مردم چه نمره‌ای به دولت می‌دهند؟

جعفر بلوری،   3971202021 ۵۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
مردم چه نمره‌ای به دولت می‌دهند؟

دولت با زبان و عمل نشان داده، هیچ توجهی به بازخوردها ندارد. صف طولانی گوشت، افزایش لجام گسیخته قیمت‌ها، افزایش قاچاق کالا و... علائمی هستند که نشان می‌دهند، مسیر‌اشتباه است.

در مباحث علم روانشناسی، موضوع مهمی مطرح می‌شود با عنوان «بازخورد» (Feedback) که توجه به آن برای رسیدن به یک هدف از پیش تعیین شده، اهمیت ویژه‌ای دارد و می‌تواند حتی بعضا، در سرنوشت فرد، موسسات و شرکت‌ها «بسیار» موثر واقع شود. بازخوردها مدتی پس از پیاده سازی یک ایده یا طرح، خود را نشان می‌دهند. اگر بازخورد مثبت بود (ما را به هدف نزدیک کرد) آن مسیر تا رسیدن به نقطه مطلوب ادامه می‌یابد. اگر منفی بود(از هدف دورمان کرد) کمک می‌کند مسیر را تصحیح کرده و اجرای طرح ادامه یابد. چیزی شبیه به قطب نما.

مثلا دانش‌آموزی را تصور کنید که قصد شرکت در کنکور سراسری را دارد. برای این نوجوان 18 ساله «هدف»، قبولی در کنکور است و چه بسا او سرنوشت خود را به این آزمون مهم گره زده ببیند.

 این دانش‌آموز به یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده نیاز دارد. اگر این برنامه‌ریزی بر پایه احساسات، خوش خیالی و بدون توجه به مشورت کارشناسان ریخته شود، در همان یکی دو ماه نخست،«بازخورد» خوبی نخواهد یافت و خیلی زود از خواندن درس مثلا خسته خواهد شد. این بازخورد منفی در واقع یک «هشدار» و «علامت خطر» است که نوجوان یادداشت ما را متوجه‌اشتباهاتش می‌کند تا راه را تصحیح کند. بازخوردها در یک طرح یا نقشه(اینجا قبولی در کنکور) حیاتی‌اند و کمک می‌کنند مسیر اصلاح شود.

بازخوردها اگر مثبت شد یعنی نقشه راه درست است و باید به همین شکل ادامه داد تا در نهایت موفق شد و به هدف نهایی رسید. روانشناسان می‌گویند،«موفقیت» در هر سطحی از مسیر و راه طی شده، باعث تشویق و تشویق هم باعث افزایش روحیه و افزایش سرعت پیشرفت (اینجا یادگیری) می‌شود. اگر این دانش‌آموز درست برنامه‌ریزی کرده و نتایج 2 ماه درس خواندن را به شکل«یادگیری خوب و سریع» مشاهده کند، قطعا با روحیه بهتری این روند را ادامه خواهد داد.

نوجوان اما اگر بازخورد خوبی ندید، «عقل» حکم می‌کند، با یکی دو کارشناس مشورت کند تا مسیر اصلاح شود. این دانش‌آموز اگر بر ادامه همان راه غلط اصرار داشته باشد 5 حالت دارد:  یا مجنون است، یا متوهم است یا لج باز. شاید هم هدفش اصلا آن چیزی که می‌گوید نیست و در سر طرح و نقشه دیگری دارد! احتمال پنجم هم این است که، مرد این میدان نیست و ناتوان است.

جمع‌بندی این چند پاراگراف این می‌شود که، «بازخوردها مهم‌اند چون علائمی هستند که نشان می‌دهند، مسیر درست است یا غلط.» این وضعیت را شاید بتوان درباره مسائل مهم‌تر و کلان‌تر نیز مطرح کرد. مثلا در کشورداری... بخوانید:

بازخورد این 6 سالی که دولت در دستان اصلاح‌طلبان، اعتدالیون و سازندگی است، تا به امروز چگونه بوده؟ بیایید در حوزه‌های مختلف بشماریمشان: در حوزه اقتصاد وضعیت تولید، وضعیت فساد، احتکار و ‌اشتغال چگونه است؟ وضعیت تورم چطور؟ قیمت خودرو، گوشت، مرغ، تخم مرغ،کاهو و...؟ وضعیت هیچ یک از این موارد که نام بردیم و مواردی که نام نمی‌بریم خوب نیست. این یعنی«بازخورد» نقشه راهی که 6 سال است دولت، با آن کشورداری کرده است«مثبت» نیست. در این شرایط چه باید کرد؟ طبیعی است که باید «نقشه راه» را تغییر داد. اما دولت با زبان و عمل نشان داده، هیچ توجهی به بازخوردها ندارد. صف طولانی گوشت، افزایش لجام گسیخته قیمت‌ها، افزایش قاچاق کالا و... علائمی هستند که نشان می‌دهند، مسیر‌اشتباه است. اما جریان‌های سیاسی نزدیک به دولت چه پاسخی برای این «بازخوردها» دارند؟

نقشه راه درست است اما نمی‌گذارند. اگر اجازه می‌دادند با آمریکا همه مسائل را حل کنیم، این طورنمی شد. همین حالا هم اگر اجازه بدهند برویم و با آمریکا مشکلاتمان را حل کنیم، اوضاع بهتر خواهد شد. تقصیر ما نیست، آمریکا زیر تعهداتش زده چرا از ما گِله می‌کنید؟ تقصیر ماست، روی موشک نوشتیم اسرائیل باید از صحنه روزگار محو شود، برجام به نتیجه نرسید. کیهان دعا کرد برجام هوا شد. برجام عالی است چون باعث شد بین آمریکا و اروپا شکاف ایجاد شود و این اواخر...اگر برجام نبود، به جای صف گوشت باید دنبال صف پناهگاه بودیم؟ خبری نشده که، فقط ماکارانی و رب گران شده است.

این خلاصه آن چیزی است که، خالقان برجام برای توجیه چرایی «وضع موجود» آورده‌اند که در این باره باید گفت:

مگر برجام، فتح‌الفتوح نبود. مگر قرار نبود با برجام، تحریم‌ها بالمره لغو (و نه تعلیق) شود و کاری کنید که مردم دیگر به یارانه و... نیاز پیدا نکنند. مگر نگفتید تورم را ریشه‌کن کرده و عزت را با همین مذاکرات به پاسپورت ایرانی برمی‌گردانید؟ مگر نگفتید اگر مشکلات راه‌حل نداشت اصلا کاندید نمی‌شدیم؟ اگر نمی‌گذارند، چرا اصلا در انتخابات شرکت و برای پیروزی این همه تلاش و بد اخلاقی کردید و گفتید اگر رقیبتان رای بیاورد، در پیاده‌روها دیوار می‌کشد، اینترنت را قطع و چادر را اجباری می‌کند! این همه بداخلاقی و تلاش برای رسیدن به قدرت با آگاهی از این صورت گرفت که، قدرتی نخواهی داشت؟! اصلا بفرمایید چگونه نمی‌گذارند؟ شما که دشمن، هر امتیازی -تاکید می‌شود هر امتیازی- خواست نقدا دادید. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مگر، 13 بار اجرای صددرصدی تعهدات ما را تایید نکرده است.

آژانس حتی گفته، ایران بیش از تعهداتش عمل کرده است. پمپئو 12 شرط برای مذاکره گذاشته که اجرای آنها یعنی بازگشت کشور به قبل از سال 57! آیا شما می‌خواهید به گذشته بازگردید؟ آیا در مذاکرات موشکی قرار است، بر توانایی‌های موشکی ما اضافه شده و از توانایی‌های موشکی آمریکا کاسته شود یا برعکس؟ چطور می‌خواهید به کشوری اعتماد کنید که هیچ کشوری در دنیا به آن اعتماد ندارد و هیچ ابایی هم از خیانت ندارد؟ آیا ترامپ واقعا قابل اعتماد است که قصد مذاکره با او را دارید؟ و....

یک‌بار گفتید، تقصیر آمریکا بود چرا به دولت خرده می‌گیرید. یک بار گفتید، اصلا خوب شد، یک مزاحم رفت! یک بار دیگر گفتید برجام را خدا آورد و یکجا نیز اعلام کردید برجام با دعای کیهان رفت(خدا برد)! این همه تناقض از چیست؟!

بازخوردهای وحشتناکی که امروز می‌بینیم، نه به‌خاطر آن چیزی است که ادعا می‌شود بلکه، به‌خاطر طرح و «نقشه راهی» است که دولت در دست دارد. وقتی نقشه راه غلط است، بیشترین تلاش‌ها، بهترین و تواناترین مدیران و وزیران هم به بیراهه خواهند رفت. اما نقشه دولت مگر چگونه است که به هدف نزدیک هم نمی‌شویم؟

«نگاه به بیرون» آن هم صرفا به چند کشور غربی، بدون توجه به ظرفیت‌های عظیم داخلی و ظرفیت‌های موجود در سایر کشورها شاید، خلاصه نقشه راه دولت در این 6 سال بوده است. آنچه روز دوشنبه رخ داد، یعنی افتتاح فاز 3 پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس، اتفاق بزرگی بود. این را رئیس‌جمهور محترم نیز پس از افتتاح تایید کرد. حرکت عظیمی که عده‌ای از جوانان کشورمان بدون ذره‌ای تکیه بر خارج رقم زدند. با این اقدام، به گفته مسئولین محترم، «افزون بر جهش قابل توجه در تولید بنزین، نفت‌گاز و گاز مایع (ال‌پی‌جی)، کمبود خوراک مجتمع‌های پتروشیمی را هم از این پالایشگاه تامین و به عرضه ارز در کشور از سوی پتروشیمی‌ها کمک شد.» این کار با همت سپاه و با تکیه بر توانایی‌های علمی و فنی کشور انجام شد و نیاز به واردات بنزین را «صفر» کرد! این یعنی «بازخورد مثبت» و بازخورد مثبت هم یعنی، راه درست است و باید آنرا ادامه داد. این یک نمونه از نتیجه اعتماد به ظرفیت‌های داخلی است که دولتمردان محترم باید به آن توجه داشته باشد.

وقتی محبوبیت مدیری بین مردم مثلاً، به 7 درصد سقوط می‌کند، تورم افسار پاره کرده و مردم را به سختی می‌اندازد، صف‌های دهه شصت گوشت یخی بازمی‌گردد، وقتی میان این همه احتکار و گرانفروشی و تخلف جای خالی سازمان عریض و طویلی مثل تعزیرات حکومتی، خالی حس می‌شود، و در چنین وضعی به خودمان نمره 20 یا 5/19 می‌دهیم، یعنی به بازخوردها و هشدارها توجهی نداریم. یا از تغییر ریل می‌ترسیم چون آن‌را به معنای «پذیرفتن شکست» تلقی می‌کنیم. شاید هم اصرار به ادامه این راه، دلایل دیگری دارد که ما از آن سر درنمی‌آوریم. دلیل هرچه هست، دولتمردان محترم توجه داشته باشند که نمره را مردم باید به آنها بدهند نه خودشان. ما هم مطمئن نیستیم اما شنیده‌ایم، مردم با دیدن این بازخوردها، به «نقشه راه» دولت، حداکثر نمره 7 داده‌اند!

منبع: کیهان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۸۶۵۳۶۰۷:۵۳:۳۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲
عملکرد دوت ها در سفره مردم و رفاه آسایش آنها دیده می شود، مثل دانش آموزی می ماند که صفر هم زیاده، باید پرونده شو داد زیر بغلش و اخراجش کرد
ناشناس۷۸۶۹۳۱۱۲:۴۶:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
ما باید به کدام عملکرد دولت نمره بدهیم روابط خارجی سیاست داخلی امنیت مسکن اقتصاد تورم بیکاری مبارزه با خشکسالی و ریزگردها آموزش و پرورش صنعت مبارزه با فساد و رانت و ... هیچکدام از دولت ها نتوانسته اند مشکلات بالا را حل کنند
ناشناس۷۸۷۰۱۲۱۳:۳۲:۲۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲
صد رحمت به فتحعلیشاه قاجار
بیگی29۷۸۷۳۸۹۱۹:۴۷:۳۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲
البته دولت های قبلی هم نمره بهتری ندارند.
حمید۷۸۶۵۵۵۰۸:۲۴:۴۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲
بی صداقتی، عدم تحمل نقد و عدم بازخواست از رییس جمهو ر و وزرا کار را به اینجا کشانده تا جاییکه وزیری مثل عباس آخوندی بعد از 5 سال اتلاف وقت مردم و با داشتن کارنامه ای صفر در حوزه مسکن به راحتی استعفا داده و پاسخگوی افزای ش قیمت مسکن تا دو و سه برابر نباشد. با این شیوه به جایی نمیرسیم. لا اقل وزیر مسکن سابق باید محاکمه میشد. مدعی العموم کیست و کجاست
ناشناس۷۸۶۵۶۰۰۸:۳۳:۱۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره این دولت انقدر منفی است که در همه ارقام جامعه تاثیر منفی گذاشته پس نمره دولت منفی بینهایت است
ناشناس۷۸۷۰۱۱۱۳:۳۲:۰۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲
بهترین تعبیر اینه که این دولت ، دولتهای گذشته از قاجار گرفته تا پهلوی رو روسفید کرد
ناشناس۷۸۶۵۶۶۰۸:۳۴:۵۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره من به دولت صفر است از 20
ناشناس۷۸۶۹۸۹۱۳:۱۷:۰۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲
کارهای خوب دولت که اگر رقیب روحانی می آمد اثری از آن نبود مطلقا : 1 به کنایه انتقاد از مراجع اصلی قدرت 2 در حد حرف لزوم آزادی رسانه‌ها و شفافیت و پاسخگو بودن و نقایص انتخابات 3 سخن از توسعه ی سیاسی و اصلاح آن و رفراندوم و حق تظاهرات اعتراضی
ناشناس۷۸۶۵۹۱۰۸:۴۹:۵۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲
اینگونه سئوالها و تفسیرها ، انحراف افکار عمومیست _______ به فاجعه آفرینان و نابود کنندگان میهن و شایستگان اعدام نمره نمیدهند
ناشناس۷۸۶۸۳۳۱۱:۳۴:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲
آفرین برادرم حرف حق رو گفتی . در آخرت که نمیتونن از جواب و مدیونی ملت فرار کنند
ناشناس۷۸۷۱۶۵۱۵:۱۲:۱۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲
احسنت کاربر ۷۸۶۵۹۱ نمره دادن به اینجماعت یعنی فریب اینا سزاوار نیستی هستن
ناشناس۷۸۶۵۹۵۰۸:۵۲:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲
ما یک سیستم یکپارچه داریم هر نمره ای مردم بدهند به این سیستم میدهند. اگر دولت اشکال دارد. دستگاههای بالاسری دولت هم در نتایج دولت مسوولند. اگر اقتصاد اشکال دارد چرا مجلس ورود نمیکند اگر مفاسد زیاد است پس قوه قضاییه چکاره است. پس بهتر بود میگفتید نمره مردم به کل این دستگاهها چقدر است چون عملکرد همه روی هم اثر میگذارد
عبدالله۷۸۶۸۹۹۱۲:۲۳:۵۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲
افرین به ایک دیدگاه!
ناشناس۷۸۷۱۰۲۱۴:۲۹:۱۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲
افسوس که نمیشه بیش از یکبار لایک کرد کاملا صحیح فرمودی
میثم۷۸۷۱۴۱۱۴:۵۳:۰۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره به دولت صفر، مجلس هم منفی، چون تو هر بدبختی سهیم بوده و ساکت به فکر منافع شخصیشون بودن
ناشناس۷۸۶۶۵۴۰۹:۳۴:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
یعنی فکر می کنید که آمریکا، آلمان، ژاپن، به خاطر این است که رئیس یا نخست وزیر خوبی دارن که موفق هستند و اجناس بعد نیم قرن دو یا سه برابر میشه؟ ساختار درست دارن احدی مصون از شمشیر اصلاح رسانه‌ها نیست. هی روزگار
ناشناس۷۸۶۶۶۳۰۹:۴۳:۰۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲
کلا صفر
ناشناس۷۸۶۶۶۹۰۹:۴۸:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره دولت 20--
مثبت نگر۷۸۶۶۷۲۰۹:۵۱:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲
من نمره منفی میدم
ناشناس۷۸۶۶۸۴۱۰:۰۱:۳۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲
دولت باید مشکلات را بازگو کند وسپر بلای دیگران نشود
ناشناس۷۸۷۰۴۰۱۳:۵۳:۴۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نقشه راه دولت و دل بستن به کدخدا و بیگانگان برای حل مشکلات کشور غلط بود.
ناشناس۷۸۷۰۴۵۱۳:۵۶:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲
فعلا که خودش بلای جان شده ...
میترا۷۸۷۰۷۵۱۴:۱۶:۰۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
پاسخ انحرافی اگر دولت محمود بود هم همین جواب را میدادی
ف.خ۷۸۷۲۵۵۱۶:۵۸:۲۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲
موافقم. مشکل اصلی دولت از نظر بنده عدم شفافیت و پنهان کردن واقعیات از ملت است.
ناشناس۷۸۶۶۹۸۱۰:۰۸:۲۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲
صفر برای این دولت ناکارامد و فاسد زیاده فقط _ منفی
علی۷۸۶۷۲۲۱۰:۱۸:۰۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲
دولت از نظر من یک دانش آموز اخراجی است، هیچ نمره ای نمیتوانم به او‌بدهم.
مهرداد۷۸۶۷۳۷۱۰:۲۷:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲
اگردر نهایت انصاف و وجدان متوسط نمره 5 از 20 به این دولت می دهم، و نمره وزارت خانه های اقتصادی و دارایی، صمت منفنی 5 می باشد، چند دلیل هم دارم: 1- نداشتن شهامت دولت در مبارزه با قاچاق ( به ویژه قاچاق سوخت). 2- نداشتن شهامت قطع یارانه دهک های 7 به بالا ی جامعه. 3- نداشتن هیچ طرح و برنامه روشنی در کنترل ارز ( شاید هم بالا بردن عمدی قیمت ارز). 4- گوش ندادن به برنامه های اندیشمندان و فرهیختگان. 5- طبقه بندی جامعه به دو طبقه فقیر و غنی و تمام برنامه های دولت در راستای حمایت از گروه های غنی و ثروتمند( شاید این دولت - دولت ثروتمندان باشد). 6- توزیع بی برنامه و به شدت ناعادلانه کالاهای اساسی. 7- گران وحشتناک خودروهای بی کیفیت و انحصاری تولید داخل و ... این دولت از نظر نگارنده ضعیف ترین دولت بعد از انقلاب است. مهرداد.ک. ر
ناشناس۷۸۶۸۲۴۱۱:۳۰:۲۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲
دروغگو نمرش صفره حتی اگر دولتی باشه که بهش رای دادم بی انصاف اصلا حرف راست بلد نیست
ناشناس۷۸۶۸۳۰۱۱:۳۲:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲
این دولت باید به کانون اصلاح و تربیت هدایت شود.نمره معنی ندارد
ناشناس۷۸۷۲۹۵۱۷:۵۸:۱۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲
دوست عزیز کانون اصلاح و تربیت متعلق به نوجوانان هست. هتل اوین جای مناسب تری براشون.
ناشناس۷۸۶۸۳۶۱۱:۳۵:۵۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲
این دولت نه تنها نمره منفی زیر صفر میگیرد بلکه باید بخاطر خیانت های بیش از حدش به مردم و مملکت اعدام شود
اصغر از تاکستان۷۸۶۸۴۴۱۱:۵۲:۳۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲
چیه بگم نمره اش صده . به مردم چی بگم به خانواده چی بگم مردمی که لیاقتش اون بالاهاست داره این پایین ها دنبال مرغ مریض میگرده
ناشناس۷۸۶۸۴۹۱۱:۵۷:۰۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲
با 5 نمره ارفاق، صفر. یعنی از بس کار مذخرف و الکی انجام داده. تازه خیلی دقیقتر تصحیح کنیم باید منفی 20میدادیم
مرتضی۷۸۶۸۵۳۱۲:۰۰:۵۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره دولت از نظر بنده یک و نیم از بیست می باشد.
ناشناس۷۸۶۹۸۳۱۳:۱۵:۰۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲
بی کفایت ترین دولت تاریخ ایران.....باید در اسرع وقت از کار برکنار و دادگاهی شوند......نمره پیشکش...
روحانی نابودم کردی۷۸۶۹۸۵۱۳:۱۵:۳۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
صفر مطلق
ناشناس۷۸۶۹۸۷۱۳:۱۶:۳۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲
به روحانی و برندش منفی نمی دهم چون از بچگی تا کنون هیچ عددی به اندازه صفر تو کارنامه ادم رو شوکه نمی کند پس همان صفر
ناشناس۷۸۷۰۳۰۱۳:۴۵:۰۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره دولت -300 چون 300 درصد همه چیز گران شد و چیزی جز بی لیاقتی و خیانت معنای دیگری ندارد . ای کاش کسی در این کشور بود که میتونست مدیریت کنه . اگر بلد نیستید از خارج مدیر وارد کنید . برید بابا همه خسته اند
علي۷۸۷۰۶۶۱۴:۱۲:۱۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲
من به دولت نمره بیست میدهم. به بعضی از بچه ها که تنبل هستند و درس نمیخوانند و از مدرسه فرار میکنند و جیب همکلاسیها را میزنند و در آخر هم بدلیل قدرت پدرشان باید به آنها بیست داد غبطه میخورم.
احمد۷۸۷۰۹۵۱۴:۲۴:۳۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
تبریک الف همه کاربران نمره صفر دادند ولی خدا و قیامتی هم هست
ناشناس۷۸۷۱۳۹۱۴:۵۱:۳۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲
روحانی استعفا!
بازنشسته۷۸۷۱۴۸۱۴:۵۹:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲
اینهم سئوال داره صفرهم زیاده
ناشناس۷۸۷۱۵۴۱۵:۰۴:۰۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره دولت زیر صفر.......................
فرزاد۷۸۷۲۱۱۱۵:۵۸:۰۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲
به نظر من دولتی وجود نداره که بخواد نمره بگیره،تو مملکتی که هر لحظه قیمتها تغییر میکنه و ارز 4200 تومانی تبدیل به رانت میشه دولت کجاست ؟ ؟
ف.خ۷۸۷۲۵۳۱۶:۵۶:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره دولت با در نظر گرفتن شرایط کنونی، نمره قبولی است. بنده 14 می دهم.
محسن۷۸۷۲۷۷۱۷:۳۲:۰۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲
حیف نمره
ناشناس۷۸۷۲۹۲۱۷:۵۵:۲۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره دولت 20 است مرگ بر امریکا
ناشناس۷۸۷۳۴۱۱۸:۴۹:۳۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲
اگر دولت مسئول وضع فعلی است ، نمره صفر هم براش زیاده .
ناشناس۷۸۷۳۶۳۱۹:۱۸:۰۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره دولت شما از این هم بدتر بود! یک دولت نمره قبولی داشت اونم دولت خاتمی بود که چشم دیدنشو ندارید
ناشناس۷۸۷۳۶۶۱۹:۲۲:۱۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲
یادش بخیر! مردم ایراد می گرفتند که "خاتمی هیچ کاری نکرد!" با دیدن تجربه احمدی نژاد و روحانی باید رفت دست اون سید بزرگوار رو بوسید که لااقل خرابکاری نکرد
ناشناس۷۸۷۳۷۶۱۹:۳۴:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
من به این دولت خدمتگزار نمره بیست میدهم امابیست بدون دو
مجید۷۸۷۴۰۸۲۰:۰۴:۳۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲
مردودی خرداد.
ناشناس۷۸۷۴۱۸۲۰:۱۲:۵۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲
اینطوری حق مطلب ادا نمیشه، لطفا یک نظر سنجی بگذارید ببینیم به نظر مردم کدام دولت عملکرد بدتری داشت، دولت روحانی یا احمدی نژاد.

پربحث‌های امروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 3. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 4. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 5. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 6. راز یک شعف

 7. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 8. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 9. قتل نوعروس به همراه مادر و خواهرش

 10. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 11. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 12. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 13. خشونت جنسی در فضای آموزشی  

 14. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

 15. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 16. پوتین: موفقیت در سوریه به لطف ایران، ترکیه و روسیه به دست آمده/ روابط اقتصادی روسیه و ایران در حال توسعه است

 17. طرح اعزام ۸ هزار ایرانی تحصیل‌کرده بیکار به خارج کشور در سال ۹۸

 18. ایران 3 – روسیه صفر؛ تسخیر صدر با شکار خرس‌ها/ هت تریک در سرزمین دورناها

 19. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 20. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 21. جزئیات جسله بازار متشکل ارزی با رئیس بانک مرکزی

 22. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 23. سیداحمد خمینی به عیادت علی پروین رفت/ عکس  

 24. درخواست تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد با 18 محور

 25. از ۱۰ هزار میلیارد تخلف بانک سرمایه چه خبر؟

پربحث‌های دیروز

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 4. حضور بانوان در تماشای مسابقات والیبال ایران و کانادا  

 5. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 6. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 7. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 8. پرستو گلستانی: با هیچ آقایی نباید خندید، چون بی‌ظرفیت و بی‌جنبه هستند  

 9. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 10. ترامپ: رئیس‌جمهور نشوم، بازار چنان سقوطی می‌کند که کسی ندیده است!

 11. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 12. علی لاریجانی در نقش هاشمی رفسنجانی/ اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه/ رئیسی و تلاش برای استفاده از فضای مجازی

 13. کدام طرف پشت هدف گرفتن نفتکش‌ها ایستاده است؟

 14. ذوالنور: نباید مشکلات کشور را به گردن نظام انداخت/ مردم تحت‌فشار شدید اقتصادی هستند/ برخی از مسئولان توجهی به مشکلات ‌ندارند

 15. سعید معروف مصدوم شد

 16. حسین شریعتمداری: موسای ما عصا انداخت

 17. در این تصویر چند قایق وجود دارد؟  

 18. فراخوان رئیس قوه قضاییه در رابطه با فضای مجازی

 19. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 20. عباس عبدی: سناريوی پرستو توهین به شعور نجفی است

 21. هرجا مسئولان زندگی‌ می‌کنند، آسمان آبی‌تر، آب گواراتر، درختان سبزتر

 22. حضور پهپاد جاسوسی آمریکا قبل از وقوع حادثه نفتکش‌ها

 23. نامه عذرخواهی فدراسیون والیبال به خاطر رفتارهای کوبیاک  

 24. لاریجانی: مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است

 25. ناگفته‌هایی از درگیری مسئولان وقت دانشگاه آزاد با خانواده «هادوی»  

پربحث‌های هفته

 1. موج حمایت از راننده قانونمدار اسنپ چگونه به‌راه افتاد؟ + عکس

 2. تولد فرزند رامبد جوان در کانادا با دلار ۱۰ هزار تومانی چقدر می‌شود؟

 3. وزیر نیرو: چینی‌ها با یک وعده غذا هم سیرند؛ ما زیاد می‌خوریم و می‌پوشیم!

 4. طبق دستور قرآن مثل سایر مسلمان، مهریه را زمان عقد بگیرید و جوانان را نجات دهید

 5. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 6. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 7. به آبه امیدی نیست

 8. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 9. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 10. برنامه واقعی ترامپ در ماه‌های آینده برای ایران چیست؟

 11. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 12. پرستو یا آشیانه!؟

 13. راننده اسنپ جنجالی تعطیلات نوروز کجا بود؟!  

 14. مسافر هنجارشکن یا راننده متخلف

 15. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 16. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 17. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 18. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 19. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 20. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 21. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 22. مقامات بلندپایه از اروپا تا شرق آسیا در تهران چه می‌خواهند؟

 23. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 24. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 25. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

پربحث‌های امروز

 1. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 2. راز یک شعف

 3. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 4. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 5. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 6. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 7. درخواست تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد با 18 محور

 8. توضیحات ربیعی درباره تغییر در دولت و استیضاح‌ زنگنه

 9. آیا احتمال حمله به نفت‌کش‌های ایران هم می‌ر ود؟

 10. انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون‌های مجلس/ تکیه حضرتی بر ریاست کمیسیون اقتصادی/ زاهدی جایگزین عارف شد

 11. عملیات روانی، آخرین گزینه آمریکا/ بانک جهانی: آثار تحریم بر اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد

 12. تاج‌زاده و باز هم توجیه مذاکره با آمریکا

 13. ورودی سفارت ایران در لندن توسط چند معترض مسدود شد + عکس

 14. مطهری: اموال و دارایی خود را با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای» اعلام می‌کنم

 15. شلیک به خود

 16. صفار هرندی: کسی حق دارد از «خط امامی» بودن بگوید که از خط امام(ره) تبعیت می‌کند

 17. آرایش نهایی کمیسیون‌های پارلمان در آخرین سال مجلس دهم + جدول

 18. پیرهادی: هدف قالیباف سرلیستی در انتخابات نیست

 19. ابوترابی مدعی شد: انتقاد روحانی به زنگنه در جلسه هیات دولت/ جایگزین وزیر نفت انتخاب شده است

 20. انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی به هفته آینده موکول شد

 21. دیدار هیئت بلندپایه حماس با وزیر اطلاعات کشورمان

 22. آخرین خبر از تجمع مقابل سفارت ایران در لندن

 23. آخرین اقدامات تداوم کاهش تعهدات برجامی فردا اعلام می‌شود

 24. ۱۱ سوال اعضای مجمع تشخیص از رئیس‌جمهور درباره CFT و پالرمو

 25. آیا اقدام کمیسیون امور داخلی و شورا‌ها در این دوره از مجلس به سرانجام خواهد رسید؟

پربحث‌های دیروز

 1. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 2. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 3. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 4. علی لاریجانی در نقش هاشمی رفسنجانی/ اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه/ رئیسی و تلاش برای استفاده از فضای مجازی

 5. ذوالنور: نباید مشکلات کشور را به گردن نظام انداخت/ مردم تحت‌فشار شدید اقتصادی هستند/ برخی از مسئولان توجهی به مشکلات ‌ندارند

 6. حسین شریعتمداری: موسای ما عصا انداخت

 7. عباس عبدی: سناريوی پرستو توهین به شعور نجفی است

 8. هرجا مسئولان زندگی‌ می‌کنند، آسمان آبی‌تر، آب گواراتر، درختان سبزتر

 9. لاریجانی: مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است

 10. مشاور محمود احمدی‌نژاد خودکشی کرده؟

 11. تهیه طرح استیضاح حجتی با ۲۰ محور و ۵۳امضا+ اسامی امضا کنندگان و متن کامل محورها

 12. ترامپ تحقیر و خاک شد

 13. فلاحت پیشه: آمریکایی‌ها به خوبی از توان دفاعی ایران آگاهی دارند/ امکان جنگ با ایران وجود ندارد

 14. واکنش مشاور دولت احمدی‌نژاد به شایعه خودکشی   

 15. کدخدایی: انتخابات ۸۸، انتخابات سالمی بود/ محمدرضا خاتمی برود حرف‌هایی که زده‌ ثابت کند، ما هم پاسخ می‌دهیم

 16. حاجی‌بابایی: باید برای مردم شغل ایجاد کرد

 17. راز وقار ایران و استراگیجی آمریکا

 18. دیدار رئیس‌جمهور با تولیت آستان قدس رضوی +عکس  

 19. لاریجانی: تحریم باعث توجه به تولید داخل شد

 20. مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان تغییر کرد

 21. رئیس جمهور در سفر غیر رسمی به مشهد سفر کرد

 22. رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کشور منصوب شد

 23. توضیحات معاون سیاسی وزیر کشور در خصوص انتخاب استاندار گلستان

 24. روحانی تاجیکستان را به مقصد کشورمان ترک کرد

 25. جلالی: راهبرد ایران در مقابل آمریکا، مقاومت است

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 4. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 5. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 6. مقامات بلندپایه از اروپا تا شرق آسیا در تهران چه می‌خواهند؟

 7. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 8. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 9. پرونده نجفی و اصلاح طلبان

 10. وقتی نه قصد جنگ باشد و نه میل به تسلیم...

 11. واکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری  

 12. واکنش کاربران به اظهارنظر وزیر نیرو/ تو مثل دولت چین کار کن، من همون تک وعده غذا هم نمی‌خورم

 13. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 14. عقب نشینی مطهری در ماجرای نجفی/ توافق عجیب بر سر ریاست کمیسیون امنیت/ تشدید اختلافات درباره حقوق کارمندان

 15. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 16. احیای ظرفیت ضدفساد با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای؟»

 17. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 18. مشکل گزارش مردمی بی‌حجابی به روایت عباس عبدی/ نحوه نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری/ ضرغامی: هیچ وقت با قدم زدن ظریف با کری کنار نمی‌آیم

 19. خبرخوش درباره افزایش حقوق کارمندان

 20. جهانگیری: می‌توانیم کارهای ماندگاری برای کشور انجام دهیم/ وزیر نفت در خط مقدم مقابله با جنگ اقتصادی دشمن است

 21. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 22. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: از راننده اسنپ، سوپرمن نسازید/ تناقض در حرف و عمل رامبد جوان/ آقای وزیر نیرو، نمک به زخم مردم نپاشید

 23. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 24. ظریف: امید مردم باید به خدا و توان خودشان باشد

 25. ضرغامی: آقای روحانی شما در فرماندهی خودت در دولت مشکل داری/ رئیس جمهور حاضر به استفاده از تجربیات دیگران نیست

آخرین عناوین