حق‌شناس: چین اجازه دسترسی به پرسنل کشتی که با سانچی برخورد کرد را نداد /مقیمی: تا باز شدن جعبه سیاه تمامی صحبت‌ها گمانه‌زنی است

گروه سیاسی الف،   3961025012 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
 حق‌شناس: چین اجازه دسترسی به پرسنل کشتی که با سانچی برخورد کرد را نداد /مقیمی: تا باز شدن جعبه سیاه تمامی صحبت‌ها گمانه‌زنی است

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه کشتی که با سانچی برخورد کرده متعلق به چین است، گفت: در مرحله اول نماینده ما از کشتی بازرسی‌های اولیه را انجام داده است، اما اجازه دسترسی به پرسنل را ندادند تا کار حقوقی به طور کامل انجام شود.

 به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛  برنامه گفت‌وگو ویژه خبری امشب (یکشنبه، ۲۴ دی ماه) با حضور احمد مقیمی رئیس شرکت ملی نفت‌کش و هادی حق‌شناس معاون سازمان بنادر و دریانوردی به موضوع نفتکش سانچی پرداخت.

در ابتدای برنامه مقیمی با بیان اینکه در سال‌های گذشته حق مطلب برای شرکت ملی نفت‌کش ادعا نشده است، اظهار کرد: شرکت ملی نفتکش یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین شرکت های جهان است و گواهینامه‌های معتبر مختلفی دارد.

رئیس شرکت ملی نفتکش ادامه داد: سرمایه شرکت ما نیروی انسانی است که متاسفانه در اتفاق اخیر تعدادی از نیروهای خوب را از دست دادیم.

وی با طرح این سوال که چگونه دو کشتی غول پیکر با سامانه‌های پیشرفته یکدیگر را ندیدند، تصریح کرد: برخورد دو کشتی سانچی و کریستال اتفاقی منحصر به فرد در تاریخ دریانوردی است.

مقیمی افزود: شدت برخورد به حدی بود که لایه اول کشتی که از جنس فولاد با ضخامت بالا پاره شد و بعد به منطقه‌ای که آب توازن و استحکامات وجود داشته وارد آمده و سپس به لایه دوم وارد شده که منجر به حادثه شده است.

رئیس شرکت ملی نفت‌کش مهم‌ترین مسئله را محموله کشتی دانست و گفت: محموله سانچی میعانات گازی که بین گاز و بنزین قرار دارد، بوده با قدرت اشتعال پایین اما همین موضوع منجر به انفجار شده است؛ این انفجار چنان قوی بوده که نزدیک‌ترین کشتی به محل حادثه که مرتسمس نام داشته در فاصله ۱۵ مایلی شدت انفجار را حس کرده است.

وی تصریح کرد: در همان لحظه اول موضوع حادثه‌ از طریق مالک کشتی به شرکت اعلام شد.

مقیمی درباره این موضوع که چرا اتفاقی برای کشتی کریستال که با سانچی برخورد کرده رخ نداده، عنوان کرد: در این باره تا زمانی که جبهه سیاه و کارهای لازم انجام نشود همه صحبت‌ها گمانه‌زنی است؛ آنچه که از فیلم معلوم است این موضوع را مطرح می‌کند که به خاطر حجم کشتی‌ها پس از برخورد اصطکاک ایجاد شده و به خاطر محموله سانچی انفجار رخ داده است و حتی شاهدان عینی هم این موضوع را تایید کردند.

در ادامه برنامه حق‌شناس اظهار کرد: تقریبا ۹۰ درصد واردات، صادرات و بخش زیادی از انتقال‌های نفتی و میعانات نفتی ایران از طریق کشتی است.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این که چنین حادثه‌ای در نوع خود بی نظیر است، افزود: ما اتفاقات متنوعی چون به گل نشستن و موشک خوردن کشتی را تجربه کردیم.

وی با تاکید این موضوع که در لحظه وقوع اتفاق در وهله اول انفجار رخ داده است، تصریح کرد: در کشتی سانچی ۱۱۵ هزار تن کاندنسیت که موادی بین بنزین و گاز بوده با درجه اشتعال منفی ۱۸ درجه وجود داشته که با این وجود طبیعی است که این حادثه‌ای هولناک باشد.

حق‌شناس افزود: کشتی کریستال بلافاصله بعد از برخورد عقب رفت و تمامی ۲۱ سرنشین از کشتی با قایق پیاده شدند و به ساحل رفتند و بعد کشتی خود را به بندر منتقل کردند؛ این کشتی آسیب دید اما به موتور آن خسارتی وارد نشد و به همین خاطر کریستال حداقل آسیب را دید اما سانچی منفجر شد.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: در همان لحظه اول کمیته اضطرار در شرکت ملی نفتکش و سازمان بنادر ایجاد شد و تمامی کشورها بسیج شدند.

وی عنوان کرد: با وجود اینکه بر اساس تجربه کاپیتان‌های ایرانی اطلاعات ناامید کننده بود اما ما اگر یک در صد هزار هم احتمال نجات کشتی و کارکنان را می‌دادیم باید موضوع را ملی می‌کردیم و حداکثر امکانات ملی و بین‌المللی را به خدمت می‌گرفتیم چرا که خدمه برای ما مهم بودند.

حق‌شناس با بیان این که سعی شد تا پیکر پرسنل به ایران منتقل شود، گفت: یک پیکر که در آب پیدا و دو پیکر هم توسط تیم امداد از کشتی خارج شد. 

معاون سازمان بنادر و دریانوردی درباره استاندارهای سانچی اظهار کرد: این کشتی بندر عسلویه را در ۲۵ آذر ترک می‌کند و حدود ۱۶ دی این اتفاق برای سانچی رخ می‌دهد.

وی با تاکید به این موضوع که هم سانچی و هم کریستال به مدرن‌ترین سامانه‌های راداری و موتوری مجهز بودند، گفت: سانچی در سال ۲۰۰۸ و کریستال در سال ۲۰۱۱ ساخته شدند و در آخرین استعلام هم سانچی مشکلی نداشت و استاندارهای جهانی را داشتند؛ پس باید این حادثه بررسی شود.

حق‌شناس با طرح این مثال که وقتی در آپارتمان انفجار رخ می‌دهد، اکسیژن از بین می‌رود، ادامه داد: هر مخزن سانچی حدود ۲۰ هزار تن کاندنسیت داشته که در ضربه اول یک یا دو مخزن منفجر شده که شعله‌های آن از ۱ تا ۲ هزار متری مشخص بود.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی افزود: حتی اگر بگوییم انفجار هم رخ نداده نشست گاز محموله نمی‌گذاشت کسی تا شعاع ۱ هزار متری تنفس کند.

وی تصریح کرد: در زمان برخورد هیچ علامتی از سانچی دریافت نشد و وقتی این اتفاق نیفتاده مشخص می‌شود زمان آنقدر کوتاه بوده که هیچ کسی نتوانسته کاری انجام دهد.

حق‌شناس با بیان این که در صورت وجود وقت پل فرماندهی امداد درخواست می‌کرد، عنوان کرد: کشتی سانچی نو بوده، به جدید‌ترین تجهیزات مجهز شده بود و بازرسی هم انجام شده پس نمی‌توان گفت این سانحه به خاطر تجهیزات بوده‌ است؛ باید منتظر ماند تا جعبه سیاه کشتی باز شود.

هادی حق شناس معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه برنامه با اشاره به اینکه همه اطلاعات مربوط به کشتی سانچی بازخوانی می‌شود، روند حقوقی آن از یک ماه تا بیشتر به طول می‌انجامد، گفت: جعبه سیاه در کشور محل حادثه رمزگشایی می‌شود.

 وی با اشاره به اینکه کشتی که با سانچی برخورد کرده متعلق به چین است و به یکی از بنادر این کشور منتقل شده است، افزود: در مرحله اول نماینده ما از کشتی بازرسی‌های اولیه را انجام داده است، اما اجازه دسترسی به پرسنل را ندادند تا کار حقوقی به طور کامل انجام شود.

 حق شناس با اشاره به اینکه کشتی در محل پر تردد حضورداشت، ادامه داد: احتمال گم شدن بوده، ولی اینکه به چه دلیل مشخص نیست، نمی‌توان گفت آن نقطه نقطه کور ارتباطی بوده است پس باید منتظر بازخوانی جعبه‌سیاه باشیم.

 سید علی ادیانی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه برنامه طی گفتگوی زنده تلفنی با اشاره به اینکه مجلس بدون تردید نسبت به این گونه موضوعات حساسیت و عکس العمل نشان داده و پیگیری‌های خاص خود را انجام خواهد داد، عنوان کرد: دو کمیته حقوقی و یک کمیته نفت به بررسی حادثه کشتی سانچی خواهند پرداخت.

وی با بیان اینکه اطلاعات جعبه سیاه در نوع موضع‌گیری کمیسیون انرژی کمک خواهد کرد، اظهار داشت: این مسئله در حوزه وزارت نفت اتفاق افتاده است و کمیسیون انرژی در آغازین لحظات وقوع حادثه به بررسی موضوع پرداخت.

 ادیانی با اشاره به ماموریت‌های کمیسیون انرژی ادامه داد: این کمیسیون بررسی‌های خود را در نحوه کمک رسانی، تحلیل و بررسی اطلاعات مقامات چینی و مسئولان ایرانی و سایر مسائل ادامه خواهد داد، لذا به محض این که آخرین اطلاعات  از سوی مسئولان در اختیارمان قرار بگیرد به بررسی دقیق حادثه خواهیم پرداخت، اطلاعات جعبه سیاه کمک شایانی به ما خواهد کرد.

 محسن بهرامی کاپیتان اسبق کشتی نفتکش در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به اینکه اگر یک کشتی سنگین بخواهد مسیر خود را تغییر دهند ۴ الی ۵ دقیقه زمان نیاز دارد، خاطرنشان کرد: برخورد کشتی‌ها امر عادی و روزانه نیست اما در جهان اتفاق می‌افتد.

کاپیتان اسبق کشتی نفتکش با اشاره به اینکه کشتی از سیستم‌های مختلف اطفاء حریق برخوردار بود گفت: این کشتی از انواع مختلف فوم و پمپ آب برخوردار بود اما باید حادثه قابل کنترل باشد، این محموله محموله‌ای بود که نقطه اشتعال پایینی داشت.

کاپیتان بهرامی با اشاره به اینکه موانع که در کشتی وجود دارد باعث می‌شود به درستی نتواند مانور دهند، گفت: هر حادثه ویژگی‌های خاص خود را دارد، سرعت کشتی‌ها اگر چه کم است، اما توان مانور دادن آن‌ها کند است.

وی با اشاره به سیستم AIS قرار نیست این سیستم به عنوان یک سیستم حیاتی و اولیه برای جلوگیری از تصادف مورد استفاده قرار بگیرد، اظهار داشت: کشتی تحت پرچم پاناما است، جعبه سیاه باید توسط کشور صاحب پرچم باز شود، چینی‌ها جعبه سیاه را برداشتند به طوری که آن‌ها شرایط کشتی را تشخیص داده بودند و قبل از اینکه کشتی غرق شود، جعبه سیاه را برداشتند.

کاپیتان  بهرامی با اشاره به اینکه هر دو کشتی عمر زیر ۱۵ سال داشتند گفت: هر دو کشتی شرایط بسیار خوبی داشتند، به طوری که از ایمنی بالایی برخوردار بودند، اگر جعبه سیاه برداشته نمی‌شد ابهام بزرگ به وجود می‌آمد که چه اتفاقی در کشتی افتاده است.

 مقیمی افزود: از خانواده نجیب شرکت ملی نفتکش باید یاد کرد، با توجه به وقفه‌ای که در بحث خبری به وجود آمد برای اینکه آن‌ها فضای جامعه را به سمت خود بکشانند می‌توانستند سراغ رادیو‌های بیگانه بروند، اما این امر صورت نگرفت.

 وی با اشاره به اینکه عزیزان شرکت ملی نفتکش سربازان اقتصاد مقاومتی در دوره تحریم بودند اظهار داشت: آن‌ها اجازه ندادند جریان نفتی کشور متوقف شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۶۹۷۳۰۶:۱۷:۴۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
مورد مشکوک است.....
ناشناس۲۰۷۰۶۵۰۷:۵۹:۰۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
اگر پلاسکو ساختمانی قدیمی بود که باید فرو می ریخت، سانچی چرا سوخت و غرق شد؟
ناشناس۲۰۷۱۹۰۰۹:۰۱:۵۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
اما ما اگر یک در صد هزار هم احتمال نجات کشتی و کارکنان را می‌دادیم باید موضوع را ملی می‌کردیم و حداکثر امکانات ملی و بین‌المللی را به خدمت می‌گرفتیم چرا که خدمه برای ما مهم بودند.... یعنی چه؟
ناشناس۲۰۷۲۸۱۰۹:۵۵:۰۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
اون یکی کشتی کو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بابا زد و رفت؟
ناشناس۲۰۷۳۸۹۱۱:۰۹:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
چینی ها بخاطر ترس از الودگی اب و هزینه نکردن برای پاکسازی مواد نفتی ، گذاشتن کشتی بسوزه .
ناشناس۲۰۷۴۲۱۱۱:۲۹:۰۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
فکر نکنم اصلا برخوردی رخ داده باشه. وگرنه حداقل یک عکس از کشتی دوم و خرابی های تصادف بود.
ناشناس۲۰۷۴۲۷۱۱:۳۱:۲۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
کار شکنی چینی ها بای سوختن کامل کشتی مشخص
ناشناس۲۰۷۵۹۹۱۳:۰۷:۰۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
چین مشکوک میزنه
علی۲۰۷۶۶۶۱۳:۴۳:۵۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
جناب کاپیتان بهرامی دستگاه ais فقط جهت شناسایی و معرفی الکترونیکی کشتیها و هواپیماها برای سایرین کاربرد دارد و مهم دلایل عدم کارکرد سیستم cpa w که برروی تمام رادارهای کشتی ها نصب و به محض امکان تصادم دو کشتی عبوری در فاصله های رنج رادارها از ۳۲ تا ۵۰ مایل هشدار خطر میدهد و چرا هردو کشتی با داشتن این سیستم کارا و مهم باز هم تصادف کرده اند ؟ لطفا بجای طفره رفتن جواب بدهید که چرا د از کشتی کریستال خیچ عکس یا فیلمی منتشر نشده ؟ و چرا جعبه سیاه را در دست چینیها بدون دخالت بازرسین ایرانی گذاشته اید ؟ چون حتما چینی ها در اطلاعات آن دست خواهند برد و اطلاعات بنده بعنوان افسر ناوبر کشتی احتمال زیاد کستی چینی مقصر بوده است . چون اولا سوپر تانکرها دارای اندازه و مانور محدود و کند و حامل کالای خطرناک است و اولویت با اوست و دوما کشتی کریستال از سمت راست با زاویه تند برخورد کرده که معمولا کشتیها با رعایت فاصله و موازی باهم حرکت میکنند .
ناشناس۲۰۷۹۳۲۱۶:۳۴:۰۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
مقیمی:این انفجار چنان قوی بوده که نزدیک‌ترین کشتی به محل حادثه که مرتسمس نام داشته در فاصله ۱۵ مایلی شدت انفجار را حس کرده است خب اگر انفجار این قدر وی بوده که تا 15 مایلی این انفجار حس شده پس چرا کشتی چینی دچار انفجار نشده و به سلامتی به ساحل رسیده؟
ناشناس۲۰۷۹۳۵۱۶:۳۵:۴۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
خب اجازه نداد! چاره اش دادن امتیازات اقتصادی بیشتره ! مردم هم برای تشکر! بیشتر از چین! کالاهای چینی بیشتری رو امروز بخرند !

پربحث‌های امروز

 1. آقای ظریف این هم بجا نبود

 2. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 3. خیز فراکسیون‌ها برای کرسی‌های هیئت رئیسه/ رقابت دوباره عارف و لاریجانی

 4. بازیگرانی که باید پول‌های مشکوک را پس بدهند + جدول اسامی

 5. حقایقی که از اقتصاد ونزوئلا نمی‌دانید!

 6. قاچاق بنزین از اوپک ایران  

 7. تا زمانی که سعودی‌ها و اماراتی‌ها دوشیده می‌شوند؛ جنگ چرا؟

 8. ارزان‌ترین وگران‌ترین قیمت بنزین در جهان + جدول

 9. تهیه‌کننده و مدیر و ناظر برنامه موهن شبکه پنج اخراج شدند/ مدیر شبکه توبیخ شد

 10. اتفاقی عجیب در کشتی آزاد جام ساساری/ گرمکن ورزشی طلای یخکشی را بر باد داد!

 11. چرا بولتون حتی دونالد ترامپ را نگران کرده است؟

 12. لاریجانی: امیدواریم بتوانیم مشکلات مردم را برطرف کنیم

 13. جزئیات طرح اصلاح قانون سربازی اعلام شد

 14. کتک‌کاری دوباره در فوتبال بانوان/ پای مردان هم به درگیری باز شد!

 15. رکود سنگین در انتظار بازار مسکن

 16. چگونه از تهدید تحریم نفت فرصت بسازیم؟   

 17. جلسه ویژه کمیسیون عمران برای ساماندهی بازار مسکن با حضور اسلامی

 18. ‌استاندارد خودروهای داخلی در سراشیبی پرپیچ و خم کیفیت؛ وقتی کیفیت فدای مصلحت می‌شود

 19. واردات 332 قلم تجهیزات پزشکی ممنوع است

 20. جزییات تازه از ۲۶۴ فقره ثبت سفارش جعلی خودرو/ دستور تعیین ارزش فوری خودروهای وارده با ثبت سفارش فاقد اعتبار+ سند

 21. سلفی ترامپ و نخست‌وزیر ژاپن در زمین گلف  

 22. آخرین آمار چک‌های برگشتی

 23. قیمت امروز ارزهای دولتی اعلام شد

 24. هر کس باد بکارد طوفان درو می‌کند

 25. پنجمین جلسه دادگاه علیرضا زیباحالت منفرد آغاز شد

پربحث‌های دیروز

 1. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 2. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 3. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 4. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 5. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 6. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

 7. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 8. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 9. علمای شيعه، یکی از پاسداران زبان فارسی

 10. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 11. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 12. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 13. هنر تغییر محاسبات

 14. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 15. کشف ۹۶ بسته ۱۰۰ دلاری از خانه یک روستایی!

 16. احمد توکلی: اگرچه آمریکا در منطقه حضور دارد، اما جنگ رخ نمی‌دهد/ باید از فساد جلوگیری شود

 17. دولت حزب اللهي و جوان

 18. خودکشی نافرجام ۲دختر در مشهد  

 19. خانه سبز  

 20. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 21. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 22. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 23. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 24. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

 25. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 3. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 4. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 8. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 9. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 10. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 11. صدای خاموش تجرد قطعی

 12. آقای ظریف این هم بجا نبود

 13. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 14. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 15. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 16. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 17. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 18. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 19. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 20. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 21. ساختمان های کره شمالی‎  

 22. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 23. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 24. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 25. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

پربحث‌های اخیر

 1. آقای ظریف این هم بجا نبود

 2. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 3. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 4. خیز فراکسیون‌ها برای کرسی‌های هیئت رئیسه/ رقابت دوباره عارف و لاریجانی

 5. احمد توکلی: اگرچه آمریکا در منطقه حضور دارد، اما جنگ رخ نمی‌دهد/ باید از فساد جلوگیری شود

 6. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

 7. اسامی نامزدهای ۳فراکسیون سیاسی مجلس برای انتخابات هیئت رئیسه/جدول

 8. لاریجانی: امیدواریم بتوانیم مشکلات مردم را برطرف کنیم

 9. جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست لاریجانی برگزار می شود

 10. هر کس باد بکارد طوفان درو می‌کند

 11. اعلام ۴ کاندیدا برای نایب رئیسی مجلس

 12. «لاریجانی»،«عارف» و «ابطحی» کاندیدای ریاست مجلس شدند

 13. آغاز رای گیری برای انتخابات هیأت رئیسه مجلس

 14. آغاز نشست مجلس برای انتخاب هیأت رئیسه پارلمان

 15. اعضای ۲ فراکسیون سیاسی مجلس با لاریجانی دیدار کردند

 16. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 17. روحانی: اگر قانون اساسی اجرا شود، دولت اختیارات کافی دارد/ از رنج و مشکلات مردم خبر دارم

 18. نامه فراکسیون اهل سنت رهبر انقلاب درباره مداحی پخش شده از شبکه پنج

 19. خاموشی: باقدرت و عزت از آمریکا عبور خواهیم کرد

 20. رئیس جدید مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران معرفی شد

 21. آخرین وضعیت طرح عدم کفایت سیاسی و استیضاح رئیس جمهور

پربحث‌های دیروز

 1. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 2. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 3. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 4. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 5. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 6. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 7. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 8. هنر تغییر محاسبات

 9. احمد توکلی: اگرچه آمریکا در منطقه حضور دارد، اما جنگ رخ نمی‌دهد/ باید از فساد جلوگیری شود

 10. دولت حزب اللهي و جوان

 11. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 12. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 13. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

 14. اسامی نامزدهای ۳فراکسیون سیاسی مجلس برای انتخابات هیئت رئیسه/جدول

 15. نماینده مجلس خطاب به روحانی: دست از لجبازی بردارید/ شما بیشترین قانون شکنی را داشته‌اید!

 16. جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست لاریجانی برگزار می شود

 17. واکنش نوبخت به انتخاب علی ربیعی به عنوان سخنگوی دولت  

 18. روحانی: اگر قانون اساسی اجرا شود، دولت اختیارات کافی دارد/ از رنج و مشکلات مردم خبر دارم

 19. نامه فراکسیون اهل سنت رهبر انقلاب درباره مداحی پخش شده از شبکه پنج

 20. خاموشی: باقدرت و عزت از آمریکا عبور خواهیم کرد

 21. رئیس جدید مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران معرفی شد

 22. آخرین وضعیت طرح عدم کفایت سیاسی و استیضاح رئیس جمهور

 23. برگزاری مراسم سوگواری حضرت امیرالمؤمنین در حضور رهبر انقلاب

 24. گزینه‌های فراکسیون امید برای انتخابات هیئت‌رئیسه نهایی شد

 25. چرا حاجی‌بابایی کاندید ریاست مجلس نشد؟

پربحث‌های هفته

 1. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 2. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 3. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 4. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 5. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 6. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 7. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 8. آقای ظریف این هم بجا نبود

 9. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 10. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 11. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 12. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 13. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 14. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 15. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 16. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 17. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 18. سفرهای عجیب و غریب اعضای شورای شهر به کشورهای اروپایی/ نظر عباس عبدی درباره خاطرات هاشمی رفسنجانی/ جزئیات ماجرای جنجالی تصادف پورشه با پراید در اصفهان

 19. دوچرخه‌سواری برای بانوان به موجب قانون منع نشده/ محکومیت حسین هدایتی به حبس و شلاق/ پرونده سیف به دادگاه ارسال شد

 20. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 21. خوش چشم: باید مشخص شود ظریف با چه مجوزی با آمریکایی‌ها دیدار کرده است

 22. حکم حسین هدایتی اعلام شد

 23. رهبر انقلاب: راجع به زبان فارسی نگرانم؛ نگذارید فرسوده و ویران شود/ از صداوسیما گله‌مندم؛ بجای زبان معیار گاهی تعابیر غلط و فرنگی را ترویج می‌کنند

 24. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 25. نظر زیباکلام درباره حمایت مردم از نظام/ اصولگرایان مجلس بر سر دوراهی: لاریجانی یا عارف؟/ انتقاد روزنامه اصلاح طلب از عباس عبدی

آخرین عناوین