جزئیاتی از گزارش وزارت کشور به روحانی درباره علت شکل گیری حوادث اخیر: مدیریت ناصحیح افکار عمومی و افزایش انتظارات در رقابت‌های انتخاباتی از دلایل اعتراضات بود

گروه سیاسی الف،   3961103136 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور رویکرد، ابعاد و جهات اصلی گزارش وزارت کشور از حوادث اخیر کشور را که امروز تقدیم رئیس جمهور شده است به طور اجمالی ارائه کرد.

جزئیاتی از گزارش وزارت کشور به روحانی درباره علت شکل گیری حوادث اخیر: مدیریت ناصحیح افکار عمومی و افزایش انتظارات در رقابت‌های انتخاباتی از دلایل اعتراضات بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، حسین ذوالفقاری، دبیر شورای امنیت کشور با اشاره به بررسی های همه جانبه دستگاه های مختلف عضو جامعه امنیتی انتظامی کشور، گفت: گزارش وزارت کشور مبتنی بر داده های گردآوری شده تخصصی و اطلاعات معتبر است.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور تاکید کرد: این گزارش فارغ از برداشتهای شخصی، علائق جریانهای سیاسی است و اصولاً در توصیف و تبیین حوادثی از این دست، دخالت اینگونه جهت گیری ها منجر به اشتباه محاسباتی و در نهایت نتیجه مثبتی برای کشور ندارد.

معاون وزیر کشور ضمن تشریح اجمالی روند و زمینه های شکل گیری حوادث اخیر در کشور و بر شمردن مقاطع مختلف حوادث یادشده و عوامل سهیم در ظهور و بروز هر یک از این مقاطع به عنوان فرازهایی از این گزارش، نکات مهمی را درخصوص گزارشی که در همین زمینه از سوی وزارت کشور به رئیس جمهور ارائه شده است عنوان کرد.

ذوالفقاری 3 ضلع پدید آورنده این حوادث را در یک سطح کلی؛ شامل استمرار فعالیت های دشمنان خارجی کشور از جمله آمریکا و اقدامات اذنابش در منطقه و گروهک های معاند، کاهش اعتماد عمومی بدلایل گوناگون از جمله ضعف کارآمدی سازمانها و نهادها در پاسخگویی به شرایط کنونی جامعه و نارضایتی ناشی از منازعات و برخی ضعف ها، و مدیریت ناصحیح افکار عمومی و افزایش مطالبات و انتظارات چه در رقابت های انتخاباتی و چه در رقابت های سیاسی بدون توجه به منابع و امکانات کشور و در نتیجه انباشت انتظارات تحقق نیافته و نارضایتی مردمی برشمرد و گفت: در حوادث اخیر مردم به دلیل وجود پایه های ایمانی و اعتقادی و نگرانی از خدشه دار شدن امنیت کشور نسبت به تجمعات اقبال نشان ندادند.

وی افزود: پایبندی مردم به انقلاب اسلامی و اهداف و آرمان های آن و همچنین اهمیت ثبات و آرامش کشور و دغدغه امنیت کشور از سوی مردم، موجب شد، حوادث با واکنش خودجوش مردم مواجه شده و هدف دشمن که بدنبال ایجاد درگیری مسلحانه در کشور بود، خنثی و بی اثر گردد.

دبیر شورای امنیت کشور با تبیین عوامل مختلف موثر در جلب حضور تعدادی از مردم در اعتراضات، ترسیم دقیق نقش و سهم جریان های مختلف در فراخوان های منجر به تجمعات را از جمله ابعاد گزارش ارائه شده از سوی وزارت کشور دانست و به طیف بندی جریانات معاند بر اساس تحریکاتی که در فضای مجازی داشتند، اشاره نمود.

ذوالفقاری با احصاء مناطقی از کشور که بیشترین و کمترین میزان حرکت های اعتراضی در آن ثبت شده است، ترسیم آرایش جغرافیایی دقیق مبادی و مظاهر فراخوان های بعمل آمده در این خصوص را از دیگر ابعاد مندرج در گزارش وزارت کشور به رئیس جمهور در خصوص حوادث اخیر برشمرد.

دبیر شورای امنیت کشور در تشریح روندهای منجر به حوادث اخیر با اعلام اینکه از اول آذر ماه امسال شاهد تغییراتی در ترکیب افراد حاضر در تجمعات و رادیکالتر شدن شعارهای مطرح شده در اینگونه تجمعات بودیم افزود: در طول سالجاری 37% فراخوانها درخصوص مسائل اقتصادی بوده است از این میزان 74 درصد فراخوان ها در اعتراض به عملکرد موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز بوده، در حالی که با وجود تزریق 11 هزار میلیارد تومان از خزانه کشور توسط دولت برای جبران ضرر و زیان سپرده گذاران و پرداخت حدود 90 درصد وجوه سپرده گذاران، انتظار می رفت مسائل موجود در این اقشار تاحد زیادی مرتفع شده باشد اما؛ متاسفانه در این زمینه اطلاع رسانی درستی از سوی مسوولان صورت نگرفته بود این در حالی است که اگر اقدامات، به زبان مردم و کاملاً شفاف، اطلاع رسانی شده بود، با وضعیت متفاوتی روبرو بودیم.

وی با بیان برخی از ویژگی ها و پیچیدگی عوامل موثر در بروز ناآرامی های دی ماه گذشته به عنوان یکی دیگر از جهات گزارش ارائه شده از سوی وزارت کشور به ذکر جزئیاتی از ترکیب سنی و تحصیلات معترضان پرداخت و گفت: 59 درصد افراد بررسی شده از شرکت کنندگان در تجمعات دارای تحصیلات زیر دیپلم و دیپلم، 26 درصد نامعلوم، 14 درصد دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و یک درصد با مدارک بالاتر بودند. همچنین 84 درصد افراد زیر 35 سال سن داشته و فاقد سابقه امنیتی بودند.

ذوالفقاری بیشترین تبلیغ از سوی معاندان را مربوط به روز یازدهم دی ماه گذشته اعلام کرد و افزود: دشمنان در این مقطع قصد تحریک افراد برای ورود به مرحله اقدام مسلحانه علیه امنیت کشور داشتند.

معاون وزیر کشور با تبیین اجمالی زمینه های مختلف موثر در شکل گیری حوادث اخیر و دسته بندی آن در قالب زمینه های اقتصادی معیشتی، زمینه های سیاسی و زمینه های فرهنگی اجتماعی تشریح دقیق طیف بندی موجود در هریک از این زمینه ها و میزان اثرگذاری هریک را به عنوان فصل دیگری از گزارش ارائه شده از سوی وزارت کشور به رئیس محترم جمهور و مقامات عالی کشور عنوان کرد.

دبیر شورای امنیت کشور ترسیم دقیق وضعیت پیشران ها و شتاب دهنده های حوادث اخیر در کشور را از دیگر محورهای گزارش وزارت کشور اعلام کرد.

وی در فراز دیگری از سخنان خود با اذعان به ضعف پاسخگویی کافی روندهای اداری در بخش های مختلف سازمانها و نهادهای مسئول در قبال امور جاری مردم و مشکل زا بودن فرآیندهای غیرضرور و بوروکراسی موجود اداری و قوانین و مقررات انباشت شده بیان داشت چنانچه با رویکرد تحول انقلابی اقدامات اثربخش و رفع اشکالات و ایرادات قانونی – ساختاری و فرآیند انجام امور و اصلاح مدیریت کشور در دستور کار قرار نگیرد، نمی توان انتظار داشت که نارضایتی کاهش یابد.

ذوالفقاری در پایان خاطر نشان کرد: در حوادث اخیر، با دستور رئیس جمهور، اختیارات کامل مدیریت حوادث به صورت کامل به وزیر محترم کشور و رئیس شورای امنیت واگذار شد و با وحدت فرماندهی اعمال شده به معنای واقعی و هماهنگی همه دستگاه ها و نهادهای عضو شورای امنیت کشور در سطح کشور، استانها و شهرستانها شاهد مدیریت حوادث در کوتاهترین زمان ممکن و با کمترین هزینه ها بودیم.

دیدگاه کاربران

یوسع۲۱۹۳۲۴۱۳:۲۵:۲۲ ۱۳۹۶/۱۱/۳
یعنی مردم انتظاراشون باید پایین بیاد؟ الان خیلی بالاست از مسئولین؟
ناشناس۲۱۹۳۳۹۱۳:۳۳:۳۲ ۱۳۹۶/۱۱/۳
سلام مردم از شنیدن وعده های عمل نشده خسته شدن آرامش و زندگی خوب میخوان واین حق مردمه از هر طرف استرس و فشار امون مردمو بریده بیکاری فرزندان -بضیا محتاج نون شبن خصوصا مشکلات زنان سرپرست خانوار که تاکنون مجلس هم اقدامی درخصوص شرایط و تسهیلات استخدامی اونها نکرده اکثرا تو ادارات بصورت شرکتی جای چندین نفر کار میکنن و مزد ناچیز می گیرن ( .....) - ناکامی در ازدواج - موسسات مالی - هجمه های فرهنگی دشمنان - وضع نابسامان اقتصادی - شرایط دشوارزندگی خصوصا مسکن وامهایی که اعلام میشه ولی پرداخت نمیشه شرایط سخت وام مسکن خصوصا یک سال پول خوابوندن تو حساب ( از کجا بیارن ) و... همه اینها دلایل نارضایتی مردم هستند.
عباس اکبری۲۱۹۳۶۱۱۳:۳۹:۰۷ ۱۳۹۶/۱۱/۳
افزایش انتظارات در رقابت‌های انتخاباتی از دلایل اعتراضات بودخوب چرا آن همه هزینه کردید قول داد تو دوربین چشم به چشم مردم‌من اقتصاد سیاست قفل همه چیز درست میکنیم حالا شده انتظار بی جا
ناشناس۲۱۹۴۰۲۱۴:۰۸:۵۰ ۱۳۹۶/۱۱/۳
افرایش توقعات در رقابت های انتخاباتی؟!! نخیر اقایان دولتی ، افزایش انتظارات در برجام !!!
ناشناس۲۱۹۴۱۰۱۴:۱۴:۳۲ ۱۳۹۶/۱۱/۳
بخش اقصادی پررنگترین علت است اما در گزارش کمرنگ بیان شد چرا؟
ناشناس۲۱۹۴۱۸۱۴:۲۲:۴۹ ۱۳۹۶/۱۱/۳
افزایش انتظارات مردم!!!!! ببخشید ولی یه جوری صحبت می کنید که انگار مردم در ناز و نعمت زندگی می کنند حالا خوشی زده زیر دلشون اومدن تو خیابونا شلوغ کردن
ناشناس۲۱۹۴۲۲۱۴:۲۵:۰۹ ۱۳۹۶/۱۱/۳
نه، مثل اینکه قرار نیست درد واقعی مردم رو بفهمن
ناشناس۲۱۹۴۲۶۱۴:۲۸:۲۶ ۱۳۹۶/۱۱/۳
اقای روحانی مگر نگفتید با برجام تمام مشکلات کشور حل می شه و کشورها برای سرمایه گذاری به ایران هجوم می اورند پس کو؟ اقای روحانی چرا از دلارهای نفتی ایران برای واردات اتومبیل لوکس ان هم توسط افراد خاص استفاده می کنید ؟ چرا جلوی فساد مالی را نمی گیرید؟ چرا اجازه می دهید افراد دو تابعیتی پست مدیریتی بگیرند ؟ اگر فردا همین افراد دو تابعیتی اختلاس کنند ایا شما قادر به بازگرداندن انها به ایران هستید ؟
ناشناس۲۱۹۵۴۳۱۵:۴۱:۴۷ ۱۳۹۶/۱۱/۳
این آمار تحصیلات رو از کجا آوردن؟ آدم این آمار رو میخونه یاد آمارهای دولت و بانک مرکزی میفته.
ناشناس۲۱۹۵۵۸۱۵:۵۱:۵۳ ۱۳۹۶/۱۱/۳
به وزارت کشور بفرمایید افکار عمومی را منحرف نکنند. همه میدانند دلیل اصلی موج گسترده و بی حساب فسادها و اختلاسها و رانتها علی الخصوص در بین بسیاری از آقازاده ها و مسولین و نیز عدم برخورد و مجازات این افراد میباشد.لطفا منتشر بفرمائید
ناشناس۲۱۹۵۹۷۱۶:۲۸:۱۰ ۱۳۹۶/۱۱/۳
مجموعه ای از تنگناها و محدودیتهای اقتصادی و سیاسی و اجتماعی فرهنگی باعث رسیدن جامعه به نقطه جوش میشود
ناشناس۲۱۹۶۱۸۱۶:۴۹:۵۹ ۱۳۹۶/۱۱/۳
اگر ما مسایل را درست بفهمیم،‌ بیش از هر کسی به نفع خود ما است. به عنوان مثال زمین به دور خورشید می‌چرخیده و می‌چرخد. حتی قبل از کپلر و کشف شدن قوانین نیوتون هم زمین به دور خورشید می‌چرخیده و این چرخش ربطی به این ندارد که ما انسانها قوانین حاکم بر آنها را بدانیم یا ندانیم. در مورد مسایل اجتماعی و سیاسی هم، ما قوانین حاکم بر آن را چه بدانیم، و چه ندانیم، تحولات مطابق قوانین خاص خود انجام خواهند گرفت. ما که در داخل ایران زندگی می‌کنیم مساله اقتصادی یک مساله واقعی است و ربطی به بالا بردن توقعات در مناظرات انتخاباتی ندارد. مساله اقتصاد کشور یک رویه رو به افول دارد. ندیدن این واقعیت کمکی به حل مساله نمی‌کند. نقطه شروع بیرون آمدن از این فساد و رانت و بی اخلاقی آن است که همه چیز شفاف شود. از نهادهای خاص تا غیر خاص. از پزشکانی که اندازه ۵۰ فول پروفسور و اندازه ۵۰۰ کارگر ساده درآمد دارند باید مالیت بالای ۵۰ درصدی گرفته شود. باید بر درآمدهای آنها لجام زده شود و این کار با قانون شدنی است. جلوی چشم ما طبیبان می‌گویند کارت خوان ندارند که از مالیت ۲۰ درصدی قلیلی هم که حق جامعه است فرار کنند. تازه این مساله مربوط به پزشکان است که به حال جامعه مفید هستند و خدمات مفیدی ارایه می‌دهند. بخش‌های زیادی در همین کشور هستند که هم غیر مفید هستند و هم پنهان.
قربانعلی ماستبند۲۱۹۷۳۵۱۹:۴۷:۴۶ ۱۳۹۶/۱۱/۳
اگه با انصاف باشیم می بینیم که تقاضاهای مردم در خیلی از جهات بجا و درست گفته میشود مثلا در قضیه پلاسکو . زلزله . بیکاری . الودگی هوا . گرانی . ووووو من که یک روستا زاده قدیمی هستم این مشکلات را به عینه میبینم .
ناشناس۲۱۹۷۷۶۲۰:۴۴:۰۱ ۱۳۹۶/۱۱/۳
چرا نمیفهمید مردم بیکارن و گرسنه
کارمند دانشگاه علوم پزشکی ایران۲۲۰۲۸۱۱۲:۲۶:۰۸ ۱۳۹۶/۱۱/۴
در این ماجرا باید مسئولینی که بخاطر سوء مدیریت آنها بر مشکلات مردم افزوده شد، محاکمه، مجازات و از کار برکنار شوند. یکی از این افراد، رییس کل بانک مرکزی است که این همه مجوز بی حساب به موسسات داد و موسسات بدون مجوز را تعطیل نکرد و کار به اینجا ختم شد. یکی دیگر از این مسئولین، رییس برنامه و بودجه است که با صحبت های خود مردم را ناامید و وضعیت اقتصادی را بدتر کرد.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

  2. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

  3. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

  4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

  5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

  6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

  7. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

  8. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

  9. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

  10. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

  11. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

  12. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

  13. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

  14. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

  15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

  16. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

  17. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

  18. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

  19. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

  20. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

  21. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

  22. غیزانیه از نمای نزدیک

  23. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

  24. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

  25. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

   2. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

   3. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

   4. شاخ «غول» هم شکستنی است...

   5. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

   6. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

   7. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

   8. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

   9. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

   10. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

   11. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

   12. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

   13. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

   14. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

   15. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

   16. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

   17. محمد عزیزی بازداشت شد

   18. رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نماینده مجلس برای جلوگیری از یک طرح

   19. واکنش حسین شریعتمداری به ادعای فلاحت‌پیشه؛ آمریکا که ارزان‌تر حساب کرده بود!

   20. اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

   21. ادعای دوگانه قالیباف - نیکزاد/رأی آذری‌زبان‌ها سرنوشت‌ساز شد

   22. معروف‌ترین چهره سیاسی که اختتامیه مجلس را ندید+ عکس

   23. اسامی نامزدهای ریاست و نواب رئیس مجلس یازدهم مشخص شد

   24. آغاز مجلس یازدهم ؛ رئیس مجلس فردا مشخص می شود

   25. روحانی: در زمینه کرونا از سه مرحله عبور کرده‌ایم/ همه کارمندان از ۱۰ خرداد در ادارات حاضر می‌شوند

   آخرین عناوین