سپینو-مگنت

در میزگرد «بررسی مبارزه با فساد در کشور» توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

گروه اقتصادی الف،   3970419135 ۴۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

نماینده سابق مجلس با بیان اینکه حقوق برخی مدیران معقول نیست، گفت: در شرایطی که مردم گرفتار هستند، برخی از حقوق‌ها غیرقانونی پرداخت می‌شود.

به گزارش الف، احمد توکلی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و محمود صادقی نماینده فعلی مردم تهران در مجلس پیش از ظهر امروز در میزگردی با موضوع «بررسی فساد در کشور» که در خبرگزاری ایرنا برگزار شد، به ارائه توضیحاتی درباره فساد سازمان‌یافته و موضوعاتی از این قبیل پرداختند.

احمد توکلی در ابتدای سخنان خود در این میزگرد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا فساد سازمان‌یافته در کشور وجود دارد یا نه؟ توضیح داد: فساد سازمان‌یافته تعریف‌های متفاوتی دارد، یک تعریف این است که تمام سیستم کشور مشکل‌ شده باشد، در تعریف دیگری درباره فساد سازمان‌یافته گفته می‌شود اگر بین 15 درصد تا 35 درصد از مراجعین به واحدهای حکومتی با رشوه کارهایشان را پیش ببرند، این فساد، سیستماتیک است، از نظر برخی از کشورها این رقم درصد بسیار بالایی است.

وی افزود: وقتی نخبگان و دولت در سیطره فاسدان قرار می‌گیرند این حالت فساد سیستمی نام دارد، یک تعریف دیگر هم بنده خودم دارم و آن این است که وقتی دستگاه‌های مسئول مبارزه با فساد ناظر یا تهیه‌کننده به درجاتی از فساد آلوده شوند، دیگر سیستم از خودش دفاع نمی‌کند، همین گرفتاری کم هم باشد، این سیستم به اندازه کافی به درستی از خودش دفاع نمی‌کند و بنده به این حد از فساد، فساد سیستماتیک می‌گویم به همین دلیل می‌گویم اگر با این فساد مبارزه نشود روز به روز آلوده‌تر می‌شویم.

توکلی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: فساد سازمان‌یافته، شبکه‌ای است که هوای یکدیگر را دارند و اگر از مجلس بپرسید چرا میزان حقوق و مزایای مدیران را طبق قانون برنامه ششم در سامانه بارگذاری نمی‌کنند، می‌گویند دولت هم این کار را انجام نمی‌دهد و اگر از دولت هم بپرسید چرا بارگذاری نمی‌کنند، می‌گویند قوه قضاییه هم این کار را انجام نمی‌دهد.

نماینده سابق مجلس تصریح کرد: حقوق‌ها معقول نیست، در شرایطی که مردم گرفتار مشکلات اقتصادی هستند، دیگر مسئولان نمی‌توانند حقوق و مزایای مدیران را بارگذاری کنند، برخی از حقوق مدیران نیز غیرقانونی پرداخت می‌شود به همین دلیل سخت‌شان است میزان حقوق را اعلام کنند.

وی با بیان اینکه به لطف خدا فعلاً در سطوح بالای مدیریتی کشور گرفتار فساد نشدیم، گفت: ممکن است افراد پاکی در مجلس کم و زیاد شوند اما متاسفانه امروز اهمیت فراجناحی نیز در مجلس کم شده است به عنوان مثال نماینده‌ای فردی را می‌خواهد پیش وزیری ببرد و حق‌القدم می‌گیرد یا برخی از نمایندگان نفوذ را پیش‌فروش می‌کنند به عنوان مثال فردی از آنها در انتخابات حمایت می‌کند و سپس آن نماینده در مجلس، دِین خود را به آنان ادا می‌کند.

نماینده سابق مجلس در ادامه سخنانش با انتقاد از عملکرد ارسلان فتحی‌پور رئیس کمیسیون اقتصادی در مجالس هشتم و نهم گفت: رئیس نابکار کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم و نهم بی‌صلاحیت ولی خوشرو و کار همه راه بیانداز بود اما گزارش‌های کمیسیون را تقدیم صحن مجلس نمی‌کرد یا ارائه گزارش‌ها را به تاخیر می‌انداخت یا کلاً گزارش نمی‌داد و برای ما مشکل ایجاد می‌کرد که خوشبختانه در انتخابات مجلس دهم رد صلاحیت شد.

توکلی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوالی درباره مواجهه جناحی با فساد و تسویه حساب جناحی در زمینه فساد، گفت: ما گرفتاری جناحی در کشور داریم، به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد با یکدیگر همکاری کنیم، اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: فساد به جایی رسیده که مفسدین به هم چسبیده‌اند و نمی‌گذارد ساختار کشور اصلاح شود، همان رئیس کمیسیون اقتصادی مجالس هشتم و نهم نمی‌گذاشت ما کارمان را انجام دهیم و در جاهایی هم موفق می‌شد اما بالاخره در جایی هم موفق نمی‌شد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۵ تیر ۱۳۹۷سوگند ماهاتیر محمد در مالزی با وعده مبارزه با فساد
۲۵ تیر ۱۳۹۷وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم
۲۵ تیر ۱۳۹۷۳ دستور مهم اقتصادی در یک ماه
۲۴ تیر ۱۳۹۷توکلی: دستور روحانی در برخورد با متخلفان به موقع است/ دولت برای خروج از مشکلات باید تدبیر کند
۲۴ تیر ۱۳۹۷رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور اعلام کرد: مشکلات اقتصادی نتیجه سومدیریت است نه تحریم
۲۳ تیر ۱۳۹۷رضایی: دولت پیش از وقوع بحران‌های اقتصادی، پیش‌بینی‌های لازم را داشته باشد
۲۳ تیر ۱۳۹۷هر دم از این باغ بری می‌رسد
۲۳ تیر ۱۳۹۷نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم
۲۳ تیر ۱۳۹۷روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد
۲۳ تیر ۱۳۹۷مشکل امروز کشور از زبان حاجی‌بابایی
۲۳ تیر ۱۳۹۷توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است
۲۲ تیر ۱۳۹۷جایزه نقدی برای خبرچین‌های پلیس در چین  

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

رضا۴۲۶۷۳۱۱۴:۳۱:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
مشکل فقط حقوقهای نجومی نیست بالا بودن تعرفه های پزشکی ودرآمد فوق نجومی پزشکان فشار بسیار زیادی را بر اقشار مختلف جامعه وارد میکند ضمن اینکه اختلاف طبقاتی را بشدت تشدید کرده است لذا مجلس محترم وهر کسی که بتواند در این رابطه کاری بکند مثل پلکانی کردن حقوق کارمندان این وضعیت را باید اصلاح کرد
ناشناس۴۲۶۹۴۵۱۶:۱۰:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۱۹
دست‌اندرکار تولید شیرآلات هستم و حدود 150 نفر مستقیم و غیرمستقیم در این کار مشغول بودند برای گسترش کار از دولت وام گرفتم به دلیل رکود در بازار نتوانستم اقساط بانک را بپردازم. در حال حاضر منزل خودم و منزل دخترم که در گرو بانک بود به اجرا گذاشته شده است. اما صاحب امتیاز روزنامه ق... همین مبلغ وام از دولت دریافت کرده و به رغم عقب افتادن اقساط با او برخورد نمی‌شود؟ این دوگانگی رفتار چه معیار و ملاکی دارد؟
ناشناس۴۲۶۹۵۰۱۶:۱۲:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۱۹
چرا به کسانی که به سفرهای تفریحی خارجی می‌روند و ارز مازاد خود را هم می‌فروشند تا با سود آن یک سفر مجانی دیگر برای خوشگذرانی داشته باشند ارز دولتی پرداخت می‌شود؟ یعنی از جیب ملت برای عده‌ای عیاش؟ آن وقت برای پرداخت یارانه مردم عزا می‌گیرند. عده‌ای هم برای تهیه داروی خارجی موردنیاز متحیرند و پیدا نمی‌کنند.
ناشناس۴۲۷۶۵۸۲۲:۲۸:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۱۹
عیاش ؟ چقدر راحت تهمت می زنی ؟
ناشناس۴۲۷۷۱۷۲۳:۲۵:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
این شامل مسافران حج و پیاده روی اربعین و زیارتهای عراق و سوریه هم میشود
محمدر ضا۴۳۰۹۴۵۰۹:۰۴:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۲۲
سوریه که دیگه کسی نمیره به پیاده روی کربلا هم که اصلا ارز نمیدن برای خانه خدا هم یک چهارم سفر به ترکیه و تایلند ارز میدن تحقیق کن و بعد نظر بده
ناشناس۴۲۷۷۲۴۲۳:۲۸:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
کلید دولت تدبیر مدیران و امید پزشکان،آرزوهای مردم را قفل کرد.
ناشناس۴۲۶۷۳۴۱۴:۳۳:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
آقای توکلی مطمئنیم شما از جانتان نمی ترسید، بخاطر مردم ایران و همه چیز را بگویید. ملاحظه کاری ایران را نابود کرده و خواهد کرد.
جلالی قمی۴۲۶۷۴۷۱۴:۳۶:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۱۹
ریاست محترم دیده بان شفافیت و عدالت رهبر معظم در خطبه های نماز عید فطر 2 سال قبل خواستار برخورد با نجومی بگیران شدند نه تنها به منویات رهبری وقعی نشده است به طور نمونه مدیر عامل نجومی یکی از همین بانک ها پس از رسوایی نجومی از ان بانک رفته و پس از چتدی ریاست هیت مدیره بانکی دیگر شده است لطفا از دستگاههای نظارتی درخواست رسیدگی بفرمایید
ناشناس۴۲۷۰۹۷۱۷:۰۵:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
چرا برخورد با املاک نجومی مورد توجه نبوده است. چرا به تخلفات دوره شهرداری احمدی نژاد و قالیباف رسیدگی نمی شود؟ چرا به مردم گفته نمی شود 800 میلیارد درآمد نفت در دوره احمدی نژاد چه شده است؟
ناشناس۴۲۶۷۵۵۱۴:۳۸:۰۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
مدیران بانکی چو بگرفتند پاداش ز زیان خویش بسی اتش زدند به دیده و دل سهامداران دلریش خویش
ناشناس۴۲۶۷۶۱۱۴:۴۰:۱۸ ۱۳۹۷/۴/۱۹
جناب توکلی من الان40 ساله ام یعنی کل زندگی من بعد انقلاب گذشته علیرغم درس خواندن و زحمت فراوان در این سن و سال نه کار درست و حسابی دارم نه خانه و سر پناه مناسب نه اندوخته و پس انداز و آینده ی روشن همیشه هم شرمنده ی خانواده ام هم به خاطر فقر و نداشتن شغل ثابت و مناسب هم به خاطر افراد بی سوادی که با داشتن پارتی و رانت زندگی های رویایی دارند و به خانواده ام فخر می فروشند اینکه فلان مدیر حقوق نجومی بگیرد یا نه یا فلان آقازاده که کلی از ثروت جامعه را بلعیده محاکمه بشه یا نه دردی از من دوا نمی کنه اونها بار خودشون و ده نسل بعد خودشون را در کشورهای اروپایی و پیشرفته بسته اند عمر من در حال تمام شدنه و جز بدبختی از زندگی ندیده ام الان نه امید به استخدام در جای مناسب دارم نه بیمه و بازنشستگی کار کردن در شرکتهای خصوصی با قرارداد موقت ظالمانه با حداقل حقوق و بی پشتوانه قسمت من بدبخت بوده فقط نگران آینده ی فرزندم هستم خیلی ها شبیه من هستند جناب توکلی فقط به داد فرزندان ما برسید
علی۴۲۷۵۶۴۲۱:۲۳:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
من هم دقیقا همسن و مشکلاتم باشما یکی هستش،خدا به دادمون برسه،خسته شدم دیگه.
ناشناس۴۲۸۱۳۲۰۹:۴۶:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۲۰
من ۳۳ سال برای دولت کار کرده ام در کار خود متخصص بوده ام بیشتر از ۲۰ سال است بازنشسته شده ام در اوایل حقوق من با احتساب دلار ۱۲۰۰ بود حالا با ااحتساب دلار ۳۰۰ دلار میگیرم. خدا را شکر خانه دارم ولی واقعا با این حقوق زندگی من در پیری فلج شده است. البته جوانان ما بدتر از من در فشار هستند. اما می بینم و میشنوم و می خوانم عده ای بی حساب و کتاب دزدی می کنند و به ریش ما می خندند. کسی هم دنبال دستگیری انها نیست.
آزاده۴۲۶۸۳۳۱۵:۰۹:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اوضاع اقتصاد بسیار بحرانی فساد و رانتخواری بحرانی تر
ناشناس۴۲۶۸۵۱۱۵:۱۷:۱۲ ۱۳۹۷/۴/۱۹
یکی از نهادهای حساس و مهم در برخورد با مفاسد اقتصادی ، دیوان محاسبات است که متاسفانه در برخورد با فساد موثر عمل نمی کند . برای مثال در پرونده ی حقوقهای نجومی که حساسیت جامعه را برانگیخت هیچ واکنش مناسبی از دیوان محاسبات دیده نشد . جدیدا هم که دستور کاهش فوق العاده سختی کار فرهنگیان را صادر کرده است .آنهم در شرایطی که قاطبه فرهنگیان در طول خدمت دچار انواع عارضه های جسمی و روحی می شوند .
ناشناس۴۲۶۸۷۳۱۵:۲۴:۱۹ ۱۳۹۷/۴/۱۹
جناب دکتر توکلی دیده بان شفافیت مشکل اهم نه حقوق نجومی مدیران که رانت و فساد اداری هست که کل جامعه رو درگیر کرده خودتون بهتر می دونید چون شما هم قسمتی از این سیستم هستید
ناشناس۴۲۶۹۳۲۱۶:۰۴:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۱۹
آقای توکلی حداقل شما خوب میدانید در این چهل سال منابع ملی ما با عملکرد بد . مسولان به بلای ملی تبدیل شد کشور در تمامی زمینه از اقتصاد تا فرهنگ ازمدرسه تا دانشگاه از دوست تا دشمن از خودی وناخودی از زمین تا هوا از کوه تا جنگل از رود تا دریا از کشاورزی تا صنعت از دشت تا کویر همه در حال نابودی است ویقنینا اختیار از دست در رفته است وروز به روز منتظر بدتر میشود
ناشناس۴۲۶۹۶۶۱۶:۲۳:۱۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
آقای توکلی لطفا سوال کنید رسیدگی به پرونده های برادران آقایان روحانی و جهانگیری چی شد؟ تا کی باید با وثیقه آزاد باشند؟
به افرید۴۲۶۹۷۶۱۶:۲۷:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۱۹
همیشه برام سوال بوده چطوری امریکا از میزان درآمد گدای سر کوچمون اطلاع داره و میتونه تحریمش کنه اون وقت مسئولین مملکتم حتی نمیدونن روئساشون چیکارا مبکنن؟؟
علی۴۲۶۹۸۶۱۶:۳۰:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۱۹
جناب توکلی حقوق نجومی و حقوق پزشکان و ... همه مصداق فساد است و میتواند هر روز شکل تازه ای به خودش بگیرد. کافیست حساب بانکی 20 سال گذشته افراد را برسی کنید و سوال نماید این پول از کجا آمده است . تو که کارمندی بیش با حقوق معلوم نبودی ؟؟؟؟!!!!
شاهرخ۴۲۶۹۸۷۱۶:۳۰:۵۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
دکتر جان نمیشه نمیشه نمیشه...... خدا به این مملکت رحم کرد که نفت و انرژی باد آورده هست
ناشناس۴۲۷۵۰۹۲۰:۳۶:۱۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اتفاقا تمام این بلایا از چاه نفت بیرون میاد به امید خدا روزی که نفت تموم بشه این مفاسد کمتر و کمتر میشن
رسول مشهدي۴۲۷۱۰۵۱۷:۱۱:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۱۹
آقای توکلی فساد اقتصادی گسترده و سیستماتیک دیگر رمقی برای مردم و اقتصاد کشور باقی نگذاشته و شورش گرسنگان عنقریب است که دامن تر و خشک را بگیرد و بسوزاند. دوستداران این نظام به هوش باشند که فرصت زیادی برای مبارزه با فساد باقی نمانده و هرچه سریعتر باید اقدام کنند در غیر اینصورت کشور دچار بحران و آشوبهای خیابانی شود که اینبار بسختی بتوان قضیه را جمع کرد.
محسن۴۲۷۱۱۵۱۷:۱۴:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۱۹
فساد اقتصادی مثل ویروس و باکتری به تن این جامعه افتاده و بیشترین ضربه را به اعتماد مردم به نظام زده و امید را از بین برده است اگر هدف ما حفظ نظام جمهوری اسلامی باشد اولویت اول مبارزه با مفاسد اقتصادی است ، اگر جامعه را عاری از فساد اقتصادی بکنیم آمریکا و اسرائیل برای ما خطری نخواهند بود یا بقول امام "هیچ غلطی نمی تواند بکند" تنها شاخص شناسایی نفوذیهای آمریکا و اسرائیل ، پرونده های اقتصادی است
ناشناس۴۲۷۲۸۱۱۸:۳۳:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۱۹
مساله اینه که اگر رانت نباشه ممکنه «غیرخودیها» قدرت بگیرن و یک عده این رو نمیخوان!
علی۴۲۷۴۲۲۱۹:۵۰:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
جان حاجی بیخیال شعار بشین،کار این مملکت از نسخه نوشتن گذشته و بشه هرچی نسخه نوشتین.باتمام احترامی که براتون قایلم بنظرم شماو همسنهای شما دکتر جان باید بازنشسته بشین امیدوارم که نظرم منعکس بشه نه سانسور.
ناشناس۴۲۷۶۰۲۲۱:۵۲:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
جناب توکلی لطفا اول از سایت خودتون شروع کنید که مدتی است که بجای رسیدگی به فسادی که از در و دیوار این کشور بالا میرود اما یکطرفه فقط دولت را میکوبد و کاری به مراکز دیگر ندارد.با یک بام و دو هوا نمیشود قربان!!!
ناشناس۴۲۷۹۶۲۰۷:۱۲:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۲۰
آقای دکتر توکلی عزیز، وقتی عده ای از سیاستمداران و حتی دارندگان اختیارات برای مبارزه عملی و نه لفظی با فساد، خود آلوده به فساد و رانت هستند، چگونه می توان مبارزه با فساد را مجزا از سیاست دانست و اعمال کرد؟
سید علی حجازی۴۲۸۰۰۶۰۸:۰۴:۴۲ ۱۳۹۷/۴/۲۰
وای اگر آتش زنیم با دست دنیاتوشه و ره توشه ناچیز فردامان وای از خونخواهی خون شهید آندم که می پرسند ز ما از گفته ها واز کرده های خویش من ز نفس خویش می ترسم ز خود خواهی ز دنیا از زن و فرزند و هر رنگی که می راند مرا از خویش دلم از مردمان مکر می گیرد بیاید نقش دیگر زد بباید طرح دیگر ریخت خمینی را بگویید راهیان راه تان خسته اندیا از روزگار خویش غمگینند نه بهر انقلاب یا آرمان ها شان ز دست مردمان مسخ سرمایه دلم آرام میخواهد و مردانی به قد هم به دور از حرص بدور از شوق تک چرخی خمینی را بگویید تا جان در بدن داریم ما هستیم و رهبرهست دعامان کن در این آوردگاه سخت در این بیدادگاه هجمه ی زور و زر و تزویر
سید علی حجازی۴۲۹۳۱۹۰۸:۳۲:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۲۱
تصحیح شعر بالا -- وای اگر, آتش زنیم با دست دنیا توشه و ره توشه ی ناچیز فردامان وای از , خونخواهی خون شهید آندم که می پرسند ز ما از گفته ها و کرده های خویش من ز نفس خویش می ترسم ز خود خواهی ز دنیا از زن و فرزند و هر رنگی که می راند مرا از خویش دلم از مردمان مکر می گیرد بباید نقش دیگر زد بباید طرح دیگر ریخت خمینی را بگویید راهیان راه تان دلتنگ دلتنگ اند و بهر انقلاب یا آرمان ها شان بجد غمگین غمگین اند امان از مردمان مسخ سرمایه و از گژ راهه های خود فراموشی دلم آرام میخواهد و مردانی به قد هم به دور از حرص بدور از شوق تک چرخی خمینی را بگویید تا جان در بدن داریم ما هستیم و رهبرهست دعامان کن در این آوردگاه سخت در این بیدادگاه هجمه ی زور و زر و تزویر
ناشناس۴۲۸۱۲۸۰۹:۴۵:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۲۰
جناب آقای توکلی فساد را نمی شود با بگیر و ببند حل کرد.تجربه جهانی نشان می دهد اقتصاد دولتی و حضور قدرتمند دولت در عرصه اقتصاد ووجود صدها بنگاه تولیدی و تجاری متعلق به دولت و یاشبه دولتی و در نهایت مداخله بیش از حد حوزه سیاسی در حوزه اقتصادی جز فساد و نا کارآمدی و تورم های بالا هیچ دستاوردی نداشته است .لذا اگر می خواهید فساد از کشور برچیده شود باید این مسیر را که ابتدا قدرت سیاسی پیدا کن تا بتوانی به قدرت بزرگ اقتصادی تبدیل شوی واکنون در اندیشه همه ایرانیان نهادینه شده است ببندید.به خوبی واقف هستید این همه دعواهای سیاسی در کشور و عطش برای کسب قدرت سیاسی بخاطر رسیدن سریع به قدرت اقتصادی است .لذا جنابعالی که فردی دلسوز هستید باید بر روی این حلقه تمرکز کرده و با تغییر ساختار اقتصادی یعنی کاهش مداخلات دولت در اقتصاد و واگذاری بنگاه ها و شرکت های دولتی به بخش خصوصی و کوچک کردن دولت و تاثیر پذیری اقتصاد از تعاملات بازار و نه تعاملات اهل سیاست و کاهش تاثیر گذاری آدمهای سیاسی در اقتصاد کمکی به این مردم نمایید
پرویز۴۲۸۱۳۵۰۹:۵۰:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۰
سیستم اشکال دارد . با این قانون اساسی همین اش است و همین کاسه.
ناشناس۴۲۸۲۴۷۱۱:۱۴:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۲۰
متاسفانه حقوق مدیران در شرکتهای نیمه خصولتی زیاد و در تضاد با کارایی ضعیف آنهاست.
الف ر۴۲۸۲۸۶۱۱:۴۴:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۲۰
تنها مرجع مانع فساد دستگاه قضا هست وبس اگر فسادی هست که نیست باید از آنجا شروع شود
ناشناس۴۲۸۳۶۵۱۲:۴۳:۱۹ ۱۳۹۷/۴/۲۰
آقای توکلی دیگر فساد خجالت میکشد اینقدر مورد بررسی قرار گرفته لطف کنید بجای پرداختن به فساد به مفسدین بپردازید . این مفسدین هستند که با فساد کار دارند . نه فساد با مفسیدین .
ناشناس۴۲۸۴۵۲۱۳:۲۹:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۲۰
آقای دکتر فضای اقتصادی سیاسی شده
ناشناس۴۲۸۶۹۵۱۵:۴۳:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۲۰
بازرسی مستقر در دستگاههای اجرایی به حق خیلی زحمت می کشند. اما چرا جلوی انتصابات غیرقانونی و برداشتن مدیران خدوم سکوت می کنند و با انها صحبت نمی کنند؟!
علی۴۲۹۴۲۳۰۹:۲۶:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۲۱
اگر بزرگان جریانهای سیاسی دست از لجاجت حمایت بی حدو حساب از اطرافیان و بستگان و هم مشربهای سیاسی فاسد خود بردارند این مشکل براحتی قابل حل هست البته اگر خودشان و اقازاده هایشان آلوده به این مفاسد نباشند
ناشناس۴۳۰۳۱۴۱۸:۱۵:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۲۱
اقای توکلی شما فرد سالم و دلسوزی هستید ولی باید مقامهای ارشد نظام بخواهند و امثال شماهها را کمک کنند کار خیلی عمده و فراگیر شده است میترسیم برای همیشه به یک فر هنگ و ارزش تبدیل شود
ناشناس۴۳۱۴۱۰۱۴:۰۱:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۲۲
ما باید با اصلاح قانون اساسی بر طبق فرهنگ و ارزشه های خودمان با شفاف سازی و از بین بردن پناه گاههای امن مفسدان مقری برای فرار مفسدان نگذاریم با شفافیت است که نقاط کور از بین میروند و جایی برای قایم شدن ریا کاران و مفسدان نخواهد بود تا دیر تر نشده و خودمان میتو انیم این کار بکنیم بیگانگان ممکن است از در ی دیگر و با عنوان دیگری سر ماه کلاه بزار ند بیاید با اصلاح قو انین کشور و دین را حفظ و از این همه ثروت خداد ای همه و با راه حلال لذت ببریم هیچ کشوری دلسوز ما نیست نگذارید احساسی تصمیم بگیریم

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

همراه کارتبانک آیندهملاصدرا-دی جی ثبتطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. وقتی رئیس جمهوری آمریکا تهدید منافع ملی ایالات متحده می شود

 2. لاورنتیف: هیچ نیروی ایرانی در جنوب سوریه حضور ندارد

 3. انحصار، آفت بازار وکالت

 4. تابستان خشک ۹۷ هم بارانی شد+جدول

 5. منافقین نماینده ایرانیان کانادا نیستند

 6. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 7. زنــانی که با نیت خیر به زندان می افتند

 8. قتل شبانه خواهر در خانه

 9. مک کین: نشست خبری ترامپ در هلسینکی نمایشنامه غم انگیزی بود

 10. اعترافات قاتل مریم فرجی؛ چون می‌خواست با یکی از استادانش ازدواج کند خفه‌اش کردم

 11. گل را که خواهد زد؛ ترامپ یا پوتین؟

 12. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 13. احساس تنهایی چه خطراتی برای سلامتی دارد؟

 14. واکنش جالب مورینیو به جدایی رونالدو

 15. رایزنی‌های عراقچی در هند برای ایجاد ساختار مقابله با تحریم‌های آمریکا

 16. واکنش رئیس اطلاعات ملی آمریکا به اظهارات ترامپ

 17. مهم‌ترین دستاورد دیدار ترامپ و پوتین از نگاه وزیر خارجه فنلاند

 18. اولویت بندی ارزی باید به نفع کالای ایرانی باشد/ چگونه شرکت قطعات خودرو، لوازم خانگی وارد می‌کند؟

 19. بلایی که خرمگس‌ها سر زن جوان آوردند +تصاویر

 20. علت و زمان خلق جهنم چه بود؟

 21. پوتین: پایان یافتن برجام بسیار اسفناک خواهد بود

 22. ترامپ: به دستگاههای اطلاعاتی آمریکا اعتماد دارم

 23. اینفوگرافیک/ آخرین آمار ازدواج و طلاق در ایران

 24. این فضای حیرت‌آور  

 25. درخواست اسرای عراقی از ایران در زمان جنگ +سند

پربحث‌های دیروز

 1. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 2. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 5. برجام اروپایی و پیچیدگی آمریکا

 6. مدیرعامل ثامن‌الحجج بازداشت شد

 7. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 8. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 9. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 10. ظریف: از آمریکا به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کردیم

 11. جهانگیری: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد تحریم ها کارساز نیست

 12. گزارش مجلس از قاچاق ۱۵ هزار خودرو/ وزارت اطلاعات تایید کرد

 13. وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم

 14. نعمتی: محال ممکن است برق وزارت نیرو هم قطع شود/ با یک عذرخواهی وزیر مشکل راحت‌تر حل می‌شود

 15. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 16. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 17. پدر داماد روحانی هم ارز دولتی گرفته

 18. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 19. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 20. تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند

 21. نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم

 22. آملی لاریجانی: پرونده‌های ارز، سکه، خودرو و موبایل به طور ویژه در حال رسیدگی است/ برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن ممنوع الخروج و بازجویی شدند

 23. جزئیاتی از دستگیری «کارآموز کمک‌ خلبانی»

 24. انتشار تصاویر تروریست‌های به هلاکت رسیده توسط سپاه پاسداران

 25. چین نفت ایران را جایگزین آمریکا کرد

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. یک اشتباه راهبردی در جنجال خانم مائده

 3. آیا جهانگیری به پایان خط رسیده است ؟

 4. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 5. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 6. پشت پرده تاسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند

 7. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 8. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 9. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 10. جزییات برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج/ ۱۳ نفر جان باختند/ ۳ روز عزای عمومی در کردستان/ سواستفاده چند آشوبگر + فیلم

 11. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 12. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 13. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 14. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 15. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 16. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 17. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 18. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 19. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 20. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 21. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 22. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 23. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 24. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 25. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

پربحث‌های دیروز

 1. مدیرعامل ثامن‌الحجج بازداشت شد

 2. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 3. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 4. جهانگیری: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد تحریم ها کارساز نیست

 5. گزارش مجلس از قاچاق ۱۵ هزار خودرو/ وزارت اطلاعات تایید کرد

 6. وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم

 7. نعمتی: محال ممکن است برق وزارت نیرو هم قطع شود/ با یک عذرخواهی وزیر مشکل راحت‌تر حل می‌شود

 8. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 9. پدر داماد روحانی هم ارز دولتی گرفته

 10. تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند

 11. نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم

 12. افزایش نرخ برق «مشترکین پرمصرف» راهکار کشورها در مقابله با بحران خاموشی

 13. پولشویی و معاونت در اخلال در نظام اقتصادی، پرونده جدید بدهکار بانکی معروف

 14. زمان واریز یارانه تیر ماه

 15. ضرغامی :ریشه‌های فساد هماهنگ را بخشکانید

 16. ساز و کارهای جدید برای دریافت ارز دولتی

 17. آغاز تحویل ۹۰۰ هزار سکه پیش‌فروش ۳ ماهه از فردا

 18. سازمان حمایت: فروش مدت‌دار خودرو ممنوع شد

 19. رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد

 20. ردپای ویژه‌خواری و دلالی در نظام ارزی

 21.  کدام نقشه راه

 22. حاجی دلیگانی: اگر رئیس جمهور سیف را تغییر می‌داد، وضعیت اقتصادی به اینجا کشیده نمی‌شد

 23. کاهش قیمت برخی خودرو‌های وارداتی

 24. نامه زنگنه به رئیس دوره‌ای اوپک/ضرورت پایبندی اعضا به تعهد کاهش تولید

 25. پالایشگاه چینی نفت آمریکا را به نفع ایران کنار گذاشت

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 2. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 3. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 4. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 5. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 6. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 7. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 8. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 9. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 10. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 11. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 12. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 13. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 14. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 15. هشدار جدی؛ شبکه برق در وضعیت بحرانی قرار گرفت/ رکورد مصرف برق شکست

 16. آقای «خ» کجاست؟

 17. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 18. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 19. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 20. پزشکیان: باید اعلام «جنگ اقتصادی» شود

 21. معاون شریعتمداری: بساط رانت‌ها برچیده می‌شود/احتکارگران پشیمان می شوند/آرامش بازارهای کالا در هفته‌های آینده

 22. همه جور دستگاهی برای مبارزه فساد داریم؛ سامانه‌های پیشگیری جزیره‌ای عمل می‌کنند/افرادی که ارز گرفتند و تخلف کردند قابل ترحم نیستند/دولت هیچ خط قرمزی ندارد

 23. وقتی وزارت مسکن اطلاعات غلط به مردم می‌دهد/ واقعیت بازار مسکن یا آمار سازی دولتی؟

 24. هند پیمان تجارت ریال-روپیه با ایران را لغو می‌کند

 25. کرباسیان: وضعیت مردم را درک می‌کنم

آخرین عناوین