ضرورت کار عملی دستگاه قضا در برخورد با مفاسد ارزی

سید محمدمهدی غمامی،   3970420031 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
ضرورت کار عملی دستگاه قضا در برخورد با مفاسد ارزی

برخی رسانه‌ها از ارسال نامه رهبر انقلاب به رییس جمهوری خبر داده‌اند. براساس این گزارش، رهبر معظم انقلاب در این نامه که خطاب به رییس جمهوری نوشته شده است ضمن ابراز نگرانی از اخبار منتشر شده در خصوص واگذاری ارز و سکه در ماه‌های اخیر و ابهاماتی که در افکار عمومی ایجاد کرده است، دستور فرمودند: «ضمن رسیدگی به موضوع گزارش دقیقی تهیه و به محضر ایشان ارسال شود.» ب

دون تردید مساله اقتصاد به‌ویژه ارز، سکه و واردات به تمامی، از اموری است که تدبیر آن بر عهده دولت به‌ویژه بدنه اقتصادی دولت شامل بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و امور دارایی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت صنعت، معدن و تجارت است. نظر به اینکه نابسامانی ایجاد شده ناشی از عدم تبعیت از قانون یا سوءاستفاده از اختیارات قانونی است و با توجه به اینکه قوه قضاییه وفق بند «3» اصل (156) «نظارت بر حسن اجرای قوانین» و مطابق اصل (174) قانون اساسی نظارت بر «حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه‌های اداری» را بر عهده دارد، انتظار می‌رود تا نظام قضایی به عنوان دستگاه عدالت به فوریت ورود کرده و نشان دهد که هرکس حقوق عامه را تضییع ‌گرداند، قوه‌قضاییه به عنوان مدافع این حقوق به‌نحو عملی و موثر اقدام خواهد کرد.

به‌ویژه اینکه این نامه پس از دیدار اخیر مقام معظم رهبری با رییس و مسوولان نظام قضایی در ششم تیرماه امسال برگزار شد و ایشان به‌صراحت بیان داشتند: «رعایت قانون، اساس زندگی جمعی است که یکی از وظایف دستگاه قضائی مبارزه با قانون‌شکنی و متوقّف کردن قانون‌شکنان است.» 

این دیدار البته همزمان با بحران جدی در بازار بود. بازاری که ناشی از مساله مفاسد اقتصادی گسترده مالی و تخلفات ارزی برخی کنشگران، دچار التهاب شده و نمی‌تواند کارکردهای خود را از جمله ارائه خدمات مستمر و تنظیم‌شده به مردم و مصرف‌کنندگان ارائه دهد، چه رسد به اینکه بخواهد در سال حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی، به تولید و عرضه کالا و خدمات ایرانی بپردازد. بازار عمدتاً با مشکل فساد به‌ویژه رانت‌های اختصاصی برخی اشخاص مرتبط با بعضی مسوولان سیاسی - اداری و همچنین عدم نظارت موثر روبه‌رو بوده در حالی که به عنوان یک ارزش تثبیت شده هنجاری در جمهوری اسلامی ایران، لاجرم و الزاماً باید با هرگونه فساد برخورد شود.

فساد نیز شامل «هرگونه فعل یا ترک فعلی است که توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی به صورت فردی، جمعی یا سازمانی که عمداً و با هدف کسب هرگونه منفعت یا امتیاز مستقیم یا غیرمستقیم برای خود یا دیگری، با نقض قوانین و مقررات کشوری انجام پذیرد یا ضرر و زیانی را به اموال، منافع، منابع یا سلامت و امنیت عمومی و یا جمعی از مردم وارد نماید نظیر رشاء ، ارتشاء ، اختلاس، تبانی، سوءاستفاده از مقام یا موقعیت اداری، سیاسی، امکانات یا اطلاعات، دریافت و پرداخت‌های غیرقانونی از منابع عمومی و انحراف از این منابع به سمت تخصیص‌های غیرقانونی، جعل، تخریب یا اختفاء اسناد و سوابق اداری و مالی» بوده و قوه‌قضاییه و نهادهای نظارتی و اطلاعاتی بیش از همه در این خصوص قانوناً وظیفه غیرقابل تسامح دارند.

مجموعه اخبار مفاسد مختل‌کننده، نیاز مبرم به رسیدگی و اقدام موثر دارد و در این راستا بیش از همه این وظیفه بر عهده قوه‌قضاییه و نهاد دادستانی است. برای مثال بعد از افزایش لجام گسیخته قیمت ارز، لازم بود تا بانک مرکزی با نظارت جدی این حوزه را با هر ترتیبی مدیریت کند چرا که وفق صراحت بند «ج» ماده (۱۱) قانون پولی بانکی (مصوب ۱۳۵۱) این بانک به عنوان تنظیم‌کننده نظام پولی و اعتباری کشور موظف به «تنظیم مقررات مربوط به معاملات ارزی و تعهد یا تضمین پرداخت‌های ارزی با تصویب شورای پول و اعتبار و همچنین نظارت بر معاملات ارزی » است. در حالی که پس از افزایش قیمت ارز و به تبع آن افزایش قیمت بسیاری از کالاها، شاهد افشای سوءاستفاده گسترده از منابع ارزی نظارت نشده هستیم.

برای مثال شرکت‌های خودرویی با ارز دولتی «چای» وارد کردند. مشاهده لیست منتشره از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد که تعدادی از شرکت‌های خودرویی با تعرفه دولتی ارز 4200 تومانی، برای واردات چای و چای‌ساز و قهوه‌ساز گرفته‌اند. همین اخبار در خصوص اخذ رانت‌آمیز ارز برای واردات موبایل که وزیر ارتباطات آن‌را تایید کرد وجود دارد. در واقع از سرنوشت 21 میلیون و 503 هزار و 227 یورو ارز دولتی برای واردات موبایل خبری در دست نیست.

به این‌صورت که بررسی لیست شرکت‌های واردکننده گوشی نشان می‌دهد از مجموعه ۴۰ شرکتی که ارز دولتی برای ثبت سفارش گوشی تلفن همراه دریافت کرده‌اند، ۱۰ شرکت هیچ وارداتی نداشته‌اند؛ اغلب شرکت‌ها نیز کمتر از ارزی که گرفته‌اند، واردات انجام داده‌اند و در مجموع همه کالاهای الکترونیک خود را به قیمت دوبرابر وارد بازار کرده‌اند.

بحران بازار سکه نیز به کژکارکرد بانک مرکزی مربوط است چرا که طبق بند «د» ماده (11) همین قانون «نظارت بر معاملات طلا و تنظیم مقررات مربوط به این معاملات با تصویب هیات وزیران» بر عهده بانک مرکزی بوده و رانت خرید هزاران قطعه سکه توسط برخی افراد دارای رانت یا تعیین کردن قیمت و میزان عرضه سکه توسط افرادی که به‌تازگی تحت عنوان سلطان سکه نامیده می‌شوند ناشی از فقدان نظارت موثر مجموعه نهادهای تنظیم‌گر و ناظر اداری و قضایی است.

فارغ از مساله معمولاً مغفول پیشگیری، مجموع این مفاسد، نیازمند حضور مقتدرانه و ورود موثر قوه‌قضاییه با پیشاهنگی دادستان و البته سازمان بازرسی کل کشور برای ایجاد احساس امنیت اقتصادی و عدالت بدون تسامح است.

مقام معظم رهبری در این خصوص و در جمع کارگزاران نظام قضایی تصریح داشتند که « جلب اعتماد افکار عمومی، یکی از اساسی‌ترین کارهاست برای قوّه قضائیه؛ البتّه برای همه دستگاه‌ها همین‌جور است، منتها قوّه قضائیه چون با دعوا سروکار دارد و وارد میدان دعوا و معارضه با متجاوز و متعدّی از قانون می‌شود، بیشتر از اغلب دستگاه‌های دیگر به اعتمادسازی احتیاج دارد؛ هم خود قوّه قضائیه، هم دستگاه‌هایی که ضابط قوّه قضاییه‌اند؛ آنها هم همین‌جور. مثلاً فرض کنید نیروی انتظامی که ضابط قوّه قضاییه است، نیاز دارد به اینکه مردم به او اعتماد کنند تا [اگر] یک جا لازم است یک اِعمال قدرتی بکند، یک خشونتی به خرج بدهد، مردم آن‌قدر به او اعتماد داشته باشند که بگویند آهان! این جایش بود، لازم بود، باید این کار انجام می‌گرفت. خب، حالا چه کار کنیم برای اینکه این اعتماد به دست بیاید؟ به نظر می‌رسد دو کارِ اساسی باید انجام بگیرد. یک کار، کار عملی است؛ یک کار، کار تبلیغاتی است... »

در اینجا کار عملی این است که دادستان با دستور توقیف موقت کلیه اموال مشکوک، با همکاری سازمان بازرسی و تعزیرات حکومتی نسبت به رسیدگی فوری به هر گونه فساد، نفوذ و تحصیل نامشروع و غیرقانونی اموال در دادگاه‌های صالح اقدام و منابع حاصل را جهت بازگشت نسبی رضایت عمومی به بازار مصرف اعاده کنند .

ضمن آنکه برخورد قضایی موثر و البته قانونی با کارگزاران متخلف و سوءاستفاده کنندگان از اختیارات قانونی، شامل حکم به اخراج و انفصال دائم و حسب مورد زندان می‌تواند نمایانگر ورود عملی قوه قضاییه با نقش پررنگ دادستان باشد. چنانکه احیای حقوق عامه بر عهده دادستان است و رهبری هم به‌صراحت پیگیری این تعهد را مجدداً در دیدار اخیر از قوه قضاییه مطالبه کردند تا سرجمع این اقدامات این ذهنیت عمومی را فراهم کند که «بدانند که به کجا باید مراجعه کنند و خاطرشان جمع باشد که وقتی مراجعه کردند، این حق عمومی برآورده خواهد شد، احقاق خواهد شد.»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۸۰۴۰۰۸:۲۹:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۲۰
یک شرکت داخلی که محافظ برق یخچال تولید میکنه قیمت فروش به مغازه دار رو از 19 هزارتومان به 44 هزار تومان رسونده !!!!!!!!!!!!! واقعا سئوال ایجاست مگه اینا تولید داخل نیست !!! مگه یک محافظ برق چقدر ارز بری داره ؟؟؟؟ چرا سازمان حمایت از مصرف کننده و دستگاه های نظارتی بر قیمت کارخانه ها نظارت نمیکنند .
ناشناس۴۲۸۰۴۶۰۸:۳۴:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۰
خندم گرفت این همه اطلاعات اقای غمامی دارد ولی دولت و قوه قضاییه و بانک مرکزی ندارن مگر میشه
ملک منصور میر احمدی۴۲۸۰۵۴۰۸:۳۹:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۲۰
مجلس باید مجازات های بسیار سخت تصویب و قوع قضایه هم با سرعت عنل اعمال قانون کند نه اینکه فساد بانکی بعد از 5 سال هنوز رسیدگی نشده و خلافکاران پست های بالاتر گرفتند و بازنشستع شدند(مسولان مدیریت بانک ت اصفهان)
خسرو سلجوقي۴۲۸۰۵۶۰۸:۴۲:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۲۰
کدام مفسده ارزی این تجربه شکست خورده و رانتی را چهار بار پس از انقلاب در این کشور آزموده ایم چرا باید ارز دولتی داشته باشیم و هر بار ارز به سه برابر قیمت برسد و یک عده رانت بخورند و یک عده شعار بدهند و شکاف طبقاتی روز به روز بیشتر شود کسانی که ارز دولتی باب کرده اند باید محاکمه شوند!!
ناشناس۴۲۸۰۶۵۰۸:۵۱:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۲۰
اگر فساد در سیستم مدیریت دولتی در هر سه قوا نباشد مگر می شود در کشوری که پر از انسان تحصیل کرده و متخصص است . رکود وتورم و بی ارزشی پول اتفاق بیافتد. این مدیران فاسد مردم عادی را نیز وادار به همدستی و همدمی خود برای از بین بردن اقتصاد کشور می کنند. مگر کسی که 2 تن سکه می خرد یا مردم عادی که از ترس کاهش ارزش پول ملی کار و زندگی را راه می کنند و ساعت ها برای خرید ارز صف می کشند و اندوخته های خود را برای خرید مسکن وزمین راکت می گذارند به اقتصاد کشور ضربه نمی زنند؟ چرا باید مدیریت کشور ان چنان فاسد باشد که بجای حمایت از مردم فدا کار وجان فشان در جهت منافع وطن فروشان و خود پرستان سیاست گذاری کند و هر چند وقت ارزش پول ملی را کاهش دهد؟ دولت می تواند هم اکنون دلار را سی هزار ریال قیمت گذاری کند و اعلام نماید 1-تا اطلاع ثانوی و داشتن ارز کافی از واردات هر گونه کالای لوکس جلوگیری می کند. 2-همه موسساتی که بودجه دولتی در یافت می کنند باید مقادیر ارزی خود را به دولت اعلام نمایند. مدیر سازمان های متخلف مجازات شوند.3- پایه حقوق و اندوخته های مردم در بانک ها با دلار سی هزار ریال است. اگر ارزش دلار کم یا زیاد شد به همان نسبت حقوق و اندوخته ها محاسبه می شود.4- برای حمایت از مردم باید تمام اجناس وارده در کشور نیز با ارزش سی هزار ریال محاسبه و فروخته شود. 5- موجودی انبار ها باید به ادارات دولتی مرتبط اعلام شود. در غیر این صورت قاچاق تلقی و بنفع دولت مصادره شود. 6- کالا های وارده با کارت بازرگانی یک بار مصرف باید مصادره و صاحبان ان ها مصادره اموال شوندو00000
شاهرخ۴۲۸۱۱۸۰۹:۳۳:۳۶ ۱۳۹۷/۴/۲۰
بالا رفتن 100% قیمت تمام اقلام نشون میده کشور 100% وابسته هست به خارج از کشور ویا 100%اقلام هیچ گونه نظارتی از تولید تا مصرف ندارن در یک کلام100% دولت تعطیله..... حالا سوال اینجاست وقتی دولت هیچ نظارتی بر اقلام و صادرات واردات نداره اصلا واسه چی دولت میخواهیم؟؟؟؟؟
ناشناس۴۲۸۱۲۷۰۹:۴۳:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۲۰
مفاسد ارزی و بقیه مفاسد ولی بی فایده است چون همه به جایی وابسته اند و زور کسی به اینها نمیرسه در اخر یکی بنده خدا را پیدا میکنند و همه مشکلات را گردنش میگذارند مثل جمشید بسم الله و 2 تن سکه طلا
ناشناس۴۲۸۱۳۹۰۹:۵۵:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۲۰
جناب آقای دکتر توکلی عزیز مدیر محترم موسسه دیدبان شفافیت و عدالت و سایت وزین الف از شما خواهشمندیم مطابق قول داده شده به مردم و سپرده گزاران،گزارشی کامل از عملکرد موسسات مالی متخلف که صدمات جبران ناپذیری را به بدنه اقتصادی کشور وارد آورده اند به محضر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)تقدیم نمایید تا انشا... شاهد فرار این مجرمین اقتصادی از دست قانون و عدالت نباشیم. با تشکر
sahatabar۴۲۸۱۴۵۰۹:۵۵:۴۴ ۱۳۹۷/۴/۲۰
قوه قضائیه باید حواسش جمع باشد که مصداق این ضرب المثل معروف فارسی نشود که "هر چه بگندد نمکش می زنند وای از آن روز که بگندد نمک" منتظر برخوردهای شدید قانونی قوه قضائیه هستیم. مصلحت نظام بر همه مصلحت ها ارجحیت دارد و به قول آن پیر سفر کرده و معمار کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی(ره)، کوخ نشینان ولی نعمت انقلاب و نظام هستند.
ناشناس۴۲۸۲۵۸۱۱:۲۶:۰۶ ۱۳۹۷/۴/۲۰
واقعاکسی هست برای مردم کاری کنه تا انقلاب از دست نره تا حالا که خبری نشده شعار که خوب میدن عمل نیست

پربحث‌های امروز

 1. تاثیر آب گشنیز در کنترل قندخون

 2. آخرین تلاش نتانیاهو برای جلوگیری از فروپاشی کابینه اسرائیل

 3. محمدبن سلمان و آینده جنگ در الحدیده/ ولیعهد نمی تواند واقعیت میدانی در یمن را بپذیرد

 4. ترامپ: در دو روز آینده مشخص می‌شود چه کسی خاشقچی را کشته است

 5. سلبریتی‌ها کاسبان قبل و بعد تحریم‌ها هستند/ حمایت از حسن روحانی همراه با لبیک به ترامپ!

 6. چهار ایراد مهم شورای نگهبان به کنوانسیون CFT

 7. آغاز جلسه غیر علنی مجلس برای بررسی مسائل اقتصادی

 8. تکذیب نامه حمایت فرماندهان و پیشکسوتان قرارگاه خاتم الانبیا(ص) از حناچی

 9. نظر شما در مورد این فیلم چیست؟

 10. آیا می‌توان با وجود میگرن ورزش کرد؟

 11. ستاره عراق جام ملت‌ها را از دست داد

 12. رونالدو چطور خارج از فوتبال پول پارو می‌کند؟

 13. سرانه مصرف آب در ایران ۲ برابر آلمان / مدیریت مصرف در کشورهای پر آب

 14. رونق تولید و بازار مسکن با اجرای مالیات بر عایدی سرمایه

 15. سوال از وزیر بهداشت درباره قبضه کردن بازار تجهیزات چشم توسط یک شرکت خارجی

 16. عروس و دامادهای این دفتر از هم طلاق نمی‌گیرند

 17. جزئیات امتیازات ایران و کشورهای آسیایی برای لیگ قهرمانان

 18. هراس‌افکنی جدید

 19. «سلطان»ها، منقرض نمی شوند! 

 20. زمین را از بالا ببینید  

 21. ماجرای زمین‌های ده ونک؛ از روایت تا واقعیت مالکیت زمین‌های اطراف دانشگاه الزهرا

 22. صدراعظم پیشین آلمان: آمریکا با ما مانند یک کشور اشغالی برخورد می‌کند

 23. قاسم‌پور: کی‌روش در ایران خدایی می‌کند/ کجا برود بهتر از اینجا؟

 24. پیام ورود طیب‌نیا به شورای پول و اعتبار چیست؟

 25. اینفوگرافی/ بانک‌ها امسال چقدر وام داده‌اند؟

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 2. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 3. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

 4. بازار خودرو و فرصتی بی‌نظیر برای وزارت صنعت/ قیمت بازاری خودرو سقوط خواهد کرد؟

 5. اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

 6. ولی‌الله سیف: شوک ارزی پیش‌بینی شد ولی تدبیر نشد/ در طول مسوولیتم چندین بار استعفا و تقاضای کناره‌گیری کردم

 7. جزئیات فیلم‌های سیاه تجاوز به کودکان شوشتری

 8. فرار لیبرال‌ها

 9. اهمیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها چقدر است؟

 10. ۳ مدیر ارشد «بانک رفاه» ۱ میلیارد تومان حقوق و مزایا ناخالص گرفتند! + سند

 11. کفتر بازی علی انصاریان در میلان  

 12. قیمت خرید ارز در بانک‎ها؛ دلار ۱۱ هزار و ۵۱ تومان

 13. بازگشت پیروزمندانه خبرنگار سی‌ان‌ان به کاخ سفید + تصاویر

 14. تشریف داشتید آقای مشاور!

 15. آقای ظریف! از کدام جوسازی سخن می‌گویید؟

 16. سازمان سیا: بن سلمان دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است

 17. دستمزد نجومی مهناز افشار برای «اولیورتوئیست»

 18. ضرب‌ و شتم یک پزشک در مشهد  

 19. قیمت خودروهای وارداتی در بازار  

 20. روغن نباتی ارزان شد

 21. چرا مخدر «گل» گران شد؟

 22. شهادت یک نیروی جهادی حین انجام ماموریت + عکس

 23. چرا بیرانوند شانس زیادی برای کسب عنوان مرد سال آسیا دارد؟

 24. زمان واریز یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی آبان ماه

 25. فرماندار سرپل‌ذهاب: سلبریتی‌ها تمایلی برای بازسازی مناطق زلزله‌زده ندارند

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 6. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 7. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 8. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 9. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 10. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 11. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 12. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 13. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 14. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 15. فاتحه تهران را بخوانیم

 16. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 17. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 18. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 19. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 20. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 21. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 22. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 23. در پاسخ به حرفهایِ تکراریِ حسن عبّاسی

 24. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 25. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

پربحث‌های اخیر

 1. سرانه مصرف آب در ایران ۲ برابر آلمان / مدیریت مصرف در کشورهای پر آب

 2. رونق تولید و بازار مسکن با اجرای مالیات بر عایدی سرمایه

 3. هراس‌افکنی جدید

 4. «سلطان»ها، منقرض نمی شوند! 

 5. پیام ورود طیب‌نیا به شورای پول و اعتبار چیست؟

 6. بازار مسکن چه زمانی به ثبات می‌رسد؟

 7. جلسه بررسی افزایش دستمزد کارگران، فردا دوشنبه در کمیته مزد

 8. زمزمه قاچاق گندم به خارج کشور/ پیشنهاد افزایش ۳۵درصدی قیمت خرید گندم

 9. آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز۲۰۰هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

 10. پای مجلس به بررسی قاچاق لوازم بهداشتی و آرایشی باز شد

 11. آخرین اخبار از خرید هواپیمای سوخو ۱۰۰ روسی از سوی ایران

 12. دیدار لاریجانی با روسای بانک ها/ بررسی مشکلات پیش روی نظام بانکی

 13. پالایشگاه ۱۸۰۰ میلیارد تومانی را ۱۸۰ میلیارد تومان قسطی فروختند

 14. علت رشد قیمت امروز طلا چه بود؟

 15. بازار میوه از کنترل خارج شد؛ قیمت‌ها اوج گرفت

 16. خسروتاج از سازمان توسعه تجارت رفت

 17. اعضای جدید هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران منصوب شدند

 18. تیم اقتصادی با اقدامات خود دولت را به انحراف برد/ نیلی در تشدید مشکلات اقتصادی نقش داشت و امروز به بن‌بست رسیده‌ است

 19. ضرر ۵۰۰۰ میلیارد تومانی ایران‌خودرو و سایپا طی شش ماه

 20. سخنگوی کمیسیون اصل 90: برخی نمی خواهند ایران خودرو و سایپا خصوصی شود

 21. قیمت پرفروش‌ترین تبلت‌های بازار  

 22. افزایش قیمت سکه و دلار در بازار؛ سکه ۴ میلیون و ۶۰ هزار تومان شد + جدول

 23. پاسخ بانک رفاه به درج یک خبر در سایت الف

 24. کشف خط لوله ۵۰۰۰ متری انتقال سوخت قاچاق در قشم

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 2. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 3. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

 4. بازار خودرو و فرصتی بی‌نظیر برای وزارت صنعت/ قیمت بازاری خودرو سقوط خواهد کرد؟

 5. اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

 6. ولی‌الله سیف: شوک ارزی پیش‌بینی شد ولی تدبیر نشد/ در طول مسوولیتم چندین بار استعفا و تقاضای کناره‌گیری کردم

 7. فرار لیبرال‌ها

 8. ۳ مدیر ارشد «بانک رفاه» ۱ میلیارد تومان حقوق و مزایا ناخالص گرفتند! + سند

 9. قیمت خرید ارز در بانک‎ها؛ دلار ۱۱ هزار و ۵۱ تومان

 10. قیمت خودروهای وارداتی در بازار  

 11. روغن نباتی ارزان شد

 12. زمان واریز یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی آبان ماه

 13. حقوق کارگر کفاف چند روز را می‎دهد؟

 14. دیدار لاریجانی با روسای بانک ها/ بررسی مشکلات پیش روی نظام بانکی

 15. پالایشگاه ۱۸۰۰ میلیارد تومانی را ۱۸۰ میلیارد تومان قسطی فروختند

 16. علت رشد قیمت امروز طلا چه بود؟

 17. بازار میوه از کنترل خارج شد؛ قیمت‌ها اوج گرفت

 18. خسروتاج از سازمان توسعه تجارت رفت

 19. اعضای جدید هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران منصوب شدند

 20. تیم اقتصادی با اقدامات خود دولت را به انحراف برد/ نیلی در تشدید مشکلات اقتصادی نقش داشت و امروز به بن‌بست رسیده‌ است

 21. ضرر ۵۰۰۰ میلیارد تومانی ایران‌خودرو و سایپا طی شش ماه

 22. سخنگوی کمیسیون اصل 90: برخی نمی خواهند ایران خودرو و سایپا خصوصی شود

 23. قیمت پرفروش‌ترین تبلت‌های بازار  

 24. افزایش قیمت سکه و دلار در بازار؛ سکه ۴ میلیون و ۶۰ هزار تومان شد + جدول

 25. پاسخ بانک رفاه به درج یک خبر در سایت الف

پربحث‌های هفته

 1. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 2. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 3. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 4. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 5. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 6. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

 7. بخشنامه عجیب سایپا به مشتریان!

 8. پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران در سال ۹۸

 9. ۱۰۰ نفر با مدرک غیرمرتبط در شستا/ از تعارض منافع تا ژن‌های خوب در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار را بشناسیم

 10. بازار خودرو و فرصتی بی‌نظیر برای وزارت صنعت/ قیمت بازاری خودرو سقوط خواهد کرد؟

 11. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 12. بازگشت تحریم‌ها و افراد خوش باور به غرب/ چرا از اشتباهات گذشته درس نمی‌گیریم؟

 13. اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

 14. نعمتی: واقعیت این است که تحریم‌ها اثر چندانی نخواهد داشت

 15. سقوط قیمت دلار به مرز ۱۲ هزار تومان

 16. ولی‌الله سیف: شوک ارزی پیش‌بینی شد ولی تدبیر نشد/ در طول مسوولیتم چندین بار استعفا و تقاضای کناره‌گیری کردم

 17. تصاویر منتشر شده از لحظاتی قبل از اعدام سلطان سکه  

 18. جزئیات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد تا ۳۰۰ هزار تومان/ گوشت و مرغ و برنج در سبد

 19. روسیه: فروش سوخو به ایران منوط به صدور مجوز آمریکاست/ چین گزینه قطعی برای خرید هواپیما نیست

 20. ساندرو‌های مخفی در انبار به امید گرانی!

 21. فرار لیبرال‌ها

 22. سوئیفت بانک ملی امروز قطع می‌شود + سند

 23. چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم

 24. ۳ مدیر ارشد «بانک رفاه» ۱ میلیارد تومان حقوق و مزایا ناخالص گرفتند! + سند

 25. بانک مرکزی: سوئیفت نقشی در نگهداری حساب‌ها و تسویه ارزی ندارد /خللی در مبادلات ارزی ایجاد نمی شود

آخرین عناوین