عباس عبدی در گفتگو با الف: دولت روحانی برای شرایط ویژه و سخت نیست/ باید دولت را نقد کرد؛ نقد باعث تضعیف نیست/ اصلاح‌طلبان اختلاف دارند؟

گروه سیاسی الف،   3970624115 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

عباس عبدی نظریه پرداز اصلاح‌طلبان با بیان اینکه دولت روحانی برای شرایط حاد و ویژه موجود تنظیم نشده است، می‌گوید: دولت تا جایی که می‌تواند باید از ظرفیت‌های خودش استفاده کند تا از این وضعیت کنونی عبور کند؛ می‌توان دولت را نقد کرد و اصلا نباید اینطوری نگاه کرد که نقد، دولت را تضعیف می‌کند.

عباس عبدی در گفتگو با الف: دولت روحانی برای شرایط ویژه و سخت نیست/ باید دولت را نقد کرد؛ نقد باعث تضعیف نیست/ اصلاح‌طلبان اختلاف دارند؟

به گزارش الف، عملکرد دولت حسن روحانی بخصوص در حوزه اقتصادی مورد انتقاد کارشناسان قرار دارد. تیم اقتصادی دولت تدبیر و امید (دولت) کاملا منفعلانه عمل می‌کند و به گمان کارشناسان منتظر مجعزه‌ای هستند تا وضعیت بهبود یابد. این وضعیت در حالی است که همان آن‌هایی که از دولت روحانی در انتخابات ریاست جمهوری دفاع و حمایت کردند، امروز به یکی از منتقدان اصلی سیاست‌های دولت روحانی تبدیل شده‌اند. در این میان در اردوگاه اصلاح‌طلبان مورد در حمایت و انتقاد از دولت روحانی اختلاف جدی ایجاد شده است.

عباس عبدی تحلیل‌گر و نظریه پرداز اصلاح طلب در مورد وضعیت اقتصادی و عملکرد دولت تدبیر و امید گفتگویی با خبرنگار سیاسی الف داشته است که در ادامه می‌خوانید:

* تحلیل شما در مورد ارزیابی و عملکرد دولت روحانی چیست و چرا دولت منفعلانه عمل می‌کند؟

برداشت کلی بنده این است که این دولت برای شرایط حاد و ویژه موجود تنظیم نشده است، بلکه آمد تا برجام را درست کند و سر و سامانی هم به اقتصاد داده و جلو برود، که حالا با یک وضعیت جدیدی مواجه شده، و این وضعیت جدید فقط برای دولت نیست، بلکه به نظرم فراتر از دولت کل حکومت هم آمادگی برای این وضعیت جدید را ندارند، شاید به این دلیل هم مردم آمادگی چنین وضعیتی را ندارند. همچنین معتقد هستم که سردرگرمی در تمام نیروهای سیاسی وجود دارد که موجب این وضعیت شده است.

* آیا در بین اصلاح طلبان در حمایت از آقای روحانی اختلاف نظر وجود دارد؟

در حمایت از آقای روحانی فکر نمی‌کنم که اختلاف نظر اساسی وجود داشته باشد، ولی در اینکه نقدها و انتقادات را بیان کنند یا به شکل گذشته ادامه دهند، طبعا تفاوت وجود دارد و بعضی‌‌ها معتقدند که صریح‌تر باید حرف بزنند و انتقادات و نقدها را بیان کنند و برخی‌ها هم فکر می‌کنند معلوم نیست که چنین نقدهایی به کمک دولت و به بهبود شرایط بیاید.

*واکنش این روزهای اصلاح طلبان به عملکرد روحانی باید چگونه باشد؟

بنده در مقامی نیستم که برای اصلاح طلبان تعیین و تکلیف کنم، طبعا متولیان آن باید بنشینند و گفتگو کنند، ولی مساله فقط عملکرد آقای روحانی نیست، واقعیت این است که ما باید نسبت به سرنوشت کشورمان حساس باشیم؛ اینطور نیست که با یک موضوع جناحی و محدود به دولت یا احزاب یا گروه‌ها مواجه باشیم، هرنوع واکنشی باید به بهبود شرایط کلی جامعه کمک کند و دولت هم تا جایی که می‌تواند باید از ظرفیت‌های خودش استفاده کند تا از این وضعیت کنونی عبور کند، ولی شخصا معتقد هستم که می‌توانیم نقدمان از دولت را مطرح کرده و ایرادات را برطرف کنیم، چراکه نقد کردن کمکی به کل دولت آقای روحانی است و اصلا نباید اینطوری نگاه کرد که نقد آن را تضعیف می‌کند، به خصوص اینکه با ادبیات همدلانه و همراهانه گفته شود.

*انتظار شما و اصلاح طلبان از اصولگرایان در مواجه با دولت روحانی چیست؟

شخصا انتظار دارم که سیاست‌های منسجمی را ایشان (روحانی) پایه گذاری کند و نیروها تمام وقت بایستند و بدانند که شرایط خطیر و حساس است تا دولت اهدافشان را پیش ببرند؛ در واقع خواسته خیلی عجیبی وجود ندارد. عبور از این بحران مهم ترین خواسته‌ای است که هر کسی می‌تواند داشته باشد و وحدتی فراتر از مساله دولت باید شکل بگیرد، شاید بخشی از این مشکلات دولت هم ناشی از فقدان وحدت سیاسی در جامعه ایرانی است و حل آن در ید قدرت دولت به تنهایی نیست.

*به نظر شما به عنوان یک سیاستگذار علت مشکلات امروز اقتصادی کشور چیست و مشخصا در این زمینه توضیح دهید؟

کلان ترین علت این است که واقعا دایره نیروهایی که می‌‌توانند در کشور در دولت و حکومت باشند، بسیار بسیار محدود شده است، و باید بپذیرند که مردم ایران ۸۰ میلیون نفر هستند و انواع و اقسام گرایش‌ها را ما در این مملکت داریم و همه باید هم در منافع و هم در سختی‌ها، درد و رنج و شادی‌های این کشور شریک باشند. اینطور نیست که یک عده‌ای بنشینند و ادعا کنند که فقط خودشان هستند و خودشان هم جلو بروند.

*باید چه کرد؟

معتقدم ریشه اصلی بحران‌ها این است که حکومت منتقدین و مخالفین خود را هنوز به رسمیت نمی‌شناسد و حاضر نیست آنها را در اداره امور حکومت مشارکت دهد و محدود هم به اصلاح طلبان نیست، بلکه مسئله خیلی فراتر از اصلاح طلبان است و تا این بحران حل نشود، فکر نمی‌کنم هیچ اتفاقی جدی در این کشور رخ دهد و هر اتفاق جدی می تواند در کوتاه مدت مشکلاتی را برطرف کند، ولی به نظرم در بلند مدت با این ظرفیتی که در کشور و در حکومت وجود دارد، عدم توازن شدیدی را ایجاد می‌کنیم و نتیجه این می‌شود که ظرفیت حکومت بسیار بسیار کوچک است و دولت تاکنون با پول نفت و امثالهم می توانست خودش را تقویت و به اصطلاح دوپینگ کند که حالا دیگر از این‌ها نیز گذشته است، و حالا باید از ظرفیت کل ملت استفاده کرد و همین وضعیتی می‌شود که می‌بینیم و تعداد زیادی چمدان‌های خود را بسته و از این کشور می‌روند و هرچه این اتفاق بیشتر رخ دهد، توانایی‌های ما کمتر و کمتر می‌شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۵۰۵۹۹۱۱:۵۴:۵۳ ۱۳۹۷/۶/۲۵
اصلاح طلبانی که مردم رو به رای به شیخ حسن ترغیب و تشویق کردند باید پاسخگوی فاجعه اقتصادی فعلی باشند و فرار به جلو نکنند.
ناشناس۵۵۰۷۳۹۱۳:۱۸:۲۸ ۱۳۹۷/۶/۲۵
دولت پنهان بیش از همه باید پاسخگو باشد...
ناشناس۵۵۱۲۵۲۱۸:۱۷:۱۱ ۱۳۹۷/۶/۲۵
اینو نگین چی بگین دولت پنهان دولت پنهان طرف یسری پیرمرد و رانت خوار رو کرده وزیرش که هر کدوم داستان دارن برا خودشونو برادرشونو ودختر پسرشون طزف میره کاخ لتیان اینم دولت پنهانه یا تو اوج مشکلات اقتصادی میره توچال اینم دولت پنهانه تیم اقای روحانی برا هیچ شرایطی کارامد نیست
ناشناس۵۵۱۲۹۸۱۸:۴۶:۰۴ ۱۳۹۷/۶/۲۵
بسه دیگه.دولت پنهان دولت پنهان،مارو مسخره کردید.چه طور موقع انتخابات دولت پنهانی در کار نبود و می گفتن اگه روحانی بیاد گل وبلبل میشه؟
ناشناس۵۵۱۳۶۳۱۹:۲۱:۱۶ ۱۳۹۷/۶/۲۵
به جای توهم واقعیت ببینید
ناشناس۵۵۰۶۰۴۱۱:۵۹:۰۱ ۱۳۹۷/۶/۲۵
جالبه هنوزم از روحانی دفاع می کنند؟
ناشناس۵۵۰۶۳۰۱۲:۱۸:۴۳ ۱۳۹۷/۶/۲۵
دادن حکم مشاور به سبف به مثابه تیر خلاص برای این دولت بود نگو که نگفتی گفتم
ناشناس۵۵۰۷۱۹۱۳:۰۸:۰۶ ۱۳۹۷/۶/۲۵
در جواب سوال اول مسیر مصاحبه روشن می شود. اینکه کل حکومت گیج شده و تمام سیاسیون بی برنامه هستند لازم بود مصاحبه کننده وارد سوالات جدی ش.د ولی متاسفانه سوالات کلیشه ایی ادامه پیدا می کند
ناشناس۵۵۰۷۳۴۱۳:۱۵:۳۱ ۱۳۹۷/۶/۲۵
وای به حال فردی که متوجه نشود که تمام این اتفاقات و فجایع اقتصادی عمدی است و دستهایی برای تسلیم ایران در برابر دشمنان در حال کار در داخل کشور هستند.
ف.خ۵۵۱۵۵۵۲۲:۳۹:۱۲ ۱۳۹۷/۶/۲۵
الف تازگی ها تریبون آقای عبدی و همفکرانش شده اید.
ناشناس۵۵۱۶۲۸۰۰:۰۱:۵۹ ۱۳۹۷/۶/۲۶
بیشتر مشکلات کشور را اگر حلاجی کنیم مقصر همین عباس عبدی است

پربحث‌های هفته

 1. بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح: بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت

 2. سردار حاجی‌زاده: وقتی از حادثه هواپیمای اوکراینی مطمئن شدم آرزوی مرگ کردم/ همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم/بارها اعلام کرده بودیم که فضای کشور باید از پروازها پاک شود

 3. چند نکته درباره پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی

 4. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 5. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 6. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 7. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 8. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 9. سفیر انگلیس مقابل دانشگاه امیرکبیر دستگیر شد+واکنش انگلیس

 10. سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

 11. دستور رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری/ عارف خواستار برخورد با مقصران و پنهان کاران حادثه شد/ توکلی: حقیقت همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 12. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 13. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 14. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 15. زنده‌ باد شجاعت پذيرش اشتباه

 16. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 17. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 18. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 19. مجری «به خانه برمی‌گردیم» با تلویزیون قطع همکاری کرد

 20. از منشور سازمان ملل تا تار سیبیل نداشته جان کری!

 21. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 22. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 23. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 24. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 25. نخست‌وزیر کانادا: ایران باید پاسخگو باشد

پربحث‌های هفته

 1. بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح: بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت

 2. سردار حاجی‌زاده: وقتی از حادثه هواپیمای اوکراینی مطمئن شدم آرزوی مرگ کردم/ همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم/بارها اعلام کرده بودیم که فضای کشور باید از پروازها پاک شود

 3. چند نکته درباره پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی

 4. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 5. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 6. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 7. دستور رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری/ عارف خواستار برخورد با مقصران و پنهان کاران حادثه شد/ توکلی: حقیقت همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 8. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 9. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 10. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 11. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 12. از منشور سازمان ملل تا تار سیبیل نداشته جان کری!

 13. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 14. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 15. نخست‌وزیر کانادا: ایران باید پاسخگو باشد

 16. آزمون بزرگ شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات مجلس/ مفسدان اقتصادی نباید تایید شوند

 17. باید دوباره جبران کنیم

 18. درخواست پیگیری پرونده نمایندگان متخلف از قوه قضاییه/ تشکر دیده بان شفافیت از شورای نگهبان

 19. احمد توکلی: حقیقت در همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 20. یادداشت جدید عباس عبدی درباره سناريوهای احتمالی سقوط هواپیما

 21. احضار سفیر انگلیس به وزارت خارجه/ توضیح شمخانی درباره طولانی‌شدن اعلام دلایل سقوط هواپیمای اوکراینی/مسئولیت لغو پروازهای مسافری برعهده کدام نهاد بود؟

 22. امان از دروغ / با تاسیس انجمن‌های مردم نهاد دروغ‌ را از جامعه ریشه‌کن کنیم...

 23. آیا وزارت خارجه می‌تواند سفیر بریتانیا را از ایران اخراج کند؟

 24. شورای نگهبان: سخنان رئیس‌جمهور، نشانه بی‌اطلاعی از روند بررسی‌ها در هیات‌های نظارت بر انتخابات است

 25. سناريويی احتمالی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی/ ارائه پیشنهاد به حسام‌الدين آشنا برای استعفا/ توصیه علم‌الهدی به اخراج سفیر انگلیس/ کدام روسای کمیسیون‌های مجلس تایید یا رد صلاحیت شدند؟

آخرین عناوین