حال جایگزین طلای سیاه، خوب نیست!

مصطفی خوشابی*، گروه اقتصادی الف،   3970426053
حال جایگزین طلای سیاه، خوب نیست!

 مردمان هنر دوست سرزمین‌مان منتظر فرارسیدن روزی هستند تا شکوه آفرینش انسان را در کالبد دست آفریده‌ها، با نقش و نگار آمیخته با استعداد بشری، ببینند و لذت‌شان را تکمیل کنند.

صنایع دستی ایران، کهن‌ترین داشته سرزمین پهناور ایران است که فرهنگ و تاریخ را ثبت و موزه‌ها را مزین می‌کنند. بهتر است بگوئیم بهترین عنصر انتقال فرهنگ، آثار هنری هستند که با تلفیق روح، خلاقیت و ذوق هنرمند، به عرصه ظهور می‌رسند و اثری به نام صنایع دستی تولید می‌شود.

روز جهانی صنایع دستی در تاریخ ۱۰ژوئن، ۲۰خرداد در تقویم میلادی و هجری شمسی ثبت شده است. سابقه این روز در ایران بسیار شکوهمند است، چرا که اقوام مختلف ایرانی با لهجه‌ها، پوشش‌ها، آداب و رسوم، متحد می‌شوند و هنرشان را به رخ می‌کشند، هنری که منبع اصلی ارتزاقشان است. صادقانه بگوئیم که در صورت سرمایه گذاری دولت و نظام در این حوزه، جایگزینی نفت، جایگاهی دور از ذهن برای صنایع دستی نیست.

بنا به منویات و تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) سالهایی متمادی به اقتصاد مقاومتی اختصاص یافت و بارها در خصوص تولید ملی و حمایت از کالاهای ایرانی تاکید شد و این کالا می توانست با تمام قوا به کمک دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران آمده و تصویر منفی بین المللی را تلطیف کند اما متاسفانه صنایع دستی ایران امروز دچار معضلات بسیاری است، چرا که سیاست و برنامه مدونی برای حرکت جمعیت میلیونی هنرمندان، تولیدکنندگان، فعالان و تجار این حوزه پیش بینی نشده است و اگر برنامه‌ای برای طی مسیری که معیشت میلیون‌ها نفر را شامل می‌شود وجود نداشته باشد، این بخش دچار آسیب‌های بسیار جدی خواهد شد.

تغییرات مدیریتی بسیار زیاد در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و به طبع آن، تغییرات در معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی و نشستن افراد صرفا سیاسی، بدون دلسوزی و علم بر مسند مدیریت این حوزه، و انتصابات بی ضابطه ضربات بسیار جدی را برای این کودک سپرده شده به دست نامادری رقم زد. صنایع دستی به عنوان شغلی با سرمایه اولیه اندک، جایگاه ویژه ای در مشاغل خانگی دارد و بسیاری از فعالان و هنرمندان این حوزه را بانوان خانه دار تشکیل می دهند، اما در این مسیر جریان متفکرانه ای از سوی هیچ نهادی شکل نگرفته تا انگیزه سازی کند.

طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی دولت موظف است ۱میلیون نفر هنرمند شناسایی شده را در بخش‌های قالیبافی و صنایع دستی از خدمات بیمه با پرداخت سهم دولت برخوردار کند، اما امروز سازمان تامین اجتماعی که گویی از دولت خارج است، از انجام این قانون سرپیچی کرده و بدهی دولت به دلیل کسری بودجه را بهانه می‌کند و این باعث شده تا پس از سالها تنها %۱۰ از این قانون محقق شود.

در سال 1390 و توسط مجلس شورای اسلامی قانون تخصیص یک دهم درصد تملک های دارایی تمامی دستگاه های قوا به تصویب و اجرا درآمد که کمک شایانی به حمایت تمام قوای نظام به این حوزه کرد، اما چنان این قانون با عدم مدیریت به فراموشی سپرده شد، که نه تنها سال های بعد تمدید نشد، بلکه از خاطرات هم پاک شد.

آموزش در حوزه صنایع دستی نیز دچار همین بی برنامگی است، مدام مسئولین مرتبط از بسته بندی، برند سازی، کیفیت و بازاریابی سخن می‌گویند اما دریغ از برنامه‌ای مدون جهت آموزش هنرمندان در سراسر کشور! در دولت های قبلی روی بحث آموزش صنایع دستی چنان تمرکزی شد که صنایع دستی به مقاطع ابتدایی، هنرستان ها و دانشگاه ها به عنوان رشته دانشگاهی افزوده شد، اما امروز حتی آماری از فارغ التحصیلان وجود ندارد، چه برسد به سیاست و برنامه ای برای بهره برداری از این ذخیره و گنجینه علمی کشور! نظارت بر قیمت تمام شده برای مصرف کننده یکی از موارد اصلی گران فروشی صنایع دستی است که برنامه‌ای برای جلوگیری از سوء استفاده وجود ندارد.

مرجعی برای استاندارد سازی محصولات تولیدی هنرمندان وجود ندارد، تا راهنمایی باشد برای استفاده صنعتگران برای بهبود کیفیت دست آفریده هایشان! بازار فروش محصولات هنرمندان و صنعتگران نقصان‌های متعددی دارد، در حوزه داخلی بهانه کسری بودجه، چتر حمایتی دولت را از سر هنرمندان برداشته و نمایشگاه‌های حمایتی دولتی تبدیل به نمایشگاه‌های پولی شده و از جایگاه بین المللی به نمایشگاه های ملی سوق داده شد و دولت با افتخار اقدام به برگزاری اینگونه نمایشگاه‌ها می‌نماید، بی آنکه نقش موثری داشته باشد و در حوزه بین الملل نیز سالهاست این حوزه دچار فقدان بانک اطلاعاتی است، در صورت وجود بانک اطلاعات صادرات، هنرمندان می‌توانند با رجوع به این بانک، کشورهای هدف صادراتی خود را تشخیص و با تمرکز بر این کشورها بازار صادراتی خود را بیابند.

طرح جامع ملی شهرک ها و بازارچه های صنایع دستی در فاز مطالعات پیشرفت بسیار شگرفی داشت اما در دولت های اخیر اعتقادی به این اقدام وجود نداشت و صرفا این مطالعات در قالب یک جلد کتاب صحافی شده در کتابخانه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جای گرفت. پروانه‌ها و کارت‌های صادره از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از درجه اعتبار پایینی برخوردار هستند تا جایی که هنرمند برای اثبات معافیت‌های خود مجبور است راه هایی را به ناگزیر تجربه کند که در شان هنرمند ایرانی نیست.

عدم شفافیت در بندهای صادراتی محصولات صنایع دستی در سازمان توسعه تجارت باعث شده تا افرادی از معافیت‌ها و مشوق‌های این حوزه سوء استفاده کنند و محصولاتشان را با عنوان صنایع دستی صادر کنند و در نهایت سازمان متولی نیز با افتخار آمار حجمی و وزنی که اغلب با انحرافاتی از این دست ارائه می‌شوند، اطلاع رسانی کند. عدم وجود مرجعی برای مواد اولیه و ارائه با قیمت منطقی باعث شده تا هنرمند مواد اولیه را با قیمت بالا و بی ثبات تهیه و به تولید بپردازد که نهایتا این امر تاثیر بسیاری در قیمت تمام شده محصول می‌گذارد.

وجود برنامه و دستورالعملی برای استفاده از صنایع دستی در دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان ها توسط معماران و سازندگان ساختمان، با همکاری شورای شهرسازی و معماری ایران و شهرداری ها می تواند کمک شایسته ای به کاربردی کردن صنایع دستی نماید. نگاه صرفا لوکس به آثار صنایع دستی، مسیری غلط است که سالهایی است در این حوزه حاکم شده و باید تفکیک نگاه صورت پذیرد که صنایع دستی صرفا از کالاهای لوکس هنری تشکیل نشده، بلکه بسیاری از آثار صنایع دستی با قابلیت کاربردی در روزمرگی زندگی، می‌توانند جای بگیرند و فراگیر شوند.

امروز صنایع دستی نیاز به دمیدن روحی تازه و تزریق خونی تازه دارد، نیاز به برنامه دارد، نیاز به هدف دارد، نیاز به همیاری کلیه دستگاه‌های دولتی دارد، نیاز به حمایت دارد، نیاز به دیده شدن دارد و پس از برآورده شدن نیازهایش می‌توانیم توقع رقابت و ارز آوری و انگیزه داشته باشیم. حال جایگزین طلای سیاه، خوب نیست!

* صادرکننده و فعال در حوزه صنایع دستی

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 3. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 4. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 5. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 6. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 7. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 10. محدودیت تراکنش بانکی برای هر کدملی آغاز شد/ سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در ۲۴ ساعت

 11. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 12. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 13. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 14. اگر به این ۷ دلیل ازدواج می کنید، شاید شکست بخورید

 15. جهانگیری: مردم نباید برای کالاهای شب عید دغدغه داشته باشند

 16. واکنش عجیب مهناز افشار به خبر احضارش  

 17. تسهیلات ساخت مسکن ۱۱۰ میلیون تومان شد

 18. حکم اعدام باقری‌درمنی تایید شد/ پاسخ ظریف به نامه دادستان بدون ارائه اسناد/ آخرین وضعیت پرونده سیف

 19. معاون روحانی: فساد اصلی ناشی از ساختار دولت است

 20. واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی تفریح لاکچری

 21. سخنگوی قوه قضائیه: پرونده عراقچی ۹ متهم دارد/ دادگاه علنی با اجازه قاضی

 22. حکم مدیر جدید شبکه افق صادر شد

 23. ثبت تصویر پلنگ در منطقه حفاظت‌شده طارم

 24. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 25. برنامه دولت برای افزایش یارانه نقدی نیازمندان در سال ۹۸

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 3. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 4. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 5. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 6. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 7. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 8. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از سر گرفته شد

 9. مدیرعامل جدید شستا انتخاب شد + سوابق

 10. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 11. نه چپ نه راست، دعوت به ساختارشکنی

 12. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 13. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 14. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 15. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 16. چرا نرخ دلار پایین آمد اما اجناس ارزان نشد؟

 17. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 18. محدودیت تراکنش بانکی برای هر کدملی آغاز شد/ سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در ۲۴ ساعت

 19. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 20. تردید در حسن نیت یک ادعا

 21. در طبقات منفی تهران چه می‌گذرد؟  

 22. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 23. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 24. اگر به این ۷ دلیل ازدواج می کنید، شاید شکست بخورید

 25. جهانگیری: مردم نباید برای کالاهای شب عید دغدغه داشته باشند

پربحث‌های هفته

 1. خانم سلحشوری چادر حرمت دارد؛ لطفا صداقت داشته باشید

 2. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 3. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 4. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 5. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 6. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 7. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 8. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 9. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 10. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 11. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 12. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 13. تلاش گسترده خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو در بازار رها شده/ قیمت خودرو گران خواهد شد؟ نظر دولت چیست؟

 14. هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید

 15. روحانی با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد

 16. حرف های یک مهندس برق مملکت

 17. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 18. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 19. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 20. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 21. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 22. تکرار حادثه تلخ مدرسه معین/ 4 دانش آموز اصفهانی قربانی آزار جنسی

 23. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 24. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 25. چند نکته در مورد بازار خودرو

پربحث‌های اخیر

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 3. محدودیت تراکنش بانکی برای هر کدملی آغاز شد/ سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در ۲۴ ساعت

 4. جهانگیری: مردم نباید برای کالاهای شب عید دغدغه داشته باشند

 5. تسهیلات ساخت مسکن ۱۱۰ میلیون تومان شد

 6. برنامه دولت برای افزایش یارانه نقدی نیازمندان در سال ۹۸

 7. کاهش قیمت فرآورده‌های لبنی از امروز

 8. فراز و و فرود یارانه نقدی از ۸۹ تا ۹۷ + جدول

 9. چشمهایی که به دنبال نرخ ارز می‌دوند

 10. قانون جدید کمک می‌کند از صدور چک‌های بلامحل کاسته شود

 11. آخرین وضعیت بارش‌های ایران/ کمترین میزان رشد در شمال کشور+جدول

 12. عراق بازار اصلی کاشی و سرامیک ایران/ کاشی ما را ارزان می‎خرند

 13. توصیه کدخدایی به دولت درباره بودجه

 14. مصوبه مهم شورایعالی اقتصادی ابلاغ شد/ورود بدون محدودیت ارزبه کشور

 15. علوی: تنها 5 درصد از شرکت‌ها در کشور حسابرسی می‌شوند!   

 16. قیمت برخی خودروهای تولید داخل + جدول

 17. کاهش قیمت سکه و ارز+ جدول

 18. کلاهبرداری ۷.۵ میلیاردی به بهانه خرید خودرو

 19. استفاده از بازنشسته ها در مشاغل خاص به اندازه یک سوم ساعت کاری

 20. برگزاری دومین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند» با حمایت همراه اول

 21. ورود جدی همراه اول به سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان

 22. بانک‌ها ارز مسافرتی را چند می‌فروشند؟

 23. پوشش نسل ۴ اینترنت همراه اول در مسیر ریلی ۱۰۰۰ کیلومتری حرم تا حرم

 24. قیمت خودرو در بازار چند؟ +جدول

 25. سکه ۳ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان شد + قیمت طلا و ارز امروز

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 3. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 4. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 5. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 6. چرا نرخ دلار پایین آمد اما اجناس ارزان نشد؟

 7. محدودیت تراکنش بانکی برای هر کدملی آغاز شد/ سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در ۲۴ ساعت

 8. جهانگیری: مردم نباید برای کالاهای شب عید دغدغه داشته باشند

 9. تسهیلات ساخت مسکن ۱۱۰ میلیون تومان شد

 10. برنامه دولت برای افزایش یارانه نقدی نیازمندان در سال ۹۸

 11. کاهش قیمت فرآورده‌های لبنی از امروز

 12. فراز و و فرود یارانه نقدی از ۸۹ تا ۹۷ + جدول

 13. توصیه کدخدایی به دولت درباره بودجه

 14. مصوبه مهم شورایعالی اقتصادی ابلاغ شد/ورود بدون محدودیت ارزبه کشور

 15. علوی: تنها 5 درصد از شرکت‌ها در کشور حسابرسی می‌شوند!   

 16. قیمت برخی خودروهای تولید داخل + جدول

 17. کاهش قیمت سکه و ارز+ جدول

 18. کلاهبرداری ۷.۵ میلیاردی به بهانه خرید خودرو

 19. استفاده از بازنشسته ها در مشاغل خاص به اندازه یک سوم ساعت کاری

 20. برگزاری دومین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند» با حمایت همراه اول

 21. ورود جدی همراه اول به سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان

 22. بانک‌ها ارز مسافرتی را چند می‌فروشند؟

 23. پوشش نسل ۴ اینترنت همراه اول در مسیر ریلی ۱۰۰۰ کیلومتری حرم تا حرم

 24. قیمت خودرو در بازار چند؟ +جدول

 25. سکه ۳ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان شد + قیمت طلا و ارز امروز

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 3. تلاش گسترده خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو در بازار رها شده/ قیمت خودرو گران خواهد شد؟ نظر دولت چیست؟

 4. هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید

 5. روحانی با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد

 6. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 7. چند نکته در مورد بازار خودرو

 8. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 9. پورابراهیمی: قیمت کالاها در ماه‌های آینده کاهش می‌یابد

 10. وزیر صنعت: رئیس‌جمهور با افزایش قیمت خودرو مخالف نیست

 11. شرکت هفت تپه با یک دهم قیمت واقعی‌اش فروخته شد/ روایتی از درخواست‌های خلاف قانون نمایندگان مجلس

 12. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 13. آقای مسئول؛ کارمندان به بسته حمایتی محتاج ترند یا کارگران؟

 14. قیمت یک پرس سیب زمینی در فرودگاه مهرآباد

 15. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 16. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 17. مدعیان اقتصاد آزاد از چه چیز دفاع می‌کنند؟/ نرخ‌های بالای ارز، مالیات نامرئی و فقیرتر شدن قشر متوسط و ضعیف جامعه

 18. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 19. پورابراهیمی: رقم پیشنهادی مجلس برای افزایش حقوق بیش از ۲۰ درصد است

 20. توضیحات معاون ایران خودرو درباره فروش تحویل فوری ۴ محصول

 21. جهانگیری: باید روزنه‌های فساد که موجب پولشویی می‌شود را بست

 22. خطیبی: اوپک تصمیم اقتصادی گرفت؛ فشار‌ آمریکا جواب نداد/ نباید نگران سقوط قیمت طلای سیاه باشیم/ پیش‌بینی نفت ۷۰ دلاری/ قیمت و میزان فروش نفت در بودجه محقق می‌شود؟

 23. نوبخت: بودجه ۹۸ را فردا به مجلس ارسال می‌کنیم

 24. آخرین قیمت سکه، طلا و نرخ ارز در بازار

 25. بودجه ۹۸؛ اقتصاد ایران و بایسته‌های آن از افزایش حقوق تا حذف یارانه اغنیا

آخرین عناوین