بازی نخ‌نما شده مذاکره با آمریکا و چند نکته

منصور حقیقت پور،   3971018154 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
بازی نخ‌نما شده مذاکره با آمریکا و چند نکته

مسئله مذاکره بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا یکی از مباحث داغ بین‌المللی و منطقه‌ای است که به‌خصوص واشنگتن، علاقه ویژه‌ای به آن نشان داده است، چراکه بر اساس تحلیل‌های دقیق سیاسی، این کاخ سفید است که به دلیل موقعیت متزلزل منطقه‌ای به مذاکره با ایران اسلامی به‌عنوان یک قدرت بلامنازع نیاز دارد؛ اتفاقی که در سفر اخیر دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان به افغانستان افتاد و برای چندمین بار پیشنهاد مذاکره و گفتگو را ارائه دادند.

طبیعی است که مذاکره به‌خودی‌خود، امری پسندیده است و نشانه‌ای از بلوغ فکری، اما وقتی طرف مقابل، کشور بدعهد و فریبکاری مثل آمریکا باشد، نشستن پای میز مذاکره چیزی جز اتلاف وقت و بازی کردن در زمین حریف نیست.

کاخ سفید اساساً دو رویکرد در مقابل کشورهای غیرهمسو و مخالف هژمونی آمریکا در پیش‌گرفته و آن‌ها را مجبور به انتخاب یکی از آن دو می‌کند؛ «گفتگو و مذاکره» یا «فشار و تحریم»، راه سومی هم متصور نیست. با این دست‌فرمان، مذاکره هم نوعی تحمیل است و تفاوتی چندانی با روش اول ندارد، چون همان فشار و محدودیت به شکلی دیگر از طریق مذاکره اعمال و اجبار می‌شود.

این فراز از فرمایش رهبر معظم انقلاب در اینجا خواندنی است: «اولاً آن‌ها در مذاکره اهداف اصلی را کاملاً مشخص می‌کنند البته همه این اهداف را اعلام نمی‌کنند اما در طول مذاکرات با دبه و چانه‌زنی، همه اهداف را پیگیری می‌کنند. نکته دوم اینکه آمریکایی‌ها از این اهداف اصلی یک‌قدم عقب نمی‌نشینند. آمریکایی‌ها در مذاکرات، با الفاظ ظاهراً اطمینان‌بخش فقط وعده می‌دهند اما از طرف مقابل امتیازات نقد می‌خواهند و وعده نمی‌پذیرند. هر جای مذاکره اگر طرف مقابل از دادن امتیاز نقد امتناع کند، آمریکایی‌ها آن‌چنان هیاهوی تبلیغاتی و رسانه‌ای در جهان راه می‌اندازند که معمولاً طرف مقابل کم می‌آورد و دچار انفعال می‌شود. آن‌ها پس از مذاکرات نیز به‌راحتی زیر وعده‌ها می‌زنند و به آن‌ها عمل نمی‌کنند. برجام نمونه واضح نتیجه مذاکره با آمریکا است که البته برخی خطوط قرمز تعیین‌شده در آن رعایت نشد.» (۲۲مرداد ۹۷)


بنابراین، جمهوری اسلامی به پیشنهاد مذاکره آمریکا به چشم تحمیل نگاه می‌کند و ازآنجاکه با هژمونی نظام سلطه با هر نوع آن مخالف است، پس در عمل هم نمی‌تواند با گفتگو به سبک و سیاق یانکی‌ها کنار بیاید. اگر بخواهیم به دور از احساسات و مبتنی بر منطق، چرایی عدم مذاکره با کلیدداران حال و گذشته کاخ سفید را برشماریم به چه چیزی استناد می‌کنیم؟ مبنای ما چیست که با هر نوع گپ و گفت با واشنگتن مخالفیم؟ حقایق پیش رو، بخشی از دلایلی است که جمهوری اسلامی برای عدم مذاکره با شیطان بزرگ بر آن اتکا دارد.

۱- بدعهدی و عدم التزام آمریکایی‌ها به نتایج مذاکره، رویه دائمی آن‌هاست و صرفاً در قبال ایران چنین رفتاری ندارند. با کره شمالی گفتگو و وعده کردند که در صورت کوتاه آمدن آن‌ها از اهداف هسته‌ای، تحریم‌ها را تسهیل و حتی متوقف کنند.

رئیس‌جمهور آمریکا اما پس از دیدار با رئیس‌جمهور کره شمالی در سنگاپور، بلافاصله گفت: «شاید توافقی بکنیم و چند ماه بعد نخواهم آن را ادامه بدهم»! چشم‌بادامی‌ها بخشی از فعالیت هسته‌ای خود را فریز کردند تا اعتماد ترامپ را به دست آوردند، ولی اتفاق نه‌چندان عجیبی رخ داد و مدت کوتاهی بعد از مذاکره رهبر کره شمالی با رئیس‌جمهور آمریکا، مقامات این کشور وعده کردند که تحریم‌ها متوقف نشده و حتی تمدید و گسترش نیز خواهد یافت!! آزموده را آزمودن خطاست چون در برجام هم نمود عینی بدعهدی آمریکا ثابت شد.

پیغام و پسغام داده بودند که اگر به توافق هسته‌ای با کشورمان برسند، ظرف شش ماه تحریم‌ها را متوقف می‌کنند. درحالی‌که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای یازدهمین بار، پایبندی ایران را به برجام تایید کرد، اما در مقابل، سنگین‌ترین تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی به جریان افتاد.

۲- برخی بی‌آنکه شناخت جامعی از سیاست آمریکا داشته باشند، بلوف می‌زنند که اگر دوست ابرقدرت دنیا باشیم و با کدخدا ببندیم، همه جای دنیا مقبولیت و احترام داریم و پیمان‌های دوجانبه با کاخ سفید از گزند بدعهدی در امان خواهد بود. به این گروه بی‌اطلاع باید گفت که پس در مورد خروج آمریکا از پیمان‌های بین‌المللی که دوستان منطقه‌ای و اروپایی‌اش در آن‌ها حضور دارند چه می‌گویید؟ آمریکا به‌ویژه آمریکای پساترامپ، با شرکا و رفقای خود فراتر از قوانین تجارت جهانی عمل می‌کند، معاهدات بین‌المللی را نادیده می‌گیرد و هیچ منطقی جز منفعت‌طلبی حداکثری را نمی‌توان در دولتمردان کاخ سفید آدرس داد که بر مبنای آن، رفتارشان را تجزیه‌وتحلیل کرد.

۳- مذاکره با آمریکا یعنی به میدان آوردن حیثیت یک ملت پر غرور مثل ایران و پای گذاشتن در مسیری که معلوم نیست انتهای آن ،چه خواهد شد. تفرعن، دغل‌کاری و غیرمنطقی بودن عمو سام اجازه نمی‌دهد ایرانیان انقلابی و سرافراز در مقابل نظام فاسد سلطه سرخم کنند و عزت و شرف خود را برای رفاه نسیه و مشتی وعده و وعید به حراج بگذارند. اینکه کشوری صاحب زر و زور باشد و قانون جنگل را ملاک و معیار خود قرار دهد، نباید ما را به تسلیم وا دارد. باید به او فهماند که در مکتب ما حیات و ذلت با هم سازگار نیست و اگر تحریم کند فرزند رمضانیم و چنانچه شمشیر را از رو ببندد وارثان عاشوراییم.

آمریکایی‌ها اخیراً ادعای بی‌پایه‌ای نیز عنوان کرده و گفته‌اند که ایران خواستار مذاکره با کاخ سفید است! در کذب بودن این ادعا همین بس که مقامات ارشد کشورمان بارها عکس این موضوع را اعلام کرده‌اند و مهم‌تر اینکه طرح چنین توهماتی فقط در قافیه جنگ روانی می‌گنجد چراکه آمریکا در بدترین موقعیت خود در منطقه قرار دارد. فرار نیروهایش از سوریه و افغانستان را «خروج» می‌نامد، حالا که پوزه سعودی‌ها در یمن به خاک مالیده شده می‌گویند مخالف جنگ بوده‌اند، در هر جا که چتر نفوذ ایران در آن گسترده شده، دست از پا درازتر بازمی‌گردند و از فشار و تهدید طرفی نمی‌بندند.

با این حال نزار، روشن است که موج‌سواری و تقاضای مذاکره را از سوی جمهوری اسلامی مطرح کنند، زیرا اگر واقعیت بر ملا شود، تتمه آبروی پوشالی آمریکا ریخته می‌شود و ای‌بسا همان گاوهای شیرده هم لگدپرانی کنند! و بالاخره اینکه وقتی قدرت بزرگی مثل ایران اسلامی به فرض محال پای میز مذاکره برود، معنایش ازنظر آمریکایی‌ها این است که یک‌قدم کوتاه آمده و برای عقب نشاندن بیشتر حریف، فشار را مضاعف می‌کنند.

از این رو به فرمایش مقام معظم رهبری «ما فقط وقتی می‌توانیم وارد بازی خطرناک مذاکره با آمریکا شویم که از لحاظ اقتصادی و سیاسی و فرهنگی به اقتدار مورد نظرمان برسیم و فشارها و هوچی‌گری‌های او نتواند در ما تاثیر بگذارد اما در حال حاضر مذاکره قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود و ممنوع است.»

 

منبع: حمایت

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۱۳۱۲۲۱۳:۳۱:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
مذاکره که نهایتا بشه « تقریبا هیچ» ،هیچ ارزشی ندارد..
ناشناس۷۱۳۲۴۳۱۴:۲۲:۰۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
دقیقا
ناشناس۷۱۳۲۵۴۱۴:۲۴:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
دنیس راس سیاست مدار کهنه کار امریکایی شهریور ماه 96 در یادداشتی با عنوان راه مناسب برای فشار بر ایران در روزنامه نیویورک دیلی نیوز نوشت برجام توافق خوبی است که بجای لغو تحریمهای ایران موجب تشدید تحریمها علیه این کشور شده است .
ناشناس۷۱۳۲۹۲۱۴:۳۸:۵۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
تقرییا" هیچ هم ارزش داره مردیم از بس رب 18000 تومنی خریدیم مذاکره رو شروع کنید
ناشناس۷۱۳۳۳۲۱۴:۵۵:۳۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
راه حل شما چی افزایش تحریم ها ؟؟
امید۷۱۳۱۵۸۱۳:۴۶:۱۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
بسم الله الرحمن الرحیم آمریکا فقط در اذهان یک عده ای بزرگ است و سالهاست که فروپاشی تفکرات لیبرالیسم و سرمایه داری شروع شده است. رجوع شود به نوارهای ظبط شده رئیس جمهور اسبق آمریکا و صحبتهای ترامپ در انتخابات آمریکا برای برگرداندن وجهه و قدرت آمریکا و اینکه ترامپ می گوید ما در هیچ جنگی در آینده پیروز نخواهیم شد.
محمدرضا سماوی۷۱۳۱۹۵۱۴:۰۴:۱۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
«براساس تحلیل‌های دقیق سیاسی، این کاخ سفید است که به دلیل موقعیت متزلزل منطقه‌ای به مذاکره با ایران اسلامی به‌عنوان یک قدرت بلامنازع نیاز دارد» خب اگر چنین باشد و واقعا آمریکا به مذاکره نیاز داشته باشد که میتوان از این کشور امتیازاتی گرفت. از این نیاز آمریکا چه استفاده ای شده تا حالا؟
ناشناس۷۱۳۱۹۷۱۴:۰۴:۱۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
چرا مذاکره نکنیم
ناشناس۷۱۳۴۰۴۱۵:۲۳:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
چون هنوز افراد مبتلا به آلزایمر در کشور وجود دارند
ناشناس۷۱۳۲۰۶۱۴:۰۷:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
آمریکا نفس های اخرش رو میشکه
ناشناس۷۱۳۲۰۹۱۴:۰۷:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
مرگ بر آمریکا مرگ بر کدخدا
ناشناس۷۱۳۲۱۰۱۴:۰۸:۰۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
آقای روحانی باید واضح بگند بعد 4 سال مذاکره امروز کجا هستیم
ناشناس۷۱۳۴۲۲۱۵:۳۰:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
در 4 سال مذاکره و بعد از اون قیمت دلار ثابت بوده
ناشناس۷۱۴۰۰۶۲۱:۰۹:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
قبل از برجام نرخ دلار 3000 تومان بود برجام باعث افزایش نرخ ارز و کاهش قیمت نفت شد.
ناشناس۷۱۳۲۵۶۱۴:۲۵:۰۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
این زندگی ماست که نخ نما شده
ناشناس۷۱۳۲۶۵۱۴:۲۸:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
امریکایی در برجام موفق شدند صنعت هسته ای ما را تخریب و بتن ریزی و تحریمها را حفظ کنند و اکنون بدنبال کوتاه کردن دست برتر ایران در منطقه و تضعیف توان دفاعی و موشکی ایران از طریق مذاکره هستن و البته در صورت مذاکره بازهم تحریمها را ادامه خواهند داد.
ناشناس۷۱۳۲۹۷۱۴:۴۰:۱۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
فقط کره شمالی ارزش مذاکره رو میدونه
سیدرضا۷۱۳۳۱۷۱۴:۴۶:۵۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
با سلام با توجه به فشار شدید اقتصادی برمردم ایران ادامه این وضع هم امکان پذیر نیست.بنابراین اینکه بنشینیم تا ببینیم چه می شود که راهکار نیست.نویسنده محترم هیچگونه راهکار عملی برای برون رفت از این شرایط بد اقتصادی ارائه نداده اند. با تشکر
ناشناس۷۱۳۳۶۶۱۵:۱۱:۲۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
شما و هم کیشانتان راه حل دیگری غیر از مزاکره دارید ارایه بدین تا ما از این فلاکت در بیایم.
ناشناس۷۱۳۴۲۱۱۵:۲۹:۱۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
دلار و اقتصاد دنیا در دست امریکاست . اگر ونزئلا با اون همه نفت و کره شمالی با بمب اتم به جای رسیدن شما هم خواهید رسید
ناشناس۷۱۳۵۰۷۱۶:۱۷:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
بالاخره این مملکت نیاز به پیشرفت دارد مگر چه چیز ما کمتر از کره و ترکیه بوده یا هست که روز به روز به خاطر سیاست های غلط از دنیا عقب بیافتیم و جوانان ما برای زندگی بهتر خود را به اب و اتش بزنند.
ناشناس۷۱۳۸۰۹۱۹:۲۱:۴۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
مشکل از مجلس ماست ، جای دیگه رو نگرد . ما ضعف قوانین داریم .
ناشناس۷۱۳۶۸۳۱۷:۵۸:۵۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
اگر وضع امریکا متزلزل پس چرا قدرت خرید مردم در ایران یکچهارم شده.
ناشناس۷۱۳۷۷۱۱۹:۰۱:۰۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
هر حکومتی منافع امریکا را تامین نکند .به هر بهانه ای ورق را عوض میکند ما
ناشناس۷۱۳۸۳۴۱۹:۳۳:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
جرف و شعار های تو خالی شما نخ نما شده نه مذاکره و رفع تحریم ها !!!

پربحث‌های امروز

 1. خطرناک‌ترین محله‌ها و خیابان‌های جهان

 2. اصلی‌ترین علت چاق شدن را بدانید

 3. فلاحت‌پیشه: ایران طرح «بازگشت در مقابل بازگشت» را مطرح کند

 4. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 5. ایران در سید یک انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قرار گرفت

 6. احتمال لغو عوارض ورود به محدوده زوج و فرد تهران

 7. شهادت فجیع کودک فلسطینی به دست شهرک‌نشین صهیونیست + عکس

 8. سازمان صهیونیستی به دنبال توقیف دارایی‌های ایران در «اینستکس»

 9. چگونه با اسناد غیررسمی از پرداخت بدهی به بانک فرار کنیم؟!

 10. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 11. اردوغان از استقرار سامانه اس- 400 در سال آینده خبر داد

 12. منافع ملی را به زلف پیرمرد 74 ساله اسپانیایی گره نزنید

 13. فقط یک پنحم از کاربران توئیتری، ترامپ را دنبال می‌کنند

 14. اظهارات اسلام‌ستیزانه «بوریس جانسون»

 15. تشکیل وزارت بازرگانی تأثیری بر رفع مشکلات معیشتی مردم ندارد

 16. لاوروف با دیپلمات‌های اروپایی درباره برجام رایزنی کرد

 17. اقدام عجیب بانک‌ها در درج کد رهگیری چک‌های برگشتی به صورت دستی

 18. عوارض تشعشعات خورشیدی چیست؟+ چند توصیه

 19. "کاغذ دیر برسد" برخی کتب‌ درسی مهر به دست دانش‌آموزان نمی‌رسد

 20. تقابل گیتی‌پسند و مس سونگون با تیم‌های ۶ امتیازی

 21. ایران نهمین مصرف‌کننده انرژی در دنیاست

 22. جانسون: از اقدام نظامی آمریکا علیه ایران حمایت نمی‌کنم

 23. ظریف: بازار ایران به روی شرکت‌های آمریکایی باز است

 24. اسپر رسماً برای ریاست پنتاگون معرفی شد

 25. آیا رویکرد نظامی آمریکا در منطقه تغییر کرده است؟

پربحث‌های دیروز

 1. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 2. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 3. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 4. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 5. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 6. زنان مجرد شادتر هستند یا زنان متاهل؟

 7. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 8. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 9. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 10. حمله با چاقو به زن جوان در مقابل چشمان شوهرش/ متهمان در اینستاگرام اقدام به قدرت‌نمایی می‌کردند!

 11. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 12. هر دم از این باغ بری می‌رسد/ فخرفروشی یک مسئول با چک ۶.۵ میلیاردی  

 13. چرا سالگرد برجام را جشن نمی‌گیریم!؟  

 14. نماینده اصفهان: نمی‌خواستند بنده را ترور کنند/ محافظم اسلحه کشیده و ناخواسته به خود شلیک کرده است!

 15. موگرینی: می‌خواهیم تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران با پایبندی کامل به برجام بازگردد

 16. انتقاد تند احسان علیخانی از دولت   

 17. صدای نوجوان خواننده، تماشاگران را به وجد آورد  

 18. واکنش عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان به صحبت‌های ظریف  

 19. سرنوشت برجام چه شد؟چرا مردم و مسئولین سرخورده شده‌اند؟

 20. عربستان به دنبال تکرار سناریوی قتل خاشقچی

 21. جزئیاتی از طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 22. همسر ظریف در قفس شیر  

 23. توضیحات الیاس قالیباف درباره عکس پدرش و هادی رضوی  

 24. توزیع بزرگ‌ترین کیک جهان اسلام در کنار دریاچه شهدای خلیج‌ فارس  

 25. روز ملی فرانسه با تظاهرات ضد دولتی و آتش همراه شد  

پربحث‌های هفته

 1. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 2. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 3. صدای مستاجران به آسمان رسید، اما در زمین کسی نمی‌شنود

 4. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 5. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 6. بازیگر «قلاده‌های طلا» و «گاندو»: مدعیان "زنده باد مخالف سیاسی" به من فحش ناموس دادند/ دنبال حذفم هستند و تهدیدم می‌کنند

 7. پول انتقال یک جاسوس که به نام برجام تمام شد!  

 8. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 9. سرانجام تبانی انگلیس و آمریکا در تنگه جبل الطارق/ ایران تلافی می کند؟

 10. زمان پاسخگویی نئولیبرال های وطنی فرارسیده است

 11. مستند «جیسون رضاییان» پخش می شود/ پاسخی به همه اتهامات

 12. چه کسانی و چرا به گاندو حمله می‌کنند

 13. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 14. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 15. سند رسمی دارید؟ داشته باشید؛ هنوز مالکیت شما قطعی نیست !

 16. دولت نگاه «ناموسی» به برجام دارد

 17. برجام فعلا مُرده، آمریکا دست و پای خود را بسته است

 18. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 19. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 20. فرمانده انتظامی تهران در سال ۷۸، سکوت ۲۰ساله‌اش درباره حوادث کوی دانشگاه را شکست

 21. بی مهری دولت به رسانه ملی

 22. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 23. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 24. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 25. مراقب نفوذی ها باشیم

پربحث‌های اخیر

 1. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 2. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود

 3. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 4. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 5. آیت‌الله جنتی: اصلاح قانون انتخابات در اولویت کاری مجلس باشد

 6. بهترین پاسخ به تحریمها

 7. کدخدایی:‌ قانون، شورای نگهبان را از اعلام عمومی دلایل رد صلاحیت‌ها منع کرده است

 8. پدر توپخانه ايران دار فانی را وداع گفت

 9. استانداری تهران شهردار رباط کریم را عزل کرد/ شهردار: اقدام استانداری غیرقانونی است

 10. از برجام چه بدست آورده‌ایم و چه از دست داده‌ایم؟  

 11. مهدی چمران: جمنا و شورای ائتلاف مکمل هم هستند

 12. نظر عارف درباره اعتراض به رای دادگاه خاتمی/ جزئیات دیدار سردار سلیمانی و پوتین/ ماجرای نجفی، داعش و اصلاح‌طلبان

 13. تحریم مالی صداوسیما به خاطر گاندوا

 14. فریدون وردی نژاد معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور شد

 15. شعار انتخابات مجلس ۹۸ تعیین شد

 16. ارجاع طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶سال به کمیسیون قضایی

 17. ماجرای جلسه ۲ ساعته سردار سلیمانی با پوتین/ حاج قاسم به رئیس جمهور روسیه چه گفت؟

 18. لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان زنان ایرانی اصلاح شد

 19. روحانی خطاب به مردم: بیایید کنار هم باشیم  

 20. موسوی: تا زمانی که طرف مقابل متعهد باشند ما نیز به همان میزان متعهد می‌مانیم

 21. عضو جدید فقهای شورای نگهبان کیست؟

 22. ابتکار: به چادر روی سرم افتخار می‌کنم/ در بحث حجاب باید ایجابی کار کنیم

پربحث‌های دیروز

 1. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 2. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 3. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 4. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 5. نماینده اصفهان: نمی‌خواستند بنده را ترور کنند/ محافظم اسلحه کشیده و ناخواسته به خود شلیک کرده است!

 6. سرنوشت برجام چه شد؟چرا مردم و مسئولین سرخورده شده‌اند؟

 7. توضیحات الیاس قالیباف درباره عکس پدرش و هادی رضوی  

 8. دغدغه آیت‌الله جنتی حفظ نظام است

 9. انتصاب سه عضو فقهای شورای نگهبان از سوی رهبر انقلاب

 10. آیت‌الله جنتی: اصلاح قانون انتخابات در اولویت کاری مجلس باشد

 11. بهترین پاسخ به تحریمها

 12. کدخدایی:‌ قانون، شورای نگهبان را از اعلام عمومی دلایل رد صلاحیت‌ها منع کرده است

 13. پدر توپخانه ايران دار فانی را وداع گفت

 14. استانداری تهران شهردار رباط کریم را عزل کرد/ شهردار: اقدام استانداری غیرقانونی است

 15. از برجام چه بدست آورده‌ایم و چه از دست داده‌ایم؟  

 16. مهدی چمران: جمنا و شورای ائتلاف مکمل هم هستند

 17. نظر عارف درباره اعتراض به رای دادگاه خاتمی/ جزئیات دیدار سردار سلیمانی و پوتین/ ماجرای نجفی، داعش و اصلاح‌طلبان

 18. تحریم مالی صداوسیما به خاطر گاندوا

 19. فریدون وردی نژاد معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور شد

 20. شعار انتخابات مجلس ۹۸ تعیین شد

 21. ارجاع طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶سال به کمیسیون قضایی

 22. ماجرای جلسه ۲ ساعته سردار سلیمانی با پوتین/ حاج قاسم به رئیس جمهور روسیه چه گفت؟

 23. لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان زنان ایرانی اصلاح شد

 24. روحانی خطاب به مردم: بیایید کنار هم باشیم  

 25. موسوی: تا زمانی که طرف مقابل متعهد باشند ما نیز به همان میزان متعهد می‌مانیم

پربحث‌های هفته

 1. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 2. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 3. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 4. سرانجام تبانی انگلیس و آمریکا در تنگه جبل الطارق/ ایران تلافی می کند؟

 5. چه کسانی و چرا به گاندو حمله می‌کنند

 6. دولت نگاه «ناموسی» به برجام دارد

 7. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 8. فرمانده انتظامی تهران در سال ۷۸، سکوت ۲۰ساله‌اش درباره حوادث کوی دانشگاه را شکست

 9. بی مهری دولت به رسانه ملی

 10. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 11. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 12. مراقب نفوذی ها باشیم

 13. ادامه جنجال‌های گاندو/ پرداخت رشوه به رئیس دفتر یکی از روسای ادوار مجلس/ آیت‌الله جنتی: شورای نگهبان به صف‌بندی‌های سیاسی وارد نمی‌شود

 14. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 15. ادعایی درباره گزینه‌های قالیباف برای انتخابات ریاست جمهوری/ جنجال آپارتمان گرفتن نمایندگان از وزرا/ چهره‌ای که در گاندو از ظریف نشان داده می شود

 16. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

 17. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 18. انگیزه سفیدنمایی درباره جاسوسان سوخته چیست؟

 19. تئوریسین گاف/ مگر گاندو چه گفت که آشنا را به‌هم ریخت؟

 20. واعظی‌ خبر داد: احتمال شکایت دولت از سریال گاندو / اروپایی‌ها به دنبال خروج از برجام نیستند

 21. ۴ سال پس از امضای برجام؛ نگاهی به ۱۰ خطای راهبردی در مذاکرات هسته‌ای

 22. پسر شاه مخلوع، تیر آخر بن سلمان برای ایجاد تنش در ایران

 23. آیا مصر و پاکستانِ هم‌پیمان امریکا امروز از ایران توسعه یافته‌ترند؟

 24. علم‌ا‌لهد‌ی: چرا آقایان در مقابل ‌جولان زنان بدحجاب ‌عکس‌العملی نشان نمی‌دهند؟ / اتومبیل ‌حریم خصوصی نیست

 25. جلادهای هشتگ ساز+ عکس

آخرین عناوین