آزموده را آزمون خطا است!/ رحمانی می‌تواند صنعت و تولید را رونق بخشد؟

⁣مرتضی مصطفوی*،   3970730101 ۲۰ نظر، ۶ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
آزموده را آزمون خطا است!/ رحمانی می‌تواند صنعت و تولید را رونق بخشد؟

بعد از کشش و قوس های فراوان بالاخره رضا رحمانی، قائم مقام وزارت صمت به عنوان نفر پیشنهادی وزارت صمت به مجلس معرفی شد.

فارغ از تمامی تلاش های صورت گرفته قبل از معرفی ایشان، این سوال جدی مطرح است آیا در شرایط کنونی که صنعت کشور با تحریم‌های خارجی مواجه است و از طرف دیگر خود تحریمی داخلی بیش از هر چیزی فعالان صنعتی کشور را رنج می دهد، انتخاب رضا رحمانی می تواند حلال مشکلات صنعتی کشور باشد؟

مسلما عملکرد یک وزیر مستقلا نمی‌تواند راهگشا باشد و بایستی عوامل بیرونی مختلفی شرایط را برای اثرگذاری وی مهیا کند؛ ولی به طور کل تخصص، تجربه عملی، قدرت راهبری و مدیریت خلاقانه شرط لازم برای عملکرد موفق است. 

موضوع نخست سوابق علمی است. سوابق رحمانی نشان می دهد که دانشگاه صنایع و معادن ایران در حال حاضر پذیرای او در دوره دکترای مدیریت (DBA) می باشد. وی کارشناسی ارشد مدیریت دولتی دوره مدیریت استراتژیک – سازمان مدیریت صنعتی و کارشناسی حقوق از دانشگاه آزاد اسلامی تبریز را در کارنامه خود دارد. رحمانی در حال حاضر عضو هیات امنای دانشگاه صنعتی سهند و عضو شورایعالی پژوهشی (هیات امنا) موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی است.

رضا رحمانی پست های مختلفی را در جمهوری اسلامی به عهده داشته است که قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تولید، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، ریاست کمیسیون صنایع و معادن مجلس، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در دوره های هفتم، هشتم و نهم مجلس، رئیس هیات مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران، جانشین وزیر صنعت، معدن و تجارت در ستاد اقتصاد مقاومتی و ستاد مقابله با آثار تحریم، مجری طرح رونق تولید، رئیس کمیته صنعت، اقتصاد و بازرگانی مجمع نمایندگان غرب کشور، معاون شرکت تراکتورسازی ایران و معاون شرکت آلومینیوم المهدی (بندرعباس) را در کارنامه خود دارد.

مسئله‌ای که در شرایط کنونی بعید است بتواند به صنعت کشور کمک نماید. چرا که چالش اساسی صنعتگران در شرایط کنونی عدم اتخاذ برنامه‌ها و سیاست‌هایی است که ناشی از عدم آشنایی کافی مسئولان سیاست گذار با مشکلات عملیاتی صنعت است.

طی سال های گذشته شاهد بیکاری و تعطیلی بسیاری از واحدهای صنعتی و بنگاه‌ها بودیم. تولید در این سال‌ها به شدت آسیب دیده است. این در حالی است که دقیقا رحمانی در همین حوزه دارای مسئولیت بوده است.

وی جانشین وزیر صنعت، معدن و تجارت در ستاد اقتصاد مقاومتی و ستاد مقابله با آثار تحریم، جانشین وزیر صنعت، معدن و تجارت در کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید، مجری طرح رونق تولید از جمله مسئولیت‌های ایشان در وزارت صمت بوده است؛ لذا براین اساس فردی که طی این سال‌ها نتوانسته اثرگذار بر تولید باشد، بعید است در دوران جدید هم بتواند اقدامات قابل توجهی انجام دهد.

موضوع دوم تعامل رحمانی با مجلس است. موضوعی که به ادعای حامیان ایشان نقطه قوت است. قطعا تعامل سازنده با مجلس برای راهبری امور بسیار سازنده است، ولی نه مجلس کنونی.

تجربه نشان داده که تعداد محدودی از نمایندگان مجلس مستقل رفتار می‌کنند. برخی از نمایندگان نگاه کوتاه مدت، حزبی، محلی و منفعت طلبانه دارند. لذا تعامل با چنین نمایندگانی جز وابستگی و سلب اقتدار مدیریتی و انحراف از منافع ملی نتیجه ای دیگری به بار ندارد.

این طور به نظر می رسد که برخلاف اذعان برخی مبنی بر اینکه تعامل رحمانی با مجلس جز اصلی ترین نقاط مثبت ایشان به شمار می‌آید ولی ممکن است همین موضوع به اصلی‌ترین چالش مدیریتی ایشان تبدیل گردد.

مسئله سوم، لزوم اتخاذ رویکردهای خلاقانه و عملیاتی در شرایط تحریم است. صنعت کشور در شرایط کنونی نیاز به مدیرانی دارد که در حوزه تجارت خارجی فعالیت کرده باشند. چارچوب و قواعد آن را بدانند و تجربه عملی در این حوزه داشته اند. سوابق رحمانی نشان می‌دهد که در این حوزه بعید است ایشان بتواند اقدامات خلاق و عملیاتی را در دستور کار خود قرار دهد، چراکه هیچ نشانه‌ای از فعالیت در حوزه عقد قراردادهای خارجی و تبادلات بین المللی در رزومه ایشان نیست.

مسئله آخر تعاملات رحمانی با فعالان صنعت خودرو است. صنعتی که می‌تواند در شرایط کنونی موتور محرکه صنعت و حتی اقتصاد باشد.

شواهد و قرائن این گونه نشان می‌دهد که رحمانی با خودروسازان جلسات متعددی تا قبل از معرفی داشته است که می‌تواند حاکی از روابط خوب فیمابین باشد. این رابطه و تعامل سازنده این نکته را به ذهن مبتادر می سازد که قدر مسلم همین وضعیت کنونی در صنعت خودرو ادامه خواهد داشت؛ چرا که عقلا تعامل برای بقای شرایط کنونی است و نه تغییرات اساسی. به استناد همین نکته بعید است که شاهد رشد و تحول اساسی در صنعت خودرو کشور از جمله خصوصی سازی واقعی، کیفیت محصولات و ... باشیم؛ چرا که اقدام در این بخش‌ها نیازمند برهم زدن قواعد بازی جاری در مدیریت خودروسازان است.


*کارشناس اقتصاد

عناوین مرتبط

۲۵ آذر ۱۳۹۷عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد
۲۵ آذر ۱۳۹۷معاون وزیر صنعت عنوان کرد: وعده معاون وزیر برای کمک به خودروسازان در عمل به تعهدات/ بسته حمایتی مشکلات را حل می‌کند
۲۳ آذر ۱۳۹۷۴ برنامه‌ مهم در دستور کار وزارت صنعت/ ایجاد ۱۳۰ هزار شغل مستقیم با اعتبار ۲۱ میلیاردی
۲۳ آذر ۱۳۹۷ ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت
۲۲ آذر ۱۳۹۷هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟
۲۱ آذر ۱۳۹۷بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟
۲۱ آذر ۱۳۹۷بودجه سال آینده چقدر به نفت وابسته است؟
۲۰ آذر ۱۳۹۷وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم
۲۰ آذر ۱۳۹۷رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی
۲۰ آذر ۱۳۹۷ممنوعیت واردات برنج فعلاً منتفی است
۱۹ آذر ۱۳۹۷وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود
۱۹ آذر ۱۳۹۷کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

دیدگاه کاربران

سیدابراهیم موسوی۶۰۳۶۳۲۱۲:۳۴:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۳۰
حقوقدان!!!با معدل لیسانس 12
ناشناس۶۰۳۷۸۷۱۳:۳۷:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۳۰
حقوق خوبی که میگیره شاید منظور از حقوقدان همینه!!!
ناشناس۶۰۴۲۲۲۱۸:۰۵:۵۰ ۱۳۹۷/۷/۳۰
با این رزومه علمی هیات امنای دانشگاه صنعتی هست متاسفم برای ان دانشگاه
ناشناس۶۰۴۲۴۵۱۸:۲۹:۵۳ ۱۳۹۷/۷/۳۰
روز به روز بیشتر دلواپس روحانی میشم!
ناشناس۶۰۴۵۰۷۲۲:۵۷:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۳۰
دانشگاه آزاد در اوایل قرار بود مرکز افزایش دانش باشد ومدرک ندهد بعد شد مرکز تولید مدرک.اما برای اینها معدل مهم نیست زنگ می زنند 12 می شه 20 اصلا مدرک ومعدل شده فساد باید کار بلد باشی کار .گند زدید به هر چی مدرکه
ناشناس۶۰۳۶۹۰۱۲:۵۷:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۳۰
مشکلات کشور و بخشهای اقتصادی آن فراتر از این است که با یک وزیر بتوان آن را مدیریت کرد مشکلات فقط با عزم جزم حاکمیت قابل حل است و این مسائل قبل از آنکه سخت افزاری باشد نرم افزاری است.
ناشناس۶۰۳۸۷۲۱۴:۱۹:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۳۰
بله همینطور است ؛ مشکل کشور یک وزیر یا رئیس بانک مرکزی و .... نیست . بلکه مشکل اساسی حضور نافذ تصمیم سازان لیبرال در مدیریت اجرائی کشور است . در حالیکه پس از انقلاب باید برای برنامه های اقتصادی و حتی ارتباط با اقتصاد بین المللی قالبهای ملی و بومی پیش بینی می شد ؛ ولیکن متاسفانه تصمیم سازان لیبرال و غربگرا مانع از تحقق این امر مهم شده اند. راه حل این مشکل این است که کسانی در مراکز تصمیم سازی قرار بگیرند که علاوه بر تخصص ، عرق ملی نیز داشته باشند.
ناشناس۶۰۳۷۸۴۱۳:۳۵:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۳۰
شما شستا و خصولتی و غیر خصوصی غیر خصولتی و غیر خصوصی ها را ببندید مردم خود بلدند تولید و تجارت را به نحو احسن بگردانند.
ناشناس۶۰۳۸۲۴۱۳:۵۲:۰۱ ۱۳۹۷/۷/۳۰
ظاهرا کشور به قحط الرجال مبتلا شده واین خیلی دردناک است.
ناشناس۶۰۳۸۳۴۱۳:۵۸:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۳۰
الف از شیطنت دست بکش!!!!!!!!!!! آقای سید ابراهیم موسوی آیا میدونی وزیر صنعت زمان خاتمی که همین لیدر مافیای کارگزارن بود لیسانس با مدرک ساختگی مثلا فیزیک بوده و یک ماشین ال 90 را در دو شرکت راه اندازی کرد که مفهومی نداشت و حتی اندازه ظرفیت یکپنجم دیده شده یک شرکت هم تولید نشده؟!!!! پس این وزیر جدید که فوق لیسانس و دکتری و تجربه مدیرعاملی دارد مناسب هست برای وزارت.
مهرداد۶۰۴۲۳۹۱۸:۲۵:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۳۰
هزاران فرد شایسته تر از این شخص با مدرک تحصیلی بین المللی خیلی بالاتر از این فرد در این مملکت وجود دارند مگر قحط الرجال است که افرادی بیسواد (لیسانی معدل 12 دانشگاه آزاد تبریز و مدارک ساختگی علمی کاربردی غیر اصولی) وزیر آنهم وزیر صنعت معدن و تجارت شود.
ناشناس۶۰۳۸۴۱۱۴:۰۴:۵۰ ۱۳۹۷/۷/۳۰
خیر نمی تواند اگر هم بتواند نمی گذارند
نعمت الله جوکارنامیوندی۶۰۳۸۷۳۱۴:۲۰:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۳۰
روحانی خودررا مدیون وزیر قبلی می داند وحتما اورا درپست دیگری منصوب خواهد کرد .
محمود۶۰۳۹۰۴۱۴:۴۲:۳۵ ۱۳۹۷/۷/۳۰
کاملا صحیح و بجا بود تحلیلتون. ممنون از نگارنده متن
محمد۶۰۳۹۳۱۱۴:۵۷:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۳۰
رییس جمهوری که معاون وزیرش که همه کاره وزیرش بوده رو بجای وزیری نالایق چون شریعتمداری که چرخ صنعت کشور رو شکوند و زمینه فساد گسترده در خودروسازی رو فراهم کرد و ملت رو گرفتار به مجلس معرفی میکنه و همون وزیر رو بعنوان وزیر جدید یه وزارت خونه دیگه در یک دهن کجی اشکار به مردم تحمیل،ایا کفایت سیاسی داره؟
ف.خ۶۰۴۰۲۷۱۵:۴۷:۵۰ ۱۳۹۷/۷/۳۰
فقط صندلی ها جابجا می شوند.
ناشناس۶۰۴۰۶۶۱۶:۱۰:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۳۰
در ایران مدیران طبق گفته یکی از اساتید مدیریت دولتی، شبیه کبوتران حرم هستند، جا به جا می شوند ولی عوض نمی شوند، این مدیر هم همینطور
ناشناس۶۰۴۱۰۰۱۶:۲۳:۵۱ ۱۳۹۷/۷/۳۰
روحانی دور اول بهتر بود اینکه این طور عمل میکند مشکوک است
ناشناس۶۰۴۴۹۸۲۲:۵۰:۳۸ ۱۳۹۷/۷/۳۰
مجلس ودولت هم مردم را مسخره میکنند اگر وزیر توانا ست چرا استیضاح میشود واگر ناتوان چرا دوباره برای وزارت خانه دیگر معرفی ورای اعتماد میگیرد
ناشناس۶۰۴۸۶۵۱۰:۲۶:۴۰ ۱۳۹۷/۸/۱
طنز تاریخ جهان یه نفر استعفا میده از مسئولیتش روز بعد به عنوان وزیر معرفی میشه دولت تدبیر و امید!!!!!!

پربحث‌های امروز

 1. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 2. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 3. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 4. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 5. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 6. بازار آجیل شب یلدا   

 7. مردم از فقر و تبعیض ناراحت اند، با برجام، FATF و بازی سیاسی شما کار ندارند

 8. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 9. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 10. صحنه وحشتناکی که کارمند تنها در شرکت با آن مواجه شد  

 11. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 12. دوروف  چگونه به تلگرام طلایی شما پیام فرستاد؟

 13. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 14. زمان بازنشستگی «زیباکلام» از دانشگاه تهران مشخص شد

 15. خوب بد زشت سخنان ظریف

 16. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 17. FATF بخشی از ساختار وزارت خزانه‌داری آمریکاست

 18. سرعت رشد مسکن در آذر + جدول قیمت

 19. بلاتکلیفی جاماندگان دریافت بسته حمایتی دولت/ خانواده‌هایی که مشمول بسته حمایتی نشده‌اند، چه کنند؟

 20. همسر «مهندس بازرگان» درگذشت

 21. سفره کارگران چیده می‌شود

 22. یادداشت مطهری درباره بدعت مجمع تشخیص مصلحت نظام!

 23. کار تراشی معاون روحانی برای شرکتی که از آن سهم می‌برد + سند

 24. وزیر دفاع: بخش دفاعی کشور نگاه به بیرون ندارد/ اتخاذ تدابیر صحیح رهبری موجب شکست آمریکایی‌ها شد

 25. انتقاد کامیابی‌نیا از فهرست ۳۵ نفره کی‌روش/ هرکسی سرش به کار تیم خودش باشد بهتر است

پربحث‌های دیروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 4. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 5. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 6. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 7. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 8. مظلومی که داستان ندارد

 9. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 10. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 11. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 12. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 13. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 14. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 15. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 16. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 17. ظریف کافه را بهم ریخت / ادعایی که زود تکذیب شد  

 18. خداوند از علما، عهد و پیمان گرفته که در برابر شکم‌بارگی ستم‌گران و گرسنگی مظلومان سکوت نکنند  

 19. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

 20. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 21. راز جسد سوخته زن جوان در کوه‌های مشهد

 22. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 23. واکنش مهاجرانی به سخنان امروز رضا پهلوی!  

 24. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 25. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 8. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 9. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 10. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 11. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 12. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 13. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 14. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 15. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 16. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 17. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 18. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 19. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 20. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 21. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 22. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 23. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 24. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 25. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

پربحث‌های امروز

 1. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 2. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 3. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 4. FATF بخشی از ساختار وزارت خزانه‌داری آمریکاست

 5. سرعت رشد مسکن در آذر + جدول قیمت

 6. بلاتکلیفی جاماندگان دریافت بسته حمایتی دولت/ خانواده‌هایی که مشمول بسته حمایتی نشده‌اند، چه کنند؟

 7. سفره کارگران چیده می‌شود

 8. وزیر اقتصاد: با ثبات در بازار ارز به ثبات اقتصادی می‌رسیم/ بازار ارز در حال حرکت به سمت نرخ تعادلی است

 9. ثبت‌نام کارت سوخت المثنی تمدید شد + جزئیات

 10. قیمت دلار در کانال ۹ هزار تومان

 11. نوبخت: لایحه بودجه ۹۸ یکشنبه هفته آینده به مجلس تقدیم می‌شود

 12. پردیس چه امکاناتی دارد

 13. برای پنجمین بار برگزار می‌کند/ بامیلو مبدع حراج شب یلدا در ایران

 14. احتمال ارائه بودجه ۹۸ با دو سقف متفاوت!

 15. چه عواملی بر قیمت خودرو تاثیرگذار هستند؟

 16. تعداد یارانه‌بگیران کم نشد که هیچ، بیشتر هم شد!

 17. اتاق تعاون: فعالیت شرکت‎های تعاونی سهام عدالت ادامه دارد

 18. جزئیات دستورالعمل جدید خرید و فروش ارز برای صرافی‌ها

 19. دادستان تهران: تصمیمات نادرست بانک مرکزی از مهم‌ترین آسیب‌های مبارزه با فساد است

 20. کدخدایی: بودجه شرکت‌های دولتی با دقت بیشتر تنظیم شود

 21. دادستان کل کشور: در هیچ بخشی اجازه اخلال در حمل و نقل داده نشود

 22. عرضه خودرو ۵ درصد زیر نرخ بازار/تفاوت نرخ باکارخانه درجیب خودروساز

 23. قول مشروط مدیران وزارت نیرو و توانیر برای جبران ۹ هزار مگاوات کمبود برق

 24. پرداخت هزار و 100 میلیارد تومان حقوق مازاد در طول سال به کارکنان ایران‌خودرو و سایپا

 25. ثبات نسبی قیمت خودرو/ قیمت برخی خودروهای تولید داخل+جدول

پربحث‌های دیروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 4. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 5. جک چینی صفر کیلومتر چند می‌ارزد؟

 6. بزرگترین شرکت تولید نفت روسیه از ایران خارج می‌شود

 7. نرخ سود سپرده‌های جدید بانک‌های خصوصی به ۲۰ درصد کاهش یافت

 8. اعلام قیمت مصوب آجیل شب یلدا

 9. جزئیات یارانه آذرماه و زمان واریز

 10. کاهش ۵۷ درصدی تولید خودرو + جزئیات

 11. فیلم؛ شناسایی 17 خانه و یک بنز 2018 متعلق به سلطان سکه  

 12. کاهش قیمت برخی خودروهای تولید داخلی / دنا پلاس 107 میلیون تومان شد+جدول

 13. آخرین قیمت سکه و نرخ ارز در بازار

 14. دستور روحانی برای آغاز نوبت دوم توزیع بسته‌های حمایتی

 15. نرخ شیرینی برای شب یلدا مشخص شد + قیمت‌ها

 16. رویترز: کره جنوبی در ماه نوامبر نفتی از ایران نخرید

 17. ادعایی درباره ارتباط ایران‌خودرو با عظام + آمار

 18. آخرین مهلت کارخانه‌های لبنی برای اصلاح قیمت‌ها

 19. رئیس اتحادیه طلا و جواهر: شب یلدا تاثیری در قیمت سکه و طلا ندارد

 20. شریعتمداری: اگر نمی‌توانیم دو هیئت مدیره را هماهنگ کنیم باید برویم!

 21. ترمز افزایش قیمت یورو در نیما کشیده شد

 22. شریعتمداری وزیر تعاون: با مدیر پروازی نمی‌توان شرکتی را اداره کرد. پای تغییرات ایستاده ایم  

 23. ارز ارزان شد؛ کالا نشد!

 24. ممنوعیت جدید برای واردات برخی کالا‌ها

 25. افت قیمت سکه و ارز/ دلار ۱۰ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد+‌ جدول

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 4. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 5. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 6. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 7. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 8. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 9. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 10. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 11. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 12. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 13. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 14. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 15. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 16. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 17. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 18. دلار ۹ هزار تومان شد

 19. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 20. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 21. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 22. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 23. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 24. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 25. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

آخرین عناوین