رونمایی از کانال مالی اروپا برای ارتباط با ایران/ آیا اس پی وی کارآمد خواهد بود؟

گروه جهان الف،   3970921209 ۲۱ نظر، ۵ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
رونمایی از کانال مالی اروپا برای ارتباط با ایران/ آیا اس پی وی کارآمد خواهد بود؟

اس پی وی قرار است به عنوان کانال مالی و تجاری برای صادرات و واردات بین ایران و اتحادیه اروپا عمل کند. با خروج ترامپ از برجام در اواسط اردیبهشت ماه و برگشت تحریم ها علیه ایران، قرار بود بلافاصله مکانیسم مالی ایران و اروپا برقرار شود که این اتفاق با توجه به گفته های طرفین حداکثر تا سه هفته آینده اجرایی خواهد شد.

به گزارش الف، بر اساس صحبت های محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور  و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا باید گفت حداکثر تا اواسط دی ماه از سازوکار مالی اروپا برای ارتباط مالی با ایران(اس پی وی) رونمایی خواهد شد.

محمود واعظی دیروز در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کشورهای اروپایی هم رهبران‌شان و هم وزرای خارجه آنها و حتی مقامات اقتصادی‌شان در تمام تماس‌هایی که با سفرا و مقامات ما داشتند و با وزیر امور خارجه داشتند در اراده اینکه باید این اس پی وی باید برقرار شود تردیدی ندارند و مکانیزم را دارند طراحی می‌کنند و به ما هم گفته‌اند که حداکثر تا دو یا سه هفته آینده انجام می‌شود.

واعظی در ادامه عنوان کرد که کشورهای اروپایی مشکلات و سختی های خود را در مورد فشار‌های آمریکا برای عدم اجرای رابطه مالی را به تهران منتقل کرده اند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه پس از پایان نشست وزرای امورخارجه کشورهای اروپایی در بروکسل از آماده شدن سازوکار ویژه مالی اروپا برای همکاری با ایران خبر داد.

«موگرینی»، با تاکید بر اینکه سازوکار ویژه مالی اروپا یا «اس پی وی» SPV برای همکاری های مالی با ایران تا پایان ماه کنونی اجرایی می شود، گفت: متعهد هستیم که مردم ایران از مزایای لغو تحریم ها بهره مند شوند؛ حتی پس از آنکه آمریکا تصمیم گرفت تحریم ها را دوباره اعمال کند.

این در حالی است که حدود دو هفته قبل رویترز به نقل از تعدادی از دیپلمات‌ها گفته بود در نتیجه تهدیدهای آمریکا هدف مکانیسم ویژه ممکن است تقلیل یافته و تنها به مبادله کالاهای کمتر حساس مانند کالاهای انسانی و غذا محدود شود. رویترز نوشته بود این اقدامات ممکن است کمتر از آن چیزی باشند که ایران برای مقابله با آثار ناشی از بازگشت‌ تحریم‌های آمریکا انتظار دارد.

جزییات راه‌اندازی کانال ویژه مالی با ایران محرمانه است

رویترز: کانال مالی اتحادیه اروپا با ایران شاید فروش نفت را پوشش ندهد

اما محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در پاسخ به ادعای رویترز در مورد حذف فروش نفت از SPV، گفت که فروش نفت، محور کانال مالی اتحادیه اروپا با ایران است.

ظریف در ادامه عنوان کرده بود: به نظر احتیاط بیش از حدی از طرف اروپایی‌ها احساس می‌شود، اروپایی‌ها می‌خواهند بدون هزینه برای رفع نگرانی‌های امنیتی، صرفا از منافع برجام بهره‌مند شوند که این امکان‌پذیر نیست.

به گزارش الف، اس پی وی قرار است به عنوان کانال مالی و تجاری برای صادرات و واردات بین ایران و اتحادیه اروپا عمل کند. با خروج ترامپ از برجام در اواسط اردیبهشت ماه و برگشت تحریم ها علیه ایران، قرار بود بلافاصله مکانیسم مالی ایران و اروپا برقرار شود که این امر بعد از گذشت هفت ماه هنوز اجرایی نشده است.

حال باید دید کانال ویژه مالی دقیقاً چه زمانی راه اندازی خواهد شد، تا چه اندازه با خواست های ایران منطبق است و واکنش دولت ترامپ به این قضیه چگونه است. احتمالاً اگر سازوکار مالی اروپا موجب شود تا تحریم های آمریکا بی اثر شود، پایداری اقتصاد ایران افزایش یابد و دو خواسته های اصلی تهران که تضمین صادرات نفت و تجارت بانک های اروپایی با ایران اجرایی شود احتمال پاسخگویی از جانب آمریکا به آنها محتمل است. اما اگر سازوکار اروپا آن چنان که باید و شاید کار نکند و خواسته های ایران را نیز محقق نکند احتمالاً واشنگتن واکنش چندانی نیز نخواهد داشت.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۷۴۸۵۲۱۵:۲۵:۲۰ ۱۳۹۷/۹/۲۲
بزک نمیر بهار میاد.
ناشناس۶۷۴۹۷۱۱۸:۲۸:۱۷ ۱۳۹۷/۹/۲۲
این کانال ؛ احتمالا همان نفت در برابر غذا خواهد بود
علی۶۷۵۲۶۶۰۷:۱۱:۳۹ ۱۳۹۷/۹/۲۳
۰فعلا با این بهانه دولت دارد دلارهای مردم را ده هزار تومان از دستشان در می آورد و دوباره که معلوم شد اثری نداشته باز حرکت از نو و درآمد دولت از محل فروش دلار گرانتر شده از قبل و کاسبی خوبیه خدا بده برکت .
ناشناس۶۷۴۸۶۷۱۵:۴۷:۰۴ ۱۳۹۷/۹/۲۲
خودتونو گول نزنید... اروپا طرف امریکاست نه ما
ناشناس۶۷۴۹۷۲۱۸:۲۸:۳۸ ۱۳۹۷/۹/۲۲
ما خودمون و گول نمیزینیم و میدونیم این را ولی برجامیون ول کن نیستند
ناشناس۶۷۴۸۷۶۱۵:۵۴:۴۱ ۱۳۹۷/۹/۲۲
سر کاریه..خود برجامی ها هم می دانند..
ناشناس۶۷۴۸۸۱۱۶:۰۰:۲۸ ۱۳۹۷/۹/۲۲
شکلاتی برای غربگراها تا نقض برجام ها را توجیه کنند..
ناشناس۶۷۴۹۹۳۱۸:۵۸:۵۸ ۱۳۹۷/۹/۲۲
کارتون گالیور زیاد تماشا کردین همش فاز منفی میدین ( من میدوونم . . . برجام هم درقبال هزینه های حساب شده و حساب نشده ای که براش پرداخت شد فرصتهای زیادی برامون داشت لعضی درست استفاده شد و بعضی هدر رفت این فرایند هم میتونه فرصتهای مفیدی برامون ایجاد کنه و تا اینجا هرچند کُند بوده اما قدم مهمی هست که حتی هم پیمانان سنتی آمریکا حاضر شدن قانون یکه تازی نهاد مالی و کدخدایی سیاسی آمریکا را تصعیف کنند و دور بزنند البته راه دشواری پیش رو داریم که هم برای ما و هم برای اروپایی ها پر از آزمون و خطاست اما اگر مدبرانه عمل کنیم فواید زیادی برامون خواهد داشت
ناشناس۶۷۴۹۰۲۱۶:۲۷:۴۱ ۱۳۹۷/۹/۲۲
آیا (SPV) همان نفت در برابر غذا نیست ؟!
ناشناس۶۷۴۹۸۱۱۸:۳۷:۵۳ ۱۳۹۷/۹/۲۲
احتمالا نفت در برابر رب گوجه فرنگی خواهد بود
علی 671۶۷۴۹۱۴۱۶:۵۰:۵۴ ۱۳۹۷/۹/۲۲
بزک نمیر بهار میاد .این ها با این رفتارشان دست ایران را خوانده اند و مرتب وعده می دهند ومی دانند که ایران هم منتظر می ماند و آخرش آب پاکی را روی دست این آقایون می ریزند و خلاس.آب از آب هم از طرف ایران تکان نمی خورد .می گویند تلاش کردیم نشد .علی برکت الله
ناشناس۶۷۴۹۳۶۱۷:۳۱:۳۴ ۱۳۹۷/۹/۲۲
بالاخره معلوم خواهد شد که آیا اروپا مستعمره امریکا است یا نیست ؟ مستعمره ای که برخلاف سایر مستعمرات ملتهای اروپایی خود خبر ندارند که مستعمره امریکا هستند ......
ناشناس۶۷۴۹۴۴۱۷:۴۷:۴۰ ۱۳۹۷/۹/۲۲
حالا اینقدر بشینید میزگرد تشکیل بدید ک کارآمد هست یا نه تا مثل برجام خاک بسرش بریزید
ناشناس۶۷۴۹۶۲۱۸:۱۰:۳۴ ۱۳۹۷/۹/۲۲
حالا شما ها چرا ناراحت هستید ؟ دلار 9 تومن شده
ناشناس۶۷۴۹۸۸۱۸:۵۲:۰۶ ۱۳۹۷/۹/۲۲
سرکاریه
ناشناس۶۷۴۹۹۶۱۹:۰۰:۵۳ ۱۳۹۷/۹/۲۲
برجام هم درقبال هزینه های حساب شده و حساب نشده ای که براش پرداخت شد فرصتهای زیادی برامون داشت بعضی درست استفاده شد و بعضی هدر رفت این فرایند هم میتونه فرصتهای مفیدی برامون ایجاد کنه و تا اینجا هرچند کُند بوده اما قدم مهمی هست که حتی هم پیمانان سنتی آمریکا حاضر شدن قانون یکه تازی نهاد مالی و کدخدایی سیاسی آمریکا را تصعیف کنند و دور بزنند البته راه دشواری پیش رو داریم که هم برای ما و هم برای اروپایی ها پر از آزمون و خطاست اما اگر مدبرانه عمل کنیم فواید زیادی برامون خواهد داشت
ناشناس۶۷۵۱۰۰۲۱:۳۲:۰۰ ۱۳۹۷/۹/۲۲
متاسفانه دولت فکر می کنه اخبار فقط از مسیر آنها به مردم میرسه ...همه می دانیم شرکتهای اروپایی تماما خصوصی هستند و هیچ ربطی به کشور متبوعشان ندارد و دولت فقط بحث مالیات و تسریع معامله آنها و خدمات تضمینی برای آنها را دارد و هیچ کمپانی حاضر به ریسک و ضرر در بورس به خاطر معامله با ایران نیست و نمی خواهد بازار امریکا را به خاطر ایران از دست بدهد..این راه کار جدید هم فقط دارو و مواد غذایی است و هیچ پولی بابت نفت به ما تعلق نمی گیرد..دولت با مردم رو راست باشد...
Latif۶۷۵۱۶۲۲۳:۱۹:۲۳ ۱۳۹۷/۹/۲۲
خداوند بندگانش را به سبر و بردباری فرا میخواند با مذاکره و گفتگوی مشکل حل خواهد شد انشالله افکار و اعمال دکتر ظریف نتیجه خواهد داد قبل از شروع فعلا ارزش دلار پنجاه درصد پایین اومده سالی که نکوست از بهارش پیداست که
ناشناس۶۷۵۲۴۴۰۲:۲۷:۳۵ ۱۳۹۷/۹/۲۳
در اروپا دولتها نمیتوانند شرکت های خصوصی رو مجبور به استفاده از SPV بکنند، و مشکل اینجاست که درصد بسیار زیادی از شرکت هایی که از بیم تحریم های آمریکا روابطشون با ایران رو قطع کردند همه شان خصوصی هستند و تعداد اینها خیلی بیشتر از معدود شرکت هایی هست که ممکن هست منافعشون در ایران رو به آمریکا ترجیح بدهند. مشکل ایران تنها از طریق صلح با همسایگان، تنش زدایی در سطح بین الملل و گفت و گوی مستقیم با آمریکا حل خواهد شد. باید تغییرات اساسی در کشورمان ایجاد بشه.
جواد۶۷۵۳۵۲۱۰:۰۸:۵۱ ۱۳۹۷/۹/۲۳
با این سرعتی که داریم پیش میریم می ترسم کار به معاملات پایاپای قرون قبل از میلاد مسیح برسد .
ناشناس۶۷۵۴۱۱۱۱:۱۴:۲۰ ۱۳۹۷/۹/۲۳
دشمن داخلی است تحریم داخلی است

پربحث‌های امروز

 1. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 2. افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

 3. کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

 4. زمان حال را غنیمت بشمار  

 5. ظریف: به شما اطمینان می‌دهم آمریکا نمی‌تواند از برجام خارج شود!   

 6. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 7. چرا موسوی خوئینی‌ها علیه هاشمی سخن گفت؟

 8. چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

 9. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 10. چرا کرباسچی دیروز چند ساعت بازداشت و سپس آزاد شد؟

 11. پیش‌بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده

 12. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 13. پوری‌حسینی: ممنوع‌الخروجی برای من مجازات نیست

 14. ماجرای تلخ خواب ابدی زوج جوان و فرزند ۱۳ ساله

 15. تازه‌ترین جزئیات از وضعیت خبرنگار پرس تی‌وی

 16. کره جنوبی - بحرین؛ ببر‌ها با «سون» در پی صعود آسان/ قطر - عراق؛ جدال حساس مدعیان کوچک

 17. بیرانوند مغلوب دروازه‌بان عربستان شد + عکس

 18. فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج انتخاب شد

 19. آیا جمهوری خواهان، ترامپ را دور می‌زنند؟

 20. قرارداد مسلمان با ذوب‌آهن فسخ شد

 21. خدا یک صبری به نمایندگان بدهد با این هیئت رئیسه!

 22. تصدی‌گری دولت در صنعت خودرو خاتمه می‌یابد

 23. بیش از یک سوم سرطان‌ها قابل پیشگیری است

 24. علت بستری اکبر عبدی در بیمارستان مشخص شد

 25. افتتاح کارخانه ۲.۵ میلیون تنی گندله سازی بوتیای ایرانیان

پربحث‌های دیروز

 1. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 2. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 3. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 4. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 5. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 6. ساختمان های خالی دانشگاه آزاد را به کسب و کارها بدهید، نه دانشجویان پولی

 7. واکنش سازمان بازرسی به افزایش ناگهانی قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو: اگر مجوزی نداشته باشند، اقدام می‌کنیم!

 8. پرواز هواپیماهای ماهان ایر به آلمان ممنوع شد

 9. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 10. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 11. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 12. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 13. همتی اعلام کرد: آغاز واردات نفت از ایران توسط ژاپن از امروز/ بازار ارز و صرافی‌ها خلوت است؛ بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

 14. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 15. مردم خواهان اجباری شدن نصب کارتخوان در مطب‌ها شدند/ درآمد یک پزشک یک میلیون تومان است!

 16. راغفر: ما به‌تدریج شاهد فرسایش شدید آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی مثل عدالت اجتماعی شدیم

 17. روحانی در واکنش به گزارش تخلف دارویی: ان‌شاءالله که صحت ندارد

 18. نظرسنجی AFC بین بیرانوند و دروازه‌بان عربستان + لینک

 19. خط فقر در تهران ۴ میلیون و ۵۹۲ هزار تومان است

 20. جزئیات دستگیری اسماعیل بخشی؛ وی از صبح روز گذشته متواری شده بود

 21. پوری حسینی: به من نگفته‌اند ممنوع‌الخروجم

 22. افشای لیست موسسات فرهنگی که کمک دریافت کرده‌اند  

 23. ۴۰ سال پس از پیش‌بینی درست کارتر

 24. رانندگی خوب مردم و کسری بودجه دولت!

 25. سکه ۴ میلیون و ۶۸ هزار تومان شد/ دلار ۱۱۶۵۰ تومان

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 4. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 8. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 9. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 10. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 11. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 12. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 13. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 14. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 15. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 16. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 17. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 18. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 19. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 20. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 21. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 22. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 23. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 24. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

 25. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

پربحث‌های اخیر

 1. عراقچی: اجازه ائتلاف سازی علیه منافعمان را به هیچ کشوری نمی‌دهیم

 2. حمایت ایران از دولت قانونی و ملت ونزوئلا

 3. تازه‌ترین جزئیات از وضعیت خبرنگار پرس تی‌وی

 4. ظریف: آمریکا هنوز حقوق مدنی زنان و مردان سیاه‌پوست را نقض می‌کند

 5. شمخانی: اگر اروپا در پرداخت هزینه‌ حفظ برجام مردد است، معطلش نمی‌مانیم

 6. هشدار جدی پنتاگون؛ پایگاه‌های نظامی آمریکا به شدت آسیب پذیرند

 7. آیا جمهوری خواهان، ترامپ را دور می‌زنند؟

 8. نتانیاهو: ایران قدرتمندترین نیروی اسلامی است

 9. کره‌شمالی یک مقر موشکی اعلام نشده دارد!

 10. اخبار ضد و نقیض در مورد کشته شدن پسر رهبر طالبان

 11. پیام تهدیدآمیز اخیر وزیر خارجه آمریکا در سفر به عراق چه بود؟

 12. هایکو ماس تحریم هواپیمایی ماهان را برای امنیت آلمان ضروری خواند

 13. بازی تکراری نتانیاهو در سوریه!

 14. صادرات نفت عربستان رکورد زد

 15. جنگ یمن چه تاثیری بر آینده جهان خواهد داشت

 16. اردوغان فردا در روسیه

 17. سراشیبی سقوط و پایان صدارت اقتصادی آمریکا بر جهان

 18. ادعای وجود یک مقر موشکی اعلام‌نشده در کره شمالی

 19. رئیس‌جمهور سودان فردا به قطر می‌رود

 20. فرانسه سفیر ایتالیا را احضار کرد

 21. المرزوقی: امارات به دنبال از بین بردن دموکراسی در تونس است

 22. ترامپ: چوب جادویی پیدا کرده‌ام

 23. چاووش‌اوغلو: تنها ترکیه به آرامش و ثبات در سوریه می‌اندیشد

 24. برنی سندرز: ترامپ مردم آمریکا را بر مبنای جنسیت و رنگ پوست تقسیم بندی کرد

 25. کوربین: طرح «برگزیتِ» شکست سنگینی خورده است

پربحث‌های دیروز

 1. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 2. پرواز هواپیماهای ماهان ایر به آلمان ممنوع شد

 3. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 4. نتانیاهو: نیروی هوایی ما به سوریه حمله کرد

 5. عراقچی: اجازه ائتلاف سازی علیه منافعمان را به هیچ کشوری نمی‌دهیم

 6. حمله اسرائیل به سوریه پیامی برای ایران بود؟

 7. حمایت ایران از دولت قانونی و ملت ونزوئلا

 8. بیانیه کاخ سفید درباره خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی توسط ترامپ

 9. ظریف: آمریکا هنوز حقوق مدنی زنان و مردان سیاه‌پوست را نقض می‌کند

 10. شمخانی: اگر اروپا در پرداخت هزینه‌ حفظ برجام مردد است، معطلش نمی‌مانیم

 11. هشدار جدی پنتاگون؛ پایگاه‌های نظامی آمریکا به شدت آسیب پذیرند

 12. طعنه ترامپ به پلوسی: خیابانهای سان فرانسیسکو را تمیز کنید؛ چندش‌آور است

 13. دومین جلسه دادگاه «مرضیه هاشمی» چهارشنبه تشکیل می‌شود

 14. آقای پمپئو تاریخ‌ کشورتان را بخوانید

 15. آلمان هواپیمایی ماهان را تحریم می‌کند

 16. رئیس‌جمهور سودان فردا به قطر می‌رود

 17. فرانسه سفیر ایتالیا را احضار کرد

 18. المرزوقی: امارات به دنبال از بین بردن دموکراسی در تونس است

 19. ترامپ: چوب جادویی پیدا کرده‌ام

 20. چاووش‌اوغلو: تنها ترکیه به آرامش و ثبات در سوریه می‌اندیشد

 21. برنی سندرز: ترامپ مردم آمریکا را بر مبنای جنسیت و رنگ پوست تقسیم بندی کرد

 22. کوربین: طرح «برگزیتِ» شکست سنگینی خورده است

 23. وعده جدید اردوغان درباره سوریه

 24. مقام اروپایی: فرانسه برای میزبانی از مکانیسم مالی اروپا و ایران آمادگی دارد

 25. حمایت پامپئو و بولتون از اقدام آلمان علیه ماهان‌ایر

پربحث‌های هفته

 1. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. پرواز هواپیماهای ماهان ایر به آلمان ممنوع شد

 4. تکلیف ما و اروپای در حال گذار

 5. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 6. دونالد ترامپ و حنایی که دیگر رنگی ندارد/ آیا سال ۲۰۱۸ نقطه اوج سقوط آمریکا بود؟

 7. ترامپ: کاری که با ایران کردم، معجزه‌آسا بود

 8. ظریف: بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی نقض آزادی بیان است

 9. ۴۸ درصد مردم آمریکا در مرز خط فقر زندگی می‌کنند

 10. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 11. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 12. از ملانی فرانکلین تا مرضیه هاشمی

 13. ترامپ به پرتاب ماهواره‌بر ایرانی واکنش نشان داد

 14. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 15. فرزندان مجری بازداشت‌شده پرس‌تی‌وی به دادگاه آمریکا احضار شده‌اند

 16. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 17. روسیه: مذاکره درباره برنامه موشکی ایران تحت فشار آمریکا نشدنی است

 18. ائتلاف شوم عربستان و امارات برای شکست قطر

 19. موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 20. آمادگی افغانستان برای تامین نیاز کارخانجات ایران

 21. پاسخ سوریه به حملات هوایی اسرائیل در جنوب دمشق

 22. نتانیاهو: نیروی هوایی ما به سوریه حمله کرد

 23. ضرورت حمایت از موضع مستقل مالزی در برابر اسرائیل

 24. سرانجام مبهم برگزیت و بحران در دولت انگیس/ جدال کوربین و ترزا می به کجا خواهد انجامید

 25. عراقچی: اجازه ائتلاف سازی علیه منافعمان را به هیچ کشوری نمی‌دهیم

آخرین عناوین