بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

گروه فرهنگی الف،   3970720024 ۴۴ نظر، ۲ در صف انتشار و ۲۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

بهشت، جایگاهی ویژه مقربان درگاه الهی است و هر آنکه خداوند را می شناسد؛ رسیدن به بهشت او را نیز در سر می‌پروراند.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: بهشت، جایگاهی ویژه مقربان درگاه الهی است که شاید طالبان زیادی داشته باشد و این امر سبب می‌شود تا افراد تمام تلاششان را برای رسیدن به چنین جایگاه رویایی انجام دهند و به نوعی وارد بهشت خداوند شوند. اما سوالی که پیش می‌آید این است؛ آیا غیرمسلمانان نیز جایگاهی در بهشت دارند و یا اصلا اینطور بپرسیم که بهشت دقیقا جای چه افرادی است؟

بهشت جای چه افرادی است؟ / آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟!

بهشت جای کیست؟

با توجه به اینکه دین اسلام بهترین دین نزد خداوند است، آیا از ادیان دیگر مانند مسیحی و یهودی نیز کسی به بهشت می‌رود؟

آیا همه شیعیان؛ چه گنه کار و چه بی گناه در آخرت به بهشت می‌روند؟

قرآن و روایات به طور صریح اعلام می‌دارد که تنها اسلام و تشیع که همان حقیقت اسلام ناب است، از افراد پذیرفته می‌شود و این به معنای آن نیست که همه شیعیان اسمی وارد بهشت می‌شوند.

افراد دیگر ادیان و مذاهب، به سه دسته تقسیم می‌شوند که هر یک حکمی جداگانه دارند:

 1.  با اسلام و تشیع آشنا شده، ولی به دلیل تعصّب یا عناد و لجاجت از پذیرفتن آن سر باز می‌زنند؛ چنین افرادی به فرموده قرآن کریم، اهل جهنم می‌باشند.
 2.  با اسلام و تشیع آشنا نیستند، ولی در جهالت خود مقصرند؛ یعنی از وجود دینی به نام اسلام یا مذهبی به نام تشیع مطلع بوده، ولی با وجود همه امکانات و شرایط لازم، برای جست وجوی حقیقت اقدامی نمی‌کنند. چنین افرادی در حد تقصیر خویش، روز قیامت مجازات می‌شوند.
 3.  با اسلام آشنا نیستند و در جهالت خود نیز تقصیری ندارند؛ بلکه یا اصلاً به گوششان نخورده یا آن که امکان تحقیق و پژوهش برای آنان وجود نداشته است و تنها آن چه را به آن‌ها رسیده - مثل مسیحیت - قبول کرده و به آن عمل نموده اند. چنین افرادی اهل جهنم نیستند و خداوند آنان را مشمول عفو و رحمت خود قرار می‌دهد و اعمال آن‌ها را با میزان حقیقت خواهی آنان و آن چه فکر می‌کردند حق است، می‌سنجد.

بهشت جای چه افرادی است؟ / آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟!

در توضیح مطالب بالا که از آیات و روایات استفاده می‌شود، نکات زیر ضروری است:

 • ۱. مردم بر حسب وضعشان در برابر وعده خداوند متعال، به چهار دسته تقسیم می‌شوند؛ مومنان، کافران، مستضعفان، مرجون لامرالله.

مومنان افرادی هستند که به خداوند ایمان آورده اند و جایگاهشان بهشت است؛ البته افراد این گروه دارای درجاتی هستند که از آن‌ها به «مخلصین»، «سابقون» و «اصحاب یمین» یاد می‌شود.

کافران کسانی هستند که از روی علم، حق را شناخته اند؛ ولی به علت عناد و لجاجت از آن سر بر تافته اند. این گروه مقصرند و جایگاهشان به طور حتم جهنم است. این گروه نیز دارای درجاتی هستند و براساس شدت ستیزه جویی در طبقات جهنم قرار می‌گیرند.

گروه مستضعف و مرجون الی الله نیز کسانی اند که دارای عذرند؛ یعنی اگر نتوانسته اند به دین حق بپیوندند و بدان عمل بکنند، به لحاظ تقصیر یا کوتاهی کردن آنان نبوده است؛ بلکه از جهت یک سلسله عواملی بوده که از اختیار آن‌ها خارج بوده است. همین عوامل، موجب جهل یا غفلت و یا عمل نکردن آنان به دستورات دین اسلام شده است. بدیهی است که چون در این صورت، ترک به اختیار آدمی مستند نبوده و معلول عوامل خارج از اختیار اوست، برای آدمی نه نفعی خواهند داشت و نه ضرری و مرجع کار چنین کسانی، خداوند خواهد بود و خداوند به نحوی که حکمت و رحمتش ایجاب کند، عمل خواهد کرد.

 • ۲. آیات ۹۶ تا ۹۸ سوره نساء بر مطلب یاد شده، دلالت می‌کند. خداوند در آن آیات، عذر افراد را به دلیل مستضعف بودن با شرایطی قبول کرده است.

خداوند در آیه ۱۰۶ سوره توبه نیز کار این گونه افراد را به خود احاله کرده است. مراد از مستضعف در این جا فقر اقتصادی نیست؛ بلکه ضعیف نگه داشته شده، از جهت دسترسی به منبع هدایت است. این است که در آیات سوره نساء جمله «لا یستطیعون حیله و لا یهتدون سبیلا». به عنوان شرط و علت عذر برای مستضعفان ذکر شده است. از این صفت می‌توان دریافت که علت معذور بودن، همه جا و به طور عموم، راه و چاره نداشتن است که شامل جاهل غافل و غیر معاند هم می‌شود. افزون بر اینها، آیه ۲۸۶ سوره بقره نیز بر همین گفته دلالت دارد؛ زیرا در ذیل آیه فوق، این مطلب آمده که انسان، هر چه خوبی کرده، به نفع او و هر چه بدی کرده، بر ضرر اوست. به طور روشن، مفهوم سخن فوق این خواهد بود که اگر چیزی به اکتساب - یعنی آن چه مسئولیتش به عهده خود شخص است - مستند نباشد، گناه و مسئولیتی برای انسان نخواهد داشت.

 • ۳. به عقیده علامه طباطبایی، معنای مستضعف، علاوه بر این افراد ساکن در سرزمینی را که بر اثر نبودن دانشمند، راهی برای قرار گرفتن دین اسلام در آن جا نیست، شامل می‌شود.

همچنین فردی را هم که ذهنش به یک مطلب حق منتقل نشده و فکرش به حق راه نیافته است نیز شامل می‌گردد؛ یعنی شامل شخصی هم می‌شود که به حق رهبری نشده و در عین حال از کسانی است که با حق عناد ندارد، بلکه طوری است که اگر حق برایش واضح گردد، از آن پیروی خواهد کرد؛ ولی به عوامل مختلف حق برای او مخفی مانده است و چنین کسی جزء افراد مستضعف خواهد بود؛ زیرا آدم غافل قدرت ندارد و با چنان جهالتی هم نمی‌شود راهی به حقیقت یافت.

آیا غیر مسلمانان هم به بهشت می‌روند؟

در مورد قیامت و محاسبه اعمال پیروان غیر اسلامی لازم است گذرا اموری را متذکر شویم،

بدین شرح

 • ۱ - دین حق در هر زمانی یکی بیش، نیست، بنابر این معنا ندارد بعد از بعثت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) و با توجه به خاتمیت آن حضرت، دینی غیر از اسلام مورد قبول درگاه خداوندی باشد (و من یبتغ غیر الاسلام دینا فلن یقبل منه)
 • ۲ - رستگاری در جهان آخرت به دو چیز (عمل صالح و اعتقاد راستین به خدا) وابسته است. اگر فردی از عمل پسندیده بهره ‏مند باشد و نسبت به مبدا و قیامت باوری درست داشته باشد و به تعبیر قرآن از قلبی سلیم بهره‏ مند باشد، در قیامت رستگار می‏ گردد. "یوم لا ینفع مال و لا بنون الّا من اتی اللَّه بقلب سلیم".
 • ۳ - در جهان بینی اسلامی این باور آمده است که خداوند با بندگانش به عدل حکم می‏ کند و به متقضای آن عذاب الهی بعد از اتمام حجت است، یعنی خداوند حکیم و عادل بعد از آن که راه حق را برای انسان‏ها تبیین نمود (توسط حجت ‏های باطن و ظاهری) آن گاه آنان را به حساب و کتاب عمل فرا می‌خواند. (ماکنا معذّبین حتی نبعث رسولاً). به مقتضای این آیه کسانی که حجت بر آنان تمام نشده است و نتوانستند دین حق را بشناسند و در نتوانستن تقصیری نداشتند، از این جهت مشمول عذاب الهی قرار نمی ‏گیرند.
 • ۴ - در فرهنگ اسلامی کفر چند معنا دارد که یکی از آن‏ها عناد و انکار حقایق است و این در قیامت باعث عقوبت می‏گردد، نه کفری که از روی نادانی و از قصور و استضعاف فکری باشد که در این صورت ممکن است مشمول رحمت الهی قرار گیرد.
 • ۵ - هر فعلی دو جنبه دارد: یکی از جهت وجود خارجی آن و دیگری از جهت وجود داخلی یا انگیزه فاعل و نیّت. فعلی که از هر دو جهت خوب و ارزشمند باشد، یعنی هم از حُسن فعلی بهره‏ مند باشد (مانند خدمت به مردم) و هم از حُسن فاعلی (یعنی با انگیزه الهی و به خاطر خدمت به مردم)، چنین فعلی آدمی را در قیامت رستگار می‏ کند. حال اگر عملی از غیر مسلمان از حُسن فعلی و حُسن فاعلی بهره ‏مند باشد، به مقتضای حکم عقل و روایات اسلامی احتمال نجات در این گونه افراد وجود دارد.
 • ۶ - یک سری امور ممکن است اعمال پسندیده را نابود کند که از آن‏ها به "حبط اعمال" یا آفت اعمال یاد می ‏شود، ممکن است غیر مسلمان کار خوبی انجام دهد و در پی حق باشد، ولی بعد از آن با ارتکاب یک سری امور، اعمال خوب گذشته ‏اش را نابود کند.

بهشت جای چه افرادی است؟ / آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟!

با بیان این امور می ‏گوییم:

اگر بعد از بعثت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) غیر مسلمان (اعم از یهودیان، مسیحیان و دیگران) که:

 • اولاً: در پی شناخت و یافتن دین حق برآیند، نه در پی انکار و عناد، و بدون این که تقصیری داشته باشند، نتوانند به حقانیت دین اسلام نایل گردند.
 • ثانیاً: با شناختی که به حقانیت دینشان دارند، حال دینشان دین حضرت مسیح باشد یا دین حضرت عیسی و یا غیر آن به دستور‌های آن نیز پای بند باشند.
 • ثالثاً کار‌هایی که انجام می‏دهند، هم از حسن فعلی بهره ‏مند باشند و هم از حسن فاعلی.
 • رابعاً: بعد از آن کار‌های نیکشان به آفت‏ ها (یعنی حبط اعمال) دچار نشده باشد: در این صورت این گونه افراد که به تعبیر شهید مطهری مسلمان فطری هستند) بعید نیست در آخرت در زمره نجات یافتگان از دوزخ قرار گیرند. این به مقتضای عدل و حکمت خداوندی است که روایات اسلامی این سخن را تصدیق می‏ کند.

شهید مطهری در این باره می ‏گوید:

"اگر کسی دارای صفت تسلیم باشد و به عللی حقیقت اسلام بر او مکتوم مانده باشد و او در این باره بی تقصیر باشد، هرگز خداوند او را معذّب نمی‏ سازد، او اهل نجات از دوزخ است" نیز گفته است:

"به نظر من اگر افرادی یافت شوند که نیکی به انسان‏های دیگر و حتی نیکی به یک جاندار اعم از انسان یا حیوان را بدون هیچ چشم انتظاری انجام دهند و حتی در عمق وجدان خود از آن جهت خدمت نکنند که چهره خود را در آیینه وجود محرومین می‏بینند، یعنی ترس از این که روزی چنین سرنوشتی داشته باشند عامل محرک آن‏ها نباشد، بلکه طوری انگیزه احسان و خدمت در آن‏ها قوی باشد که اگر بدانند هیچ گونه سودی عاید آن‏ها نمی‏ شود، حتی یک نفر هم از کار آن‏ها آگاه نمی‏ گردد و احدی به آن‏ها یک "بارک اللَّه" هم نخواهد گفت، باز هم آن کار خیر را انجام می ‏دهند و تحت تاثیر عادت و امثال آن هم نباشد، باید گفت:

در عمق ضمیر این انسان‏ها نوری از معرفت خداوند هست و به فرض این که به زبان انکار کنند، در عمق ضمیر اقرار دارد، افکارشان در واقع و نفس الامر انکار یک موهومی است که آن را به جای خدا تصور کرده‏ اند و یا انکار یک موهوم دیگری است که آن را به جای بازگشت به خدا و قیامت تصور کرده ‏اند، نه انکار خداو معاد واقعی... بنابر این بعید نیست که این گونه کسان واقعاً و عملاً در زمره اهل کفر محشور نگردند، هر چند لساناً منکر شمرده می‏ شود، واللَّه اعلم"

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۹۰۰۰۲۰۹:۱۱:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
نویسنده محترم که بر درب بهشت خدا کلیدی زده و آن را در دستان شیعیان گذاشته اید، و بقیه را حواله دوزخ کرده اید، بروید و از خدا طلب مغفرت کنید.
ناشناس۵۹۰۳۸۸۱۵:۱۵:۳۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
اصلا انکار معنی رحمن و رحیم را درک نکردند
ناشناس۵۹۰۵۶۸۱۷:۵۵:۲۶ ۱۳۹۷/۷/۲۰
یعنی مقامات ایرانی که در حال اختلاس و رانت و خوردن پول بیت المال و مستضعفان هستند چون اسما شیعه هستند جایگاه آنها در بهشت هست !؟ اگر اینطور هست جهنم جایگاه بهتری هست
ناشناس۵۹۱۸۹۱۱۷:۲۷:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۲۱
فقط کاش مینوشتی از کجای متن این برداشت رو کردی چون دقیقا برعکس رو گفته!!!
ناشناس۵۹۰۸۲۸۲۲:۴۵:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۲۰
معلوم نیست ایشون کی و کجا مدیریت بهشت رو تحویل گرفتن با این مرز بندی دقیق!!!!
ناشناس۵۹۰۸۳۷۲۳:۰۳:۴۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
هزاران هزار مثبت به این نظر. چه زیبا حق مطلب رو در یک خط ادا کردی
ناشناس۵۹۱۸۷۰۱۷:۱۶:۱۴ ۱۳۹۷/۷/۲۱
ای کاش یکبار مطلب رو خونده بودی!!!!
ناشناس۵۹۰۰۱۱۰۹:۲۶:۰۰ ۱۳۹۷/۷/۲۰
احسنت
ناشناس۵۹۰۰۱۲۰۹:۲۶:۴۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
بهشت یعنی حضور خداوند در قلبت
مرشر۵۹۰۰۳۶۰۹:۵۵:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۲۰
یعنی افرادی مثل ماندلا جهنمی و ... بهشتی هستند؟1
دوست دار بهشت۵۹۰۰۴۲۰۹:۵۸:۵۱ ۱۳۹۷/۷/۲۰
احتمالا بهشت خالی می ماند!
ناشناس۵۹۱۹۰۶۱۷:۴۱:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۲۱
تقصیر شما نیست متن طولانی بوده حالش رو نداشتی بخونی هرچی از قبل توی ذهنت بودی همون رو برداشت کردی
ناشناس۵۹۰۰۸۸۱۰:۲۶:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
گویند که بهشت با حور خوش است. من می گویم آب انگور خوش است. این نقد بیگرو دست از آن نسیه بکش. کاوازو دهل شنیدن از دور خوش است .
ناشناس۵۹۰۱۱۳۱۰:۵۳:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
خوش بحالتان شیعیان محترم.ولی من فک میکنم تنها هم مذهبان من وارد بهشت میشون وبس .خود دانید
ناشناس۵۹۰۱۶۵۱۱:۳۳:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
قطعا چیزی جز انسانیت معیار نمیتونه باشه. البته با فرض وجود بهشت و جهنم. ضمنا اینکه یک دین کاملترین دینه فقط با ادعای اون دین ثابت نمیشه بلک باید همه به این امر اذعان داشته باشن و عملکردش چنین چیزی را تایید کنه اگه نه قطعا هر دینی خودش را برترین میدونه.
ناشناس۵۹۰۱۸۰۱۱:۴۵:۱۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
خوش بحال شما شیعیان
ناشناس۵۹۰۱۹۵۱۱:۵۹:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
ادم کشان وجنایتکاران بخصوص در سطح حاکمان در دنیا به جهنم میروند( ومن قتل مومنا متعمدا وجزاءه جهنم)
ناشناس۵۹۰۲۲۰۱۲:۱۸:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
بدترین نوع فاشیسم، فاشیسم مذهبی است!
ناشناس۵۹۰۲۲۷۱۲:۲۳:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
مَنْ قَتَلَ نَفْسَا بِغَیرِ نَفْسٍ اوفَسادٍ فِی الاَرضِ فَکانَّما قَتَلَ النَّاسَ جمیعاً وَ مَنْ اَحْیاها فَکاَنَّما اَحیا النَّاسَ جمیعاً( چون حاکمان در این دنیا آدم میکشند بنابران به جهمنم میروند)
ناشناس۵۹۰۲۷۲۱۳:۰۰:۴۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
درست بود افرین
مسلمان۵۹۰۳۰۶۱۳:۴۲:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
اره همه بدن میرن جهنم فقط ما مسلمونا خوبیم میریم بهشت. میریم بهشت و باز صدها فرقه میشیم میفتیم به جون هم همدیگرو میکشیم
ناشناس۵۹۰۳۲۶۱۳:۵۹:۴۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
بهشت مکان انسانهای پاک و صالح است ، مسلمان و غیره مسلمان ندارد ، انسان باشد کافی است.
ناشناس۵۹۰۷۲۴۲۰:۴۲:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
حرف درستیه انسان باید اخلاقیات رو رعایت کنه فرق نمی کنه مسلمان یا غیر مسلمان( مکارم الاخلاق برادر )
ناشناس۵۹۱۸۷۸۱۷:۲۰:۱۲ ۱۳۹۷/۷/۲۱
انسانهای پاک و صالح اگر با اسلام آشنا بشن حتما اسلام میارن چون اسلام یعنی همون انسانیت.
ناشناس۵۹۰۳۴۴۱۴:۱۱:۵۱ ۱۳۹۷/۷/۲۰
تکلیف کسانی که در مورد اسلام و تشیع تحقیق کرده اند و به این نتیجه نرسیده اند که راه سعادت این ها هستند چی می شه!؟
ناشناس۵۹۰۳۵۲۱۴:۱۸:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۲۰
فعلا که این دنیا بهشت عده ای شده که با جهنم کردن زندگی دیگران در حال عیش و‌نوشند
ناشناس۵۹۰۴۱۰۱۵:۳۶:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
من که اصلا قانع نشدم یک انسان مهربان نیکوکار که کارهای خوب و مفید انجام بده و به دیگران ضرر نرسونه حتما می ره بهشت
ناشناس۵۹۱۸۸۱۱۷:۲۳:۰۱ ۱۳۹۷/۷/۲۱
به نظرم بهتره شما یه کم بیشتر قرآن با ترجمه بخونی
ناشناس۵۹۰۴۱۷۱۵:۴۵:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
واقعا درست گفتند در همه متن اسلام و تشیع را نوشته و این معلوم میکند که این دو با هم فرق میکند
ناشناس۵۹۰۴۶۰۱۶:۱۴:۴۳ ۱۳۹۷/۷/۲۰
معلومه شما اصلا قران نخوندی
ناشناس۵۹۰۴۹۵۱۶:۴۷:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دوران عوامفریبی و سرکیسه کردن و در جهالت نگهداشتن مردم خیلی وقته سپری شده
آرش۵۹۰۵۳۲۱۷:۳۰:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۲۰
کم مونده بود شما تکلیف.بهشت رو روشن کنید. الان من اعتقادی ندارم باید برم جهنم؟
محسنی۵۹۰۵۹۰۱۸:۱۹:۳۴ ۱۳۹۷/۷/۲۰
خطرناکترین مردم کسانی هستند که سواد کم و اعتقاد زیاد دارند
ناشناس۵۹۱۸۸۵۱۷:۲۴:۴۸ ۱۳۹۷/۷/۲۱
به نظرم از اونا خطرناکتر کسانی هستند که سواد کم و ادعای باسوادی زیاد دارن.
ناشناس۵۹۰۶۷۱۱۹:۳۸:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
ادمها یی مانند پاستور گاندی ماندلا ادیسون حتما بهشتی هستند ولی من بعید میدانم که مرا حتی به اولین پله بهشت راه بدهند .
ناشناس۵۹۰۷۸۱۲۱:۴۹:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
خدا در دل ماست ، بهشت هم در دل ماست ، فارغ از هر دین و آیین و نژاد و مذهب و زبان و قومیت . هدف دین تربیت انسان است تا انسانها را مقید به حدود اخلاقی و انسانی بار بیاورد و مفید به حال دیگران . هر انسانی که وجدان راحتی داشته باشد در بهشت است . وجدان راحت هم نتیجه اقدامات مفید و نیات خیر است ، پس هر کسی که برای دیگران مفید باشد و سنگی از جلوی پای مردم بردارد ، بهشتی است .
ناشناس۵۹۰۷۹۶۲۲:۰۵:۵۳ ۱۳۹۷/۷/۲۰
خواهیم دید
ناشناس۵۹۰۸۰۱۲۲:۲۲:۴۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
خیلی از این نظرات نشان میدهد بدون خواندن و فکر کردن درباره متن نوشته شده. به نظرم باید این متن ها کوتاهتر و ساده تر نوشته شوند.
ناشناس۵۹۰۸۴۵۲۳:۲۲:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
اگر در بهشت فقط شیعیان حضور دارند همان بهتر که ما در انجا نباشیم و لذا جهنم را بر چنین بهشتی ترجیح میدهیم
ناشناس۵۹۰۸۵۲۲۳:۳۶:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
اگه قراره این نویسنده محترم با تمام اسنادی هم که نقل کردند برن بهشت من بهشت بیا نیستم. آخه ما از دست شما کجا باید بریم
ناشناس۵۹۱۹۱۱۱۷:۴۴:۰۷ ۱۳۹۷/۷/۲۱
مگه نویسنده رو میشناسی یا کلا از آدمهایی که از بهشت و جهنم حرف میزنن خوشت نمیاد؟؟؟!!! حالا مهم نیست دلیل و سند دارن یا نه؟؟
ناشناس۵۹۰۸۶۲۲۳:۵۸:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۲۰
خوش باشین دور هم
ناشناس۵۹۰۸۷۵۰۰:۰۵:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۱
مطمئین جای مسئولین اونجا نیست
امید۵۹۱۲۹۰۱۱:۳۹:۰۱ ۱۳۹۷/۷/۲۱
چه اعتماد به نفسی دارند شیعیان!!

پربحث‌های اخیر

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 3. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 4. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 5. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 6. مدیرعامل جدید شستا انتخاب شد + سوابق

 7. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 8. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 9. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 10. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 11. چرا نرخ دلار پایین آمد اما اجناس ارزان نشد؟

 12. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 13. محدودیت تراکنش بانکی برای هر کدملی آغاز شد/ سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در ۲۴ ساعت

 14. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 15. تردید در حسن نیت یک ادعا

 16. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 17. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 18. اگر به این ۷ دلیل ازدواج می کنید، شاید شکست بخورید

 19. جهانگیری: مردم نباید برای کالاهای شب عید دغدغه داشته باشند

 20. واکنش عجیب مهناز افشار به خبر احضارش  

 21. تسهیلات ساخت مسکن ۱۱۰ میلیون تومان شد

 22. حکم اعدام باقری‌درمنی تایید شد/ پاسخ ظریف به نامه دادستان بدون ارائه اسناد/ آخرین وضعیت پرونده سیف

 23. معاون روحانی: فساد اصلی ناشی از ساختار دولت است

 24. واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی تفریح لاکچری

 25. سخنگوی قوه قضائیه: پرونده عراقچی ۹ متهم دارد/ دادگاه علنی با اجازه قاضی

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 3. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 4. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 5. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 6. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 7. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 8. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از سر گرفته شد

 9. مدیرعامل جدید شستا انتخاب شد + سوابق

 10. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 11. نه چپ نه راست، دعوت به ساختارشکنی

 12. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 13. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 14. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 15. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 16. چرا نرخ دلار پایین آمد اما اجناس ارزان نشد؟

 17. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 18. محدودیت تراکنش بانکی برای هر کدملی آغاز شد/ سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در ۲۴ ساعت

 19. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 20. تردید در حسن نیت یک ادعا

 21. در طبقات منفی تهران چه می‌گذرد؟  

 22. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 23. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 24. اگر به این ۷ دلیل ازدواج می کنید، شاید شکست بخورید

 25. جهانگیری: مردم نباید برای کالاهای شب عید دغدغه داشته باشند

پربحث‌های هفته

 1. خانم سلحشوری چادر حرمت دارد؛ لطفا صداقت داشته باشید

 2. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 3. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 4. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 5. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 6. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 7. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 8. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 9. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 10. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 11. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 12. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 13. تلاش گسترده خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو در بازار رها شده/ قیمت خودرو گران خواهد شد؟ نظر دولت چیست؟

 14. هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید

 15. روحانی با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد

 16. حرف های یک مهندس برق مملکت

 17. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 18. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 19. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 20. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 21. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 22. تکرار حادثه تلخ مدرسه معین/ 4 دانش آموز اصفهانی قربانی آزار جنسی

 23. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 24. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 25. چند نکته در مورد بازار خودرو

پربحث‌های هفته

 1. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 2. چرا مهناز افشار مسئولیت‌ حرفش را نمی‌پذیرد؟

 3. عروسک‌های چادری محبوب خارجی‌ها

 4. «حسین محب اهری» ممنوع الملاقات شد/ جدال دوباره با سرطان

 5. علی عسگری: رسانه ملی مستقل از قوای سه گانه است/ ساخت سریالهای فاخر دقیقه ای 100 میلیون هزینه دارد

 6. دیالوگی جالب از یک سریال تلویزیونی که مورد توجه رهبر انقلاب قرار گرفت

 7. اصرار مهنار افشار به تبلیغ آمپول کشنده!

 8. واکنش عجیب مهناز افشار به خبر احضارش  

 9. انتقاد از پرویز پرستویی به دلیل انتشار یک عکس

 10. حکم مدیر جدید شبکه افق صادر شد

 11. پس کو این آزادی؟

 12. علیرضا قزوه: ملیجک‌ها امروز آمده‌اند و مولانا‌ها کنار رفته‌اند

 13. شب‌های برره ۲ به تلویزیون می‌آید

 14. مهناز افشار به دادسرا احضار شد

 15. ناراحتی وزیر آموزش از ۲۰:۳۰ و کنایه‌اش به رسانه ملی

 16. توجیه مهناز افشار به جای عذرخواهی!  

 17. مادرِ نگار جواهریان، چه اسمی روی رامبد جوان گذاشته؟

 18. روایت مشترک دو شهید نخبه

 19. انتصاب جدید در سازمان صدا و سیما

 20. خداحافظ استاد بااخلاق!

 21. نامزدهای جوایز گرمی ۲۰۱۹ معرفی شد

 22. ثواب گریه بر امام حسین (ع) در کلام امام صادق (ع)

 23. خانواده شهدای اصحاب رسانه و ارتش: سنگر جهاد فرهنگی فرزندانمان را خالی نخواهیم گذاشت

 24. انتقاد خانواده‌های شهدای حادثه تروریستی اهواز از برنامه «بدون تعارف»

 25. رهبر انقلاب: ترویج نماز، در شمار وظایف بزرگی است که همه باید بدان اهتمام ورزیم/ مدارس را مزین کنید به نمازخوانی نوجوانان

آخرین عناوین