اختصاصی الف؛ آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

گفت‌وگو: سعید نوروزی،   3970427049 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه این وزارتخانه هیچ امکاناتی را از محل اعتبار خودش در اختیار تلگرام قرار نداده است؛ گفت: این دعوا، دعوای سیاسی است و می فهمم موضوع چیست؛ حالا عده‌ای اصرار دارند که وزارت ارتباطات این کار را انجام داده است، و در طبقه نهم گذاشتید.

به گزارش خبرنگار الف؛ دستور قضایی فیلترینگ شبکه پیام‌رسان تلگرام در 10 اردیبهشت از سوی دادستانی تهران صادر شد. آن‌طور که در دستور قضایی آمده بود، این فیلترینگ باید به‌گونه‌ای باشد که محتوای پیام‌رسان تلگرام به هیچ نحوی در کشور قابل‌دسترس نباشد، اما پس‌ازاین مسدودسازی شاهد بودیم که نسخه‌های فارسی تلگرام‌ به‌راحتی فعالیت می‌کنند که این موضوع موجب شده فیلترینگ تلگرام تا حد زیادی با چالش مواجه شود.

بر اساس این گزارش، پس‌ازاینکه سردار محمدحسین جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در گفتگویی عنوان کرد سرورهای هات تلگرام و تلگرام طلایی در طبقه نهم ساختمان مرکز امام (ره) وزارت ارتباطات قرار دارند (اینجا را بخوانید).

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در اطلاعیه عنوان کرد رسانه‌ها می‌توانند از طبقه نهم این وزارتخانه بازدید کنند و این اتفاق در روز دوشنبه هفته جاری انجام شد که در بازدید اصحاب رسانه‌ از طبقه نهم مرکز مخابراتی امام خمینی مشخص شد که سرور نسخه‌های فارسی تلگرام در این طبقه وجود ندارد، اما ابهاماتی همچنان باقی است که به آن پاسخ داده نشد. (اینجا را بخوانید).

 طی این بازدید ابعاد مختلف این قضیه را روشن نشد و این شائبه همچنان در ذهن وجود دارد که ممکن است سرور نسخه‌های فارسی تلگرام در سایر طبقات این ساختمان و یا سایر ساختمان‌های مرتبط با این وزارتخانه باشد؛ و یا اینکه  تلگرام از سرور شرکت‌های خصوصی استفاده می‌کند. و به همین دلیل وزارت ارتباطات نقش خود را تکذیب می‌کند. 

محمدجواد آذری جهرمی در گفتگو با خبرنگار الف و در پاسخ این ابهامات و اینکه عنوان شد باید کارشناسان به‌جای خبرنگاران بازدید می‌کردند، گفت: در سالن طبقه نهم هیچ‌چیزی نیست؛ حالا چه تفاوتی می‌کند که کارشناسان بازید کنند یا خبر نگاران ، ما شفاف اعلام کردیم.

وی افزود: وزارت ارتباطات جمهوری اسلامی ایران هیچ امکاناتی را از محل اعتبارات خود در اختیار این‌ها قرار نداده است؛ حالا میگویند یک شرکتی آمده از شما سرور گرفته، خوب آن شرکت گرفته و پولش را پرداخت کرده است. ما امکانات مجانی در اختیار کسی قرار ندادیم، بعد آقایان عنوان کردند در طبقه نهم است و گفتیم بیاید و از طبقه نهم بازید کنید که روز دوشنبه هفته جاری  بازدید انجام شد .

آذری جهرمی با بیان اینکه این دعوا، دعوای سیاسی است، بیان کرد: می‌فهمم موضوع چیست و شما و مردم هم می‌دانید که قضیه چیست. یک‌بار در دی‌ماه سال گذشته توسط مرکز ماهر و بار دیگر در اواسط خردادماه امسال اطلاعیه دادیم و شفاف گفتم که ما سروری در اختیار تلگرام قرار  ندادیم، حالا عده‌ای اصرار دارند که  وزارت ارتباطات این کار را انجام داده است و در طبقه نهم گذاشه است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: آدرس غلط به مردم می‌دهند؛ درواقع  بگونه‌ای  با اطمینان خاطر مسئله را بیان می‌کنند که تصور می‌شود که این اتفاق آن‌طور که بیان کردند، حتماً رخ داد و وجود دارد و به این بزرگی که دروغ نمی‌گویند.

جهرمی با اشاره به اینکه آقایان می‌توانند بروند و طبقه نهم را ببیند که در این سالن جز میز پینگ‌پونگ و فوتبال دستی چیزی نیست، اظهار کرد: چهار ماه است این گروه سیاسی این موضوعات را مطرح می کنند، البته آقای سردار جلالی خودش شخصا چنین نکته‌ای ندارد و ایشان فرد متدین و غیرتمندی است، ولی گزارش غلط به او دادند و ما می‌دانیم چه کسی گزارش غلط داده است، ما آن افراد را دقیقاً می‌شناسیم، دیدگاه فکرشان را هم می‌دانیم و خط سیاسی آن‌ها را هم می‌دانیم .  وزارت ارتباطات شفاف گفته است من یک سر سوزن امکانات رایگان در اختیار آن‌ها قرار نداده‌ است. پس با مردم و روان مردم بازی نکنیم.

وی گفت: می‌گویند اینترنت گرفته است، خب اگر گرفته پولش را می‌دهد و این مکانیزم در این چارچوب‌ها قرار نمی‌گیرد و هرچه هست حاشیه‌سازی  است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد اینکه این پشت پرده‌ها و جریان چه کسی است، گفت: مردم می‌دانند و نیاز به گفتن ما نیست.

*پیگیری برای تشکیل کارگروه ملی برای موضوع پارازیت‌ها

وی در مورد سوال خبرنگار الف مبنی بر اینکه  درباره پارازیت‌ها سازمانها اظهار نظرهای متفاوتی دارند و مردم در این مورد سرگردانند لذا به نظر می‌رسد باید یک «کارگروه ملی» متشکل از دستگاه‌های مرتبط و تخصصی ایجاد شود و جمعبندی نهایی را به مردم اعلام کنند ، پاسخ داد: به نظرم اگر اندازه‌گیرها را شفاف نشان دهیم، مابقی موضوع حل خواهد شد و انشا الله این موضوع (تشکیل کارگروه) هم پیگیری خواهد شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۳۹۳۲۲۱۱:۳۰:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۲۷
اگر تلگرام فیلتر شده چرا باپیامک رمز می فرستد؟
ناشناس۴۳۹۷۰۰۱۴:۵۹:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۲۷
من که هر کاری میکنم برام پیامک نمیاد
ناشناس۴۳۹۳۲۳۱۱:۳۱:۱۸ ۱۳۹۷/۴/۲۷
سال گذشته خبر خرید و انتقال تجهیزات به نهاد ریاست جمهوری منتشر شد که رییس قوه قضاییه علت را خواستار شد که البته دولتی ها جواب ندادن.. سرورهای تلگرام طلایی انجاست ... مشاوران امنیتی اشنا ، برای دوقطبی سازی و مانور روی کنسرت و ورود زنان به ورزشگاه و منحرف کردن اذهان به بستر تلگرام نیاز دارند..
ناشناس۴۳۹۸۲۹۱۶:۲۸:۰۸ ۱۳۹۷/۴/۲۷
شما چه مشکلی با کنسرت و ورزشگاه رفتن زنان داری؟ اگر شماها اینقدر گیر ندین، امثال آشنا نمیتونن از اون برای انحراف افکار عمومی از مسایل مهمتر استفاده کنن.
ناشناس۴۳۹۸۳۳۱۶:۳۰:۴۲ ۱۳۹۷/۴/۲۷
خودت اعتراف میکنی کنسرت و استادیوم رفتن زنان بحث فرعی حساب میشه. اگر بحث فرعیه، چرا شما اینقدر رو این مسائل تمرکز کردین و نمیگذارین با چندتا راهکار ساده حل بشه و همه بتونن رو مسائل مهمتر تمرکز کنن؟
مازندرانی۴۳۹۳۲۷۱۱:۳۳:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۲۷
جناب وزیر جوان و جسور عزیز که ایکاش کابینه اقتصادی ما هم از نیروهای خبره وجوانی مانند شما استفاده میکرد.ما مردم نمیدانیم پشت پرده این دعوای سیاسی چه کسانی هستند.ما مردم نمیدانیم هدف از ارجاع اخبار غلط به سردارمحترم چیست.ما نمیدانیم سروش متعلق به چه شخصی هست.شما که با افشای ارز 4200 تومانی کولاک کردید لطفا ادامه بدید تا مردم نیز متوجه بشن.
ناشناس۴۳۹۴۸۰۱۲:۵۴:۲۱ ۱۳۹۷/۴/۲۷
نگاه کن ببین چه گروه سیاسی و چه افرادی درست در بحبوحه شفاف سازی ارزی بحث حجاب و گشت ارشاد و شایعات مختلف در مورد رییس جمهور و برخی وزرایش را ساز می کنند....اکثرا هم برای اینکار کسانی چون رنجبران و سردار جلالی و ....را سپر قرار می دهند
ناشناس۴۳۹۳۳۷۱۱:۴۰:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۲۷
امیدوارم این وزیر جوان را مجبور به استعفا نکنند
ناشناس۴۳۹۳۴۹۱۱:۴۵:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۲۷
درود بر وزیر خوب دولت
ناشناس۴۳۹۳۶۳۱۱:۵۱:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۲۷
امكانات غيررايگان چطور؟
ناشناس۴۳۹۳۸۵۱۲:۰۴:۱۹ ۱۳۹۷/۴/۲۷
آقای وزیر! ون شما ادعا شفاف سازی دارید به این سوالات لطفا پاسخ بدهید: اون شرکت که می گید اومده از شما سرور کرایه کرده، چقدر پول بهتون داده؟ محل درآمدش کجاست و چطوریه که بتونه پول رو بده؟
سید۴۳۹۳۹۷۱۲:۱۲:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۲۷
پاسخ وزیر شفاف است : ما سرورها را به شرکتها اجاره می دهیم آنها هم به هر کس بخواهند اجاره میدهند / نتیجه:تلگرام طلایی و هات تلگرام از یک شرکت ایرانی ارایه دهنده خدمات سرور گرفته . بر این اساس است که وزیر میگوید ما نداه ایم
ناشناس۴۳۹۴۴۹۱۲:۳۶:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۲۷
الان کی داره راست میگه؟؟؟
ناشناس۴۳۹۴۵۲۱۲:۳۷:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۲۷
پس چی دادین به تلگرام؟؟
ناشناس۴۳۹۶۳۶۱۴:۳۲:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۷
ساعت خواب!!!
ناشناس۴۳۹۴۵۸۱۲:۳۸:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۲۷
دم اقای جلالی گرم که حرف رو بدون رودربایستی میزنن
علی۴۳۹۵۲۳۱۳:۱۵:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۲۷
جناب آقای وزیر محترم در مورد شرکت راهکار سرزمین هوشمند توضیح بفرمایید چرا که این شرکت اصلی ترین ارائه دهنده خدمات پشت پرده به تلگرام طلایی است. ضمن اینکه گزارش فنی و مستند و مستدل دسترسی های خطرناک تلگرام طلایی موجود است، چرا برای آن پاسخی ارائه نمی شود؟ چگونه شرکت راهکار سرزمین هوشمند راه دور زدن فیلترینگ تلگرام را به رایگان ارائه می کند و اطلاعات حساس 25 میلیون ایرانی در اختیار این شرکت قرار گرفته؟ جناب آقای وزیر برای سوالات بالا هیچ پاسخی ندارید؟
ناشناس۴۳۹۶۰۹۱۴:۱۲:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۲۷
سوالات بالا رو سردار جلالی مطرح نکرده که پاسخ بدن. به دستشون برسه سوال این رو هم جواب می دن. آفرین به این وزیر پاسخگو ، هیچ کس بی عیب نیست اما به نسبت عملکرد بقیه وزرا چه این دولت چه دولت های دیگه جز وزرا خوب و پاسخگو هستند . امیدوارم ایشون با همین فرمون و همین روش و منش در موقعیت های کلیدی تر ببینیم
ناشناس۴۳۹۵۸۲۱۳:۵۷:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۲۷
در هر صورت مردم تلگرام را دوست دارند و می مانند من خودم از تلگرام اصلی و با فیلترشکن استفاده می کنم و هزار تا سروش و سردار هم بیان حق خودم می دونم که تلگرام را استفاده کنم این وزیر میدونه با زور نمیشه به مردم چیزی را تحمیل کرد ولی بقیه فقط منطق زور را دارند
ناشناس۴۳۹۸۲۵۱۶:۲۶:۱۷ ۱۳۹۷/۴/۲۷
فرمانده پدافند غیرعامل کشور با اون همه ادعا که اطلاعاتش غلط باشه پس وای بحال بقیه!!!!!!!!!!!!!!! در مورد سرور تلگرام به آقای فرمانده پدافند غیرعامل اطلاعات غلط دادن، در مورد دزدی ابرها هم به ایشان اطلاعات غلط دادن؟ اصلا اطلاعات غلط داده باشن، پس ایشون چکاره است؟ خودش نباید دقت کنه حرفی رو که میزنه تجزیه و تحلیل کنه ببینه درسته یا غلط؟
ناشناس۴۳۹۹۷۸۱۸:۳۹:۱۹ ۱۳۹۷/۴/۲۷
«سردار جلالی خودش شخصا چنین نکته‌ای ندارد و ایشان فرد متدین و غیرتمندی است، ولی گزارش غلط به او دادند» این جمله فقط در مقام تعارف گفته می شود. وگرنه فرد متدین و غیرتمند بدون تحقیق هیچ مطلبی به این صراحت نمی گوید. اینکه چه کسی راست می گوید و چه کسی دروغ امر دیگری است. صرف اینکه یک مقام بگوید دیگری دروغ می گوید و حتی بتواند دروغ آن مقام را ثابت کند مشکلی را حل نمی کند. متضرر اصلی در این نزاع سیاسی نظام است. مقامات عالی رتبه نظام یکدیگر را به دروغگویی متهم می کنند. آیا اعتمادی برای مردم باقی می ماند؟ در کشورهای دیگر احزاب سیاسی یکدیگر را به دروغگویی متهم می کنند. ولی وضعیت ایران متفاوت است. در اینجا قرار بر این است که مقامات کشور انسانهای متدین و پرهیزگاری باشند و به آن دنیا اعتقاد داشته باشند. چه بسیار انسانهای متخصص در بالاترین سطح به همین دلیل که متدین نیستند از احراز مقامات عالیه محروم شده اند، یعنی کشور از تخصص آنها محروم شده. حالا اگر قرار باشد مقامات متدین نیز دروغ بگویند ملت دو جانبه باخته است.
ناشناس۴۴۰۰۲۰۱۹:۱۶:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۲۷
بس کنید همش تلگرام به فکر ما مردم باشید

پربحث‌های امروز

 1. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 2. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 3. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 4. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 5. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 6. قاضی‌زاده خبر داد: ترک خدمت صدها نفر از نیروهای بازنشسته شاغل در نهادهای زیرنظر رهبر انقلاب

 7. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 8. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 9. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 10. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 11. ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود/ نیاز کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما

 12. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 13. آیت‌الله جنتی: دولت موانع تولید را به طور جدی رفع کند/ علت نابسامانی اوضاع کشور باید بررسی شود

 14. توییت میرسلیم از زمان بر حق بودن FATF  

 15. یک آدم عاقل از تیم اقتصادی دولت بیاید برای مناظره  

 16. دلار ۹ هزار تومان شد

 17. «محسنی بندپی» استاندار تهران شد

 18. هشدار رهبر انقلاب: همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند!/ مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند/ جوان‌ها و جریان‌های سیاسی میدان را برای دشمن آماده نکنند

 19. در سیستان و بلوچستان چه می‌گذرد؟

 20. درگیری دولتی‌ها با یاران اصلاح‎طلب بر سر دلار ۴۲۰۰ تومانی و رانت ۱۸ میلیارد دلاری

 21. بی‌تاثیری وعده‌ها و سخنرانی‌های روحانی در جامعه

 22. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 23. ایرج دانایی‌فر درگذشت

 24. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 25. چرا ارزش پول ملی کم شد؟

پربحث‌های دیروز

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 5. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 6. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 7. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 8. دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

 9. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 10. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 11. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 12. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 13. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 14. ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی

 15. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 16. لاستیک گران شد

 17. عروس «قزاق»  

 18. انتقاد شدید آیت‌الله سبحانی به اجرای تئاتر بازیگران زن با کلاه گیس

 19. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 20. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 21. فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است؟

 22. فیلم/ جنجال ممنوع! سند بیاورید  

 23. محمد قوچانی: جهانگیری از روحانی در جریان ترمیم کابینه دلخور شد/ روحانی را از موسوی خوئینی‌ها هم اصلاح‌طلب‌تر می‌دانم/ نمی‌توانیم وسط‌های راه زیر میز بزنیم

 24. غذای لاکچری نشین‎ها از «ژامبون گوزن» تا «سیب چوبی و موز قرمز» + تصاویر

 25. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 15. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 16. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 17. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 18. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 19. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 20. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 21. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 22. حرف های یک مهندس برق مملکت

 23. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 24. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 25. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

پربحث‌های اخیر

 1. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 2. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 3. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 4. ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود/ نیاز کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما

 5. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 6. دلار ۹ هزار تومان شد

 7. درگیری دولتی‌ها با یاران اصلاح‎طلب بر سر دلار ۴۲۰۰ تومانی و رانت ۱۸ میلیارد دلاری

 8. چرا ارزش پول ملی کم شد؟

 9. ارز مسافرتی امروز چند؟

 10. چه کسی مدافع دلار ۴۲۰۰ تومانی است؟  

 11. صف‌های طولانی مقابل صرافی‌های دولتی در فردوسی تهران

 12. قیمت امروز ارزهای دولتی اعلام شد

 13. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 14. آخرین قیمت نفت در بازار

 15. قیمت آپارتمان‌های ۱۵ ساله در تهران  

 16. بودجه سال آینده چقدر به نفت وابسته است؟

 17. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 18. عدم بازگشت پول نفت فروخته شده به بخش خصوصی در بورس شایعه است

 19. بررسی دستمزد ۹۸ کارگران تا تعیین تکلیف مزد ۹۷ منتفی است

 20. بد مسکنی 20میلیون ایرانی/ وزارت راه‌وشهرسازی باید 900هزار مسکن طی یک سال بسازد

 21. مرغ تا دو ماه دیگر از بام گرانی پایین نمی‌آید؛ نرخ امروز کیلویی ۱۲۶۰۰ تومان

 22. دادستان تهران: در رسیدگی به پرونده‌های اقتصادی ۵۴۰ نفر ممنوع الخروج شدند

 23. مدیر عامل مدیریت فناوری بورس: ریشه اشکال فنی امروز هنوز مشخص نیست/ تا فردا سحر کار می‌کنیم

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 2. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 3. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 4. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 5. لاستیک گران شد

 6. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 7. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 8. فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است؟

 9. ریزش مرز روانی در بازار دلا‌ر

 10. خودرو ۱ تا ۲ میلیون تومان گران شد + جدول

 11. همتی: برگشت تدریجی ارز صادراتی به اقتصاد/ آغاز روابط با چند کشور و حذف دلار

 12. پرونده دکل نفتی چه شد؟

 13. ریزش قیمت دلار در صرافی‌های دولتی

 14. مسکن مهر روی ریل افتاد

 15. روحانی:‌ نکات مورد نظر رهبر انقلاب برای اصلاح بودجه ۹۸ بررسی شد

 16. شریعتمداری: عامل برون‌زا سبب نوسانات ارزی در اقتصاد کشورمان شد

 17. بد مسکنی 20میلیون ایرانی/ وزارت راه‌وشهرسازی باید 900هزار مسکن طی یک سال بسازد

 18. مرغ تا دو ماه دیگر از بام گرانی پایین نمی‌آید؛ نرخ امروز کیلویی ۱۲۶۰۰ تومان

 19. دادستان تهران: در رسیدگی به پرونده‌های اقتصادی ۵۴۰ نفر ممنوع الخروج شدند

 20. مدیر عامل مدیریت فناوری بورس: ریشه اشکال فنی امروز هنوز مشخص نیست/ تا فردا سحر کار می‌کنیم

 21. معاملات بازارهای فرابورس ایران ابطال شد/ ادامه روزه سکوت مدیر مربوطه

 22. سیر صعودی قیمت یورو در بازار ثانویه

 23. معماران بزرگ دنیا به زودی به تهران می آیند

 24. وضعیت اختلاس در ایران و جهان  

 25. محاسبه کرایه‌‌ کامیون‌‌ با شیوه جدید/ نرخ شاخص‌ مبنا هر تن - کیلومتر 1033 ریال

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 6. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 7. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 10. چند نکته در مورد بازار خودرو

 11. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 12. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 13. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 14. قیمت یک پرس سیب زمینی در فرودگاه مهرآباد

 15. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 16. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 17. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 18. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 19. مدعیان اقتصاد آزاد از چه چیز دفاع می‌کنند؟/ نرخ‌های بالای ارز، مالیات نامرئی و فقیرتر شدن قشر متوسط و ضعیف جامعه

 20. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 21. پورابراهیمی: رقم پیشنهادی مجلس برای افزایش حقوق بیش از ۲۰ درصد است

 22. توضیحات معاون ایران خودرو درباره فروش تحویل فوری ۴ محصول

 23. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 24. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 25. خطیبی: اوپک تصمیم اقتصادی گرفت؛ فشار‌ آمریکا جواب نداد/ نباید نگران سقوط قیمت طلای سیاه باشیم/ پیش‌بینی نفت ۷۰ دلاری/ قیمت و میزان فروش نفت در بودجه محقق می‌شود؟

آخرین عناوین