مگنت-ستاره یک مربع

چرا برای اصلاح کشور با مشکل مواجهیم؟

حسین مهدی تبار، گروه تعاملی الف،   3970129022 ۲۰ نظر، ۵ در صف انتشار و ۵۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا برای اصلاح کشور با مشکل مواجهیم؟

سد اساسی مقابل تحقق آرمان‌های انقلاب در یک کلام «بی‌اعتمادی» است. باور مردم به خصوص در بین جوانان، نسبت به صلاح‌خواهی، دلسوزی و حتی اراده حاکمیت برای حل مشکلات همواره رو به نزول است. این‌که در کف جامعه، مردم بخش عمده مسئولین «محلی-دولتی-حاکمیتی» را غرق در فساد و دزدی می‌بینند ثمره همین بی اعتمادی‌ها است. کم‌رغبتی مردم به کالای ایرانی یا بی‌رغبتی آن‌ها به پیام‌رسان‌های داخلی هم زاده‌ی همین بی اعتمادی‌ست. این‌که مردم آینده کشور را چه بسا بدتر از امروز می‌بینند هم نتیجه همین بی‌اعتمادی‌هاست. بی‌‌اعتمادی‌هایی که ریشه اساسی آن‌را هم اتفاقا باید در رفتار دو دسته از مسئولین جستجو کرد. بخشی که با اعمال مفسدانه مردم را نسبت به حکومت بدبین کرده‌اند و بخش دیگری که با رفتار ها‌ی اشتباه خود این بدبینی را گسترش می‌دهند.

شرح مصائب و مشکلاتی که اقلیت مفسد درون نظام برای کل حکومت ایجاد کرده‌اند، آن‌قدر واضح است که نیازی به تشریح مجدد نداشته باشد، اما نقش رفتار‌های احمقانه _‌ و نه مفسدانه _ بخش دیگری از حاکمیت نیز در رشد این بی اعتمادی‌ها کم نیست.

بخش هزینه‌سازی که افراد خائنی نیستند، اما برای دفاع از نظام راه اشتباهی را انتخاب کرده‌اند. این بخش _که متاسفانه کم هم نیستند_ اتفاقا همان بخشی از حاکمیتند که به عموما به مردم بی اعتمادند؛ یعنی، علاوه بر این‌که مردم به آن‌ها اعتمادی ندارند، آن‌ها نیز به مردم بی‌اعتمادند. علت بی‌اعتمادی آن‌ها هم چیزی جز عدم «شناخت» دقیق مردم نیست. آن‌ها جامعه را خوب نمی‌شناسند و به همین دلیل اعتمادی هم به آن‌ ندارند، هرچند که در لفاظی جور دیگری بگویند. تمام رفتارهای غلط این عده، دقیقا به علت عدم شناخت دقیق جامعه و شرایط آن رخ می‌دهد.

مثلا این دسته خیال می‌کنند لزوما اطلاعات بیشتر مردم موجب شورش آن‌ها علیه حاکمیت خواهد بود. همین موجب شده این افراد برای ایجاد محدودیت‌ها مقابل «گردش ازاد اطلاعات»، با جریان مفسد که از این محدودیت‌ها بهره می‌برند، همکاری کنند. دقیقا همین بخش از حاکمیت است که برای آن‌چه از سو استفاده‌ی مردم متصور است، عقیده به محدودیت شدید فضای مجازی دارد. ریشه محدودیت‌های اعمال شده بر آزادی‌های مدنی-سیاسی را هم باید در تفکر غلط این دسته از مسئولین جستجو کرد. این بخش حاکمیت، از آن‌جایی که به هرگونه انتقاد صریح مردم نگاهی تضعیف‌گر دارد و خیال می‌کند انتقادات فعالین نه برای اصلاح که برای تضعیف دستگاه‌های حکومتی انجام می‌شود، به شدت در راستای بسته شدن هر چه بیشتر فضای انتقاد تلاش می‌کند. تلاش‌هایی که بخش عمده آن با بگیر و ببند و شکایت و در نتیجه افزایش هزینه نقد و نقادی پیش می‌رود. چنین رفتار هایی، هم در قوه قضاییه، هم در دولت و هم در سایر نهاد های حاکمیتی دنبال می‌شود و اختصاص به جناح و دستگاه خاصی ندارد.

همین بی‌اعتمادی‌ها به مردم است که بی اعتمادی مردم به حاکمیت و موج ناامیدی بخش عمده ان‌ها از آینده کشور را رغم زده. نا امیدی‌هایی‌ که نه فقط در سطح عوام جامعه، که به فعالین جوان حوزه‌های مختلف، حتی در بین جریان حزب‌الهی هم گسترش یافته است. شرایط به گونه‌ای پیش رفته، که کسب اطلاعات بیشتر در زمینه وضعیت کشور، به جای آن‌که موجب امیدواری به اصلاح کشور شود، جوانان را با ایجاد زمینه‌های نا امیدی بیشتر مواجه می‌کند. آرمان‌گرای خسته و عدالت‌طلب و ازادی‌خواه نا امید، همه و همه ثمره‌ی همین بی‌اعتمادی‌ها به اصلاح‌گری مسئولین برای آینده است. هر چند، مسبب ایجاد چنین وضعیتی تنها بخشی از مسئولین حاکمیتی است اما، بار این مشکل به دوش کل نظام سنگینی می‌کند. تا زمانی که چنین بی اعتمادی دو طرفه‌ی غلطی، رفع نشود، اصلاحاتی رخ نخواهد داد، مشکلات فعلی حل شدنی نخواهد بود و ارمان‌های انقلاب هم محقق نخواهد شد. بنابراین باید برای رفع آن چاره یافت.

شاید، تغییر نگرش مسئولین به منتقدینِ به خصوص جوان و محرم دانستن‌ آن‌‌ها، به عنوان کسانی‌که به اهداف انقلاب دلبسته‌اند و اگر اعتراضی دارند در راستای حل مشکلات کشور است، قدم اول رفع افت بی اعتمادی باشد. عدالت‌طلبی و آزادی‌خواهی جوانان باید آن‌قدر بی‌هزینه شود که آن‌ها را به تلاش برای اصلاح کشور مشتاق و امیدوار کند. فعالین سیاسی جوان اگر از درد بی‌اعتمادی و به تبع آن نا امیدی خلاص شوند، مردم را هم همراه خواهند کرد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

فرناز۳۰۶۵۹۵۰۷:۱۵:۲۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
روزنامه جوان به نقل از نایب رئیس اتاق ایران و چین نوشته است: هم‌اکنون بیش از 100 هزار نفر در صف اخذ ویزای سرمایه‌گذاری هستند و چندی پیش نیز اعلام شده بود که بیش از 1.5 میلیون نفر درخواست مهاجرت به استرالیا و کانادا را داده‌اند. شرایط گونه‌ای عمل شده که حتی مردم عادی و متوسط هم به فکر خروج از کشور هستند.
فرهاد۳۰۶۸۱۴۱۱:۱۴:۰۰ ۱۳۹۷/۱/۲۹
چشم روحانی با برجامش روشن
ناشناس۳۰۶۸۷۹۱۱:۵۳:۲۳ ۱۳۹۷/۱/۲۹
چون از مدعیان اصلاح طلبی فقط دروغ و نارو دیده ایم و باید یک تفکر مردمی واقعی قدرت یابد تا به نفع مردم کار کند
ناشناس۳۰۸۰۵۶۱۰:۲۵:۵۶ ۱۳۹۷/۱/۳۰
چون اول برای اصلاح کشور باید افراد صالح هم پیدا کرد که در رده کسانی که مسولیت کشور را دارند پیدا کردن این افراد سخت هست چون آنها کارهای حرام را فقط در ظواهر مثل موی زنان و مشروبات الکلی می دانند و خوردن پول بیت المال مهم نمی دانند که هیچ بلکه پول بیت المال را در واقع نوعی ارث و پاداش بخاطر پست و مقام خود می دانند در صورتی که همین خوردن پول بیت المال باعث فقر اقتصادی کلان و دوری مردم از اسلام گشته
شهروندقانونمدار۳۰۶۵۹۶۰۷:۱۷:۳۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
باسلام به نظرم بایددرامدروسای قوا وزرا واستانداران شفاف سازی شودومحل سکونتشان ونوع زندگیشان درخانه های شیشه ای قابل رویت باشدالبته نه خانه شیشه ای تار!!!:/تاوقتی منصوبین وبستگان برخی از این اشخاص خارج نشین اندووووو برای این مردم مظلوم بایدتاسف خورد والسلام علی من اتبع الهدی
ناشناس۳۰۷۰۱۷۱۲:۵۸:۵۲ ۱۳۹۷/۱/۲۹
چه حرفیه دوست عزیز؟ ممکنه یه نفر توی چادر زندکی کنه و نون و پنیر بخوره ولی با یک حرف مملکت را به قهقرا ببره. یک مسوول لایق اگه ماهی 100 میلیون هم بگیره میتونه هزاران برابرش واسه مملکتش منفعت ایجاد کنه. هیچ جای دنیا درامد مسوولین رده بالا کم نیست ولی عملکرده که مهمه.
ناشناس۳۰۷۶۳۳۲۰:۲۹:۳۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
من هم قبلا باور شما را داشتم و فکر میکردم مسئولانی که بتوانند اقتصاد کشور را سر و سامان دهند تقاضای حقوق بالا خواهند داشت و حقشان است که حقوقهای نجومی دریافت کنند زیرا مشکلات اقتصادی تمام مردم ایران را برطرف می کنند. اما وقتی قیمت دلار در سال گذشته از کنترل خارج شد از خودم پرسیدم مگر اکنون همان مسئولان ما با حقوقهای نجومی شان بر سر کارشان نیستند؟ پس چرا اوضاع این چنین است؟ پس آن همه ادعای «منم منم» چه شد ؟!!!
ناشناس۳۰۶۷۱۴۰۹:۴۱:۱۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
واقعابی اعتمادی بخش های مختلف جامعه نسبت به برخی نهادهای درسطح جامعه موج می زند!!!!!
ناشناس۳۰۶۷۲۷۰۹:۵۳:۱۲ ۱۳۹۷/۱/۲۹
چون خودمان را اصلاح نکرده ایم !!
ناشناس۳۰۶۷۳۰۰۹:۵۵:۲۲ ۱۳۹۷/۱/۲۹
بسیار تحلیل درست، قابل تامل و واقع بینانه ای است. ممنون از الف.
حسین۳۰۶۷۴۷۱۰:۲۶:۳۴ ۱۳۹۷/۱/۲۹
دیدگاه جالبی بود و واقعیت ایران را با زبانی شیوا به رشته تحریر درآوردید.جوانان سرخورده و ناامید ، مردم کلافه و سردرگم، همه بدبختیهای خود را گردن همدیگر می اندازند.مسولین گردن مردم و مردم گردن مسولین و این روند معیوب همچنان ادامه دارد.امیدوارم عقلانیت جایگزین انواع گوناگون احساسات گردد و مردم ایران آینده ای درخشان برای خود رقم بزند. هر قومی مسول اعمال خودش است.
ناشناس۳۰۶۷۵۰۱۰:۳۰:۰۰ ۱۳۹۷/۱/۲۹
با دستمال چرک شیشه پاک شدنی نیست
چ۳۰۶۷۶۳۱۰:۳۷:۵۹ ۱۳۹۷/۱/۲۹
واقعیت این است که در حال حاضر افرادی هستند که تا اخرین لحظه عمرشان، هم از مزایای بازنشستگی استفاده میکنند و هم از مسندهایشان دست نمی کشند و قصد خدمت به خودشان را دارند. اگر بازنشسته های کم رمق را از سیستم خارج کنیم و جوانان پور شور را وارد کنیم، اگر به جای مغزهای قدیمی مغزهای تازه را وارد کنیم ، اگر به جای واگذاری ده ها منصب به یک نفر آنها راه به دها جوان اهل علم واگذار کنیم، اگر با تکیه بر جوانان چاه های نفت خود را، جاده ها ، هوا و فضا ، دریا و خشکی ، صنعت و معدن، علم وفناوری را مدیریت کنیم، نجات پیدا میکنیم وگرنه ما هر چقدر هم در بوق و کرنا بخوانیم با هدر دادن منابع انسانیمان محکوم به فنا هستیم .... این رابفهمیم. ما به یک ویروس داخلی درگیر هستیم افرادی که منافع کوتاه مدت خود را بر منافع بلند مدت یک ملت ترجیح میدهند. باید اینها را از بدنه مدیریت کشور خارج کنیم.
ناشناس۳۰۸۳۳۵۱۴:۳۱:۳۶ ۱۳۹۷/۱/۳۰
اون جمله آخرت مناسبترین راه حله
صمصام۳۰۶۸۰۶۱۱:۰۹:۵۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
هر چه بگندد نمکش میزنند وای به روزی که بگندد نمک این مثل ،گویای وضعیت کشور ماست نیاز به توضیح بیشتر نیست!
سیدرضا۳۰۶۸۲۱۱۱:۱۹:۴۸ ۱۳۹۷/۱/۲۹
باعرض سلام ضمن تشکرازمطلب ارائه شده،شایدبه نظرمرتبط نباشدولیکن به نظر این حقیربایدبا انجام انتخابات کاملا ازادورقابتی واقعی افراددیگری که توانایی اداره امور و حل مشکلات کشور را دارند جایگزین مسئولین فعلی شوند. همچنین آزادی کامل مطبوعات و خارج شدن صدا وسیما از انحصار عده ای خاص میتواند اولین گام ها در راه اعتمادسازی واقعی مردم به حاکمیت باشد.با تشکر
سیف 222۳۰۶۹۰۴۱۲:۱۱:۰۶ ۱۳۹۷/۱/۲۹
از درج این مطلب که صادقانه است تشکر میکنیم.
ناشناس۳۰۷۱۲۶۱۴:۰۱:۵۹ ۱۳۹۷/۱/۲۹
چون اصلا برنامه ای برای اصلاح نداریم.
ناشناس۳۰۷۵۲۰۱۸:۲۱:۵۲ ۱۳۹۷/۱/۲۹
چون برخی کارهای بزرک به افراد کوچک سپرده شده است.
ناشناس۳۰۹۱۹۷۰۳:۲۹:۰۲ ۱۳۹۷/۱/۳۱
آزادی بیان برای اداره مملکت امری است حیاتی.پذیرش اشتباهات از جانب مسولان ضروری است. تا زمانی که با نقد امنیتی و پلیسی برخورد بشه اوضاع اصلاح نمیشه. اگر نقد وارد باشه هر چند تلخ هرچند گزنده، موجب اصلاح امور و اعتماد سازی بشه و اگر هم وارد نباشه که کسی توجه نمیکنه خب انتقاد ناپذیری و بستن فضای نقد موجب بروز فساد و نهادینه شدن آن و تعمیق بی اعتمادی میشه البته سانسور و نقد ناپذیری نهادینه شده حتی سایت الف هم اغلب نظرها رو به لحاظ نقد ناپذیری سانسور میکنه و منتشر نمیکنه
دانشگاه علمی کاربردیتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. چگونه می توان مراقب دستگاه گوارش بود؟

 3. واعظ آشتیانی: همزمان با احمدی نژاد برخی اصلاح‌طلبان هم خواستار استعفای روحانی بوده‌اند

 4. فاجعه کودک آزاری این بار در بوکان تکرار شد

 5. سه مولفه شکل‌گیری «رانت» در کشور

 6. جدول کامل نرخ جریمه تخلفات رانندگی در سال ۹۷

 7. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 8. ترور سرگرد راهنمایی و رانندگی در برابر منزلش

 9. چرا فساد در ایران ریشه کن نمی شود؟

 10. آخرین قیمت خودروها در بازار

 11. تاثیر آسپرین در کاهش ریسک ابتلا به عفونت HIV

 12. کاظم جلالی: تاکنون در مجلس به مصادیق زدوبند و معامله برخورد نکردم

 13. لیورپول صلاح را به پلیس معرفی کرد!

 14. نیمکت نشین 5 میلیاردی در پرسپولیس

 15. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 16. ترامپ دستورالعمل حملات سایبری را لغو کرد

 17. بیماران مسن دیالیزی در معرض ابتلا به زوال عقل قرار دارند

 18. حاجی بابایی: ۸ وزیر در معرض استیضاح هستند/ جامعه از مجلس و قوه قضاییه راضی نیست

 19. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 20. خوشحالی راموس به سبک رونالدو+تصاویر

 21. مداخله‌جویی تکراری وزارت خارجه آمریکا در امور داخلی ایران

 22. ۳ دلیل که تبعیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران را ناممکن می‌کند

 23. اندیشکده آتلانتیک:۶۵ سال بعد از کودتای ۲۸ مرداد، آمریکا هنوز از آن درس نگرفته است

 24. رونالدو با لبخندی بر لب تماشاگر شکست رئال+عکس

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 3. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 6. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 7. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 8. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 9. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 10. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 11. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 12. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 13. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 14. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 15. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 16. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 17. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 18. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 19. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 20. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 21. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 22. افشای اقدام غیراخلاقی "سرکرده جریان تراریخته‌پرست در ایران" + سند

 23. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

 24. آزادی مرزبان ناجا بعد از ۴۷۶ روز اسارت

 25. اعطاي مجوز فعاليت انتشار صوت و تصوير فراگير در فضاي مجازي به 5 رسانه داخلي

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 7. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 8. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 9. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 10. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 13. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 14. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 15. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 16. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 17. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 18. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 19. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 20. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 21. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 22. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 23. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 24. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 25. عوامگرایی و فشرده سازی فنر گونه/ علت جهش های قیمت ارز در هر دولت

آخرین عناوین