ظریف: تحریم نمی‌تواند سیاست ایران را تغییر دهد/ آماده‌نبودن اروپایی‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای

گروه سیاسی الف،   3970822062 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
ظریف: تحریم نمی‌تواند سیاست ایران را تغییر دهد/ آماده‌نبودن اروپایی‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای

وزیر خارجه ایران ضمن تأکید بر اینکه تحریم آمریکا، بر سیاست تهران تأثیر نخواهد داشت، اعلام کرد که اروپایی‌ها هنوز آماده اجرای تعهد سیاسی و دادن بهای اقتصادی (برای حفظ برجام) نیستند.

به گزارش فارس، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با روزنامه «العربی الجدید» که به کشور قطر نزدیک است، از آماده‌نبودن اروپایی‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای خبر داد و تأکید کرد که تحریم آمریکا نمی‌تواند سیاست ایران را تغییر بدهد. 

تحریم نمی‌تواند سیاست ایران را تغییر دهد

ظریف در این گفت‌وگو با بیان اینکه «تحریم‌ها تأثیرات اقتصادی دارد» تأکید کرد «اما بر سیاست ما تأثیر نخواهد گذاشت» و توضیح داد که از زمانی که فعالان اقتصادی دریافتند که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا چه تصمیمی در قبال توافق هسته‌ای دارد، این مسئله تأثیر منفی خود بر اقتصاد را بر جا گذاشت و «در نتیجه ملت ایران هدف واقعی تحریم است و آمریکا امیدوار است با این تحریم، جامعه، دولت را تحت فشار قرار بدهد تا سیاستش را تغییر بدهد یا اینکه کل نظام را تهدید کند». 

به گفته محمد جواد ظریف «نیاز است که حیات توافق با هدف کسب مزایای اقتصادی آن، حفظ شود» و اروپایی‌ها برای حفظ آن هر چند در محافل سیاسی «تعهداتی را که اعلام کردند، به طور جدی در محافل سیاسی انجام دادند... اما در عرصه اجرا و عمل، موانعی بر سر راهشان قرار گرفت» و ایران می‌داند که «دولت‌های اروپایی هنوز آمادگی اجرای تعهد سیاسی را همزمان با دادن بهای اقتصادی [برای حفظ توافق برجام] ندارند. آنها گمان می‌کنند می‌توانند دستاوردها را بدون دادن بها [تاوان] حفظ کنند». 

ظریف این سیاست را برای اروپا «در طولانی مدت» نامفید دانست و با بیان اینکه «هزینه بزرگتری برای آنها به بار خواهد آورد» گفت که «با این حال ما هنوز با شرکا در اروپا، چین و روسیه در تماسیم و تلاش می‌کنیم راههایی برای مقابله با تحریم‌ها و کاستن از تبعات آن پیدا کنیم. درست است که آمریکا قدرت اقتصادی بزرگی است اما همه کشورهای دنیا مقابل تحریم او ایستاده‌اند...».

ظریف بار دیگر بر این تأکید کرد که «آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ایران را صفر کند... ایران قدرت صادرات نفت خود را دارد و بازار هم به آن نیاز دارد» و در خصوص توقف سوختگیری هواپیمای ایرانی در لبنان و ترکیه گفت: ما راه‌های زیادی داریم که با آن پروازهایمان ادامه یابد. آن را قبلا تجربه کردیم و تکرارش خواهیم کرد. آمریکایی‌ها نمی‌توانند پروازهای ایران را متوقف کنند یا مانع حرکت دریایی ایران شوند». 

غرب باید سیاستش در منطقه را تغییر دهد نه ایران

وزیر خارجه ایران در پاسخ به سوالی منبی بر اینکه برخی طرف‌های اروپایی از ایران ناراضی‌اند که مأموریت آنان در مقابله با سیاست‌های آمریکا را تسهیل نمی کند و با اصرار بر نقش منطقه‌ای و پرونده موشکی، کمکی نمی‌کند، گفت: ما در برخی امور با اروپا اشتراک داریم و در برخی دیگر، تفاوت نظر. در بخش منطقه‌ای باید گفت که ما جزئی از منطقه هستیم و سیاست‌های ما در قبال آن، از غربی‌ها، منطقی و واقعگرایانه‌تر است. اگر به گذشته برگردیم، سوال‌های زیادی مطرح می‌شود. چه کسی از صدام حمایت کرد سپس مجبور شد مقابلش بایستد؟ چه کسی القاعده را در مقابل شوروی حمایت کرد و ناچار شد با همان بجنگد؟ چه کسی نخست‌وزیر کشوری دیگر را بازداشت کرد؟ چه کشورهایی قطر را محاصره کردند؟

ظریف افزود: در مقابل ایران در همه این پرونده‌ها نقشی مثبت ایفا کرده است و مثلا عربستان را که مورد حمایت غرب است، از محاصره کردن قطر بازداشت. در نتیجه سیاست‌های ما نیست که برای منطقه درست کرده است، بلکه سیاست‌های دوستان آمریکا و غرب است.

در خصوص پرونده موشکی وزیر خارجه ایران گفت: بهتر است بودجه‌های نظامی را [در منطقه] مقایسه کنیم. من از آمار نهادهای بین‌المللی کمک می‌گیرم. امارات 22 میلیارد دلار و عربستان 67 میلیاراد دلار سلاح خریده‌اند و موشک‌هایی با بُرد 2500 کیلومتر دارند. در مقابل، بودجه نظامی ایران بین 12 تا 16 میلیارد دلار است و بُرد موشک‌هایش بیشتر از دو هزار کیلومتر نیست. خلاصه اینکه آمریکا، منطقه را به انبار سلاحی تبدیل کرده که یمن را نشانه گرفته. آیا این سلاح‌ها غربی نیست؟ آنکه باید سیاستش را تغییر دهد، غرب است نه ایران.

ظریف اتهام به ایران مبنی بر اینکه مخالفانش را در خارج هدف می‌گیرد، گفت که «زمان صدور چنین اتهام‌هایی مهم و قابل توجه است. اتهام برنامه‌ریزی برای منفجر کردن کنفرانس معارضه در پاریس با سفر رئیس جمهور ایران به سوییس و اتریش همزمان شد؛ در 29 اکتبر، همان روزی که قرار بود مکانیزم اس.پی.وی اروپا اعلام شود، گفته شد فردی به اتهام برنامه‌ریزی برای هدف گرفتن معارضان اهوازی بازداشت شده است. باید به حقایق هم اشاره کرد. برخی افراد که در دانمارک زندگی می کنند مسوولیت حمله [تروریستی] اهواز را از طریق تلویزیونی که مقرش در لندن است بر عهده گرفتند و دیگرانی که در فرانسه زندگی می‌کنند مسئولیت کشتار پانزده هزار ایرانی را اعلام کرده‌اند. آنکه از این تروریسم حمایت می‌کند، کشورهای اروپایی هستند که اجازه می دهند [تروریست‌ها] در خاکشان پناهنده شوند. باید به این حقایق بخوبی اندیشید. ایران نمی‌خواهد که اروپا در معرض تهدید امنیتی قرار بگیرد. به فرانسه و دانمارک پیشتر ابلاغ کرده‌ایم که برای همکاری و دادن اطلاعات درباره آن افراد، آماده‌ایم». 

امنیت منطقه خریدنی [وارداتی] نیست

وزیر خارجه ایران، در پاسخ به سوالی درباره «ناتو عربی» برای محاصره ایران و اینکه آیا «بی‌توجهی ایران به آن بخشی از دیپلماسی تهران مبتنی بر جنگ روانی علیه دشمنان است»، گفت «ما علیه کسی جنگ روانی آغاز نکرده‌ایم و به امور منطقه، واقعگرایانه نگاه می‌کنیم».

ظریف، پیشنهاد «تشکیل مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای و اجرای شیوه همکاری میان کشورهای منطقه» را یادآوری کرد و گفت «متاسفانه کشورهایی در منطقه هستند که تلاش می‌کنند امنیت را بخرند، اما ما معتقدیم که امنیت خریدنی نیست بلکه با دست نیروهای منطقه‌ای ایجاد می‌شود».. اوا افزود که ایران معتقد است که آمریکا قصد تاراج ثروت منطقه را دارد و با رژیم صهیونیستی به صورت سازماندهی‌شده تلاش می‌کند مسئله فلسطین را به فراموشی بسپارد و معادلات را دگرگون کند. «برخی کشورهای عربی امروز تشویق به عادی‌سازی [روابط با رژیم صهیونیستی] می‌کنند. دوستان در جهان عربی باید خوب دقت کنند که به کدام سو دارند حرکت می‌کنند». 

معامله قرن محقق نخواهد شد

ظریف در پاسخ به سوالی درباره معامله قرن و سفر نخست‌وزیر اسرائیل به عمان و نقش این کشور در معامله قرن، تأکید کرد که «معامله قرن حاصل نخواهد شد چون حقوق فلسطینی‌ها را نادیده می‌گیرد». او گفت که رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند سیاست خود را تحمیل کند و میان ایران و کشورهای عربی اختلاف‌افکنی کند. ظریف عُمان را کشور «همسایه، شریک خوب و راهبردی» توصیف کرد و گفت، «ما در امور عمان دخالت نمی کنیم و این درباره ترکیه و روسیه نیز صادق است. این دو کشور هم با اسرائیل روابط دارند. ما دیدگاه خود را به دوستانمان در مسقط منتقل کرده‌ایم اما چیزی را بر او تحمیل نمی کنیم و کشورهای همسایه می‌دانند که ایران با این سیاست‌هایی که به نفع منطقه نیست، مخالف است».

انتقال پیام از طریق عمان کذب است

ظریف همچنین انتقال هرگونه پیام از آمریکا یا رژیم صهیونیستی از طریق عُمان را تکذیب کرد و توضیح داد که هر مذاکره‌ای «باید با احترام متقابل همراه باشد نه با اعتماد متقابل. احترام هم از پایبندی به تعهدات شروع می‌شود و هر گاه ببینیم که آمریکا چنین امری را رعایت کرد، آنگاه می‌توان از مذاکره سخن گفت. اما الان درباره چه گفت‌وگو کنیم؟ سال‌ها با آمریکا بحث کردیم و به توافق هسته‌ای رسیدیم اما هیچ تضمینی نداریم که آمریکا دوباره همان رفتار را نکند و از تعهداتش شانه خالی نکند». 

ظریف همچنین هرگونه اعزام نماینده از طرف عربستان سعودی به تهران و سخن درباره پرونده یمن را تکذیب کرد و گفت که «هیچ اطلاعاتی درباره صحت این امر ندارم و اساسا اعتقاد دارم ممکن نیست» و در پاسخ به این سوال که «آیا برای استقبال از هیأتی سعودی آمادگی دارید و چه چیزی را روی میز می‌گذارید» گفت‌ «ما بازگشت روابط عربستان و ایران به شکل طبیعی آن، کوچکترین مشکلی نداریم. این مسئله، منوط به ریاض و تصمیم‌ها و رفتارهایش است که باید در آن بازنگری کند تا تنش منطقه‌ای کاهش یابد. این سیاست ضد ایران و سوریه و عراق و قطر و یمن همه‌اش از جانب عربستان سعودی است نه از جانب ما».

ایران از پایان جنگ در یمن حمایت می‌کند

وزیر خارجه درباره «مذاکره در پرونده یمن مثل سوریه» گفت که «ایران هیچ شرطی [در خصوص یمن] ندارد و خواستار پایان بحران است» در پاسخ به سوالی درباره تلاش عربستان و امارات برای اشغال الحدیده در غرب یمن گفت که «عربستان گمان می‌کرد می‌تواند پرونده یمن را در چند هفته جمع کند اما چند سال بدون نتیجه تا الان گذشته است. خیلی تلاش کردند که تحولات الحدیده را در میدان به نفع خود تمام کنند اما مشکل برخی کشورهای همسایه این است که اعتقادی به راهکار سیاسی ندارند و می‌خواهند کار را از طرق نظامی و با پوشش سیاسی حل کنند. این نشدنی است. باید آتش‌بس عملی برقرار شود و در نهایت همه به ضرورت توقف اقدامات نظامی، ارسال کمک به مردم و حمایت از تشکیل دولت یمنی فراگیر و گفت‌وگوی یمنی-یمنی خواهند رسید. اینها چهار نکته‌ای است که ایران در آوریل 2014 آن را اعلام کرده است». 

ایران از طرح عربستان برای ترور ایرانی‌ها خبر داشت

ظریف در پاسخ به این سوال که نظر شما درباره خبرهایی مبنی بر برنامه‌ریزی عربستان برای ترور مسئولان ایرانی از جمله قاسم سلیمانی و تشکیل اتاق عملیات جنگ اقتصادی علیه ایران چیست، گفت: ما اطلاعاتی از آن داشتیم. عربستان از گروه‌های تروریستی در ایران چند سال است که حمایت می‌کند. ریاض قبلا این را رسما اعلام کرده بود که جنگ را به عمق ایران می‌کشاند. بعد از آن ما شاهد افزایش فعالیت گروه‌های مسلح و تروریستی در شرق کشور بودیم و همچنین داعش که به مجلس حمله کرد.

ظریف افزود: این سیاست‌های عربستان سعودی، جدید نیست. ما از آن اطلاع داریم. رژیم سعودی تلاش می‌کند سلطه خود را تحمیل کند و آنچه اخیرا حاصل شده، نشان می دهد، همه ادعاها مبنی بر اینکه ایران اقدامات تخریبی علیه ریاض انجام می‌دهد دروغ است و عکس آن صحیح است. عربستان است که از افراطگرایی حمایت می‌کند تا به ایران ضربه بزند. آنچه روزنامه نیویورک‌تایمز [در خصوص این طرح سعودی] گفته، بخشی کوچک از رفتار سعودی علیه ماست. امیدواریم که چشمان دیگران بر روی آنچه ریاض انجام می‌دهد باز شود؛ ریاضی که قطر را محاصره کرده، یمن را بمباران می کند و نخست‌وزیر لبنان را بازداشت کرد و جنایت قتل خاشقچی روزنامه‌نگار را مرتکب شده و الان ترکیه به طور جدی آن را دنبال می‌کند».

روابط با ترکیه «خیلی خوب» است

ظریف در پاسخ به سوالی درباره مواضع ترکیه گفت، «روابط ما با ترکیه خیلی خوب است. بلکه راهبردی است. اما این معنایش این نیست که درباره همه چیز توافق داریم. درباره برخی مسائل سوریه اختلاف نظر داریم. آن را کم کرده‌ایم و به این نتیجه رسیدیم که تروریسم به همه آسیب می‌زند و گروه‌های جدایی‌طلب به مثابه تهدیدی است که منطقه را دچار منازعه جدید می‌کند. می‌دانیم که حمایت آمریکا از برخی طرف‌ها وحدت سوریه را تهدید می‌کند.. نباید اجازه باز شدن فضای اختلاف قومیتی در سوریه و عراق را داد که خیلی خطرناک است. ایران و ترکیه همه‌پرسی جدایی در عراق را رد می کنند و در مقابل سناریوهای مشابه در سوریه نیز می‌ایستند». 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۳۳۲۰۶۰۹:۵۳:۱۷ ۱۳۹۷/۸/۲۲
آقای ظریف آویزان شدن به کشورهای اروپایی و چین و روسیه که خود آویزان آمریکا هستند بی معنی است.
ناشناس۶۳۳۴۸۶۱۲:۲۸:۱۰ ۱۳۹۷/۸/۲۲
دکترظريف افتخار فرهيختگان وعموم مردم ايران هستند. چه با شخصيت وحرفه اي و مسلط، ابزارهاي تبليغاتي آمريکايي را عليه خودشان بکار ميگيرند وآمريکايي هاي فريبکار را رسوا ميکنند. فراموش نميکنيم که دهه هاي متمادي سياست خارجي ما نيازمند همچنين سياستمدار لايقي که بتواند غربيها را با امکانات تبليغي و استدلالهاي مورد پذيرش و بروز دنيا رسوا نمايد، بود. چه بسيار حقوق اين ملت که در نبود چنين سکانداراني در سياست خارجي ضايع گرديد
ناشناس۶۳۳۵۰۶۱۲:۳۷:۲۰ ۱۳۹۷/۸/۲۲
نقطه پایان شما در برجام همونی بود که دلواپسان ابتدای راه میگفتند.

پربحث‌های امروز

 1. دست خط رئیس جمهور برای حل مشکل آب استان اصفهان/ استعفاء نتیجه داد

 2. فیلمی از جلسه غیرعلنی دیروز مجلس درباره نماینده سراوان  

 3. واکنش آیت‌الله مکارم شیرازی به اظهارات رحیم‌پور ازغدی در نماز جمعه تهران

 4. اطلاعیه گمرک درباره مشاجره نماینده سراوان

 5. وزیر کار خبر داد: احتمال ترمیم و افزایش مجدد دستمزد کارگران

 6. بهانه افزایش قیمت خودرو و صنعت افسارگسیخته

 7. افزایش یارانه‌ مردم چرا نه؟

 8. بعد از سهمیه بندی بنزین، کم مصرف ها را تشویق کنید

 9. رفتار متفاوت یک معلم و یک نماینده مجلس  

 10. توضیحات واعظی درباره انتصاب داماد روحانی در وزارت صمت/ واکنش به حرف‌های جلیلی درمورد باغ گلابی برجام

 11. اقدام غیرقابل گذشت نماینده سراوان  

 12. خرازی: برجام مایه امنیت و همکاری بیشتر کشورها است/ به نتیجه نرسیدن ساز و کار اروپایی‌ها، به معنای خروج از برجام نیست

 13. چهار معصوم می‌سوزند، اما ما در برابر آن سکوت می‌کنیم/ چقدر رفتارمان نشان می‌دهد که عصاره‌ی مردم می‌باشیم؟/ باید وزیر آموزش را احضار می‌کردیم نه وزیر اقتصاد را

 14. اتفاقی که بدتر از توهین نماینده سراوان است  

 15. پیشنهاد یک نماینده برای افزایش یارانه نقدی در سال آینده

 16. احمد توکلی خبرداد: دستور وزیر اقتصاد در مورد توقف واگذاری آلومینیوم المهدی/ پیگیری شکایت دیده‌بان شفافیت و عدالت در مورد پرداخت رشوه توتال به یک مقام سابق ایرانی

 17. ماجرای اعتراض کارگران گروه ملی فولاد از زبان مدیرعامل بانک ملی/ هم مواد اولیه هست، هم نقدینگی؛ کارگران اجازه فعالیت کارخانه را نمی‌دهند!

 18. نبویان: تحریم‌های بعد از برجام در تاریخ انقلاب بی‌سابقه است/ شکوری‌راد: آمریکا تا توانست ایران را در فشار گذاشت

 19. طبیعت پاییزی شیرگاه  

 20. بهتان #‌آیت‌الله_بی‌بی‌سی

 21. سخنگوی وزارت خارجه: ظریف هدفی برای انتخابات ریاست جمهوری ندارد/ وزیر فردی فراجناحی است

 22. قیمت دلار به ۱۰۱۰۰ تومان رسید

 23. آینده اوضاع اقتصادی چه خواهد شد؟  

 24. بچه‌هایی که همچنان در مدرسه می‌سوزند

 25. جزئیات کشف منابع گاز طبیعی در دریای عمان

پربحث‌های دیروز

 1. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 2. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 3. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 4. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 5. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده‌ای که به کارمند گمرک توهین کرد!

 6. چرا روحانی زبان گفت‌وگو با آمریکا را ترک کرد؟

 7. استیضاح وزیر اقتصاد به علت توهین کارمند گمرک کلید خورد!

 8. واکنش کاربران توییتر به فیلم منتشر شده از نماینده سراوان/ عذرخواهی عجیب از ترس استیضاح/ هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کجاست؟

 9. فوت چند دانش‌آموز در آتش‌سوزی مدرسه/ بازداشت مدیر و مربی آموزشی + تصاویر

 10. دلیل مشاجره نماینده مجلس با کارمند گمرک

 11. درخواست رفراندوم برای FATF/ نماینده سراوان و تبعات توهین به کارمند گمرک/ وزارت خارجه به‌دنبال برجام منطقه‌ای است؟

 12. وزیر صنعت: خودروسازان در 8 ماه اخیر مشکل فروش داشته‌اند

 13. تحلیل جالب علی علیزاده از برخورد نماینده سراوان با کارمند گمرک

 14. متروسواری معصومه ابتکار در سه‌شنبه بدون خودرو  

 15. سنگ‌تمام محکومان امنیتی برای آزادی مفسد اقتصادی+سند وثیقه 500 هزار مترمربعی هنگامه شهیدی برای باقری درمنی

 16. شهردار تهران با تاکسی به محل کارش رفت  

 17. پیشنهاد نمایندگان به خودروسازها درباره قیمت خودرو

 18. توضیح دژپسند در گفت‌وگو با الف در مورد عذرخواهی از نماینده سراوان

 19. جهانگیری: بخش‌های مهم اقتصادی مورد تهاجم دشمن است/ آمریکا می‌خواهد مردم با تنگنا رو به رو شوند

 20. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده سراوان و فهم او از انقلاب  

 21. ایرانی‌ها خانه‌هایشان در گرجستان را به حراج گذاشتند

 22. موگرینی: برای رسیدگی به برنامه موشکی ایران باید برجام را حفظ کرد

 23. رهبر انقلاب: نباید دنبال ریاست بدویم

 24. پیوند ترامپ با مغزهای کوچک زنگ زده

 25. شلغم خوری سفیر آلمان در بازار بزرگ تهران  

پربحث‌های هفته

 1. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 2. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 3. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 4. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 5. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 6. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 7. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 8. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 9. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 10. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 11. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 12. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 13. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 14. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 15. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 16. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 17. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 18. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 19. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 20. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 21. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 22. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده‌ای که به کارمند گمرک توهین کرد!

 23. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 24. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 25. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

پربحث‌های امروز

 1. دست خط رئیس جمهور برای حل مشکل آب استان اصفهان/ استعفاء نتیجه داد

 2. فیلمی از جلسه غیرعلنی دیروز مجلس درباره نماینده سراوان  

 3. واکنش آیت‌الله مکارم شیرازی به اظهارات رحیم‌پور ازغدی در نماز جمعه تهران

 4. رفتار متفاوت یک معلم و یک نماینده مجلس  

 5. توضیحات واعظی درباره انتصاب داماد روحانی در وزارت صمت/ واکنش به حرف‌های جلیلی درمورد باغ گلابی برجام

 6. اقدام غیرقابل گذشت نماینده سراوان  

 7. خرازی: برجام مایه امنیت و همکاری بیشتر کشورها است/ به نتیجه نرسیدن ساز و کار اروپایی‌ها، به معنای خروج از برجام نیست

 8. چهار معصوم می‌سوزند، اما ما در برابر آن سکوت می‌کنیم/ چقدر رفتارمان نشان می‌دهد که عصاره‌ی مردم می‌باشیم؟/ باید وزیر آموزش را احضار می‌کردیم نه وزیر اقتصاد را

 9. نبویان: تحریم‌های بعد از برجام در تاریخ انقلاب بی‌سابقه است/ شکوری‌راد: آمریکا تا توانست ایران را در فشار گذاشت

 10. بهتان #‌آیت‌الله_بی‌بی‌سی

 11. سخنگوی وزارت خارجه: ظریف هدفی برای انتخابات ریاست جمهوری ندارد/ وزیر فردی فراجناحی است

 12. توضیحات جلالی درباره درگیری لفظی نماینده سراوان با مامور گمرک

 13. نامه نمایندگان به روحانی: تصمیمات غیرکارشناسی بگیرید ما هم استعفا می‌دهیم

 14. خانه ملت در آزمون نظارت بر رفتار نمایندگان

 15. پاسخ معاونت حقوقی به پرسشی درباره حقوق و مزایا «جنیدی»

 16. معاون روحانی: ۲۰۰ نفر از ریاست‌جمهوری رفتند

 17. نقدی بر مستند بی‌بی‌سی/ بهتان برای حفظ نظام؟

 18. ماموریت به حراست مجلس برای مشخص شدن منشاء انتشار فیلم جلسه غیرعلنی

 19. آیت‌الله ‌علم‌الهدی: جریان سنگ‌انداز اوایل انقلاب امروز به «فتنه» تغییر حالت ‌‌داده است/ جریانی به دنبال تغییر فرهنگ مشهد به سمت فرهنگ عیش و نوش است

 20. چرا نسخه تکمیلی مستشاری نظامی در سوریه و عراق اجرا نمی‌شود؟

 21. جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی حاشیه‌های نماینده سراوان

 22. لاریجانی: برخی کشورهای دون‌پایه منطقه دائم به دنبال ایجاد اختلاف هستند

 23. توضیحات کریمی‌قدوسی درباره توئیت بحث‌برانگیزش

 24. آخرین وضعیت نمایندگان مستعفی اصفهان

 25. نگاه ضد مردمی ۴۰ نماینده مجلس  

پربحث‌های دیروز

 1. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 2. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 3. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده‌ای که به کارمند گمرک توهین کرد!

 4. استیضاح وزیر اقتصاد به علت توهین کارمند گمرک کلید خورد!

 5. دلیل مشاجره نماینده مجلس با کارمند گمرک

 6. درخواست رفراندوم برای FATF/ نماینده سراوان و تبعات توهین به کارمند گمرک/ وزارت خارجه به‌دنبال برجام منطقه‌ای است؟

 7. تحلیل جالب علی علیزاده از برخورد نماینده سراوان با کارمند گمرک

 8. سنگ‌تمام محکومان امنیتی برای آزادی مفسد اقتصادی+سند وثیقه 500 هزار مترمربعی هنگامه شهیدی برای باقری درمنی

 9. جهانگیری: بخش‌های مهم اقتصادی مورد تهاجم دشمن است/ آمریکا می‌خواهد مردم با تنگنا رو به رو شوند

 10. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده سراوان و فهم او از انقلاب  

 11. رهبر انقلاب: نباید دنبال ریاست بدویم

 12. پیوند ترامپ با مغزهای کوچک زنگ زده

 13. ظریف: نتانیاهو ایران را به نابودی با سلاح اتمی تهدید می‌کند

 14. ضرغامی : بگذارید آدم ها زندگیشان را بکنند/طرح دوقطبی فیلترینگ کلاً نادرست است

 15. دیده‌بان شفافیت و عدالت: انتصاب بازرس سابق وزارت نفت در مقام مدیرکل بازرسی مصداق فاحش درب‌های چرخان است

 16. مغالطه عجیب صادق زیباکلام علیه رحیم‌پور ازغدی

 17. دادستان تهران: اتمام تحقیقات از خاتمی/خودروسازان حق ندارند بهانه بیاورند

 18. شروط نمایندگان اصفهان برای پس گرفتن استعفا

 19. نماینده‌ای که از ۵۰ درصد حقوق ماهیانه‌‌‌اش گذشت

 20. ذوالنور: حرام اعلام کردن استیضاح وزیر به نقل از من و آیت‌الله مکارم کذب محض است

 21. سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: رفتار نماینده سراوان با کارمند گمرک را بررسی می‌کنیم

 22. بررسی حواشی روز گذشته نماینده سراوان در جلسه غیر علنی مجلس

 23. نامه نمایندگان اصفهان به رئیس جمهور +متن

 24. وزیر اطلاعات: سرویس‌های امنیتی کشورهای همسایه مستقیم علیه امنیت کشور ما وارد عمل شده‌اند

 25. جلالی در سوال از وزیر اطلاعات: اسناد آقای ظریف درباره پولشویی کجاست؟

پربحث‌های هفته

 1. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 2. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 3. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 4. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 5. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 6. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 7. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 12. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 13. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 14. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده‌ای که به کارمند گمرک توهین کرد!

 15. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 16. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 17. استیضاح وزیر اقتصاد به علت توهین کارمند گمرک کلید خورد!

 18. تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

 19. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 20. دست خط رئیس جمهور برای حل مشکل آب استان اصفهان/ استعفاء نتیجه داد

 21. فیلمی از جلسه غیرعلنی دیروز مجلس درباره نماینده سراوان  

 22. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 23. افزایش شکاف بین اصلاح طلبان و اعتدالی ها/ تعارض منافع؛ این بار در سازمان محیط زیست/ حاشیه‌های ادامه‌دار انتصاب داماد رئیس‌جمهور

 24. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 25. واکنش آیت‌الله مکارم شیرازی به اظهارات رحیم‌پور ازغدی در نماز جمعه تهران

آخرین عناوین