پشت پرده تحولات داخلی عربستان/ خاشقجی در جنگ قدرت پسر عمو‌ها چه نقشی داشت؟

گروه جهان الف،   3970919018
 پشت پرده تحولات داخلی عربستان/ خاشقجی در جنگ قدرت پسر عمو‌ها چه نقشی داشت؟

پس از دیدار محرمانه محمد بن سلمان و داماد ترامپ، دستور بازداشت بیش از ۲۰۰ تن از شاهزادگان سعودی و بازرگانان عربستان صادر شد.

جنایت قتل وحشیانه جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی به درگیری‌ها و رقابت قدرت در خاندان حاکم عربستان دامن زده است، اقدامی که در نتیجه افزایش حجم رویکرد‌های متهورانه محمد بن سلمان ولیعهد این کشور به وقوع پیوست.

شاخص‌های درگیری و جنگ قدرت در نزد خاندان حاکم عربستان در ژانویه سال ۲۰۱۵ رونمایی شد. جایی که عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سابق عربستان در داخل بیمارستان جان خود را از دست داد.

پشت پرده تحولات داخلی عربستان/ خاشقجی در جنگ قدرت پسر عمو‌ها چه نقشی داشت؟

در آن زمان یکی از منابع سعودی در داخل بیمارستان اعلام می‌کند که فرزندان ملک عبدالله و اطرافیان وی برای مدت کوتاهی از اعلام این موضوع به ملک سلمان که جانشین و ولیعهد پادشاه بود، خودداری کردند، آن‌ها شاید با این اقدام تصور می‌کردند، بتوانند حاکمیت کاخ پادشاهی را در دست داشته باشند و مناصب عالی رتبه را برای افراد نزدیک به خاندان خود در اختیار بگیرند.

یک منبع که خواستار عدم افشای نام خود شده است، با اشاره به زمان مرگ ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان می‌نویسد که سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد وقت عربستان در روز ۲۳ ژانویه به بیمارستان آمد و سعی کرد ملک سلمان را ببیند. خالد التویجری رئیس دفتر پادشاهی عربستان که حافظ اموال خانواده پادشاه نیز بود، گفت که پادشاه در حال استراحت است. اما واقعیت این بود که ملک عبدالله مرده بود. هنگامی که سلمان واقعیت ماجرا را فهمید، سیلی محکمی به صورت التویجری زد. او مدتی بعد از به قدرت رسیدن ملک سلمان از تمامی مناصب خود برکنار شد و در سال ۲۰۱۷ نیز از جمله بازداشت شده‌های هتل ریتز کارلتون بود. او با وجودی که مبلغ قابل توجهی از اموال خود را برای آزادی اش تحویل داد، اما همچنان تحت اقامت اجباری قرار دارد.

پشت پرده تحولات داخلی عربستان/ خاشقجی در جنگ قدرت پسر عمو‌ها چه نقشی داشت؟

خالد التویجری و ملک عبدالله


در همین رابطه اخیراً نیز برخی کارشناسان آمریکایی و سعودی اطلاعاتی را در رابطه با جنگ قدرت در داخل خاندان حاکم عربستان منتشر کردند. بر اساس اطلاعات جاسوسی که در این زمینه وجود دارد جمال خاشقجی به دست تیمی از نیرو‌های واکنش سریع عربستان ترور شده که ۱۸ ماه قبل از این عملیات توسط کاخ پادشاهی عربستان در ریاض تشکیل شده بود.

بر اساس این گزارش مقالات تحریک آمیز خاشقجی و مناسبات وی با قطر و ترکیه باعث شده بود ولیعهد عربستان به صورت روزافزونی به وی حساس شود. او در جولای سال ۲۰۱۸ دستور بازگرداندن خاشقجی به کشور را صادر کرد، اما سرویس اطلاعات آمریکا معنای این دستور را هنگامی متوجه شد که سه ماه بعد خاشقجی در ترکیه ربوده شد.

آمریکا جنگ قدرت موجود در عربستان را از نزدیک زیر نظر دارد. جارد کوشنر داماد و مشاور ویژه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از افراد نزدیک به محمد بن سلمان به شمار می‌رود. وی در اواخر اکتبر سال گذشته میلادی در سفر اختصاصی به عربستان رفت.

پشت پرده تحولات داخلی عربستان/ خاشقجی در جنگ قدرت پسر عمو‌ها چه نقشی داشت؟

خالد التویجری


جزئیات مذاکرات انجام شده در این دیدار برای کسی فاش نشد، اما یک هفته بعد از این دیدار بود که محمد بن سلمان در یک کودتای داخلی اقدام به بازداشت بیش از ۲۰۰ تن از شاهزادگان سعودی و بازرگانان این کشور کرد و آن‌ها را در هتل ریتز کارلتون در ریاض نگه داشت تا از آن‌ها باج گیری کند.

افراد خاندان حاکم پادشاهی عربستان در چارچوب جنگ قدرت موجود میان خود از یکدیگر جاسوسی می‌کنند. یکی از فرزندان ملک عبدالله از شنود تلفن‌های بسیاری از شاهزادگان خبر داد. همچنین یکی از شاهزادگان سعودی اعلام کرد که شاهزادگان طرفدار عبدالله یک دستگاه چینی خریداری کرده‌اند که می‌تواند رمز‌های تلفن همراه واقع شده در ۱۰۰ یاردی را بدون در اختیار داشتن آن تلفن، باز کند و اطلاعات آن را به سرقت ببرد.

همچنین گفته می‌شود که دستگاه‌های جاسوسی و شنود به وفور در بسته‌های سیگار و بخش‌های مختلف کاخ‌های ریاض توزیع شده‌اند.

یکی از افراد نزدیک به ملک سلمان و محمد بن سلمان سعود القحطانی است. او وکیل و عضو سابق نیروی هوایی ارتش است که سابقه درخشانی در هک پست‌های الکترونیکی و سایت‌های ارتباط جمعی دارد. وی در ابتدا به این علت که یکی از مشاوران التویجری در کاخ پادشاهی بود مورد سوءظن محمدبن‌سلمان قرار گرفت.

یکی از افراد حاضر در کاخ پادشاهی می‌گوید که القحطانی مدت‌ها مورد بازجویی و شکنجه قرار گرفت. اما در نهایت توانست اعتماد محمد بن سلمان را به خود جلب کند.

پشت پرده تحولات داخلی عربستان/ خاشقجی در جنگ قدرت پسر عمو‌ها چه نقشی داشت؟

سعود القحطانی


القحطانی در ژوئن سال ۲۰۱۵ با یک تیم هکری ایتالیایی تماس گرفت و برخی ادوات محرمانه اینترنتی را را از آن‌ها درخواست کرد. وی در ادامه با این تیم هکری ارتباط گرفته و گفت که دفتر پادشاهی عربستان تمایل دارد همکاری‌های ثمربخش و مشارکت طولانی مدت و استراتژیک با این تیم داشته باشد.

کارشناسان سعودی و آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که قحطانی فرمانده عملیات و جمع آوری اطلاعات در خصوص ترور خاشقجی بوده است.

تیم ملک سلمان بلافاصله بعد از به قدرت رسیدن وی سعی کردند جنگ قدرت در خاندان حاکم را به خوبی مدیریت کنند. وی بلافاصله بعد از رسیدن به تخت پادشاهی ترکی و مشعل دو تن از فرزندان عبدالله را از مناصب خود در امارت ریاض و مکه برکنار کرد.

محمد بن سلمان ۲۹ ساله را وزیر دفاع قرار داد و محمد بن نایف مورد اعتماد آمریکایی‌ها را جانشین مقرن بن عبدالعزیز ولیعهد سابق کرد. محمد بن سلمان در ادامه به عنوان جانشین رئیس شورای وزیران انتخاب شد و رسماً وارد زنجیره پادشاهی در عربستان شد.

کودتای داخلی که محمد بن سلمان ترتیب داده بود در سال گذشته به اوج خود رسید. او نگرانی عمده‌ای نسبت به زندگی خود داشت. ملک سلمان محمد بن نایف را از سمت خود خلع کرد و فرزندش را جانشین او کرد.

در سال ۲۰۱۶ جوزف وستوال سفیر سابق آمریکا در عربستان سعی کرد با محمد بن نایف ولیعهد این کشور دیدار داشته باشد، اما او را از فرودگاه بازگردانده و ترتیب دیدار وی با محمد بن سلمان را مهیا کردند.

پشت پرده تحولات داخلی عربستان/ خاشقجی در جنگ قدرت پسر عمو‌ها چه نقشی داشت؟

محمد بن نایف


واشنگتن پست نوشت: یکی از مسئولان عالی‌رتبه اطلاعاتی عربستان به نام سعد الجبری که برای مدت طولانی در این سمت بود، در یک سفر شخصی به آمریکا سفر کرده و با جان برنان مدیر سابق سرویس جاسوسی این کشور دیدار کرد. الجبری که از نزدیکان محمد بن نایف بود، در خصوص این دیدار اطلاعی به ملک سلمان نداده بود. او بلافاصله بعد از بازگشت به ریاض از سمت خود برکنار شد و الان در تبعید زندگی می‌کند.

از ابتدای بهار سال ۲۰۱۷ مسئولان سعودی برنامه محرمانه‌ای را برای ربایش و بازداشت عناصر منتقد خود در مراکز محرمانه طراحی کرده‌اند. این موضوع را کارشناسان سعودی و آمریکایی مطلع مورد تاکید قرار می‌دهند. این برنامه شامل حضور تیمی ویژه است که طبق هماهنگی با مرکز مطالعات و امور رسانه‌ای دفتر پادشاهی عربستان به ریاست القحطانی فعالیت می‌کرد. ترکی الشیخ یکی دیگر از مشاوران بن سلمان است که مسئولیت بازجویی از افراد بازداشت شده را بر عهده داشت.

در می‌سال ۲۰۱۸ یعنی تنها یک ماه قبل از صدور مجوز رانندگی زنان در عربستان، تعداد قابل توجهی از فعالان حقوق زنان در این کشور بازداشت شدند.

پشت پرده تحولات داخلی عربستان/ خاشقجی در جنگ قدرت پسر عمو‌ها چه نقشی داشت؟

قحطانی و احمد العسیری


محمد بن سلمان نمی‌خواست افتخار اصلاحات ظاهری خود در اعطای مجوز رانندگی به زنان را با کسی تقسیم کند. بدرفتاری‌ها با این افراد در بازداشتگاه‌های سعودی به حدی است که گفته می‌شود یکی از آن‌ها قصد خودکشی داشته، اما ناکام مانده است.

در حال حاضر ۱۸ فرد سعودی به اتهام معاونت در عملیات ترور جمال خاشقجی بازداشت هستند. از جمله این افراد ماهر مطرب افسر سابق اطلاعات عربستان و محافظ شخصی محمد بن سلمان است که مسئولان سعودی وی را فرمانده تیم ترور خاشقجی معرفی می‌کنند. همچنین قحطانی و احمد العسیری نیز از سمت‌های خود کنار گذاشته شده‌اند. قحطانی یکی از ۱۷ فرد سعودی است که وزارت امور مالی آمریکا تحریم‌هایی را ضد وی اعمال کرده است.

منبع: مشرق

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 2. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 3. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 4. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 5. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 6. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 7. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 8. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 9. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 10. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 11. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 12. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 13. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 14. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 15. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 16. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 17. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 18. عرضه گوشت سگ در مشهد تکذیب شد

 19. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 20. بطحایی: تنها راه نجات آموزش و پرورش بازنگری کلی مسیر است

 21. جزئیات تغییرات تورم یکساله ۱۰دهک جامعه/افزایش فاصله تورمی دهک‌ها

 22. معاون برون مرزی صداوسیما: آمریکا می‌خواهد فشار روانی روی مرضیه هاشمی وارد کند

 23. «رزمایش قطع اینترنت» لغو شد  

 24. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 25. واعظی: رهبر انقلاب پاسخ نامه وزرا درباره لوایح FATF را داده‌اند/ افکار عمومی دنیا را برای آزادی «مرضیه هاشمی» بسیج می‌کنیم

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 5. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 6. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 7. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 8. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 9. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 10. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 11. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 12. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 13. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 14. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 15. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 16. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 17. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 18. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 19. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 20. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 21. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 22. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 23. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 24. بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

 25. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 7. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 10. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 14. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 15. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 16. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 17. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 18. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 19. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 20. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 21. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 22. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 23. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 24. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 25. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

پربحث‌های اخیر

 1. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 2. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 3. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 4. معاون برون مرزی صداوسیما: آمریکا می‌خواهد فشار روانی روی مرضیه هاشمی وارد کند

 5. وحشت صهیونیستها از تهدید بشار الجعفری علیه تل آویو

 6. اعتراض آمریکایی‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی+عکس

 7. اتهام‌زنی امارات علیه ایران در شورای امنیت

 8. دادگاه‌های آمریکا فقط تا ۸ روز دیگر بودجه دارند

 9. فرانسه: درباره ونزوئلا با شرکای اروپایی رایزنی می‌کنیم

 10. پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

 11. واکنش کشورهای آمریکایی به اعلام ریاست‌جمهوری گوآیدو در ونزوئلا

 12. ونزوئلا روابط دیپلماتیک با آمریکا را قطع کرد/مادورو: تسلیم نمی‌شوم

 13. کشته شدن ۳۰ شبه‌نظامی در جنوب عربستان

 14. قطر: بحران با ۴ کشور حل نمی‌شود

 15. ترامپ: همه گزینه‌ها علیه ونزوئلا روی میز است

 16. گاردین: آمریکا تلاش می‌کند که اروپا دست از حمایت برجام بردارد

 17. خط‌دهی پامپئو به مخالفان ونزوئلا برای تشکیل دولت انتقالی در این کشور

 18. درخواست آلمان از روسیه درباره معاهده تسلیحات هسته‌ای

 19. رئیس رژیم صهیونیستی در پاریس: ایران دشمن ماست

 20. پوتین: اجرای طرح خروج آمریکا از سوریه قدمی مثبت است

 21. آمریکا برای استقرار نیروهایش در کره جنوبی 1.2 میلیارد دلار درخواست کرد

 22. لغو برخی تحریم‌های کره شمالی از سوی شورای امنیت سازمان ملل

 23. بری: دولت لبنان طی یک هفته آینده یا کمتر تشکیل می‌شود

 24. روسیه: حملات خودسرانه اسرائیل به سوریه باید پایان یابد

 25. ادعای روزنامه کویتی: سفر سردار سلیمانی به سوریه موجب حمله اسرائیل شد

پربحث‌های دیروز

 1. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 2. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 3. دستور رئیس‌جمهور ونزوئلا برای بازنگری کامل در روابط با آمریکا

 4. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 5. معاون برون مرزی صداوسیما: آمریکا می‌خواهد فشار روانی روی مرضیه هاشمی وارد کند

 6. اتاق فکر احمق‌ها

 7. وحشت صهیونیستها از تهدید بشار الجعفری علیه تل آویو

 8. وال‌استریت سقوط کرد

 9. اعتراض آمریکایی‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی+عکس

 10. اتهام‌زنی امارات علیه ایران در شورای امنیت

 11. دادگاه‌های آمریکا فقط تا ۸ روز دیگر بودجه دارند

 12. نشست لهستان یا عقبه ناتوی عربی؟

 13. کشته شدن ۳۰ شبه‌نظامی در جنوب عربستان

 14. قطر: بحران با ۴ کشور حل نمی‌شود

 15. ترامپ: همه گزینه‌ها علیه ونزوئلا روی میز است

 16. گاردین: آمریکا تلاش می‌کند که اروپا دست از حمایت برجام بردارد

 17. خط‌دهی پامپئو به مخالفان ونزوئلا برای تشکیل دولت انتقالی در این کشور

 18. درخواست آلمان از روسیه درباره معاهده تسلیحات هسته‌ای

 19. رئیس رژیم صهیونیستی در پاریس: ایران دشمن ماست

 20. پوتین: اجرای طرح خروج آمریکا از سوریه قدمی مثبت است

 21. آمریکا برای استقرار نیروهایش در کره جنوبی 1.2 میلیارد دلار درخواست کرد

 22. لغو برخی تحریم‌های کره شمالی از سوی شورای امنیت سازمان ملل

 23. بری: دولت لبنان طی یک هفته آینده یا کمتر تشکیل می‌شود

 24. روسیه: حملات خودسرانه اسرائیل به سوریه باید پایان یابد

 25. ادعای روزنامه کویتی: سفر سردار سلیمانی به سوریه موجب حمله اسرائیل شد

پربحث‌های هفته

 1. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. پرواز هواپیماهای ماهان ایر به آلمان ممنوع شد

 4. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 5. دونالد ترامپ و حنایی که دیگر رنگی ندارد/ آیا سال ۲۰۱۸ نقطه اوج سقوط آمریکا بود؟

 6. ترامپ: کاری که با ایران کردم، معجزه‌آسا بود

 7. جنگ یمن چه تاثیری بر آینده جهان خواهد داشت

 8. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 9. ۳عامل موثر در موشک پرانی‌های نتانیاهو

 10. ۴۸ درصد مردم آمریکا در مرز خط فقر زندگی می‌کنند

 11. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 12. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 13. از ملانی فرانکلین تا مرضیه هاشمی

 14. ترامپ به پرتاب ماهواره‌بر ایرانی واکنش نشان داد

 15. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 16. هایکو ماس تحریم هواپیمایی ماهان را برای امنیت آلمان ضروری خواند

 17. عراقچی: اجازه ائتلاف سازی علیه منافعمان را به هیچ کشوری نمی‌دهیم

 18. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 19. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 20. جان کری: «دونالد ترامپ» باید استعفاء دهد

 21. موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 22. پمپئو: ما در راستای تشکیل ائتلاف ضد ایران حرکت می کنیم!

 23. نتانیاهو: ایران قدرتمندترین نیروی اسلامی است

 24. پاسخ سوریه به حملات هوایی اسرائیل در جنوب دمشق

 25. دستور رئیس‌جمهور ونزوئلا برای بازنگری کامل در روابط با آمریکا

آخرین عناوین