انتخاب عجیب و غیرکارشناسی اعضای شورای شهر تهران؛ آیا آخوندی گزینه مناسبی برای شهرداری تهران است؟/ ۱۶۷نماینده مجلس از کدام عملکرد وزیر مستعفی تقدیر کردند!

حیدر مهدویان/ گروه اجتماعی الف،   3970811063 ۵۱ نظر، ۱۲ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
آیا آخوندی گزینه مناسبی برای شهرداری تهران است؟/ ۱۶۷نماینده مجلس از کدام عملکرد وزیر مستعفی تقدیر کردند!

با توجه به کارنامه ناموفق عباس آخوندی و اختلاف نگاه های او با دولت، به نظر می رسد وجود نام این وزیر ناکارآمد دولت در لیست نامزدهای تصدی شهرداری تهران کارشناسی نیست.

دوشنبه ۷ آبان علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران اسامی گزینه های نامزدی شهرداری تهران را اعلام کرد و گفت: «شنبه آینده ۵ نفر از بین ۳۰ نامزد اعلام شده، انتخاب می‌شوند و برنامه ارائه می‌کنند و در نهایت در روز ۲۴ آبان شهردار تهران انتخاب می‌شود». در بین گزینه‌ها وجود نام عباس آخوندی وزیر مستعفی راه و شهرسازی بیش از همه جلب توجه می‌کرد. چند روز پیش هم انتشار نامه تقدیر ۱۶۷ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از عملکرد ۵ ساله آخوندی باعث تعجب بسیاری از کارشناسان و مردم شده بود.(1)

این توجه اعضای شورای شهر و نمایندگان مجلس به آخوندی در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از کارشناسان کارنامه آخوندی را بسیار ناموفق می‌دانند. جالب این جاست رئیس جمهور نیز در صحبت های روز شنبه خود در مجلس، عملکرد آخوندی در بخش مسکن را غیر قابل دفاع دانست و گفت: «به عنوان رییس جمهور در برابر مردم می‌گویم، در زمینه مسکن دولت بدهکار است و باید جبران کنیم و همه توان خود را به کار ببریم تا مشکل مسکن حل شود».

بنابراین به نظر می‌رسد نگاه کارشناسی به عملکرد آخوندی در توجه اعضای شورای شهر تهران و تقدیر بعضی از نمایندگان مجلس وجود نداشته است. در همین راستا بررسی سوالات زیر می‌تواند مشخص کند کارنامه وزیر سابق راه و شهرسازی قابل تقدیر بوده است یا نه؟ و آیا در صورت انتخاب وی به عنوان شهردار تهران افق روشنی را در شهرداری تهران می توان متصور شد یا نه؟(2)

 • بیشتر بخوانید:

عباس آخوندی را محاکمه کنید

رای اعتمادهای غلط مجلس آخوندی را طلبکار کرده است

۱- واکنش آخوندی در برابر افزایش شدید قیمت ها در مسکن چه بود؟

عباس آخوندی در حالی پست خود در وزارت راه و شهرسازی را تحویل می دهد که افزایش قیمت ها در بازار مسکن بسیاری از متقاضیان این بازار را دچار مشکل جدی کرده است. افت ۵۰ درصدی تولید مسکن در سال های اخیر و همچنین عدم مقابله با سوداگری در بازار مسکن با اجرای مالیات های تنظیمی مانند مالیات بر عایدی سرمایه زمین و مسکن، دلیل اصلی این گرانی های اخیر بوده است.

مطابق با گزارش اخیر بانک مرکزی، در آخرین ماه مسئولیت آخوندی در وزارت راه و شهرسازی، یعنی مهرماه امسال، میانگین قیمت مسکن در شهر تهران به رقم ۸میلیون و ۶۱۰ هزار تومان به ازای هر مترمربع رسید که نشان از دو برابر شدن قیمت مسکن طی ۱۸ ماه اخیر دارد. این در حالی است که آخوندی در این مدت سعی می‌کرد افزایش قیمت‌ها را به خارج از بازار مسکن حواله دهد و هیچ راهکار خاصی در این مورد ارائه نکرد.

۲- نتیجه پیشنهادهای غیر کارشناسی آخوندی برای تنظیم بازار اجاره چه شد؟

مستاجران شهرهای بزرگ، امسال تابستان سختی را پشت سر گذاشتند. افزایش شدید قیمت اجاره‌بها در این شهرها، بعضی از مستاجرین را مجبور به تغییر منطقه زندگی خود و بعضا مهاجرت و حتی حاشیه نشینی کرد. در این وضعیت تنها عکس‌العمل متولی بخش مسکن، ارائه پیشنهادهایی بود که در نهایت هیچگاه عملی نشد. پیشنهادهایی که در صورت اجرایی شدن هم به جای کنترل قیمت ها، به افزایش اجاره بها دامن زده می زد و سبب می شد قراردادهای اجاره مسکن از حالت رسمی به شکل زیرزمینی و غیر رسمی تغییر وضعیت دهد.

لازم به ذکر است آخوندی در آخرین روز تیر ماه امسال، با ارسال نامه‌ای یک پیشنهاد غیرکارشناسی برای تنظیم بازار اجاره به هیئت دولت ارائه داد و درخواست کرد این پیشنهاد سریعا در قالب لایحه دوفوریتی به مجلس ارسال شود. این پیشنهاد درخواست الحاق یک ماده و چند تبصره به قانون «روابط موجر و مستاجر» بود که طی آن مستاجران از زمان تصویب این قانون می‌توانستند تا یکسال پس از انقضای زمان قرارداد، قیمت اجاره‌بها را فقط تا سقف ۱۰ درصد افزایش داده و تمدید کنند. (۳)

 • بیشتر بخوانید:

آخوندی مسکن را 130درصد گران کرد طلبکار هم هست!

همه وعده‌های سرخرمن عباس آخوندی

۳- چرا آخوندی به مصوبه مجلس در مورد تکمیل سامانه ملی املاک و اسکان کشور بی توجه بود و مانع اجرای مالیات بر خانه‌های خالی و خسارت به بیت المال شد؟

بعضی از نمایندگان مجلس در حالی از عملکرد آخوندی قدردانی می‌کنند که عدم پایبندی این وزیر مستعفی دولت به قانون مصوب مجلس، در مورد تکمیل سامانه ملی املاک و اجرای مالیات بر خانه های خالی، خسارت بسیاری به کشور و مردم وارد کرده است. در غیاب اجرای مالیات بر خانه‌های خالی تعداد واحدهای مسکونی خالی کشور در سال های ۹۰ تا ۹۵، با افزایش نگران کننده یک میلیون واحدی به ۲.۶ میلیون واحد رسیده است که بیش از ۵۰۰ هزار واحد از این خانه ها در شهر تهران است که عرضه این واحد‌ها تاثیر بسیاری در کاهش قیمت مسکن و کنترل بازار اجاره می‌توانست داشته باشد.

مجلس طرح مالیات بر خانه‌های خالی را به عنوان بخشی از لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم در سال ۹۴ تصویب کرد. بر اساس ماده ۵۴ مکرر این قانون، واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور به عنوان واحد خالی شناسایی شوند، از سال دوم به بعد مشمول این مالیات خواهند شد.

در همین راستا، مجلس در تبصره ۷ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم وزارت راه و شهرسازی را موظف کرده بود تا پایان بهمن ماه ۹۴، سامانه ملی املاک و اسکان کشور را ایجاد کند. اما آخوندی که از راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور ناتوان بود، پس از گذشت ۳۰ ماه از پایان مهلت قانونی وزارت راه و شهرسازی برای تکمیل این سامانه مهم و ضروری، اوایل مردادماه امسال آخوندی پیشنهاد حذف فوری قانون ایجاد این سامانه را داد؛ البته این پیشنهاد وزیر مستعفی راه و شهرسازی در هیئت دولت بررسی هم نشد.

۴- چرا با وجود مطالبات گسترده مردم، واحدهای مسکن مهر تکمیل نشد؟

هنوز بیش از ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر به متقاضیان تحویل نشده است، یعنی با فرض این که تعداد اعضای خانواده های متقاضیان ۴ نفر باشد، همچنان دو میلیون نفر در کشور منتظر عملی شدن وعده های مسئولین دولتی و تحویل واحدهای مسکن مهر خود هستند. آخوندی که تا قبل از شروع کار در دولت یازدهم خود را ملزم به ادامه و اصلاح طرح مسکن مهر می‌دانست، پس از رای اعتماد از مجلس تا آخرین روز کار خود در وزرات راه و شهرسازی، نه تنها در افتتاح یک پروژه مسکن مهر در این ۵ سال شرکت نکرد، بلکه به صورت مداوم به انتقاد به این طرح و سنگ اندازی در روند تکمیل آن پرداخت.

پیشرفت بسیار کُند پروژه‌های مسکن مهر و اهمیت بالای این موضوع در زندگی متقاضیان این طرح که عموما از اقشار ضعیف و متوسط بودند، باعث شد که مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس جمهور و اعضای هیات دولت در ۵ شهریورماه ۱۳۹۳ صراحتا خواستار توجه جدی دولت یازدهم برای تکمیل پروژه های ناتمام مسکن مهر شوند و فرمودند: «اگر احتمالاً با اصل طرح مسکن مهر و یا نحوه تزریق اعتبارهای بانکی به آن مخالفتی وجود دارد، اما این را هم بدانیم که اکنون چند میلیون نفر چشم انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار به طور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد». (۴)

تمام نمایندگانی که نامه تقدیر از آخوندی را امضا کرده‌اند باید در برابر سوال مردم حوزه انتخابیه خود مبنی بر عدم اهتمام جدی آخوندی در مورد تکمیل واحدهای مسکن مهر پاسخگو باشند.

۵- چرا اصلاح بافت فرسوده شهری پیشرفت قابل توجهی نداشت و متوقف شد؟

 • بیشتر بخوانید:

آخوندی به بهشت می‌رود؟/ در دیدار روز گذشته خیابان طالقانی چه گذشت؟

تقدیر ۱۶۷ نماینده مجلس از کارنامه عباس آخوندی + عکس

یکی از نکات جالب در نامه تشکر نمایندگان مجلس از آخوندی، تقدیر از عملکرد او در حوزه بازآفرینی شهری است؛ در حالی که طرح بازآفرینی شهری که به منظور اصلاح بافت فرسوده شهری راه اندازی شده است، در مقام اجرا پیشرفت خاصی نداشته است. تا جایی که روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی که تیرماه امسال با عنوان «نمره مردودی نوسازی پایتخت» منتشر کرد، میزان پیشرفت پروژه های شهر تهران که قرار بود الگویی برای طرح بازآفرینی شهری در پایتخت باشند را صفر اعلام کرد! لازم به ذکر است آخوندی عضو شورای سیاستگذاری هفته نامه تجارت فردا ست و ارتباط نزدیکی با روزنامه دنیای اقتصاد دارد.(۵)

دلایل مختلفی برای عدم پیشرفت پروژه‌های این طرح بیان شده است، ولی مهمترین علت اختلاف نگاه وزیر سابق راه و شهرسازی با سایر اعضای دولت در مورد اجرای این طرح است. اختلافی که آخوندی در نامه استعفای خود به رئیس جمهور نیز به آن اشاره کرده است.

با توجه به قرارگیری ۳ هزار و ۲۶۸ هکتار که معادل ۵ درصد مساحت شهر تهران و سکونت ۲۰ درصد خانوارهای پایتخت در محدوده بافت فرسوده شهر، همکاری و هماهنگی کامل شهرداری و وزارت راه و شهرسازی برای انجام طرح بازآفرینی شهری نیاز است. بنابراین باید این سوال را از اعضای شورای شهر تهران پرسید که با وجود اختلاف نگاه آخوندی با دولت در مورد این طرح، انتصاب آخوندی به عنوان شهردار تهران منجر به توقف مجدد این طرح در شهر تهران نخواهد شد؟

در نهایت باید گفت بررسی کارشناسی عملکرد ۵ ساله آخوندی در وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد، حضور او در بین گزینه های تصدی مسئولیت شهردای تهران قابل توجیه نیست و به جرات می توان گفت این گزینه بدترین انتخاب ممکن است که می تواند آثار سو آن بر مدیریت شهر تهران جبران ناپذیر باشد.

 

 

۱- https://www.alef.ir/news/3970805154.html

۲- http://news.mrud.ir/news/60473/

۳- https://www.mehrnews.com/news/4353880

۴- http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=27277

۵- https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3405676

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۱۸۱۱۱۱۱:۵۲:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۱۱
خدا کنه شهردار تهران بشه تهرانی ها حقشونه
پیر پالان دوز کارشناس انواع استر۶۱۸۲۱۵۱۳:۴۹:۴۰ ۱۳۹۷/۸/۱۱
قانون انتخابات را باید بگونه ای مفید تغییر داد بدین صورت که پس از گذشت 2 سال از انتخاب ریس جمهور از مردم رای گیری شود که ایا تمایل به ادامه کار دولت و ریس جمهور دارند که در صورت پاسخ منفی جلوی ضرر را خیلی زودتر خواهیم گرفت به نظر من این پیشنهاد خیلی زیاد میتواند برای کشور مفید باشد
رضا۶۱۸۴۰۶۱۷:۴۳:۲۲ ۱۳۹۷/۸/۱۱
برادر من اگر مجلس مجلس کارآمدی بود خیلی قبل تر جلوی آخوندی رو می گرفت و استیضاحش می کرد و یا وادارش می کرد حداقل قوانین مصوب مجلس رو اجرا می کرد. ای کاش مردم در انتخاب نمایندگان به ملاک های حضرت امام(ره) توجه می کردند
ناشناس۶۱۸۷۳۸۲۳:۰۵:۱۰ ۱۳۹۷/۸/۱۱
عوض این کار باید بینش سیاسی مردم قوی‌تر باشه تا راحت فریب هر شعار و تهدیدی را نخورند تغییر مدیریت به صورت پیوسته نابود کننده نظام اداری مالی است
تمشکال۶۱۸۷۱۰۲۲:۳۵:۲۶ ۱۳۹۷/۸/۱۱
آنانکه تشنه اند و عطش دارند چه عطش خدمت یا قدرت دستشان قبل از اینکه برای مردم رو شده باشد برای خدای متعال روشده است پس بیم از نگاه خدا و قیامت را حداقل باور داشته باشیم
ناشناس۶۲۰۲۲۱۱۸:۵۰:۳۱ ۱۳۹۷/۸/۱۲
ما دیگه تهرانی اصیل نداریم. همه در دهات خودشان زمین هایشون را فروختند و تهران آمدند.
ناشناس۶۱۸۱۲۹۱۲:۱۳:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۱۱
بلی ایشان را می توان کاندید مناسبی برای برخی نمایندگان برای دور بعد دانست سیاست بازی دست از سر این کشور برنمی دارد؟
ناشناس۶۱۸۱۴۹۱۲:۳۹:۲۵ ۱۳۹۷/۸/۱۱
انتخاب آخوندی برای شهرداری تهران خیانت است ...
ناشناس۶۱۸۱۶۸۱۲:۵۱:۱۰ ۱۳۹۷/۸/۱۱
تهران شهر ثروتمندی هستش و خوشبحال ثروتمندان و ملاکان تهرانی و وای بر مستاجران
ناشناس۶۱۸۱۷۶۱۳:۰۶:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۱۱
دیده بان شفافیت و عدالت از دادستانی درخواست محاکمه ایشان را نموده است
ناشناس۶۱۸۱۷۸۱۳:۰۷:۵۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
قیمت مسکن مثل همه چیز با افزایش قیمت دلار بالا رفت دقیقا مثل سال 91 ! همه چیز حداقل 200% افزایش قیمت داشته از خودرو و تا اهن ساختمان ! هیچ ربطی به وزیر هم نداره
ناشناس۶۱۸۲۰۵۱۳:۳۸:۴۰ ۱۳۹۷/۸/۱۱
مسکن مهر، سامانه املاک، خونه های خالی، بافت فرسوده و ... اینا هم ربطی نداره؟ آخوندی کلا برای مسکن چی کرده؟
ناشناس۶۱۸۳۸۰۱۶:۵۸:۰۸ ۱۳۹۷/۸/۱۱
دقیقا
افتاد۶۱۹۷۶۶۱۴:۳۵:۵۴ ۱۳۹۷/۸/۱۲
فقط مقاله نویسی به وزیر ربط داره نامه تمام
محسن۶۱۸۱۹۵۱۳:۲۱:۲۲ ۱۳۹۷/۸/۱۱
دیدگاه ناطق مهم است به ایشان مراجعه کنید
ناشناس۶۱۸۲۰۱۱۳:۳۳:۱۵ ۱۳۹۷/۸/۱۱
اگه قراره حالا که رفته ، دوباره پستی دیگر را بگیره ، و احیاناً در مورد دیگرا ن -- مثل جناب شریعتمداری که از مجلس دوباره رای اعتماد گرفت !!! همین وضع تکرار بشه --پس بهتر بود و بهتر است هر کسی سر جای خود !!
ناشناس۶۱۸۲۰۷۱۳:۳۹:۵۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
۱۶۷ نماینده مجلس از همان عملکردهایی تقدیر کردند که باعث شد روز شنبه هم به آقای شریعتمداری رای اعتماد بدهند و تلاش می کنند که شهردار بازنشسته تهران از قانون مستثنی شود و ............. .
متین۶۱۸۲۲۵۱۳:۵۵:۲۹ ۱۳۹۷/۸/۱۱
الان تو ایران کلا اینطوره که هر کی کارنامه سیاه تری داشته باشه ولی پول و پارتی داشته باشه که بتونه بقیه رو بخره میتونه صاحب هر پستی بشه.علی برکت الله
عباس اکبری۶۱۸۲۴۰۱۴:۰۵:۳۰ ۱۳۹۷/۸/۱۱
یه شام بده میشه
ناشناس۶۱۸۲۴۸۱۴:۱۲:۰۱ ۱۳۹۷/۸/۱۱
آیا آخوندی گزینه مناسبی برای شهرداری تهران است؟ بله تا چشمتون در بیاد
ناشناس۶۱۸۶۶۶۲۱:۵۱:۵۴ ۱۳۹۷/۸/۱۱
چقدر باشعوری !!!
ناشناس۶۱۹۶۲۳۱۳:۲۱:۴۵ ۱۳۹۷/۸/۱۲
تو خوبی !
ناشناس۶۱۸۲۵۰۱۴:۱۲:۵۸ ۱۳۹۷/۸/۱۱
این درست عبرت خوبی برای اصولگراها که با سنگ اندازی دو شهردار قبلی رو مجبور به استعفاءکردن
ناشناس۶۱۸۲۵۳۱۴:۱۴:۴۰ ۱۳۹۷/۸/۱۱
زمان احمدی نژاد و وزیر خوبش(!) قیمت مسکن 4 برابر شد ولی چون جز دار و دسته خودتون بود حرفی نزنید
ناشناس۶۱۸۷۳۴۲۲:۵۹:۲۸ ۱۳۹۷/۸/۱۱
احمدی نژاد هرچی بود 2 میلیون مسکن مهر ساخت (شما بگو مزخرف) خوشبختانه اخوندی هم 20 میلیون مسکن اجتماعی عالی (در رویاهاش) ساخته
ناشناس۶۱۸۹۱۶۰۷:۱۹:۰۶ ۱۳۹۷/۸/۱۲
مسکن اون موقع پایین هم اومد خوبه آمارهارو یه نگاه بندازی
ناشناس۶۱۸۲۷۸۱۴:۴۵:۵۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
تقدیر نمایندگان بخاطر استعفایشان بود الف جان!
ناشناس۶۱۸۳۷۴۱۶:۴۳:۰۴ ۱۳۹۷/۸/۱۱
متن نامه تقدیر موجود است، بخاطر عملکرد بود ...
ناشناس۶۱۸۳۱۳۱۵:۴۴:۰۲ ۱۳۹۷/۸/۱۱
دارم نابودی تهران رو تصور می کنم
محمد۶۱۸۳۳۵۱۵:۵۶:۵۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
اگه شهردار بشه خیلی ها باید از تهران کوچ کنن بروند شهر خودشان
ناشناس۶۱۸۹۲۹۰۷:۳۱:۵۸ ۱۳۹۷/۸/۱۲
اینکه خیلی خوب است هر که به شهر خود رود .
ناشناس۶۱۸۳۳۷۱۵:۵۹:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۱
خیر ضربدر 13000000
ناشناس۶۱۸۳۴۱۱۶:۰۴:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۱
مثلا چه چیزی کمتر از ۱۳۰ درصد گران شده؟ دلار؟ رب گوجه؟ خودرو؟ ساندویچ فلافل؟ پوشک بچه؟ لوازم خانگی؟ ماهی و میگوی جنوب؟ ماهی شمال؟ میوه و سبزیجات؟ چی؟ انصاف هم خوب چیزی است.
ناشناس۶۱۸۳۶۴۱۶:۳۴:۲۷ ۱۳۹۷/۸/۱۱
آخوندی لیاقت ریاست جمهوری دارد
ناشناس۶۱۹۱۳۵۰۹:۲۳:۱۰ ۱۳۹۷/۸/۱۲
مبارکت باشد
ناشناس۶۱۸۴۲۱۱۸:۰۶:۵۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
مبارک مردم تهران باد. ظلمی که با انتخاب خود در حق مردم ایران کرده اند دارد به طور مستقیم دامن آنها را می گیرد.
ناشناس۶۱۸۴۴۷۱۸:۳۳:۲۶ ۱۳۹۷/۸/۱۱
نماینده ها نمک گیر بودن خواستند تلافی کنند برای نماینده ها که خیلی خوب بوده فقط مردم ضرر کردن
تقی۶۱۸۴۹۴۱۹:۱۳:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۱
ایشان نه فقط وزارتخانه راه و شهرسازی بیمار را نابود کرد بلکه سازمان نظام مهندسی را نیز ویران کرد شاید ماموریت جدید شهر داری تهران است.
ناشناس۶۲۰۰۰۹۱۶:۴۰:۵۸ ۱۳۹۷/۸/۱۲
شماازدرون نظام مهندسی اطلاع دارید؟کلاً بایدتغییر کند افتضاح است مدرک هم دارم.
كي به كيه۶۱۸۷۰۷۲۲:۳۰:۰۰ ۱۳۹۷/۸/۱۱
وقتی شریعتمداری مناسب وزارت است جرا که ایشان مناسب شهردار تهران نباشه کی به کیه
ناشناس۶۱۸۷۳۵۲۳:۰۱:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۱۱
واقعا این چند میلیون مسکن اجتماعی رو نمیبینید؟ بی انصاف ها
کمالی۶۱۸۷۹۲۰۰:۲۱:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۱۲
منم داماد بعضیها باشم وزیر میشم عزیزم
مهدی1001۶۱۸۷۹۹۰۰:۲۹:۱۱ ۱۳۹۷/۸/۱۲
بله . از آنجاییکه ایشون آدم خوش شانسی هستن این امکان وجود داره که شهردار تهران هم بشه چون بنده معتقدم که اصولا کسیکه شانس داشته باشه برای موفقیت نیازی به استفاده از عقل هم نداره.
ناشناس۶۱۸۸۴۴۰۱:۲۱:۵۳ ۱۳۹۷/۸/۱۲
ایشان بدون پول و با دست خالی نگذاشتند پروژه ها راه تعطیل شوند.ساخت مسکن در کشورهای پیشرفته ربطی به دولتها ندارد.یادمان نرود کسی از بی مسکنی نمرده اما بابت وضع خراب جاده ها هرسال بیش از 25000 نفر فوت میکنند
ناشناس۶۱۸۸۸۶۰۶:۲۵:۲۷ ۱۳۹۷/۸/۱۲
عجب نماینده هایی برای مجلس و شورای شهر انتخاب شدند!!!!
ناشناس۶۱۸۹۵۶۰۷:۴۵:۵۷ ۱۳۹۷/۸/۱۲
در این دوره اگر کار درستی انجام شد باید تعجب کرد . کار نکردن و قدر دانی که حق مسئولین است .
سیدناصر۶۱۹۰۹۸۰۹:۱۱:۴۷ ۱۳۹۷/۸/۱۲
گزینه های مردمی : حناچی و هاشمی
ناشناس۶۱۹۱۲۵۰۹:۱۹:۲۲ ۱۳۹۷/۸/۱۲
انتخاب آخوندی برای شهرداری تهران خیانت به این کشور و مردم است. افراد با رزومه آخوندی فقط با سیاست و ......در پست هایی که بوده ماندگاری داشته و گرنه وزیری که سه بار استیضاح شود و رای مجدد بگیرد چه معنی میدهد . فقط خیانت عده ای از نمایندگان که بخاطر ........مجددا به او رای اعتماد دادند.
ناشناس۶۱۹۲۸۲۱۰:۴۶:۲۰ ۱۳۹۷/۸/۱۲
آخوندی برای هر کاری و پستی مناسبه و شایستگی داره.
ناشناس۶۱۹۸۷۵۱۵:۲۸:۳۴ ۱۳۹۷/۸/۱۲
خوب سبیل بععععععععضی ها را چرب کرده............برای همین ازش تشکر کردند.....
فرهنگی بازنشسته۶۱۹۹۸۸۱۶:۲۷:۵۰ ۱۳۹۷/۸/۱۲
ایشان جایگاه شهردارشدن رادارند اهل مماشات بارانت خواران نیستند دیدیم دروزارت راه بسیارمنطقی عمل کردند.

پربحث‌های اخیر

 1. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 2. نعمتی: واقعیت این است که تحریم‌ها اثر چندانی نخواهد داشت

 3. سوئیفت بانک ملی امروز قطع می‌شود + سند

 4. ۱۰۰ نفر با مدرک غیرمرتبط در شستا/ از تعارض منافع تا ژن‌های خوب در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار را بشناسیم

 5. حواشی شغلی به نام "خانم جلسه‌ای"

 6. شریعتمداری: به دلیل تحریم‌ها ممکن است مشکلات ما بیشتر شده باشد اما تلاش مان را بیشتر خواهیم کرد

 7. ربیعی: با جهانگیری آمدم و با جهانگیری هم می‌روم/ دوران تلخی را می‌گذراند/ برای شریعتمداری آرزوی مقاومت می‌کنم

 8. وضعیت صنعت موشکی ایران بعد از شهادت حسن طهرانی مقدم + تصاویر

 9. افزایش قیمت آب شرب تهرانی‌ها از اول آذر

 10. باهنر: دولت مخالفت خود را با انتخاب آخوندی به شورای شهر رسانده است

 11. آیا ابتدای پایان اصلاح‌طلبان نزدیک است؟

 12. محسن هاشمی: رد صلاحیت آخوندی و حناچی کذب است

 13. دولت نه بسته حمایتی داد و نه موافق تصویب طرح تامین کالای اساسی در مجلس بود

 14. بازار داغ خرید و فروش کارت‌ سوخت

 15. فعال اصلاح‌طلب: "آخوندی" یک فرغون آسفالت در جاده‌ها نریخته است

 16. پاسخ بی‌شرمانه پمپئو به توئیت «ظریف»

 17. تهران با آمدن آخوندی «فریز» می‌شود

 18. فاتحه تهران را بخوانیم

 19. سکه نیم‌ساعته ۸۰ هزار تومان گران شد + آخرین قیمت سکه

 20. پولشویی و فرار مالیاتی در بستر عدم‌شفافیت/ اقتصاد ما شفاف نیست؟

 21. پشت پرده انتخاب شهردار تهران کیست؟

 22. کدخدایی: ایده اولیه شورای نگهبان از فرانسه گرفته شده است/ پاسخ به سوالی درباره سن اعضاء شورا

 23. صیغه اصلاح‌طلبان و روحانی  

 24. بسته‎های حمایتی دولت رسید + جزئیات

 25. کنایه زاکانی به احتمال شهردار شدن آخوندی  

پربحث‌های دیروز

 1. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 2. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 3. نعمتی: واقعیت این است که تحریم‌ها اثر چندانی نخواهد داشت

 4. از تهران چیزی می‌ماند؟/ با آخوندی تا ۱۴۰۰

 5. سوئیفت بانک ملی امروز قطع می‌شود + سند

 6. ۱۰۰ نفر با مدرک غیرمرتبط در شستا/ از تعارض منافع تا ژن‌های خوب در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار را بشناسیم

 7. حواشی شغلی به نام "خانم جلسه‌ای"

 8. شریعتمداری: به دلیل تحریم‌ها ممکن است مشکلات ما بیشتر شده باشد اما تلاش مان را بیشتر خواهیم کرد

 9. ربیعی: با جهانگیری آمدم و با جهانگیری هم می‌روم/ دوران تلخی را می‌گذراند/ برای شریعتمداری آرزوی مقاومت می‌کنم

 10. ماجرای یک نفوذی در سپاه دهه ۶۰ + عکس

 11. وضعیت صنعت موشکی ایران بعد از شهادت حسن طهرانی مقدم + تصاویر

 12. افزایش قیمت آب شرب تهرانی‌ها از اول آذر

 13. باهنر: دولت مخالفت خود را با انتخاب آخوندی به شورای شهر رسانده است

 14. آیا ابتدای پایان اصلاح‌طلبان نزدیک است؟

 15. توهین به هنرمندان

 16. اگر رای دادن چیزی را تغییر می داد، این کار را غیرقانونی می‌کردند

 17. یکی بخر، دو تا ببر به سبک سایپا!

 18. محسن هاشمی: رد صلاحیت آخوندی و حناچی کذب است

 19. دولت نه بسته حمایتی داد و نه موافق تصویب طرح تامین کالای اساسی در مجلس بود

 20. بازار داغ خرید و فروش کارت‌ سوخت

 21. در مورد حاکمیت دولت بر همه چیز، تا کی در بر همان پاشنه خواهد چرخید

 22. فعال اصلاح‌طلب: "آخوندی" یک فرغون آسفالت در جاده‌ها نریخته است

 23. پاسخ بی‌شرمانه پمپئو به توئیت «ظریف»

 24. تهران با آمدن آخوندی «فریز» می‌شود

 25. فاتحه تهران را بخوانیم

پربحث‌های هفته

 1. آیا سپاه 90 درصد اقتصاد را در دست دارد؟/ بازی خوردن چهره های شناخته شده داخلی در بازی آمریکایی ها/ توان نظامی سپاه هدف اصلی دشمن

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. آیا قدرت خرید مردم، ۵۰ سال قبل، بیش از امروز بود؟

 4.  «مهندسی»، مرحوم است یا مقتول؟!

 5. مقایسه قیمت بنزین در ایران و کشورهای همسایه/چه باید کرد؟

 6. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 7. ۵ نوامبر هم تمام شد و.../ بلند شدن ققنوس از خاکستر و همت آقای روحانی

 8. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 9. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 10. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 11. ماجرای عجیب دعوای امام جمعه با بخشدار سر گرفتن میکروفن!+ فیلم و عکس

 12. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 13. درخواست احمد توکلی از دادستان: ۵ اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان خاطی سریع‌تر رسیدگی شود

 14. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 15. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 16. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 17. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 18. نتایج اولیه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا: حزب دموکرات‌ اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را در دست گرفت/ جمهوری خواهان اکثریت سنا را حفظ کردند

 19. آقایان! عذرخواهی کنید

 20. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 21. بخشنامه عجیب سایپا به مشتریان!

 22. عکس نماینده زن مجلس از استادیوم آزادی  

 23. نمک دریا بدترین نوع نمک خوراکی است

 24. اسامی نهادهای معاف از مالیات اعلام شد

 25. آخوندی گزینه خوبی برای شهرداری تهران نیست

پربحث‌های اخیر

 1. حواشی شغلی به نام "خانم جلسه‌ای"

 2. محسن هاشمی: رد صلاحیت آخوندی و حناچی کذب است

 3. تهران با آمدن آخوندی «فریز» می‌شود

 4. فاتحه تهران را بخوانیم

 5. پولشویی و فرار مالیاتی در بستر عدم‌شفافیت/ اقتصاد ما شفاف نیست؟

 6. پشت پرده انتخاب شهردار تهران کیست؟

 7. "رئیسی" در کتاب فروشی‌های خیابان انقلاب  

 8. پیشنهاد نمایندگان مجلس درباره قانون مهریه

 9. آخوندی با ۳۶ سال مدیریت چرا بازنشسته نمی‌شود؟  

 10. کشوری که در دانشگاه های آن مواد مخدر می فروشند

 11. چقدر از مخازن سدهای کشور خالی است؟

 12. جایگزینی ساندرو به جای پراید لغو شد

 13. چگونگی تردد مشمولان خارج نشین به داخل کشور

 14. سرپرست سابق وزارت رفاه: وزارت کار، مسئول اصلی بیکاری نیست

 15. مطالبات معلمان چیست؟

 16. این سربازان ۲ تا ۶ ماه معاف می‌شوند

 17. آیت الله مکارم شیرازی: مصرف مواد مخدر از نظر شرعی حرام است

 18. طلب ۱۵ هزار میلیاردی تامین اجتماعی از بیمه شدگان

 19. برف در ارتفاعات تهران/ بارندگی ادامه دارد

 20. ورود روسای آموزش و پرورش و گروه‌های آموزشی به تالیف و فروش کتب کمک درسی ممنوع شد

 21. محسنی اژه‌ای خبر داد: تاکید رییس قوه قضاییه بر استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس از سوی قضات

 22. طرح آبرسانی غدیر ۲ با حضور جهانگیری افتتاح شد

 23. استاندار خوزستان: اعدام بازداشت‌شدگان حادثه تروریستی اهواز کذب است

 24. واکنش سخنگوی شورای شهر به خبر رد صلاحیت دو گزینه نهایی شهرداری تهران

 25. رئیس قوه قضاییه: ملت ایران باج نمی‌دهد

پربحث‌های دیروز

 1. از تهران چیزی می‌ماند؟/ با آخوندی تا ۱۴۰۰

 2. حواشی شغلی به نام "خانم جلسه‌ای"

 3. محسن هاشمی: رد صلاحیت آخوندی و حناچی کذب است

 4. تهران با آمدن آخوندی «فریز» می‌شود

 5. فاتحه تهران را بخوانیم

 6. پولشویی و فرار مالیاتی در بستر عدم‌شفافیت/ اقتصاد ما شفاف نیست؟

 7. پشت پرده انتخاب شهردار تهران کیست؟

 8. "رئیسی" در کتاب فروشی‌های خیابان انقلاب  

 9. پیشنهاد نمایندگان مجلس درباره قانون مهریه

 10. آخوندی با ۳۶ سال مدیریت چرا بازنشسته نمی‌شود؟  

 11. ترند شدن هشتگ حق ازدواج و پاک کردن صورت مساله

 12. کشوری که در دانشگاه های آن مواد مخدر می فروشند

 13. چقدر از مخازن سدهای کشور خالی است؟

 14. جایگزینی ساندرو به جای پراید لغو شد

 15. چگونگی تردد مشمولان خارج نشین به داخل کشور

 16. سرپرست سابق وزارت رفاه: وزارت کار، مسئول اصلی بیکاری نیست

 17. این سربازان ۲ تا ۶ ماه معاف می‌شوند

 18. آیت الله مکارم شیرازی: مصرف مواد مخدر از نظر شرعی حرام است

 19. طلب ۱۵ هزار میلیاردی تامین اجتماعی از بیمه شدگان

 20. برف در ارتفاعات تهران/ بارندگی ادامه دارد

 21. ورود روسای آموزش و پرورش و گروه‌های آموزشی به تالیف و فروش کتب کمک درسی ممنوع شد

 22. محسنی اژه‌ای خبر داد: تاکید رییس قوه قضاییه بر استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس از سوی قضات

 23. طرح آبرسانی غدیر ۲ با حضور جهانگیری افتتاح شد

 24. استاندار خوزستان: اعدام بازداشت‌شدگان حادثه تروریستی اهواز کذب است

 25. واکنش سخنگوی شورای شهر به خبر رد صلاحیت دو گزینه نهایی شهرداری تهران

پربحث‌های هفته

 1.  «مهندسی»، مرحوم است یا مقتول؟!

 2. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 3. آخوندی گزینه خوبی برای شهرداری تهران نیست

 4. دو گزینه نهایی شهرداری تهران انتخاب شدند

 5. چهار هزار و 500 زندانی مهریه در پی افزایش قیمت سکه/مجلس به دنبال کاهش آمار زندانیان

 6. ایرانی می‌فروختیم وقتی هنوز مُد نبود

 7. از تهران چیزی می‌ماند؟/ با آخوندی تا ۱۴۰۰

 8. تخفیف ۷۵ درصدی برای ملکی در سعادت‌آباد به عضو شورای شهر تهران

 9. والدین «تک‌فرزند»ها بخوانند

 10. ۵ گزینه تصدی شهرداری تهران انتخاب شدند

 11. حواشی شغلی به نام "خانم جلسه‌ای"

 12. خیز وزیر پرحاشیه برای رفتن به بهشت

 13. آخوندی: رویکرد من برای شهرداری، ایجاد حکومت محلی است

 14. محسن هاشمی: رد صلاحیت آخوندی و حناچی کذب است

 15. تهران با آمدن آخوندی «فریز» می‌شود

 16. فاتحه تهران را بخوانیم

 17. پولشویی و فرار مالیاتی در بستر عدم‌شفافیت/ اقتصاد ما شفاف نیست؟

 18. پشت پرده انتخاب شهردار تهران کیست؟

 19. تبلیغ عجیب یک آدامس در تلویزیون

 20. معلم زن ایرانی که نقاشی‌های دانش آموزان خود را بر تن کرد  

 21. چرا محسن هاشمی برای شهردار شدن رای نیاورد؟

 22. درگیری بر سر خروج «هاشمی» از شورا بالا گرفت

 23. "رئیسی" در کتاب فروشی‌های خیابان انقلاب  

 24. شما هم در گناه آنها شریک هستید  

 25. نماینده مجلس: قوه قضائیه پس از ۲ سال هنوز حکمی برای پرونده سانحه قطار تبریز مشهد صادر نکرده است

آخرین عناوین