موج خشونت علیه پرستاران در مراکز درمانی

گروه سلامت الف،   3970322344 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

دکتر اصغر دالوندی در مراسم افطاری سازمان نظام پرستاری که شب گذشته با حضور معاون پرستاری وزارت بهداشت و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، اعضای شورای عالی و نمایندگان پرستاری کشور و میهمانان ویژه در هتل لاله تهران برگزار شد، به مقوله سلامت اشاره کرد و افزود: سلامت و سلامتی مفاهیم اصلی در حیات جامعه بشری است و به تعبیر WHO سلامتی یک نعمت بزرگ برای همه انسان هاست.

به گزارش مهر، وی اضافه کرد: سلامتی یک نقطه نیست، بلکه یک طیف است. طیفی از ارتقاء سلامت، پیشگیری از بیماری ، حفظ سلامت ، اختلال در سلامت، بیماری و مرگ و میر است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با عنوان این مطلب که برای داشتن جامعه سالم باید برنامه مشخصی برای گروه های سنی مختلف جامعه داشته باشیم، به طرح این سئوال پرداخت که خدمات مربوط به ارتقاء سلامت، پیشگیری، غربالگری و توانبخشی در منزل و ارائه خدمات طولانی مدت در منزل توسط چه کسانی انجام می شود، ادامه داد:به تعبیری این بخش از طیف سلامت که پیش از خدمات بیمارستانی شروع و به حوزه توانبخشی ختم می شود. کمتر بر روی آن تمرکز شده است.

دالوندی تاکید کرد: جامعه پرستاری با بیش از ۲۰۰ هزار نفر ظرفیت، ۱۸۰ دانشکده پرستاری، انجمن های علمی، معاونت پرستاری ظرفیت بزرگی برای پوشش این قبیل خدمات است، به شرط این که سیاستگذاران نظام سلامت در این حوزه به این نقاط و نکات در طیف سلامت اهمیت دهند و پرستاری و جامعه پرستاری کشور آماده است که سرویس های مراقبتی را در این دو طیف به مردم ارائه دهد.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر عمده خدمات سلامت مبتنی بر بیمارستان، بیمارستان مداری و بیمار محوری است و از مقوله ارتقاء سلامت و پیشگیری دور شده ایم و هزینه های بسیاری نیز برای مراکز درمانی صرف شده است .

دالوندی گفت: اگر پرداخت ها در نظام سلامت به سمت عدالت پیش رود باید در بحث توزیع درآمد و درآمد پرستاران در طرح هایی چون قاصدک از سهم ۲۷.۵ درصدی سهم پرستاران از غیر پرستاران جدا شود که سازمان نظام پرستاری به جد این موضوع را پیگیری خواهد کرد، زیرا برای باز توزیع آن معیار و شاخص قابل قبولی وجود ندارد و به این دلیل دچار هرج و مرج و نارضایتی در بخش های درمانی شده ایم.

وی ادامه داد: بنابراین برای توزیع مناسبی که از محل این آورده ها داده می شود سهم پرستاران جدا و براساس شاخص های معینی بین آنها و بخش های متنوعی که دارند پرداخت شود. اضافه کاری های اجباری برداشته شود و اضافه کاری از کارانه ها تفکیک داده شود زیرا پرستاران به دلیل این حجم کاری و معوقات، دچارفرسودگی شغلی می شوند و به نوعی این بار و فشار سبب دلزدگی از حرفه پرستاری می شود.

دالوندی افزود: قانون مصوب مجلس در خصوص اجرای تعرفه خدمات پرستاری که بیش از ۱۲ سال از تصویب آن می گذرد باید مجدد به جریان بیفتد و با پیگیری نمایندگان مجلس و پیشنهاداتی که سازمان نظام پرستاری به دولت برای اجرای این قانون خواهد داد امسال امیدواریم بودجه لازم برای آن تعیین و تصویب و در خروجی بودجه سال ۹۸ برای نخستین بار بتوان تعرفه خدمات پرستاری را اجرا کرد.

وی به موضوع خشونت ها علیه کادر پرستاری اشاره و گفت: اخیرا با موجی از خشونت علیه پرستاران روبرو هستیم و این ناشی از کمبود اطلاع و سواد سلامت مردم از یک سو و کمبود نیروی پرستاری است و این کمبود تعداد نیرو واقعی نیست و دلیل آن عدم امکان جذب نیروی پرستاری است زیرا در ۳۰ استان نیروی طرحی آماده به کار وجود دارد اما امکان جذب آنها وجود ندارد و این امر نیاز به حمایت وزارت بهداشت دارد و طی نشستی با مراجع قانونی به دنبال کاهش این خشونت ها علیه پرستاران هستیم.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور، افزود: در سه هفته اخیر که سه مورد خشونت علیه پرستاران رخ داده است ، نمایندگانی از سازمان نظام پرستاری برای بررسی و پیگیری اتفاقات به محل حادثه رفته و ضاربان را محکوم و زندانی کرده اند.

وی اظهارداشت: اجرای بند ۱۰ تبصره ماده ۶۸ قانون استخدام کشوری در زمره قوانین اجرایی برای پرستاری بوده است که براساس این قانون فوق العاده دستگاه های اجرایی را تا سقف ۵۰ درصد افزایش می دهد و پرستاران در صف اول اجرای این قوانین قرار می گیرند زیرا پرستاران دارای بازارکار داخلی و خارجی ، حساسیت شغلی بالا، ریسک پذیری بالا و مواجهه با انواع بیماری ها هستند و وظایف تخصصی به مردم ارائه می دهند و با توجه به این مفاد و دلایل ذکر شده در قانون عملا پرستاران می توانند در اولویت این بند قرار گیرند وافزایش ۵۰ درصدی که برای برخی از کارکنان نهادهاو سازمان ها تخصیص یافته، پرستاران از این نعمت برخوردار نبودند، جامعه پرستاری از دولت و نمایندگان مجلس انتظار دارند که به این بند نیز پرداخته و پیگیر حقوق پرستاران باشند.

وی افزود: امروزه کشورهای صاحب سبک سلامت به دنبال بیمارستان زدایی هستند اما متاسفانه در کشور ما روزانه در حال افتتاح بخش های مختلف بیمارستانی هستیم و با ورود بودجه و منابع مختلف به وزارت بهداشت با کمبودهای زیادی روبرو هستیم و این نشان دهنده این است که بهارتقا سلامت و پیشگری کمتر توجه شده است و ما انتظار داریم که شورای عالی بیمه منابع و یا بودجه ای را برای خدمات پرستاری در منزل و یا خدمات پرستاری جامعه نگر، تخصیص دهد.

دالوندی گفت: در تمامی صنوف اعطای پروانه بر عهده آن صنف است اما متاسفانه به رغم اقداماتی که سازمان نظام پرستاری با وزارت بهداشت داشته است تا کنون این مشکل برطرف نشده و خوشبختانه معاونت پرستاری در خصوص اعطای این پروانه به سازمان نظام پرستاری قول های مساعدی داده است و امیدواریم تا تابستان این امر اجرایی شود و با اعطای این امر به ارتقاء حیثیت و هویت حرفه پرستاری کمک نموده و یکی از انتظارات ما از وزارت بهداشت و معاونت پرستاری این است که به صدور پروانه صلاحیت حرفه ای توسط سازمان نظام پرستاری کمک نمایند زیرا با این وضعیت مردم از صحت خدماتی که از پرستاران دریافت می کند اطلاعی ندارند و با اعطای این پروانه می توان پرستار حرفه ای را از غیر حرفه ای تمایز داد و از نمایندگان خواستار پیگیری این موضوع هستیم.

وی افزود: در بیمارستان های هیات عاملی جایگاه پرستاری یک رده افول کرده و انتظار می رود که این جایگاه به سطح معاونت ارتقا پیدا کند و سهم پرستاران از سهام بیمارستان داده شود و این بخشی است که باید به آن توجه شود.

دالوندی در بخش دیگری از سخنان خود در مراسم افطاری سازمان نظام پرستاری، گفت: قانون ارتقاء بهره وری در اکثر بیمارستان ها اجرایی می شود اما متاسفانه در اکثر مرکز بخش خصوصی اجرا نشده است و امیداریم با پیگیری معاونت پرستاری این امر نیز اجرایی شود.

وی با اشاره به ایجاد معاونت پارلمانی و حقوقی سازمان نظام پرستاری کشور و استقبال نمایندگان مجلس از این تصمیم، افزود: پرستاران نیز همانند پزشکان نیاز به فلوشیب های مختلف دارند و باید مراودات علمی با کشورهای دیگر داشته باشیم تا مربیان بالین ما تقویت شوند.

دالوندی گفت: یکی از برنامه های اخیر سازمان نظام پرستاری ایجاد مرکز تحقیقات بالینی پرستاری است ، ایجاد مرکز کاریابی در پرستاری ، ایجاد مرکز توسعه و فناوری در پرستاری که رویکردی جدیدی است در حوزه خدمات و در حوزه لوازم و وسایل پرستاری باید به آن سمت پیش رفت که امیدواریم بتوانیم چندین شرکت دانش بنیان تاسیس نماییم.

وی در پایان، افزود: سازمان نظام پرستاری کشور آمادگی هر گونه همکاری با وزارت بهداشت و معاونت پرستاری است و دست یاری و کمک به سوی آنها دراز می کنیم.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۸۴۳۶۰۰۰:۳۶:۰۹ ۱۳۹۷/۳/۲۳
حوصله ندارم متنو بخونم فقط لطفا پرستارای ایران رو با اروپا و آمریکا مقایسه کنید سوادشون حس مسئولیتشون برخوردشون با مریض و همراه مریض و بعد به مردم توهین کنید اگه هنوز روتون میشه که حتما میشه
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 2. چالش اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

 3. بازار مسکن در نیمه دوم امسال چگونه خواهد بود؟

 4. روایت «جان کری» از خواسته طرف ایرانی در «لوزان»/ظریف با انتشار توافق موافق نبود

 5. ذوالقدر: در اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید شفاف و قاطع عمل کرد

 6. جزئیات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه/ مالباختگان ثامن منتظر باشند

 7. سقوط تیر برق بر روی دسته سینه زنی در لار/۳ کشته و مصدوم

 8. روشن:اگر قائدی و اسماعیلی ستاره هستند فاتحه فوتبال را بخوانیم/پیراهن استقلال شده اسباب بازی!

 9. «مسکو» هواپیماهای رژیم صهیونیستی در حریم هوایی سوریه را سرنگون کند

 10. اختلاف خانوادگی در کلاردشت قربانی گرفت

 11. آیفون ۱۰ اس مکس؛ سنگین‌ترین آیفون

 12. ویلیام برنز: مشکل ما با ایران ریشه‌ای و اساسی است!

 13. آئین مشعل گردانی در دولت آباد تهران  

 14. آمریکا رو به سوی یک «توفان کامل» روان است

 15. ظریف: با تصویب FATF همه مشکلات حل نمی‌شود

 16. توافق احزاب کرد درباره ریاست جمهوری عراق

 17. اعلام جرم علیه رئیس‌جمهوری سابق آرژانتین به اتهام فساد

 18. هشدار پلیس به مالباختگان "سکه ثامن"

 19. احمد خاتمی: فساد اقتصادی منکر بزرگی است

 20. ماجرای کشف خمره ساسانیان در بازار اصفهان چه بود؟

 21. رکورد خاص کاسیاس در لیگ قهرمانان+عکس

 22. بیش از پنج میلیون کودک یمنی در معرض قحطی هستند

 23. حمله یک خودرو به عزاداران حسینی در لندن+عکس

 24. «فلش پلیر» را به روزرسانی کنید

 25. عباس(ع)، جوانمردی که امان‌نامه را نپذیرفت

پربحث‌های دیروز

 1. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 2. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 3. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 4. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 5. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 6. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 7. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 8. ملاقات‌های کری و ظریف پرونده قضایی شد

 9. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 10. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 11. بازیگر مشهور آمریکایی در مراسم عزاداری امام حسین (ع)  

 12. دولت ترامپ از طرح «هیلی» درباره ایران عقب نشینی کرد

 13. یک بانوی مداح پاسخ می‌دهد/کسی با دفترچه و بلندگو مداح نمی‌شود/ انتقاد از خیابان‌گردی خانم‌ها در محرم

 14. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 15. حضور مادورو در رستوران گران قیمت جنجال به پا کرد+ عکس

 16. طعنه عادل فردوسی‌پور به حسین رضازاده

 17. ردپای یک اقدام «روحانی» برای مصونیت بخشی به «سیف»

 18. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 19. تب بازار خودرو پایین نیامد/ آخرین قیمت خودروها در بازار

 20. راغفر:آزادسازی نرخ ارز در راستای سیاست‌های شوک درمانی است

 21. هزینه سفر روحانی به نیویورک چقدر است؟

 22. سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد

 23. طلبه مضروب مشهدی درگذشت

 24. چرا سکه و ارز آرام نمی‌گیرد؟

 25. دلارهای دلالان از کجا می‌آید؟

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 4. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. روحانی: در برابر جنگ اقتصادی دشمن سر مشق مردم ما عاشورا است/ رشد اقتصادی کشور در ۴ سال گذشته نسبت به ۳۵ سال گذشته به طور متوسط ۲ برابر بوده است

 7. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 8. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 9. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 10. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 11. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 12. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 13. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 14. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 15. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 16. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 17. حمله ماموران آل سعود به «تکایا» و «خیمه‌های عاشورایی» در قطیف +عکس و فیلم

 18. خواننده معروف ممنوع الکار شد

 19. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 20. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 21. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 22. داستان کمبود دارو به نسخه‌های همسر وزیر بهداشت هم رسید + عکس

 23. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 24. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 25. ادامه چالش دو تابعیتی‌ها/ پاسخ ابوترابی به واعظی: اگر نام افراد دوتابعیتی‌ اعلام شود موارد بسیاری روشن می‌شود/ عدم انتشار اسامی دوتابعیتی‌ها از سوی کمیسیون امنیت ملی خلاف آیین نامه است

پربحث‌های هفته

 1. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 2. داستان کمبود دارو به نسخه‌های همسر وزیر بهداشت هم رسید + عکس

 3. دستور روحانی برای حل مشکلات صنعت داروسازی کشور

 4. ۸ خاصیت خوردن برنج که شاید ندانید!

 5. مضرات مصرف پوست ماهی و مرغ‌

 6. توصیه وزارت بهداشت برای توزیع نذورات در ایام محرم

 7. افراد مبتلا به سرطان بستنی بخورند

 8. افراد مذهبی کمتر افسرده می‌شوند

 9. خوراکی‌هایی که خونتان را مانند آینه می‌کند

 10. هر ایرانی 11 مرتبه در سال به مراکز درمانی مراجعه می‌کند

 11. ‌آب ماست را دور نریزید

 12. آب معدنی بهتر است یا آب شهری؟

 13. ۳ مکمل قوی برای قلب انسان

 14. پیش بینی زودهنگام زوال عقل

 15. ۱۵ درصد دانش‌آموزان درگیر کابوس‌های شبانه

 16. افزایش 50 درصدی ترکیبات ضد التهاب "بابونه"توسط محققان کشور

 17. مبتلایان به آسم مستعد چاقی

 18. وقتی لاغر می‌شوید چربی‌ها کجا می‌روند؟

 19. این خوردنی‌ها، آدم‌های عصبانی را آرام می‌کند

 20. اضطراب چه بر سر پوست می‌آورد؟

 21. افزایش خطر سرطان با این خوراکی‌ها

 22. نکاتی که برای نذرخون باید بدانید

 23. تنگی نفس و سرفه‌های طولانی را جدی بگیرید

 24. خطر ابتلا به بیماری‌های ویروسی با قمه‌زنی

 25. دلیل اصلی گرفتار شدن به آلزایمر

آخرین عناوین