سپینو-مگنت

دولت روحانی و نقشه اروپایی ها برای برجام

گروه جهان الف،   3970416216 ۴۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
دولت روحانی و نقشه اروپایی ها برای برجام

از همان روزهای اول خروج ترامپ از برجام برخی مقامات و مسئولان اتحادیه اروپا مانند موگرینی تاکید داشتند که اگر چه با جدیت به تلاش های خود ادامه می دهند اما توانایی ضمانت‌های حقوقی و اقتصادی به ایران را ندارند.

به گزارش الف، دیروز شرکت فرانسوی سی‌ام‌ای سی‌جی‌ام، سومین شرکت بزرگ کشتیرانی اعلام کرد بدلیل بازگشت تحریم ها به ارتباطات خود با ایران پایان می دهد. همزمان برخی اخبار از احتمال کاهش صادرات نفت ایران حکایت دارد. این اتفاقات در راستای ادامه موج قطع ارتباط و خروج شرکت ها از ایران بعد از کناره گیری آمریکا از برجام رخ می دهد.

در این بین سفر روحانی به سوئیس و اتریش و مذاکره تلفنی وی با امانوئل ماکرون و آنگلا مرکل نیز حاکی از عدم رضایت ایران از پیشنهاد اروپایی ها برای حفظ توافق هسته ای می باشد. روحانی بسته پیشنهادی اروپایی ها را« یک سری تعهدات کلی» که فاقد« ارائه یک برنامه عملیاتی روشن و دارای زمان بندی» است معرفی کرده بود.

تا پیش از ارائه پیشنهاد اروپایی ها این تصور در برخی جریانات و مسئولان سیاسی ایران ایجاد شده بود که کشورهای قاره سبز بدلیل اختلافات با ترامپ و احترام ویژه ای که به حفظ نهادها و ساختارهای بین المللی دارند( از این رو نیز به شدت متمایل به حفظ توافق هسته ای می باشند) حتماً مقابل رئیس جمهور آمریکا خواهند ایستاد و بسته پیشنهادی قابل قبول ارائه خواهند کرد.

اما تجربه ثابت کرده اروپایی ها بدلیل ارتباطات تاریخی و منافع استراتژیک رغبتی به کاهش روابط با آمریکا نداشته و ندارند، حتی اگر شخصی مانند دونالد ترامپ در کاخ سفید حضور داشته باشد. در این بین سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان درباره برخی مسائل مانند سیاست منطقه ای ایران، برنامه دفاعی موشکی، مسائل ادعایی حقوق بشری و رژیم صهیونیستی اگر حساس تر از آمریکایی ها نباشند حتماً کمتر هم نیستند. از این رو حتی اگر ایران چند ماه دیگر نیز صبر کند بسیار بعید است که کشورهای اروپایی ها پیشنهاد ویژه و خاصی به ایران ارائه دهند که حاکی از تضمین فروش نفت ایران، برقراری کانال های ارتباطی مالی، بیمه، حمل و نقل و ... باشد.

البته این مسئله ای بود که از همان روزهای اول خروج ترامپ از برجام برخی مقامات و مسئولان در اتحادیه اروپا مانند موگرینی بر روی آن تاکید داشتند که اگر چه با جدیت به تلاش های خود ادامه می دهند اما توانایی ارائه ضمانت‌های حقوقی و اقتصادی به ایران را ندارند.

در این بین نباید فشار آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی به اروپایی ها را فراموش کرد که به شدت قدرت مانور محدود آنها را در فضای فعلی کاهش می دهد. با این وضعیت شاید بتوان گفت اروپایی ها هرگز از انجام مذاکره و رایزنی با ایران کنار نخواهند کشید اما همزمان نیز از تضمین و وعده های جدی خبری نیست. در واقع آنها سیاست مذاکره برای مذاکره را در پیش گرفته اند و شاید فاز بعدی این سیاست از دیدگاه آنها ناامیدی ایران و کنار کشیدن از مذاکره و شاید هم توافق هسته ای و یا رخ دادن اتفاقی غیرمترقبه و بازگشت به برجام باشد.

بنابراین باید گفت اتحادیه اروپا از هر گونه تضمین در راستای حفظ منافع ایران بعد از خروج آمریکا از برجام اجتناب می کند و صرفاً به انتشار بیانیه های سیاسی اکتفا کرده و کشورها و شرکت های آسیایی و اروپایی نیز مشغول قطع ارتباطات اقتصادی و مالی خود با ایران می باشند.

از این رو به نظر می رسد فارغ از آینده برجام، دولت روحانی باید به فکر تدوین برنامه ها و سناریوهای جایگزین باشد. در واقع اگر دولت تمایل دارد اندک شانس خود را برای تضمین منافع ایران از طریق اروپایی ها بدلیل انجام تعهدات در برجام به محک آزمون بگذارد ایرادی ندارد اما حتما می باید به تدوین و عملیاتی کردن برنامه ها و سیاست های دیگری نیز فکر کند تا بتواند اقتصاد  کشور را در ماه های آینده مدیریت کند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۳۰۷۹۰۷:۵۰:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۱۷
اروپایی ها ایران رو تو برجام نگه داشتن تا تحریم های امریکا با واکنش ایران مواجهه نشه...یعنی هم تحریم باشیم وهم حصر هسته ای....بعد رسانه های برجامی تیتر زده اند: اروپا با ماست!!!! احتمالا تعدادی از گرین کارت ها بین برخی مدیران مسوولان روزنامه ها توزیع شده!!
احسان۴۲۳۲۱۶۰۹:۳۴:۴۲ ۱۳۹۷/۴/۱۷
حصر هسته ای نبودن چه توفیقی به حال مردم میکنه؟!! ما واسه هسته ای 1000 دادیم و 1 به دست آوردیم!!
ناشناس۴۲۳۲۸۲۱۰:۱۱:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۱۷
ببخشید مثبت اشتباه بود این چه حرفیه الان که همه چی روشن شده
علی۴۲۳۳۲۲۱۰:۲۹:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۱۷
مزایای انرژی هسته ای، مثلا آب شیرین کن های هسته ای، بسیار بیشتر از اینهاست. اثر آب شیرین کن هسته ای رو میشه تو رونق کشاورزی اسراییل دید، کشوری که تو منطقه خشک قرار داره اما با ایجاد آب شیرین کن هسته ای الان صادرکننده محصولات کشاورزیه اگه در سواحل جنوبی ایران آب شرین کن هسته ای تاسیس بشه مشکل کم آبی و اشتغال جنوب کشور، حتی استان هایی مثل فارس، حل میشه
ناشناس۴۲۳۹۳۳۱۵:۳۷:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۱۷
همان نیروگاه بوشهر را حدود 15 بار افتتاح کردن و الان برق هسته ای داریم کافیست . آب شیرین کن هسته ای پیشکش
ناشناس۴۲۴۴۰۳۲۰:۴۶:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۱۷
جنوب کدوم کشور؟
ناشناس۴۲۳۳۵۴۱۰:۴۳:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۱۷
همین بی آبی که کشاورزها بیچاره شدن و و سیستانی ها مجبورند به جای کشاورزی سوخت قاچاق کنن با اب شیرین کن هسته ای قابل حل است.
محمد۴۲۳۴۵۱۱۱:۳۷:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۱۷
تخصص نداری حرف نزن! اولا آب شیرین کن ها محدودیت دارند هر آبی نمیتونه تسویه کنه اگه میشد که دنیا مشکل آب شیرین نداشت. دوما انرژی مصرفی آبشیرین کن می تونه از برق معمولی و.. و یا حتی از ژنراتورهای گازی باشی چه لزومی داره برق هسته ای. سوما کی گفته انرژی هسته ای مفت و بی خطر و ارزان ؟ ما یه نیروگاه خواستیم بسازیم 45 سال طول کشید هزارتا عوارض برای محیط زیست مثل آب پسماند راکتورها و زباله های اتمی داره....
ناشناس۴۲۴۰۶۰۱۶:۴۵:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۱۷
جهت اطلاع : آمریکا حدود 20 درصد، فرانسه حدود 75 ، ژاپن بیش از 18 ، روسیه حدود 18 ، اوکراین بیش از 46 ، آلمان بیش از 16 ، انگلیس بیش از 18، سوئد افزون بر 38 ، بلژیک 51 ، اتریش بیش از 45 ، برزیل 31و اسلواکی 53 درصد از انرژی الکتریسته خود را در از نیروگاههای هسته ای به دست می آورند. ما چند درصدی هستیم؟ شما بگو؟ الان شما تخصص داری؟ اینجور اظهار نظر کردی یا دیگران؟ پس وقتی صاحبنظر نیستی درباره دیگران قضاوت نکن!!!
ناشناس۴۲۴۰۶۴۱۶:۴۸:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۱۷
در پاسخ به آقای محمد شما تخصص داری؟ اگه اینهمه بدی داره که شما میگی پس چرا کشورهای غربی و پیشرفته بیش از سایر کشور دیگه دارند؟
علی۴۲۳۲۷۹۱۰:۰۹:۱۹ ۱۳۹۷/۴/۱۷
احسان جان میتوانستیم در برجام همین هزار تا و هسته ای را بدیم اما لغو تحریم را بگیریم ولی چون حضرات عجله داشتند و میخواستند برجام به انتخابات94 و 96 برسد عجله کردند و تضمین نگرفتند در نتیجه هم هسته ای و هزار تای شما دود شد و هم تحریمها ماند آمریکا هم راحت خارج شد و دوباره مشغول تحریم
ناشناس۴۲۳۳۱۰۱۰:۲۳:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۱۷
اگه غنی سازی رو از سر بگیریم میتوانیم با فروش فراورده های حاصل از غنی سازی در آمد بسیار عالی داشته باشیم چند ده میلیارد دلار در سال
ناشناس۴۲۴۴۰۷۲۰:۴۷:۵۱ ۱۳۹۷/۴/۱۷
به کی بفروشی؟ فعلا همین نفت رو بهشون بفروش.
ناشناس۴۲۴۴۴۳۲۱:۱۵:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۱۷
شما نفت را که در دنیا با منت میخرند را بفروش بعد برو سراغ فروش اورانیم غنی سازی!!!!!!!!
ناشناس۴۲۳۰۸۰۰۷:۵۱:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۱۷
برجام به حیات سیاسی اقایون و جناحشون گره خورده...حاضر نیستند از ان دل بکنند..
ناشناس۴۲۳۰۸۲۰۷:۵۳:۱۷ ۱۳۹۷/۴/۱۷
اول می گفتن امریکا کدخداست و اروپا هیچ کاره است الان میگن امریکا هیچ کاره است و اروپا همه کاره است تا کی باید ملت هزینه این گیجلوماسی رو بده معلوم نیست..
آریابان۴۲۳۳۵۷۱۰:۴۵:۱۹ ۱۳۹۷/۴/۱۷
چند واقعیت : - وقتی صحبت از"غرب" میشود طبیعتا مقصود ایالات متحده و اروپا باتفاق هم میباشد و بنابراین کمال بی خردیست اگر تصور شود که اختلاف نظر های خرد میان این دو عضو این اردوگاه ، در نهایت به تامین منافع کلان دیگران و غریبه ها منتهی شود (گوشت همدیگر را هم بخورند ، امکان نداره که اجازه نزدیک شدن غریبه ها به استخوان اون یکی رو !!!! بدهند) ؛ - قدرتمندترین ارتش دنیا ، رایج ترین واحد پول دنیا ، امپراتوری فناوری در زمین و فضا و .... ، سکانداری مهمترین سازمان های بین المللی حتی سازمان ملل ، قلدری سنتی بی محابا در گستره کره زمین و حتی آسمان و.... ولی البته با داشتن بی نزاکت ترین و خودکامه ترین رئیس کشور دنیای حاضر در راس خود ، شرایطی را ایجاد کرده که حرف اول و آخر امروز دنیا را امریکا بزنه بدون ذره ای شرمساری از حمایت های آشکار و علنی خودش از سیاست ها و رفتار رژیم های متجاوز و ضد بشری و ..... ؛ - همه چهر ها و اندیشمندان بشر-دوست و حتی دولت های مستقل دنیا بخوبی چهره واقعی ایالات متحده را با پیشینه سیاه و تاریک بین المللی اش ، از قلع و قمع و نسل-کشی رنگین-پوستان گوناگون و سرنگونی دکتر مصدق و ویتنام و هیروشیما و ...... گرفته تا پشتیبانی امروزش از اسرائیل و یمن و ... را بخوبی می شناسند ولی در عین حال در هراس شدید اند از "تیغ تیز و زنگی مست" و.... !!!!!! ؛
ناشناس۴۲۳۰۸۷۰۷:۵۸:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۱۷
تمام کنید این شو مسخره را...
ناشناس۴۲۳۰۹۶۰۸:۰۴:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۱۷
چه برنامه ای؟ جهانگیری گفت نفت رو میدیم بخش خصوصی که متاسفانه در نتیجه اون میشه بابک زنجانی های جدید که پول هم نمیدن.. مملکتی که به این شدت به نفت وابسته هست چجور در عرض چند ماه میتونه وابستگی شو به این شدت کاهش بده؟ این برنامه چند ده ساله میخواد که وابستگی به نفت کم میشد که نشد...بلکه بیشتر هم شد الانم به شدت کم میشه یا قطع میشه و فشار اساسی میاد رو اقتصاد و مردم.
علی۴۲۳۱۰۸۰۸:۱۸:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۱۷
لطفا اخبارتون را کنترل کنید و به مردم احترام بیشری بگذارید . بدلیل تهدید روحانی به بستن جریان نفت از تنگه هرمز، چین به اروپا دستور داده تا بسته حمایتی آماده شده که متن غیر رسمی ان قرائت شده بود را تا چند ماه کنار بکذارند تا از موضع ایران اطمینان یابند. البته در خصوص اینکه در منطقه و جهان منزوی هستیم هیچ شکی نبست
سامان۴۲۳۵۸۳۱۲:۲۵:۵۱ ۱۳۹۷/۴/۱۷
دوست گرامی دوباره رفتی سراغ حرفای آقای علی خرم؟! بسته پیشنهادی قبل از این حرف به ایران ارائه شده بود و چون راضی کننده نبود باید روحانی برای مذاکره در مورد جزئیات و گرفتن امتیاز بیشتر به اروپا میرفت.حالا این وسط چون اونا قرار نبود تضمین بدهند و میخواستند ما رو بازی بدهند روحانی تهدید کرد که اگر بخواهید بازی کنید و نفت ایران را حذف کنید ما برخورد میکنیم.شما تا کی میخوای گردن کج کنی تا اونا بزنن پس گردنت؟
روحانی 1400۴۲۳۶۲۶۱۲:۴۶:۴۱ ۱۳۹۷/۴/۱۷
(در تاریخ 15 تیرماه)ظریف تصریح کرد: پریروز در تهران بسته‌ای را دریافت کردیم که آقای روحانی گفتند کافی نیست. امروز در این جلسه توضیحات بیشتر شنیدیم و در مورد موضوعات نفتی و بانکی توضیح دادند. این نشون میده صبحت های آقای علی خرمی که شما نقل میکنی و بهش استناد میکنی کاملا غلطه. بسته پیشنهادی از اول هم مشکل داشته نه بخاطر تهدید.وقتی دکتر روحانی بسته را دریافت کرد و دید این کافی نیست خواست برای گرفتن امتیاز بیشتر تهدید کند تا اروپا کاری انجام دهند و دست از معطل کردن برداد.حالا باید منتظر ماند.شما بهتر از به جای اینکه دلواپس باشی یک مقدار هم شده کینه را کنار بذاری و منطق را جایگزین کنی.
سیدرضا۴۲۳۱۱۳۰۸:۲۵:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۱۷
باعرض سلام اگرمنطقی به شرایط فعلی فکر کنیم درواقع چند راه پیش پای دولت ودرواقع نظام است. 1-اولا توقع رفع مشکلات فعلی کشور تنها توسط دولت منطقی نیست وباید کل نهادها واورگانهابا دولت همکاری کنند.زیرا بخشی عظیمی از اقتصادکشور در کنترل این نهاده(نظیرآستانقدس رضوی وبنیادها) است. 2-شرایط فعلی همراهی اروپابا ایران یک فرصت تاریخی است واگرچه نتایج فعلی ملموسی نداشته باشد دردراز مدت به نفع ایران است. 3-خروج ایران از برجام هیچگونه نتایج ملموس عملی برای اقتصادکشورنداردکه هیچ، باعث میشود که مواضع اروپاهم به آمریکا نزدیک ترشود. 4-همزمان بامذاکره با اروپا میتوان نیم نگاهی هم به مذاکره با آمریکا داشت زیرا دنیای سیاست تنهابراساس منافع ملی تعریف میشود.بنابراین باید از همه روزنه ها استفاده کرد. باتشکر
ناشناس۴۲۴۰۹۲۱۷:۰۲:۱۹ ۱۳۹۷/۴/۱۷
جالبه که غیر منطقی ترین حرفها رو با عنوان منطقی میزنی !!! 1- بودجه جاری کشور ، تمام و کمال در اختیار دولته . درآمد جاهایی مثل آستان قدس از نذورات و اوقاف مردمیه و هیچ دخلی به بودجه جاری نداره . دولت اگر به جای کمک به بنگاههای معاملاتی و دلالها ، و جیب نجومی بگیرها و ذخیره های نظامش ، به فکر مردم بود این وضع ایجاد نمیشد . در شرایط فعلی هرقدر هم بودجه دولت اضافه بشه باز هم فقط تو جیب اطرافیان خودشون میره نه مردم بیچاره . 2- هیچ آدم بی سواد یا کم هوشی در دنیا نیست که فکر کنه اروپا الان با ایران همراهه . فقط شما که خیلی منطقی هستی داری همچین فکر ماورای منطقی میکنی . و البته احتمالا میدونی حرفت چقدر دروغه اما وظیفه داری اونو بگی . 3- مواضع اروپا کلا چیزی نیست بجز دستورات دیکته شده امریکا به اونها . اروپا بعد از فروپاشی شوروی ، عملا به جهان یک قطبی امریکایی ملحق شد و سالهاست که از خودش هیچ اختیاری نداره . ایران هر کاری بکنه باز هم جز دروغ و زرنگ بازی اروپاییها نصیبش نمیشه ، ضمن اینکه برچسب حماقت هم روی اسمش میخوره و همه عالم و آدم ، مثل امروز ، بهش میخندن . چون هم پیاز رو خورده هم چوب رو . 4- تمام حرفهایی که زدی برای این بود که برسی به این جمله . که بریم با امریکا مذاکره کنیم . خب ، مگه نکردین ؟ مگه همه شرط و شروطهاش رو قبول نکردین ؟ مگه نرفتین دست بوسی ؟ مگه از خاتمی تا روحانی ، بهش رو ننداختین ؟ چی شد ؟ نتیجه ای جز ضعیفتر شدن ایران به دست آوردین ؟ تحریمها رو برداشت ؟ به تعهداتش عمل کرد ؟ چی شد ؟ شمایی که سعی میکنی با ادعای منطقی بودن ، حرفهای خودت رو به خورد مردم بدی . دنیای امروز مثل جنگله . هرکی زورش بیشتر باشه ، امکان بقای بیشتری داره . و هرکی ضعیفتره ، محکوم به نابودیه . امریکا تا ایران رو نابود نکنه دست بردار نیست و اگر قرار باشه افرادی مثل شما ، دانسته و ندانسته ، اینجوری فکر کنن اونوقت دیگه چیزی از کشوری با هفت هزار سال تمدن به نام ایران باقی نمی مونه . این رو بفهم
ناشناس۴۲۳۱۱۶۰۸:۳۱:۱۳ ۱۳۹۷/۴/۱۷
ایشون دقیقآ چکاره هستند؟
ناشناس۴۲۳۲۱۹۰۹:۳۷:۱۸ ۱۳۹۷/۴/۱۷
همون کاره ای که هر کار خواستند با هسته ای و برجام کردند ولی الان میگن کی بود کی بود من نبودم!!!
ناشناس۴۲۳۱۲۴۰۸:۳۷:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۱۷
موگرینی به صراحت گفت اروپا تضمین نمی ده
ازاد۴۲۳۱۳۴۰۸:۴۲:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۱۷
بر اساس قوانین مسدود کننده الان باید اتحادیه اروپا از این شرکت شکایت کند
ناشناس۴۲۳۱۵۳۰۸:۵۷:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۱۷
فقطسرکارگذاشتن مردم ووقت کشی
ناشناس۴۲۳۱۶۴۰۹:۰۲:۱۸ ۱۳۹۷/۴/۱۷
ترسو ترین دولت این دولته فقط به خاطر دیپورت نشدن بچه هاشون دارن به کشور ًربه میزنن
ناشناس۴۲۳۱۹۵۰۹:۲۱:۴۹ ۱۳۹۷/۴/۱۷
امیدوارم این درس عبرتی برای تمامی ما ایرانیان باشه که با چه کسی مذاکره کنیم با چه کسی مذاکره نکنیم
ناشناس۴۲۳۲۵۲۰۹:۵۲:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۱۷
دقیقا. از این اتفاقات نتیجه می‌گیریم که تمام قدرت‌های دنیا در برابر آمریکا تسلیم و خنثی عمل می‌کنند. پس ما هم باید یک بار برای همیشه بشینین تمام اختلافاتمون رو با آمریکا حل کنیم. البته بدون حضور چین و روسیه و اروپا و ...
ناشناس۴۲۳۵۲۶۱۲:۰۶:۱۸ ۱۳۹۷/۴/۱۷
داداش یارو میخواد ما رو « بدوشه» می فهمی ؟
ناشناس۴۲۳۵۳۷۱۲:۰۷:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۱۷
مخالفم
ناشناس۴۲۳۶۱۸۱۲:۴۳:۴۴ ۱۳۹۷/۴/۱۷
شما الان فکر کردی ایران داشت با کی مذاکره میکرد؟ دکتر ظریف با کی میرفت قدم میزد؟ اصل مذاکره با آمریکا بود, بقیه هم فقط اومده بودن ما رو از آمریکا بترسونن. ما برای فقط هسته ای حدود 10 سال مذاکره کردیم حالا توقع داری بشینیم همه مشکلات رو با آمریکا توی چند سال حل کنیم؟ تازه اگر حل بشه. اصلا فرض کنیم به توافق رسیدیم تضمین اجراش چیه؟ ما چی داریم که آمریکا حاضر بشه بخاطرش به توافق پایبند باشه؟ مگه همین ترامپ نگفت اگر 6ماه دیگه ببینیم توافق با کره شمالی به نفع ما نیست از توافق خارج میشیم؟ مذاکره فقط وقتی معنا داره که دو طرف اخلاق داشته باشن یا توی اون موضوع خاص قدرت برابر داشته باشن. در غیر این صورت نتیجه ای بهتر از برجام نداره
ناشناس۴۲۳۷۲۰۱۳:۴۱:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۱۷
وقتی همه اختلافات حل بشه و ایران هم مثل دویست و اندی کشور دیگه میشه که با آمریکا رابطه دارند تحریم و هم نیستند. ولی تا وقتی موجودیت خودمون رو بر اساس دشمنی با آمریکا تعریف کردیم مذاکره و با چین و روسیه و اروپا یا مذاکرات نصفه و نیمه مثل برجام در بهترین حالت یه مسکنه و در بلندمدت بی‌فایده است. ضمنا تو رو خدا نگید ما با دنیا کاری نداریم و میخوایم رو پای خودمون وایسیم و اینا که این حرفا دیگه واقعا قدیمی شده!
ابو۴۲۳۲۱۷۰۹:۳۵:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۱۷
دولت روحانی این مدت کمتر از سه سال تا پایان مدت ریاست جمهوریش را با انجام مذاکرات بی ثمر پشت سرخواهد گذاشت انشاالله ملت با انتخاب رئیس جمهور جدید انقلابی و کارآمد تمام فرصت های از دست رفته و خسارتهای سنگین را با پشتوانه مردم و هدایتهای رهبر معظم و استعانت باریتعالی جبران خواهد نمود .
ناشناس۴۲۳۴۰۵۱۱:۱۳:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۱۷
معلومه یا جنگ دوست داری و یا منافعت توی چنگه
ناشناس۴۲۳۶۳۴۱۲:۴۹:۴۹ ۱۳۹۷/۴/۱۷
به چه قیمتی ...به قیمت عمر ما جوونا که هدر می ره سه سال دیگه هم باید تاوان بدیم تا ببینیم کی میاد دوباره ایا بشه ایا نشه دولت تدبیر و امید بود یا دولت تعطیل و ناامید
ناشناس۴۲۳۶۳۸۱۲:۵۱:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۱۷
عجب
حسین۴۲۳۴۷۳۱۱:۴۶:۱۲ ۱۳۹۷/۴/۱۷
چرا جوسازی میکنید علیه روحانی و ظریف؟ روحانی وظریف و تیمش حداکثر 30 نفر آدم دیگه تمام تلاششون کردن تا بابرجام گره های بزرگی از مملکت حل شه که تو 5 سال گذشته و قبل عید همه چی خوب بود حالا یه دیوانه ای مثل ترامپ داره مشکل درست می کنه چه تقصیری به این هاست مگه روحانی جلو تولید داخلی و جلو اشتغال و...گرفته بود که همه می گنن منتظر بودند و سرکار بودند.
ناشناس۴۲۴۴۲۰۲۱:۰۲:۵۵ ۱۳۹۷/۴/۱۷
آدم عاقل باید همه چی رو پیش بینی کنه ! وقتی می روی یک قرارداد ساده اجاره خانه می بندی هزار جور واست شرط وشروط می کنند و امضا و شاهد می گیرند ...اونوقت برای یک قرارداد بین الملل چند جانبه نباید فکر احتمالات رو بکنند ؟
ناشناس۴۲۵۷۵۹۰۰:۳۸:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۱۹
خیلی به خدا قسم رو دارید... خیلی خیلی پر رو تشریف دارید... آدمی که خودشو به خواب زده بیدار شدنی نیست. طرف خودش داره میگه تو برجام عجله کردیم تو شدی کاتولیک تر از پاپ....
ناشناس۴۲۴۱۰۲۱۷:۰۵:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۱۷
جهت اطلاع کسانی که از داشتن انرژی هسته ای در سایر کشورها بی اطلاع اند : فرانسه حدود 75 درصد بلژیک 51 درصد اسلواکی 53 درصد اتریش بیش از 45 درصد اوکراین بیش از 46 درصد سوئد بیش از 38 درصد برزیل 31 درصد آمریکا حدود 20 درصد ژاپن بیش از 18درصد روسیه حدود 18 درصد آلمان بیش از 16 درصد انگلیس بیش از 18درصد از انرژی الکتریسته (برق) خود را از نیروگاههای هسته ای به دست می آورند. کشور ما چند درصد؟ براستی اگر انرژی هسته ای بد است چرا اینهمه کشورهای غربی درصد زیادی از برق خود را از آن تامین می کنند؟
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. مصوبه‌ای برای نخبه کشی دانش‌آموزان /مخالفت گسترده با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

 2. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 3. ابعاد یک ماجرای بسیار افتخارآمیز

 4. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 5. سیف تا آخر هفته می‌رود؟ / اسامی جایگزین‌های احتمالی

 6. سید عباس موسویان میهمان ویژه الف/ سؤالات خود را درباره بانکداری اسلامی و بدون ربا از او بپرسید

 7. روحانی: باید بکوشیم تا مردم نسبت به آینده، هیچگونه نگرانی نداشته باشند/ دولت همچنان پای وعده‌های خود ایستاده است

 8. ترامپ پاسخ تهدید روحانی را داد  

 9. عقبایی در واکنش به طرح آخوندی: تعزیراتی کردن اجاره مسکن جواب نمی‎دهد/افزایش ۱۰درصد ضمانت اجرا ندارد

 10. نهاوندیان: اینکه دهن به دهن بدون مبنا نرخ ارز را بالا ببریم، درست نیست

 11. پمپئو: در صورت تغییر رفتار ایران با این کشور مذاکره می‌کنیم/ یک‌سوم ایرانیان زیر خط فقر هستند/ فشار حداکثری اقتصادی بر ایران وارد می‌کنیم

 12. مهران مدیری برای ساختن فیلم وام گرفت و خانه اش را وثیقه گذاشت  

 13. آخوندی: بنگاه‌های بزرگ اروپا ریسک رویارویی با آمریکا را نمیپذیرند و قطعا یکی یکی از ایران می‌روند

 14. راز تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای آخوندی در تعیین سقف اجاره مسکن چیست؟

 15. بطحایی: از والدینی که کارنامه فرزندشان را گروکشی کردند عذرخواهی می‌کنم/ حل مشکل دوپینگ کنکور

 16. سه راهکار دیده بان شفافیت و عدالت برای حل بحران مسکن/ اختصاص بیش از یک‌سوم درآمد خانوار برای مسکن و 31 سال انتظار برای صاحب‌خانه شدن/ افزایش چشمگیر تعداد خانه‌های خالی

 17. سکه همچنان در مسیر صعود؛ قیمت ۳ میلیون و ۳۴۵ هزار تومان + قیمت ارز

 18. ظریف: منتظر تصمیم نظام درباره بسته پیشنهادی اروپا هستیم

 19. تیتر «وطن امروز» و «کیهان» در واکنش به صحبت‌های دیروز روحانی  

 20. حمایت کاربران توییتر از رئیس جمهور/ آقای ترامپ (گاوچران) مراقب باش

 21. آخرین مهلت دسترسی «هاتگرام» و «طلاگرام» به تلگرام

 22. ابتکار: از ظریف بابت انتخاب دومین سفیر خانم تشکر می‌کنم/ سومین سفیر زن معرفی خواهد شد

 23. وزیر بهداشت: با کمبود برخی داروهای بیماران خاص مواجه هستیم

 24. پرونده قیمت بنزین در آینده باز است

 25. مدرنیته علیه مرجعیت

پربحث‌های دیروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 5. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 6. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 7. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 8. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 9. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 10. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 11. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 12. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 13. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 14. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 15. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 16. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

 17. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 18. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 19. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 20. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 21. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 22. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 23. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 24. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 25. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

پربحث‌های هفته

 1. مصوبه‌ای برای نخبه کشی دانش‌آموزان /مخالفت گسترده با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

 2. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 3. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 4. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 5. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 6. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 7. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 8. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 9. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 10. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 11. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 12. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 13. صنعت برق کشور و چند نکته

 14. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 15. ابعاد یک ماجرای بسیار افتخارآمیز

 16. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 17. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 18. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 19. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 20. سیف تا آخر هفته می‌رود؟ / اسامی جایگزین‌های احتمالی

 21. سید عباس موسویان میهمان ویژه الف/ سؤالات خود را درباره بانکداری اسلامی و بدون ربا از او بپرسید

 22. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 23. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 24. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 25. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

پربحث‌های امروز

 1. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 2. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 3. پمپئو: در صورت تغییر رفتار ایران با این کشور مذاکره می‌کنیم/ یک‌سوم ایرانیان زیر خط فقر هستند/ فشار حداکثری اقتصادی بر ایران وارد می‌کنیم

 4. وزیر خارجه عربستان: از هر تحریمی علیه ایران حمایت می‌کنیم

 5. طعنه ان بی سی به توئیت‌های تهدید آمیز ترامپ علیه ایران

 6. اکرمی: کلوخ انداز را پاسخ سنگ است/ترامپ منفورترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا است

 7. دیدار لاوروف با نتانیاهو درخصوص امور سوریه و ایران برگزار شد

 8. افسر سابق سیا: حامیان ترامپ مسلح شوند و دموکرات‌های مستبد را نابود کنند

 9. فلاحت‌پیشه: مقامات ایران در میدان افراطی‌گری ترامپ و پمپئو بازی نمی‌کنند

 10. هشدار قانونگذار آمریکایی: مردم آمریکا کشته شدن نظامیان خود در عراق را فراموش نکنند

 11. الجبیر: ایران قوانین بین‌المللی را نقض کرده است!

 12. دیوار صوتی بر فراز آنکارا شکسته شد

 13. گاردین: ترامپ نمی‌تواند به زور مانع صلح غرب با ایران شود

 14. حکم اعدام برای عامل به شهادت رساندن زائران ایرانی در بابل

 15. واکنش انتقادی وندی شرمن به توئیت‌های ترامپ علیه ایران

 16. توهین دیپلمات صهیونیستی به ایرانی‌ها

 17. هشدار صنعتگران آلمانی به ترامپ

 18. رهبر انقلاب: یهودی‌سازی فلسطین خواب آشفته‌ای است که به واقعیت منجر نمی‌شود

 19. سوریه: هویت واقعی کلاه‌سفیدها مشخص شد

 20. قدردانی نتانیاهو از اظهارات ضد ایرانی ترامپ و پامپئو

 21. رژیم صهیونیستی: دو موشک شلیک شده از خاک سوریه را منهدم کردیم

 22. واکنش نابغه‌های دنیا در برابر شکست و انتقاد

 23. حمله تازه ترامپ به اوباما در مورد انتخابات ۲۰۱۶

 24. جزئیات تیراندازی در تورنتو/ ۲ کشته و ۱۳ زخمی

 25. تیراندازی در «تورنتو» کانادا

پربحث‌های دیروز

 1. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 2. انتخاب رئیس FATF به عنوان مامور اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران

 3. رویترز خبر داد؛ راه‌اندازی کمپین برای تضعیف ایران

 4. فراخوان حماس برای حمایت از مسجد الاقصی

 5. ترامپ: ظاهرا از ستاد انتخاباتی من جاسوسی شده است

 6. هیلی توییت منافقین را بازنشر کرد

 7. حمله پهپادی رژیم صهیونیستی به شمال غزه

 8. رایس: دیدار ترامپ با پوتین یک اشتباه تاریخی بود

 9. جنگنده اف- ۱۶ هواپیمائی را در زمین بازی «ترامپ» رهگیری کرد

 10. امیرعبدالهیان: معامله قرن راه به جایی نخواهد برد

 11. آل سعود «تونی بلر»را ۱۲ میلیون دلار خرید

 12. سوریه: خواب ترکیه برای اشغال حلب تعبیرنشدنی است

 13. راه مهار ترامپ از نگاه محسن رضایی

 14. پرسشی که ترامپ را به دردسر انداخت!

 15. بازتاب سخنان حسن روحانی در رسانه‌های عرب زبان

 16. جنگ لفظی نمایندگان آمریکا و فرانسه در اجلاس G۲۰

 17. استقبال از معاون اول رئیس‌جمهور افغانستان با انفجار بمب

 18. هواپیمای حامل ژنرال دوستم در کابل بر زمین نشست

 19. کشته شدن ۱۱ راننده تاکسی در حمله مسلحانه در آفریقای جنوبی

 20. توافق ۹ میلیون پوندی تونی بلر برای کمک به بن‌سلمان

 21. تضمینی که می‌توان در برجام از اروپا گرفت

 22. دفاع معاون ترامپ از دعوت پوتین به آمریکا

 23. نامه فوری انصارالله یمن برای ماکرون

 24. اظهارات ترامپ در مورد ضبط گفت‌وگوهایش توسط وکیلش

 25. تمدید قانون حمایت از حقوق بشر در کره‌شمالی توسط ترامپ

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 4. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 5. یادداشت روزنامه کیهان/ آیا به روسیه می‌توان اعتماد کرد؟

 6. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 7. پمپئو: در صورت تغییر رفتار ایران با این کشور مذاکره می‌کنیم/ یک‌سوم ایرانیان زیر خط فقر هستند/ فشار حداکثری اقتصادی بر ایران وارد می‌کنیم

 8. راشاتودی: روسیه دلار را به چهار میخ کشید/ کشورهای دیگر همراه شدند

 9. ترامپ: پس از خروج از برجام، ایران غرق در آشوب شده است

 10. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 11. با بالا گرفتن تنش‌های جنگ تجاری؛ یوآن چین سقوط کرد/ سهام آسیایی لرزید

 12. ادعای رسانه‌های آمریکا درباره جزئیات سرقت اسناد هسته‌ای محرمانه ایران

 13. خبر ظریف از مذاکره برای تضمین روابط بانکی و فروش نفت

 14. مرکل: روابط با آمریکا حیاتی است

 15. واکنش روحانی به تماس‌های ترامپ!  

 16. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 17. آمریکا به شکایت ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری واکنش نشان داد

 18. بعد از 113 سال رخ داد؛ کشف لاشه کشتی روسی حامل 200 تُن طلا به ارزش صد میلیارد دلار

 19. دولت‌های اروپایی باز کردن کانال مالی برای ایران را به اجرای FATF گره زدند

 20. ادعای رویترز: صادرات نفت ایران ممکن است به ۷۰۰ هزار بشکه برسد

 21. حکم حبس رئیس جمهور سابق کره جنوبی به 32 سال افزایش یافت

 22. پیش‌بینی «سوروس» درباره کناره‌ رفتن «ترامپ» از قدرت

 23. تمام خیانت‌های پاریس به تهران در یک نگاه

 24. واکنش ترامپ به «فایل ضبط شده» مکالمه او درباره فساد جنسی‌

 25. هدایت اعتراضات عراقیها از خارج/ فتنه جدیدی در راه است؟

آخرین عناوین