سپینو-مگنت

بیدار شدن از رویای برجامی، راه حل بحران ارزی

میثم ظهوریان،   3970121286 ۳۶ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
بیدار شدن از رویای برجامی، راه حل بحران ارزی

بحران ارزی که در چند روز اخیر با افزایش افسار گسیخته نرخ ارزهای مختلف اتفاق افتاد بار دیگر مساله ایرادات ساختاری اقتصادی کشور را در معرض نگاه مردم و مسوولین قرار دارد.

 در این میان اگر چه ضعف های عمده موجود در سیاستگذاری اقتصادی دولت نقش قابل توجهی در ایجاد این بحران دارد، اما تحلیل هایی که سعی می کنند تعمد دولت را در چنین اتفاقی دخیل بدانند، به همان اندازه غلط هستند که مشابه این تحلیل در سال 91 در دو مورد دولت وقت اشتباه بود. آن چه که بیش از هر چیز بر رخداد چنین وقایعی تاثیرگذار است، نگرش های حاکم بر سیاستگذاران اقتصادی دولت و به طور خاص بی عملی ناشی از اتکا به رویایی برجامی است.

اگر چه در دوره ما بعد برجام دولت آمریکا در ظاهر برخی تحریم های ایران را به طور موقت تعلیق نمود و در دوره ریاست جمهوری ترامپ هم این تعلیق ادامه داشته است، اما این کشور با چند مکانیزم منافع مالی رفع تحریم ها در برجام برای ایران را به آنچه رییس بانک مرکزی از آن به «تقریبا هیچ » تعبیر کرد، رساند. از یک طرف بر اساس نظام «ضرورت شناسایی مشتری نهایی» و با استفاده از باقی ماندن تعدادی از شخصیت های حقیقی و حقوقی ایرانی در لیست تحریم ها در برجام، آمریکا بانک های دارای تراکنش با ایران را ملزم به شناسایی مقصد نهایی تراکنش های بانکی در ایران(حتی پس از چند دست چرخش) و اطمینان از این که پول ها به دست افراد باقیمانده در لیست تحریم نمی رسد کرده است. امری که در عمل برای بانک های غیر ایرانی غیرممکن است و ریسک جریمه های بالای ناشی از تخطی از آن آنقدر بالا است که هیچ بانک بزرگی حاضر به تعامل مالی هر چند کوچک با ایران نمی شود.

از سوی دیگر تحریم های جدید بانکی آمریکا بر خلاف دوره ما قبل برجام نه فقط بانک های طرف معامله با ایران که حتی بانک هایی که با بانک های طرف معامله ایران تبادل دارند را نیز شامل می شود. این مساله باعث شده است، بانک های کوچک که به دلیل عدم ارتباط مالی با آمریکا قبل از برجام امکان تبادل مالی محدود با ایران داشتند نیز بعد از تحریم های جدید به واسطه در خطر افتادن ارتباطشان با بانک های بزرگ از چرخه تبادلات با ایران حذف شوند تا در عمل کلیه کانال های رسمی موجود برای تبادلات دلاری ایران نیز بسته شود. معدود کانال های موجود غیر رسمی برای تبادلات ایران (مانند صرافی های برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس) نیز اخیرا از طریق وضع قوانین مالیاتی و نظارتی سخت گیرانه که با همکاری خزانه داری آمریکا و دولت های حاکم بر این کشورها وضع شده به شدت محدود و در عمل غیر قابل استفاده شده است.

معدود کانال های موجود غیر رسمی برای تبادلات ایران (مانند #صرافی های برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس) نیز اخیرا از طریق وضع قوانین مالیاتی و نظارتی سخت گیرانه که با همکاری خزانه داری آمریکا و دولت های حاکم بر این کشورها وضع شده به شدت محدود و در عمل غیر قابل استفاده شده است.

این در حالی است که تنها راه حل پایدار حل مساله ارزی کشور یعنی کاهش اتکای اقتصادی به دلار به عنوان ارزی که کنترل شاه راه های مبادلاتی آن در اختیار آمریکا است همچنان به دلیل خوش بینی بالای مسوولین به اجرایی شدن وعده های برجامی از طریق فشار اروپا به آمریکا مورد بی توجهی قرار دارد. مهمترین راهکارهای کاهش اثرات بحران های ارزی ناشی از تحریم این است که دولت از یک طرف از طریق انعقاد پیمان های دو جانبه ارزی با کشورهای اصلی طرف تجاری ایران اتکای اقتصاد کشور به دلار آمریکا را به حداقل ضروری کاهش دهد و از طرف دیگر سیستمی برای قیمت گذاری ارز طراحی شود که نسبت قیمت واحد پولی کشور به ارز را به صورت دوره ای بر اساس تفاوت بین نرخ تورم کشور و تورم جهانی تعدیل کند (اتفاقی که انگیزه های سیاسی ماقبل انتخابات 96 مانع از اجرای آن در سال های اخیر شده است) تا فشار این تفاوت در بازه های زمانی طولانی نتواند وارد کننده شک به اقتصاد کشور باشد.

آمار تجارت خارجی کشور نشان می دهد 57% از صادرات و 56% از واردات ایران تنها با 3 کشور انجام می شود. به عبارت دیگر انعقاد پیمان دوجانبه پولی تنها با همین کشورها (که اغلب روابط مناسبی با ایران دارند) بیش از نیمی از مساله مبادله ارزی ایران و فشار ناشی از آن را حل خواهد نمود. چین و روسیه در سال 2017 پیمان مبادله دو جانبه ارزی بین یکدیگر را تمدید کردند و همین مساله آن ها را از لحاظ زیرساخت های لازم آماده برای ایجاد چنین نظامی با ایران می کند. جنگ تجاری اخیر چین با آمریکا و تحریم های غرب علیه روسیه نیز فرصتی است که زمینه انعقاد چنین پیمانی را حداقل با این دو کشور و برخی کشورهای دیگر طرف تجاری ایران مانند هند (که به دنبال سیاست اقتصادی مستقل از آمریکا هستند) فراهم تر می کند.

ممهترین مانع موجود در جهت حل بحران پیش آمده این است که مسوولین دولتی همچنان مانند چند سال اخیر در رویای برجامی بالفعل شدن وعده های داده شده برای رفع تحریم ها به سر می برند و از اساس شرایط جدید را جدی تلقی نکرده اند. دکتر عراقچی معاون وزیر خارجه صریحا تحریم های جدید آمریکا را نمادین خوانده و بانک مرکزی هم آن را بی تاثیر دانسته بود. مهمترین سیاست وزارت خارجه در این شرایط نیز اتکا و التماس ضمنی به دولت های اروپایی برای حفظ برجام و اجرایی شدن بندهای مرتبط با رفع تحریم ها است.

وقوع اصلاحات ساختاری اقتصادی ذکر شده الزاماتی دارد که مهترین آن خارج شدن مسوولین و سیاستگذاران اقتصادی از رویای برجامی از یک سو و تصورات غلطی مانند اتکا به اروپا در برابر آمریکا یا ایجاد اختلاف بین اروپا و آمریکا از سوی دیگر است. از عمر 8 ساله دولت فعلی حدود سه سال باقیمانده است. مسوولین حاکم بر دستگاه اجرایی می توانند 3 سال آینده را نیز مانند 5 سال قبل بر حل مشکلات اقتصادی کشور در پشت میز مذاکره با آمریکا و اروپا و از طریق اتکا و اعتماد به قول این کشورها سپری کنند یا از فرصت باقیمانده برای تغییر ساختارهای بیمار اقتصادی که اغلب با تغییراتی کوچک و البته مستلزم اراده قوی قابل اصلاح هستند، استفاده کنند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱ اَمرداد ۱۳۹۷بررسی دهمین گزارش برجامی وزارت خارجه در کمیسیون امنیت ملی
۱ اَمرداد ۱۳۹۷شعر سعدی درباره برجام  
۳۱ تیر ۱۳۹۷تضمینی که می‌توان در برجام از اروپا گرفت
۳۱ تیر ۱۳۹۷لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم
۳۱ تیر ۱۳۹۷آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است
۳۰ تیر ۱۳۹۷وزیر خزانه داری آمریکا: اروپا و آمریکا در خصوص توافق هسته‌ای ایران اختلاف نظر دارند
۳۰ تیر ۱۳۹۷۱۳ آبان؛ ضرب‌الاجل پایان مذاکره برجام اروپایی؟
۲۹ تیر ۱۳۹۷مرکل: روابط با آمریکا حیاتی است
۲۹ تیر ۱۳۹۷ظریف: بسته پیشنهادی اروپا رضایت بخش نبود/ فروش نفت در برابر کالا مطرح نیست
۲۹ تیر ۱۳۹۷ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم
۲۷ تیر ۱۳۹۷ظریف: اکنون نیاز به اقدام عملی از سوی اروپا است
۲۷ تیر ۱۳۹۷مقام سابق صهیونیست:ایران به زودی می‌فهمد که اروپا توان حفظ برجام را ندارد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۹۹۲۲۶۰۷:۱۱:۲۸ ۱۳۹۷/۱/۲۲
صعود دلار ، سقوط برجام..
تبریزی۲۹۹۵۹۴۱۲:۳۸:۰۱ ۱۳۹۷/۱/۲۲
به جواب این چند تا سوال فکر کنین: آیا اصولا برجام بدون عادی سازی روابط با طرف اصلی قرارداد هیچ گونه ضمانت اجرایی داشت؟ آیا کسایی که برجام رو منعقد کردن به عادی سازی روابط با طرف اصلی قرارداد تمایل داشتن؟ آیا کسایی بودن که نذاشتن این افراد روابط رو عادی سازی کنن؟ آیا کسایی که اجازه عادی سازی روابط رو (حتی در حد دست دادن و قدم زدن!) ندادن همون کسایی نیستن که می گن چرا برجام دست آورد خاصی نداشته؟ آیا معنی فرار رو به جلو رو می دونین؟
ناشناس۲۹۹۷۵۰۱۴:۲۶:۰۹ ۱۳۹۷/۱/۲۲
برعکس گفتی سقوط برجام =سقوط پول ملی الان فقط حرف از رد برجام توسط امریکاست ببین پول ملی داغون شده.
ناشناس۲۹۹۷۵۸۱۴:۳۱:۲۶ ۱۳۹۷/۱/۲۲
دقیقا اثر برجام را نشان می دهد پنج سال به خاطر برجام و توافق ژنو بازار ارز ثابت بوده اما الان به خاطر اینکه امریکا میخواد برجام را لغو کند دلار افزایش یافته
ناشناس۲۹۹۲۲۸۰۷:۱۳:۲۱ ۱۳۹۷/۱/۲۲
برجام برای اصلاح طلبان حیثیتی شده و متاسفانه منافع ملی ، قربانی منافع جناحی این طیف شده. یعنی چون نمی خواهند به اشتباه خود اعتراف کنند ، حاضر نیستند از ان دل بکنند..
ناشناس۲۹۹۵۵۳۱۲:۱۸:۱۷ ۱۳۹۷/۱/۲۲
برجام در حد خودش خوب بود ، درسته امریکا از اول هم کارشکنی کرده ولی دلیل نداره همه چیز رو منکر بشیم . مشکل از اونجایی شروع شد که همه چیز رو به برجام ربط دادن ، مشکلات اقتصادی کشور و ایجاد اشتغال در کنار برجام نیاز به مدیران شایسته و مسئولیت پذیر و با وجدان کاری داره . برجام قرار نبود بیاد و با فساد و رانت خوری و اختلاس داخلی ما برخورد کنه اینا مشکلات داخلی هست . برجام قرار نبوده کار مجلس شورای اسلامی رو در تغییر و یا وضع قوانین مناسب رو انجام بده . برجام قرار نبود که بحران ابی و محیط زیستی که از ده سال قبل دارن هشدار میدن رو حل کنه . ما مدیر دلسوز و درست و حسابی نداریم
ناشناس۲۹۹۲۲۹۰۷:۱۴:۴۰ ۱۳۹۷/۱/۲۲
۱۵۰ میلیارد دلار پولهای ازاد شده و هر روز تاخیر اجرای برجام ، ۱۰۰ میلیون دلار خسارت .. این پول الان کجاست؟!
ناشناس۲۹۹۲۳۱۰۷:۱۶:۱۹ ۱۳۹۷/۱/۲۲
ظریف که در سفر افریقا به سر می بره ، دیروز گفته که خوشبختانه برجام در حال اجراست... گویا خبر نداره داخل ایران ، چه افتضاحی رخ داده..
ناشناس۲۹۹۲۳۳۰۷:۲۴:۴۴ ۱۳۹۷/۱/۲۲
دروغ بودن ادعای اقایان در باره اثرات برجام ، امروز عیان شده.. بهتر است ریل را عوض کنند..
ناشناس۲۹۹۷۵۵۱۴:۲۹:۵۴ ۱۳۹۷/۱/۲۲
اتفاقا بذار برجام بهم بخوره ببین چه بلبشویی بشه.برجام دلار رو 4200 نگهداشت.از دی که گفتن بهم میخوره ببین چی شده.
غلامرض۲۹۹۲۴۵۰۷:۴۵:۱۸ ۱۳۹۷/۱/۲۲
عبارت : "معدود کانال های موجود غیر رسمی برای تبادلات ایران (مانند صرافی های برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس) نیز اخیرا از طریق وضع قوانین مالیاتی و نظارتی سخت گیرانه که با همکاری خزانه داری آمریکا و دولت های حاکم بر این کشورها وضع شده به شدت محدود و در عمل غیر قابل استفاده شده است." تکرار شده است.
ناشناس۲۹۹۲۷۵۰۸:۱۱:۳۸ ۱۳۹۷/۱/۲۲
اگر گرانی، تورم و بی‌ارزش شدن پول ملی کشور فقط به خاطر تحریم‌های دشمنان بود این قدر غصه نمی‌خوردیم. غصه ما از مدیران و مسئولانی است که غیر از لفاظی هنر دیگری نداشته‌اند.
ناشناس۲۹۹۲۷۸۰۸:۱۲:۵۱ ۱۳۹۷/۱/۲۲
دولت آقای احمدی‌نژاد و دولت آقای روحانی در این امر مشترک هستند که در دور دوم ریاست جمهوری خود کشور را رها کرده و باعث کاهش ارزش پول ملی شدند. پس معلوم می‌شود اختلاف این دو جنگ زرگری است و هر دو در زمین دشمنان بازی کرده‌اند و می‌کنند.
ناشناس۲۹۹۲۸۰۰۸:۱۴:۳۷ ۱۳۹۷/۱/۲۲
آقای روحانی لطفا یک تعریف روشن از نقض برجام ارائه بکنند تا مردم بدانند از نظر ایشان نقض برجام چیست؟ با این همه بدعهدی و خباثت آمریکا در موضوع برجام، هنوز می‌گویید اگر برجام نقض شود! اگر تصور می‌کنید که سند برجام را پاره خواهند کرد، یقین بدانید چک سفید شما را پاره نخواهند کرد و فقط به دنبال چک سفید بعدی شما هستند.
ناشناس۲۹۹۷۵۹۱۴:۳۱:۴۷ ۱۳۹۷/۱/۲۲
حساب 2 2 تا چهارتاست ارز داری دلار ثابت میمونه یا میاد پایین نداری میره بالا.
ناشناس۲۹۹۲۸۱۰۸:۱۵:۴۹ ۱۳۹۷/۱/۲۲
رئیس جمهور که این همه از محاسن برجام گفتند، چرخش همزمان سانتریفیوژها و اقتصاد کشور، تامین آب خوردن، فتح‌الفتوح، آفتاب عالم‌تاب و... پس چرا هیچکدام به وقوع نپیوست؟ حال چگونه پاسخ این همه خسارت محض که نصیب ملت کردند را می‌دهند؟
ناشناس۲۹۹۷۶۱۱۴:۳۳:۱۱ ۱۳۹۷/۱/۲۲
روحانی درست گفت .برجام داره نابود میشه اثرات نابود شدنشو دارین میبینین.
ناشناس۲۹۹۲۹۲۰۸:۲۶:۰۷ ۱۳۹۷/۱/۲۲
مسئله اینه که دوستان خودشون رو به خوای زدن دوست هم ندارن بیدار شن
SMAH1۲۹۹۲۹۸۰۸:۳۹:۴۲ ۱۳۹۷/۱/۲۲
استفاده از ارز رمز پایه مثل بیتکوین هم نباید فراموش شود.این راه حل حلی است که می توان پول را از/به کشور بدون بررسی نهاد های نظارتی خارج/وارد کرد.
ناشناس۲۹۹۳۱۷۰۸:۵۳:۰۳ ۱۳۹۷/۱/۲۲
احسنت برجام فقط 5 سال اقتصاد ایران را معطل و انتظاری کرد الان که فنرش در رفت میخوره به دلار و ....
ناشناس۲۹۹۳۳۵۰۹:۱۶:۵۱ ۱۳۹۷/۱/۲۲
چگونه میتوان کسی را که خودش را بخواب زده بیدار کرد؟ __________________________ امیدوارم همگی عبرت گرفته باشیم و دیگر به این جماعت اعتماد نکنیم.
ناشناس۲۹۹۳۵۴۰۹:۳۵:۰۸ ۱۳۹۷/۱/۲۲
میشه یک سوال بپرسم؟ فرض کنیم با چین معامله را بر اساس یوان یا ریال انجام دهیم و بعد مثلا ما 5 میلیارد دلار به چین نفت و کالا صادر کنیم بعد چین به جای دلار به ما یوان بدهد. در اینصورت با این یوان چه می خواهیم بکنیم؟ از چین کالا بخریم؟ نکته دیگر اینکه در هیچ کشور توسعه یافته ای یا بسیاری از کشورهای در حال توسعه هم اینقدر بازار مالیشان در هم ور هم و ازاد برای پول شویی نیست. در ایران اصلا معلوم نیست پول از کجا به کجا می رود و این هم مشکل بزرگی در ارتباط با بانک های بین المللی ایجاد کرده. مسئله سومی هم هست که اگر بنویسم نظرم چاپ نمی شود ولی به طور کلی چرا وقتی یه ارگان نظامی ما تحریم می شود تاثیر زیادی روی سایر ارتباطات مالی ما ایجاد می کند؟
آریابان۲۹۹۵۸۵۱۲:۳۱:۱۹ ۱۳۹۷/۱/۲۲
مثلا حتی در فرایند انتقال نفت به چین (که گفته میشه از زیر سلطه دلار بیرون اومده) شما در مثالی که زده اید صحبت از 5 میلیارد دلار !!!!! نفت کرده اید که باز هم بدرستی حکایت از آن دارد که مبنای معامله کماکان دلاری میباشد؛ پرسش در اینجاست : با کدام شاخص غیر دلاری !!!! بهای نفت و تبدیل آن به یوآن یا ریال صورت میگیرد ؟!؟!؟!؟!؟ آیا یورو ، پوند ، ین و ... میباشد که خود اونها هم گذشته از اینکه واحد های پولی غیر از ریال و یوآن میباشند چاره ای نیست جز آنکه محاسبه بهای نفت معامله شده را نخست به دلار و سپس بر اساس آن واحد ارزی دیگر مشخص کنند ؛
ناشناس۲۹۹۷۱۹۱۴:۱۰:۳۵ ۱۳۹۷/۱/۲۲
هموطن عزیز، کلا کشور ما تحریم دلاری شده، کلهم اجمعین، چه نظامی، چه غیر نظامی، چه دولت، چه ملت.
ناشناس۲۹۹۳۸۵۱۰:۰۳:۲۰ ۱۳۹۷/۱/۲۲
تا وقتی روابط با آمریکا درست نشه همینه
هوشیار۲۹۹۸۹۸۱۵:۳۷:۲۴ ۱۳۹۷/۱/۲۲
این دولت حاصل تفکر امثال شماست و دارید نتیجه اون رو هم میبینید ولی باز میگید آمریکا
سرباز۲۹۹۹۴۳۱۶:۰۲:۳۳ ۱۳۹۷/۱/۲۲
یعنی از این بهتر.... دیگه باید براش چه کنیم.... رفیق آمریکا دوست مانیست و نخواهد بود ... یه خورده دست از کانال های مختلف بردار آروم فکر کن....
ناشناس۲۹۹۳۹۵۱۰:۰۹:۰۸ ۱۳۹۷/۱/۲۲
گذشته از شعار ، راهکار عملی خود را برای تغییر ساختار اقتصادی ، الزامات ،محدودیت هاو آسیب های آن را به وضوح بیان کنید .
ناشناس۲۹۹۴۵۱۱۰:۵۷:۲۷ ۱۳۹۷/۱/۲۲
اخه دانشمند اگه فروش نفت ایران صفر بشه بعد بجام میخوایی چی کار کنی ؟
ناشناس۲۹۹۷۶۶۱۴:۳۵:۵۴ ۱۳۹۷/۱/۲۲
واقعا یه مشت بیسواد هی میان میگن برجام به چه درد میخوره دردش اینه که داری نفت میفروشی.
ناشناس۳۰۱۳۴۳۰۳:۴۴:۲۲ ۱۳۹۷/۱/۲۴
با آفتاب سوزان برق تولید می کنیم
ناشناس۲۹۹۵۳۳۱۲:۰۱:۳۴ ۱۳۹۷/۱/۲۲
اقتصاد دنیا بر اساس چندتا ارز پرقدرت که مهمترینش دلار و یورو است میچرخه. حتی ذخایر ارزی چین که به بیش از سه تریلیون دلار رسیده بر پایه ارزهای پرقدرت شکل گرفته. از این توهمات خارج شوید
ناشناس۲۹۹۵۹۲۱۲:۳۴:۴۹ ۱۳۹۷/۱/۲۲
1-تراز تجاری ما منفی است در نتیجه عرضه ار تقاضا کمتر است 2-پیمانهای دوجانبه پولی عملا مارا به مستعمره چین و روسیه مبدل میکند 3-مشکل ایجاد شفافیت مالی و پیوستن به FATF و امکان رهگیری خرید و فروش و تراکنش های مالی دقیقا چرا اجرا نمیشود؟ 4-ایران شده بهشت پولشویی.
ناشناس۲۹۹۵۹۵۱۲:۳۹:۴۵ ۱۳۹۷/۱/۲۲
مگر ما فقط بر سر مسائل هسته ای با غرب وارد مذاکره نشدیم؟ پس چه توقعی دارید؟ همان موقع هم دلسوزان کشور گفتند همه مسائل و مشکلات با غرب را با مذاکره حل کنیم و اینقدر استخوان لای زخم نگه نداریم، ولی کو گوش شنوا؟
ناشناس۳۰۰۱۱۰۱۸:۰۶:۰۲ ۱۳۹۷/۱/۲۲
ترامپ اغلام کرده 22 اردیبهشت از برجام بدرد نخوربه قول نویسنده این مطلب خارج میشه دلار شده 6000 هزار تومان حالا دوستان دلواپس بیان از بدی های برجام بگن اگر از برجام خارج بشه شاید دلار به قیمت های بالاتر برسه
ناشناس۳۰۰۴۴۸۰۵:۰۱:۵۵ ۱۳۹۷/۱/۲۳
اقتصاد در دنیای امروز یعنی تعامل با جهان و قدرتهای بزرگ اقتصادی و مالی خب تا زمانی که ما با قدرت اول اقتصادی دنیا دشمنی کنیم نتیجه ای نداره در ضمن روسیه و چین از آمریکا هم غیر مطمئن تر هستند
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. مصوبه‌ای برای نخبه کشی دانش‌آموزان /مخالفت گسترده با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

 2. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 3. ابعاد یک ماجرای بسیار افتخارآمیز

 4. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 5. سیف تا آخر هفته می‌رود؟ / اسامی جایگزین‌های احتمالی

 6. سید عباس موسویان میهمان ویژه الف/ سؤالات خود را درباره بانکداری اسلامی و بدون ربا از او بپرسید

 7. روحانی: باید بکوشیم تا مردم نسبت به آینده، هیچگونه نگرانی نداشته باشند/ دولت همچنان پای وعده‌های خود ایستاده است

 8. ترامپ پاسخ تهدید روحانی را داد  

 9. عقبایی در واکنش به طرح آخوندی: تعزیراتی کردن اجاره مسکن جواب نمی‎دهد/افزایش ۱۰درصد ضمانت اجرا ندارد

 10. نهاوندیان: اینکه دهن به دهن بدون مبنا نرخ ارز را بالا ببریم، درست نیست

 11. پمپئو: در صورت تغییر رفتار ایران با این کشور مذاکره می‌کنیم/ یک‌سوم ایرانیان زیر خط فقر هستند/ فشار حداکثری اقتصادی بر ایران وارد می‌کنیم

 12. مهران مدیری برای ساختن فیلم وام گرفت و خانه اش را وثیقه گذاشت  

 13. آخوندی: بنگاه‌های بزرگ اروپا ریسک رویارویی با آمریکا را نمیپذیرند و قطعا یکی یکی از ایران می‌روند

 14. راز تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای آخوندی در تعیین سقف اجاره مسکن چیست؟

 15. بطحایی: از والدینی که کارنامه فرزندشان را گروکشی کردند عذرخواهی می‌کنم/ حل مشکل دوپینگ کنکور

 16. سه راهکار دیده بان شفافیت و عدالت برای حل بحران مسکن/ اختصاص بیش از یک‌سوم درآمد خانوار برای مسکن و 31 سال انتظار برای صاحب‌خانه شدن/ افزایش چشمگیر تعداد خانه‌های خالی

 17. سکه همچنان در مسیر صعود؛ قیمت ۳ میلیون و ۳۴۵ هزار تومان + قیمت ارز

 18. ظریف: منتظر تصمیم نظام درباره بسته پیشنهادی اروپا هستیم

 19. تیتر «وطن امروز» و «کیهان» در واکنش به صحبت‌های دیروز روحانی  

 20. آخرین مهلت دسترسی «هاتگرام» و «طلاگرام» به تلگرام

 21. ابتکار: از ظریف بابت انتخاب دومین سفیر خانم تشکر می‌کنم/ سومین سفیر زن معرفی خواهد شد

 22. وزیر بهداشت: با کمبود برخی داروهای بیماران خاص مواجه هستیم

 23. پرونده قیمت بنزین در آینده باز است

 24. مدرنیته علیه مرجعیت

 25. هشدار رئیس سابق سازمان انرژی اتمی درباره احتمال بازید از مراکز نظامی

پربحث‌های دیروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 5. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 6. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 7. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 8. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 9. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 10. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 11. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 12. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 13. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 14. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 15. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 16. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

 17. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 18. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 19. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 20. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 21. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 22. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 23. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 24. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 25. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

پربحث‌های هفته

 1. مصوبه‌ای برای نخبه کشی دانش‌آموزان /مخالفت گسترده با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

 2. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 3. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 4. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 5. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 6. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 7. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 8. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 9. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 10. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 11. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 12. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 13. صنعت برق کشور و چند نکته

 14. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 15. ابعاد یک ماجرای بسیار افتخارآمیز

 16. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 17. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 18. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 19. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 20. سیف تا آخر هفته می‌رود؟ / اسامی جایگزین‌های احتمالی

 21. سید عباس موسویان میهمان ویژه الف/ سؤالات خود را درباره بانکداری اسلامی و بدون ربا از او بپرسید

 22. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 23. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 24. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 25. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

پربحث‌های امروز

 1. سیف تا آخر هفته می‌رود؟ / اسامی جایگزین‌های احتمالی

 2. سید عباس موسویان میهمان ویژه الف/ سؤالات خود را درباره بانکداری اسلامی و بدون ربا از او بپرسید

 3. عقبایی در واکنش به طرح آخوندی: تعزیراتی کردن اجاره مسکن جواب نمی‎دهد/افزایش ۱۰درصد ضمانت اجرا ندارد

 4. نهاوندیان: اینکه دهن به دهن بدون مبنا نرخ ارز را بالا ببریم، درست نیست

 5. آخوندی: بنگاه‌های بزرگ اروپا ریسک رویارویی با آمریکا را نمیپذیرند و قطعا یکی یکی از ایران می‌روند

 6. راز تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای آخوندی در تعیین سقف اجاره مسکن چیست؟

 7. سه راهکار دیده بان شفافیت و عدالت برای حل بحران مسکن/ اختصاص بیش از یک‌سوم درآمد خانوار برای مسکن و 31 سال انتظار برای صاحب‌خانه شدن/ افزایش چشمگیر تعداد خانه‌های خالی

 8. سکه همچنان در مسیر صعود؛ قیمت ۳ میلیون و ۳۴۵ هزار تومان + قیمت ارز

 9. پرونده قیمت بنزین در آینده باز است

 10. پشت پرده قطعی‌های آب و برق

 11. ۲۳ دستاورد اقتصادی دولت اعلام شد

 12. چرا بازار ثانویه نتوانست ثبات را به نرخ ارز بازگرداند؟

 13. هشدار نماینده مجلس به سران سه قوه در مورد حقوق مدیران زیر مجموعه‌شان

 14. ایران جای عربستان را به عنوان دومین صادرکننده نفت به هند گرفت

 15. مهلت ترخیص خودرو افزایش یافت

 16. توضیح وزیر نفت درباره ۲ نرخی شدن قیمت بنزین

 17. دلایل افزایش ساعتی نرخ طلا و سکه/ مسئولان فضا را آرام کنند

 18. بی‌اطلاعی از سرنوشت‌ قراردادهای خرید هواپیما/کسی غرامت به ما نمی‌دهد

 19. طرح‌ بیمه تکمیلی رایگان رانندگان‌ جاده‌ای آغاز شد + مدارک لازم

 20. بازداشت چهار مدیر وزارت صنعت در خصوص ثبت سفارش خودرو

 21. دبیرکل بانک مرکزی‌‌ استعفا کرد

 22. ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح

 23. حباب قیمت خودرو چند درصد است؟

 24. نهاوندیان: شرایط اقتصادی کشور ویژه است

 25. استیضاح کرباسیان به هیات رئیسه مجلس رسید

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 2. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 3. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 4. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 5. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 6. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 7. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 8. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 9. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 10. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 11. معاون اقتصادی رئیس‌جمهور: نرخ ارز متعادل می‌شود

 12. استیضاحی که در دستور کار قرار نگرفت

 13. دستگیری ۳۰۰ نفر از مخلان بازار سکه و ارز

 14. حاجی دلیگانی: "نفت برابر غذا" طرح ناشیانه برخی مسئولان مرعوب است

 15. انتخاب رئیس FATF به عنوان مامور اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران

 16. پاسخگویی زنگنه درباره آتش سوزی پالایشگاهها، توزیع نامناسب قیر آسفالت و نخریدن لوله های تولید داخل در صحن مجلس

 17. معرفی هفت عضو کابینه برای پاسخ به سوالات نمایندگان از رئیس جمهور+ اسامی

 18. وزیر اقتصاد: علیه فراریان مالیاتی اعلام جرم می‌کنیم

 19. شرکت توانیر: خاموشی‌ها روند افزایشی نخواهد داشت

 20. جعفرزاده ایمن آبادی: ۲ هزار خودرو غیرقانونی ترخیص شده است

 21. مأموریت لاریجانی به کمیسیون‌های مجلس

 22. صرفه‌جویی مصرف برق به خانه ملت رسید

 23. ارائه 8 راهکار برای کامیون‌داران

 24. ایرانی‌ها در رتبه سوم خریداران خانه در ترکیه

 25. ایران خودرو: محصولات ثبت نامی تحویل داده میشود

پربحث‌های هفته

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. صنعت برق کشور و چند نکته

 3. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 4. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 5. سیف تا آخر هفته می‌رود؟ / اسامی جایگزین‌های احتمالی

 6. سید عباس موسویان میهمان ویژه الف/ سؤالات خود را درباره بانکداری اسلامی و بدون ربا از او بپرسید

 7. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 8. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 9. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 10. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 11. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 12. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 13. عقب‌نشینی دوم در بازار مسکن

 14. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 15. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

 16. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 17. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 18. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 19. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 20. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 21. سکه باز هم ۳ میلیون تومان را رد کرد + قیمت ارز

 22. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 23. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 24. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 25. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

آخرین عناوین