۵۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
مطالب خوبی بود و تا اندازه ای واقعی، اما آیا رهبری جنگ با آمریکا را پیشنهاد کرده اند ؟ مفهوم سازش با دشمن یعنی چه؟یا اختلاسگران و دزدان بیت المال بی گناهند ؟ آنچه مربوط به ضعف و ناتوانی ماست، باید بر طرف شود. استکبار به پشتوانه این نقاط ضعف هاست که می تواند ملتی را به بند بکشد.قوانین ناکارآمد رابطه بجای ضابطه رانت قدرت و اطلاعات و ...باید کنار گذاشته شود.
پورامینی۸۲۷۲۰۵۱۳:۱۲:۰۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
موضوعی از مسیولین وزارت کار مطرح شد مبنی براینکه در صد بالایی از بنگاه های خرد کوچک ومتوسط با حمایت واتصال به شبکه ای کسب وکار قابلیت ورود بازار های منطقه ای ورونق در این حوزه را دارد انچه باید اضافه کنم این است که این طرح لازم است با تقویت پول ملی از سوی بانک مرکزی مورد پشتیبانی قرار گیرد وفعالان اقتصادی ارز حاصل صادرات را به بانک مرکزی تحویل بدهند ونرخ ارز از مقدار فعلی کاهش یابد بطور کلی ارتباط با خارج براساس منافع مشترک ودر شرایط برابر ضروری است
پورامینی۸۲۷۴۴۲۱۵:۵۵:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
الان وزارت صنعت اعلام کرده برای واردات ماشین سواری از خارج مجوز صادر میکند در برهه ای که مسیولین به تقویت ارزش پول ملی گوشزد میکنند که برای تولید کشور وسبب خودکفایی می شود ومفیداست این اقدامات وزراچه معنی دارد چرا صادر کنندگان ارز خود را به بانک مرکزی تحویل نمی دهند که نرخ پایین بیاید منتظر هستند ایا از افزایش نرخ ارز سود جویی کنند این کار ها موجب نابرابری بیشتر می شود اگر میخواهیم تولید تقویت شود وبه سمت برابری درامد وفرصتها حرکت کنیم باید نرخ ارز کنترل شود سود بانکی تعدیل شود مالیات از گرانفروشان در یافت شود این مطالب است که متاسفانه متاسفانه با کمال تعجب وتردید فرصت ظهور وبروز پیدا نمی کند اگر بخواهیم در برابر دشمن مقاومت کنیم باید فقرا را توانمند کنیم اشتغال زایی کنیم چرخه صنعتی سازی باید به چرخه تجاری سازی تفوق داشته باشد درصد بالایی از بنگاه های خرد باید مورد حمایت قرار بگیرند
ناشناس۸۲۷۷۳۵۲۱:۵۸:۳۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
جوک آخر سال رو هم شما گفتی

پربحث‌های اخیر

 1. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 2. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 3. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 4. بازهم‌ مساله‌ دستمزدهای‌ نجومی‌ ستاره‌های‌ سینما خبرسازشد

 5. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 6. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 7. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 8. یکی از ضاربان خرس تلف شده در سوادکوه، دستگیر شد

 9. روحانی: فرصت اروپا برای جبران کوتاه است/ از بین رفتن برجام به نفع منطقه و جهان نیست

 10. کواکبیان: مردم ایران حواسشان به پیروی انگلیس از آمریکا است

 11. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 12. ورود آقازاده‌ها و سلبریتی‌ها به بهانه خرید زمین در گیلان برای ساخت ویلا

 13. آیا امسال در خوزستان خاموشی نداریم؟  

 14. واکنش آذری جهرمی به دریافت کارت زرد از مجلس+ عکس

 15. سردار رحیمی: به هیچ وجه در بحث امنیت اخلاقی کوتاه نمی‌آییم

 16. ترامپ رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید را به دلیل «سرفه» از دفترش بیرون کرد+ فیلم

 17. آزار پسر چهار ساله در اردستان

 18. مسابقه رالی خودروهای قدیمی   

 19. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 20. تخصیص ارز دولتی به واردات کاغذ سیگار؛ بی‌اطلاعی یا دست‌های پنهان!؟

 21. پورابراهیمی: قیمت دلار با کاهش اثرات روانی واقعی می‌شود

 22. سازمان‌ملل: ایران تعهدات خود تحت برجام را ادامه دهد

 23. بایدن: ترامپ را در ایالت‌های جنوبی جمهوری‌خواه شکست خواهم داد

 24. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 25. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

پربحث‌های دیروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 3. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 4. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 5. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 6. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 7. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 8. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 9. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 10. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 11. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 12. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

 13. مبلغ قرارداد برانکو با الاهلی عربستان فاش شد

 14. پیشنهاد عجیب تراکتورسازی به ۳ بازیکن سرباز ذوب‌آهن!

 15. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 16. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 17. بازهم‌ مساله‌ دستمزدهای‌ نجومی‌ ستاره‌های‌ سینما خبرسازشد

 18. بیانیه‌ای برای ترامپ! / نسخه ضد ایرانی تسلیم

 19. کمالوندی در پاسخ به الف: اگر لازم باشد غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد را هم انجام می‌دهیم/ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم

 20. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 21. حکم استفاده از اموال دولتی توسط کارمندان

 22. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 23. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 24. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 25. یکی از ضاربان خرس تلف شده در سوادکوه، دستگیر شد

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 4. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 5. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 6. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 7. پرستو یا آشیانه!؟

 8. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 9. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 10. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 11. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 12. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 13. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 14. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 15. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 16. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 17. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 18. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 19. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 20. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 21. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 22. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 23. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 24. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

 25. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

پربحث‌های اخیر

 1. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 2. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 3. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 4. روحانی: فرصت اروپا برای جبران کوتاه است/ از بین رفتن برجام به نفع منطقه و جهان نیست

 5. کواکبیان: مردم ایران حواسشان به پیروی انگلیس از آمریکا است

 6. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 7. واکنش آذری جهرمی به دریافت کارت زرد از مجلس+ عکس

 8. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 9. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 10. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 11. جلیلی: از بین بردن فشار اقتصادی آمریکا با مقاومت حاصل می‌شود

 12. انتشار تصاویر دیده نشده از عملیات لیله‌القدر سپاه علیه داعش برای نخستین بار  

 13. روایتی از یک دورهمی سیاسی با حضور چهره های اصولگرا و اصلاح طلب

 14. اعلام زمان برگزاری اجلاسیه خبرگان

 15. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 16. فرمانده کل ارتش: توجه به امر آموزش در نیروهای مسلح یک فریضه است

 17. آیا در رآکتور اراک سیمان ریخته‌اند؟  

 18. قدردانی نمایندگان مجلس از مواضع اخیر رهبر انقلاب در برابر آمریکا

 19. شمخانی : بزودی مستندات کشف و نابودی یکی از پیچیده ترین شبکه های سایبری و جاسوسی سازمان سیا را منتشر می‌کنیم

 20. ذوالنور: اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 21. سه فقره شکایت زنگنه از نماینده مجلس/ خادمی: اسناد و مدارک تخلفات زنگنه را منتشر می‌کنم

 22. امیدی‌ها و اصلاح‌طلبان موفق در آبستراکسیون، ناموفق در توجیه افکار عمومی

 23. کانون وکلا یا پیاده‌نظام دشمنان ایران؟!

 24. تکلیف مجلس به دولت برای ارائه گزارش سالیانه به پارلمان

 25. «مقاومت» یا «سازش»؛ کدام‌یک به جنگ منتهی می‌شود؟

پربحث‌های دیروز

 1. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 2. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 3. بیانیه‌ای برای ترامپ! / نسخه ضد ایرانی تسلیم

 4. کمالوندی در پاسخ به الف: اگر لازم باشد غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد را هم انجام می‌دهیم/ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم

 5. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 6. روحانی: فرصت اروپا برای جبران کوتاه است/ از بین رفتن برجام به نفع منطقه و جهان نیست

 7. کواکبیان: مردم ایران حواسشان به پیروی انگلیس از آمریکا است

 8. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 9. واکنش آذری جهرمی به دریافت کارت زرد از مجلس+ عکس

 10. موسوی: انفجار نفتکش‌های ژاپنی می‌تواند کار تیم B باشد/ پس از ۶۰ روز گام بعدی محکم‌تر خواهد بود

 11. انتشار تصاویر دیده نشده از عملیات لیله‌القدر سپاه علیه داعش برای نخستین بار  

 12. روایتی از یک دورهمی سیاسی با حضور چهره های اصولگرا و اصلاح طلب

 13. اعلام زمان برگزاری اجلاسیه خبرگان

 14. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 15. فرمانده کل ارتش: توجه به امر آموزش در نیروهای مسلح یک فریضه است

 16. آیا در رآکتور اراک سیمان ریخته‌اند؟  

 17. قدردانی نمایندگان مجلس از مواضع اخیر رهبر انقلاب در برابر آمریکا

 18. شمخانی : بزودی مستندات کشف و نابودی یکی از پیچیده ترین شبکه های سایبری و جاسوسی سازمان سیا را منتشر می‌کنیم

 19. ذوالنور: اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 20. سه فقره شکایت زنگنه از نماینده مجلس/ خادمی: اسناد و مدارک تخلفات زنگنه را منتشر می‌کنم

 21. امیدی‌ها و اصلاح‌طلبان موفق در آبستراکسیون، ناموفق در توجیه افکار عمومی

 22. کانون وکلا یا پیاده‌نظام دشمنان ایران؟!

 23. تکلیف مجلس به دولت برای ارائه گزارش سالیانه به پارلمان

 24. «مقاومت» یا «سازش»؛ کدام‌یک به جنگ منتهی می‌شود؟

 25. واکنش سردار باقری به حادثه اخیر نفتکش‌ها در دریای عمان: اگر کار ایران بود با شجاعت قبول می‌کردیم

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 4. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 5. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 6. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 7. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 8. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 9. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 10. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 11. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 12. احیای ظرفیت ضدفساد با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای؟»

 13. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 14. مشکل گزارش مردمی بی‌حجابی به روایت عباس عبدی/ نحوه نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری/ ضرغامی: هیچ وقت با قدم زدن ظریف با کری کنار نمی‌آیم

 15. خبرخوش درباره افزایش حقوق کارمندان

 16. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 17. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: از راننده اسنپ، سوپرمن نسازید/ تناقض در حرف و عمل رامبد جوان/ آقای وزیر نیرو، نمک به زخم مردم نپاشید

 18. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 19. ضرغامی: آقای روحانی شما در فرماندهی خودت در دولت مشکل داری/ رئیس جمهور حاضر به استفاده از تجربیات دیگران نیست

 20. توضیحات وزیر نیرو درباره مصاحبه جنجالی‌اش: نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند

 21. راز یک شعف

 22. چه کسانی برای ملکه بریتانیا در ایران تولد گرفتند؟ +عکس

 23. ناگفته‌هایی جدید از زندگی نجفی؛ میترا استاد همه تماس‌های نجفی را کنترل می‌کرد/ نجفی گفت می‌خواهد برای همیشه کنار استاد زندگی کند!

 24. واکنش کاربران توییتر به سخنان وزیر امور خارجه آلمان در تهران/ ماس؛ ما سیب زمینی هستیم/ آلمان و ژاپن به دنبال میانجیگری نیستند/ ایران ساکت نمی‌ماند

 25. جهانگیری و شعار مبارزه با فساد/ کمیسیون بهداشت، معطل سفر علی نوبخت به آمریکا/ چرا کیفرخواست نجفی چندروزه صادر شد؟

آخرین عناوین