«دولت بودجه را شفاف کند» چه کسانی فروردین ۹۷ از نهاد ریاست جمهوری کمک بلاعوض گرفتند؟+جدول

گروه اقتصادی الف،   3970221043 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

در حالی که رئیس جمهور معقتد است بودجه ۹۷ شفافیت در هزینه‌ها را ایجاد کرده است، لازم است، مقامات دولتی توضیح دهند کمکهای بلاعوض نهاد ریاست جمهوری در فروردین ۹۷ نصیب چه افرادی شده است.

به گزارش تسنیم، چندی قبل رئیس جمهور با هشتگ‌های جریان آزاد اطلاعات و شفافیت در صفحه شخصی‌اش در فضای مجازی نوشت: دنیای امروز، دنیای سرعت و ارتباطات است، اگر می‌خواهیم در کشور فساد از بین برود، راه آن اطلاع داشتن مردم و جوانان از امور است، چراکه بدون اطلاع مردم، شفافیت و حضور جوانان و تنها با دادگاه و نیروی امنیتی نمی‌توانیم با فساد مقابله کنیم.

به‌نظر می‌رسد رئیس جمهور به نکته درستی اشاره کرده است و راه مبارزه با فساد، ایجاد شفافیت به‌خصوص در مباحث اقتصادی است. روحانی اواخر سال قبل نیز در خصوص شفافیت بودجه گفته بود: در مسیر قبلی (لایحه بودجه) شفافیت وجود نداشت، دستگاه‌ها تشویق به اجرا نمی‌شدند و از طرف دیگر ما نمی‌دانستیم که یک خدمت چقدر برای دولت هزینه دارد. اگر بنا است ما بیماری را معالجه کنیم با چه هزینه‌ای این کار را انجام بدهیم. اگر می‌خواهیم عمل جراحی انجام بدهیم با چه هزینه‌ای انجام دهیم و اگر دانشجویی می‌‌خواهد تربیت شود با چه هزینه‌ای و اگر دانش‌آموزی بخواهد کلاس درسش را بگذراند با چه هزینه‌ای.

وی  همچنین با بیان اینکه چارچوب وعده‌های انتخاباتی‌اش در لایحه بودجه سال 97 تبلور یافته است، گفته بود:‌ پایه بودجه سال آینده بر شفافیت است و پرداخت به دستگاه‌ها برمبنای عملکرد سه‌ماهه آنها است.

تاکید رئیس جمهور در خصوص شفافیت بودجه 97 در حالی است که هنوز بسیاری از عناوین و ردیفهای بودجه غیرشفاف بوده و تعریف دقیقی برای آنها انجام نشده است، به‌عبارت دیگر هنوز مشخص نشده است چه مبالغی به چه افرادی و تحت چه عنوانی پرداخت شده است. این موضوع چه در لایحه بودجه 97 و چه در گزارشی که اخیراً خزانه‌داری کل از پرداختهای فروردین ماه منتشر کرد نمود دارد.

بر این اساس خبرگزاری تسنیم در گزارشی به میزان پرداختهای انجام شده از سوی خزانه داری کل به نهاد ریاست جمهوری در فروردین ماه پرداخت. بر این اساس در فروردین ماه حدود 4 میلیارد تومان به عنوان حقوق و مزایای کارکنان نهاد ریاست جمهوری و حدود 3 میلیارد تومان نیز بابت هزینه‌های اجتناب ناپذیر پرداخت شده بود.

هرچند نهاد ریاست جمهوری، سازمان برنامه و بودجه و یا خزانه داری کل کشور در خصوص سوالات و ابهامات مربوط به این پرداختها هیچ گونه واکنشی نشان نداد‌ه‌اند اما بررسی لایحه دولت برای بودجه 97 نشان میدهد پرداختهای انجام شده به نهاد ریاست جمهوری به صورت کلی صرف چه اموری خواهد شد.

در ادامه جدول مربوط به اعتبارات هزینه ای سال 97 دستگاههای اجرایی(نهاد ریاست جمهوری مشتکل از معاونتهای مختلف) قابل مشاهده است.

همانطور که در این جدول مشخص شده، در سال 97 حدود 70 میلیارد تومان برای نهاد ریاست جمهوری جهت کمک بلاعوض به اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی و دولتی در نظر گرفته شده است. احتمالا این رقم با سرفصل هزینه‌های اجتناب ناپذیر نهاد که در فرودین ماه حدود 3 میلیارد تومان می‌باشد، مرتبط است. حالا نهاد ریاست جمهوری باید پاسخ دهد در فروردین ماه امسال چه ارقامی را به صورت بلاعوض به اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی و دولتی پرداخت کرده است. اساسا این افرادی چه کسانی بوده اند و معیار پرداخت به آنها چیست؟

البته با دقت به جدول بالا نکات مهمتری نیز یافت می‌شود، بر این اساس تنها برایمعاونت امور مجلس نهاد ریاست جمهوری 2.5 میلیارد تومان در نظر گرفته شده تا در سال 97 به صورت کمک بلاعوض به اشخاص حقیقی و حقوقی پرداخت کند. ظاهرا این رقم تنها باید در ارتباط با مجلس شورای اسلامی هزینه شود به این ترتیب سوال دیگری که پیش می‌آید این است که چه  رقمی از 3 میلیارد تومان هزینه اجتناب ناپذیر پرداخت شده از سوی نهاد در فروردین ماه مرتبط با کمک بلاعوض در معاونت امور مجلس بوده است. آیا مبلغی نیز به نمایندگان مجلس پرداخت شده است؟ به این ترتیب لازم است دولت محترم در این خصوص شفاف سازی کند تا مشخص شود این ارقام بابت چه کاری مصرف شده و احیانا به چه افرادی پرداخت شده است.

سوال سوم نیز در اینجا مطرح است، طی سال جاری حدود 27 میلیارد تومان بودجه به عنوان هزینه رفاه اجتماعی در صورت تحقق باید در نهاد ریاست جمهوری هزینه شود، اساسا این عنوان هزینه برای رفاه اجتماعی چگونه و با چه معیاری پرداخت می‌شود و سهم هر کارمند از آن چه قدر است؟ سوالی که در گزارش اخیر خزانه داری کل کشور نیز مغفول مانده و لازم است دولت به آن پاسخ دهد این است که در فروردین ماه چه رقمی بابت رفاه اجتماعی به کارمندان نهاد ریاست جمهوری پرداخت شده است؟

همچنین سوال چهارم در خصوص معاونت امور زنان و خانواده نهاد مطرح است، قرار است معاونت زنانِ نهاد، کمک بلاعوضی نزدیک به 3 میلیارد و 900 میلیون تومان را در صورت تحقق،  در سال 97 بین چه افرادی توزیع کند؟ امروز تعدادی از زنان و خانواده های ایرانی منتظر دریافت این کمکهای بلاعوض هستند،  بنابراین لازم است دولت محترم سازوکار تخصیص این ارقام را شفاف کند تا همه مردم بتوانند از آن بهره ببرند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۳۹۳۷۲۰۶:۲۷:۲۴ ۱۳۹۷/۲/۲۱
ابتکار و مولارودی چه دستاوردی برای رفع مشکلات زنان سرپرست خانوار ایرانی دارند که این همه بودجه میگیرن..کل رزومه این ۲ تا تو دوره مسوولیتشون چند تا توییت برای ورود زنان به ورزشگاه بوده!
ناشناس۳۳۹۵۳۸۱۰:۲۳:۱۶ ۱۳۹۷/۲/۲۱
شفاف سازی مفید و بلکه ضروری است، اما برای همه قوا و نهادها و دستگاه ها. منتظر سوال سایت الف از بقیه دستگاه ها و قوا می مانیم تا ثابت کند همیشه یک طرف غش نمی کند.
ناشناس۳۳۹۶۵۹۱۲:۲۸:۰۶ ۱۳۹۷/۲/۲۱
شما فعلا همین غش را پاسخ دهید تا نشان دهید شما نیز نمی خواهید همیشه غش به طرف دیگرانی باشد که بودجه آنها را همین دولت مدعی تعیین می کند تا مثلا دولت بشود همه کاره کشور
ناشناس۳۳۹۸۱۵۱۴:۲۰:۵۱ ۱۳۹۷/۲/۲۱
شما سوال خودتو جواب بده دیگران بتو ربطی نداره
نجیب۳۳۹۸۸۲۱۵:۲۳:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۲۱
حالا یک کار مثبت هم که انجام شده انقدر حاشیه درست کنید که همین هم از بین برود.
ناشناس۳۳۹۵۵۹۱۰:۴۲:۵۴ ۱۳۹۷/۲/۲۱
روحانی مملکت را رو به ویرانی میبرد باید برکنار شود
غلام۳۳۹۵۹۰۱۱:۱۰:۳۵ ۱۳۹۷/۲/۲۱
این جدول نشانه تایید دولت برای دریافتهای نجومی مدیران است و علامتی برای بی اثر بودن تلاش برای تحقق عدالت و مساوات و برابری. نشانه ای بد از این موضوع که هرجا مشکل داشتی سرکیسه را شل کن.
ناشناس۳۳۹۷۴۲۱۳:۲۹:۴۷ ۱۳۹۷/۲/۲۱
فقط دولت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۳۳۹۷۵۹۱۳:۴۲:۱۸ ۱۳۹۷/۲/۲۱
عدالت درست و به جا است، لیکن برابری و مساوات به چه معناست یعنی یک کارگر ساده و یک مهندس کارکشته و زبردست دستمزدیکسان بگیرند؛ شاید من نادرست برداشت کرده ام، وگرنه گمان نمی کنم فرد آگاه این گونه بیاندیشد. این سراسر بی عدالتی است.
ناشناس۳۳۹۶۴۳۱۲:۰۹:۳۹ ۱۳۹۷/۲/۲۱
فرهنگستان ادب و زبان فارسی این وسط دقیقا چیکار می کنه؟
ناشناس۳۳۹۶۸۷۱۲:۵۱:۱۲ ۱۳۹۷/۲/۲۱
شفافیت صفر
ناشناس۳۳۹۷۱۶۱۳:۱۱:۳۹ ۱۳۹۷/۲/۲۱
سایت الف بسیار اقدام بجا و پسندیده ایی انجام داده است. ولی..
ناشناس۳۳۹۸۵۹۱۴:۵۳:۰۱ ۱۳۹۷/۲/۲۱
خدا رو شکر من بهش رای ندادم راضی هستم از خودم
ناشناس۳۳۹۸۷۸۱۵:۲۰:۵۶ ۱۳۹۷/۲/۲۱
این با شعار اقتصاد مقاومتی و مبارزه با حقوق نجومی در تعارض است. متاسفانه پرداخت های حقوق نجومی را به اسامی دیگر انجام میدهند. مانند همین کمک های بلاعوض که معلوم نیست با چه هدفی صورت میگیرد. این در حالیست که وقتی برای یک وام 2 میلیون تومانی به بانک مراجعه میکنید با انواع و اقسام تعهدات مواجه می شوید و اگر همه را انجام دهید تازه باید در نوبت بمانید آنهم بخاطر عدم بودجه کافی. آنوقت این حاتم بخشی را که میبینیم می فهمیم عدم بودجه فقط برای ما ها است. نه برای برخی آقایان. جا دارد اگر ریاست محترم جمهور از این وضع خبر دارد دستور برخورد دهد و فقط در حد شعار فریادشفاف سازی ندهد.
ناشناس۳۳۹۸۹۵۱۵:۴۰:۴۹ ۱۳۹۷/۲/۲۱
بزار بخورن هر که نزدیک تر به قدرت باشه...
ناشناس۳۴۰۰۹۱۱۸:۳۴:۱۳ ۱۳۹۷/۲/۲۱
700 هزار میلیون ریال، میشه 700 میلیارد ریال، معادل 70 میلیارد تومان، دولت از جیب مردم 70 میلیارد تومان کمک بلاعوض کرده؟ امیدوارم کارشون براساس قانون و مقررات بوده و فردا مثل بقایی نگن شب عید به فلان مقام و بهمان مقام سکه دادیم رسید هم نگرفتیم!!!
ناشناس۳۴۰۱۰۹۱۹:۰۱:۳۳ ۱۳۹۷/۲/۲۱
انتخابات زودهنگام
محسن۳۴۰۱۳۳۱۹:۳۶:۲۷ ۱۳۹۷/۲/۲۱
تو این اوضاع بی پولی و فقر ، این بریز و بپاش ها ، خون به دل ملت می کند. ریال به ریال باید جواب بدهند. سازمان بازرسی کل کشور و نمایندگان مجلس ، کجا هستند ؟ ما وکیل مردم به مجلس فرستادیم نه وکیل الدوله
محمد۳۴۰۱۴۴۱۹:۴۵:۴۶ ۱۳۹۷/۲/۲۱
اینجانب بازنشسته آموزش وپرورش همراه با 75نفر از سال89 هرکداام دومیلیون خورده ای طلب داریم چرا پرداخت نمی کنند ما ضعیفان خدایی داریم که لشکر ان پشه است
ناشناس۳۴۰۱۸۴۲۰:۳۴:۰۱ ۱۳۹۷/۲/۲۱
سلام .. آیا این تضعیف دولت نیست؟ .. دشمنان در کمینند.

پربحث‌های امروز

 1. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 2. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 3. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 4. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 5. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 6. مظلومی که داستان ندارد

 7. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 8. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 9. انصاری: حتماً ضعف‌هایی دولت‌ وجود دارد/ نگه ‌داشتن نرخ ارز و ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

 10. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 11. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 12. بیدار بمان آقای فوکویاما

 13. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 14. رئیس اتحادیه طلا و جواهر: شب یلدا تاثیری در قیمت سکه و طلا ندارد

 15. راز جسد سوخته زن جوان در کوه‌های مشهد

 16. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 17. ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟

 18. کلانی: پرسپولیس شایسته سومین قهرمانی است

 19. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 20. تازه‌ترین فرافکنی‌های نیکی هیلی علیه ایران

 21. معاون آموزش ابتدایی: تکلیف شب را حذف نکردیم

 22. اختصاص قبر رایگان به قمی‌ها

 23. جنجال ضدانقلاب روی عکس آیت‌الله کاشانی + تصاویر

 24. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 25. سرقت تصاویر خصوصی ۷ میلیون کاربر در فیس‌بوک

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 5. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 6. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 7. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 8. رمز پیروزی

 9. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 10. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 16. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 17. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 18. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 19. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 20. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 21. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 22. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 23. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 24. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 25. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 17. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 18. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 19. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 20. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 21. حرف های یک مهندس برق مملکت

 22. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 23. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 24. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 25. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

پربحث‌های دیروز

 1. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 2. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 3. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 4. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 5. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 6. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 7. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 8. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 9. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 10. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 11. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 12. توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

 13. لایحه بودجه 1398 در دستور کار مجلس

 14. قرارداد عراق با آمریکا برای واردات گندم و برنج

 15. ترکش افزایش قیمت خودرو برتن مددجویان کمیته امداد

 16. هند از لیر ترکیه و وون کره در تجارت استفاده می کند

 17. احتمال توافق با آمریکا برای معاف شدن از تحریم های ضدایرانی

 18. احداث شهرک های صنعتی مشترک با عراق راه حل مشکل کولبری

 19. پورابراهیمی: پرداخت یارانه در بودجه 98 نیاز به بازنگری دارد

 20. ضرورت کاهش بیشتر تولید نفت اوپک در آینده

 21. پیش‌بینی زودتر از موعد برای کمبود عرضه نفت در سال آینده

 22. رایزنی با کشورهای همسایه برای حذف تعرفه‌های وارداتی

 23. سرنوشت خدمات پس از فروش لوازم خانگی خارجی

 24. بودجه در شرایط جنگ اقتصادی منعکس‌کننده تصمیمات مالی نظام است

 25. جزئیات پرداخت تسهیلات ارزی در ۹ بخش بزرگ اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 6. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 7. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 10. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 11. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 12. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 13. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 14. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 15. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 16. دلار ۹ هزار تومان شد

 17. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 18. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 19. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 20. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 21. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 22. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 23. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 24. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 25. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

آخرین عناوین