مگر آیت الله یزدی چه گفت؟

اکبرنبوی،   3971017144 ۱۷ نظر، ۲۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
 مگر آیت الله یزدی چه گفت؟

1-  حتما برخی خوانندگان  به یاد دارند که بنده نسبت به نامه ی نامناسب و ناروای آیت الله یزدی به حضرت آیت الله شبیری زنجانی، واکنش نشان دادم وموضع آقای یزدی را  تقبیح کردم.

اما اخیرا ایشان در باره ی دستاوردهای انقلاب اسلامی گفته است که در این چهل سال به اندازه ی چهارصد سال پیشرفت کرده ایم.


از همان ساعتی که این سخن منتشر شده، کسانی (که بعضا از آنها توقع می رود که تامل و درنگی خردمندانه و عقلانی در سخن و گفتار داشته باشند) با ادبیاتی تاسف بار به آقای یزدی تاخته و او را نواخته اند. از دسته و قبیله های چپ افراطی و نئولیبرال های تازه به دوران رسیده تا کسانی که در سرگردانی تحلیل گرفتارند و گوشه ای خِپ کرده اند تا از کسی و یا جریانی سخنی برخلاف مشهورات زمانه بشنوند و به آن بتازند. بی آنکه بدانند با چه و چرا مخالفت می کنند. و همه می دانیم که یکی از مشهورات زمانه که برساخته ی فضای هیجان ساز رسانه ای و شبکه های اجتماعی است، سیاه بینی و نکبت پراکنی و انواع عقده گشایی ها علیه انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی است. هرچه سیاه بین تر، روشنفکرتر.!


منطقا می توان با بسیاری از مواضع فکری و رویکردهای اجتماعی، سیاسی و فرهنگی آیت الله یزدی همراه و همداستان نبود و آنها را تخطئه کرد اما چرا باید با لجاجتی کودکانه و از موضعی «خودروشنفکر» پندار با سخن حق و درست او مخالفت شود؟

2-  بنیاد سخن آیت الله یزدی که بسیار درست است، اشاره به پیشرفت های شگرف و شگفتی است که در سالهای پس از انقلاب اسلامی در حوزه های اجتماعی، اقتصادی، علمی، فرهنگی، هنری، نظامی، آموزشی و ورزشی، با همت و تلاش مردم و نخبگان و عالمان علوم مختلف و هنرمندان و فرهنگیان و مسوولان امین و خادم و ... بدست آمده است. در کنار این همه، فقر و فساد و رانت و تبعیض و فحشا و اختلاس و ربا و ویژه خواری و آپارتاید سیاسی و پدیده ی منحوس و تحریف شده ی آقازادگی هم هست.

خب، مگر انسان عاقلی پیدا می شود تا این پدیده های شوم و زشت و بدترکیب و اهریمنی را نادیده انگارد و صرفا سالهای پس از انقلاب را یکدست سپید و روشن وآبی ببیند و تفسیر و تحلیل کند؟

و مگر خردمندی یافت می شود که خال ها و لک و پیس های مشمئز کننده را بر چهره و سیمای جامعه نبیند؟ بنا نبوده که این پدیده های زشت که در تقابل با جوهره ی انقلاب اسلامی است در گستره ای ناباور، جلوه بفروشد؟

حتما همینطور است و همگان از حضور سرطانی این وضعیت ناخرسندیم و مشاهده ی آن به شدت آزارمان می دهد. و باید تا بکوشیم ریشه اش را از بیخ و بن برکنیم و جامعه را از شرشان ایمن بداریم.


اما همه ی اینها چه ارتباطی به پیشرفت ها و فتح قله های بزرگ دارد؟ بنده از سال 1365 که نوشتن جدی و حرفه ای را در مطبوعات و رسانه ها آغاز کرده ام، همواره و پیوسته در نقد و رد و طرد پدیده های شوم اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و برای تحقق عدالت اجتماعی قلم زده، هشدار داده، و از همان زمان تاکنون بر این مشی و شیوه و سلوک بوده ام. اما در همه ی این سالها، تعالی ها و بالندگی ها و شکوفایی ها را نیز با شوق و لذت به تماشا نشسته ام. و موتور پیشران جامعه را هم دیده ام که حتی فارغ از اصحاب قدرت سیاسی و اقتصادی، می توفد و پیش می رود.


3- بارها نوشته و گفته ام که اگر جامعه را به عنوان یک پیکره و یک ارگانیزم زنده، در نمای درشت (کلوزآپ) ببینیم، و بر آن پایه وضعیت اش را تحلیل کنیم، توسعه نیافتگی فرهنگی و اجتماعی خود را نشان داده ایم و صفت و خصلت جهان سومی خود را فریاد کرده ایم.


پدیده های فردی و اجتماعی را باید در نمای متوسط (مدیوم) تا باز (لانگ) ببینیم تا بتوانیم به تحلیل و تفسیر و دریافتی واقعی و خردمندانه برسیم. بر چهره ی جامعه ایرانی، هم خال لبی زیبا و ابروانی خیره کننده و پیشانی یی بلند و روشن دیده می شود و هم لکه یا لکه هایی سیاه. آنها که این چهره را در نمای نزدیک می بینند، یکی از این دو وضعیت از چشم شان پنهان می ماند. یا خال لب زیبا، یا ابروان دلبربا را می بینند و یا لکه های سیاه و حال برهم زن را. در نتیجه داوری و قضاوت شان، ناقص، غیرواقعی و مضحک می شود چرا که یا فقط زیبایی و روشنایی می بینند یا زشتی و سیاهی.


این گروه در زمره ی کسانی اند که به تعبیر مولوی در شبی تاریک، به اندام های فیل دست می ساییدند و هر کدام بر پایه ی آن بخش از پیکره فیل که لمس می کردند، قضاوت خود را ابراز می کردند. یک می گفت ستون است، دیگری می گفت ناودان است و ...


 سخن پایانی اینکه، پیوسته نق زدن و سیاه دیدن و چشم بستن بر روشنی های جامعه، ممکن است از میان ناآگاهان و گروه های هیجان زده و حتی بعضا ضد ملی، برای ما لایک و هوادار دست و پا کند، اما الزاما ما را در زمره ی آگاهان و خیرخواهان و روشنفکران جامعه قرار نمی دهد. لایک ها و هوادارانِ فضای مجازی و رسانه ای، به معنای درستی مواضع ما و حقیقت خواهی و واقع گرایی و تمنای ما برای اصلاح امور نیست.

*کاش از فرهنگ جهان سومی فاصله بگیریم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۱۲۰۲۲۱۷:۳۰:۱۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
نویسنده ی محترم : مردم بیکار هستند شما می دانی بیکاری چیست ؟؟ تورم و گرانی و فقر پدر مردم را در اورده شما ایران را با چهل سال پیش ترکیه و امارات مقایسه کن چرا اعتبار پاسپورت ما این شکلیه ؟؟ هوا - آب - خاک - برنج - میوه - سبزی - لبنیات - پارازیت و..... نگران آلودگی کدام نباشیم ؟؟ ما نگران آینده ی خود هستیم نگران آینده ی بچه هایمان هستیم داریم به میان سالی نزدیک می شویم نه کار درست حسابی داریم نه سر پناه از کجا معلوم با این همه تلاش و زحمت در دوران پیری خوار و سربار نشویم ؟؟
ناشناس۷۱۲۰۲۹۱۷:۳۸:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
خائنین و مزدوران از پیشرفت کشور می ترسن چون نون این جماعت در زمین گیر شدن کشور است
وهاب۷۱۲۰۵۸۱۸:۰۸:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
انقده ماخوبییییم که نگو
ناشناس۷۱۲۱۱۷۱۹:۰۲:۱۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
ببینید اول بای معیارها را بیان کرد بعد گفت ایا پیشرفت کرده ایم یا نه در مورد پیشفت صنعتی که وضع مشخصه دوستان کارخانه ها را مصادره و ورشکست کدند و الان هم صنعت خوابیده من نمیدونم نظر ایشون چه بوده
محسن۷۱۲۱۲۰۱۹:۰۳:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
آقای نویسنده همانطور که خودتان فرمودید باید قوت ها را در کنار ضعف ها دید (تا جهان سومی نباشیم!). آیا آقای یزدی و دیگرانی مثل شما ضعف ها و اشکالات را هم می بینید و می گویید؟ آ
ناشناس۷۱۲۱۲۹۱۹:۱۰:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
پدربیامرز ، از کدوم پیشرفت حرف میزنی؟! ما از فردای خود مطمئن نیستیم ، لابد از پیشرفت زیادی است ! مردم آنچه را می بینند باور می کنند نه ادعاهای تکراری مسئولین را
ناشناس۷۱۲۱۷۳۱۹:۴۴:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
اشتباه ایشان این است که نسنجیده سخن میگویند، در زمانی که فشارهای اقتصادی آنقدر بر بخش بزرگی از جامعه گسترده است که دیگر کسی (عموم مردم گرفتار ،نه بخشی که از لحاظ اقتصادی و اجتماعی مصونیت دارند) برایش فرق ندارد که مثلا تکنولوژی ساخت اف 35 را داشته باشیم ، سخن گفتن از پیشرفت ، مثل خنجر می ماند. در ثانی وقتی هنوز بعد از 40 سال مناطق فوق محروم داریم ( در کنار مناطق پیشرفته) ، نشان دهنده غلط بودن شیوه رشد است و از همه بدتر ادعای پیشرفتی است که برای عموم مردم قابل درک و لمس نیست زیرا مقایسه صحیح باید با کشورهای مشابه در 40 سال گذشته باشد نه مقایسه خودمان با 40 سال پیش همه میدانیم که ما پیشرفت داشته ایم اما بطور نا متوازن بوده و همین عدم توازن باعث از بین رفتن بسیاری از ظرفیت ها شده، بنابراین غلو کردن در میزان پیشرفت نشان دهنده صداقت در گفتار نیست.
توپانی۷۱۲۲۰۶۲۰:۲۹:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
حضرت آیت الله یزدی فردی عالم وفاضل وسیاست مداری کارکشته هستند.خداوندحفظشان نماید.
ناشناس۷۱۲۲۶۷۲۱:۳۳:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
شیر مادرت حلالت
ناشناس۷۱۲۳۶۲۲۳:۱۴:۱۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
چرا مردم از این حرفها گله نکنند؟ فقر و فاقه کشور را گرفته، هر روز در مسیر کارم تعداد بیشتری از فقرا را می بینم که در سطل آشغال دنبال غذا می گردند، تعداد معتادان وطن بی نهایت شده، بیکاری نابودمان کرده، نزول بانکی کمر اقتصاد و مردم را شکسته، بی تقوایی و بی عملی به دین در حالت اتفجار قرار گرفته، باز هم بشمرم این همه پیشرفت را؟ به خدا من هم مسلمانم هم دلم برای وطنم می سوزد.
ناشناس۷۱۲۳۶۳۲۳:۱۶:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
اگر ما به اندازه چهار صد سال پیشرفت کردیم لابد کره جنوبی و ترکیه و حتا همین امارات که چهل سال پیش عقبتر از کشور ما بوده اند درین مدت به اندازه چهار هزارسال پیشرفت کردند ! واقع بین باشیم .
ناشناس۷۱۲۳۶۹۲۳:۲۲:۲۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
ایا نتیجه این پیشرفت را مردم بایددر زندگی وشهرشان لمس کنند یاخیر؟
ناشناس۷۱۲۳۷۷۲۳:۴۴:۵۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
جناب نبوی کوردلان نمی توانند دست آوردهای نظام اسلامی را که بعد از سال 57 به دست آمده را ببینند چون اینان از حقیقت بیزارند بنا بر این سخن گفتن با این جماعت آب در هاون کوبیدن است.
علی۷۱۲۴۱۵۰۰:۳۰:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
جز در حوزه نظامی در هیچ حوزه دیگه ای پیشرفت نداشتیم
احسان۷۱۲۴۸۴۰۴:۴۷:۲۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
شما چند تا از دستاوردهای مهم رو بگو
ناشناس۷۱۲۵۸۴۰۸:۲۷:۳۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
وقتی مرجعی یا مسئولی صحبتی می کند بر اساس آمار و مدارکی باید باشد . "ما در این 40 سال اندازه 400 سال پیشرفت کرده ایم " خب در چه زمینه ای ؟ بر اساس چه آماری ؟
majid r۷۱۲۶۷۲۰۹:۲۰:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
حقیقت این است که 90 درصد افراد جامعه معیار پیشرفت کشور را پیشرفت و یا پسرفت زندگی خود می بینند. مثلا اینکه تولید فولاد و پتروشیمی و پزشکی و نظامی و .... چند ده برابر شده برایشان مهم نیست. مردم ایران زیر بمباران اخبار منفی قرار دارند و اساسا مغز قدرت تحلیل خودش را از دست می دهد. اینکه فردی 40 سال گذشته ایران را با ترکیه و کره جنوبی و... مقایسه می کند در شرایطی که طی 40 سال پیش ما با یک جنگ 8 ساله و تحریم گوناگون مواجه بوده ایم.

پربحث‌های اخیر

 1. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 2. محمد هاشمی: نتیجه عملکرد دولت روحانی کاهش ارزش پول ملی شد

 3. افت بهای سکه و ارز + جدول

 4. موسوی خوئینی‌ها از هاشمی انتقاد کرد تا روحانی را هدف بگیرد/ انتقاد از افزایش 3 برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری/ یکی از مشاوران دولت تحت تعقیب قرار گرفت

 5. خوب شد ابرقدرت نیستیم آقای خیابانی!

 6. صالحی: توان تولید انبوه IR۸ را داریم/ همه امور هسته ای را طراحی می کنیم

 7. روحانی اهل فناوری؛ مخترعی که امام جماعت است   

 8. شریعتمداری نامه وزیران به رهبر انقلاب برای لوایح FATF را تایید کرد

 9. بازیگر سینما و تلویزیون: همیشه گفته‌ام رهبری را دوست دارم/ انقلاب اسلامی هویت محکمی به ایران در دنیا داد

 10. فشار معیشتی خانوار افزایش یافت، دولت اقدام کند، منتظر نماند/ میزان خط فقر چقدر است؟

 11. حمله به مامور اورژانس با بیل + عکس

 12. پمپئو: ما در راستای تشکیل ائتلاف ضد ایران حرکت می کنیم!

 13. «حمیرا ریگی» سفیر ایران در برونئی شد

 14. واعظی: اگر بتوانیم منسجم عمل کنیم قطعاً از شرایط کنونی به سلامت عبور خواهیم کرد

 15. میرسلیم: در قانون اساسی تعیین سرنوشت مردم برعهده مردم است

 16. قیمت خودروهای داخلی در بازار

 17. دادستان کشور: آمریکا فقط ادعای حمایت از حقوق بشر را دارد

 18. کارکنان دولت سال آینده چقدر حقوق می‌گیرند؟

 19. جان کری: «دونالد ترامپ» باید استعفاء دهد

 20. قطر به مرحله یک چهارم نهایی صعود کرد/ حذف دردناک عراقی ها با بازیکنان سرخابی

 21. سعدی شیرازی قرنها قبل به جلب سرمایه خارجی توجه کرد

 22. بازگشت به آغوش مادر پس از 30 سال   

 23. محسن مسلمان به تیم فوتبال سپاهان پیوست+عکس  

 24. سفیر سوئیس در تهران به وزارت خارجه احضار شد

 25. قابلیت جدید واتس‌اپ؛ فوروارد پیام ممنوع!

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 3. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 4. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 5. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 6. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 7. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 8. ظریف: به شما اطمینان می‌دهم آمریکا نمی‌تواند از برجام خارج شود!   

 9. بیرانوند مغلوب دروازه‌بان عربستان شد + عکس

 10. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 11. چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

 12. جنگ یمن چه تاثیری بر آینده جهان خواهد داشت

 13. افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

 14. کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

 15. ۳عامل موثر در موشک پرانی‌های نتانیاهو

 16. پوری‌حسینی: ممنوع‌الخروجی برای من مجازات نیست

 17. زمان حال را غنیمت بشمار  

 18. پیش‌بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده

 19. محمد هاشمی: نتیجه عملکرد دولت روحانی کاهش ارزش پول ملی شد

 20. احمد توکلی: رهبری نظری درباره پالرمو و CFT به مجمع اعلام نکرده‌اند/ ظریف نتوانست مجمع را درباره لایحه پالرمو قانع کند

 21. هایکو ماس تحریم هواپیمایی ماهان را برای امنیت آلمان ضروری خواند

 22. افت بهای سکه و ارز + جدول

 23. موسوی خوئینی‌ها از هاشمی انتقاد کرد تا روحانی را هدف بگیرد/ انتقاد از افزایش 3 برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری/ یکی از مشاوران دولت تحت تعقیب قرار گرفت

 24. خوب شد ابرقدرت نیستیم آقای خیابانی!

 25. چرا کرباسچی دیروز چند ساعت بازداشت و سپس آزاد شد؟

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 4. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 7. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 8. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 9. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 10. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 11. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 12. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 13. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 14. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 15. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 16. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 17. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 18. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 19. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 20. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 21. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 22. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 23. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

 24. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 25. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

پربحث‌های اخیر

 1. موسوی خوئینی‌ها از هاشمی انتقاد کرد تا روحانی را هدف بگیرد/ انتقاد از افزایش 3 برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری/ یکی از مشاوران دولت تحت تعقیب قرار گرفت

 2. صالحی: توان تولید انبوه IR۸ را داریم/ همه امور هسته ای را طراحی می کنیم

 3. شریعتمداری نامه وزیران به رهبر انقلاب برای لوایح FATF را تایید کرد

 4. «حمیرا ریگی» سفیر ایران در برونئی شد

 5. واعظی: اگر بتوانیم منسجم عمل کنیم قطعاً از شرایط کنونی به سلامت عبور خواهیم کرد

 6. میرسلیم: در قانون اساسی تعیین سرنوشت مردم برعهده مردم است

 7. مستندات جانبازی حسین فریدون موجود است

 8. آزادی آمریکایی، مثل انتخاب بین «پپسی کولا» و «کوکاکولا»ست

 9. صالحی: رهبری اجازه نمی‌دادند صنعت هسته‌ای با برجام متوقف شود

 10. واکنش ایران به SPV متناسب با پیشنهادهای اروپا خواهد بود

 11. آخرین خبرها از استعفای نمایندگان استان اصفهان در مجلس

 12. جهانگیری: دست‌هایی در کار است تا جوانان نسبت به آینده بیمناک شوند

 13. جهانگیری: سردار سلیمانی جان برکف‌ترین انسان کشور است

 14. کواکبیان: ایران مقابل نشست ورشو مقابله به مثل کند

 15. خسارتِ اولین توافق با آمریکا

 16. مجلس، لایحه تفکیک وزارت تعاون،کار و رفاه را به دولت مسترد کرد

 17. شوخی لاریجانی با یک نماینده مجلس

 18. دادستان تهران: حصر باقی است و پوسته آن نیز نشکسته/ صدور کیفرخواست برای یک مقام دولتی که گفته بود «از حصر پوسته‌ای بیشتر باقی نمانده»

 19. رد فعالیت مجدد کانال‌های منتسب به رهبر انقلاب در تلگرام

 20. زمان مناظره دوم زاکانی و تاج‌زاده مشخص شد

 21. جزئیات نامه تعدادی از وزرا به رهبری درباره CFT و پالرمو به روایت مطهری

 22. جنگ روانی و حمله‌های هدفمند اما مبهم

 23. مخالفت مجلس با تحقیق و تفحص از سازمان امور عشایر

 24. آغاز جلسه نوبت بعدازظهر مجلس/ اصلاح قانون بودجه ۹۷ در دستور کار

 25. فراخوان برای تجمع مقابل دفتر سازمان ملل

پربحث‌های دیروز

 1. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 2. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 3. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 4. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 5. محمد هاشمی: نتیجه عملکرد دولت روحانی کاهش ارزش پول ملی شد

 6. احمد توکلی: رهبری نظری درباره پالرمو و CFT به مجمع اعلام نکرده‌اند/ ظریف نتوانست مجمع را درباره لایحه پالرمو قانع کند

 7. موسوی خوئینی‌ها از هاشمی انتقاد کرد تا روحانی را هدف بگیرد/ انتقاد از افزایش 3 برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری/ یکی از مشاوران دولت تحت تعقیب قرار گرفت

 8. چرا کرباسچی دیروز چند ساعت بازداشت و سپس آزاد شد؟

 9. صالحی: توان تولید انبوه IR۸ را داریم/ همه امور هسته ای را طراحی می کنیم

 10. شریعتمداری نامه وزیران به رهبر انقلاب برای لوایح FATF را تایید کرد

 11. چرا موسوی خوئینی‌ها علیه هاشمی سخن گفت؟

 12. سیستم تعریف شده هیئت نظارت بر نمایندگان مجلس کارآمد نیست/ ساختار فعلی مجلس نیاز به بازنگری دارد

 13. «حمیرا ریگی» سفیر ایران در برونئی شد

 14. واعظی: اگر بتوانیم منسجم عمل کنیم قطعاً از شرایط کنونی به سلامت عبور خواهیم کرد

 15. میرسلیم: در قانون اساسی تعیین سرنوشت مردم برعهده مردم است

 16. نوری همدانی: اگر جلوی اسراف‌ها گرفته شود می‌توان امیدوار به رفاه اقتصادی مردم بود/ مردم می‌خواهند در زندگی خود ارزانی را ببینند

 17. خدا یک صبری به نمایندگان بدهد با این هیئت رئیسه!

 18. مستندات جانبازی حسین فریدون موجود است

 19. آزادی آمریکایی، مثل انتخاب بین «پپسی کولا» و «کوکاکولا»ست

 20. لاریجانی: نشست ورشو کنفرانس بازی دشمنان است

 21. وزیر کشور: شکوه حضور مردم در ۲۲ بهمن توطئه دشمن را بر باد می‌دهد

 22. علی‌اکبر صالحی: نگذاشتیم ملت شهد عزتمندی را بچشند

 23. اسامی ۴ نماینده‌ای که با تاخیر به مجلس رسیدند

 24. جهانگیری: دست‌هایی در کار است تا جوانان نسبت به آینده بیمناک شوند

 25. جهانگیری: سردار سلیمانی جان برکف‌ترین انسان کشور است

پربحث‌های هفته

 1. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 2. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 3. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 4. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 5. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 6. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 7. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 8. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 9. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 10. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 11. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 12. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 13. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 14. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 15. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 16. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 17. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 18. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 19. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 20. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 21. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 22. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 23. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 24. مهم‌ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می‌شود؟

 25. آیت‌الله منتظری: من هم یکی از مریدان آقای خامنه‌ای هستم

آخرین عناوین