هجرت از کاغذ به وب / باید جلوی مفت خوانی مطبوعات را گرفت

گروه فرهنگی الف،   3970516121 ۴۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
هجرت از کاغذ به وب / باید جلوی مفت خوانی مطبوعات را گرفت

به گزارش الف  با گران‌شدن دلار و ماجراهای دلار دولتی بحران کاغذ، گریبان صنعت نشر و مطبوعات را گرفت. کمبود شدید کاغذ و در پی آن گرانی بی‌حد و حصر این محصول باعث شد برخی روزنامه‌ها تیراژشان را کم کنند، برخی تعطیل شوند و بعضی دیگر قیمت روزنامه را بالا ببرند. اما این مسئله پیامد مهم دیگری هم داشت.

روزنامه شرق اعلام کرد از هفته آینده دسترسی به سایت این روزنامه و مطالب آن صرفا با ایجاد حساب کاربری و شارژ اعتباری امکانپذیر خواهد بود. این یعنی هرکس می‌خواهد نسخه الکترونیکی روزنامه را مطالعه کند باید پول پرداخت کند. البته پیش از این هم چند روزنامه دست به اقدام برده بودند. اگر از علت اصلی این تصمیم-یعنی بحران کاغذ- صرف نظر کنیم، به نظر می‌رسد این کار به نفع مطبوعات کشور باشد.

البته اگر این مسئله به تصمیم همگانی مطبوعات مبدل شود. یعنی اگر همه روزنامه ها و مجلات مکتوب کشور، به جای نسخه کاغذی بر نسخه وب تمرکز کنند و در ازای نسخه وب از خوانندگان پول دریافت کنند از چند جهت به ساختار مطبوعات کشور خدمت می‌شود:

الف- با توجه به گسترش روزافزون نقش اینترنت در زندگی انسان، هجرت مطبوعات از نسخه‌های کاغذی به نسخه‌های الکترونیکی امری محتوم به نظر می‌رسد، چه اینکه در بسیاری از کشورها چندسالی است این اتفاق رخ داده است. این هجرت دیر یا زود باید اتفاق بیفتد پس بهتر است همه مطبوعات کشور با این جریان همراه شوند.

ب- انتقال از نسخه‌ کاغذی به نسخه الکترونیکی هزینه‌ مطبوعات را به‌شدت کاهش می‌دهد. هزینه‌ کاغذی که بناست روزنامه روی آن چاپ شود، هزینه چاپخانه و همچنین هزینه توزیع نسخه‌های کاغذی همگی از سبد هزینه مطبوعات حذف می‌شوند در نتیجه به تقویت اقتصاد مطبوعات منجر می‌شود.

ج-تاکنون بنا بر این بود که روزنامه از ساعات اولیه صبح یا حداکثر با تاخیری چندساعته نسخه الکترونیکی روزنامه را به رایگان در اختیار خواننده قرار می‌دادند. این رویه از نظر اقتصادی برای مطبوعات به‌صرفه نبوده و در حقیقت مفت‌فروشی روزنامه است. از طرفی دیگر، خوانندگان برای زحمت روزنامه‌نگاران و خبرنگاران مطبوعات هزینه‌ای پرداخت نمی‌کردند. در حالی‌که با دریافت پول از خوانندگان، دستمزد واقعی و به‌حق روزنامه‌نگاران پرداخت می‌شود و به فرهنگ هزینه‌کردن پول برای زحمت دیگران کمک می‌کند.

د-روزنامه‌ها در این مسیر مجبور خواهند شد محتوای خود را غنا بخشند. برای اینکه خواننده‌ای را به پرداخت پول مجاب کرد می‌بایست محتوایی منحصر به‌فرد در اختیار او قرار داد. اگر خواننده‌ای احساس کند آنچه در روزنامه‌ای منتشر شده کلاژی از اخبار روز گذشته خبرگزاری‌هاست، هرگز برای آن روزنامه پولی پرداخت نخواهد کرد. پس این مسئله به پربار شدن محتوای روزنامه‌ها کمک خواهد کرد.

ه-گسترش نسخه‌های الکترونیکی به صرفه‌جویی در مصرف کاغذ بسیار کمک می‌کند. هرچه مصرف کاغذ کمتر شود به محیط‌‌زیست آسیب کمتری وارد می‌شود. برای تولید هر تن کاغذ باید 24 درخت تنومند قطع شود و اگر در مصرف کاغذ صرفه‌جویی شود درختان کمتری قطع خواهند شد. علاوه بر محیط‌زیست، صرفه‌جویی در مصرف کاغذ به اقتصاد کشور هم کمک شایانی می‌کند چون بیشتر کاغذ مصرفی کشور وارداتی است و الکترونیکی شدن روزنامه‌ها و حذف نسخه‌های کاغذی به صرفه‌جویی ارزی می‌انجامد.

البته ناگفته نماند مقصود ما این نیست که روزنامه‌ها دیگر نسخه‌های کاغذی منتشر نکنند، بلکه بهتر است روزنامه‌ها از مفت‌فروشی مطالبشان دست بردارند و از خوانندگان در ازای نسخه وب، پول دریافت کنند که این مسئله فرهنگ‌سازی در جهت اقتصادی کردن تولید محتواست. در این صورت شاید عدوی بحران کاغذ سبب خیر شود؛ انشاالله.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۸۱۵۶۱۰۲:۵۵:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
این طرح خیلی خوبه به خصوص اگر تمام کمک های دولتی هم قطع بشه اینجوری معلوم میشه کدوم روزنامه ها واقعا خواننده دارند و کدوما به شیر نفت وصل شدن
تبریزی۴۸۲۱۴۰۱۱:۴۰:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
نکته مهمی که شما به اون هیچ اشاره ای نکردین اینه که ببینید کشور به چه روزی افتاده که دیگه کاغذ هم توش پیدا نمی شه. منتظر بحران دارو، سوخت، ارز، قطعات یدکی خودرو، و انواع مختلف بحران باشید.
ناشناس۴۸۲۲۳۲۱۲:۱۷:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
وقتی می توان سایت الف و سایت های دیگر را که دقیقه ای اخبار و تحلیل های نو و جدید را منتشر می کنند، چرا باید برای خواندن یک روزنامه که اخبار روز گذشته را منتشر می کند پولی پرداخت کرد؟ بحران روزنامه ها فراتر از مشکلات مالی است. روزنامه ها به فراخور جناحی، دچار روز مرگی و انتشار تکرار مکررات شده اند. به همین خاطر مخاطبینشان به شدت کاهش یافته است و مردم دیگر اقبالی به خواندن آنها نشان نمی دهند.
amin۴۸۲۲۶۳۱۲:۲۸:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
طرح خوبی ست باید دراستای هنر هم انجام شود برای فیلمها و موسیقی و کتاب هم برنامه منسجمی در این وادی باید داشته باشند اهالی سینما و موزیک و کتاب درحال له شدن هستند.
میلاد حمیدی۴۸۲۴۸۲۱۴:۰۱:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
روزنامه ها رو معمولا باطله میخریم برای نظافت و کف قفس پرنده ها یا پهن کردن بعضی جاها و الا مطبوعات در کشور ما به درد نمیخوره. به جز پیک سنجش هیچ روزنامه ای خریدار واقعی نداره. فقط جدولشو بعضی ها حل میکنن که اونم اگر اینترنتی بشه همون مخالطبینش هم از دست میده چون قشر تحصیلکرده برای اخبار دروغ حزبی پول نمیده اونایی هم که سواد ندارن و کاغذی میخوندن دیگه نمیخونن. الفاتحه
زارعی۴۸۱۵۷۶۰۴:۱۱:۴۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
این اتفای دیر اتفاق افتاد اگه اشتباه نکنم روزنامه خرداد اولین روزنامه الکترونیکی کشور بود. یاد آن دوران مطبوعات بخیر
ناشناس۴۸۱۶۵۳۰۷:۴۱:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
این مطلب نماد بارز فراخوان به تبانی هست و نباید مطبوعات را مجبور به انتخاب یک رویه واحد کرد! فقط باید شرایط اقتصاد آزاد را برای آنها فراهم کرد، حال هرکدام هر روشی که خواستند، مثل فروش تبلیغات، فروش کلیک و ....
ناشناس۴۸۱۶۵۹۰۷:۵۴:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
اینکه مردم برای دیدن نسخه وب روزنامه ها به سایتتون مراجعه میکنن یه موهبته که خست وطمع شما نابودش میکنه...واقعا اگه فکر کردین اخبارتون ارزش ایجاد اکانت وشارژ رو داره دراشتباهید...با دست خودتون، خودتون رو منزوی نکنین
ناشناس۴۸۲۳۵۷۱۳:۱۰:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
تمام مطالبی که روزنامه های ایران مینویسن مطالبی تکراری و سطحی است و مخاطبی نداره من نمیدونم چرا اصلا روزنامه منتشر میشه چون فقط پول کاغذ صرف میشه و هیچی نداره شما به مطالب روزنامه های ایران نگاه کنید هیچی ندارن جز حرفای تکراری و خسته کننده و بی مایه ذره ای چیز جدیدی ندارن اطلاع رسانی رو که مردم از طریق اینترنت انجام میدن و روزنامه ها و حتی خبرنگارها نقشی ندارن چون مردم خودشون دارن مطلب منتشر میکنن تحلیل هم که دوستان چندان بلد نیستند و حرفاشون چیزی نداره مصاحبه ها هم در نهایت محافظه کاری و حرفای تکراری و خسته کننده و... الان به همه روزنامه های خوب دنیا دسترسی اینترنتی هست و مخاطب به همه اخبار دسترسی داره حتی نویسنده ها و خبرنگارهای روزنامه های داخلی این زحمت رو به خود نمیدن برن سراغ مطالب خارجی اونها رو بررسی کنن و ایده بگیرن و.. به نظر من پرداخت یک ریال به روزنامه های داخلی جفا و ظلم به خود و طبیعت و همه دنیا است
rassharif۴۸۱۶۶۳۰۸:۰۲:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
خواندن با چه هدفی؟ وقتی خواندن به سود توسعه و رشد اجتماعی مردم نمی شود چه فایده ای دارد!؟
مهدی۴۸۱۶۹۶۰۸:۳۳:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بنام خدا- بعید است در جایی که روزنامه خوانی در کنار میز صبحانه یا در مترو و اتوبوس جا نیفتاده است تعداد زیادی از مردم بابت خواندن مطالبی که خودشان بهتر از روزنامه نگاران می دانند، پول پرداخت کنند.
ناشناس۴۸۱۶۹۷۰۸:۳۵:۰۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
مطبوعات ایران مفت به درد خوندن نمیخورند .مطلب یک سویه نوشتن این همه ادا و اصول نداره .نباید ارز دولتی برای روزنامه ها پرداخت شود اگر روزنامه ای ادعا دارد که خواننده دارد باید با ارز آزاد خرید کند و ببیند می تواند همچنان روزنامه آبکی داد بیرون یا نه .جلوی این رانت ها باید گرفته شود.
ناشناس۴۸۱۷۱۲۰۸:۴۰:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
این روزنامه نشد میریم یک روزنامه دیگه اصلا همه مطبوعات پولی بشه میریم اینستاگرام و تلگرام کانال های خبری زیادی هست اونها رو چک می کنیم !
ناشناس۴۸۱۷۱۸۰۸:۴۵:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
هجرت؟!! مفت خوانی؟!! بهتر نیست کمی در به کار بردن کلمات دقت بیشتری کنید؟ این که گروهی از رسانه ها اخبار روز را در وب به رایگان در اختیار مردم می گذارند تا دسترسی مردم به اخبار روز ( نه بایگانی و آرشیو اخبار) راحت تر شود نامش مفت خوانی نیست. حال اگر شرایط کشور ما به صورتی درآمده که دسترسی مان به کاغذ کمتر شده و مجبوریم این کار را بکنیم نامش را هجرت نگذارید. هجرت مقدس است در حالی که کمبود کاغذ در کشور ما فقط به خاطر تحریم ها نیست و اگر کم کاری جمعی و خیانت عده ای نبود، الان خود تولید کننده کاغذ بودیم و مشکلی نداشتیم.
ناشناس۴۸۱۷۴۹۰۹:۰۱:۲۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
روزنامه دیگه از مد افتاده. صدا وسیما خیلی بهتر و ارزان تره.
ناشناس۴۸۱۸۰۲۰۹:۲۳:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بسیار بسیار اتفاق جالبی است دیگر روزنامه های فیلتر شده خریدار ندارند و فقط روزنامه های مردمی هستند که می توانند ادامه بدهند
ناشناس۴۸۱۸۴۰۰۹:۳۵:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
شرق هم اشتباه کرد. مگه الان تبلیغ کنار سایتش نمیذاره.
ناشناس۴۸۱۹۳۲۱۰:۱۳:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
من كه خيلي وقته روز نامه نميخرم
عمار۴۸۲۲۷۱۱۲:۳۱:۵۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
قطعا هیچگاه نخریده بودید
ناشناس۴۸۱۹۹۲۱۰:۳۵:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
باید به روش های مدرن درآمد کوچ کنند ، به عنوان یک الگو :اکثر نرم افزارهای پیام رسان و... با وجود هزینه بسیار زیاد رایگان است ، در روشهای جدید باید از خداش باشه بروند وسایتشو رایگان ببینند ، ما هیچگاه به سطح اول دنیا نمی رسبم زیرا معکوس آنها حرکت می کنیم
علی۴۸۲۰۰۰۱۰:۴۰:۵۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
کاملا موافقم، نسخه اینترنتی پولی را راه اندازی کنید تا بفهمید چنددرصد مردم آنرا میخوانند.
مهدی۴۸۲۰۰۶۱۰:۴۵:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
این فکر خوبی است پیشنهاد میکنم با توجه به گرانی مواد خوراکی و میوه نسخه اینترنتی آنرا در سه وعده در اختیار مردم قرار دهند تا با دادن آن دلی از عزا در آورند.
ناشناس۴۸۲۱۱۴۱۱:۳۱:۱۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
مطبوعات ایران تحلیل درست و مناسبی ندارند تحلیلها همه یک طرفه و ایدئولوژیک نوشته میشه در جهت رفاه و سود مردم نیست واقعیتها گفته نمیشه و در واقع سودی برای مخاطب نداره که بخاد براش پول پرداخت کنه خود نویسده ها هم تخصص ندارند و حرفای کلی میزنند
باقر۴۸۲۸۵۲۱۶:۵۶:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
محتوی چه ربطی به مجانی خواندن دارد.
ناشناس۴۸۲۱۵۱۱۱:۴۶:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
پول بدیم شرق و قانون و آرمان رو بخونیم .....
مهدی۴۸۲۲۴۵۱۲:۲۲:۱۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
این همه سایت های خبرگزاری که البته رایگان هم هستند و صد البته از بابت تبلیغات درآمد خوبی هم دارند،دیگه کی میره پول بده بابت این روزنامه ها؟؟؟؟
حامد حمدایی اصل۴۸۲۲۵۸۱۲:۲۵:۴۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
از یک جهت عدم پرداخت یارانه به روزنامه ها باعث میشود بسیاری روزنامه های بی خواننده کنار گذاشته شوند و پول مملکت تلف نشود. از این نظر خوب است اما پولی کردن روزنامه ها در عصر ماهواره و کانال های تلگرامی و سایتهای خبری راه حل نیست. فقط باعث میشود روزنامه ها مخاطبین خود را از دست بدهند راه در تبلیغات است اطراف وبسایت روزنامه های الکترونیک که تبلیغات باشد هزینه ها هم در میآید. مخاطب هم نمیپرد. روزنامه های بی مخاطب و غیر جذاب برای تبلیغات هم کارشان تمام میشود.
ناشناس۴۸۲۳۷۵۱۳:۱۶:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بهترین کار این است که روزنامه کاغذی کلا جمع شود . کل تیراژ روزنامه های ایران را با هم جمع کنید به تعداد بازدید کننده سایت فارس نیوز و تابناک نمی رسه . فقط همین تابناک تعداد بازدید کننده اش چند برابر تیراژ کل روزنامه هاست
ناشناس۴۸۲۴۷۲۱۳:۵۵:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
روزنامه های فرمایشی که ارزش خوندن ندارن
ناشناس۴۸۲۵۰۸۱۴:۱۳:۲۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
ما چون مفته این همه خبر می خونیم وگرنه دردی از ما دوا نمی کنه خبر خوندن. درضمن شما نسخه وب رو پولی کنید تو تلگرام اخبار رو کانالهای داخلی و خارجی مجانی میذارن .موید باشید
ناشناس۴۸۲۶۱۳۱۴:۵۷:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
پول کاغذ روزنامه هم مفت بود و کیسه خودمان خوانندگان و بصورت یارانه ای بود
ناشناس۴۸۲۶۵۹۱۵:۱۸:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
همین چهار تا خواتننده هم که هست بخاطر رایگان بودنشه وگرنه پولی بشه کی حاضره برا این مطالب پول بده؟ تازه همینها هم خواننده ندارند چی میگید که مثلا منت میذارید؟ شما میری توی یک رستورانی هوا سرو میکنه ایا برا هوا پول باید داد؟
ناشناس۴۸۲۷۵۳۱۶:۰۲:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
برای بریدن ملت از روزنامه های داخلی و اتصال آن ها به خبرهای روزنامه های خارجی فارسی زبان.......... این طرح دقیقا در راستای سیاست های آمریکاست
ناشناس۴۸۲۷۶۵۱۶:۰۷:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
علاوه بر همه مزایایی که ذکر شد فیلتر کردنش هم آسونتر میشه، چون توقیف روزنامه کاغذی بیشتر تو بوق و کرنا میشه، ولی در محیط وب خیلی راحت هر روزنامه الکترونیکی و تحت وب ....رو با یک دکمه فیلترش میکنیم
ناشناس۴۸۲۸۱۴۱۶:۲۹:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
اگر نسخه کاغذی مطبوعات را منتشر نکنید باعث بالارفتن آمار بیکاری و افزایش هزینه ها و ظلم بسیار بزرگی به مشاغلی مانند ...، فروشگاه های آنلاین و بسیاری دیگر از اصناف می شود که از .. روزنامه ها استفاده مفید می کنند. البته گروه های دیگری مانند بازنشستگان را هم در نظر بگیرید که جدول روزنامه ها را حل می کنند....
باقر۴۸۲۸۴۷۱۶:۵۴:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
سلام من یکی از طرفداران نشر الکترونیک هستم و معتقدم باید نشر epup در مطبوعات بکار گرفته شود متاسفانه ما مردمان برای هر چیزی حاضر به پرداخت پول هستیم، الا کتاب و مطبوعات. تذکر: لطفا تبلیغاتی را که بصورت متحرک هستند، استفاده نکنید. باور کنید باعث سرگیجه و خستگی چشم خواننده می‌شوند.
ناشناس۴۸۲۸۶۷۱۷:۰۳:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
این طرح به راحتی شکست میخوره. دلیلش اینه: صاحبان کانالهای تلگرامی اشتراک اون روزنامه رو میخرن و مطالب رو از سایتش کپی میکنن و رایگان در کانال منتشر میکنن. این هم یه جور کسب مخاطب برای کانالها میشه. مدیر کانال هم تبلیغات میکنه و صد برابر پول اشتراک پرداختی رو درمیاره
ناشناس۴۸۲۹۱۱۱۷:۴۵:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بهتر هست میز و مبل و صندلی و... چوبی هم نسازند، برای ساخت اینها سالانه چندین هزار درخت قطع می شود تا محیط زیست حفظ شود.
ناشناس۴۸۲۹۷۰۱۸:۳۸:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
پول کاغذ را خود مردم داده اند ثانیا روزنامه ها اگهی میگیرند و درامد دارند منت نذارید
حمید۴۸۳۰۰۵۱۸:۵۶:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بنظر من محتوای اکثر روزنامه خیلی جذاب نیست و صفحه پر کردن هست حالا صفحات وب نامحدوده ه رچی میتونن بنویسن ولی مردم بیشتر دنبال خبر و تحلیل درست هستند نه صفحات بی محتوی

پربحث‌های اخیر

 1. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 2. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 3. عوارض مصرف نمک های دریایی

 4. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 5. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 6. خطرات مصرف گوشت قرمز

 7. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 8. عکس‌هایی از زیبایی های پاییز و زمستان کانادا   

 9. زندگی لاکچری

 10. نوری: استقلال بازی‌ساز ندارد/ نویمایر ۲ گل را خراب کرد!

 11. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 12. روزنامه ترکیه‌ای: عربستان و امارات آشکارا علیه ترکیه اعلان جنگ کرده‌اند

 13. گل‌های شب دوم لیگ قهرمانان اروپا؛ سوپر کاشته‌های سانه و گریمالدو

 14. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 15. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 16. تیراندازی در شهر استراسبورگ فرانسه/ پلیس مظنون تیراندازی را کشت

 17. سنای آمریکا دو قطعنامه علیه عربستان سعودی تصویب کرد/ بن سلمان عامل قتل خاشقجی است

 18. معاون باشگاه استقلال: ما هم باید از اول سر و صدا راه می انداختیم

 19. وزیر ارشاد: میانگین بالای سن ازدواج نگران کننده است/ با خانواده می‌توان به آینده ایران امیدوار بود

 20. تندیس مهر حقوق بشر به "علی دایی" اهدا می‌شود

 21. دخالت سعودی‌ها و صهیونیست‌ها به نفع ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ آشکار می‌شود

 22. مصرف مشروب به سنین مدرسه رسیده است

 23. هشدار اصفهانیان به داوران؛اشتباه تاثیر گذار داشته باشید،برخورد می‌شود

 24. سلفی خندان حاج‌ قاسم با نوجوانان/عکس  

 25. پیشنهادات پورابراهیمی برای بودجه سال 98

پربحث‌های دیروز

 1. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 2. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 3. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده

 4. وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود

 5. عوارض مصرف نمک های دریایی

 6. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 7. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 8. خطرات مصرف گوشت قرمز

 9. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 10. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 11. عکس‌هایی از زیبایی های پاییز و زمستان کانادا   

 12. زندگی لاکچری

 13. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 14. تیراندازی در شهر استراسبورگ فرانسه/ پلیس مظنون تیراندازی را کشت

 15. سنای آمریکا دو قطعنامه علیه عربستان سعودی تصویب کرد/ بن سلمان عامل قتل خاشقجی است

 16. معاون باشگاه استقلال: ما هم باید از اول سر و صدا راه می انداختیم

 17. وزیر ارشاد: میانگین بالای سن ازدواج نگران کننده است/ با خانواده می‌توان به آینده ایران امیدوار بود

 18. تندیس مهر حقوق بشر به "علی دایی" اهدا می‌شود

 19. دخالت سعودی‌ها و صهیونیست‌ها به نفع ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ آشکار می‌شود

 20. مصرف مشروب به سنین مدرسه رسیده است

 21. هشدار اصفهانیان به داوران؛اشتباه تاثیر گذار داشته باشید،برخورد می‌شود

 22. سلفی خندان حاج‌ قاسم با نوجوانان/عکس  

 23. پیشنهادات پورابراهیمی برای بودجه سال 98

 24. پوتین و ترامپ چه زمانی دیدار خواهند کرد؟

 25. هیات پاکستانی قول پیگیری آزادی ۷ مرزبان ایرانی را داد

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 10. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 11. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 12. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 16. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 17. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 18. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 19. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 20. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 21. حرف های یک مهندس برق مملکت

 22. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 23. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 24. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 25. چند نکته در مورد بازار خودرو

پربحث‌های هفته

 1. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 2. چرا مهناز افشار مسئولیت‌ حرفش را نمی‌پذیرد؟

 3. «حسین محب اهری» ممنوع الملاقات شد/ جدال دوباره با سرطان

 4. انتقاد شدید آیت‌الله سبحانی به اجرای تئاتر بازیگران زن با کلاه گیس

 5. واکنش عجیب مهناز افشار به خبر احضارش  

 6. اصرار مهنار افشار به تبلیغ آمپول کشنده!

 7. رئیس سازمان صداوسیما: اینترنت مخرب هویت جوامع اخلاق‌گرا شده است

 8. مهناز افشار به دادسرا احضار شد

 9. حکم مدیر جدید شبکه افق صادر شد

 10. پس کو این آزادی؟

 11. مراسم تشییع پیکر پیام صابری

 12. دعوای فراستی و ظلی‌پور جعلی بود!

 13. ناراحتی وزیر آموزش از ۲۰:۳۰ و کنایه‌اش به رسانه ملی

 14. توجیه مهناز افشار به جای عذرخواهی!  

 15. مادرِ نگار جواهریان، چه اسمی روی رامبد جوان گذاشته؟

 16. مهناز افشار امروز باید خود را به دادسرای رسانه معرفی کند

 17. نامزدهای جوایز گرمی ۲۰۱۹ معرفی شد

 18. ثواب گریه بر امام حسین (ع) در کلام امام صادق (ع)

 19. نمایی از پشت صحنه سریال جدید مهران مدیری و پیمان قاسمخانی  

 20. توضیح فریبرز عرب‌نیا درباره زندگی‌اش در کانادا/ راننده بیماران هستم!

 21. بیست فیلم برتر سال از نگاه مجله فیلم کامنت

 22. بازیگرانی با دستمزدهای ۳۰ هزار تومانی!/ اینجا از مازارتی خبری نیست

 23. جدول فروش فیلم‌های در حال اکران

 24. آخر هفته تلویزیون؛ «خواستگاری» فخیم‌زاده، «سرب» کیمیایی و «مسافر ری» میرباقری شبکه‌های مختلف سیما

 25. خانه‌ات شهیدآباد است!

آخرین عناوین