سپینو-مگنت

سفره خالی کارگران مترو در آستانه سال نو

گروه اجتماعی الف،   3961228005 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

ماههاست که کارگران خط ۶ متروی تهران حقوق خود را دریافت نکرده ولی شهرداری تهران به جای رسیدگی به این موضوع به فکر تعطیلی خطوط مترو و تعدیل نیروها در شهرداری هستند.

به گزارش تسنیم کار در شرایط سخت و ساعت‌ها حضور مداوم در زیر زمین تهران، یکی از علل اصلی توسعه خطوط ریلی پایتخت در بیش از یک دهه اخیر بوده است. از سال 1384 تا 1396 طول خطوط مترو از حدود 70 کیلومتر به 320 کیلومتر رسیده و این پیشرفت بدون کار شبانه روزی و جهادی نیروهای فعال در آن امکانپذیر نبود.

کار اجرایی حفر تونل‌ها و ساخت ایستگاه‌های مترو در تهران از سال 1374 آغاز شد. مقدمات این طرح هرچند در سال 1354 توسط شرکت سوفرتو و شرکت متروی فرانسه شروع شده و در حدود دو کیلومتر و نیم از حقانی تا بهشتی حفاری شد ولی به دلیل جنگ تحمیلی این شرکت‌ها کشور را ترک کرده و در نهایت در اواخر دهه 60 تصمیم به اجرای مجدد آن گرفته می‌شود.

از سال 1377 اولین بار مردم تهران شاهد حرکت قطار در خطوط ریلی مترو بودند. شهردارهای سابق تهران تا زمان محمدباقر قالیباف در سال 1384، 75 کیلومتر مترو تحویل دادند که 45 کیلومتر آن روی زمین و مابین تهران و کرج بود. کار عمده تحول در مترو در دوره شهرداری قالیباف اجرایی شد و از اوایل دهه 1390 تا 1396 بیشترین اقدامات در تکمیل خطوط 7 گانه مترو به سرانجام رسید.

کارگران مترو و بخصوص در بخش عمرانی و فنی از پایه‌های اصلی توسعه خطوط ریلی در یک دهه اخیر بوده‌اند. محمدباقر قالیباف در یکی از اظهارات خود از این نیروها به عنوان مجاهدان خاموشی یاد کرده بود که سه شیفت و بدون وقفه در بخش حفاری تونل و ریل گذاری مشغول به کارند. براساس آماری که شهردار سابق تهران ارائه داده بود بیش از 21 هزار نفر برای توسعه مترو تهران در سه شیفت فعالیت می‌کردند.

خطوط 7 و 6 متروی تهران یکی از مهمترین و راهبردی ترین خطوط هستند که در یکسال گذشته بخش عمده‌ای از آن افتتاح و تکمیل شده است. در تابستان سال گذشته بود که اعلام شد در خط 6 متروی تهران 8 هزار کارگر و مهندس به همراه یک دستگاه حفاری تی بی ام در 78 جبهه مشغول کارند و در خط 7 نیز 4 هزار مهندس وکارگر با دو دستگاه تی بی ام در 30 جبهه کاری فعالیت دارند.

به خاطر تلاش‌های شبانه روزی این تعداد کارگر بود که خط 7 مترو تهران در خرداد سال جاری فعالیت خود را در 5 ایستگاه آغاز کرد. شهردار سابق تهران در اسفند 95 و همزمان با افتتاح یکی از ایستگاه‌های خط 3 مترو درباره روند فعالیت کارگران خط 6 و 7 گفته بود: «در یکی – دو سال گذشته با همه مشکلات مالی و اقتصادی، هفته‌ها و ماه‌هایی را گذراندیم که تا پیک 30 هزار نفر به صورت روزانه در سه شیفت کاری در مترو تهران مشغول به کار بوده‌اند؛ این جزو کارگاه‌های است که در کشور بی نظیر است چرا که به طور عموم همیشه بیش از 20 هزار نفر درگیر این پروژه بوده‌اند. این خط مترو با بیش از 35 کیلومتر طول از ایستگاه شاهد به فرودگاه حضرت امام (ره) و پرند می‌رسد که هم اکنون عملیات عمرانی آن در حال انجام است. این خط هم اکنون آماده شده و تست گرم آن نیز در هفته سوم اسفند ماه انجام می‌شود تا رفت و آمد آزمایشی آغاز شود خط شش از جنوب شرق تهران و میدان بسیج و دولت آباد شروع می‌شود و با طول 31 کیلومتر به خیابان 17 شهریور، میدان شهدا، میدان امام حسین(ع)، میدان سپاه، میدان‌های هفت تیر و حضرت ولی عصر(عج)، بلوار کشاورز و پل گیشا می‌رود. همچنین خط شش بعد از ژاندارمری به اتوبان شهید ستاری شمال، دانشگاه آزاد و سولقان امتداد پیدا می‌کند. »

با روی کار آمدن شورای جدید شهر و انتخاب محمدعلی نجفی به عنوان شهردار پایتخت، در سایر بخش‌های مترو شاهد پسرفت و کندی عملیات عمرانی هستیم. مدیریت جدید شهری در اولین اقدام خود فعالیت خط 7 مترو را به بهانه عدم وجود ایمنی متوقف ساخت و وعده تا پایان سال 96 راه اندازی مجدد کند ولی بر خلاف این وعده خط 7 همچنان بلاتکلیف است و افتتاح مجدد به سال بعد موکول شد. از سوی دیگر با توجه به قولی که شهردار سابق برای افتتاح خط 6 تا اواخر سال 96 داده بود، ولی مدیران جدید شهری نتوانستند سرعت عملیات احداث ایستگاه‌ها را ادامه دهند و روند راه اندازی خط 6 نیز به تابستان سال بعد حواله شده است.

به طور حتم در سال‌های گذشته به طور متوسط با تلاش کارگران جهادی مترو در هر ماه یک ایستگاه به ایستگاه‌های مترو تهران اضافه می‌شد که این روند در 6 ماه گذشته متوقف شده است.

از همه مهم تر نارضایتی هزاران کارگر مترو در ماههای گذشته باعث شده تا کار به اعتصاب و اعتراض کشیده شود. از زمان بر روی کار آمدن نجفی کارگران خط 6 مترو حقوق خود را دریافت نکرده‌اند. یعنی بیش از 6 ماه است که مجاهدان خاموش در زیر زمین مشغول به کارند ولی شهردار تهران تعهدی برای رسیدگی به اوضاع آنها نداشته است. خط 6 متروی تهران بیش از 90 درصد عملیات عمرانی آن انجام شده و حتی ریل گذاری آن نیز تکمیل شده است. در حالیکه انتظار می‌رفت با پشتیبانی همه جانبه از نیروهای فعال در خط 6، شهروندان تهرانی شاهد فعالیت این خط در روزهای پایانی سال باشند، شواهد نشان می‌دهد که مدیریت جدید مترو و مدیریت کلان پایتخت چندان تلاشی برای پیشبرد اهداف راهبردی برنامه توسعه مترو ندارند و این را می‌توان از اعتراض کارگرانی فهمید که ماههاست با دستان خالی به خانه‌های خود می‌روند. کارگرانی که کار آنها استراتژیک‌ترین کار در پایتخت محسوب می‌شود و حاصل تلاش آنها کاهش آلودگی هوا و ترافیک خواهد بود.

همزمان با حضور محمدعلی نجفی در مراسم زنان شهرداری تهران در برج میلاد بود (که با حواشی بسیاری از جمله رقص همراه بود) که صدها نفر از کارگران خط 6 برای چندمین هفته متوالی در مقابل ساختمان شهرداری و شرکت مترو دست به تجمع و اعتصاب زدند ولی هیچ مسئولی از شهرداری خود را موظف به رسیدگی به امور این کارگرانی که از زمان بر روی کار آمدن نجفی حقوق دریافت نکرده اند، نکرد.

نکته جالب درباره کار ارزشمند و جهادی کارگران خط 6 مترو تهران، جایزه بین المللی بود که در بخش حفاری تونل به این خط اهدا شد. انجمن بین المللی تونل هر ساله برترین پروژه های تونل سازی در جهان را انتخاب می‌کند و در یک بررسی دقیق در رقابتی تحت عنوان ITA Tunneling Award به برترین طرح ها جایزه می‌دهد. در سال 2017، تونل خط 6 مترو تهران به قینال این رقابت ها راه یافت و در بین 3 پروژه برتر جهان قرار گرفت.

این دستاورد حاصل رنج ها و زحماتی کارگرانی است که در حال حاضر با بی مهری بیش از 6 ماه است که حقوق دریافت نکرده و این باعث ایجاد نارضایتی و کاهش انگیزه‌
ها برای تلاش شبانه روزی می‌شود. اعتراضات اقتصادی و معیشتی در یکسال اخیر در کشور افزایش یافته و این کاملا بر خلاف اظهارات مقامات دولتی است که از افزایش اشتغال و عدم وجود رکود در بازار کار سخن می‌گویند، رکودی که به نظر می رسد با مدیریت و عملکرد ضعیف مدیران جدید شهری در تهران گریبان گیر کارگران بخش‌های مختلف خدمات رسانی و عمرانی پاتیخت از جمله خطوط مترو شده است

در همین حال به جای رسیدگی به اوضاع اقتصادی کارگران و رفع مشکلات که می تواند منجر به اعتراضات غیرقابل کنترل نیز شود، شهربانو امانی، عضو شورای پنجم شهر تهران در اظهارنظری درباره اعتراض کارگران مترو از کم تحملی آنها سخن گفته است! وی در عین حال که اذعان دارد که باید مزد کارگران را داد ولی بازهم به توجیه این بی انضباطی‌ها در عدم پرداخت حقوق روی آورده است: «ما قبول داریم که کارگران زحمت کشیده‌اند و باید در اسرع وقت حقوقشان را دریافت کنند اما وضعیت مالی در شهرداری تهران به هم ریختگی‌هایی دارد که باعث می‌شود در برخی موارد، کارگران از این به هم ریختگی‌ها صدمه ببینند.»

امانی از آستانه پایین مردم هم برای توجیه سازی عقب ماندگی حقوق کارگران خط 6 استفاده کرده و گفته: « به هر حال همه می‌دانیم که در چنین شرایطی چقدر مردم تحت فشار هستند و آستانه تحملشان هم مدتی است که پایین آمده است.» این عضو شورای شهر اما در اظهارنظری عجیب درباره اعتراض برخی به ریخت و پاش‌های شهرداری به خصوص در جشن روز زن در برج میلاد که با حواشی فراوانی همراه بود نیز معتقد است: « به هر حال ردیف بودجه هر کاری جداست. الان مردم تهران به کارهای فرهنگی و امیدبخش نیاز دارند. آن هم در شرایطی که افسردگی و ناامیدی بیداد می‌کند.»

مشخص است که اعضای جدید شورای شهر و مدیران شهرداری درباره اولویت‌ها دچار تناقض شده‌اند. اگر سری به قطارهای مملو از مسافر در مترو زده شود، کاملا مشخص می‌شود که در صورتیکه واگن‌های جدید به مترو اضافه شود و خطوط جدید نیز براساس برنامه افتتاح شوند، شهروندان به صورت طبیعی با ازدحام کمتری سوار قطارها شده و کمتر شاهد دعواها و زدوخوردها به خاطر کمبود قطار خواهیم بود و این خود به خود باعث افزایش رضایت مندی و بهبود روحیه شهروندان خواهد شد. از سوی دیگر توسعه حمل و نقل عمومی در پایتخت باعث کاهش ترافیک و ساعت‌ها اتلاف وقت شهروندان در آلودگی و سروصدا می‌شود و این نیز، آستانه تحمل را افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر مدیران جدید شهری به بهانه دمیدن روح در کالبد شهر سایر ضعف‌های خود را به خاطر انتزاعی بودن این شعارها توجیه می‌کنند ولی در آن روی سکه ما شاهد ماجراهایی چون اعتراض روبه فزونی کارگرانی هستیم که به خاطر ناکارآمدی مدیریت شهری در تنگنای اقتصادی قرار گرفته‌اند.

همانگونه که برخی از اعضای شورای سابق و همچنین مقامات فرمانداری تهران (با توجه به طرح جدید ترافیک) اعلام کردند که اعضای شورای شهر و مدیران جدید شهرداری آشنایی لازم با قوانین و نحوه تصویب طرح‌ها را ندارند، باید اضافه کرد که مدیریت جدید در درک واقعیات شهر و رفع نیازها براساس این واقعیات نیز دچار انحراف شده‌اند. از جمله وظایف جدی مدیریت شهری خدمات رسانی در حوزه‌های سخت افزاری است که می تواند متعاقب آن باعث بهبود شرایط در حوزه نرم افزاری نیز شود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. مصوبه‌ای برای نخبه کشی دانش‌آموزان /مخالفت گسترده با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

 2. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 3. ابعاد یک ماجرا بسیار افتخارآمیز

 4. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 5. سید عباس موسویان میهمان ویژه الف/ سؤالات خود را درباره بانکداری اسلامی و بدون ربا از او بپرسید

 6. روحانی: باید بکوشیم تا مردم نسبت به آینده، هیچگونه نگرانی نداشته باشند/ دولت همچنان پای وعده‌های خود ایستاده است

 7. ترامپ پاسخ تهدید روحانی را داد  

 8. عقبایی در واکنش به طرح آخوندی: تعزیراتی کردن اجاره مسکن جواب نمی‎دهد/افزایش ۱۰درصد ضمانت اجرا ندارد

 9. نهاوندیان: اینکه دهن به دهن بدون مبنا نرخ ارز را بالا ببریم، درست نیست

 10. مهران مدیری برای ساختن فیلم وام گرفت و خانه اش را وثیقه گذاشت  

 11. سیف تا آخر هفته می‌رود؟ / اسامی جایگزین‌های احتمالی

 12. آخوندی: بنگاه‌های بزرگ اروپا ریسک رویارویی با آمریکا را نمیپذیرند و قطعا یکی یکی از ایران می‌روند

 13. راز تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای آخوندی در تعیین سقف اجاره مسکن چیست؟

 14. پمپئو: در صورت تغییر رفتار ایران با این کشور مذاکره می‌کنیم/ یک‌سوم ایرانیان زیر خط فقر هستند/ فشار حداکثری اقتصادی بر ایران وارد می‌کنیم

 15. بطحایی: از والدینی که کارنامه فرزندشان را گروکشی کردند عذرخواهی می‌کنم/ حل مشکل دوپینگ کنکور

 16. سکه همچنان در مسیر صعود؛ قیمت ۳ میلیون و ۳۴۵ هزار تومان + قیمت ارز

 17. ظریف: منتظر تصمیم نظام درباره بسته پیشنهادی اروپا هستیم

 18. تیتر «وطن امروز» و «کیهان» در واکنش به صحبت‌های دیروز روحانی  

 19. آخرین مهلت دسترسی «هاتگرام» و «طلاگرام» به تلگرام

 20. ابتکار: از ظریف بابت انتخاب دومین سفیر خانم تشکر می‌کنم/ سومین سفیر زن معرفی خواهد شد

 21. وزیر بهداشت: با کمبود برخی داروهای بیماران خاص مواجه هستیم

 22. پرونده قیمت بنزین در آینده باز است

 23. هشدار رئیس سابق سازمان انرژی اتمی درباره احتمال بازید از مراکز نظامی

 24. اقدام غیراخلاقی آدیداس در قبال ایران

 25. چمران: مذاکره با کشوری که به امضایش پایبند نیست، معنایی ندارد

پربحث‌های دیروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 5. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 6. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 7. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 8. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 9. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 10. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 11. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 12. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 13. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 14. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 15. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 16. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

 17. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 18. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 19. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 20. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 21. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 22. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 23. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 24. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 25. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

پربحث‌های هفته

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 3. مصوبه‌ای برای نخبه کشی دانش‌آموزان /مخالفت گسترده با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

 4. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 5. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 6. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 7. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 8. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 9. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 10. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 11. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 12. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 13. صنعت برق کشور و چند نکته

 14. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 15. ابعاد یک ماجرا بسیار افتخارآمیز

 16. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 17. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 18. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 19. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 20. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 21. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 22. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 23. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 24. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 25. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

پربحث‌های اخیر

 1. مصوبه‌ای برای نخبه کشی دانش‌آموزان /مخالفت گسترده با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

 2. بطحایی: از والدینی که کارنامه فرزندشان را گروکشی کردند عذرخواهی می‌کنم/ حل مشکل دوپینگ کنکور

 3. آخرین مهلت دسترسی «هاتگرام» و «طلاگرام» به تلگرام

 4. ابتکار: از ظریف بابت انتخاب دومین سفیر خانم تشکر می‌کنم/ سومین سفیر زن معرفی خواهد شد

 5. وزیر بهداشت: با کمبود برخی داروهای بیماران خاص مواجه هستیم

 6. این موجود می‌تواند تا پس از مرگ خورشید نیز زنده بماند+ عکس

 7. آشنایی با بزرگ‌ترین پل معلق کشور + تصاویر

 8. ضرغامی: آزادی کنونی را به برکت فضای مجازی داریم

 9. محبوب‌ترین تفریح مردم ایران چیست؟

 10. عارف: اعتراضات آبی و زیست محیطی مردم شنیده شود/ با بحران آب، خاک و هوا مواجه هستیم

 11. آخرین خبر از رفع فیلتر توئیتر، فیلتر اینستاگرام و فیلترینگ تلگرام

 12. هور همچنان می سوزد

 13. سخنگوی شورای شهر: گود برج میلاد همچنان مرکز همایش‌ها را تهدید می‌کند

 14. مراحل صدور المثنی برای کارت ملی هوشمند

 15. اعلام محورهای مسدود/ باران در جاده هراز و چالوس

 16. افزایش مصدومان به ۱۵۶ نفر در زلزله کرمانشاه

 17. خطایی که زندگی «شیرین» را تلخ کرد

 18. معاون بطحایی: ۲۰ درصد رشد فقط برای «حداقل حقوق» بود

 19. سیرچ کرمان ۵.۸ ریشتر لرزید/ هیچ خسارت و تلفات جانی گزارش نشده است/چند دیوار قدیمی فروریخته است

پربحث‌های دیروز

 1. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 2. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 3. رئیس شورای شهر: جمعیت تهران به ۲۰ میلیون نفر می‌رسد

 4. واکنش هاشمی به بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد

 5. سازمان هواشناسی: ۱۰ استان کشور "بارانی" می‌شود

 6. اظهارات شهردار تهران در مورد بیلبوردهای اهدایی به خانم بازیگر

 7. جدول برنامه قطعی برق امروز تهران اعلام شد

 8. جانشین سازمان نظام وظیفه: آمار صحیحی از تعداد مشمولان غایب در دست نیست

 9. اعلام دلایل نارضایتی مشتریان از خدمات خودرویی

 10. رحمانی‌فضلی: خشکسالی باعث مهاجرت به شهر‌های مرکزی و شمالی کشور شده است

 11. اعتراض شاکیان پرونده فیلتر تلگرام به قرار منع تعقیب

 12. دستگیری متهمان پرونده تعرض به زن جوان در لواسان

 13. اخراج اساتید دانشگاه‌ها به بهانه‌های واهی

 14. اعتراض فرهنگیان مشهد به رای دیوان عدالت اداری

 15. ورود شورای شهری‌ها به اردوگاه باهنر!/ صندوقچه اسرار اردوگاه باز شود

 16. تدوین طرحی برای اصلاح قانون افزایش مرخصی زایمان

 17. تازه‌آباد کرمانشاه همچنان می‌لرزد؛ وقوع ۱۵ پس‌لرزه

 18. وزیر کشور: طبق آمار ۶ ماهه اخیر شاهد مهاجرت از استان‌ها و شهر‌های کم آب هستیم

 19. آخرین وضعیت ترافیک در ورودی‌های تهران

 20. تأخیر ۱۲ ساعته پرواز حجاج ایرانی

 21. شهرداری تهران تذکر گرفت

پربحث‌های هفته

 1. مصوبه‌ای برای نخبه کشی دانش‌آموزان /مخالفت گسترده با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

 2. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 3. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 4. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 5. انحصار، آفت بازار وکالت

 6. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 7. نامه سردار نقدی به معصومه ابتکار: قاطعانه مانع حریم شکنی‌های خانواده ستیز در ایران عزیز شوید

 8. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 9. شورای تامین مجوز ورود خانواده‌ها به ورزشگاه‌ها را صادر کرد

 10. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 11. کوهی دیگر موشی دیگر زائید؛ شورای سنجش و پذیرش دانشجو شق القمر کرد!!!

 12. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 13. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 14. فتاح: باید تعریف جدیدی درباره «خط فقر» داشته باشیم

 15. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 16. آملی لاریجانی: پرونده‌های ارز، سکه، خودرو و موبایل به طور ویژه در حال رسیدگی است/ برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن ممنوع الخروج و بازجویی شدند

 17. همیشه دست یک زن در میان است

 18. بطحایی: از والدینی که کارنامه فرزندشان را گروکشی کردند عذرخواهی می‌کنم/ حل مشکل دوپینگ کنکور

 19. نه‌ وزارت‌بهداشت به شفافیت/ واردات 18 میلیون یورویی خودرو؛ دانستن حق مردم نیست!

 20. جزئیات جدید از تجاوز به نوآموز ورزشی نوجوان شیرازی

 21. وزیر علوم: بازدید آژانس طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده است

 22. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 23. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 24. مستاجران در حال ترک تهران هستند

 25. بیش از ۳۰ میلیون کاربر، فیلترشکن ایرانی را ترجیح داده‌اند

آخرین عناوین