مگنت-ستاره یک مربع

هجرت از کاغذ به وب / باید جلوی مفت خوانی مطبوعات را گرفت

گروه فرهنگی الف،   3970516121 ۴۰ نظر، ۹ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
هجرت از کاغذ به وب / باید جلوی مفت خوانی مطبوعات را گرفت

به گزارش الف  با گران‌شدن دلار و ماجراهای دلار دولتی بحران کاغذ، گریبان صنعت نشر و مطبوعات را گرفت. کمبود شدید کاغذ و در پی آن گرانی بی‌حد و حصر این محصول باعث شد برخی روزنامه‌ها تیراژشان را کم کنند، برخی تعطیل شوند و بعضی دیگر قیمت روزنامه را بالا ببرند. اما این مسئله پیامد مهم دیگری هم داشت.

روزنامه شرق اعلام کرد از هفته آینده دسترسی به سایت این روزنامه و مطالب آن صرفا با ایجاد حساب کاربری و شارژ اعتباری امکانپذیر خواهد بود. این یعنی هرکس می‌خواهد نسخه الکترونیکی روزنامه را مطالعه کند باید پول پرداخت کند. البته پیش از این هم چند روزنامه دست به اقدام برده بودند. اگر از علت اصلی این تصمیم-یعنی بحران کاغذ- صرف نظر کنیم، به نظر می‌رسد این کار به نفع مطبوعات کشور باشد.

البته اگر این مسئله به تصمیم همگانی مطبوعات مبدل شود. یعنی اگر همه روزنامه ها و مجلات مکتوب کشور، به جای نسخه کاغذی بر نسخه وب تمرکز کنند و در ازای نسخه وب از خوانندگان پول دریافت کنند از چند جهت به ساختار مطبوعات کشور خدمت می‌شود:

الف- با توجه به گسترش روزافزون نقش اینترنت در زندگی انسان، هجرت مطبوعات از نسخه‌های کاغذی به نسخه‌های الکترونیکی امری محتوم به نظر می‌رسد، چه اینکه در بسیاری از کشورها چندسالی است این اتفاق رخ داده است. این هجرت دیر یا زود باید اتفاق بیفتد پس بهتر است همه مطبوعات کشور با این جریان همراه شوند.

ب- انتقال از نسخه‌ کاغذی به نسخه الکترونیکی هزینه‌ مطبوعات را به‌شدت کاهش می‌دهد. هزینه‌ کاغذی که بناست روزنامه روی آن چاپ شود، هزینه چاپخانه و همچنین هزینه توزیع نسخه‌های کاغذی همگی از سبد هزینه مطبوعات حذف می‌شوند در نتیجه به تقویت اقتصاد مطبوعات منجر می‌شود.

ج-تاکنون بنا بر این بود که روزنامه از ساعات اولیه صبح یا حداکثر با تاخیری چندساعته نسخه الکترونیکی روزنامه را به رایگان در اختیار خواننده قرار می‌دادند. این رویه از نظر اقتصادی برای مطبوعات به‌صرفه نبوده و در حقیقت مفت‌فروشی روزنامه است. از طرفی دیگر، خوانندگان برای زحمت روزنامه‌نگاران و خبرنگاران مطبوعات هزینه‌ای پرداخت نمی‌کردند. در حالی‌که با دریافت پول از خوانندگان، دستمزد واقعی و به‌حق روزنامه‌نگاران پرداخت می‌شود و به فرهنگ هزینه‌کردن پول برای زحمت دیگران کمک می‌کند.

د-روزنامه‌ها در این مسیر مجبور خواهند شد محتوای خود را غنا بخشند. برای اینکه خواننده‌ای را به پرداخت پول مجاب کرد می‌بایست محتوایی منحصر به‌فرد در اختیار او قرار داد. اگر خواننده‌ای احساس کند آنچه در روزنامه‌ای منتشر شده کلاژی از اخبار روز گذشته خبرگزاری‌هاست، هرگز برای آن روزنامه پولی پرداخت نخواهد کرد. پس این مسئله به پربار شدن محتوای روزنامه‌ها کمک خواهد کرد.

ه-گسترش نسخه‌های الکترونیکی به صرفه‌جویی در مصرف کاغذ بسیار کمک می‌کند. هرچه مصرف کاغذ کمتر شود به محیط‌‌زیست آسیب کمتری وارد می‌شود. برای تولید هر تن کاغذ باید 24 درخت تنومند قطع شود و اگر در مصرف کاغذ صرفه‌جویی شود درختان کمتری قطع خواهند شد. علاوه بر محیط‌زیست، صرفه‌جویی در مصرف کاغذ به اقتصاد کشور هم کمک شایانی می‌کند چون بیشتر کاغذ مصرفی کشور وارداتی است و الکترونیکی شدن روزنامه‌ها و حذف نسخه‌های کاغذی به صرفه‌جویی ارزی می‌انجامد.

البته ناگفته نماند مقصود ما این نیست که روزنامه‌ها دیگر نسخه‌های کاغذی منتشر نکنند، بلکه بهتر است روزنامه‌ها از مفت‌فروشی مطالبشان دست بردارند و از خوانندگان در ازای نسخه وب، پول دریافت کنند که این مسئله فرهنگ‌سازی در جهت اقتصادی کردن تولید محتواست. در این صورت شاید عدوی بحران کاغذ سبب خیر شود؛ انشاالله.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۸۱۵۶۱۰۲:۵۵:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
این طرح خیلی خوبه به خصوص اگر تمام کمک های دولتی هم قطع بشه اینجوری معلوم میشه کدوم روزنامه ها واقعا خواننده دارند و کدوما به شیر نفت وصل شدن
تبریزی۴۸۲۱۴۰۱۱:۴۰:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
نکته مهمی که شما به اون هیچ اشاره ای نکردین اینه که ببینید کشور به چه روزی افتاده که دیگه کاغذ هم توش پیدا نمی شه. منتظر بحران دارو، سوخت، ارز، قطعات یدکی خودرو، و انواع مختلف بحران باشید.
ناشناس۴۸۲۲۳۲۱۲:۱۷:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
وقتی می توان سایت الف و سایت های دیگر را که دقیقه ای اخبار و تحلیل های نو و جدید را منتشر می کنند، چرا باید برای خواندن یک روزنامه که اخبار روز گذشته را منتشر می کند پولی پرداخت کرد؟ بحران روزنامه ها فراتر از مشکلات مالی است. روزنامه ها به فراخور جناحی، دچار روز مرگی و انتشار تکرار مکررات شده اند. به همین خاطر مخاطبینشان به شدت کاهش یافته است و مردم دیگر اقبالی به خواندن آنها نشان نمی دهند.
amin۴۸۲۲۶۳۱۲:۲۸:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
طرح خوبی ست باید دراستای هنر هم انجام شود برای فیلمها و موسیقی و کتاب هم برنامه منسجمی در این وادی باید داشته باشند اهالی سینما و موزیک و کتاب درحال له شدن هستند.
میلاد حمیدی۴۸۲۴۸۲۱۴:۰۱:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
روزنامه ها رو معمولا باطله میخریم برای نظافت و کف قفس پرنده ها یا پهن کردن بعضی جاها و الا مطبوعات در کشور ما به درد نمیخوره. به جز پیک سنجش هیچ روزنامه ای خریدار واقعی نداره. فقط جدولشو بعضی ها حل میکنن که اونم اگر اینترنتی بشه همون مخالطبینش هم از دست میده چون قشر تحصیلکرده برای اخبار دروغ حزبی پول نمیده اونایی هم که سواد ندارن و کاغذی میخوندن دیگه نمیخونن. الفاتحه
زارعی۴۸۱۵۷۶۰۴:۱۱:۴۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
این اتفای دیر اتفاق افتاد اگه اشتباه نکنم روزنامه خرداد اولین روزنامه الکترونیکی کشور بود. یاد آن دوران مطبوعات بخیر
ناشناس۴۸۱۶۵۳۰۷:۴۱:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
این مطلب نماد بارز فراخوان به تبانی هست و نباید مطبوعات را مجبور به انتخاب یک رویه واحد کرد! فقط باید شرایط اقتصاد آزاد را برای آنها فراهم کرد، حال هرکدام هر روشی که خواستند، مثل فروش تبلیغات، فروش کلیک و ....
ناشناس۴۸۱۶۵۹۰۷:۵۴:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
اینکه مردم برای دیدن نسخه وب روزنامه ها به سایتتون مراجعه میکنن یه موهبته که خست وطمع شما نابودش میکنه...واقعا اگه فکر کردین اخبارتون ارزش ایجاد اکانت وشارژ رو داره دراشتباهید...با دست خودتون، خودتون رو منزوی نکنین
ناشناس۴۸۲۳۵۷۱۳:۱۰:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
تمام مطالبی که روزنامه های ایران مینویسن مطالبی تکراری و سطحی است و مخاطبی نداره من نمیدونم چرا اصلا روزنامه منتشر میشه چون فقط پول کاغذ صرف میشه و هیچی نداره شما به مطالب روزنامه های ایران نگاه کنید هیچی ندارن جز حرفای تکراری و خسته کننده و بی مایه ذره ای چیز جدیدی ندارن اطلاع رسانی رو که مردم از طریق اینترنت انجام میدن و روزنامه ها و حتی خبرنگارها نقشی ندارن چون مردم خودشون دارن مطلب منتشر میکنن تحلیل هم که دوستان چندان بلد نیستند و حرفاشون چیزی نداره مصاحبه ها هم در نهایت محافظه کاری و حرفای تکراری و خسته کننده و... الان به همه روزنامه های خوب دنیا دسترسی اینترنتی هست و مخاطب به همه اخبار دسترسی داره حتی نویسنده ها و خبرنگارهای روزنامه های داخلی این زحمت رو به خود نمیدن برن سراغ مطالب خارجی اونها رو بررسی کنن و ایده بگیرن و.. به نظر من پرداخت یک ریال به روزنامه های داخلی جفا و ظلم به خود و طبیعت و همه دنیا است
rassharif۴۸۱۶۶۳۰۸:۰۲:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
خواندن با چه هدفی؟ وقتی خواندن به سود توسعه و رشد اجتماعی مردم نمی شود چه فایده ای دارد!؟
مهدی۴۸۱۶۹۶۰۸:۳۳:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بنام خدا- بعید است در جایی که روزنامه خوانی در کنار میز صبحانه یا در مترو و اتوبوس جا نیفتاده است تعداد زیادی از مردم بابت خواندن مطالبی که خودشان بهتر از روزنامه نگاران می دانند، پول پرداخت کنند.
ناشناس۴۸۱۶۹۷۰۸:۳۵:۰۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
مطبوعات ایران مفت به درد خوندن نمیخورند .مطلب یک سویه نوشتن این همه ادا و اصول نداره .نباید ارز دولتی برای روزنامه ها پرداخت شود اگر روزنامه ای ادعا دارد که خواننده دارد باید با ارز آزاد خرید کند و ببیند می تواند همچنان روزنامه آبکی داد بیرون یا نه .جلوی این رانت ها باید گرفته شود.
ناشناس۴۸۱۷۱۲۰۸:۴۰:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
این روزنامه نشد میریم یک روزنامه دیگه اصلا همه مطبوعات پولی بشه میریم اینستاگرام و تلگرام کانال های خبری زیادی هست اونها رو چک می کنیم !
ناشناس۴۸۱۷۱۸۰۸:۴۵:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
هجرت؟!! مفت خوانی؟!! بهتر نیست کمی در به کار بردن کلمات دقت بیشتری کنید؟ این که گروهی از رسانه ها اخبار روز را در وب به رایگان در اختیار مردم می گذارند تا دسترسی مردم به اخبار روز ( نه بایگانی و آرشیو اخبار) راحت تر شود نامش مفت خوانی نیست. حال اگر شرایط کشور ما به صورتی درآمده که دسترسی مان به کاغذ کمتر شده و مجبوریم این کار را بکنیم نامش را هجرت نگذارید. هجرت مقدس است در حالی که کمبود کاغذ در کشور ما فقط به خاطر تحریم ها نیست و اگر کم کاری جمعی و خیانت عده ای نبود، الان خود تولید کننده کاغذ بودیم و مشکلی نداشتیم.
ناشناس۴۸۱۷۴۹۰۹:۰۱:۲۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
روزنامه دیگه از مد افتاده. صدا وسیما خیلی بهتر و ارزان تره.
ناشناس۴۸۱۸۰۲۰۹:۲۳:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بسیار بسیار اتفاق جالبی است دیگر روزنامه های فیلتر شده خریدار ندارند و فقط روزنامه های مردمی هستند که می توانند ادامه بدهند
ناشناس۴۸۱۸۴۰۰۹:۳۵:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
شرق هم اشتباه کرد. مگه الان تبلیغ کنار سایتش نمیذاره.
ناشناس۴۸۱۹۳۲۱۰:۱۳:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
من كه خيلي وقته روز نامه نميخرم
عمار۴۸۲۲۷۱۱۲:۳۱:۵۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
قطعا هیچگاه نخریده بودید
ناشناس۴۸۱۹۹۲۱۰:۳۵:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
باید به روش های مدرن درآمد کوچ کنند ، به عنوان یک الگو :اکثر نرم افزارهای پیام رسان و... با وجود هزینه بسیار زیاد رایگان است ، در روشهای جدید باید از خداش باشه بروند وسایتشو رایگان ببینند ، ما هیچگاه به سطح اول دنیا نمی رسبم زیرا معکوس آنها حرکت می کنیم
علی۴۸۲۰۰۰۱۰:۴۰:۵۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
کاملا موافقم، نسخه اینترنتی پولی را راه اندازی کنید تا بفهمید چنددرصد مردم آنرا میخوانند.
مهدی۴۸۲۰۰۶۱۰:۴۵:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
این فکر خوبی است پیشنهاد میکنم با توجه به گرانی مواد خوراکی و میوه نسخه اینترنتی آنرا در سه وعده در اختیار مردم قرار دهند تا با دادن آن دلی از عزا در آورند.
ناشناس۴۸۲۱۱۴۱۱:۳۱:۱۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
مطبوعات ایران تحلیل درست و مناسبی ندارند تحلیلها همه یک طرفه و ایدئولوژیک نوشته میشه در جهت رفاه و سود مردم نیست واقعیتها گفته نمیشه و در واقع سودی برای مخاطب نداره که بخاد براش پول پرداخت کنه خود نویسده ها هم تخصص ندارند و حرفای کلی میزنند
باقر۴۸۲۸۵۲۱۶:۵۶:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
محتوی چه ربطی به مجانی خواندن دارد.
ناشناس۴۸۲۱۵۱۱۱:۴۶:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
پول بدیم شرق و قانون و آرمان رو بخونیم .....
مهدی۴۸۲۲۴۵۱۲:۲۲:۱۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
این همه سایت های خبرگزاری که البته رایگان هم هستند و صد البته از بابت تبلیغات درآمد خوبی هم دارند،دیگه کی میره پول بده بابت این روزنامه ها؟؟؟؟
حامد حمدایی اصل۴۸۲۲۵۸۱۲:۲۵:۴۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
از یک جهت عدم پرداخت یارانه به روزنامه ها باعث میشود بسیاری روزنامه های بی خواننده کنار گذاشته شوند و پول مملکت تلف نشود. از این نظر خوب است اما پولی کردن روزنامه ها در عصر ماهواره و کانال های تلگرامی و سایتهای خبری راه حل نیست. فقط باعث میشود روزنامه ها مخاطبین خود را از دست بدهند راه در تبلیغات است اطراف وبسایت روزنامه های الکترونیک که تبلیغات باشد هزینه ها هم در میآید. مخاطب هم نمیپرد. روزنامه های بی مخاطب و غیر جذاب برای تبلیغات هم کارشان تمام میشود.
ناشناس۴۸۲۳۷۵۱۳:۱۶:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بهترین کار این است که روزنامه کاغذی کلا جمع شود . کل تیراژ روزنامه های ایران را با هم جمع کنید به تعداد بازدید کننده سایت فارس نیوز و تابناک نمی رسه . فقط همین تابناک تعداد بازدید کننده اش چند برابر تیراژ کل روزنامه هاست
ناشناس۴۸۲۴۷۲۱۳:۵۵:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
روزنامه های فرمایشی که ارزش خوندن ندارن
ناشناس۴۸۲۵۰۸۱۴:۱۳:۲۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
ما چون مفته این همه خبر می خونیم وگرنه دردی از ما دوا نمی کنه خبر خوندن. درضمن شما نسخه وب رو پولی کنید تو تلگرام اخبار رو کانالهای داخلی و خارجی مجانی میذارن .موید باشید
ناشناس۴۸۲۶۱۳۱۴:۵۷:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
پول کاغذ روزنامه هم مفت بود و کیسه خودمان خوانندگان و بصورت یارانه ای بود
ناشناس۴۸۲۶۵۹۱۵:۱۸:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
همین چهار تا خواتننده هم که هست بخاطر رایگان بودنشه وگرنه پولی بشه کی حاضره برا این مطالب پول بده؟ تازه همینها هم خواننده ندارند چی میگید که مثلا منت میذارید؟ شما میری توی یک رستورانی هوا سرو میکنه ایا برا هوا پول باید داد؟
ناشناس۴۸۲۷۵۳۱۶:۰۲:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
برای بریدن ملت از روزنامه های داخلی و اتصال آن ها به خبرهای روزنامه های خارجی فارسی زبان.......... این طرح دقیقا در راستای سیاست های آمریکاست
ناشناس۴۸۲۷۶۵۱۶:۰۷:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
علاوه بر همه مزایایی که ذکر شد فیلتر کردنش هم آسونتر میشه، چون توقیف روزنامه کاغذی بیشتر تو بوق و کرنا میشه، ولی در محیط وب خیلی راحت هر روزنامه الکترونیکی و تحت وب ....رو با یک دکمه فیلترش میکنیم
ناشناس۴۸۲۸۱۴۱۶:۲۹:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
اگر نسخه کاغذی مطبوعات را منتشر نکنید باعث بالارفتن آمار بیکاری و افزایش هزینه ها و ظلم بسیار بزرگی به مشاغلی مانند ...، فروشگاه های آنلاین و بسیاری دیگر از اصناف می شود که از .. روزنامه ها استفاده مفید می کنند. البته گروه های دیگری مانند بازنشستگان را هم در نظر بگیرید که جدول روزنامه ها را حل می کنند....
باقر۴۸۲۸۴۷۱۶:۵۴:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
سلام من یکی از طرفداران نشر الکترونیک هستم و معتقدم باید نشر epup در مطبوعات بکار گرفته شود متاسفانه ما مردمان برای هر چیزی حاضر به پرداخت پول هستیم، الا کتاب و مطبوعات. تذکر: لطفا تبلیغاتی را که بصورت متحرک هستند، استفاده نکنید. باور کنید باعث سرگیجه و خستگی چشم خواننده می‌شوند.
ناشناس۴۸۲۸۶۷۱۷:۰۳:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
این طرح به راحتی شکست میخوره. دلیلش اینه: صاحبان کانالهای تلگرامی اشتراک اون روزنامه رو میخرن و مطالب رو از سایتش کپی میکنن و رایگان در کانال منتشر میکنن. این هم یه جور کسب مخاطب برای کانالها میشه. مدیر کانال هم تبلیغات میکنه و صد برابر پول اشتراک پرداختی رو درمیاره
ناشناس۴۸۲۹۱۱۱۷:۴۵:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بهتر هست میز و مبل و صندلی و... چوبی هم نسازند، برای ساخت اینها سالانه چندین هزار درخت قطع می شود تا محیط زیست حفظ شود.
ناشناس۴۸۲۹۷۰۱۸:۳۸:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
پول کاغذ را خود مردم داده اند ثانیا روزنامه ها اگهی میگیرند و درامد دارند منت نذارید
حمید۴۸۳۰۰۵۱۸:۵۶:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بنظر من محتوای اکثر روزنامه خیلی جذاب نیست و صفحه پر کردن هست حالا صفحات وب نامحدوده ه رچی میتونن بنویسن ولی مردم بیشتر دنبال خبر و تحلیل درست هستند نه صفحات بی محتوی

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

دانشگاه علمی کاربردیتجارت نیوز

پربحث‌های اخیر

 1. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 2. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 3. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 4. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 5. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 6. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 7. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 8. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 9. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 10. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 11. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 12. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

 13. اعطاي مجوز فعاليت انتشار صوت و تصوير فراگير در فضاي مجازي به 5 رسانه داخلي

 14. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 15. جهانگیری: مذاکره با آمریکا پذیرفتنی نیست

 16. جهانگیری: باید اعتماد و امید مردم را ترمیم کنیم

 17. فرزندان مصباحی‌مقدم کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 18. کردستان عراق: در زمینه تحریم‌های ایران، تابع تصمیم‌های بغداد هستیم

 19. مسکو: شرکت‌های اروپایی حاضر به مقابله با تحریم‌ها نیستند/برجام توافقی شکننده بود

 20. ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره): اقتصاد را به مردم واگذار کنیم

 21. آخرین قیمت خودروهای داخلی در بازار

 22. جواد خیابانی در بیمارستان بستری شد

 23. وزیر نیرو: پرونده خاموشی‌ها بسته شد

 24. واکنش پلیس تهران به خبر «دیپورت» اشتباهی یک جانباز به افغانستان

 25. آیت‌الله جنتی: راه‌حل برون رفت از مشکلات فعلی تفکر و روحیه انقلابی است

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 3. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 6. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 7. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 8. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 9. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 10. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 11. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 12. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 13. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 14. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 15. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 16. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 17. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 18. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 19. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 20. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

 21. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 22. اعطاي مجوز فعاليت انتشار صوت و تصوير فراگير در فضاي مجازي به 5 رسانه داخلي

 23. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 24. جهانگیری: مذاکره با آمریکا پذیرفتنی نیست

 25. رو شدن دست بی‌بی‌سی پس از مصاحبه با کارشناس روسی درباره سهم ایران از دریای خزر  

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 7. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 8. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 9. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 10. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 13. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 14. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 15. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 16. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 17. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 18. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 19. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 20. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 21. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 22. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 23. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 24. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 25. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

پربحث‌های هفته

 1. ساخت برنامه با سلبریتی‌ها، سیاست مدیران جوان تلویزیون

 2. چاوشی راه شادمهر را طی می‌کند؟

 3. این پرچم متعلق به کدام کشور است؟!

 4. سود‌های میلیاردی در حساب برخی سلبریتی‌ها

 5. بایدها و نبایدهای کنسرت خیابانی همایون شجریان

 6. صحبت‌های مهران مدیری بعد از گرفتن جایزه بهترین چهره تلویزیونی سال + عکس

 7. آماری از حضور گردشگران ایرانی در وان ترکیه

 8. ارائه طرح «ساماندهی تعطیلات رسمی» به دولت

 9. رضا رویگری: چرا برخی از رسانه‌ها منتظر خبر مرگ من هستند!

 10. شهیدی که غریبی حسین را فریاد زد

 11. دوبلور پیشکسوت درگذشت

 12. توضیح دفتر موسیقی درخصوص کنسرت همایون شجریان

 13. وقتی کیش به وزارت ارشاد دهن کجی کرد

 14. حدادعادل در حال مطالعه در بیمارستان

 15. سه قطعه از آلبوم جدید چاوشی مجوز گرفت/همایون شجریان برای کنسرت رایگان در پارک درخواست داد

 16. ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) چگونه رقم خورد؟

 17. 7 دلیل برای آن که «تنگه ابوقریب» را روی پرده سینما ببینیم/روایت پیش از فتح

 18. آثار «موزه لوور در تهران» به پاریس برگشت

 19. انتقاد کانون کارگردانان از پرداخت دستمزدهای نجومی به بازیگران

 20. شهرام شکوهی کنسرت ارزان برگزار می‌کند

 21. تاکید معاون مطبوعاتی بر اعطای وام به خبرنگاران

 22. آلبوم همایون شجریان رونمایی شد

 23. آلبوم جدید خواننده معروف مجوز گرفت

 24. ای کاش ذره‌ای از غیرت جوانان «ابوقریب» را بعضی‌ها داشتند

 25. سلطانی فر: یارانه مطبوعات بزودی واریز می شود/ وام ویژه با کارمزد 4 درصدی برای خبرنگاران

آخرین عناوین