واکنش‌ها به بازگشت تحریم‌های نفتی و بانکی آمریکا علیه ایران/ استراتژی که نتیجه معکوس دارد و صادراتی که صفر نشد

گروه جهان الف،   3970815115 ۷ نظر، ۷ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
واکنش‌ها به بازگشت تحریم‌های نفتی و بانکی آمریکا علیه ایران/ استراتژی که نتیجه معکوس دارد و صادراتی که صفر نشد

تحریم های آمریکا علیه ایران این بار برخلاف دفعات گذشته نه تنها با اجماع کشورهای دنیا همراه نشده بلکه اگر اروپا به انجام وعده های خود متعهد باشد می باید سازوکار ویژه ای را طراحی کند که می تواند تاثیر تحریم ها را کاهش دهد. در این راستا شخصیت ها و رسانه های جهانی نیز بیشتر به سرزنش ترامپ و حمایت از ایران پرداخته بودند.

به گزارش الف، دیروز مائک پمپئو، وزیر خارجه و استیو منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا از بازگشت تحریم ها علیه ایران خبردادند. دومین مرحله بازگشت تحریم های از زمان خروج دونالد ترامپ از برجام مرتبط با حوزه های حمل و نقل، انرژی ، بانکی و بیمه است. اگر چه وزیر خارجه آمریکا با اعلام اینکه 8 کشور از تحریم های نفتی ایران معاف شده اند از موضع گیری های قبلی خود عدول کرد. مثلاً رئیس جمهور آمریکا بارها قبلاً عنوان کرده بود بدنبال صفر کردن صادرات نفت ایران است.

مایک پمپئو در کنفرانس خبری دیروز با استیو منوچین اعلام کرد هند، چین، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه به طور موقت از اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران استثنا شده اند.

شخصیت‌ها و رسانه‌های خارجی بر این باور هستند علاوه بر نادیده گرفتن تعهدات بین المللی و پشت پا زدن ترامپ به نهادها و ساختارهای جهانی، تحریم ایران موجب افزایش جدی قیمت نفت در بازارهای انرژی خواهد شد و اقتصاد دنیا را با چالش رو به رو می کند. از سوی دیگر بازگشت تحریم ها علیه ایران ضمن تشدید شکاف بین واشنگتن و اروپا و روسیه و چین، ممکن است موجب تکانه هایی در اقتصاد آمریکا نیز شود.

تحریم‌های آمریکا در راستای تحت فشار قرار دادن مردم، ایجاد نارضایتی و تحریک به انجام ناآرامی صورت می‌گیرد تا سیستم سیاسی در نهایت مجبور به بازگشت به میز مذاکره و پذیرش خواسته‌های واشنگتن شود.

اما محمدجواد ظریف در صفحه توئیتر خود با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا نوشت: قلدری های آمریکا نتیجه معکوس داشته است، چرا که دنیا نمی‌تواند به ترامپ و همکاران او اجازه دهد نظم جهانی را نابود کنند. این آمریکاست که منزوی شده است نه ایران.

در ادامه واکنش برخی رسانه ها و شخصیت ها به تحریم های جدید آمریکا آورده شده است.

واشنگتن پست: استراتژی ترامپ نتیجه معکوس خواهد داشت

 نشریه واشنگتن پست عنوان کرد با توجه به مسائل داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی و عدم همراهی کشورهای دنیا بعید است آمریکا در رسیدن به اهداف خود توفیق پیدا کند.

دنیس راس، مشاو سابق دولت های آمریکا هم در مصاحبه با واشنگتن پست دلیل عدم موفقیت تحریم های آمریکا را عدم همراهی کشورهای مختلف و مهارت و تجربه ایران در دور زدن تحریم ها دانست. راس همچنین با اشاره به اینکه زمان اوباما تحریم های بین المللی علیه ایران با اجماع جهانی اجرایی می شد گفت همین عامل، دور زدن تحریم ها را برای ایران بسیار سخت می کرد. اتفاقی که از دیدگاه وی این بار هرگز رخ نداده است.

روزنامه ترکیه ای: تحریم های آمریکا به اقتصاد جهانی ضربه می زند

روزنامه ینی شفق ترکیه با انتشار گزارشی درباره دور جدید تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران نوشت که جنگ اقتصادی دولت واشنگتن با جهان وارد مرحله جدیدی شده به طوری که ادامه این تحریم ها آسیب جدی به اقتصاد جهانی وارد می کند. ینی شفق با اشاره به سخنان دونالد ترامپ مبنی بر شکست سیاست صفر کردن صادرات نفت ایران نوشت: درد ترامپ قیمت نفت است چرا که نمی خواهد قیمت طلای سیاه در جهان افزایش یابد.

دیوید پولاک: تحریم ها فروش نفت ایران را به صفر نمی رساند

دیوید پولاک، کارشناس سیاست خاور نزدیک موسسه واشنگتن در مصاحبه با خبرگزاری شینهوا چین تصریح کرده است «تحریم ها بر اقتصاد ایران بی تاثیر نیست اما اینکه گفته شود تحریم ها فروش نفت را به صفر می رساند، اصلا عملی نیست» و کسی این را جدی نمی گیرد.

این کارشناس آمریکایی گفت: معافیت ها به ایران امکان می دهد همچنان نفت خود را بفروشد و اقتصاد این کشور کماکان پویایی خواهد داشت. پولاک تاکید کرد ایران هم تجربیات بسیار بالایی در برابر تحریم ها و مهار آنها دارد و با عرضه نفت در بورس و همچنین دادن امتیازات مختلف از جمله کاهش قیمت به دنبال جذب مشتریان بیشتری برای خرید است.

نشنال اینترست: زندگی هزاران بیمار در معرض خطر است

نشنال اینترست هم در گزارشی نوشت: تحریم های آمریکا صدها بانک و شرکت ایرانی را هدف قرار داده و واردات مواد غذایی و دارو و سایر کمک های بشردوستانه را دشوار می سازد. لذا نجات جان بیماران مبتلا به هموفیلی و انواع مشخصی از سرطان تحت تحریم ها بسیار دشوار می شود. زندگی هزاران بیمار در معرض خطر است. هدف اعلام نشده رئیس جمهور آمریکا از تحریم ها این است فشار را تا اندازه ای بر ایران افزایش دهد که ایران در نهایت پای میز مذاکره بیاید و به توافقی یکجانبه متعهد شود و حاکمیت خود را در ازای ذره ای مزایای اقتصادی و امتیاز از واشنگتن تسلیم کند. اما فراموش نکنیم ایران پیش از این هم پای میز مذاکره رفته بود و مزیت لازم را کسب نکرده است. تهران طبق قانون بازی کرد اما آمریکا عهدش را شکست. حقیقت این است رئیس جمهوری آمریکا هیچ راهبرد واقعی ندارد و سیاست فشار حداکثری ترامپ زاییده بغض و کینه وی برای پیشی گرفتن از روسای جمهوری پیشین، تهدید ایران و فرمانبرداری از متحدان منطقه ای خود است.

بلومبرگ: صادرات نفت ایران در نخستین ماه بازگشت تحریم‌ها افزایش یافت

بلومبرگ هم در تحلیلی پیرامون بازگشت تحریم های نفتی ایران نوشت تحریم‌های آمریکا با هدف صفر کردن صادرات نفت ایران در نیمه شب اجرایی شد ولی سرسختی آغازین دونالد ترامپ با نزدیک شدن موعد مقرر تعدیل شده است. با اعطای معافیت به کشورهایی که خرید خود را از ایران متوقف کرده بودند، اکنون صادرات نفت ایران در ماه نوامبر افزایش می یابد نه کاهش.

بلومبرگ در ادامه عنوان می کند تحریم‌های جدید سخت ترین تحریمهای تاریخ اعلام شدند و هدفشان جلوگیری از صادرات نفت ایران است ولی واقعیت این است که طبق انتظار پیش نرفته‌اند. در 6 ماه قبل از اجرایی شدن تحریم ها تاثیر آنها شبیه به تحریم‌های باراک اوباما، رئیس‌جمهور قبلی آمریکا در سال 2012 به نظر می‌رسد.

کارشناس آمریکایی: ایران تسلیم تحریم های واشنگتن نمی‌شود

اسکای نیوز نیز به نقل از مارک فیتزپاتریک کارشناس مطرح آمریکایی در مسائل هسته ای به تحریم های آمریکا علیه ایران اشاره کرد و گفت: قطعا این تحریم ها تاثیرات منفی اقتصادی خواهد داشت اما نمی تواند ایران را به زانو درآورد. رئیس موسسه مطالعات راهبردی آمریکا افزود: ایران با بدترین شرایط اقتصادی در گذشته روبه رو بوده و توانسته از آن عبور کند. ایران کشور انعطاف پذیری است، لذا اگر آسیب نیز ببینید، این آسیب در حدی نخواهد بود که این کشور را به درخواست مذاکره با آمریکا بکشاند.

چاینادیلی: تحریم‌ انگیزه ایران برای اتکا به صنایع‌بومی را افزایش می‌دهد

روزنامه چینی چاینا دیلی نوشت تصمیم آمریکا برای بازگردانی تحریم‌ها، با اعتراض‌ها و نگرانی‌های بین‌المللی مواجه شده است. این روزنامه به نقل از لی جین یک کارشناس چینی نوشت، بازگشت تحریم‌ها، ایران را در برابر انتظارات آمریکا تسلیم نمی‌کند اما این انگیزه را ایجاد می‌کند تا محکم تر صنایع خود را توسعه دهد و وابستگی به صادرات نفت را کاهش دهد. وی افزود این تحریم‌ها به ایران انگیزه می‌دهد تا بر استقلال خود افزوده و در مسیر خود پیش رود.

اسکای نیوز: تحریم‌ها ایران را به زانو درنخواهد آورد

اسکای نیوز هم نوشت دونالد ترامپ می‌خواهد ایران را به پذیرش یک توافق جدید که همه رفتارهای به گفته آنها مخرب ایران در غرب آسیا را متوقف کند، وادار کند و جاه طلبیهای هسته‌ای این کشور را نیز مهار کند. این رسانه در ادامه نوشت ؛ اما تحلیلگران می‌گویند که تحمیل آنچه که مقامات آمریکایی، سختترین تحریمهای تاریخ علیه این کشور غنی از منابع نفتی می‌خوانند در انجام ماموریت خود شکست خواهد خورد.

خبرگزاری رسمی چین: تحریم نفت ایران با مخالفت جهانی مواجه شده است

 شینهوا هم در مطلبی تحلیلی نوشت تحریم نفتی که آمریکا برای فشار فزاینده بر اقتصاد ایران اعمال کرده است، با مخالفت های خارجی زیادی روبرو شده است. شینهوا شرایط دور جدید تحریم ها را با گذشته متفاوت دانسته و آورده است این تحریم ها با توجه به توافق جامعه جهانی با ایران در مورد برجام، با اجماع جهانی همراه نیست.

خبرگزاری چین تاکید کرد همه فکر می کردند وقتی تحریم ها آغاز شود چه اتفاقات بزرگی رخ می دهد اما وقتی شرایط مانند قبل ادامه پیدا کرد، آن جو روانی شکسته می شود و ایران نیز برنامه های اقتصادی و تجاری خود را ادامه می دهد.

عناوین مرتبط

۲۰ آبان ۱۳۹۷علت اصلی مشکلات اقتصادی ایران چیست؟/ بسیار بعید است تحریم‌ها باعث مشکلی حاد برای ایران شود
۱۵ آبان ۱۳۹۷توییت کنایه آمیز حسین دهباشی درباره تحریم ها
۱۳ آبان ۱۳۹۷سرنوشت محاسبات ترامپ چه خواهد شد؟
۱۳ آبان ۱۳۹۷محسنی اژه‌ای: ان‌شاءالله مردم تحریم‌ها را به فرصت تبدیل خواهند کرد
۱۳ آبان ۱۳۹۷افشانی: ملت آگاه ایران با اتحاد مقابل تحریم ها می ایستد
۱۳ آبان ۱۳۹۷چرا روز ۱۳ آبان مهم است؟
۱۲ آبان ۱۳۹۷ترامپ به دنبال گرفتن امتیاز از ایران است/ اگر اروپابه وعده‌هایشان عمل نکنند، باید از برجام خارج شویم/ برخی در داخل به دنبال برجام دو و سه هستند/ غربی‌ها، ایران را محتاج مذاکره می‌دانند
۱۱ آبان ۱۳۹۷کاربران، توئیت ترامپ درباره تحریم ایران را مسخره کردند: استیضاح در راه است
۱۱ آبان ۱۳۹۷آمریکا از بازگشت همه تحریم‌هایی که به موجب برجام لغو شده بودند، خبر داد/ معافیت موقت ۸ کشور از تحریم‌های نفتی
۱۱ آبان ۱۳۹۷احتمال معافیت بزرگترین شرکت نفت ترکیه از تحریم‌های آمریکا
۱۱ آبان ۱۳۹۷ ایران از قطر در پارس جنوبی سبقت گرفت
۱۰ آبان ۱۳۹۷تحریم‌های ضدایرانی نفت را بالای ۷۵ دلار نگه می‌دارد

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۲۵۳۱۵۱۶:۵۸:۴۱ ۱۳۹۷/۸/۱۵
حالامانند دفعات قبل چند ماه را با امید به این و ان و خرج ذخایر ارزی و طلا این دست و ان دست کنید و زمان را از دست بدهید و زمانیکه همه دنیا متوجه شد هیچ راه دیکری برای ایران باقی نمانده صحبت از مذاکره و لزوم حل مسئله غیر ضروری در سه یا ششماه با ترامپ کنید. از انطرف هم ترامپ با این تحریمها ایران را کرد شیر دستی تنظیم قیمت نفت. هر زمان بخواهد می تواند با فشار یا عدم فشار به این چند کشور وارد کننده نفت ایران . قیمت جهانی نفت را کنترل کند و بسیار تدریجی نفت ایران را از بازار دنیا خارج کند. اگر ترامپ واردات نفت ایران را همین حالا صفر می کرد دیگر ایران مجبور به تصمیم گیری می شد. ولی ترامپ نمی خواهد ایران به ان نقطه برسد چون سود او در همین نفت در برابر غذا و بلاتکلیفی اقتصاد ایران برای مدت طولانی است. نفع روسیه و چین و هند و ترکیه و از همه مهمتر اسراییل هم که رئیس ترامپ است... هم همین است.
ناشناس۶۲۵۳۲۳۱۷:۰۵:۲۰ ۱۳۹۷/۸/۱۵
قبل از این تحریمها ایران روزی 3 میلیون بشکه نفت و میعانات گازی و فراورده های نفتی به نرخ 65 دلار صادر می کرد که روزانه می شد 200 میلیون دلار در روز. ولی بعد از این تحریمها به زحمت این میزان به 1.3 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که با توجه به هزینه های حمل و تخفیف عجیب و غریب و بیمه و تبدیل پول و مالیات و دور زدن تحریم بانکی و از همه بدتر خرید فقط از بازار این کشورهای وارد کننده نفت و افت قیمت نفت در بازار جهانی شاید کلا بابت هر بشکه نفت 40 دلار یا کمتر دست ایران را بگیرد یعنی 50 میلیون دلار در روز. یعنی درامد نفتی ایران به یک چهارم کاهش پیدا خواهد کرد. انهایی که مسئول و دست اندر کار و کارشناس واقعی هستند می دانند این ارقام یعنی چه متاسفانه.
ناشناس۶۲۵۳۵۰۱۷:۴۱:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۱۵
ساده واقعا فکر کردید هدفشون صفر کردن صادرات هست فقط میخان کمش کنند و همون مقدار کم هم در اختیار دوستان خودشان هست
ناشناس۶۲۵۳۶۷۱۷:۵۰:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۱۵
موضوع این هست هنوز روزهای اول هست و اصل اروپا و تصمیم آن هست
بیگی29۶۲۵۴۵۴۱۸:۵۶:۴۶ ۱۳۹۷/۸/۱۵
کارگاه ها و کارخانجات کوچک در صورت عدم سنگ اندازی سازمان های مختلف، میتوانند با تولید بسیاری از نیاز ها ، مشکل تحریم هارا کم رنگ تر کنند اما تجربه نشان داده به محض کاهش یا رفع تحریم،آنچنان واردات بیرویه انجام میشود که کمر اینها میشکند .آیادولت میتواند تضمینی به اینها بدهد که با باز شدن دست دولت،اینها به روز سیاه نیفتند؟
ناشناس۶۲۵۴۸۷۱۹:۳۱:۳۳ ۱۳۹۷/۸/۱۵
دوستان دائم میگویند که ترامپ با خروج از برجام قوانین بین المللی رو زیر پا گذاشته و وقتی میپرسی کدام قانون بین المللی؟ میگویند که برجام به تایید شورای امنیت سازمان ملل رسیده. آیا میدانید که در برجام هیچ مکانیزمی برای خروج آمریکا از این توافق وجود ندارد؟ آیا میدانید که تمامی مکانیزم های موجود در برجام برای خروج ایران در نظر گرفته شده؟ تنها چیزی که شورای امنیت تایید کرده این است که در صورت خروج ایران از برجام تمامی تحریمهای بین المللی بدون نیاز به تایید دوباره شورای امنیت برگردند! بله تایید برجام توسط شورای امنیت که اینقدر به آن می نازیم فقط همینه! ضمن اینکه شورای امنیت چندین مصوبه در مورد منع آزمایش موشکی و فروش سلاح و غیره بر علیه ایران دارد که ما رسما میگوییم آنها رو قبول نداریم!‌ ترامپ و آمریکا کاری بر ضد مصوبه شورای امنیت نکرده و ما آنها رو قانون شکن می نامیم اما خودمان رسما مصوبات شورای امنیت رو نقض میکنیم اما ما قانون مدار هستیم؟
ناشناس۶۲۵۴۸۸۱۹:۳۳:۴۳ ۱۳۹۷/۸/۱۵
این و نگیم چی بگیم

پربحث‌های اخیر

 1. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 2. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 3. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 4. برای برجام مدعی خزانه خالی بودند حالا برای CFT از پولشویی گسترده سخن می گویند

 5. بازگشت تحریم‌ها و افراد خوش باور به غرب/ چرا از اشتباهات گذشته درس نمی‌گیریم؟

 6. واکنش آخوندی به انتخاب شهردار تهران

 7. تاملی بر یک مصاحبه

 8. ساندرو‌های مخفی در انبار به امید گرانی!

 9. اینترنشنال سعودی و جریانی که به اوباما نامه نوشت

 10. هفت دقیقه تا تل‌آویو/ پدر موشكی ايران را بهتر بشناسيم + عکس

 11. فریبی که دختر مدرسه‌ای از شاگرد مغازه لوازم‌التحریری خورد

 12. نامه جمعی از کارشناسان خطاب به ظریف/ نگرانی درباره سوء استفاده دشمنان ایران

 13. اسامی عجیب غریب در شناسنامه‌های ایرانی+ اسامی و عکس

 14. قاسمی خطاب به اروپا: هوشیار باشید

 15. روحانی: چه ایرادی دارد بخشی از استادیوم ورزشی به بانوان اختصاص یابد

 16. طرح نمایندگان برای سوال از ظریف درباره ادعای پولشویی گسترده

 17. تهران رکورد بارش باران را زد/ پایتخت پربارش‌تر از رشت + جدول

 18. ظریف: تحریم نمی‌تواند سیاست ایران را تغییر دهد/ آماده‌نبودن اروپایی‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای

 19. انتظار کارگران از جلسه «ترمیم دستمزد»/ افزایش حقوق حق کارگران است

 20. وزیر دفاع: تا حدود زیادی از مشکلات اقتصادی عبور کرده‌ایم

 21. نوباوه: اظهارات ظریف خصمانه و علیه منافع ملی است

 22. فرار یکی از عوامل قتل خاشقچی به عربستان

 23. جهانگیری: تلاش آمریکا برای ایجاد موج اعتراضات در میان مردم بی‌نتیجه ماند

 24. آیا SPV بدون اجرای کامل دستورات FATF اجرایی نیست؟

 25. سوال معنادار پسر کروبی: باید مشخص شود عملکرد پدرم باعث رییس جمهور شدن احمدی نژاد شد یا خاتمی؟

پربحث‌های دیروز

 1. سوت و کف به افتخار ظریف

 2. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 3. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 4. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 5. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 6. برای برجام مدعی خزانه خالی بودند حالا برای CFT از پولشویی گسترده سخن می گویند

 7. بازگشت تحریم‌ها و افراد خوش باور به غرب/ چرا از اشتباهات گذشته درس نمی‌گیریم؟

 8. واکنش آخوندی به انتخاب شهردار تهران

 9. رها شدن صدها تن گوجه‌فرنگی در اطراف زنجان  

 10. تاملی بر یک مصاحبه

 11. ساندرو‌های مخفی در انبار به امید گرانی!

 12. اینترنشنال سعودی و جریانی که به اوباما نامه نوشت

 13. دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات‌های جوان افغانستانی+ عکس

 14. هفت دقیقه تا تل‌آویو/ پدر موشكی ايران را بهتر بشناسيم + عکس

 15. صندوقی که برای خریداران خودرو ۵۰ میلیون تومان آب خورد+ سند

 16. مانتوی متفاوت خانم معلم خلاق روستای سلخ قشم+ عکس

 17. فریبی که دختر مدرسه‌ای از شاگرد مغازه لوازم‌التحریری خورد

 18. رضا رحمانی: هر کسی که مسئولیت می‌پذیرد باید پاسخگو باشد/ باید همه چیز را به مردم بگوییم

 19. راهکارهای جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی/ دولت فعلا نمی‌خواهد قیمت ارز به نرخ واقعی برسد

 20. نجیبی: آخوندی با زندگی اشرافی‌اش نمی‌تواند دغدغه عدالت و مستضعفین را داشته باشد

 21. نامه جمعی از کارشناسان خطاب به ظریف/ نگرانی درباره سوء استفاده دشمنان ایران

 22. اسامی عجیب غریب در شناسنامه‌های ایرانی+ اسامی و عکس

 23. قاسمی خطاب به اروپا: هوشیار باشید

 24. روحانی: چه ایرادی دارد بخشی از استادیوم ورزشی به بانوان اختصاص یابد

 25. طرح نمایندگان برای سوال از ظریف درباره ادعای پولشویی گسترده

پربحث‌های هفته

 1. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 2. آیا قدرت خرید مردم، ۵۰ سال قبل، بیش از امروز بود؟

 3.  «مهندسی»، مرحوم است یا مقتول؟!

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. مقایسه قیمت بنزین در ایران و کشورهای همسایه/چه باید کرد؟

 6. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 7. ۵ نوامبر هم تمام شد و.../ بلند شدن ققنوس از خاکستر و همت آقای روحانی

 8. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 9. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 10. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 11. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 12. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 13. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 14. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 15. فاتحه تهران را بخوانیم

 16. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 17. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 18. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 19. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 20. نتایج اولیه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا: حزب دموکرات‌ اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را در دست گرفت/ جمهوری خواهان اکثریت سنا را حفظ کردند

 21. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 22. آقایان! عذرخواهی کنید

 23. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 24. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 25. بخشنامه عجیب سایپا به مشتریان!

پربحث‌های اخیر

 1. فرار یکی از عوامل قتل خاشقچی به عربستان

 2. نیویورک تایمز: آمریکا صادرات دارو به ایران را تسهیل کند

 3. اولین پرواز اردوغان با هواپیمای اهدایی امیر قطر+عکس

 4. تهران طی دو هفته آینده درباره اروپا تصمیم بگیرد

 5. اردوغان: دستور قتل خاشقچی از بالای سعودی صادر شده است

 6. توطئه سعودی علیه اقتصاد ایران

 7. سخنگوی وزارت خارجه: بولتون از بیماری «ایران آزاری» مزمنی رنج می‌برد

 8. جان کری: ترامپ عاشق کیم جونگ اون است، اما...

 9. آشنا به بولتون: دعا کنید هسته ما بیرون نزند!

 10. اعتراض سوریه به تجاوزات ائتلاف آمریکایی

 11. بشار اسد با زنان و کودکان آزادشده از اسارت داعش دیدار کرد  

 12. سازمان ملل توقف درگیری‌ها را در یمن خواستار شد

 13. ترکیه از کنفرانس لیبی در پالرمو «ناامیدانه» خارج شد

 14. واکنش ترامپ به گزارش نیویورک‌تایمز درباره کره‌شمالی

 15. جمهوری‌خواهان کرسی سنای آریزونا را از دست دادند

 16. مقام آمریکایی: به تنهایی نمی‌توانیم محاسبات ایران را عوض کنیم

 17. واکنش سفیر ایران در لندن به شروط 12گانه آمریکا

 18. توافق انگلیس و اتحادیه اروپا بر سر پیش‌نویس برگزیت

 19. جان بولتون: نوار لحظات قتل خاشقچی هیچ مشکلی برای بن‌سلمان ایجاد نمی‌کند

 20. مرکل خواستار تشکیل ارتش مشترک اروپایی شد

 21. یک وزیر دیگر ترامپ هم رفتنی شد

 22. کشته و زخمی شدن ۳۰۰۰ شبه‌نظامی ائتلاف سعودی تنها در ۱۲ روز

 23. شرط حماس برای برقراری آتش‌بس در غزه

 24. ژاپن بدنبال راهکار مناسب برای ادامه خرید نفت از ایران

 25. کابینه صهیونیستی به آتش‌بس در غزه رای داد

پربحث‌های دیروز

 1. رژیم صهیونیستی ساختمان شبکه الاقصی را با خاک یکسان کرد/ حزب‌الله: تجاوز اسرائیل اقدام تروریستی وحشیانه است

 2. فرار یکی از عوامل قتل خاشقچی به عربستان

 3. نیویورک تایمز: آمریکا صادرات دارو به ایران را تسهیل کند

 4. اولین پرواز اردوغان با هواپیمای اهدایی امیر قطر+عکس

 5. تهران طی دو هفته آینده درباره اروپا تصمیم بگیرد

 6. اردوغان: دستور قتل خاشقچی از بالای سعودی صادر شده است

 7. توطئه سعودی علیه اقتصاد ایران

 8. سخنگوی وزارت خارجه: بولتون از بیماری «ایران آزاری» مزمنی رنج می‌برد

 9. جان کری: ترامپ عاشق کیم جونگ اون است، اما...

 10. آشنا به بولتون: دعا کنید هسته ما بیرون نزند!

 11. اعتراض سوریه به تجاوزات ائتلاف آمریکایی

 12. بشار اسد با زنان و کودکان آزادشده از اسارت داعش دیدار کرد  

 13. سازمان ملل توقف درگیری‌ها را در یمن خواستار شد

 14. ترکیه از کنفرانس لیبی در پالرمو «ناامیدانه» خارج شد

 15. واکنش ترامپ به گزارش نیویورک‌تایمز درباره کره‌شمالی

 16. جمهوری‌خواهان کرسی سنای آریزونا را از دست دادند

 17. مقام آمریکایی: به تنهایی نمی‌توانیم محاسبات ایران را عوض کنیم

 18. واکنش سفیر ایران در لندن به شروط 12گانه آمریکا

 19. توافق انگلیس و اتحادیه اروپا بر سر پیش‌نویس برگزیت

 20. جان بولتون: نوار لحظات قتل خاشقچی هیچ مشکلی برای بن‌سلمان ایجاد نمی‌کند

 21. مرکل خواستار تشکیل ارتش مشترک اروپایی شد

 22. یک وزیر دیگر ترامپ هم رفتنی شد

 23. کشته و زخمی شدن ۳۰۰۰ شبه‌نظامی ائتلاف سعودی تنها در ۱۲ روز

 24. شرط حماس برای برقراری آتش‌بس در غزه

 25. ژاپن بدنبال راهکار مناسب برای ادامه خرید نفت از ایران

پربحث‌های هفته

 1. نتایج اولیه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا: حزب دموکرات‌ اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را در دست گرفت/ جمهوری خواهان اکثریت سنا را حفظ کردند

 2. آمریکا بزرگترین فروشنده دانه سویا به ایران شد

 3. وزارت خارجه آمریکا: بروز حادثه برای نفت‌کش‌های ایرانی خیلی محتمل است

 4. پاسخ بی‌شرمانه پمپئو به توئیت «ظریف»

 5. علت اصلی مشکلات اقتصادی ایران چیست؟/ بسیار بعید است تحریم‌ها باعث مشکلی حاد برای ایران شود

 6. مشاجره لفظی ترامپ و خبرنگار سی‌ان‌ان+فیلم و عکس

 7. افشاگری خبرنگار گاردین: قتل خاشقچی به‌دلیل افشای حمایت بن‌سلمان از ایران‌اینترنشنال/ خطر تهدید جانی خبرنگار گاردین/ واکنش سفیر ایران

 8. تحریم‌ ایران و آخرین دیوار نظام تک قطبی جهان/ آیا نقشه آمریکا موفق است؟

 9. اروپایی‌ها بدانند ایران صبر زیادی ندارد/دستمان برای عمل نکردن به تعهدات برجامی باز است

 10. اگر رای دادن چیزی را تغییر می داد، این کار را غیرقانونی می‌کردند

 11. ظریف: علیرغم تلاش‌های آمریکا به پیشرفت خود ادامه می‌دهیم

 12. لوئیس فراخان در تهران: اگر ماشه جنگ کشیده شود پایان آمریکا را رقم خواهد زد

 13. آیا پاکستان میزبان جت نتانیاهو شده است؟ + تصاویر

 14. بن‌سلمان: پرونده «خاشقچی» نباید جهان را از ایران غافل کند!

 15. تاسف اتحادیه اروپا از تصمیم سوئیفت در تعلیق دسترسی بانک های ایرانی

 16. توطئه عربستان برای پیروزی در جنگ یمن و شکست انصارالله

 17. قدرت شلیک حزب‌الله بیش از ۹۵ درصد ارتش‌های جهان است

 18. لودریان خطاب به ظریف: باید راهی برای معامله با ایران پیدا کنیم

 19. نتایج انتخابات میان دوره ای آمریکا و آینده ترامپ، برجام و تحریم ها علیه ایران

 20. طرح سعودی‌ها برای ترور دشمنان ایرانی و برگزاری نشستی در ریاض برای بررسی امکان ترور سردار سلیمانی

 21. مرکل: یمن شاهد بدترین فاجعه انسانی در کره‌زمین است

 22. وزیر انرژی سابق آمریکا: هیچ حمایت بین‌المللی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران وجود ندارد

 23. تضعیف دلار و افت بازارهای سهام در واکنش به نتایج انتخابات آمریکا

 24. رژیم صهیونیستی ساختمان شبکه الاقصی را با خاک یکسان کرد/ حزب‌الله: تجاوز اسرائیل اقدام تروریستی وحشیانه است

 25. ترامپ: کشورهای ثروتمند باید به آمریکا پول بدهند

آخرین عناوین