در گفتگو با الف؛ علیخانی: پولی شدن طرح زوج و فرد فعلا در رسانه‌ها مطرح شده/ در کاهش ترافیک نقش دارد، اما.../ مشکل اصلی نبود مدیریت یکپارچه در مورد تصمیم گیری‌ها است

گروه اجتماعی الف،   3970913121 ۱۰ نظر، ۵ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
علیخانی: پولی شدن طرح زوج و فرد فعلا در رسانه‌ها مطرح شده/ در کاهش ترافیک نقش دارد، اما.../ مشکل اصلی نبود مدیریت یکپارچه در مورد تصمیم گیری‌ها است

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با بیان اینکه هیچ مصوبه‌ای در مورد پولی شدن طرح زوج و فرد به ما نرسیده است، گفت: این طرح در کاهش ترافیک نقش زیادی خواهد داشت، البته باید به همراه با بسته‌ای از سیاست‌ها اجرا شود تا نتیجه داشته باشد و تکمیل توسعه حمل و نقل عمومی بسیار مهم است.

به گزارش الف، چند روز پیش بود که محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اظهارات معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران در خصوص طرح زوج و فرد، گفت: بر اساس اعلام این معاونت قرار است هر خودرویی که وارد طرح زوج و فرد شود، هزینه پرداخت کند که البته این موضوع هنوز در شورای شهر بررسی نشده است.

رئیس شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به مطرح شدن حذف طرح زوج و فرد، گفت: اینگونه نیست که این طرح حذف شود بلکه قرار است محدوده طرح ترافیک گسترش یابد و در واقع زوج و فرد نیز به این بخش افزوده شود. البته باید به طور دقیق این موضوع را از کمیسیون حمل و نقل پیگیری شود.

این موضوع واکنش‌های زیادی را در رسانه‌ها به همراه داشت. بسیاری از کارشناسان اجرای این طرح‌ را غیرکارشناسی‌ دانسته و اذعان کردند که این موضوع برای شهروندان تهرانی درد سرساز شده و از مشکلات ترافیک نمی‌کاهد. البته این موضوع می‌تواند در کاهش مصرف سوخت و ترافیک تاثیر گذارد باشد به شرط آنکه حمل و نقل عمومی توسعه یابد و مردم بتوانند از آن به سهولت استفاده کنند.

در همین راستا الف، گفتگویی با محمد علیخانی، عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران انجام داده است که در ادامه می‌خوانید:

*بحث‌های در مورد پولی شدن طرح زوج و فرد مطرح شده، جزییات این خبر چیست؟ 

ما هم اصل این خبر را در رسانه‌ها خواندیم، متاسفانه مشکل اصلی نبود مدیریت یکپارچه و واحدی در خصوص تصمیم گیری مسایل در کشور و به خصوص شهر تهران است، در واقع باید یک مدیریت شهری واحد در مورد بحث ترافیک، حمل و نقل و سایر موارد دیگر به وجود بیاید. بحث اصلی در مورد محدوده‌ها، زمان و ساعات آن طبق قانون به عهده شورای ترافیک تهران است و شورای شهر متاسفانه هیچ نقشی در آن ندارد و تنها در زمان نرخ‌گذاری دنبال شورای شهر می‌آیند. در موضوع طرح و ترافیک نیز فقط بحث نرخ‌گذاری به شورا آورده شد و در مورد تغییر محدوده یا افزایش زوج و فرد در شورای عالی ترافیک مصوب شد و شورای شهر تهران نقشی نداشته است و آخرین مصوبه هم محدوده طرح ترافیک است.

متاسفانه قبل از اینکه این طرح‌ها مصوبه شود، قطعی اعلام می‌شود که کار درست و صحیحی نیست و قبلش باید در کمیسیون مربوطه، شورا و سپس مرجع تصویب شورای عالی ترافیک تهران مطرح شود که این شکل اقدام پخته‌ای خواهد بود. در مورد پولی شدن طرح زوج و فرد نیز همانطور که گفتم هنوز چیزی ارائه نشده است و ما هم از طریق رسانه‌ها شنیدیم که دنبال چنین طرحی در سال آینده در دستور کار دارند.

*به نظر شما در مورد عملیاتی کردن چنین طرحی چیست؟ آیا در حجم ترافیک تهران تاثیرگذار است؟

اینکه بخواهیم قبل از اینکه طرحی تصویب شود، اظهارنظر کنیم، پیش داوری درستی نیست و باید کار کارشناسی کرد. هنوز سوالی که مطرح است که آیا اصلا طرح ترافیکی تاثیر دارد یا خیر؟ بنده معتقدم که این طرح می‌تواند در کاهش ترافیک مرکزی شهر نقش زیادی داشته باشد و ۳۵ کیلومتر مربع را در برمی‌گیرد که نقطه‌ای از شهر را شامل می‌شود. طرح‌ها باید به اصطلاح همراه با بسته‌ای از سیاست‌ها اجرا شود تا نتیجه داشته باشد. یک طرح نمی‌تواند به تنهایی مشکلاتی را حل نماید، مثل محدوده طرح ترافیک که اگر گسترش هم یابد اشکالی ندارد. اما در کنار این موارد باید موارد دیگر اجرایی شود یعنی به تنهایی موثر نخواهد بود.

در کنار طرح ترافیک باید انجام معاینه فنی خودروها به درستی انجام شود، همچنین روشن شدن تکلیف موتور سیکلت‌ها که چند برابر خودروها آلودگی ایجاد می‌کنند و تکمیل توسعه حمل و نقل عمومی بسیار مهم است و می‌تواند در کنار آن امکان دیگری فراهم کرد. زمانی‌که هنوز تکلیف حمل و نقل عمومی مشخص نیست و نمی‌تواند مناطق تهران را پوشش دهد، باید همزمان اقدامات دیگری نیز صورت داد.

* به نظر شما چه اشکالات مهمی در حوزه حمل و نقل عمومی در تهران وجود دارد؟

یکی از موارد دیگری که وجود دارد، تکلیف پارک حاشیه تهران که هنوز مشخص نیست، پارک ماشین‌هایی که فضای شهری را اشغال می‌کند. ما بحث ساماندهی پارک حاشیه‌ای را مصوب کردیم که هنوز اتفاق خاصی در این خصوص نیفتاده است و اینها مسایلی هستند که باید اجرا شود. در حوزه حمل و نقل عمومی مسایل و مشکلات بسیاری وجود دارد که در شورای شهر در حال حل این مشکلات است.

*شورای شهر تهران و به خصوص کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا چه اقداماتی انجام داده است؟

شورای شهر جلسات و بازدیدهای روتین را از مناطق مختلف تهران دارد، در حوزه پژوه‌های عمرانی و حمل و نقل برخی موانع و مشکلات وجود دارد که این موارد باید شناسایی شوند و هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد. ما پروژه‌ها را اولویت‌بندی کردیم و اقدامات خوبی هم در این زمینه در حال انجام است و اولویت اصلی ما بحث گسترش حمل و نقل عمومی است. 

از آغاز شورای پنجم پیگیری‌های زیادی در این خصوص انجام شده است، متاسفانه در دوره‌های گذشته اختلاف دولت با شهرداری بسیار زیاد بود و کمک‌های قانونی انجام نشده ولی از آغاز شورای پنجم با پیگیری‌هایی که انجام دادیم توانستیم ۶۳۰ واگن خریداری کنیم که دولت و شورای اقتصاد نیز آن را مصوب و پرداخت کردند.

همچنین تفاهم‌نامه‌ای بین شهرداری تهران و شهرداری کلان‌شهرها با وزارت نفت و سازمان بهینه‌سازی سوخت برای کلان‌شهرها، اتوبوس و واگن خریداری شده است که بخش زیادی متعلق به تهران است که قطعا به حمل و نقل عمومی کمک خواهد کرد.

*آخرین خبرها در مورد حمل و نقل تهران چیست؟

جدیدا یارانه‌ای برای اولین بار به مبلغ ۹میلیارد و نهصد میلیون بلیت اتوبوس پرداخت شده که قبلا پرداخت نشده بود و همچنین ۱۱ میلیارد تومان بابت بلیت مترو دولت پرداخت کرد که درست است رقم زیادی نیست، اما بعد از اختلافات دولت و شهرداری اقدان مثبتی است و امیدواریم تا این روند ادامه پیدا کند تا بتوانیم مشکلات تهران از جمله معضل ترافیک و آلودگی را با گسترش حمل و نقل عمومی حل نماییم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۶۳۶۴۲۱۴:۱۰:۵۹ ۱۳۹۷/۹/۱۴
جدیدا دو پیامک برای من آمده که در فلان تاریخ وارد طرح شده اید و مبلغی به عوارض شهرداری خودرو شما اضافه می شود. با توجه به اینکه در تاریخ ذکر شده وارد طرح نشده ام با شماره های مرتبط شهرداری تماس گرفتم گفتند باید در سامانه تهران من ثبت نام کنید و بعد اعتراض کنید و هیچ راه دیگری ندارد. سوال این است که اگر کسی در طرح کاری نداشته باشد و اشتباهی مثل این برایش پیش آمده باشد و نخواهد در سایت ثبت نام کند برای اعتراض چکار باید بکند؟ چرا مردم باید هزینه ندانم کاری تصمیمات مدیران را بدهند؟ هر روز یک تصمیم و هر بار تغییر قوانین قبلی! چرا هیچکس پاسخگو نیست؟
ناشناس۶۶۳۹۳۳۱۶:۱۱:۱۴ ۱۳۹۷/۹/۱۴
وقتی لیستی رای می دادی باید فکر اینجاشم میکردی
ناشناس۶۶۴۰۹۹۱۸:۱۱:۴۲ ۱۳۹۷/۹/۱۴
ربطی ندارد
ناشناس۶۶۳۹۸۵۱۶:۳۸:۱۲ ۱۳۹۷/۹/۱۴
اگر فلسفه طرح ترافیک و زوج و فرد کاهش ترافیک در جهت کاهش آلودگی و سلامت شهروندان است پس فروش طرح معنی ندارد و بازی با سلامت شهروندان بخاطر پول است که هیچ مقامی حق به بازی گرفتن سلامت شهروندان را به خاطر منافع اقتصادی سازمان مربوطه ندارد ،قطعا این درآمد با ابتلای شهروندان به بیماری هاری مزمن و مراجعه به مراکز درمانی با حجم چندین برابر بار مالی بر سازمانهای بیمه خسارت خود را به کشور خواهد زد
ناشناس۶۶۳۶۶۹۱۴:۲۳:۳۰ ۱۳۹۷/۹/۱۴
این شورای شهر و شهردار بعد از این دوره تا اخر عمرشون رنگ کار و مدیریت شهری رو نمی بینن
ققنوس۶۶۳۶۷۴۱۴:۲۶:۱۵ ۱۳۹۷/۹/۱۴
تنها راه حل دور ی از ترافیک استفاده از مترو است اگه مترو گسترش بیابد و تکمیل شود هم دسترسی راحتتر و هم ازدحام در بعضی ایستگاه ها کاهش میابد خانه ما در نزدیکی یکی از ایستگا های خط 6 مترو است که هنوز افتتاح نشده و در حال حاضر این ایستگاه به عنوان مسکن مهر گربه های محل استفاده میشود!!!!!!! اگه میخواهید پول بگیرین لاقل همه رو برای مترو هزینه کنین
ناشناس۶۶۳۷۵۳۱۵:۰۰:۵۲ ۱۳۹۷/۹/۱۴
پولی بشه بهتر زوج و فرد پولی یا هم فقط خودروهای که زوج هستن یا فرد حق خرید داشته باشند . الودگی هوا به اوج رسیده و برای سالمندان خطرناک
teddy bear۶۶۳۸۹۰۱۵:۵۰:۳۶ ۱۳۹۷/۹/۱۴
پولی بشه آنوقت دود ماشینه تمیز میشه ؟؟ دردا آلودگی نیست دردت پوله وگرنه می گفتی خودروهای هیبریدی قسطی و ارزان به مردم بدن
ناشناس۶۶۳۸۳۴۱۵:۲۵:۱۲ ۱۳۹۷/۹/۱۴
باید از این شهر رفت.
ناشناس۶۶۴۰۳۸۱۷:۲۰:۲۱ ۱۳۹۷/۹/۱۴
خیر ،باید آنهایی که این شهر بدین روز رسانند باید بروند

پربحث‌های امروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 4. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 5. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 6. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 7. مظلومی که داستان ندارد

 8. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 9. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 10. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 11. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 12. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 13. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 14. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 15. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 16. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 17. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 18. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 19. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 20. حاجی‌بابایی: اعتماد کردن مجدد به آمریکا اشتباه محض است

 21. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 22. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 23. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 24. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 25. دلار ۴۲۰۰ تومانی و کی بود کی بود من نبودم!  

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 5. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 6. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 7. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 8. رمز پیروزی

 9. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 10. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 16. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 17. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 18. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 19. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 20. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 21. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 22. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 23. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 24. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 25. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 16. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 17. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 18. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 19. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 20. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 21. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 22. حرف های یک مهندس برق مملکت

 23. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 24. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 25. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

پربحث‌های اخیر

 1. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 2. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 3. هدف "کلانتری" از ارائه "آمار نادرست" چیست؟

 4. فرمانده ناجا: مقبولیت نیروی انتظامی در بین مردم رو به افزایش است

 5. ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟

 6. آیین نامه اجرایی استانداردسازی نظام تبادل اطلاعات کشور تصویب شد

 7. نقشه فرار باقری درمنی چگونه لو رفت ؟

 8. حضور مهناز افشار در دادسرای تهران/ تعهد خانم بازیگر برای اصلاح سخنانش

 9. شکایت مجلس از آذری جهرمی بابت مذاکرات پنهانی با «دورف»

 10. دادستان تهران خبر داد: شناسایی ۱۷ ملک و تعدادی خودرو‌ی گران قیمت از وحید مظلومین

 11. آیت‌الله جنتی: برخورد با فساد منحصر به دستگاه قضایی نیست/ انتظار به حق مردم رسیدگی به وضعیت آشفته بازار است

 12. ذخیره ۷۰ هزار تن سیب و پرتقال برای شب عید

 13. وجود دخالت‌های گسترده در انتصابات شستا

 14. هشدار پلیس به متلک‌پران‌ها

 15. فتاح خبر داد: دو سبد جدید حمایتی در راه است

 16. معاون آموزش ابتدایی: تکلیف شب را حذف نکردیم

 17. اختصاص قبر رایگان به قمی‌ها

 18. هوای تهران آلوده شد

 19. آخرین وضعیت ترافیکی جاده‌ها

 20. یک مقام مسئول: سند ۲۰۳۰ از دستور کار آموزش و پرورش خارج شده است

 21. صداوسیما آنتن خود را به چه مبلغی به کلاس‌های کنکور اجاره می‌دهد؟

 22. آغاز فعالیت سامانه بارشی از فردا

 23. آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی

پربحث‌های هفته

 1. واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی تفریح لاکچری

 2. معاون دادستان کشور: فیلترینگ تلگرام موفقیت آمیز بود

 3. دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

 4. حکم نهایی دیوان محاسبات کشور درباره بورسیه‌های دولت دهم صادر شد+ سند

 5. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از سر گرفته شد

 6. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 7. تذکر جدی پلیس فتا به "شیپور و دیوار"

 8. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 9. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 10. زندگی لاکچری

 11. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 12. درخواست نمایندگان مجلس از روحانی: از بیان اظهارات تبلیغاتی پرهیز کنید/ خزر را فدای زادگاهتان نکنید

 13. تهران، کلانشهر غالباً پر ترافیک، چه زمان به سامان خواهد رسید!

 14. حکم اعدام باقری‌درمنی تایید شد/ پاسخ ظریف به نامه دادستان بدون ارائه اسناد/ آخرین وضعیت پرونده سیف

 15. وزیر نیرو: زمستان پر بارش نخواهد بود

 16. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 17. سخنان بی‌پرده آزاده نامداری درباره ممنوع‌التصویری‌اش در تلویزیون و اختلافش با فرزاد حسنی

 18. دانشجویان آمریکایی چه امکانات تفریحی دارند؟

 19. اگر به این ۷ دلیل ازدواج می کنید، شاید شکست بخورید

 20. آمار گردشگران خارجی در ایران اعلام شد/ عراق همچنان در صدر

 21. وزیر ارشاد: میانگین بالای سن ازدواج نگران کننده است/ با خانواده می‌توان به آینده ایران امیدوار بود

 22. مهناز افشار به دادسرا احضار شد

 23. اولویت تامین ارز مناسب برای سفر حج/تلاش برای افزایش سهمیه

 24. مصرف مشروب به سنین مدرسه رسیده است

 25. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

آخرین عناوین