پشت پرده تحولات داخلی عربستان/ خاشقجی در جنگ قدرت پسر عمو‌ها چه نقشی داشت؟

گروه جهان الف،   3970919018
 پشت پرده تحولات داخلی عربستان/ خاشقجی در جنگ قدرت پسر عمو‌ها چه نقشی داشت؟

پس از دیدار محرمانه محمد بن سلمان و داماد ترامپ، دستور بازداشت بیش از ۲۰۰ تن از شاهزادگان سعودی و بازرگانان عربستان صادر شد.

جنایت قتل وحشیانه جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی به درگیری‌ها و رقابت قدرت در خاندان حاکم عربستان دامن زده است، اقدامی که در نتیجه افزایش حجم رویکرد‌های متهورانه محمد بن سلمان ولیعهد این کشور به وقوع پیوست.

شاخص‌های درگیری و جنگ قدرت در نزد خاندان حاکم عربستان در ژانویه سال ۲۰۱۵ رونمایی شد. جایی که عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سابق عربستان در داخل بیمارستان جان خود را از دست داد.

پشت پرده تحولات داخلی عربستان/ خاشقجی در جنگ قدرت پسر عمو‌ها چه نقشی داشت؟

در آن زمان یکی از منابع سعودی در داخل بیمارستان اعلام می‌کند که فرزندان ملک عبدالله و اطرافیان وی برای مدت کوتاهی از اعلام این موضوع به ملک سلمان که جانشین و ولیعهد پادشاه بود، خودداری کردند، آن‌ها شاید با این اقدام تصور می‌کردند، بتوانند حاکمیت کاخ پادشاهی را در دست داشته باشند و مناصب عالی رتبه را برای افراد نزدیک به خاندان خود در اختیار بگیرند.

یک منبع که خواستار عدم افشای نام خود شده است، با اشاره به زمان مرگ ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان می‌نویسد که سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد وقت عربستان در روز ۲۳ ژانویه به بیمارستان آمد و سعی کرد ملک سلمان را ببیند. خالد التویجری رئیس دفتر پادشاهی عربستان که حافظ اموال خانواده پادشاه نیز بود، گفت که پادشاه در حال استراحت است. اما واقعیت این بود که ملک عبدالله مرده بود. هنگامی که سلمان واقعیت ماجرا را فهمید، سیلی محکمی به صورت التویجری زد. او مدتی بعد از به قدرت رسیدن ملک سلمان از تمامی مناصب خود برکنار شد و در سال ۲۰۱۷ نیز از جمله بازداشت شده‌های هتل ریتز کارلتون بود. او با وجودی که مبلغ قابل توجهی از اموال خود را برای آزادی اش تحویل داد، اما همچنان تحت اقامت اجباری قرار دارد.

پشت پرده تحولات داخلی عربستان/ خاشقجی در جنگ قدرت پسر عمو‌ها چه نقشی داشت؟

خالد التویجری و ملک عبدالله


در همین رابطه اخیراً نیز برخی کارشناسان آمریکایی و سعودی اطلاعاتی را در رابطه با جنگ قدرت در داخل خاندان حاکم عربستان منتشر کردند. بر اساس اطلاعات جاسوسی که در این زمینه وجود دارد جمال خاشقجی به دست تیمی از نیرو‌های واکنش سریع عربستان ترور شده که ۱۸ ماه قبل از این عملیات توسط کاخ پادشاهی عربستان در ریاض تشکیل شده بود.

بر اساس این گزارش مقالات تحریک آمیز خاشقجی و مناسبات وی با قطر و ترکیه باعث شده بود ولیعهد عربستان به صورت روزافزونی به وی حساس شود. او در جولای سال ۲۰۱۸ دستور بازگرداندن خاشقجی به کشور را صادر کرد، اما سرویس اطلاعات آمریکا معنای این دستور را هنگامی متوجه شد که سه ماه بعد خاشقجی در ترکیه ربوده شد.

آمریکا جنگ قدرت موجود در عربستان را از نزدیک زیر نظر دارد. جارد کوشنر داماد و مشاور ویژه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از افراد نزدیک به محمد بن سلمان به شمار می‌رود. وی در اواخر اکتبر سال گذشته میلادی در سفر اختصاصی به عربستان رفت.

پشت پرده تحولات داخلی عربستان/ خاشقجی در جنگ قدرت پسر عمو‌ها چه نقشی داشت؟

خالد التویجری


جزئیات مذاکرات انجام شده در این دیدار برای کسی فاش نشد، اما یک هفته بعد از این دیدار بود که محمد بن سلمان در یک کودتای داخلی اقدام به بازداشت بیش از ۲۰۰ تن از شاهزادگان سعودی و بازرگانان این کشور کرد و آن‌ها را در هتل ریتز کارلتون در ریاض نگه داشت تا از آن‌ها باج گیری کند.

افراد خاندان حاکم پادشاهی عربستان در چارچوب جنگ قدرت موجود میان خود از یکدیگر جاسوسی می‌کنند. یکی از فرزندان ملک عبدالله از شنود تلفن‌های بسیاری از شاهزادگان خبر داد. همچنین یکی از شاهزادگان سعودی اعلام کرد که شاهزادگان طرفدار عبدالله یک دستگاه چینی خریداری کرده‌اند که می‌تواند رمز‌های تلفن همراه واقع شده در ۱۰۰ یاردی را بدون در اختیار داشتن آن تلفن، باز کند و اطلاعات آن را به سرقت ببرد.

همچنین گفته می‌شود که دستگاه‌های جاسوسی و شنود به وفور در بسته‌های سیگار و بخش‌های مختلف کاخ‌های ریاض توزیع شده‌اند.

یکی از افراد نزدیک به ملک سلمان و محمد بن سلمان سعود القحطانی است. او وکیل و عضو سابق نیروی هوایی ارتش است که سابقه درخشانی در هک پست‌های الکترونیکی و سایت‌های ارتباط جمعی دارد. وی در ابتدا به این علت که یکی از مشاوران التویجری در کاخ پادشاهی بود مورد سوءظن محمدبن‌سلمان قرار گرفت.

یکی از افراد حاضر در کاخ پادشاهی می‌گوید که القحطانی مدت‌ها مورد بازجویی و شکنجه قرار گرفت. اما در نهایت توانست اعتماد محمد بن سلمان را به خود جلب کند.

پشت پرده تحولات داخلی عربستان/ خاشقجی در جنگ قدرت پسر عمو‌ها چه نقشی داشت؟

سعود القحطانی


القحطانی در ژوئن سال ۲۰۱۵ با یک تیم هکری ایتالیایی تماس گرفت و برخی ادوات محرمانه اینترنتی را را از آن‌ها درخواست کرد. وی در ادامه با این تیم هکری ارتباط گرفته و گفت که دفتر پادشاهی عربستان تمایل دارد همکاری‌های ثمربخش و مشارکت طولانی مدت و استراتژیک با این تیم داشته باشد.

کارشناسان سعودی و آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که قحطانی فرمانده عملیات و جمع آوری اطلاعات در خصوص ترور خاشقجی بوده است.

تیم ملک سلمان بلافاصله بعد از به قدرت رسیدن وی سعی کردند جنگ قدرت در خاندان حاکم را به خوبی مدیریت کنند. وی بلافاصله بعد از رسیدن به تخت پادشاهی ترکی و مشعل دو تن از فرزندان عبدالله را از مناصب خود در امارت ریاض و مکه برکنار کرد.

محمد بن سلمان ۲۹ ساله را وزیر دفاع قرار داد و محمد بن نایف مورد اعتماد آمریکایی‌ها را جانشین مقرن بن عبدالعزیز ولیعهد سابق کرد. محمد بن سلمان در ادامه به عنوان جانشین رئیس شورای وزیران انتخاب شد و رسماً وارد زنجیره پادشاهی در عربستان شد.

کودتای داخلی که محمد بن سلمان ترتیب داده بود در سال گذشته به اوج خود رسید. او نگرانی عمده‌ای نسبت به زندگی خود داشت. ملک سلمان محمد بن نایف را از سمت خود خلع کرد و فرزندش را جانشین او کرد.

در سال ۲۰۱۶ جوزف وستوال سفیر سابق آمریکا در عربستان سعی کرد با محمد بن نایف ولیعهد این کشور دیدار داشته باشد، اما او را از فرودگاه بازگردانده و ترتیب دیدار وی با محمد بن سلمان را مهیا کردند.

پشت پرده تحولات داخلی عربستان/ خاشقجی در جنگ قدرت پسر عمو‌ها چه نقشی داشت؟

محمد بن نایف


واشنگتن پست نوشت: یکی از مسئولان عالی‌رتبه اطلاعاتی عربستان به نام سعد الجبری که برای مدت طولانی در این سمت بود، در یک سفر شخصی به آمریکا سفر کرده و با جان برنان مدیر سابق سرویس جاسوسی این کشور دیدار کرد. الجبری که از نزدیکان محمد بن نایف بود، در خصوص این دیدار اطلاعی به ملک سلمان نداده بود. او بلافاصله بعد از بازگشت به ریاض از سمت خود برکنار شد و الان در تبعید زندگی می‌کند.

از ابتدای بهار سال ۲۰۱۷ مسئولان سعودی برنامه محرمانه‌ای را برای ربایش و بازداشت عناصر منتقد خود در مراکز محرمانه طراحی کرده‌اند. این موضوع را کارشناسان سعودی و آمریکایی مطلع مورد تاکید قرار می‌دهند. این برنامه شامل حضور تیمی ویژه است که طبق هماهنگی با مرکز مطالعات و امور رسانه‌ای دفتر پادشاهی عربستان به ریاست القحطانی فعالیت می‌کرد. ترکی الشیخ یکی دیگر از مشاوران بن سلمان است که مسئولیت بازجویی از افراد بازداشت شده را بر عهده داشت.

در می‌سال ۲۰۱۸ یعنی تنها یک ماه قبل از صدور مجوز رانندگی زنان در عربستان، تعداد قابل توجهی از فعالان حقوق زنان در این کشور بازداشت شدند.

پشت پرده تحولات داخلی عربستان/ خاشقجی در جنگ قدرت پسر عمو‌ها چه نقشی داشت؟

قحطانی و احمد العسیری


محمد بن سلمان نمی‌خواست افتخار اصلاحات ظاهری خود در اعطای مجوز رانندگی به زنان را با کسی تقسیم کند. بدرفتاری‌ها با این افراد در بازداشتگاه‌های سعودی به حدی است که گفته می‌شود یکی از آن‌ها قصد خودکشی داشته، اما ناکام مانده است.

در حال حاضر ۱۸ فرد سعودی به اتهام معاونت در عملیات ترور جمال خاشقجی بازداشت هستند. از جمله این افراد ماهر مطرب افسر سابق اطلاعات عربستان و محافظ شخصی محمد بن سلمان است که مسئولان سعودی وی را فرمانده تیم ترور خاشقجی معرفی می‌کنند. همچنین قحطانی و احمد العسیری نیز از سمت‌های خود کنار گذاشته شده‌اند. قحطانی یکی از ۱۷ فرد سعودی است که وزارت امور مالی آمریکا تحریم‌هایی را ضد وی اعمال کرده است.

منبع: مشرق

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. در دیدار رییس جمهور چه گفتیم چه شنیدیم؟/ از اختیاراتی که داریم تا اختیارات ویژه‌ای که می‌خواهیم!

 2. توضیحات وزارت اطلاعات درباره کارتخوان‌های دفتر وزیر نفت

 3. ژست‌های «هادی رضوی» در دادگاه  

 4. مدیر شبکه پنج سیما برکنار شد

 5. ظریف : پیشنهاد امضای تعهدنامه عدم تجاوز به کشورهای حاشیه خلیج فارس را دادیم

 6. ناگفته‌های خانم ناظم از آشپزی برای دانش‌آموزان مدرسه‌ای دورافتاده/ اینجا با حلبی‌آباد هیچ فرقی ندارد!+ عکس

 7. واژه غلط "تماشاگرنما" را چه کسی به فوتبال ایران آورد؟

 8. هیچ تصمیمی در صنعت خودروسازی بدون دخالت دولت گرفته نمی‌شود

 9. "دوشنده مشکله هرآن علی علی سسله"  

 10. ماجرای حضور قوچان نژاد در پرسپولیس چیست؟

 11. گفتار ۵ اندیشمند غیرمسلمان در مورد امام علی (ع) ‏

 12. افزایش واردات نفت چین از ایران

 13. کودکان بدغذا را چگونه غذاخور کنیم؟

 14. نگاه امیرالمومنین(ع) به «ژن‌های خوب»/ حکومت علوی با مفسدان و اختلاسگران و اشرافی‌گران چگونه برخورد می‌کرد؟

 15. اهدای خون در شب ۲۱ رمضان  

 16. حمایت از ۶۰۰ هزار واحد تولیدی کوچک برای رسیدن به رونق تولید/ دولت برای تولیدکنندگان کوچک برنامه تشویقی در نظر بگیرد

 17. نبض اقتصاد جهان میان امواج تنگه هرمز/ پروژه عربستان و امارات برای دور زدن شاهراه انتقال نفت در ایران به کجا رسید؟

 18. زنگ خطری که با ۵ هشدار «سید حسن نصرالله» به صدا درآمد/ بوی خطر به مشام می‌رسد!

 19. برانکو: اگر وزیر پرسپولیسی است باید به آن افتخار کند/ مربیان کروات موفق‌تر بودند یا پرتغالی‌ها؟!

 20. کلیپ احساسی و جذاب رمی‌ها به مناسبت وداع با دروسی   

 21. تیراندازی در مراسم شب قدر در کرمانشاه/ رییس پلیس آگاهی اسلام آبادغرب به شهادت رسید+ عکس

 22. زوایایی پنهان از شب قدر که شاید از آن‌ها بی‌خبر باشید

 23. مراسم سوگواری شهادت حضرت امیرالمؤمنین در حسینیه امام خمینی(ره)

 24. آتش‌سوزی کارگاه تولید کفش در خیابان سپهسالار تهران+ عکس

 25. بقایی و مشایی از اوین به مرخصی آمدند

پربحث‌های دیروز

 1. آقای ظریف این هم بجا نبود

 2. در دیدار رییس جمهور چه گفتیم چه شنیدیم؟/ از اختیاراتی که داریم تا اختیارات ویژه‌ای که می‌خواهیم!

 3. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 4. مداح هتاک به بزرگان اهل سنت به دادسرا احضار شد

 5. بازیگرانی که باید پول‌های مشکوک را پس بدهند + جدول اسامی

 6. بازار مسکن و افزایش شدید قیمت اجاره‌ها؛ وعده‌هایی که محقق نشد/ دولت برنامه‌ای برای مسکن ندارد!

 7. توضیحات وزارت اطلاعات درباره کارتخوان‌های دفتر وزیر نفت

 8. وقتی «دختران انقلاب» فراموش می‌شوند و «دخترکان ضدانقلاب» جای آنها را می‌گیرند!

 9. فریادهای نمایندگان در حمایت از لاریجانی؛ «شیر است!»

 10. خیز فراکسیون‌ها برای کرسی‌های هیئت رئیسه/ رقابت دوباره عارف و لاریجانی

 11. چهارمین جلسه محاکمه داماد وزیر کار/ متهم دلاویز:‌ هادی رضوی فردی تندخو، و عصبی‌مزاج است

 12. قاچاق بنزین از اوپک ایران  

 13. تهیه‌کننده و مدیر و ناظر برنامه موهن شبکه پنج اخراج شدند/ مدیر شبکه توبیخ شد

 14. حقایقی که از اقتصاد ونزوئلا نمی‌دانید!

 15. تا زمانی که سعودی‌ها و اماراتی‌ها دوشیده می‌شوند؛ جنگ چرا؟

 16. اتفاقی عجیب در کشتی آزاد جام ساساری/ گرمکن ورزشی طلای یخکشی را بر باد داد!

 17. ترکیب اعضای هیات رئیسه مجلس؛ ۵ ولایی، ۴ امیدی + جدول

 18. ژست‌های «هادی رضوی» در دادگاه  

 19. اقدام وحشیانه با دو مرد بی‌خانمان  

 20. ظریف: سخن گفتن کافی نیست، اروپایی‌ها باید اقدام عملی کنند/ توافق هسته‌ای را نقض نکردیم

 21. (تصاویر +16) مردگانی که هرگز دفن نمی‌شوند  

 22. چرا سازمان هواشناسی طوفان تهران را پیش‌بینی نکرده بود؟

 23. مصاحبه ظریف با شبکه سی ان ان  

 24. لاریجانی: امیدواریم بتوانیم مشکلات مردم را برطرف کنیم

 25. مدیر شبکه پنج سیما برکنار شد

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آقای ظریف این هم بجا نبود

 3. صدای خاموش تجرد قطعی

 4. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 5. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 6. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 7. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 8. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 9. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 10. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 11. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 12. در دیدار رییس جمهور چه گفتیم چه شنیدیم؟/ از اختیاراتی که داریم تا اختیارات ویژه‌ای که می‌خواهیم!

 13. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 14. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 15. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 16. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 17. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 18. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 19. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 20. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 21. ساختمان های کره شمالی‎  

 22. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 23. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 24. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 25. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

پربحث‌های اخیر

 1. نبض اقتصاد جهان میان امواج تنگه هرمز/ پروژه عربستان و امارات برای دور زدن شاهراه انتقال نفت در ایران به کجا رسید؟

 2. زنگ خطری که با ۵ هشدار «سید حسن نصرالله» به صدا درآمد/ بوی خطر به مشام می‌رسد!

 3. عراقچی: آماده مذاکره با کشورهای حوزه خلیج فارس بر پایه احترام و منافع متقابل هستیم

 4. کارشناس‌آمریکایی: جنگ اقتصادی آمریکا، مردم ایران را هدف گرفته است

 5. انتخابات اروپا؛ ملی‌گرایان بر فهرست مورد حمایت ماکرون پیروز شدند

 6. آمریکا مدعی حمله به مواضع «الشباب» شد

 7. بالگردهای مصری به کمک صهیونیست‌ها شتافتند  

 8. چرا آمریکا سفر عبدالمهدی به واشنگتن را لغو کرد؟

 9. احتمال مشارکت نتانیاهو در کنفرانس منامه

 10. حمله به یک کلیسا در بورکینافاسو/ ۳ نفر کشته شدند

 11. یک مقام دیگر دولت ترامپ کناره‌گیری کرد

 12. ترکیه: برای دفاع از خود به «اس-۴۰۰» نیاز داریم

 13. سندرز: آزمایش‌های موشکی اخیر کره‌شمالی باعث آزار ترامپ نشده است

 14. روحانی به میشل عون: تنها راه مقابله با متجاوزین، ایستادگی و مقاومت است

 15. انفجار در شهر «هالبرشتات» آلمان/ منازل اطراف تخلیه شدند

 16. ترامپ: رسانه‌ها و دموکرات‌ها از من عذرخواهی کنند

 17. گراهام: با فروش سلاح به سعودی‌ها مخالفم

 18. ایاد علاوی در دیدار با ظریف چه گفت؟

 19. انتقاد «پیونگ‌یانگ» از رزمایش‌های اخیر آمریکا و کره جنوبی

 20. ظریف: پیمان منطقه‌ای عدم تجاوز را در عراق پیشنهاد کردم

 21. سخنگوی کاخ سفید: ترامپ و کیم درباره بایدن هم‌نظرند

 22. هیچ کس نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در الجزایر نشد

 23. موضعگیری عراقچی در مسقط درباره هرگونه گفتگو با آمریکا

 24. بایدن همچنان نامزد پیشتاز دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۰

 25. معاون ظریف: آمریکا افرادی را که می‌خواهند با ایران تجارت کنند، تهدید می‌کند

پربحث‌های دیروز

 1. حقایقی که از اقتصاد ونزوئلا نمی‌دانید!

 2. تا زمانی که سعودی‌ها و اماراتی‌ها دوشیده می‌شوند؛ جنگ چرا؟

 3. برنی سندرز: نمی‌گذارم ترامپ و بولتون با ایران بجنگند

 4. چرا بولتون حتی دونالد ترامپ را نگران کرده است؟

 5. عراقچی: آماده مذاکره با کشورهای حوزه خلیج فارس بر پایه احترام و منافع متقابل هستیم

 6. کارشناس‌آمریکایی: جنگ اقتصادی آمریکا، مردم ایران را هدف گرفته است

 7. انتخابات اروپا؛ ملی‌گرایان بر فهرست مورد حمایت ماکرون پیروز شدند

 8. آمریکا مدعی حمله به مواضع «الشباب» شد

 9. بالگردهای مصری به کمک صهیونیست‌ها شتافتند  

 10. چرا آمریکا سفر عبدالمهدی به واشنگتن را لغو کرد؟

 11. احتمال مشارکت نتانیاهو در کنفرانس منامه

 12. حمله به یک کلیسا در بورکینافاسو/ ۳ نفر کشته شدند

 13. یک مقام دیگر دولت ترامپ کناره‌گیری کرد

 14. ترکیه: برای دفاع از خود به «اس-۴۰۰» نیاز داریم

 15. سندرز: آزمایش‌های موشکی اخیر کره‌شمالی باعث آزار ترامپ نشده است

 16. روحانی به میشل عون: تنها راه مقابله با متجاوزین، ایستادگی و مقاومت است

 17. انفجار در شهر «هالبرشتات» آلمان/ منازل اطراف تخلیه شدند

 18. ترامپ: رسانه‌ها و دموکرات‌ها از من عذرخواهی کنند

 19. گراهام: با فروش سلاح به سعودی‌ها مخالفم

 20. ایاد علاوی در دیدار با ظریف چه گفت؟

 21. انتقاد «پیونگ‌یانگ» از رزمایش‌های اخیر آمریکا و کره جنوبی

 22. ظریف: پیمان منطقه‌ای عدم تجاوز را در عراق پیشنهاد کردم

 23. سخنگوی کاخ سفید: ترامپ و کیم درباره بایدن هم‌نظرند

 24. هیچ کس نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در الجزایر نشد

 25. موضعگیری عراقچی در مسقط درباره هرگونه گفتگو با آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 2. ترامپ: کسی نیستم که با ایران وارد جنگ شوم/ جنگ به اقتصاد ضربه می‌زند

 3. هانی‌زاده: آمریکایی‌ها فهمیدند تهدیدات نظامی علیه ایران کارساز نیست/ عربستان به دنبال ائتلاف ضدایرانی در منطقه است/ ترامپ می‌خواهد معامله قرن را تا ماه آینده عملیاتی کند

 4. ترامپ: اگر ایران آماده مذاکره نیست، تماس نگیرد

 5. فرانسه: هیچ ضرب‌الاجلی را برای اجرای برجام نمی‌پذیریم

 6. ادعای ترامپ: ایران هر وقت آماده باشد با ما تماس خواهد گرفت

 7. چند سال دیگر باقی مانده؟!

 8. ترامپ: 1500 نظامی آمریکایی به خاورمیانه اعزام می‌شوند

 9. شلوار ترامپ سوژه رسانه‌ها شد/عکس  

 10. «سهامداران جنگ» و حادثه بغداد

 11. قنادباشی: کشورهای مرتجع عربی دنبال ایجاد صف‌بندی جدیدی علیه ایران هستند/ ایران هیچ‌گاه به دنبال جنگ نبوده و نیست/ پشت چهره برخی مقامات عربی ترس و نگرانی وجود دارد

 12. «ترزا می» استعفا کرد

 13. حقایقی که از اقتصاد ونزوئلا نمی‌دانید!

 14. تا زمانی که سعودی‌ها و اماراتی‌ها دوشیده می‌شوند؛ جنگ چرا؟

 15. تاکيد روسیه، آلمان و فرانسه بر حفظ برجام و همکاری‌های اقتصادی

 16. عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

 17. ظریف: با عهدشکنان مذاکره نمی‌کنیم  

 18. ظریف: وقت آن است ترامپ لجنزار را بخشکاند

 19. سندرز: باید به رژیم مستبد و قاتل سعودی بگوییم با ایران مذاکره کند

 20. ظریف: لقب «تروریست» فقط برازنده ترامپ است/ ایران پایان او را خواهد دید

 21. شاناهان: حضور نیروهای آمریکایی در منطقه برای جنگ با ایران نیست

 22. ۵۱ میلیون خانوار آمریکایی هزینه غذا و اجاره ندارند

 23. برنی سندرز: نمی‌گذارم ترامپ و بولتون با ایران بجنگند

 24. چرا بولتون حتی دونالد ترامپ را نگران کرده است؟

 25. پامپئو: ایران هیچ‌کدام از خواسته‌های دوازده‌گانه ما را اجرا نکرده است/ اتهام‌زنی در ارتباط با حادثه فجیره

آخرین عناوین