مگر آیت الله یزدی چه گفت؟

اکبرنبوی،   3971017144 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
 مگر آیت الله یزدی چه گفت؟

1-  حتما برخی خوانندگان  به یاد دارند که بنده نسبت به نامه ی نامناسب و ناروای آیت الله یزدی به حضرت آیت الله شبیری زنجانی، واکنش نشان دادم وموضع آقای یزدی را  تقبیح کردم.

اما اخیرا ایشان در باره ی دستاوردهای انقلاب اسلامی گفته است که در این چهل سال به اندازه ی چهارصد سال پیشرفت کرده ایم.


از همان ساعتی که این سخن منتشر شده، کسانی (که بعضا از آنها توقع می رود که تامل و درنگی خردمندانه و عقلانی در سخن و گفتار داشته باشند) با ادبیاتی تاسف بار به آقای یزدی تاخته و او را نواخته اند. از دسته و قبیله های چپ افراطی و نئولیبرال های تازه به دوران رسیده تا کسانی که در سرگردانی تحلیل گرفتارند و گوشه ای خِپ کرده اند تا از کسی و یا جریانی سخنی برخلاف مشهورات زمانه بشنوند و به آن بتازند. بی آنکه بدانند با چه و چرا مخالفت می کنند. و همه می دانیم که یکی از مشهورات زمانه که برساخته ی فضای هیجان ساز رسانه ای و شبکه های اجتماعی است، سیاه بینی و نکبت پراکنی و انواع عقده گشایی ها علیه انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی است. هرچه سیاه بین تر، روشنفکرتر.!


منطقا می توان با بسیاری از مواضع فکری و رویکردهای اجتماعی، سیاسی و فرهنگی آیت الله یزدی همراه و همداستان نبود و آنها را تخطئه کرد اما چرا باید با لجاجتی کودکانه و از موضعی «خودروشنفکر» پندار با سخن حق و درست او مخالفت شود؟

2-  بنیاد سخن آیت الله یزدی که بسیار درست است، اشاره به پیشرفت های شگرف و شگفتی است که در سالهای پس از انقلاب اسلامی در حوزه های اجتماعی، اقتصادی، علمی، فرهنگی، هنری، نظامی، آموزشی و ورزشی، با همت و تلاش مردم و نخبگان و عالمان علوم مختلف و هنرمندان و فرهنگیان و مسوولان امین و خادم و ... بدست آمده است. در کنار این همه، فقر و فساد و رانت و تبعیض و فحشا و اختلاس و ربا و ویژه خواری و آپارتاید سیاسی و پدیده ی منحوس و تحریف شده ی آقازادگی هم هست.

خب، مگر انسان عاقلی پیدا می شود تا این پدیده های شوم و زشت و بدترکیب و اهریمنی را نادیده انگارد و صرفا سالهای پس از انقلاب را یکدست سپید و روشن وآبی ببیند و تفسیر و تحلیل کند؟

و مگر خردمندی یافت می شود که خال ها و لک و پیس های مشمئز کننده را بر چهره و سیمای جامعه نبیند؟ بنا نبوده که این پدیده های زشت که در تقابل با جوهره ی انقلاب اسلامی است در گستره ای ناباور، جلوه بفروشد؟

حتما همینطور است و همگان از حضور سرطانی این وضعیت ناخرسندیم و مشاهده ی آن به شدت آزارمان می دهد. و باید تا بکوشیم ریشه اش را از بیخ و بن برکنیم و جامعه را از شرشان ایمن بداریم.


اما همه ی اینها چه ارتباطی به پیشرفت ها و فتح قله های بزرگ دارد؟ بنده از سال 1365 که نوشتن جدی و حرفه ای را در مطبوعات و رسانه ها آغاز کرده ام، همواره و پیوسته در نقد و رد و طرد پدیده های شوم اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و برای تحقق عدالت اجتماعی قلم زده، هشدار داده، و از همان زمان تاکنون بر این مشی و شیوه و سلوک بوده ام. اما در همه ی این سالها، تعالی ها و بالندگی ها و شکوفایی ها را نیز با شوق و لذت به تماشا نشسته ام. و موتور پیشران جامعه را هم دیده ام که حتی فارغ از اصحاب قدرت سیاسی و اقتصادی، می توفد و پیش می رود.


3- بارها نوشته و گفته ام که اگر جامعه را به عنوان یک پیکره و یک ارگانیزم زنده، در نمای درشت (کلوزآپ) ببینیم، و بر آن پایه وضعیت اش را تحلیل کنیم، توسعه نیافتگی فرهنگی و اجتماعی خود را نشان داده ایم و صفت و خصلت جهان سومی خود را فریاد کرده ایم.


پدیده های فردی و اجتماعی را باید در نمای متوسط (مدیوم) تا باز (لانگ) ببینیم تا بتوانیم به تحلیل و تفسیر و دریافتی واقعی و خردمندانه برسیم. بر چهره ی جامعه ایرانی، هم خال لبی زیبا و ابروانی خیره کننده و پیشانی یی بلند و روشن دیده می شود و هم لکه یا لکه هایی سیاه. آنها که این چهره را در نمای نزدیک می بینند، یکی از این دو وضعیت از چشم شان پنهان می ماند. یا خال لب زیبا، یا ابروان دلبربا را می بینند و یا لکه های سیاه و حال برهم زن را. در نتیجه داوری و قضاوت شان، ناقص، غیرواقعی و مضحک می شود چرا که یا فقط زیبایی و روشنایی می بینند یا زشتی و سیاهی.


این گروه در زمره ی کسانی اند که به تعبیر مولوی در شبی تاریک، به اندام های فیل دست می ساییدند و هر کدام بر پایه ی آن بخش از پیکره فیل که لمس می کردند، قضاوت خود را ابراز می کردند. یک می گفت ستون است، دیگری می گفت ناودان است و ...


 سخن پایانی اینکه، پیوسته نق زدن و سیاه دیدن و چشم بستن بر روشنی های جامعه، ممکن است از میان ناآگاهان و گروه های هیجان زده و حتی بعضا ضد ملی، برای ما لایک و هوادار دست و پا کند، اما الزاما ما را در زمره ی آگاهان و خیرخواهان و روشنفکران جامعه قرار نمی دهد. لایک ها و هوادارانِ فضای مجازی و رسانه ای، به معنای درستی مواضع ما و حقیقت خواهی و واقع گرایی و تمنای ما برای اصلاح امور نیست.

*کاش از فرهنگ جهان سومی فاصله بگیریم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۱۲۰۲۲۱۷:۳۰:۱۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
نویسنده ی محترم : مردم بیکار هستند شما می دانی بیکاری چیست ؟؟ تورم و گرانی و فقر پدر مردم را در اورده شما ایران را با چهل سال پیش ترکیه و امارات مقایسه کن چرا اعتبار پاسپورت ما این شکلیه ؟؟ هوا - آب - خاک - برنج - میوه - سبزی - لبنیات - پارازیت و..... نگران آلودگی کدام نباشیم ؟؟ ما نگران آینده ی خود هستیم نگران آینده ی بچه هایمان هستیم داریم به میان سالی نزدیک می شویم نه کار درست حسابی داریم نه سر پناه از کجا معلوم با این همه تلاش و زحمت در دوران پیری خوار و سربار نشویم ؟؟
ناشناس۷۱۲۰۲۹۱۷:۳۸:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
خائنین و مزدوران از پیشرفت کشور می ترسن چون نون این جماعت در زمین گیر شدن کشور است
وهاب۷۱۲۰۵۸۱۸:۰۸:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
انقده ماخوبییییم که نگو
ناشناس۷۱۲۱۱۷۱۹:۰۲:۱۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
ببینید اول بای معیارها را بیان کرد بعد گفت ایا پیشرفت کرده ایم یا نه در مورد پیشفت صنعتی که وضع مشخصه دوستان کارخانه ها را مصادره و ورشکست کدند و الان هم صنعت خوابیده من نمیدونم نظر ایشون چه بوده
محسن۷۱۲۱۲۰۱۹:۰۳:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
آقای نویسنده همانطور که خودتان فرمودید باید قوت ها را در کنار ضعف ها دید (تا جهان سومی نباشیم!). آیا آقای یزدی و دیگرانی مثل شما ضعف ها و اشکالات را هم می بینید و می گویید؟ آ
ناشناس۷۱۲۱۲۹۱۹:۱۰:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
پدربیامرز ، از کدوم پیشرفت حرف میزنی؟! ما از فردای خود مطمئن نیستیم ، لابد از پیشرفت زیادی است ! مردم آنچه را می بینند باور می کنند نه ادعاهای تکراری مسئولین را
ناشناس۷۱۲۱۷۳۱۹:۴۴:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
اشتباه ایشان این است که نسنجیده سخن میگویند، در زمانی که فشارهای اقتصادی آنقدر بر بخش بزرگی از جامعه گسترده است که دیگر کسی (عموم مردم گرفتار ،نه بخشی که از لحاظ اقتصادی و اجتماعی مصونیت دارند) برایش فرق ندارد که مثلا تکنولوژی ساخت اف 35 را داشته باشیم ، سخن گفتن از پیشرفت ، مثل خنجر می ماند. در ثانی وقتی هنوز بعد از 40 سال مناطق فوق محروم داریم ( در کنار مناطق پیشرفته) ، نشان دهنده غلط بودن شیوه رشد است و از همه بدتر ادعای پیشرفتی است که برای عموم مردم قابل درک و لمس نیست زیرا مقایسه صحیح باید با کشورهای مشابه در 40 سال گذشته باشد نه مقایسه خودمان با 40 سال پیش همه میدانیم که ما پیشرفت داشته ایم اما بطور نا متوازن بوده و همین عدم توازن باعث از بین رفتن بسیاری از ظرفیت ها شده، بنابراین غلو کردن در میزان پیشرفت نشان دهنده صداقت در گفتار نیست.
توپانی۷۱۲۲۰۶۲۰:۲۹:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
حضرت آیت الله یزدی فردی عالم وفاضل وسیاست مداری کارکشته هستند.خداوندحفظشان نماید.
ناشناس۷۱۲۲۶۷۲۱:۳۳:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
شیر مادرت حلالت
ناشناس۷۱۲۳۶۲۲۳:۱۴:۱۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
چرا مردم از این حرفها گله نکنند؟ فقر و فاقه کشور را گرفته، هر روز در مسیر کارم تعداد بیشتری از فقرا را می بینم که در سطل آشغال دنبال غذا می گردند، تعداد معتادان وطن بی نهایت شده، بیکاری نابودمان کرده، نزول بانکی کمر اقتصاد و مردم را شکسته، بی تقوایی و بی عملی به دین در حالت اتفجار قرار گرفته، باز هم بشمرم این همه پیشرفت را؟ به خدا من هم مسلمانم هم دلم برای وطنم می سوزد.
ناشناس۷۱۲۳۶۳۲۳:۱۶:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
اگر ما به اندازه چهار صد سال پیشرفت کردیم لابد کره جنوبی و ترکیه و حتا همین امارات که چهل سال پیش عقبتر از کشور ما بوده اند درین مدت به اندازه چهار هزارسال پیشرفت کردند ! واقع بین باشیم .
ناشناس۷۱۲۳۶۹۲۳:۲۲:۲۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
ایا نتیجه این پیشرفت را مردم بایددر زندگی وشهرشان لمس کنند یاخیر؟
ناشناس۷۱۲۳۷۷۲۳:۴۴:۵۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
جناب نبوی کوردلان نمی توانند دست آوردهای نظام اسلامی را که بعد از سال 57 به دست آمده را ببینند چون اینان از حقیقت بیزارند بنا بر این سخن گفتن با این جماعت آب در هاون کوبیدن است.
علی۷۱۲۴۱۵۰۰:۳۰:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
جز در حوزه نظامی در هیچ حوزه دیگه ای پیشرفت نداشتیم
احسان۷۱۲۴۸۴۰۴:۴۷:۲۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
شما چند تا از دستاوردهای مهم رو بگو
ناشناس۷۱۲۵۸۴۰۸:۲۷:۳۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
وقتی مرجعی یا مسئولی صحبتی می کند بر اساس آمار و مدارکی باید باشد . "ما در این 40 سال اندازه 400 سال پیشرفت کرده ایم " خب در چه زمینه ای ؟ بر اساس چه آماری ؟
majid r۷۱۲۶۷۲۰۹:۲۰:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
حقیقت این است که 90 درصد افراد جامعه معیار پیشرفت کشور را پیشرفت و یا پسرفت زندگی خود می بینند. مثلا اینکه تولید فولاد و پتروشیمی و پزشکی و نظامی و .... چند ده برابر شده برایشان مهم نیست. مردم ایران زیر بمباران اخبار منفی قرار دارند و اساسا مغز قدرت تحلیل خودش را از دست می دهد. اینکه فردی 40 سال گذشته ایران را با ترکیه و کره جنوبی و... مقایسه می کند در شرایطی که طی 40 سال پیش ما با یک جنگ 8 ساله و تحریم گوناگون مواجه بوده ایم.

پربحث‌های امروز

 1. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 2. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 3. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 4. بهای دروغ‌ها چیست؟

 5. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 6. خاص‌ترین و گرانقیمت‌ترین تویوتا لندکروز ایران  

 7. ترامپ: احتیاجی نداریم در تنگه هرمز باشیم/ درخواست آمریکا از ایران

 8. ترامپ: گفت‌وگوی فوق‌العاده‌ای با بن سلمان داشتیم؛ گفتم "اینکه از شما محافظت می‌کنیم، باید پول بدهید"؛ گفت "بله"

 9. کشور وزارت تولید می‌خواهد، نه وزارت واردات

 10. اعتراف بزرگ و غرورآور مجری الجزیره  

 11. دادستان کشور: «علاءالدین» متواری است/ معلوم نیست به چه شکل از زندان آزاد شده

 12. نوبخت: در خصوص نظام بانکی بی‌انصافی صورت گرفته/ موسسه‌های مالی غیرمجاز ۳۶ هزار میلیارد تومان به دولت خسارت زدند

 13. واکنش پلیس تهران به هنجارشکنی 5 دختر و پسر در تهرانپارس

 14. ادعای وزیر خارجه انگلیس: خرابکاری در نفت‌کش‌ها مطمئناً کار ایران است

 15. احتمالا اینستکس امروز تحریم می‌شود

 16. کاش از این موشک‌ها در ۱۲ تیرماه 67 هم داشتیم

 17. ریابکوف: روسیه و متحدانش تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بی‌اثر می‌کنند

 18. رئیس قوه قضاییه: انقلاب اسلامی حقوق مردم را از حاشیه به متن آورد/ رعایت حقوق، مبنای هر تصمیم در ایران است

 19. واکنش دادستان کل کشور به ادعایی درباره رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی

 20. جانشین فرمانده سپاه: جنگ آشکار با آمریکا ادامه دارد/ انقلاب اسلامی و آمریکا هرگز نمی‌توانند در کنار هم قرار بگیرند

 21. زنگنه: کاهش فروش نفت ایران مطلقاً دروغ است

 22. مدّاحانِ جنجالی و فقرِ فرهنگی

 23. راهکار یک نماینده برای حل مشکل گرانی خودرو

 24. کاهش مصرف لبنیات به‌ دلیل گرانی

 25. اعلام فهرست نجومی بگیران صندوق بازنشستگی کشوری/ حقوق ۳۸میلیون تومانی یک مدیر + جدول

پربحث‌های دیروز

 1. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 2. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 3. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 4. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 5. تحریم دوشنبه آمریکا علیه ایران چیست؟

 6. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 7. نظر علی مطهری درباره نحوه پوشش بازیگران در خارج

 8. ترامپ: هرگز حمله به ایران را "لغو" نکردم

 9. مجازات همسایه خائن صادر شد

 10. اصل ۴۲ و ۴۹ قانون اساسی پس از ۴۰ سال اجرایی خواهد شد؟/ طرح اعاده اموال نامشروع و رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان؛ دو بال برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت

 11. کدام چشم ایرانی «بلندپروازترین پهپاد آمریکایی» را کشف کرد؟ + تصاویر

 12. آیت‌الله رئیسی: حساب‌های قوه قضائیه به ۵ حساب تقلیل یافت/ سالانه گزارش عملکرد این حساب‌ها را می‌دهم/ اگر درباره ماجرای زندان فشافویه، کم‌کاری مسئولی ثابت شود،‌ قطعا او را برکنار می‌کنیم

 13. کنایه داماد روحانی به آشنا و واعظی: «دولت نه واعظی توانمند دارد نه مشاورانی آشنا به سیاست»

 14. تکذیب درگیری لفظی روحانی با جهانگیری و قهر معاون اول/ دلیل انتقاد عجیب و کنایه آمیز داماد رئیس جمهور/ ذوالنوری چگونه به ریاست کمیسیون امنیت رسید؟

 15. ادعای برادر میترا استاد: نجفی با چند زن در ارتباط بود!/ نجفی انکار می‌کرد و می‌گفت هرچه بوده مربوط به گذشته است

 16. رفتار عجیب تماشاگران بازی ایران و فرانسه

 17. سردرگمی استراتژیک ترامپ

 18. رئیسی: با چادر به سرکردن متهمان خانم مخالفم  

 19. ماجرای سانسور و حذف برخی واژگان از سریال "گاندو"/ تصویر پردازی از سوءاستفاده برخی وابستگان به مسئولان

 20. ترامپ: بولتون می‌خواهد با تمام دنیا بجنگد/من دنبال جنگ نیستم

 21. حاشیه مراسم ختم "میترا استاد"

 22. موسوی خطاب به ترامپ: مگر تحریمی مانده که آمریکا علیه ایران نکرده باشد

 23. معاون رئیس جمهوری آمریکا: ترامپ آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است

 24. انتقاد یک مرجع تقلید از کوتاهی برخی مسئولان در مسئله حجاب

 25. تفریح تابستانی در رودخانه قم  

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 3. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 4. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 5. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 6. هزينه‌هاي يك دروغ!

 7. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 8. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 9. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 10. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 11. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 12. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 13. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 14. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 15. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 16. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 17. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 18. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 19. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 20. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 21. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 22. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 23. دادستان کل کشور: هر کسی نمی‌تواند بگوید هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم/ پشت فرمان و داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی‌دانیم

 24. روسیه: ایران به اس 400 نیاز خواهد داشت

 25. پهباد ۲۰۰ میلیون دلاری آمریکا شکار شد  

پربحث‌های امروز

 1. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 2. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 3. واکنش دادستان کل کشور به ادعایی درباره رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی

 4. جانشین فرمانده سپاه: جنگ آشکار با آمریکا ادامه دارد/ انقلاب اسلامی و آمریکا هرگز نمی‌توانند در کنار هم قرار بگیرند

 5. محمود صادقی: رئیسی دستور رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی را صادر کرده است

 6. پشت‌پرده اصرار به جدایی جهانگیری از روحانی

 7. جرئیات خواندنی از پهپاد آمریکایی که توسط سپاه شکار شد/ خسارتی که به «آبراهام لینکلن» وارد آمد! + تصاویر

 8. پناهیان: جریانی مشکوک موجب امنیت بی‌حجاب‌ها شده است

 9. مشاور روحانی: آمریکا اگر چیزی بیش از برجام می‌خواهد، باید چیزهایی بیش از برجام بدهد  

 10. آرمان قهر جهانگیری را تأیید کرد

 11. حاجی‌دلیگانی: چرا عده‌ای با رفاه عموم مردم مخالف هستند؟/ تعطیلات دو هفته‌ای مجلس کنسل شود

 12. رونمایی از ثروت مسئولان و آقازاده‌­ها

 13. سعید طوسی، ادعای صادقی را تکذیب کرد

 14. مجادله روحانی و جهانگیری بر سر چه بود؟/ جنجال تازه درباره پرونده سعید طوسی/ پشت پرده سانسور سریال گاندو

 15. حکم اعدام برای عوامل ‌حادثه تروریستی اهواز

 16. تذکر قاضی پور به رئیس جمهور

 17. عملیات تروریستی در چالدران/تلفات سنگین به اشرار

 18. غیبت غیر موجه حجتی در جلسه بررسی استیضاح/ اعتراض 18 نماینده

 19. درخواست رئیسی از روحانی درباره جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر

 20. احمد توکلی با اشاره به تمدید مهلت FATF: دنبال تسلیم ایران هستند/ تهدید کرده بودند که چنین و چنان می‌کنند، اما فقط همان بیانیه قبلی را دادند

 21. تشکر وزیر دفاع از اعدام جاسوس سیا

 22. حاجی‌بابایی: برخی از دولتی‌ها حقوق ۲۶میلیون تومانی می‌گیرند/ دوره دهم مجلس راس امور نبود

 23. سه فرمانده ارتشی به درجه «سرتیپی» نائل آمدند

 24. کنایه ضرغامی به ظریف  

 25. معاون روحانی: دولت به انتخابات مجلس ورود نمی‌کند

پربحث‌های دیروز

 1. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 2. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 3. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 4. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 5. اصل ۴۲ و ۴۹ قانون اساسی پس از ۴۰ سال اجرایی خواهد شد؟/ طرح اعاده اموال نامشروع و رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان؛ دو بال برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت

 6. کدام چشم ایرانی «بلندپروازترین پهپاد آمریکایی» را کشف کرد؟ + تصاویر

 7. آیت‌الله رئیسی: حساب‌های قوه قضائیه به ۵ حساب تقلیل یافت/ سالانه گزارش عملکرد این حساب‌ها را می‌دهم/ اگر درباره ماجرای زندان فشافویه، کم‌کاری مسئولی ثابت شود،‌ قطعا او را برکنار می‌کنیم

 8. کنایه داماد روحانی به آشنا و واعظی: «دولت نه واعظی توانمند دارد نه مشاورانی آشنا به سیاست»

 9. تکذیب درگیری لفظی روحانی با جهانگیری و قهر معاون اول/ دلیل انتقاد عجیب و کنایه آمیز داماد رئیس جمهور/ ذوالنوری چگونه به ریاست کمیسیون امنیت رسید؟

 10. سردرگمی استراتژیک ترامپ

 11. مرز منافع ملی بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی/ بررسی مواضع واقع‌گرا - منفعل و کسانی که سکوت کردند

 12. رحیم‌پور ازغدی: برای آقای روحانی دعا میکنم/ قرار شد از جلسه آینده، سران سه قوه در جلسات شورای انقلاب فرهنگی شرکت کنند

 13. پزشکیان: سپاه مشت محکمی به دهان یاوه‌گویی‌های آمریکا زد/ طنین شعار «مرگ بر آمریکا» در مجلس

 14. جلسه نمایندگان اصولگرا برای ریاست کمیسیون امنیت/ 14 رای برای ذوالنوری/ دود سفید کواکبیان از کمیسیون

 15. ظریف: مذاکرات درباره پیمان‌های پولی با کشورهای مختلف در حال انجام است

 16. آیت‌الله رئیسی: رویکرد دستگاه قضا را در جهت حفظ حقوق عامه تغییر می‌دهیم

 17. ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی شد/ نقوی حسینی سخنگو

 18. نطق نماینده مجلس: برخی جوری در زمین اداره این سرزمین ریشه کرده‌اند که قطع نمی‌شوند/ بسیاری از مدیران پیر ما تشنگان قدرت هستند

 19. شهروندان می‌توانند اطلاعات اموال نامشروع مسئولان را به دادستان کشور اعلام کنند

 20. کواکبیان: از ولایتی که چندین شغل دارند می‌خواهم کارها را به جوانترها واگذار کند

 21. ربیعی: قهر «جهانگیری» شایعه است/ نشست دولت به ریاست جهانگیری برگزار شد

 22. واکنش حسام‌الدین آشنا به شایعه قهر جهانگیری از دولت

 23. روایت آیت‌الله رئیسی از دیدارش با رهبر انقلاب که منجر به پذیرش ریاست قوه قضاییه شد   

 24. روایت فلاحت‌پیشه از شکست در انتخابات ریاست‌ کمیسیون‌امنیت

 25. پالیزدار: اسحاق جهانگیری هم‌اکنون در جلسه هیات دولت حضور دارد

پربحث‌های هفته

 1. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 2. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 3. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 4. هزينه‌هاي يك دروغ!

 5. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 6. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 7. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 8. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 9. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 10. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 11. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 12. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 13. مشخصات و تصاویر پهپاد جاسوسی آمریکا که سپاه سرنگون کرد+ عکس

 14. مواضع انتخاباتی آیت‌الله مصباح در دیدار با اعضای حزب پایداری

 15. حاجی‌زاده: هواپیمای جاسوسی دیگری را که ۳۵ سرنشین داشت، ‌منهدم نکردیم

 16. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 17. چرا FATF منتظر می‌ماند؟

 18. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 19. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 20. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 21. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 22. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 23. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 24. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 25. اصل ۴۲ و ۴۹ قانون اساسی پس از ۴۰ سال اجرایی خواهد شد؟/ طرح اعاده اموال نامشروع و رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان؛ دو بال برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت

آخرین عناوین