مگنت-ستاره یک مربع

حق‌شناس: چین اجازه دسترسی به پرسنل کشتی که با سانچی برخورد کرد را نداد /مقیمی: تا باز شدن جعبه سیاه تمامی صحبت‌ها گمانه‌زنی است

گروه سیاسی الف،   3961025012 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
 حق‌شناس: چین اجازه دسترسی به پرسنل کشتی که با سانچی برخورد کرد را نداد /مقیمی: تا باز شدن جعبه سیاه تمامی صحبت‌ها گمانه‌زنی است

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه کشتی که با سانچی برخورد کرده متعلق به چین است، گفت: در مرحله اول نماینده ما از کشتی بازرسی‌های اولیه را انجام داده است، اما اجازه دسترسی به پرسنل را ندادند تا کار حقوقی به طور کامل انجام شود.

 به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛  برنامه گفت‌وگو ویژه خبری امشب (یکشنبه، ۲۴ دی ماه) با حضور احمد مقیمی رئیس شرکت ملی نفت‌کش و هادی حق‌شناس معاون سازمان بنادر و دریانوردی به موضوع نفتکش سانچی پرداخت.

در ابتدای برنامه مقیمی با بیان اینکه در سال‌های گذشته حق مطلب برای شرکت ملی نفت‌کش ادعا نشده است، اظهار کرد: شرکت ملی نفتکش یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین شرکت های جهان است و گواهینامه‌های معتبر مختلفی دارد.

رئیس شرکت ملی نفتکش ادامه داد: سرمایه شرکت ما نیروی انسانی است که متاسفانه در اتفاق اخیر تعدادی از نیروهای خوب را از دست دادیم.

وی با طرح این سوال که چگونه دو کشتی غول پیکر با سامانه‌های پیشرفته یکدیگر را ندیدند، تصریح کرد: برخورد دو کشتی سانچی و کریستال اتفاقی منحصر به فرد در تاریخ دریانوردی است.

مقیمی افزود: شدت برخورد به حدی بود که لایه اول کشتی که از جنس فولاد با ضخامت بالا پاره شد و بعد به منطقه‌ای که آب توازن و استحکامات وجود داشته وارد آمده و سپس به لایه دوم وارد شده که منجر به حادثه شده است.

رئیس شرکت ملی نفت‌کش مهم‌ترین مسئله را محموله کشتی دانست و گفت: محموله سانچی میعانات گازی که بین گاز و بنزین قرار دارد، بوده با قدرت اشتعال پایین اما همین موضوع منجر به انفجار شده است؛ این انفجار چنان قوی بوده که نزدیک‌ترین کشتی به محل حادثه که مرتسمس نام داشته در فاصله ۱۵ مایلی شدت انفجار را حس کرده است.

وی تصریح کرد: در همان لحظه اول موضوع حادثه‌ از طریق مالک کشتی به شرکت اعلام شد.

مقیمی درباره این موضوع که چرا اتفاقی برای کشتی کریستال که با سانچی برخورد کرده رخ نداده، عنوان کرد: در این باره تا زمانی که جبهه سیاه و کارهای لازم انجام نشود همه صحبت‌ها گمانه‌زنی است؛ آنچه که از فیلم معلوم است این موضوع را مطرح می‌کند که به خاطر حجم کشتی‌ها پس از برخورد اصطکاک ایجاد شده و به خاطر محموله سانچی انفجار رخ داده است و حتی شاهدان عینی هم این موضوع را تایید کردند.

در ادامه برنامه حق‌شناس اظهار کرد: تقریبا ۹۰ درصد واردات، صادرات و بخش زیادی از انتقال‌های نفتی و میعانات نفتی ایران از طریق کشتی است.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این که چنین حادثه‌ای در نوع خود بی نظیر است، افزود: ما اتفاقات متنوعی چون به گل نشستن و موشک خوردن کشتی را تجربه کردیم.

وی با تاکید این موضوع که در لحظه وقوع اتفاق در وهله اول انفجار رخ داده است، تصریح کرد: در کشتی سانچی ۱۱۵ هزار تن کاندنسیت که موادی بین بنزین و گاز بوده با درجه اشتعال منفی ۱۸ درجه وجود داشته که با این وجود طبیعی است که این حادثه‌ای هولناک باشد.

حق‌شناس افزود: کشتی کریستال بلافاصله بعد از برخورد عقب رفت و تمامی ۲۱ سرنشین از کشتی با قایق پیاده شدند و به ساحل رفتند و بعد کشتی خود را به بندر منتقل کردند؛ این کشتی آسیب دید اما به موتور آن خسارتی وارد نشد و به همین خاطر کریستال حداقل آسیب را دید اما سانچی منفجر شد.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: در همان لحظه اول کمیته اضطرار در شرکت ملی نفتکش و سازمان بنادر ایجاد شد و تمامی کشورها بسیج شدند.

وی عنوان کرد: با وجود اینکه بر اساس تجربه کاپیتان‌های ایرانی اطلاعات ناامید کننده بود اما ما اگر یک در صد هزار هم احتمال نجات کشتی و کارکنان را می‌دادیم باید موضوع را ملی می‌کردیم و حداکثر امکانات ملی و بین‌المللی را به خدمت می‌گرفتیم چرا که خدمه برای ما مهم بودند.

حق‌شناس با بیان این که سعی شد تا پیکر پرسنل به ایران منتقل شود، گفت: یک پیکر که در آب پیدا و دو پیکر هم توسط تیم امداد از کشتی خارج شد. 

معاون سازمان بنادر و دریانوردی درباره استاندارهای سانچی اظهار کرد: این کشتی بندر عسلویه را در ۲۵ آذر ترک می‌کند و حدود ۱۶ دی این اتفاق برای سانچی رخ می‌دهد.

وی با تاکید به این موضوع که هم سانچی و هم کریستال به مدرن‌ترین سامانه‌های راداری و موتوری مجهز بودند، گفت: سانچی در سال ۲۰۰۸ و کریستال در سال ۲۰۱۱ ساخته شدند و در آخرین استعلام هم سانچی مشکلی نداشت و استاندارهای جهانی را داشتند؛ پس باید این حادثه بررسی شود.

حق‌شناس با طرح این مثال که وقتی در آپارتمان انفجار رخ می‌دهد، اکسیژن از بین می‌رود، ادامه داد: هر مخزن سانچی حدود ۲۰ هزار تن کاندنسیت داشته که در ضربه اول یک یا دو مخزن منفجر شده که شعله‌های آن از ۱ تا ۲ هزار متری مشخص بود.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی افزود: حتی اگر بگوییم انفجار هم رخ نداده نشست گاز محموله نمی‌گذاشت کسی تا شعاع ۱ هزار متری تنفس کند.

وی تصریح کرد: در زمان برخورد هیچ علامتی از سانچی دریافت نشد و وقتی این اتفاق نیفتاده مشخص می‌شود زمان آنقدر کوتاه بوده که هیچ کسی نتوانسته کاری انجام دهد.

حق‌شناس با بیان این که در صورت وجود وقت پل فرماندهی امداد درخواست می‌کرد، عنوان کرد: کشتی سانچی نو بوده، به جدید‌ترین تجهیزات مجهز شده بود و بازرسی هم انجام شده پس نمی‌توان گفت این سانحه به خاطر تجهیزات بوده‌ است؛ باید منتظر ماند تا جعبه سیاه کشتی باز شود.

هادی حق شناس معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه برنامه با اشاره به اینکه همه اطلاعات مربوط به کشتی سانچی بازخوانی می‌شود، روند حقوقی آن از یک ماه تا بیشتر به طول می‌انجامد، گفت: جعبه سیاه در کشور محل حادثه رمزگشایی می‌شود.

 وی با اشاره به اینکه کشتی که با سانچی برخورد کرده متعلق به چین است و به یکی از بنادر این کشور منتقل شده است، افزود: در مرحله اول نماینده ما از کشتی بازرسی‌های اولیه را انجام داده است، اما اجازه دسترسی به پرسنل را ندادند تا کار حقوقی به طور کامل انجام شود.

 حق شناس با اشاره به اینکه کشتی در محل پر تردد حضورداشت، ادامه داد: احتمال گم شدن بوده، ولی اینکه به چه دلیل مشخص نیست، نمی‌توان گفت آن نقطه نقطه کور ارتباطی بوده است پس باید منتظر بازخوانی جعبه‌سیاه باشیم.

 سید علی ادیانی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه برنامه طی گفتگوی زنده تلفنی با اشاره به اینکه مجلس بدون تردید نسبت به این گونه موضوعات حساسیت و عکس العمل نشان داده و پیگیری‌های خاص خود را انجام خواهد داد، عنوان کرد: دو کمیته حقوقی و یک کمیته نفت به بررسی حادثه کشتی سانچی خواهند پرداخت.

وی با بیان اینکه اطلاعات جعبه سیاه در نوع موضع‌گیری کمیسیون انرژی کمک خواهد کرد، اظهار داشت: این مسئله در حوزه وزارت نفت اتفاق افتاده است و کمیسیون انرژی در آغازین لحظات وقوع حادثه به بررسی موضوع پرداخت.

 ادیانی با اشاره به ماموریت‌های کمیسیون انرژی ادامه داد: این کمیسیون بررسی‌های خود را در نحوه کمک رسانی، تحلیل و بررسی اطلاعات مقامات چینی و مسئولان ایرانی و سایر مسائل ادامه خواهد داد، لذا به محض این که آخرین اطلاعات  از سوی مسئولان در اختیارمان قرار بگیرد به بررسی دقیق حادثه خواهیم پرداخت، اطلاعات جعبه سیاه کمک شایانی به ما خواهد کرد.

 محسن بهرامی کاپیتان اسبق کشتی نفتکش در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به اینکه اگر یک کشتی سنگین بخواهد مسیر خود را تغییر دهند ۴ الی ۵ دقیقه زمان نیاز دارد، خاطرنشان کرد: برخورد کشتی‌ها امر عادی و روزانه نیست اما در جهان اتفاق می‌افتد.

کاپیتان اسبق کشتی نفتکش با اشاره به اینکه کشتی از سیستم‌های مختلف اطفاء حریق برخوردار بود گفت: این کشتی از انواع مختلف فوم و پمپ آب برخوردار بود اما باید حادثه قابل کنترل باشد، این محموله محموله‌ای بود که نقطه اشتعال پایینی داشت.

کاپیتان بهرامی با اشاره به اینکه موانع که در کشتی وجود دارد باعث می‌شود به درستی نتواند مانور دهند، گفت: هر حادثه ویژگی‌های خاص خود را دارد، سرعت کشتی‌ها اگر چه کم است، اما توان مانور دادن آن‌ها کند است.

وی با اشاره به سیستم AIS قرار نیست این سیستم به عنوان یک سیستم حیاتی و اولیه برای جلوگیری از تصادف مورد استفاده قرار بگیرد، اظهار داشت: کشتی تحت پرچم پاناما است، جعبه سیاه باید توسط کشور صاحب پرچم باز شود، چینی‌ها جعبه سیاه را برداشتند به طوری که آن‌ها شرایط کشتی را تشخیص داده بودند و قبل از اینکه کشتی غرق شود، جعبه سیاه را برداشتند.

کاپیتان  بهرامی با اشاره به اینکه هر دو کشتی عمر زیر ۱۵ سال داشتند گفت: هر دو کشتی شرایط بسیار خوبی داشتند، به طوری که از ایمنی بالایی برخوردار بودند، اگر جعبه سیاه برداشته نمی‌شد ابهام بزرگ به وجود می‌آمد که چه اتفاقی در کشتی افتاده است.

 مقیمی افزود: از خانواده نجیب شرکت ملی نفتکش باید یاد کرد، با توجه به وقفه‌ای که در بحث خبری به وجود آمد برای اینکه آن‌ها فضای جامعه را به سمت خود بکشانند می‌توانستند سراغ رادیو‌های بیگانه بروند، اما این امر صورت نگرفت.

 وی با اشاره به اینکه عزیزان شرکت ملی نفتکش سربازان اقتصاد مقاومتی در دوره تحریم بودند اظهار داشت: آن‌ها اجازه ندادند جریان نفتی کشور متوقف شود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۶۹۷۳۰۶:۱۷:۴۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
مورد مشکوک است.....
ناشناس۲۰۷۰۶۵۰۷:۵۹:۰۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
اگر پلاسکو ساختمانی قدیمی بود که باید فرو می ریخت، سانچی چرا سوخت و غرق شد؟
ناشناس۲۰۷۱۹۰۰۹:۰۱:۵۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
اما ما اگر یک در صد هزار هم احتمال نجات کشتی و کارکنان را می‌دادیم باید موضوع را ملی می‌کردیم و حداکثر امکانات ملی و بین‌المللی را به خدمت می‌گرفتیم چرا که خدمه برای ما مهم بودند.... یعنی چه؟
ناشناس۲۰۷۲۸۱۰۹:۵۵:۰۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
اون یکی کشتی کو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بابا زد و رفت؟
ناشناس۲۰۷۳۸۹۱۱:۰۹:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
چینی ها بخاطر ترس از الودگی اب و هزینه نکردن برای پاکسازی مواد نفتی ، گذاشتن کشتی بسوزه .
ناشناس۲۰۷۴۲۱۱۱:۲۹:۰۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
فکر نکنم اصلا برخوردی رخ داده باشه. وگرنه حداقل یک عکس از کشتی دوم و خرابی های تصادف بود.
ناشناس۲۰۷۴۲۷۱۱:۳۱:۲۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
کار شکنی چینی ها بای سوختن کامل کشتی مشخص
ناشناس۲۰۷۵۹۹۱۳:۰۷:۰۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
چین مشکوک میزنه
علی۲۰۷۶۶۶۱۳:۴۳:۵۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
جناب کاپیتان بهرامی دستگاه ais فقط جهت شناسایی و معرفی الکترونیکی کشتیها و هواپیماها برای سایرین کاربرد دارد و مهم دلایل عدم کارکرد سیستم cpa w که برروی تمام رادارهای کشتی ها نصب و به محض امکان تصادم دو کشتی عبوری در فاصله های رنج رادارها از ۳۲ تا ۵۰ مایل هشدار خطر میدهد و چرا هردو کشتی با داشتن این سیستم کارا و مهم باز هم تصادف کرده اند ؟ لطفا بجای طفره رفتن جواب بدهید که چرا د از کشتی کریستال خیچ عکس یا فیلمی منتشر نشده ؟ و چرا جعبه سیاه را در دست چینیها بدون دخالت بازرسین ایرانی گذاشته اید ؟ چون حتما چینی ها در اطلاعات آن دست خواهند برد و اطلاعات بنده بعنوان افسر ناوبر کشتی احتمال زیاد کستی چینی مقصر بوده است . چون اولا سوپر تانکرها دارای اندازه و مانور محدود و کند و حامل کالای خطرناک است و اولویت با اوست و دوما کشتی کریستال از سمت راست با زاویه تند برخورد کرده که معمولا کشتیها با رعایت فاصله و موازی باهم حرکت میکنند .
ناشناس۲۰۷۹۳۲۱۶:۳۴:۰۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
مقیمی:این انفجار چنان قوی بوده که نزدیک‌ترین کشتی به محل حادثه که مرتسمس نام داشته در فاصله ۱۵ مایلی شدت انفجار را حس کرده است خب اگر انفجار این قدر وی بوده که تا 15 مایلی این انفجار حس شده پس چرا کشتی چینی دچار انفجار نشده و به سلامتی به ساحل رسیده؟
ناشناس۲۰۷۹۳۵۱۶:۳۵:۴۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
خب اجازه نداد! چاره اش دادن امتیازات اقتصادی بیشتره ! مردم هم برای تشکر! بیشتر از چین! کالاهای چینی بیشتری رو امروز بخرند !
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. محمود صادقی تهدید به افشاگری کرد

 2. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 3. ورود ساز به پارک‌ها آزاد شد +عکس

 4. چرا آقازاده‌ها این قدر طلبکار هستند؟

 5. ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

 6. واقعیت ازدواج دختران در سنین پایین/ مرکز پژوهشها گزارش می‌دهد

 7. مسئولین پاسخگو باشند؛ ماجرای مرگ تلخ جانباز اعصاب و روان در افغانستان+ اسناد

 8. بيانيه آيت‌الله مكارم شيرازى پيرامون گردهمايى مدرسه فيضيه

 9. نقوی حسینی در گفتگو با الف: بررسی «گروه اقدام ایران» در مجلس/ آمریکا به دنبال اجماع علیه ایران است/ وقت اروپایی‌ها تمام شد؛ باید اقدامات عملی خود را نشان دهند

 10. پزشکان بیش از ۶ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند + عکس

 11. دهه شصت، این طور زندگی کردیم

 12. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 13. تهران تحت مدیریت "قالیباف" بین ۵ شهر برتر جهان

 14. زنگنه: توتال به صورت رسمی ایران را ترک کرد

 15. بازار داغ استیضاح 9 وزیر و سوال از رئیس جمهور در مجلس

 16. حفظ شأن اتباع ایران در گرجستان؛ از حرف تا عمل

 17. نقش اول گرانی خودرو ، ایران‌خودرو و سایپا + نمودار

 18. دو متهم سابقه‌دار به محض آزادی از زندان دستگیر شدند

 19. توکلی: اسامی آن‌هایی که ارز دریافت کرده‌اند باید روی صفحه مانیتور بانک مرکزی درج شود/ بانک مرکزی ۶۲ تن طلا را حراج کرد

 20. پوشش همسر نخست وزیر پاکستان در مراسم تحلیف  

 21. حاجی بابایی: شرم بر آن مسئولی که بخواهد در این شرایط مردم را به سختی بکشاند

 22. مرگ طبقه متوسط

 23. محسن هاشمی: می‌توان با ۲۰ درصد منابع ۸۰ درصد مشکلات تهران را حل کرد

 24. مفسد بزرگ اقتصادی به صورت علنی محاکمه می‌شود

 25. سیاست راهبردی آمریکا در دولت ترامپ، تغییر رژیم در ایران است/ فرار شرکت‌های خارجی ناشی از بی‌تدبیری در مدیریت داخلی کشور است/گروه اقدام علیه ایران نقش دورهمی دارد

پربحث‌های دیروز

 1. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 2. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 3. انصراف ۵۰ نماینده از استیضاح کرباسیان

 4. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 5. تابلوی انحرافی و یک سوال از علی مطهری

 6. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

 7. روحانی: عملکرد وزارت اقتصاد قابل قبول است

 8. مالیات ناعادلانه، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان تولید/ مالیات، ابزاری برای ایجاد تعادل در توزیع ثروت و کاهش فاصله طبقاتی/دولتمردان توجه می‌کنند؟

 9. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانشان/ درخواست آیت الله مصباح برای استغفار/ پشت پرده خبر استعفای جهانگیری/ نعمت زاده: ستاد روحانی طبقه هشتم بود و هر روز با پله بالا می‌رفتیم

 10. حرف‌های تکان‌دهنده شش جوان محکوم به اعدام پای چوبه‌دار

 11. فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد برکنار شد

 12. احتمال محکومیت متهم اصلی ثامن‌الحجج به ۲۰ سال حبس

 13. قول رئیس کل بانک مرکزی برای حل مشکلات مردم/معاملات در بازار ثانویه روانتر می شود

 14. نامه معاون رییس جمهور به احمد توکلی/ قوه قضائیه و مقننه و دستگاه‌های تابعه اطلاعات حقوق و مزایا را ثبت نکردند

 15. دلار 4200 تومانی در محاسبه قیمت مواد اولیه حذف شود

 16. افزایش ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومانی قیمت خودرو + جدول

 17. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانش

 18. بمب ویتامین C را بشناسید

 19. اعضای بدن ملی پوش ایرانی جان چند نفر را نجات داد

 20. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

 21. تجربه ۴۵ دقیقه اضطراب و وحشت در پرواز بغداد به مشهد

 22. واکنش کارشناس سابق بی‌بی‌سی به اظهارات ارژنگ امیرفضلی

 23. استیضاح وزیر نیرو در مجلس کلید خورد/ضرر و زیان تولیدکنندگان برای قطعی برق

 24. پشت پرده یک کاسبی پردرآمد

 25. محتوای نامه قالیباف به سران قوا چه بود

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 3. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 4. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 5. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 6. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 7. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 8. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 9. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 10. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 11. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 12. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 13. محمود صادقی تهدید به افشاگری کرد

 14. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 15. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 16. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 17. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 18. انصراف ۵۰ نماینده از استیضاح کرباسیان

 19. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 20. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 21. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 22. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 23. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 24. تابلوی انحرافی و یک سوال از علی مطهری

 25. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

پربحث‌های امروز

 1. محمود صادقی تهدید به افشاگری کرد

 2. چرا آقازاده‌ها این قدر طلبکار هستند؟

 3. ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

 4. بيانيه آيت‌الله مكارم شيرازى پيرامون گردهمايى مدرسه فيضيه

 5. نقوی حسینی در گفتگو با الف: بررسی «گروه اقدام ایران» در مجلس/ آمریکا به دنبال اجماع علیه ایران است/ وقت اروپایی‌ها تمام شد؛ باید اقدامات عملی خود را نشان دهند

 6. بازار داغ استیضاح 9 وزیر و سوال از رئیس جمهور در مجلس

 7. حفظ شأن اتباع ایران در گرجستان؛ از حرف تا عمل

 8. حاجی بابایی: شرم بر آن مسئولی که بخواهد در این شرایط مردم را به سختی بکشاند

 9. سیاست راهبردی آمریکا در دولت ترامپ، تغییر رژیم در ایران است/ فرار شرکت‌های خارجی ناشی از بی‌تدبیری در مدیریت داخلی کشور است/گروه اقدام علیه ایران نقش دورهمی دارد

 10. نعمتی: روحانی بعد از دیدار با رهبری در مجلس حاضر می‌شود

 11. زمان صدور حکم پرونده دختر وزیر سابق مشخص شد

 12. آیت‌الله جنتی: مردم همیشه وفادار نظام و انقلاب بوده‌اند و مستحق خدمت هستند/ رفاه حداقلی برای مردم برقرار شود

 13. فرزندان آیت‌الله علم‌الهدی کجا هستند؟

 14. پزشکیان: دشمنان دیگر نمی‌توانند در اشغال خاک ایران طمع داشته باشند

 15. ماجرای جمع‌آوری صندوق‌های صدقات چیست؟ + عکس

 16. وزارت کشور نقشی در صدور مجوز تجمع اخیر قم نداشت

 17. سخنگوی وزارت خارجه: تشکیل «گروه اقدام ایران» یادآور کودتای ۲۸ مرداد است/ از اروپا گلایه‌مند هستیم، اما همچنان خوش‌بینیم/ تیم مذاکره‌کننده رهنمودهای رهبری را انجام داده است

 18. رئیس کل دادگستری تهران: دادگاه مشایی علنی برگزار می‌شود

 19. بیانیه سپاه در مورد حواشی تجمع مدرسه فیضیه؛ تکذیب هرگونه دخالت در برگزاری تجمع طلاب و روحانیون

 20. واکنش سیداحمد خاتمی به تجمع طلاب در مدرسه فیضیه

 21. زمان حضور روحانی در مجلس مشخص شد/ استیضاح کرباسیان چهارشنبه هفته آینده

 22. سپاه درباره مدرسه فیضیه بیانیه می‌دهد

 23. آملی لاریجانی درگذشت برادر شمخانی را تسلیت گفت

 24. واکنش آیت‌الله نوری همدانی به اتفاق مدرسه فیضیه: متاسفانه قسمتی از مطالب سخنران جلسه و بعضی از شعارها و دست نوشته‌ها دقیقا در راستای اهداف دشمن بود

 25. پیام تسلیت ظریف به دبیر شورای عالی امنیت ملی

پربحث‌های دیروز

 1. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 2. انصراف ۵۰ نماینده از استیضاح کرباسیان

 3. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 4. تابلوی انحرافی و یک سوال از علی مطهری

 5. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

 6. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانشان/ درخواست آیت الله مصباح برای استغفار/ پشت پرده خبر استعفای جهانگیری/ نعمت زاده: ستاد روحانی طبقه هشتم بود و هر روز با پله بالا می‌رفتیم

 7. احتمال محکومیت متهم اصلی ثامن‌الحجج به ۲۰ سال حبس

 8. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانش

 9. واکنش کارشناس سابق بی‌بی‌سی به اظهارات ارژنگ امیرفضلی

 10. استیضاح وزیر نیرو در مجلس کلید خورد/ضرر و زیان تولیدکنندگان برای قطعی برق

 11. محتوای نامه قالیباف به سران قوا چه بود

 12. جهانگیری: کاهش آثار تحریم‌ها مهمترین اولویت فعلی دولت است

 13. طرح استیضاح وزیر اقتصاد اعلام وصول شد

 14. ظریف: اقدامات اروپا بیش از آنکه عملیاتی باشد اعلام موضع است/ اروپا هنوز آماده هزینه کردن نیست

 15. کودتایی که فقط 75 هزار دلار هزینه داشت +عکس

 16. کاظم جلالی به کمپین «فرزندت کجاست» پیوست

 17. کدخدایی: لایحه «پالرمو» در مجمع تشخیص مصلحت بررسی می‌شود

 18. توئیت ظریف در سالگرد کودتای ۲۸ مرداد: دوباره هرگز

 19. دهم شهریور آخرین فرصت رئیس‌جمهور برای حضور در مجلس

 20. تاکید رهبر انقلاب بر لزوم تبیین نوآورانه معارف اسلامی در حکم رئیس جدید سازمان تبلیغات اسلامی

 21. جزئیات جدید از فساد مالی در شهرداری زابل

 22. مطهری: روحانی روز مشخصی را برای حضور در مجلس اعلام نکرده است

 23. گزارش نهایی تفحص از مسئولان دو تابعیتی/ وجود مدیران دوتابعیتی در وزارت راه، هلال احمر، بهزیستی و بنیاد مسکن

 24. لاریجانی: کمیسیون امنیت ملی مسئله فرودگاه گرجستان را پیگیری کند

 25. چرا دولت تأمین ارز دولتی برای داروهای سرطان را پیش‌بینی نکرد؟

پربحث‌های هفته

 1. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 4. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 5. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 6. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 7. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 8. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 9. محمود صادقی تهدید به افشاگری کرد

 10. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 11. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 12. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 13. انصراف ۵۰ نماینده از استیضاح کرباسیان

 14. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 15. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 16. تابلوی انحرافی و یک سوال از علی مطهری

 17. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

 18. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 19. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 20. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 21. فرزندان ربیعی کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 22. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانشان/ درخواست آیت الله مصباح برای استغفار/ پشت پرده خبر استعفای جهانگیری/ نعمت زاده: ستاد روحانی طبقه هشتم بود و هر روز با پله بالا می‌رفتیم

 23. شما باشید دخترتان را اینگونه شوهر می‌دهید؟ + عکس

 24. چرا آقازاده‌ها این قدر طلبکار هستند؟

 25. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

آخرین عناوین