دکتر طباطبایی عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران در گفتگو با الف: اعتبار معاملات غیررسمی، نظام ثبتی را بی هویت کرده است

گروه اجتماعی الف،   3971209056 ۳ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
اعتبار معاملات غیررسمی، نظام ثبتی را بی هویت کرده است

برای حل مشکلات کشور باید ریشه‌ی آنها را یافت و به تناسب با آن مشکل، راهکار و قوانین مناسب وضع کرد. از مهم‌ترین این مشکلات، معاملات غیررسمی یا قولنامه‌ای است. این معاملات به سبب پنهانی بودن، ابزار مناسب برای کلاهبرداران محسوب می‌شوند.

به گزارش الف، با توجه به اهمیت سیستم ثبت املاک و آثار آن در حوزه های اجتماعی و اقتصادی کشور، گفتگویی با دکتر نسرین طباطبایی، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران صورت گرفته است. در این گفتگو به بررسی مشکلاتی که معاملات غیررسمی (عادی) در کشور به وجود آورده‌اند، پرداخته می‌شود.

یکی از مشکلاتی که در حال حاظر کشور با آن درگیر بوده، مسئله‌ی اعتبار معاملات غیررسمی در نظام قضایی و حقوقی کشور است. این معاملات بخش عمده‌ای از پرونده‌های قضایی را شامل و به عنوان ابزاری مناسب برای کلاهبرداران نیز شناخته می‌شوند. با این حال نظر شما در رابطه با معاملات غیررسمی چیست؟

در ایران به سیستم ثبتی املاک سیستماتیک نگاه نشده و همه مسائلی که شما به آن اشاره دارید، ناشی از این موضوع است. در دنیا سیستم‌های ثبتی قابل دسته بندی است که موید رویکرد نظامند به این مساله است. برای مثال در فرانسه، آلمان و یا سوئیس مقررات حوزه املاک چه در ثبت اولیه ملک یا ثبت نقل و انتقالات بعدی، تابع سیستم خاص آن کشور است. در واقع در کنار پذیرش اصل تراضی اراده و اصل آزادی اراده در حقوق مدنی آن‌ها، عنوان می‌کند صرف وجود توافق اراده باعث انتقال مالکیت به دیگری می‌شود. یک سیستم ثبت املاک هم وجود دارد که گاهی اصول آن با اصول نظام حقوق مدنی متفاوت است. زیرا قانونگذار متوجه شد صرفا با حقوق مدنی امکان تامین امنیت در جامعه نیست.

سیستم ثبت برای ایجاد امنیت  در معامله ها پایه گذاری شد

برای نمونه در حقوق رم معامله یک کالا یا ملک در میدان شهر، موجب پذیرش انتقال مالکیت بود زیرا نظام حقوقی آن‌ها شکل­گرا بود اما امروز، ما حتی همسایه کناری خود را نمی شناسیم. بنابراین دولت ها به این نتیجه رسیدند که برای انجام معامله باید شخصی غیر از طرفین، هم مداخله و بررسی کند چه کسی مالک ملک است و حدود ملک او چقدر است. این شخص ثالث باید مورد اعتماد همه باشد. بنابراین سیستم ثبتی به وجود آمد تا از طریق ایجاد اعتمادی عمومی، نظم و امنیت معامله ها را پایه گذاری کند.

سیستم ثبتی، مانع کلاهبرداری

در نظریات کلاسیک اقتصادی، بازار، اطلاعات را برای چانه زنی به فروشنده و خریدار می‌دهد اما واقعیت خلاف این است. لازم است عامل سومی باشد که طرفین به آن اعتماد کنند و آن عامل اطلاعات در خصوص ملک را به خریدار بدهد. از این رو باید گفت نظام های ثبتی با هدف ایجاد اعتماد عمومی شکل گرفتند. منظور از اعتماد عمومی هم این است که دولت اطلاعات املاک را در سیستم وارد می‌کند و بعد به خریدار می‌گوید که مالک فعلی این ملک کیست و حدود آن چقدر است. دراین رابطه فرض بر صحت اطلاعات سیستم است و خلاف این فرض قابل اثبات نیست. به این موضوع اصل آینه می گویند. به این معنا که سیستم ثبتی مانند آینه‌ای است که تمام حقیقت های مربوط به یک ملک را نشان می دهد و مانع از این می شود که اطلاعاتی که وجود ندارد تبدیل به حائلی میان دیتاهای موجود در داخل و خارج سیستم ثبت می‌شود.

در سیستم ثبتی هم عینا همین اتفاق می افتد. به این صورت که عنوان می شود این سیستم آینه تمام نمای حقوق و محدودیت های یک ملک است. اگر فردی دفترچه مالکیت یا سند تک برگی دارد همان سند، موید مالکیت است و غیر از آن چیز دیگری وجود ندارد. لذا برای معاملات عادی ارزشی قائل نمی‌شوند تا طبق هدف قانونگذار، مردم تمام معاملات خود را در این سیستم ثبت کنند و از این طریق امکان به روز رسانی اطلاعات هم به وجود آید. در غیر این صورت، قانون هیچ حمایت حقوقی از ادعای بعدی وراث نخواهد کرد.

هدف اصلی سیستم ثبتی: ایجاد نظم  و امنیت عمومی

براین اساس با توجه به اصل اعتماد عمومی، اطلاعات سیستم ثبت باید به روزرسانی شود و تنها راه هم الزام در درج تمام نقل و انتقالات حقوق عینی ملک ثتب شده است. همه کشورها تا این قسمت واحد عمل می‌کنند اما در ضمانت اجرا عدم ثبت تفاوت هایی بین آن‌ها وجود دارد. ضمانت اجرا این طرح هم به دلیل لزوم پویایی سیستم است. زیرا بدون این کار، هر چقدر هم بابت ثبت املاک هزینه شود، پس از چند سال اطلاعات بایگانی شده ارزشی ندارد. در حالی که هدف سیستم ثبتی ایجاد نظم  و امنیت عمومی است. در خصوص تفاوت در ضمانت اجرا بین کشورها هم باید به وجود دو نوع سیستم فرانسوی و آلمانی در این رابطه اشاره کرد. معادل حقوقی این تعاریف را سیستم تاییدی و سیستم حمایتی می‌گویند.

نظام ثبتی در ایران چگونه است؟

ماده 22 قانون ثبت ایران تصریح می‌کند که پس از ثبت یک ملک، دولت مالک را فقط کسی می داند که ملک به اسم او ثبت شده است. از این رو تمام سیستم های حقوقی حتی سیستم آلمان دیدگاه سختگیرانه‌ای نسبت به آن داد و در این رابطه تاکید بر این است که پس از فوت، این املاک خود به خود منتقل می شود و نیازی به ثبت نیست.

از طرفی اصل پرده که ماده 24 آمده، بیان می‌کند که وقتی ملک به نام کسی به ثبت رسید، این کار مانند حائل عمل می‌کند. براین اساس هر ایرادی در خصوص مالکیت آن ملک، قبل از مرحله ثبت بوده پشت پرده می‌ماند و قانون دیگر وارد این ایرادات نمی‌شود.

طبق قانون ایران، پس از ثبت یک ملک و سپری شدن مهلت اعتراض، دیگر هیچ ادعا و دعوایی در این رابطه از کسی قبول نمی‌شود. فقط دعاوی کیفری پذیرفته می‌شود. به این معنا که مثلا در نبود مالک و عدم حضورش در ایران، یک نفر با سوء استفاده از شرایط تقاضای ثبت اولیه ملک را کرده، آگهی آن هم منتشر شده اما مالک متوجه نشده و نتوانسته اعتراض کند. حال به استناد ماده 24 اگر برای قاضی محرز شود که مالک واقعی همان نفر اول بوده، حکم به ابطال سند مالکیت می دهد و طرف مقابل را محکوم به مجازات کیفری می‌کند.

براساس  قانون سال 1310 سیستم ثبتی ایران، باید همه معاملات الزامی ثبت شود.

مواد 104 و 105 مجازات را تعیین کرده ولی تصریح می‌کند که سند به خاطر حفظ اعتبار سند مالکیت باطل نمی‌شود. در این حالت فرد مجازات می‌شود، خسارت احذ می‌شود ولی سندی که طبق تشریفات قانونی به دست آمده باشد، باقی می‌ماند. هدف قانونگذار حمایت از سند مالکیت است. اصل دیگری تحت عنوان اصل تضمین هم وجود دارد که در نظام حقوقی ایران وارد نشده است. در قانون 1310 سیستم ثبتی ایران، اصل آینه و پرده پوشش داده شده و ماده های 46 و 48 هم در راستای اصل آینه است که تاکید دارد ثبت همه معاملات الزامی شود.

بر اساس نظرات شورای نگهبان مواد 46 و 48 ابطال شده است؟

ابطال نشده بلکه قلمرو این مواد محدود شدند. قانون ایران این ماده را داشت و تا قبل از انقلاب تقریبا مشکلی نبود، چون اعتبار اسناد و سیستم سختگیرانه ای اعمال می‌شد. تا جایی که حتی وزارت دادگستری بخش نامه‌ای به قضات داد که تاکید کرد که قضات حق ندارند راجع به معاملاتی که اسناد رسمی دارند، رای به اسناد غیررسمی داد. علاوه بر آن در همان دوران به دفاتر اسناد رسمی بخشنامه زدند که برای جلوگیری از تغییر سند مالکیت‌ها، سردفترها ملکف شدند در سندهایی که تنظیم می‌کنند، بنویسند. از این طریق قانونگذار می خواست جامعه را مطئمن کند که پس از تنظیم سند، هیچ اتفاقی برای آن رخ نمی‌دهد تا جایی که حق قانونی برای فسخ را هم از طرفین می‌گرفت.

اما بعد از انقلاب گفته شد احکام دوران قبل احتمالا بدون رعایت بحث های شرعی بوده است. البته این طوری نبود. پیش از انقلاب هم قوانین با معیارهای شرعی سنجیده می شد. ما می‌گوییم بیع با ایجاب و خرید قبول است. اینکه من بگویم فروختم و طرف، بگوید خریدم؛ معامله تمام شده است. پس معاملات عادی باید صحیح باشند.

آیا این معاملات در نظام بانکی باعث اخلال شده است؟

چنین معاملاتی در حال حاضر در اداره حقوقی بانک ها تبدیل به یکی از معضلات عمده شده است که می خواهد جلو فروش مال رهنیه را بگیرد که بانک نتواند مطالبات آن را وصول کند. پس از این اتفاقات گفته شده معامله عادی است و خرید و فروش و ایجاب و قبول و من این را رای می دهم. این مورد در بندرعابس رخ داد و پس از آنکه شخص ثالثی مدعی شد این ملک را با قرارداد عادی خریده، قضای رای داد به صرف ایجاب و قبول بیع بین اینها منعقد است پس چون این مالک یعنی الف مالی نداشته که بخواهد در رهن بانک بگذارد این قرارداد رهنی باطل است و صرف اینکه در لاشه سند مالک الف ذکر شده کافی نیست یعنی سند مالکیت در حد یک لاشه.

ماده 62 اجرای احکام دائمی به معاملات غیررسمی اعتبار می‌بخشد، این ماده باعث بروز مشکل در کشور نمی‌شود؟

ماده 62 باید اصلاح بشود. چون بر طبق این ماده سند عادی قابلیت مبارزه با سند رسمی را دارد. براین اساس قانونگذار باید مداخله کند البته رویه قضایی هم می تواند به سمتی برود که هدف را تامین کند زیرا اصلاح قانون پرسه پیچیده و زمانبری است. لذا اگر قرار است سیستم ثبتی به عنوان سیستمی که نظم عمومی را در حوزه املاک برقرار می کند، حفظ شود و امنیت در این زمینه به وجود آورد و املاک را وارد چرخه اقتصادی کند، باید قانونگذار مداخله کند و اعتبار معاملات املاک در سیستم ثبتی تایید شود.

هدف نظام های ثبتی چیست؟

در کل سیستم های ثبتی دو کارکرد دارند: اطلاع رسانی و حمایتی. در وصف اطلاع رسانی باید اطلاعات دقیق و درست راجع به ملک به همه اشخاص داده شود. وصف حمایتی هم یعنی اگر معاملات معارضی به وجود آمد بتواند ضمانت اجرایی سریعی را برای این اطلاعاتی که داده ارائه بدهد. اما سیستم ثبتی ایران با چنین ضمانت اجرایی، وصف اطلاع رسانی را زیر سوال برده است. همه سیستم های ثبت املاک دنیا، هدف حمایت از اشخاص ثالث است البته حمایت از مالک را هم دارند ولی اینکه در کدام سیستم ثبتی کدام حمایت ارجح است، ضمانت اجراها متفاوت هستند. با این حال بحث اطلاع رسانی به اشخاص ثالث را در اهدافشان دارند. در واقع تئوری اعتماد عمومی و سه اصلی که از آن ریشه گرفته، از دو این وصف بوده است. اگر ضمانت اجرا  مناسب نباشد آن حمایت نتواند قوی عمل کند، وصف حمایتی چه چیزی را حل می کند؟

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۹۸۷۰۰۱۰:۴۳:۳۱ ۱۳۹۷/۱۲/۹
برای ثبت و نقل و انتقالات ثبتی املاک مسکونی و تجاری و سرقفلی ها و زمین و باغات ، آنقدر مدارک ازجاهای مختلف مانند مفاصا حساب دارایی و شهرداری عدم خلاف و نوسازی و عوارض منابع طبیعی و کشاورزی و جنگلداری و مفاصا بیمه وووو میخواهند و این کار ثبت گاها انقدر زمان بر میشود که بسیاری از معاملات بصورت عادی و با وجود دو شاهد انجام میشود ، ادارات ثبت باید تمهیداتی بکار برند تا ثبت معاملات براحتی و سریع انجام شود
amin۷۹۸۸۰۹۱۱:۴۵:۰۴ ۱۳۹۷/۱۲/۹
دلایل زیادی دارد 1.گرانی بیش از اندازه بی مورد هزینه دفاتر رسمی 2.پیچیدگی بی مورد برای تهیه اسناد رسمی ...املاک قولنامه ای گاها سالها زمان خواهد برد تا به سند رسمی تبدیل شود و هزینه سنگین میخواهد. 3.قوانین دست و پاگیر برای تولید ...املاک قانونی.... یعنی چی که 60 درصد زمین باید قابلیت ساخت باشد ؟ این قانون من درآوردی در کدام کشور است...؟ اگر بخواهی بیشترش را بسازی باید خلافی آنچنانی بدهی این چه کاریست؟
رضا جعفریان۷۹۹۶۶۸۲۳:۳۵:۱۵ ۱۳۹۷/۱۲/۹
با سلام متاسفانه هزینه ی ثبت رسمی معاملات چنان بالاست که کمتر کسی به فکر آن می افتد

پربحث‌های امروز

 1. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 2. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 3. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 4. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 5. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

 6. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 7. علمای شيعه، یکی از پاسداران زبان فارسی

 8. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 9. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 10. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 11. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 12. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 13. کشف ۹۶ بسته ۱۰۰ دلاری از خانه یک روستایی!

 14. دولت حزب اللهي و جوان

 15. هنر تغییر محاسبات

 16. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 17. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 18. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 19. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 20. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 21. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

 22. ۵۱ میلیون خانوار آمریکایی هزینه غذا و اجاره ندارند

 23. دلیل کسر مبالغ میلیونی از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

 24. به بهانه‌ی بیلبورد سازمان فنی‌حرفه‌ای در فرودگاه یزد

 25. پیش بینی قیمت مسکن در تابستان ۹۸

پربحث‌های دیروز

 1. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 2. خوش چشم: باید مشخص شود ظریف با چه مجوزی با آمریکایی‌ها دیدار کرده است

 3. هانی‌زاده: آمریکایی‌ها فهمیدند تهدیدات نظامی علیه ایران کارساز نیست/ عربستان به دنبال ائتلاف ضدایرانی در منطقه است/ ترامپ می‌خواهد معامله قرن را تا ماه آینده عملیاتی کند

 4. دردسرهای قولنامه، صدای رئیس قوه را هم درآورد

 5. نعمت‌زاده حکم وزیر صنعت در پارس جنوبی را نپذیرفت

 6. ترامپ: 1500 نظامی آمریکایی به خاورمیانه اعزام می‌شوند

 7. شلوار ترامپ سوژه رسانه‌ها شد/عکس  

 8. دستگیری ۳۰ مرد و زن در کلاس مختلط یوگا

 9. آیت الله علم الهدی: نشاط جوانی با کار محقق می شود نه ترویج بی بند وباری

 10. آیت‌الله موحدی کرمانی: بیت‌المال باید به همه برسد نه عده‌ای خاص/ از ثروتمندان مالیات بیشتری گرفته شود

 11. «علی ربیعی» سخنگوی دولت شد

 12. چرا پس از فتح خرمشهر جنگ تمام نشد؟

 13. «ترزا می» استعفا کرد

 14. ساختمان های کره شمالی‎  

 15. گفتگوی جذاب عادل فردوسی‌پور با ژاوی بعد از خداحافظی +فیلم  

 16. ازدواج دستیار شفر با یک دختر ایرانی!

 17. نیابت قضایی به دادستان شیراز برای دستگیری خانم تک‌خوان ابیانه

 18. ظریف: لقب «تروریست» فقط برازنده ترامپ است/ ایران پایان او را خواهد دید

 19. واردات غذای سگ و گربه ممنوع شد

 20. کدام واحدهای اجاره‌ای مشمول مالیات می‌شوند؟

 21. تصاویر: خرمشهر آزاد شد  

 22. فیلم| پرواز اقتدار؛ پرش چتربازان سپاه پاسداران از برج میلاد  

 23. خطیب جمعه اصفهان: اطلاعیه دادستان اصفهان مطابق قانون و فتوای مراجع بود

 24. فرشید اسماعیلی سکوتش را درباره چیپ جنجالی دربی شکست

 25. خاطره رئیس کل بانک مرکزی از روز آزادی خرمشهر

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 4. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 8. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 9. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 10. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 11. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 12. صدای خاموش تجرد قطعی

 13. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 14. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 15. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 16. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 17. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 18. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 19. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 20. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 21. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 22. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 23. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 24. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 25. دولت فعّال يا قوّال

پربحث‌های اخیر

 1. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 2. توقیف ۱۲ هزار خودروی لاکچری در سال ۹۷ به خاطر "دور دور"

 3. ساخت ۱۶ بند برای مقابله با سیل در شهرستان قلعه گنج

 4. فروش سوالات امتحانی و کنکور دامی برای خالی کردن حساب‌ها

 5. 2سال زندان در انتظار فرزندانی که نفقه پدر و مادرشان را نپردازند

 6. کشف ماده‌ای عجیب در جو خورشید

 7. اخاذی از دختران جوان با شیوه جن‌گیری

 8. رشد ۶۰ میلیونی جمعیت کشور در ۶۰ سال

 9. 6 مدل شال و روسری مد روز را بشناسید

 10. دستورالعمل پرداخت مالیات پزشکان ابلاغ شد

 11. علت در خود فرو رفتگی فرزندان چیست؟

 12. ماجرای «آیت‌الله» خواندن امام جمعه شهرکرد چه بود

 13. تمدید مهلت طرح ترافیک خبرنگاری تا ۱۵خرداد

 14. جزئیات افزایش حقوق سربازان

 15. افزایش نسبی ذرات معلق در هوای تهران

 16. صدا و سیما قبل از تبلیغ مواد آرایشی و بهداشتی از وزارت بهداشت تاییدیه بگیرد

 17. اعلام شهریه مدارس غیردولتی شهر تهران/ ۱۵ میلیون تومان بالاترین نرخ شهریه

پربحث‌های دیروز

 1. دردسرهای قولنامه، صدای رئیس قوه را هم درآورد

 2. دستگیری ۳۰ مرد و زن در کلاس مختلط یوگا

 3. نیابت قضایی به دادستان شیراز برای دستگیری خانم تک‌خوان ابیانه

 4. خطیب جمعه اصفهان: اطلاعیه دادستان اصفهان مطابق قانون و فتوای مراجع بود

 5. خاطره رئیس کل بانک مرکزی از روز آزادی خرمشهر

 6. اعمال شب‌ نوزدهم ماه مبارک رمضان

 7. پرچم گنبد بارگاه منور رضوی به رنگ سیاه درآمد

 8. شروع به‌کار مدارس در روزهای ۴ و ۸ خرداد با ۲ ساعت تأخیر

 9. امتحانات مدارس بعد از شب‌های قدر برگزار می‌شود؟

 10. اشتباه یک مداح و عذرخواهی شبکه پنج و هیأت میزبان

 11. شب قدر، خود را به تقدیر الهی بسپارید/ فهم حیقت شب‌های قدر

 12. احتمال رگبار بهاری در برخی استان‌ها/ افزایش دما در کشور

 13. جذب ۲۵ هزار دانشجومعلم جدید در دانشگاه فرهنگیان

 14. نکاتی مهم درباره داوری در قانون حمایت خانواده که باید بدانید

 15. پیگیری نامگذاری خیابانی به نام «ناصر حجازی»

 16. صدور بیش از ۴۵ میلیون کارت ملی هوشمند

 17. راز‌هایی درباره ویروس ایدز که کمتر شنیده‌اید

 18. دانش‌آموزان شین‌آبادی لیزردرمانی می‌شوند

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 4. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 5. صدای خاموش تجرد قطعی

 6. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 7. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 8. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 9. حکم حسین هدایتی اعلام شد

 10. هادی رضوی در دادگاه: من مفسد اقتصادی نیستم/ از سرمایه‌گذاری با پول معلمان برای خرید خودروهای لوکس تا سفر به ۵۰ کشور

 11. دردسرهای قولنامه، صدای رئیس قوه را هم درآورد

 12. هادی رضوی در دادگاه: اروپاگردی در کار نبوده، من کاسب و بازرگان بودم

 13. حقوق شهردار تهران چقدر است؟ + جدول

 14. دستگیری ۳۰ مرد و زن در کلاس مختلط یوگا

 15. رئیس قوه قضائیه: در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریز‌ها نیست

 16. فیلترینگ اینستاگرام؛ آری یا خیر؟

 17. کاهش پخش یک تبلیغ تلویزیونی در پی درخواست‌های مردمی

 18. تجملات لاکچری‌پسند ازدواج؛ از خواستگاری خانم بازیگر در زیر آب تا پرواز عروس هنگام عقد

 19. آخرین وضعیت جمعیتی ایران تا سال ۱۴۳۰ / کشوری سالخورده می‌شویم!

 20. قدیمی‌ترین سکونتگاه انسان در ایران کجاست؟

 21. رئیس قوه قضائیه: افزایش اعتماد مردم به نظام موجب اقتدار ملی خواهد شد

 22. نیابت قضایی به دادستان شیراز برای دستگیری خانم تک‌خوان ابیانه

 23. خطیب جمعه اصفهان: اطلاعیه دادستان اصفهان مطابق قانون و فتوای مراجع بود

 24. پلنگ لوچ، ایرانی نیست

 25. ۳۵۰۰ زندانی مهریه داریم

آخرین عناوین