بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

گروه فرهنگی الف،   3970720024 ۴۴ نظر، ۲ در صف انتشار و ۲۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

بهشت، جایگاهی ویژه مقربان درگاه الهی است و هر آنکه خداوند را می شناسد؛ رسیدن به بهشت او را نیز در سر می‌پروراند.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: بهشت، جایگاهی ویژه مقربان درگاه الهی است که شاید طالبان زیادی داشته باشد و این امر سبب می‌شود تا افراد تمام تلاششان را برای رسیدن به چنین جایگاه رویایی انجام دهند و به نوعی وارد بهشت خداوند شوند. اما سوالی که پیش می‌آید این است؛ آیا غیرمسلمانان نیز جایگاهی در بهشت دارند و یا اصلا اینطور بپرسیم که بهشت دقیقا جای چه افرادی است؟

بهشت جای چه افرادی است؟ / آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟!

بهشت جای کیست؟

با توجه به اینکه دین اسلام بهترین دین نزد خداوند است، آیا از ادیان دیگر مانند مسیحی و یهودی نیز کسی به بهشت می‌رود؟

آیا همه شیعیان؛ چه گنه کار و چه بی گناه در آخرت به بهشت می‌روند؟

قرآن و روایات به طور صریح اعلام می‌دارد که تنها اسلام و تشیع که همان حقیقت اسلام ناب است، از افراد پذیرفته می‌شود و این به معنای آن نیست که همه شیعیان اسمی وارد بهشت می‌شوند.

افراد دیگر ادیان و مذاهب، به سه دسته تقسیم می‌شوند که هر یک حکمی جداگانه دارند:

 1.  با اسلام و تشیع آشنا شده، ولی به دلیل تعصّب یا عناد و لجاجت از پذیرفتن آن سر باز می‌زنند؛ چنین افرادی به فرموده قرآن کریم، اهل جهنم می‌باشند.
 2.  با اسلام و تشیع آشنا نیستند، ولی در جهالت خود مقصرند؛ یعنی از وجود دینی به نام اسلام یا مذهبی به نام تشیع مطلع بوده، ولی با وجود همه امکانات و شرایط لازم، برای جست وجوی حقیقت اقدامی نمی‌کنند. چنین افرادی در حد تقصیر خویش، روز قیامت مجازات می‌شوند.
 3.  با اسلام آشنا نیستند و در جهالت خود نیز تقصیری ندارند؛ بلکه یا اصلاً به گوششان نخورده یا آن که امکان تحقیق و پژوهش برای آنان وجود نداشته است و تنها آن چه را به آن‌ها رسیده - مثل مسیحیت - قبول کرده و به آن عمل نموده اند. چنین افرادی اهل جهنم نیستند و خداوند آنان را مشمول عفو و رحمت خود قرار می‌دهد و اعمال آن‌ها را با میزان حقیقت خواهی آنان و آن چه فکر می‌کردند حق است، می‌سنجد.

بهشت جای چه افرادی است؟ / آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟!

در توضیح مطالب بالا که از آیات و روایات استفاده می‌شود، نکات زیر ضروری است:

 • ۱. مردم بر حسب وضعشان در برابر وعده خداوند متعال، به چهار دسته تقسیم می‌شوند؛ مومنان، کافران، مستضعفان، مرجون لامرالله.

مومنان افرادی هستند که به خداوند ایمان آورده اند و جایگاهشان بهشت است؛ البته افراد این گروه دارای درجاتی هستند که از آن‌ها به «مخلصین»، «سابقون» و «اصحاب یمین» یاد می‌شود.

کافران کسانی هستند که از روی علم، حق را شناخته اند؛ ولی به علت عناد و لجاجت از آن سر بر تافته اند. این گروه مقصرند و جایگاهشان به طور حتم جهنم است. این گروه نیز دارای درجاتی هستند و براساس شدت ستیزه جویی در طبقات جهنم قرار می‌گیرند.

گروه مستضعف و مرجون الی الله نیز کسانی اند که دارای عذرند؛ یعنی اگر نتوانسته اند به دین حق بپیوندند و بدان عمل بکنند، به لحاظ تقصیر یا کوتاهی کردن آنان نبوده است؛ بلکه از جهت یک سلسله عواملی بوده که از اختیار آن‌ها خارج بوده است. همین عوامل، موجب جهل یا غفلت و یا عمل نکردن آنان به دستورات دین اسلام شده است. بدیهی است که چون در این صورت، ترک به اختیار آدمی مستند نبوده و معلول عوامل خارج از اختیار اوست، برای آدمی نه نفعی خواهند داشت و نه ضرری و مرجع کار چنین کسانی، خداوند خواهد بود و خداوند به نحوی که حکمت و رحمتش ایجاب کند، عمل خواهد کرد.

 • ۲. آیات ۹۶ تا ۹۸ سوره نساء بر مطلب یاد شده، دلالت می‌کند. خداوند در آن آیات، عذر افراد را به دلیل مستضعف بودن با شرایطی قبول کرده است.

خداوند در آیه ۱۰۶ سوره توبه نیز کار این گونه افراد را به خود احاله کرده است. مراد از مستضعف در این جا فقر اقتصادی نیست؛ بلکه ضعیف نگه داشته شده، از جهت دسترسی به منبع هدایت است. این است که در آیات سوره نساء جمله «لا یستطیعون حیله و لا یهتدون سبیلا». به عنوان شرط و علت عذر برای مستضعفان ذکر شده است. از این صفت می‌توان دریافت که علت معذور بودن، همه جا و به طور عموم، راه و چاره نداشتن است که شامل جاهل غافل و غیر معاند هم می‌شود. افزون بر اینها، آیه ۲۸۶ سوره بقره نیز بر همین گفته دلالت دارد؛ زیرا در ذیل آیه فوق، این مطلب آمده که انسان، هر چه خوبی کرده، به نفع او و هر چه بدی کرده، بر ضرر اوست. به طور روشن، مفهوم سخن فوق این خواهد بود که اگر چیزی به اکتساب - یعنی آن چه مسئولیتش به عهده خود شخص است - مستند نباشد، گناه و مسئولیتی برای انسان نخواهد داشت.

 • ۳. به عقیده علامه طباطبایی، معنای مستضعف، علاوه بر این افراد ساکن در سرزمینی را که بر اثر نبودن دانشمند، راهی برای قرار گرفتن دین اسلام در آن جا نیست، شامل می‌شود.

همچنین فردی را هم که ذهنش به یک مطلب حق منتقل نشده و فکرش به حق راه نیافته است نیز شامل می‌گردد؛ یعنی شامل شخصی هم می‌شود که به حق رهبری نشده و در عین حال از کسانی است که با حق عناد ندارد، بلکه طوری است که اگر حق برایش واضح گردد، از آن پیروی خواهد کرد؛ ولی به عوامل مختلف حق برای او مخفی مانده است و چنین کسی جزء افراد مستضعف خواهد بود؛ زیرا آدم غافل قدرت ندارد و با چنان جهالتی هم نمی‌شود راهی به حقیقت یافت.

آیا غیر مسلمانان هم به بهشت می‌روند؟

در مورد قیامت و محاسبه اعمال پیروان غیر اسلامی لازم است گذرا اموری را متذکر شویم،

بدین شرح

 • ۱ - دین حق در هر زمانی یکی بیش، نیست، بنابر این معنا ندارد بعد از بعثت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) و با توجه به خاتمیت آن حضرت، دینی غیر از اسلام مورد قبول درگاه خداوندی باشد (و من یبتغ غیر الاسلام دینا فلن یقبل منه)
 • ۲ - رستگاری در جهان آخرت به دو چیز (عمل صالح و اعتقاد راستین به خدا) وابسته است. اگر فردی از عمل پسندیده بهره ‏مند باشد و نسبت به مبدا و قیامت باوری درست داشته باشد و به تعبیر قرآن از قلبی سلیم بهره‏ مند باشد، در قیامت رستگار می‏ گردد. "یوم لا ینفع مال و لا بنون الّا من اتی اللَّه بقلب سلیم".
 • ۳ - در جهان بینی اسلامی این باور آمده است که خداوند با بندگانش به عدل حکم می‏ کند و به متقضای آن عذاب الهی بعد از اتمام حجت است، یعنی خداوند حکیم و عادل بعد از آن که راه حق را برای انسان‏ها تبیین نمود (توسط حجت ‏های باطن و ظاهری) آن گاه آنان را به حساب و کتاب عمل فرا می‌خواند. (ماکنا معذّبین حتی نبعث رسولاً). به مقتضای این آیه کسانی که حجت بر آنان تمام نشده است و نتوانستند دین حق را بشناسند و در نتوانستن تقصیری نداشتند، از این جهت مشمول عذاب الهی قرار نمی ‏گیرند.
 • ۴ - در فرهنگ اسلامی کفر چند معنا دارد که یکی از آن‏ها عناد و انکار حقایق است و این در قیامت باعث عقوبت می‏گردد، نه کفری که از روی نادانی و از قصور و استضعاف فکری باشد که در این صورت ممکن است مشمول رحمت الهی قرار گیرد.
 • ۵ - هر فعلی دو جنبه دارد: یکی از جهت وجود خارجی آن و دیگری از جهت وجود داخلی یا انگیزه فاعل و نیّت. فعلی که از هر دو جهت خوب و ارزشمند باشد، یعنی هم از حُسن فعلی بهره‏ مند باشد (مانند خدمت به مردم) و هم از حُسن فاعلی (یعنی با انگیزه الهی و به خاطر خدمت به مردم)، چنین فعلی آدمی را در قیامت رستگار می‏ کند. حال اگر عملی از غیر مسلمان از حُسن فعلی و حُسن فاعلی بهره ‏مند باشد، به مقتضای حکم عقل و روایات اسلامی احتمال نجات در این گونه افراد وجود دارد.
 • ۶ - یک سری امور ممکن است اعمال پسندیده را نابود کند که از آن‏ها به "حبط اعمال" یا آفت اعمال یاد می ‏شود، ممکن است غیر مسلمان کار خوبی انجام دهد و در پی حق باشد، ولی بعد از آن با ارتکاب یک سری امور، اعمال خوب گذشته ‏اش را نابود کند.

بهشت جای چه افرادی است؟ / آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟!

با بیان این امور می ‏گوییم:

اگر بعد از بعثت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) غیر مسلمان (اعم از یهودیان، مسیحیان و دیگران) که:

 • اولاً: در پی شناخت و یافتن دین حق برآیند، نه در پی انکار و عناد، و بدون این که تقصیری داشته باشند، نتوانند به حقانیت دین اسلام نایل گردند.
 • ثانیاً: با شناختی که به حقانیت دینشان دارند، حال دینشان دین حضرت مسیح باشد یا دین حضرت عیسی و یا غیر آن به دستور‌های آن نیز پای بند باشند.
 • ثالثاً کار‌هایی که انجام می‏دهند، هم از حسن فعلی بهره ‏مند باشند و هم از حسن فاعلی.
 • رابعاً: بعد از آن کار‌های نیکشان به آفت‏ ها (یعنی حبط اعمال) دچار نشده باشد: در این صورت این گونه افراد که به تعبیر شهید مطهری مسلمان فطری هستند) بعید نیست در آخرت در زمره نجات یافتگان از دوزخ قرار گیرند. این به مقتضای عدل و حکمت خداوندی است که روایات اسلامی این سخن را تصدیق می‏ کند.

شهید مطهری در این باره می ‏گوید:

"اگر کسی دارای صفت تسلیم باشد و به عللی حقیقت اسلام بر او مکتوم مانده باشد و او در این باره بی تقصیر باشد، هرگز خداوند او را معذّب نمی‏ سازد، او اهل نجات از دوزخ است" نیز گفته است:

"به نظر من اگر افرادی یافت شوند که نیکی به انسان‏های دیگر و حتی نیکی به یک جاندار اعم از انسان یا حیوان را بدون هیچ چشم انتظاری انجام دهند و حتی در عمق وجدان خود از آن جهت خدمت نکنند که چهره خود را در آیینه وجود محرومین می‏بینند، یعنی ترس از این که روزی چنین سرنوشتی داشته باشند عامل محرک آن‏ها نباشد، بلکه طوری انگیزه احسان و خدمت در آن‏ها قوی باشد که اگر بدانند هیچ گونه سودی عاید آن‏ها نمی‏ شود، حتی یک نفر هم از کار آن‏ها آگاه نمی‏ گردد و احدی به آن‏ها یک "بارک اللَّه" هم نخواهد گفت، باز هم آن کار خیر را انجام می ‏دهند و تحت تاثیر عادت و امثال آن هم نباشد، باید گفت:

در عمق ضمیر این انسان‏ها نوری از معرفت خداوند هست و به فرض این که به زبان انکار کنند، در عمق ضمیر اقرار دارد، افکارشان در واقع و نفس الامر انکار یک موهومی است که آن را به جای خدا تصور کرده‏ اند و یا انکار یک موهوم دیگری است که آن را به جای بازگشت به خدا و قیامت تصور کرده ‏اند، نه انکار خداو معاد واقعی... بنابر این بعید نیست که این گونه کسان واقعاً و عملاً در زمره اهل کفر محشور نگردند، هر چند لساناً منکر شمرده می‏ شود، واللَّه اعلم"

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۹۰۰۰۲۰۹:۱۱:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
نویسنده محترم که بر درب بهشت خدا کلیدی زده و آن را در دستان شیعیان گذاشته اید، و بقیه را حواله دوزخ کرده اید، بروید و از خدا طلب مغفرت کنید.
ناشناس۵۹۰۳۸۸۱۵:۱۵:۳۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
اصلا انکار معنی رحمن و رحیم را درک نکردند
ناشناس۵۹۰۵۶۸۱۷:۵۵:۲۶ ۱۳۹۷/۷/۲۰
یعنی مقامات ایرانی که در حال اختلاس و رانت و خوردن پول بیت المال و مستضعفان هستند چون اسما شیعه هستند جایگاه آنها در بهشت هست !؟ اگر اینطور هست جهنم جایگاه بهتری هست
ناشناس۵۹۱۸۹۱۱۷:۲۷:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۲۱
فقط کاش مینوشتی از کجای متن این برداشت رو کردی چون دقیقا برعکس رو گفته!!!
ناشناس۵۹۰۸۲۸۲۲:۴۵:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۲۰
معلوم نیست ایشون کی و کجا مدیریت بهشت رو تحویل گرفتن با این مرز بندی دقیق!!!!
ناشناس۵۹۰۸۳۷۲۳:۰۳:۴۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
هزاران هزار مثبت به این نظر. چه زیبا حق مطلب رو در یک خط ادا کردی
ناشناس۵۹۱۸۷۰۱۷:۱۶:۱۴ ۱۳۹۷/۷/۲۱
ای کاش یکبار مطلب رو خونده بودی!!!!
ناشناس۵۹۰۰۱۱۰۹:۲۶:۰۰ ۱۳۹۷/۷/۲۰
احسنت
ناشناس۵۹۰۰۱۲۰۹:۲۶:۴۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
بهشت یعنی حضور خداوند در قلبت
مرشر۵۹۰۰۳۶۰۹:۵۵:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۲۰
یعنی افرادی مثل ماندلا جهنمی و ... بهشتی هستند؟1
دوست دار بهشت۵۹۰۰۴۲۰۹:۵۸:۵۱ ۱۳۹۷/۷/۲۰
احتمالا بهشت خالی می ماند!
ناشناس۵۹۱۹۰۶۱۷:۴۱:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۲۱
تقصیر شما نیست متن طولانی بوده حالش رو نداشتی بخونی هرچی از قبل توی ذهنت بودی همون رو برداشت کردی
ناشناس۵۹۰۰۸۸۱۰:۲۶:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
گویند که بهشت با حور خوش است. من می گویم آب انگور خوش است. این نقد بیگرو دست از آن نسیه بکش. کاوازو دهل شنیدن از دور خوش است .
ناشناس۵۹۰۱۱۳۱۰:۵۳:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
خوش بحالتان شیعیان محترم.ولی من فک میکنم تنها هم مذهبان من وارد بهشت میشون وبس .خود دانید
ناشناس۵۹۰۱۶۵۱۱:۳۳:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
قطعا چیزی جز انسانیت معیار نمیتونه باشه. البته با فرض وجود بهشت و جهنم. ضمنا اینکه یک دین کاملترین دینه فقط با ادعای اون دین ثابت نمیشه بلک باید همه به این امر اذعان داشته باشن و عملکردش چنین چیزی را تایید کنه اگه نه قطعا هر دینی خودش را برترین میدونه.
ناشناس۵۹۰۱۸۰۱۱:۴۵:۱۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
خوش بحال شما شیعیان
ناشناس۵۹۰۱۹۵۱۱:۵۹:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
ادم کشان وجنایتکاران بخصوص در سطح حاکمان در دنیا به جهنم میروند( ومن قتل مومنا متعمدا وجزاءه جهنم)
ناشناس۵۹۰۲۲۰۱۲:۱۸:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
بدترین نوع فاشیسم، فاشیسم مذهبی است!
ناشناس۵۹۰۲۲۷۱۲:۲۳:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
مَنْ قَتَلَ نَفْسَا بِغَیرِ نَفْسٍ اوفَسادٍ فِی الاَرضِ فَکانَّما قَتَلَ النَّاسَ جمیعاً وَ مَنْ اَحْیاها فَکاَنَّما اَحیا النَّاسَ جمیعاً( چون حاکمان در این دنیا آدم میکشند بنابران به جهمنم میروند)
ناشناس۵۹۰۲۷۲۱۳:۰۰:۴۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
درست بود افرین
مسلمان۵۹۰۳۰۶۱۳:۴۲:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
اره همه بدن میرن جهنم فقط ما مسلمونا خوبیم میریم بهشت. میریم بهشت و باز صدها فرقه میشیم میفتیم به جون هم همدیگرو میکشیم
ناشناس۵۹۰۳۲۶۱۳:۵۹:۴۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
بهشت مکان انسانهای پاک و صالح است ، مسلمان و غیره مسلمان ندارد ، انسان باشد کافی است.
ناشناس۵۹۰۷۲۴۲۰:۴۲:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
حرف درستیه انسان باید اخلاقیات رو رعایت کنه فرق نمی کنه مسلمان یا غیر مسلمان( مکارم الاخلاق برادر )
ناشناس۵۹۱۸۷۸۱۷:۲۰:۱۲ ۱۳۹۷/۷/۲۱
انسانهای پاک و صالح اگر با اسلام آشنا بشن حتما اسلام میارن چون اسلام یعنی همون انسانیت.
ناشناس۵۹۰۳۴۴۱۴:۱۱:۵۱ ۱۳۹۷/۷/۲۰
تکلیف کسانی که در مورد اسلام و تشیع تحقیق کرده اند و به این نتیجه نرسیده اند که راه سعادت این ها هستند چی می شه!؟
ناشناس۵۹۰۳۵۲۱۴:۱۸:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۲۰
فعلا که این دنیا بهشت عده ای شده که با جهنم کردن زندگی دیگران در حال عیش و‌نوشند
ناشناس۵۹۰۴۱۰۱۵:۳۶:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
من که اصلا قانع نشدم یک انسان مهربان نیکوکار که کارهای خوب و مفید انجام بده و به دیگران ضرر نرسونه حتما می ره بهشت
ناشناس۵۹۱۸۸۱۱۷:۲۳:۰۱ ۱۳۹۷/۷/۲۱
به نظرم بهتره شما یه کم بیشتر قرآن با ترجمه بخونی
ناشناس۵۹۰۴۱۷۱۵:۴۵:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
واقعا درست گفتند در همه متن اسلام و تشیع را نوشته و این معلوم میکند که این دو با هم فرق میکند
ناشناس۵۹۰۴۶۰۱۶:۱۴:۴۳ ۱۳۹۷/۷/۲۰
معلومه شما اصلا قران نخوندی
ناشناس۵۹۰۴۹۵۱۶:۴۷:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دوران عوامفریبی و سرکیسه کردن و در جهالت نگهداشتن مردم خیلی وقته سپری شده
آرش۵۹۰۵۳۲۱۷:۳۰:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۲۰
کم مونده بود شما تکلیف.بهشت رو روشن کنید. الان من اعتقادی ندارم باید برم جهنم؟
محسنی۵۹۰۵۹۰۱۸:۱۹:۳۴ ۱۳۹۷/۷/۲۰
خطرناکترین مردم کسانی هستند که سواد کم و اعتقاد زیاد دارند
ناشناس۵۹۱۸۸۵۱۷:۲۴:۴۸ ۱۳۹۷/۷/۲۱
به نظرم از اونا خطرناکتر کسانی هستند که سواد کم و ادعای باسوادی زیاد دارن.
ناشناس۵۹۰۶۷۱۱۹:۳۸:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
ادمها یی مانند پاستور گاندی ماندلا ادیسون حتما بهشتی هستند ولی من بعید میدانم که مرا حتی به اولین پله بهشت راه بدهند .
ناشناس۵۹۰۷۸۱۲۱:۴۹:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
خدا در دل ماست ، بهشت هم در دل ماست ، فارغ از هر دین و آیین و نژاد و مذهب و زبان و قومیت . هدف دین تربیت انسان است تا انسانها را مقید به حدود اخلاقی و انسانی بار بیاورد و مفید به حال دیگران . هر انسانی که وجدان راحتی داشته باشد در بهشت است . وجدان راحت هم نتیجه اقدامات مفید و نیات خیر است ، پس هر کسی که برای دیگران مفید باشد و سنگی از جلوی پای مردم بردارد ، بهشتی است .
ناشناس۵۹۰۷۹۶۲۲:۰۵:۵۳ ۱۳۹۷/۷/۲۰
خواهیم دید
ناشناس۵۹۰۸۰۱۲۲:۲۲:۴۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
خیلی از این نظرات نشان میدهد بدون خواندن و فکر کردن درباره متن نوشته شده. به نظرم باید این متن ها کوتاهتر و ساده تر نوشته شوند.
ناشناس۵۹۰۸۴۵۲۳:۲۲:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
اگر در بهشت فقط شیعیان حضور دارند همان بهتر که ما در انجا نباشیم و لذا جهنم را بر چنین بهشتی ترجیح میدهیم
ناشناس۵۹۰۸۵۲۲۳:۳۶:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
اگه قراره این نویسنده محترم با تمام اسنادی هم که نقل کردند برن بهشت من بهشت بیا نیستم. آخه ما از دست شما کجا باید بریم
ناشناس۵۹۱۹۱۱۱۷:۴۴:۰۷ ۱۳۹۷/۷/۲۱
مگه نویسنده رو میشناسی یا کلا از آدمهایی که از بهشت و جهنم حرف میزنن خوشت نمیاد؟؟؟!!! حالا مهم نیست دلیل و سند دارن یا نه؟؟
ناشناس۵۹۰۸۶۲۲۳:۵۸:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۲۰
خوش باشین دور هم
ناشناس۵۹۰۸۷۵۰۰:۰۵:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۱
مطمئین جای مسئولین اونجا نیست
امید۵۹۱۲۹۰۱۱:۳۹:۰۱ ۱۳۹۷/۷/۲۱
چه اعتماد به نفسی دارند شیعیان!!
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 2. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 3. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 4. روابط خارجی ایران؛ نگاه به شرق و چند نکته

 5. گزارش از پادگان 08 خاش/ سربازانی با ریش‌های سفید+ عکس

 6. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

 7. فوتبال مهم‌تر است یا مجلس؟

 8. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 9. حضور زنان در ورزشگاه‌ها دغدغه عموم مردم ایران نیست

 10. هر ایرانی چقدر بنزین می‌سوزاند؟

 11. نوبخت: بودجه سال ۹۸ آماده شد

 12. اقتصاد خوانده‌هایی که اقتصاد دان نیستند

 13. آخوندی: امروز آخرین روز کاری‌ام است

 14. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

 15. کدخدایی: اطلاع از وظایف مجمع نیازی به نامه‌نگاری با رئیس مجلس نیست/ وزیر بیراهه نرود

 16. مثله کردن آنجلینا جولی و آزمون اردوغان

 17. چرا افشانی برای ماندن دست و پا میزند؟  

 18. حکایت نماینده ای که نخوانده به لایحه سی اف تی رای داد/ سپاه هدف کینه توزی آمریکاست

 19. رئیس قرارگاه خاتم الانبیاء: شهرداری بدهی‌اش به سپاه را با املاک پرداخت کند

 20. چرا با ارز ۴۲۰۰ تومانی کالا‌های اساسی ۵۰ درصد گران شده است؟

 21. نظر علی علیزاده درباره قتل جمال خاشقچی  

 22. همنشینی ۲ بازیگر با مجرم آشوب‌های پاسداران + عکس

 23. واکنش کدخدایی به استعفای آخوندی: استعفا نشان داد چه کسی به ترکستان رسید  

 24. پاسخ آخوندی به توییت کدخدایی

 25. ترامپ: توضیح ریاض درباره خاشقچی معتبر است/ برای مهار ایران به سعودی نیاز داریم

پربحث‌های دیروز

 1. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 2. نژادپرستی علیه ایرانی ها پشت ویترین ترکیه ای!

 3. روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

 4. آخرین خبرها از تعیین قیمت‌ جدید خودروها

 5. خادمی: بنزین با فعال شدن کارت سوخت "دو نرخی" می‌شود

 6. آیت‌الله خاتمی: سازمان‌های بین‌المللی قابل اعتماد نیستند/ مشکلات کشور با عصبانیت حل نمی‌شود

 7. مجید شاکری: دولت نسخه‌ای برای اقتصاد نداشته و گوش شنوا هم برای هیچ راهکاری ندارد/ از اظهار نظر سیاسیون در حوزه‌های اقتصادی نگران هستیم/ رکورد تورمی خواهیم داشت

 8. جزئیات طرح «معلم تمام‌وقت»/ ابلاغ طرح از اوایل آبان‌ماه به استان‌ها

 9. چرا ساختمان بهشت بعد از قالیباف آرام نگرفت؟

 10. آزادسازی دوباره نرخ سود بانکی؛ بانک‌ها از ۱۵ تا ۲۳ درصد سود می دهند

 11. واکنش نماینده ولی فقیه در سپاه به ورود زنان به استادیوم

 12. عکسی که نشنال جئوگرافیک از دختر ایرانی منتشر کرد

 13. کاهش قیمت خودرو در بازار سرعت گرفت

 14. هشدار پرویز پرستویی درباره روندی بسیار خطرناک در سینما/ قرار نیست فقط نقش حاج کاظم بازی کنم

 15. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 16. چرت زدن اردوغان در یک برنامه زنده تلویزیونی سوژه رسانه ها شد  

 17. موگرینی: طرح کانال پرداخت مالی مستقیم با ایران طی هفته‌های آینده اجرایی می‌شود

 18. عملکرد نامطلوب خانه کارگری ها در وزارت کار

 19. گروه ویژه اقدام مالی تا فوریه 2019 به ایران مهلت داد

 20. ایرلاین‌ها؛ ارز نگیریم فقط ۳ ماه دوام می‌آوریم/اهمال بانک مرکزی در اختصاص ارز

 21. آیا سربازی 24 ماه می‌شود؟

 22. اطلاعیه مهم ایدرو؛ خودروسازان حق افزایش خودسرانه قیمت ندارند

 23. ایران در دو هفته اول ماه اکتبر 2.2 میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد

 24. ماکرون از تصمیم اروپایی‌ها برای تعلیق سفرهای سیاسی به عربستان خبر داد

 25. معمای گنج همدان+ عکس

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 4. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 5. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 6. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 7. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 8. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 9. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 10. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 11. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 12. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 13. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 14. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 15. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 16. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 17. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 18. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 19. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 20. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 21. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 22. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 23. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 24. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 25. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

گوشی شاپ

پربحث‌های هفته

 1. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 2. تئاتر لاکچری؛ خودکرده را تدبیر نیست

 3. عرق سرد؛ یک تسویه حساب فمینیستی

 4. هشدار پرویز پرستویی درباره روندی بسیار خطرناک در سینما/ قرار نیست فقط نقش حاج کاظم بازی کنم

 5. همنشینی ۲ بازیگر با مجرم آشوب‌های پاسداران + عکس

 6. کرایه حمل و نقل زائران اربعین در خاک عراق چقدر است؟

 7. بازیگر نقش مختار کجاست؟/دلیل کم کاری فریبرز عرب‌نیا

 8. معمای گنج همدان+ عکس

 9. «عثمان طه» کیست؟ / روایتی از دیدار و گفت‌وگو با خطاط مشهور قرآن

 10. «خرها آدم نمی‌شوند» مقابل دوربین رفت + عکس

 11. راهنمای شهروندی الف

 12. دستمزد بازیگران قاعده‌مند خواهد شد / پای‌ ژن‌های خوب‌ از سینما بریده‌ می‌شود

 13. قلدربازی خودروسازهای تهران در برابر بازرسی محیط زیستی

 14. دستمزد شبی ۳۰ میلیون تومانی مهناز افشار در «بینوایان»!

 15. تعداد متقاضیان سفر اربعین از مرز یک میلیون نفر گذشت

 16. اعتراف نیکول کیدمن درباره دلیل ازدواج با تام کروز

 17. پایتخت غذای ایران کجاست؟

 18. ساخت سریال «ده‌پهلوان» تکذیب شد

 19. کارگردان «شهرزاد» به تلویزیون بازمی‌گردد

 20. بهشت جای شما نیست!

 21. نمایشگاه عکس اربعین در تورنتو  

 22. جزئیات حضور روحانی در دانشگاه تهران

 23. با فرو گذاشتن کارهای بیهوده، خردت کامل می‌گردد  

 24. ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت فقط برای یک آهنگ!

 25. نمایش «تنگه ابوقریب» و «به وقت شام» برای زائرین اربعین

آخرین عناوین