مردم چه نمره‌ای به دولت می‌دهند؟

جعفر بلوری،   3971202021 ۵۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
مردم چه نمره‌ای به دولت می‌دهند؟

دولت با زبان و عمل نشان داده، هیچ توجهی به بازخوردها ندارد. صف طولانی گوشت، افزایش لجام گسیخته قیمت‌ها، افزایش قاچاق کالا و... علائمی هستند که نشان می‌دهند، مسیر‌اشتباه است.

در مباحث علم روانشناسی، موضوع مهمی مطرح می‌شود با عنوان «بازخورد» (Feedback) که توجه به آن برای رسیدن به یک هدف از پیش تعیین شده، اهمیت ویژه‌ای دارد و می‌تواند حتی بعضا، در سرنوشت فرد، موسسات و شرکت‌ها «بسیار» موثر واقع شود. بازخوردها مدتی پس از پیاده سازی یک ایده یا طرح، خود را نشان می‌دهند. اگر بازخورد مثبت بود (ما را به هدف نزدیک کرد) آن مسیر تا رسیدن به نقطه مطلوب ادامه می‌یابد. اگر منفی بود(از هدف دورمان کرد) کمک می‌کند مسیر را تصحیح کرده و اجرای طرح ادامه یابد. چیزی شبیه به قطب نما.

مثلا دانش‌آموزی را تصور کنید که قصد شرکت در کنکور سراسری را دارد. برای این نوجوان 18 ساله «هدف»، قبولی در کنکور است و چه بسا او سرنوشت خود را به این آزمون مهم گره زده ببیند.

 این دانش‌آموز به یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده نیاز دارد. اگر این برنامه‌ریزی بر پایه احساسات، خوش خیالی و بدون توجه به مشورت کارشناسان ریخته شود، در همان یکی دو ماه نخست،«بازخورد» خوبی نخواهد یافت و خیلی زود از خواندن درس مثلا خسته خواهد شد. این بازخورد منفی در واقع یک «هشدار» و «علامت خطر» است که نوجوان یادداشت ما را متوجه‌اشتباهاتش می‌کند تا راه را تصحیح کند. بازخوردها در یک طرح یا نقشه(اینجا قبولی در کنکور) حیاتی‌اند و کمک می‌کنند مسیر اصلاح شود.

بازخوردها اگر مثبت شد یعنی نقشه راه درست است و باید به همین شکل ادامه داد تا در نهایت موفق شد و به هدف نهایی رسید. روانشناسان می‌گویند،«موفقیت» در هر سطحی از مسیر و راه طی شده، باعث تشویق و تشویق هم باعث افزایش روحیه و افزایش سرعت پیشرفت (اینجا یادگیری) می‌شود. اگر این دانش‌آموز درست برنامه‌ریزی کرده و نتایج 2 ماه درس خواندن را به شکل«یادگیری خوب و سریع» مشاهده کند، قطعا با روحیه بهتری این روند را ادامه خواهد داد.

نوجوان اما اگر بازخورد خوبی ندید، «عقل» حکم می‌کند، با یکی دو کارشناس مشورت کند تا مسیر اصلاح شود. این دانش‌آموز اگر بر ادامه همان راه غلط اصرار داشته باشد 5 حالت دارد:  یا مجنون است، یا متوهم است یا لج باز. شاید هم هدفش اصلا آن چیزی که می‌گوید نیست و در سر طرح و نقشه دیگری دارد! احتمال پنجم هم این است که، مرد این میدان نیست و ناتوان است.

جمع‌بندی این چند پاراگراف این می‌شود که، «بازخوردها مهم‌اند چون علائمی هستند که نشان می‌دهند، مسیر درست است یا غلط.» این وضعیت را شاید بتوان درباره مسائل مهم‌تر و کلان‌تر نیز مطرح کرد. مثلا در کشورداری... بخوانید:

بازخورد این 6 سالی که دولت در دستان اصلاح‌طلبان، اعتدالیون و سازندگی است، تا به امروز چگونه بوده؟ بیایید در حوزه‌های مختلف بشماریمشان: در حوزه اقتصاد وضعیت تولید، وضعیت فساد، احتکار و ‌اشتغال چگونه است؟ وضعیت تورم چطور؟ قیمت خودرو، گوشت، مرغ، تخم مرغ،کاهو و...؟ وضعیت هیچ یک از این موارد که نام بردیم و مواردی که نام نمی‌بریم خوب نیست. این یعنی«بازخورد» نقشه راهی که 6 سال است دولت، با آن کشورداری کرده است«مثبت» نیست. در این شرایط چه باید کرد؟ طبیعی است که باید «نقشه راه» را تغییر داد. اما دولت با زبان و عمل نشان داده، هیچ توجهی به بازخوردها ندارد. صف طولانی گوشت، افزایش لجام گسیخته قیمت‌ها، افزایش قاچاق کالا و... علائمی هستند که نشان می‌دهند، مسیر‌اشتباه است. اما جریان‌های سیاسی نزدیک به دولت چه پاسخی برای این «بازخوردها» دارند؟

نقشه راه درست است اما نمی‌گذارند. اگر اجازه می‌دادند با آمریکا همه مسائل را حل کنیم، این طورنمی شد. همین حالا هم اگر اجازه بدهند برویم و با آمریکا مشکلاتمان را حل کنیم، اوضاع بهتر خواهد شد. تقصیر ما نیست، آمریکا زیر تعهداتش زده چرا از ما گِله می‌کنید؟ تقصیر ماست، روی موشک نوشتیم اسرائیل باید از صحنه روزگار محو شود، برجام به نتیجه نرسید. کیهان دعا کرد برجام هوا شد. برجام عالی است چون باعث شد بین آمریکا و اروپا شکاف ایجاد شود و این اواخر...اگر برجام نبود، به جای صف گوشت باید دنبال صف پناهگاه بودیم؟ خبری نشده که، فقط ماکارانی و رب گران شده است.

این خلاصه آن چیزی است که، خالقان برجام برای توجیه چرایی «وضع موجود» آورده‌اند که در این باره باید گفت:

مگر برجام، فتح‌الفتوح نبود. مگر قرار نبود با برجام، تحریم‌ها بالمره لغو (و نه تعلیق) شود و کاری کنید که مردم دیگر به یارانه و... نیاز پیدا نکنند. مگر نگفتید تورم را ریشه‌کن کرده و عزت را با همین مذاکرات به پاسپورت ایرانی برمی‌گردانید؟ مگر نگفتید اگر مشکلات راه‌حل نداشت اصلا کاندید نمی‌شدیم؟ اگر نمی‌گذارند، چرا اصلا در انتخابات شرکت و برای پیروزی این همه تلاش و بد اخلاقی کردید و گفتید اگر رقیبتان رای بیاورد، در پیاده‌روها دیوار می‌کشد، اینترنت را قطع و چادر را اجباری می‌کند! این همه بداخلاقی و تلاش برای رسیدن به قدرت با آگاهی از این صورت گرفت که، قدرتی نخواهی داشت؟! اصلا بفرمایید چگونه نمی‌گذارند؟ شما که دشمن، هر امتیازی -تاکید می‌شود هر امتیازی- خواست نقدا دادید. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مگر، 13 بار اجرای صددرصدی تعهدات ما را تایید نکرده است.

آژانس حتی گفته، ایران بیش از تعهداتش عمل کرده است. پمپئو 12 شرط برای مذاکره گذاشته که اجرای آنها یعنی بازگشت کشور به قبل از سال 57! آیا شما می‌خواهید به گذشته بازگردید؟ آیا در مذاکرات موشکی قرار است، بر توانایی‌های موشکی ما اضافه شده و از توانایی‌های موشکی آمریکا کاسته شود یا برعکس؟ چطور می‌خواهید به کشوری اعتماد کنید که هیچ کشوری در دنیا به آن اعتماد ندارد و هیچ ابایی هم از خیانت ندارد؟ آیا ترامپ واقعا قابل اعتماد است که قصد مذاکره با او را دارید؟ و....

یک‌بار گفتید، تقصیر آمریکا بود چرا به دولت خرده می‌گیرید. یک بار گفتید، اصلا خوب شد، یک مزاحم رفت! یک بار دیگر گفتید برجام را خدا آورد و یکجا نیز اعلام کردید برجام با دعای کیهان رفت(خدا برد)! این همه تناقض از چیست؟!

بازخوردهای وحشتناکی که امروز می‌بینیم، نه به‌خاطر آن چیزی است که ادعا می‌شود بلکه، به‌خاطر طرح و «نقشه راهی» است که دولت در دست دارد. وقتی نقشه راه غلط است، بیشترین تلاش‌ها، بهترین و تواناترین مدیران و وزیران هم به بیراهه خواهند رفت. اما نقشه دولت مگر چگونه است که به هدف نزدیک هم نمی‌شویم؟

«نگاه به بیرون» آن هم صرفا به چند کشور غربی، بدون توجه به ظرفیت‌های عظیم داخلی و ظرفیت‌های موجود در سایر کشورها شاید، خلاصه نقشه راه دولت در این 6 سال بوده است. آنچه روز دوشنبه رخ داد، یعنی افتتاح فاز 3 پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس، اتفاق بزرگی بود. این را رئیس‌جمهور محترم نیز پس از افتتاح تایید کرد. حرکت عظیمی که عده‌ای از جوانان کشورمان بدون ذره‌ای تکیه بر خارج رقم زدند. با این اقدام، به گفته مسئولین محترم، «افزون بر جهش قابل توجه در تولید بنزین، نفت‌گاز و گاز مایع (ال‌پی‌جی)، کمبود خوراک مجتمع‌های پتروشیمی را هم از این پالایشگاه تامین و به عرضه ارز در کشور از سوی پتروشیمی‌ها کمک شد.» این کار با همت سپاه و با تکیه بر توانایی‌های علمی و فنی کشور انجام شد و نیاز به واردات بنزین را «صفر» کرد! این یعنی «بازخورد مثبت» و بازخورد مثبت هم یعنی، راه درست است و باید آنرا ادامه داد. این یک نمونه از نتیجه اعتماد به ظرفیت‌های داخلی است که دولتمردان محترم باید به آن توجه داشته باشد.

وقتی محبوبیت مدیری بین مردم مثلاً، به 7 درصد سقوط می‌کند، تورم افسار پاره کرده و مردم را به سختی می‌اندازد، صف‌های دهه شصت گوشت یخی بازمی‌گردد، وقتی میان این همه احتکار و گرانفروشی و تخلف جای خالی سازمان عریض و طویلی مثل تعزیرات حکومتی، خالی حس می‌شود، و در چنین وضعی به خودمان نمره 20 یا 5/19 می‌دهیم، یعنی به بازخوردها و هشدارها توجهی نداریم. یا از تغییر ریل می‌ترسیم چون آن‌را به معنای «پذیرفتن شکست» تلقی می‌کنیم. شاید هم اصرار به ادامه این راه، دلایل دیگری دارد که ما از آن سر درنمی‌آوریم. دلیل هرچه هست، دولتمردان محترم توجه داشته باشند که نمره را مردم باید به آنها بدهند نه خودشان. ما هم مطمئن نیستیم اما شنیده‌ایم، مردم با دیدن این بازخوردها، به «نقشه راه» دولت، حداکثر نمره 7 داده‌اند!

منبع: کیهان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۸۶۵۳۶۰۷:۵۳:۳۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲
عملکرد دوت ها در سفره مردم و رفاه آسایش آنها دیده می شود، مثل دانش آموزی می ماند که صفر هم زیاده، باید پرونده شو داد زیر بغلش و اخراجش کرد
ناشناس۷۸۶۹۳۱۱۲:۴۶:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
ما باید به کدام عملکرد دولت نمره بدهیم روابط خارجی سیاست داخلی امنیت مسکن اقتصاد تورم بیکاری مبارزه با خشکسالی و ریزگردها آموزش و پرورش صنعت مبارزه با فساد و رانت و ... هیچکدام از دولت ها نتوانسته اند مشکلات بالا را حل کنند
ناشناس۷۸۷۰۱۲۱۳:۳۲:۲۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲
صد رحمت به فتحعلیشاه قاجار
بیگی29۷۸۷۳۸۹۱۹:۴۷:۳۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲
البته دولت های قبلی هم نمره بهتری ندارند.
حمید۷۸۶۵۵۵۰۸:۲۴:۴۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲
بی صداقتی، عدم تحمل نقد و عدم بازخواست از رییس جمهو ر و وزرا کار را به اینجا کشانده تا جاییکه وزیری مثل عباس آخوندی بعد از 5 سال اتلاف وقت مردم و با داشتن کارنامه ای صفر در حوزه مسکن به راحتی استعفا داده و پاسخگوی افزای ش قیمت مسکن تا دو و سه برابر نباشد. با این شیوه به جایی نمیرسیم. لا اقل وزیر مسکن سابق باید محاکمه میشد. مدعی العموم کیست و کجاست
ناشناس۷۸۶۵۶۰۰۸:۳۳:۱۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره این دولت انقدر منفی است که در همه ارقام جامعه تاثیر منفی گذاشته پس نمره دولت منفی بینهایت است
ناشناس۷۸۷۰۱۱۱۳:۳۲:۰۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲
بهترین تعبیر اینه که این دولت ، دولتهای گذشته از قاجار گرفته تا پهلوی رو روسفید کرد
ناشناس۷۸۶۵۶۶۰۸:۳۴:۵۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره من به دولت صفر است از 20
ناشناس۷۸۶۹۸۹۱۳:۱۷:۰۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲
کارهای خوب دولت که اگر رقیب روحانی می آمد اثری از آن نبود مطلقا : 1 به کنایه انتقاد از مراجع اصلی قدرت 2 در حد حرف لزوم آزادی رسانه‌ها و شفافیت و پاسخگو بودن و نقایص انتخابات 3 سخن از توسعه ی سیاسی و اصلاح آن و رفراندوم و حق تظاهرات اعتراضی
ناشناس۷۸۶۵۹۱۰۸:۴۹:۵۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲
اینگونه سئوالها و تفسیرها ، انحراف افکار عمومیست _______ به فاجعه آفرینان و نابود کنندگان میهن و شایستگان اعدام نمره نمیدهند
ناشناس۷۸۶۸۳۳۱۱:۳۴:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲
آفرین برادرم حرف حق رو گفتی . در آخرت که نمیتونن از جواب و مدیونی ملت فرار کنند
ناشناس۷۸۷۱۶۵۱۵:۱۲:۱۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲
احسنت کاربر ۷۸۶۵۹۱ نمره دادن به اینجماعت یعنی فریب اینا سزاوار نیستی هستن
ناشناس۷۸۶۵۹۵۰۸:۵۲:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲
ما یک سیستم یکپارچه داریم هر نمره ای مردم بدهند به این سیستم میدهند. اگر دولت اشکال دارد. دستگاههای بالاسری دولت هم در نتایج دولت مسوولند. اگر اقتصاد اشکال دارد چرا مجلس ورود نمیکند اگر مفاسد زیاد است پس قوه قضاییه چکاره است. پس بهتر بود میگفتید نمره مردم به کل این دستگاهها چقدر است چون عملکرد همه روی هم اثر میگذارد
عبدالله۷۸۶۸۹۹۱۲:۲۳:۵۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲
افرین به ایک دیدگاه!
ناشناس۷۸۷۱۰۲۱۴:۲۹:۱۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲
افسوس که نمیشه بیش از یکبار لایک کرد کاملا صحیح فرمودی
میثم۷۸۷۱۴۱۱۴:۵۳:۰۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره به دولت صفر، مجلس هم منفی، چون تو هر بدبختی سهیم بوده و ساکت به فکر منافع شخصیشون بودن
ناشناس۷۸۶۶۵۴۰۹:۳۴:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
یعنی فکر می کنید که آمریکا، آلمان، ژاپن، به خاطر این است که رئیس یا نخست وزیر خوبی دارن که موفق هستند و اجناس بعد نیم قرن دو یا سه برابر میشه؟ ساختار درست دارن احدی مصون از شمشیر اصلاح رسانه‌ها نیست. هی روزگار
ناشناس۷۸۶۶۶۳۰۹:۴۳:۰۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲
کلا صفر
ناشناس۷۸۶۶۶۹۰۹:۴۸:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره دولت 20--
مثبت نگر۷۸۶۶۷۲۰۹:۵۱:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲
من نمره منفی میدم
ناشناس۷۸۶۶۸۴۱۰:۰۱:۳۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲
دولت باید مشکلات را بازگو کند وسپر بلای دیگران نشود
ناشناس۷۸۷۰۴۰۱۳:۵۳:۴۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نقشه راه دولت و دل بستن به کدخدا و بیگانگان برای حل مشکلات کشور غلط بود.
ناشناس۷۸۷۰۴۵۱۳:۵۶:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲
فعلا که خودش بلای جان شده ...
میترا۷۸۷۰۷۵۱۴:۱۶:۰۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
پاسخ انحرافی اگر دولت محمود بود هم همین جواب را میدادی
ف.خ۷۸۷۲۵۵۱۶:۵۸:۲۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲
موافقم. مشکل اصلی دولت از نظر بنده عدم شفافیت و پنهان کردن واقعیات از ملت است.
ناشناس۷۸۶۶۹۸۱۰:۰۸:۲۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲
صفر برای این دولت ناکارامد و فاسد زیاده فقط _ منفی
علی۷۸۶۷۲۲۱۰:۱۸:۰۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲
دولت از نظر من یک دانش آموز اخراجی است، هیچ نمره ای نمیتوانم به او‌بدهم.
مهرداد۷۸۶۷۳۷۱۰:۲۷:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲
اگردر نهایت انصاف و وجدان متوسط نمره 5 از 20 به این دولت می دهم، و نمره وزارت خانه های اقتصادی و دارایی، صمت منفنی 5 می باشد، چند دلیل هم دارم: 1- نداشتن شهامت دولت در مبارزه با قاچاق ( به ویژه قاچاق سوخت). 2- نداشتن شهامت قطع یارانه دهک های 7 به بالا ی جامعه. 3- نداشتن هیچ طرح و برنامه روشنی در کنترل ارز ( شاید هم بالا بردن عمدی قیمت ارز). 4- گوش ندادن به برنامه های اندیشمندان و فرهیختگان. 5- طبقه بندی جامعه به دو طبقه فقیر و غنی و تمام برنامه های دولت در راستای حمایت از گروه های غنی و ثروتمند( شاید این دولت - دولت ثروتمندان باشد). 6- توزیع بی برنامه و به شدت ناعادلانه کالاهای اساسی. 7- گران وحشتناک خودروهای بی کیفیت و انحصاری تولید داخل و ... این دولت از نظر نگارنده ضعیف ترین دولت بعد از انقلاب است. مهرداد.ک. ر
ناشناس۷۸۶۸۲۴۱۱:۳۰:۲۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲
دروغگو نمرش صفره حتی اگر دولتی باشه که بهش رای دادم بی انصاف اصلا حرف راست بلد نیست
ناشناس۷۸۶۸۳۰۱۱:۳۲:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲
این دولت باید به کانون اصلاح و تربیت هدایت شود.نمره معنی ندارد
ناشناس۷۸۷۲۹۵۱۷:۵۸:۱۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲
دوست عزیز کانون اصلاح و تربیت متعلق به نوجوانان هست. هتل اوین جای مناسب تری براشون.
ناشناس۷۸۶۸۳۶۱۱:۳۵:۵۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲
این دولت نه تنها نمره منفی زیر صفر میگیرد بلکه باید بخاطر خیانت های بیش از حدش به مردم و مملکت اعدام شود
اصغر از تاکستان۷۸۶۸۴۴۱۱:۵۲:۳۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲
چیه بگم نمره اش صده . به مردم چی بگم به خانواده چی بگم مردمی که لیاقتش اون بالاهاست داره این پایین ها دنبال مرغ مریض میگرده
ناشناس۷۸۶۸۴۹۱۱:۵۷:۰۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲
با 5 نمره ارفاق، صفر. یعنی از بس کار مذخرف و الکی انجام داده. تازه خیلی دقیقتر تصحیح کنیم باید منفی 20میدادیم
مرتضی۷۸۶۸۵۳۱۲:۰۰:۵۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره دولت از نظر بنده یک و نیم از بیست می باشد.
ناشناس۷۸۶۹۸۳۱۳:۱۵:۰۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲
بی کفایت ترین دولت تاریخ ایران.....باید در اسرع وقت از کار برکنار و دادگاهی شوند......نمره پیشکش...
روحانی نابودم کردی۷۸۶۹۸۵۱۳:۱۵:۳۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
صفر مطلق
ناشناس۷۸۶۹۸۷۱۳:۱۶:۳۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲
به روحانی و برندش منفی نمی دهم چون از بچگی تا کنون هیچ عددی به اندازه صفر تو کارنامه ادم رو شوکه نمی کند پس همان صفر
ناشناس۷۸۷۰۳۰۱۳:۴۵:۰۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره دولت -300 چون 300 درصد همه چیز گران شد و چیزی جز بی لیاقتی و خیانت معنای دیگری ندارد . ای کاش کسی در این کشور بود که میتونست مدیریت کنه . اگر بلد نیستید از خارج مدیر وارد کنید . برید بابا همه خسته اند
علي۷۸۷۰۶۶۱۴:۱۲:۱۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲
من به دولت نمره بیست میدهم. به بعضی از بچه ها که تنبل هستند و درس نمیخوانند و از مدرسه فرار میکنند و جیب همکلاسیها را میزنند و در آخر هم بدلیل قدرت پدرشان باید به آنها بیست داد غبطه میخورم.
احمد۷۸۷۰۹۵۱۴:۲۴:۳۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
تبریک الف همه کاربران نمره صفر دادند ولی خدا و قیامتی هم هست
ناشناس۷۸۷۱۳۹۱۴:۵۱:۳۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲
روحانی استعفا!
بازنشسته۷۸۷۱۴۸۱۴:۵۹:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲
اینهم سئوال داره صفرهم زیاده
ناشناس۷۸۷۱۵۴۱۵:۰۴:۰۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره دولت زیر صفر.......................
فرزاد۷۸۷۲۱۱۱۵:۵۸:۰۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲
به نظر من دولتی وجود نداره که بخواد نمره بگیره،تو مملکتی که هر لحظه قیمتها تغییر میکنه و ارز 4200 تومانی تبدیل به رانت میشه دولت کجاست ؟ ؟
ف.خ۷۸۷۲۵۳۱۶:۵۶:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره دولت با در نظر گرفتن شرایط کنونی، نمره قبولی است. بنده 14 می دهم.
محسن۷۸۷۲۷۷۱۷:۳۲:۰۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲
حیف نمره
ناشناس۷۸۷۲۹۲۱۷:۵۵:۲۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره دولت 20 است مرگ بر امریکا
ناشناس۷۸۷۳۴۱۱۸:۴۹:۳۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲
اگر دولت مسئول وضع فعلی است ، نمره صفر هم براش زیاده .
ناشناس۷۸۷۳۶۳۱۹:۱۸:۰۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲
نمره دولت شما از این هم بدتر بود! یک دولت نمره قبولی داشت اونم دولت خاتمی بود که چشم دیدنشو ندارید
ناشناس۷۸۷۳۶۶۱۹:۲۲:۱۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲
یادش بخیر! مردم ایراد می گرفتند که "خاتمی هیچ کاری نکرد!" با دیدن تجربه احمدی نژاد و روحانی باید رفت دست اون سید بزرگوار رو بوسید که لااقل خرابکاری نکرد
ناشناس۷۸۷۳۷۶۱۹:۳۴:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲
من به این دولت خدمتگزار نمره بیست میدهم امابیست بدون دو
مجید۷۸۷۴۰۸۲۰:۰۴:۳۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲
مردودی خرداد.
ناشناس۷۸۷۴۱۸۲۰:۱۲:۵۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲
اینطوری حق مطلب ادا نمیشه، لطفا یک نظر سنجی بگذارید ببینیم به نظر مردم کدام دولت عملکرد بدتری داشت، دولت روحانی یا احمدی نژاد.

پربحث‌های امروز

 1. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 2. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 3. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 4. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 5. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 6. خودروهای سلطنتی محمدرضا پهلوی  

 7. آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟

 8. اولین تصویر از مزدک میرزایی در لندن  

 9. توضیحات لاریجانی درباره دو نماینده بازداشتی و درخواست از رئیسی

 10. حضور بانوان در ورزشگاه برای بازی‌های ملی قطعی شد

 11. ورود قوه قضائیه به تخلف خودروسازان کارساز خواهد بود؟/ احتمال بازگشت قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت

 12. ایرانی‌ها سالی ۴ میلیون اضافه درآمد دارند!

 13. تعطیلات کشور را ساماندهی کنید

 14. آنچه سلبریتی‌های اقتصاددان درباره نرخ سود منفی اروپا به ما نمی‌گویند

 15. پاسخ احمد عراقچی به چند پرسش الف/ فروش ارز فردایی، سیاست دولت و اقدامی موفق بوده است/ پس از دستگیری من ارز تا ۲۰ هزار تومان صعود کرد

 16. بازداشت عوامل پروژه‌های کشف حجاب علینژاد + فیلم

 17. حرکت عجیب نخست وزیر بریتانیا هنگام دیدار با رئیس جمهور فرانسه  

 18. حضور «فریدون احمدی» و «محمد عزیزی» در جلسه علنی مجلس

 19. وزیر اطلاعات: نقطه اوج تحریم‌ها پشت سر گذاشته شد/ ترامپ دچار تشویش فکری است

 20. واژگونی کامیون در کارگاه ساختمانی  

 21. واکنش سعید آذری به شایعه مدیرعاملی پرسپولیس

 22. حسام الدین آشنا: حصر ایران خواهد شکست

 23. بیماری اعتیاد کاملا قابل درمان است

 24. ترامپ از توافق تجاری ۷ میلیارد دلاری با ژاپن خبر داد

 25. جدیت استراماچونی و گفت‌وگوی غفوری با بازیکنان

پربحث‌های دیروز

 1. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 2. دو نماینده بازداشت شده آزاد شدند

 3. پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

 4. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

 5. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 6. خواندن ترانه‌های قبل از انقلاب توسط مهران مدیری آزاد شده؟

 7. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 8. برنده عصرجدید مردم ایران بودند

 9. تصویری از جیسون رضائیان در لس‌آنجلس  

 10. سپاه پاسداران روز گذشته آزمایش موشکی انجام داد

 11. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 12. تلاش برخی اصلاح‌طلبان برای حذف عارف/واکنش به بازداشت دو نماینده مجلس/ موسویان: قبل از مذاکره باید بمب اتمی می‌ساختیم

 13. وضعیت ساخت صحن حضرت زهرا (س) در حرم امام علی (ع)  

 14. جهانگیری: راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌ها است

 15. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 16. انتقاد کیهان به حضور فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی + فیلم

 17. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 18. فاتحه خوانی روحانی بر سر مزار هاشمی رفسنجانی  

 19. روحانی: انتقاد از دولت با جایزه و تشویق همراه بوده است/ امام خمینی(ره) راه خدمت به مردم را به ما نشان داد

 20. ظریف: پیشنهاد مکرون مسیر درست است/ اروپا اجرای تعهدات خود را آغاز کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می‌کنیم

 21. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

 22. تصاویر جدید از کشتی تایتانیک  

 23. وزیر اقتصاد: نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان شد/سهم نفت در اقتصاد ما زیاد نیست

 24. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

 25. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: حذف چهار صفر از پول ملی ثمره‌ای در حوزه اقتصادی ندارد

پربحث‌های هفته

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 3. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 4. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 10. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 11. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 12. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 13. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 14. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 15. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 16. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 17. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 18. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 19. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 20. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 21. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 22. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 23. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 24. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 25. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

پربحث‌های امروز

 1. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 2. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 3. آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟

 4. توضیحات لاریجانی درباره دو نماینده بازداشتی و درخواست از رئیسی

 5. حضور «فریدون احمدی» و «محمد عزیزی» در جلسه علنی مجلس

 6. وزیر اطلاعات: نقطه اوج تحریم‌ها پشت سر گذاشته شد/ ترامپ دچار تشویش فکری است

 7. نظر وزیر جوان درباره نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ واکنش‌های ضد و نقیض درباره دو نماینده بازداشت‌شده/ آخوندی: دولت روحانی بعد از برجام هیچ ایده‌ای نداشت

 8. جزئیات نشست مشترک نمایندگان با رئیس قوه‌ قضائیه

 9. بررسی حادثه پادگان بیشه کلا در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

 10. ظریف: چین به مهم‌ترین شریک تجاری ایران تبدیل شده

 11. دریادار تنگسیری: دشمن را حتی در حوضچه‌ها رصد می‌کنیم

 12. سفر آسیایی ظریف از امروز

 13. پاسخ موسوی به واکنش دولت آمریکا در پی تحریم بنیاد FDD

 14. مسابقه دولت روحانی با هاشمی در تورم

 15. دانشجویان زنجانی خطاب به نمایندگان بازداشتی: بازداشت شما لکه سیاهی بر آبرو و اعتبار زنجان بود

 16. هشدار حاجی‌دلیگانی به وزیر کشور

 17. مشاور فرمانده معظم کل قوا: ظریف مواضع ایران را بیان و سپاه آنها را عملیاتی می‌کند

 18. قانون مدیریت بحران کشور به رئیس‌جمهور ابلاغ شد

 19. ظریف دانشیار دانشکده شد

 20. مخالفت مجلس با جلسه غیرعلنی برای بررسی بازداشت دو نماینده

 21. ربیعی: دشمنان می‌خواهند روان جامعه را برهم بزنند

 22. واکنش متفاوت پزشکیان به بازداشت دو نماینده مجلس

 23. کارت بسیج برای نمایندگان مجلس صادر شد

 24. آ‌ذری جهرمی: برای انتخابات ریاست جمهوری برنامه‌ریزی نکرده‌ام/ برای رفع فیلتر توییتر تلاش‌ می‌کنیم

 25. نوبندگانی: سه نماینده در پرونده سایپا نقش داشتند/ فقط دو نفر دستگیر شدند

پربحث‌های دیروز

 1. دو نماینده بازداشت شده آزاد شدند

 2. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

 3. سپاه پاسداران روز گذشته آزمایش موشکی انجام داد

 4. تلاش برخی اصلاح‌طلبان برای حذف عارف/واکنش به بازداشت دو نماینده مجلس/ موسویان: قبل از مذاکره باید بمب اتمی می‌ساختیم

 5. جهانگیری: راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌ها است

 6. روحانی: انتقاد از دولت با جایزه و تشویق همراه بوده است/ امام خمینی(ره) راه خدمت به مردم را به ما نشان داد

 7. ظریف: پیشنهاد مکرون مسیر درست است/ اروپا اجرای تعهدات خود را آغاز کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می‌کنیم

 8. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

 9. ربیعی: فشار امروز به ایران در فروش نفت با دوره مصدق قابل مقایسه است/ دهک‌های پایین حال و روز خوشی ندارند

 10. مجلس از زنگنه شکایت می‌کند

 11. اسدالله لاجوردی که بود و چرا ترور شد؟

 12. بازداشت دختر فرمانده اسبق ارتش تکذیب شد

 13. موسویان: رهبری مخالف جنگ با طالبان بود/ هیچ ایرانی وطن پرستی در شرایط کنونی با آمریکا مذاکره نمی‌کند/ برجام جیغ اسرائیل را در آورد

 14. فرمانده سپاه: امنیت خلیج فارس در دست ایران است

 15. وزیر کشور: مدیران کشور وجدان خود را ملاک کار قرار دهند

 16. تحلیل باهنر از مجادله روسای سابق دستگاه قضا و دستگیری پوری حسینی

 17. وزیر علوم: حوزه آموزش عالی کشور نیازمند ساماندهی است

 18. نامه سرگشاده بسیج دانشجویی به نمایندگان بازداشتی

 19. واکنش محسن رضایی به ادعای برخی در مورد ارتباط وقایع دیماه 96 با تحریم ترامپ

 20. روزنامه «قانون» رفع توقیف شد

 21. سامانى معاون هماهنگى وزارت کشور شد

 22. رئیسی: سرنگون‌سازی پهپاد آمریکایی توانمندی ایران را نشان داد

 23. منتجب‌نیا: اصلاح‌طلبان اصلاح را از خودشان شروع کنند

 24. حجت‌الاسلام رمضانی با رهبر انقلاب دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت شد

 25. رئیس‌جمهور ۲ قانون را برای اجرا ابلاغ کرد

پربحث‌های هفته

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 3. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 4. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 5. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 6. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 7. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 8. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 9. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 10. دو نماینده بازداشت شده آزاد شدند

 11. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

 12. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 13. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 14. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 15. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 16. واکنش نماینده مجلس به بازداشتش

 17. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 18. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 19. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 20. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 21. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 22. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 23. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 24. آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟

 25. توضیحات لاریجانی درباره دو نماینده بازداشتی و درخواست از رئیسی

آخرین عناوین