به نام مردم علیه مردم

محمد سعید احدیان، گروه سیاسی الف،   3961011052 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
به نام مردم علیه مردم

فقط تجمع روز پنج شنبه بود که در آغاز، هدف و دغدغه معیشتی داشت و بعد از این‌که فرصت طلبان مسیر اعتراض را تغییر دادند، رنگ و بوی معیشت از این اعتراضات به طور کلی رخت بربست و این اعتراضات تبدیل به یک اغتشاش و آشوبی شد که تنها نتیجه اش آن است که مصالح و منافع مردم از بین برود.

در پاسخ به کسانی که بر این باورند این اعتراضات هنوز بر نارضایتی معیشتی استوار است چند نکته را می توان متذکر شد: اول  با این‌که آغاز تجمع بر بستر نارضایتی معیشتی شکل گرفت اما در شعارهای تجمع از شنبه شب به بعد کوچک‌ترین شعار معیشتی به چشم نمی خورد تمام شعارها، سیاسی و در تعارض با کلیت نظام است و اگر معترضان دغدغه معیشت داشتند، باید  در شعارهایشان دیده می شد همانطور که در روز اول چنین چیزی وجود داشت. دوم بر اساس یک بررسی میدانی حدود 80 درصد معترضان در سنین پایین تر از 26 سال قرار دارند درست است که  دغدغه اقتصاد ممکن است در این سنین  وجود داشته باشد، اما فشاری که باعث می شود یک فرد طاقتش طاق شود و برای اعتراض آن هم از نوع آشوب طلبانه به خیابان بیاید، مربوط به سن و قشری است که بار یک خانواده را بر دوش می کشد و به دلایلی مانند  بیکار شدن، همه سرمایه زندگی را در یک موسسه مالی از دست دادن و...دچار سختی غیرقابل تحملی شده است. سوم برای روز اول کانال های ضدانقلابی فراخوان این تجمع را کار نکرده بودند، اما اکنون این تجمعات صرفا توسط کانال ها و رسانه های معاند برنامه ریزی و مورد حمایت قرار می گیرد و جالب این‌که حتی در آن کانال ها هم  مطالبه اقتصادی مطرح نمی شود.


لذا برپایه دلایلی که ذکر شد اشتباه است اگر کسی فکر کند، اعتراضاتی که الان با آن روبه رو هستیم مانند روز آغاز، منطق معیشتی و اقتصادی دارد و در نقطه مقابل می توان تصریح کرد این اعتراضات بیشترین لطمه را به اقتصاد و معیشت مردم می زند چرا که اولا همان‌طور که ذکر شد مطالبات اقتصادی مردم به حاشیه رفته است.  به عنوان یک مثال روشن  اگر تا چند روز پیش سپرده گذاران مظلوم موسسات مالی و اعتباری می‌توانستند تجمع و اعتراض کنند، اکنون با هنجارشکنی های صورت گرفته دیگر نمی توانند حتی صدای خود را بلند کنند یا رسانه ای مثل خراسان که همیشه پیگیر مطالبات مردم بوده است اکنون برای جلوگیری از تحریک  و سوءاستفاده ها نمی تواند خواسته های مردم را به طورجدی پیگیری کند.


 ثانیا در فضای سیاسی ایجاد شده تمرکز مسئولان از اقتصاد و حل مسائل معیشتی مردم دور می شود.


 ثالثا امروز بر کسی پوشیده نیست که کشور ما دشمن دارد و کوچک‌ترین تزلزلی در داخل کشور دشمن را امیدوار می کند و او را به فشار بیشتر ترغیب می کند. این یک واقعیت کاملا تلخ است که حوادث سال 88 نقش کاملا مستقیم و موثری بر اجماع کشورهای غربی برای تحریم ها گذاشت.حوادث 88 تمام شد اما هنوز که هنوز است آثار تحریم های آن بر کشور ما باقی مانده است و بی تردید اغتشاشات موجود اگر خیلی زود به پایان نرسد، به صورت مستقیم باعث تشدید تحریم های اقتصادی بر مردم ایران می شود .


و رابعا از همه موارد ذکر شده مهم‌تر این که اقتصاد فقط و فقط در صورت ثبات و وجود امنیت رشد می کند، ناامنی بزرگ‌ترین سم برای رشد است. اگرهمین چند روز را نگاه کنیم کاهش شدید شاخص بورس، فرار سرمایه هایی که نگران از آینده هستند، تعطیلی کسب و کارهایی که در چند هفته اخیر نشانه های رونق در آن دیده می شد، به خوبی نشان می‌دهد که اغتشاشات فعلی مهم‌ترین تبعاتش ایجاد چالش اقتصادی، برای اقتصاد دارای مشکل است و متاسفانه  مواردی که در این اعترضات خیابانی ذبح می شوند  به ترتیب ،امنیت مردم  ، سپس اقتصاد و معیشت آنان است.
این در حالی است که این مطالبه به شکلی کاملا مدنی، موثرتر از شکل فعلی و بی هزینه  قابل انجام است.

 
در این رهگذر به نظر می رسد:
1-کسی نباید اشتباه کند و چون شروع تجمعات بر بستر اقتصادی بود، آن را همچنان معیشتی و اقتصادی ببیند لذا بی تردید ادامه این مسیر فقط و فقط به امنیت و اقتصاد مردم لطمه می زند.


2-پایان یافتن سریع و کم هزینه این اعتراضات، نیاز به حمایت مردمی دارد. گرچه شواهد روشن نشان می دهد مردم حتی کسانی که گله مندند و از برخی مسائل نارضایتی دارند، از این اغتشاشات پشتیبانی نمی کنند اما همراهی بیشتر مردم برای پایان یافتن دادن به این آتشی که خشک و تر را با هم  می سوزاند ضرورت دارد. اغتشاش کنندگانی که درک و فهم درستی از مسئله اصلی مردم که اقتصاد است ندارند و به منافع مردم لطمه جدی زده اند، باید از سوی جامعه طرد شوند.

 
3-کنارگذاشتن دعواهای سیاسی و پرهیز از تسویه حساب های سیاسی و دوری از هر حرف و موضع تحریک آمیزی که زخمی را باز کند و وحدت ملی را تحت الشعاع قرار دهد، واجب تر از نان شب است. اگر جریان اصول گرایی فکر کند فرصتی پیدا کرده است که رقیبش را زمین بزند، درک درستی از صحنه پیدا نکرده است  و نفهمیده است که ما با شرایطی شبیه سال 88 روبه رو هستیم و مسئله شخص رئیس جمهور و یک جریان نیست بلکه مسئله اصل نظام و منافع مردم است و اگر اصلاح طلبی فکر کند با عامل اعتراض خواندن جریان رقیب امتیازی سیاسی گرفته است، فقط اختلاف و فاصله را تقویت کرده است.


این در حالی است که اگر تمام جریان های سیاسی، مسئولان در قوای مختلف، بدنه فعال اجتماعی و سیاسی، نخبگان و فرهیختگان و تریبون داران، با یکپارچگی ملی با مسئله روبه رو شوند، می توانند نه تنها هزینه های اغتشاشات را کم کنند بلکه به دنیا پیام قدرت و همدلی را صادر و با تقویت بیش از پیش پایه های مشروعیت کشور، فشارهای بیشتر را از مردم دور کنند.


4- از همه این ها مهم‌تر مطالبات اصلی مردم است که فعلا به حاشیه رفته است. با فروکش کردن شرایط جدید که به فضل الهی به نظر نمی رسد به دلیل پشتوانه اجتماعی و سیاسی نداشتن معترضان چندان طولانی شود، آنچه نباید فراموش شود، پاسخ گویی به مسائل مردم است. رسانه ها، تریبون داران، نمایندگان مجلس، ائمه جمعه ، چهره های دلسوز و انقلابی، جمع های معتقد به انقلاب و جریان های سیاسی باید با رعایت سه مولفه انصاف، عدم سیاه نمایی و مراقبت از مورد سوءاستفاده قرار نگرفتن پرچم «مطالبه هوشمندانه» را بالا نگه دارند و خواسته های مردم را پیگیری کنند و مسئولان نیز با «پاسخ گویی فعالانه» خواسته های به حق مردم را جامه  عمل بپوشانند و یا توضیحات نادرست بودن مطالبه و مشکلات خود را با زبان و ادبیات مناسب با مردم در میان بگذارند.


به نظر می رسد با عزم و همدلی ملی برای خاموش کردن این حرکت به انحراف کشیده شده، مطالبه هوشمندانه خواسته های به حق مردم و پاسخگویی فعالانه مسئولان دستگاه های مختلف، می توان این چالش را نیز به فرصتی برای بهتر و قوی تر شدن تبدیل کرد.
 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۶۳۳۸۰۹:۲۰:۳۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
در حوادث ناگواری که پیش آمدهمه مردم مثل بنده دیدند که افرادی که شعارهای کهنه فتنه می‌دادند واقدام به تخریب و آتش‌زدن اموال بیت‌المال کردند و به اسلام، قرآن، تصاویر شهدا و پرچم جمهوری اسلامی ایران اهانت کردند تعدادشان بسیار اندک بود. بدین خاطر، منزوی‌تر از سال 88 به خانه‌هایشان باز گشتند.
فوق لیسانس بیکار۱۸۶۶۰۴۱۱:۵۱:۴۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
ای بابا همش میگید تخریب اموال عمومی... این همه میلیاردی اختلاس شد و جای دیگه خرج شد اموال و ثروت عمومی نبووووود؟!
ناشناس۱۸۶۳۴۱۰۹:۲۱:۵۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
اگر حرف مردم را مسئولان می‌شنیدند، صدای اعتراض‌ها به خیابان‌ها کشیده و مورد سوء استفاده دشمنان کینه‌توز واقع نمی‌شد. مردم در مراسم یوم‌الله 9 دی هم دغدغه گرانی و آینده فرزندانشان را بیان کردند. خواست همه مردم بهبود اوضاع معیشتی و کسب و کار است. گمان نمی‌کنم این انتظار زیادی باشد.
تبریزی۱۸۷۰۵۸۱۵:۰۳:۱۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
می گن اعتراض مسالمت آمیز و قانونی باشه. مسالمت آمیزتر و قانونی تر از این که تو یه سایت خبری رسمی داخلی یه کامنت بنویسی و دکمه ارسال رو بزنی؟! یعنی حتی اون هم منتشر نمی شه! و نتیجه؟ خشم فروخورده یه روزی فوران می کنه و اعتراضات از عالم مجازی به دنیای واقعی کشیده می شه! همه می دونیم که کامنت اقلیت های مذهبی و اقلیت های جنسی و نظرات و سخنان زاویه دار با نظر برخی از سران قوا یا مسئولین (که اتفاقا نظر اکثریت مردم هم هست!) به هیچ عنوان منتشر نمی شن. اگر هم از دست کسی در بره و منتشر بشن هیچ کسی پاسخگو نیست و هیچ مسئولی نه میاد اون نظرات رو می خونه (چون براش مهم نیست) نه اگر هم بخونه ترتیب اثری بهش می ده. یعنی آدم با دیوار سنگی حرف بزنه بیشتر از این نتیجه می گیره که با مسئولین کشور حرف بزنه!
ناشناس۱۸۶۳۴۲۰۹:۲۳:۰۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
بودجه مملکت و بانک ها بنام مردم بکام اقا زاده ها و ژن های برتر و نجومی بگیران
ناشناس۱۸۶۳۴۵۰۹:۲۵:۴۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
خاطرتان هست وقتی در دوره انتخابات یکی از نامزدها اعلام کرد، می‌شود 900 هزار شغل درسال ایجاد کرد آقای جهانگیری او را مورد تمسخر قرار دادند! حالا ایشان اعلام می‌کند در نیم سال اول 96 (که سه ماه آن به خاطر انتخابات کشور تعطیل بوده) 700 هزار شغل ایجاد کرده‌اند!
ناشناس۱۸۶۳۸۴۰۹:۴۴:۲۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
مسئولین همیشه با سوء استفاده از اینکه در صورت اعتراض مردم دشمنان از آن سوء استفاده می کنند به دنبال تحمیل بسیاری از خواسته های نا مشروع خود بر مرد هستند. اینکه عده ای اراذل و اوباش در این آشفته بازار ها نهایت سوء استفاده را می برند جای شک و تردیدی ندارد اما چرا مسئولین مملکت کوچکترین توجهی به مردم ندارند و تک تک آنها به صورت دایم در حال وضع مقرراتی هستند که یک طرفه از مردم مطالبه پول بیشتر می نماید بدون آنکه در وضع دریافتی مردم تغییری را شاهد باشیم و جالب تر آن است که بابت این خواسته های مادی زمان مشخص می کنند و در صورتیکه با تاخیر در پرداخت روبرو شوند جریمه اضافی هم مطالبه می نمایند!!!! پس اینجاست که طاقت مردم لبریز می شود و باید توان آن را بدهند.
ناشناس۱۸۶۴۱۵۰۹:۵۸:۴۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
من به مانند بسیاری دیگر در اعتراضات شرکت نکردم، چون ما میدونم شیوه درستی نیس ولی به شدت به فساد سازمان یافته که سرمنشاء مشکلات کشوره، معترضیم و متاسفانه امیدی هم به اصلاح نداریم. آقای توکلی بارها تاکید کردن که فساد و بی عدالتیه که نظام رو از پا درمیاره. اگر فساد و بی عدالتی نبود، این ناآرامی ها هم نبود. اشخاص بالای مملکت باید تمهیدات انقلابی برای از بین بردن فساد اتخاذ کنن وگرنه نمیتونن اعتماد دوباره مردم رو به دست بیارن
محمد۱۸۶۴۷۱۱۰:۲۶:۵۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
آقای احدیان عزیز ؛ کدام مسیر را شما پیشنهاد مدهی که پاسخگوی مطالبات بحق مردم باشد , بنده با بالاترین درجه تحصیلی و بیشترین سوابق موثر کاری , الان سه سال است که صاحب و مالک دستگاه دولتی!!؟؟ مرا گوشه ای گذاشته , آیا او چنین حقی را دارد , ظرف این سه سال دو تا وزیر ؟؟!! عوض شده اند لیکن متاسفانه هر کدام با خودشان چند اتوبوس از ایل و قبیله شان آورده اند و کوچکترین اعتنایی به توانمند های پرسنل وزارت خانه ندارند, این شرایط جامعه کوچک است که به همین راحتی حقوق دیگران را لگد مال می کنند , حالا این را بزرگتر و بزرگتر و متنوع و متنوع تر کن و به جامعه ای به بزرگی ایران عزیزمان تعمیم بده
ناشناس۱۸۶۴۸۷۱۰:۳۳:۲۶ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
درست است که مطالبات مردم معیشتی است ولی آن شعارها که شما به آن ساختارشکنانه میگویید به این دلیل داده میشد که مردم فهمیده‌اند آنچه باعث بیکاری و گرانی و نابسامانی‌ها شده کیست و چیست. آنها فقط دولت را مقصر نمیدانند
ناشناس۱۸۶۵۴۹۱۱:۰۵:۵۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
دولتمردان باید بدانند که مردم خون دادند 8 سال جنگ کردندتحریمها را تحمل کردند در تمام کاستی ها پشت دولت بودند اما باید نظاره گر فیش های حقوقی باشند و آقایون به جای جلوگیر از آن آنها را ذخایر انقلاب می خوانند کدام از دولتمردان میتوانند با حقوق 900 هزار تومان در تهران با 4 نفر عائله با کرایه خانه های نجومی زندگی کنند چرا به جای اقتصد مقاومتی هر روز شاهد واردات بی رویه قاچاق از طرف آقا زاده ها هستیم چرا به سخنان رهبری اعتنائی ندارید که چاره راه را در اقتصاد مقاومتی میداند چندبار گوشزد کرد که مردم گلمند هستند اما کو گوش شنوا
ناشناس۱۸۶۵۸۱۱۱:۴۰:۵۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
هیچ صدای اعتراضی به هیچ گوشی نمیرسه تو این مملکت هرکی داره بخوره بگرده بپوشه حال کنه و لذت ببره هرکیم نداره سر بزاره بمیره صدای هیچ مظلومی شنیده نمیشه
ناشناس۱۸۶۵۸۹۱۱:۴۴:۲۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
اگر در ظلم به مردم نیز عدالت باشد رضایت نسبی پدید می اید. مشکل این است که برخی مسئولان یا خودشان مفسدند یا بر فساد زبان بسته اند. مردم مملکتشان را دوست دارند امنیت را دوست دارند نظام را دوست دارند و هر بار با ندای حاکمیت در انتخابات شرکت کردند. ولی جناب روحانی امید مردم را نا امید کرد. ایشان وعده داد خلف وعده کرد. مردم امیدشان را از اصلاح از دست داده اند. مگر می شود روزی یکبار یک اختلاس 1000 میلیاردی افشا شود و باز امیدوار ماند. کسانیکه به خیابان آمده اند چیزی برای از دست دادن ندارند. کفگیر به ته دیگشان خورده. تحلیلتان اشتباه است و موجب خطای محاسباتی مسئولین ی می گردد. هر چه سریعتر باید وضع معیشتی حتی به صورت مقطعی و مسکنی بهبود یابد.
ناشناس۱۸۶۶۰۸۱۱:۵۳:۵۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
فشارشدید اقتصادی . فضای بشدت بسته سیاسی . عدم وجود کوچکترین روزنه ای برای اعلام نظر منتقدان . تبعیض وحشتناک در تقسیم بودجه. آزادی عمل عناصر چاپلوس بی مصرف وابسته به قدرت در پایمال کردن حقوق مردم . عدم اعتقاد به حقوق مدنی و شهروندی به حاشیه راندن افراد مورد تائید مردم . فساد گسترده در مراکزی که وظیفه احقاق حق را دارند تنها گوشه ای از انگیزه معترضین است پس تا دیر نشده بفهمید
ناشناس۱۸۶۷۱۱۱۲:۲۸:۳۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
وقتی مردم می‌بینند قرار هست با افزایش مالیات و سوخت هزینه بعضی نهادهای خاص رو بدهند خوب معلومه ناراضی میشوند،مشکل سره اینه که از اصلاحات هم نامید شدیمد.
ناشناس۱۸۶۸۵۶۱۳:۳۶:۱۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
باز هم به خاطر مصالح جناحی حاضر نیستید قبول کنید که مقصر اولیه در میان همفکران خود شما بودند...چرا در این سالها کسی در مشهد برای خسارت دیدگان پدیده کاری نکرده بود که بناگاه قیام!!! به قول کیهان عزیز برای گرانی از آن شروع شد؟!!شما هم که میگویید فقط پنج شنبه مقبول است و الباقی .....بگذریم اصلاً ...خداوند به خانواده آسیب دیدگان و مردم صبر عنایت فرماید.
ناشناس۱۸۶۹۳۴۱۴:۰۲:۲۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
ریشه حل مشکلات حرکت انقلابی در ریشه کن کردن فساد و تبعیض و اشتغال و ...

پربحث‌های امروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 5. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 6. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 7. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 8. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 9. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 10. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 11. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 12. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 13. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 14. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 15. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 16. بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

 17. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

 18. عجیب‌ترین ماشین عروس دنیا  

 19. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 20. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 21. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 22. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 23. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 24. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 25. نصب تابلوی ورود ممنوع حیوانات در ۸۰ درصد پارکها/ نیازمند فرهنگ سازی هستیم

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 3. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 4. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 5. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 6. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 7. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 8. ظریف: به شما اطمینان می‌دهم آمریکا نمی‌تواند از برجام خارج شود!   

 9. بیرانوند مغلوب دروازه‌بان عربستان شد + عکس

 10. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 11. چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

 12. فشار معیشتی خانوار افزایش یافت، دولت اقدام کند، منتظر نماند/ میزان خط فقر چقدر است؟

 13. جنگ یمن چه تاثیری بر آینده جهان خواهد داشت

 14. محمد هاشمی: نتیجه عملکرد دولت روحانی کاهش ارزش پول ملی شد

 15. افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

 16. کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

 17. ۳عامل موثر در موشک پرانی‌های نتانیاهو

 18. رئیس کل بانک مرکزی: بر نوسانات بازار ارز غلبه کردیم/وضعیت ذخایر ارزی کشور مطلوب است/برنامه‌ریزی‌های انتقال مالی را بدون توجه به SPV تدارک دیده‌ایم

 19. احمد توکلی: رهبری نظری درباره پالرمو و CFT به مجمع اعلام نکرده‌اند/ ظریف نتوانست مجمع را درباره لایحه پالرمو قانع کند

 20. پوری‌حسینی: ممنوع‌الخروجی برای من مجازات نیست

 21. زمان حال را غنیمت بشمار  

 22. پیش‌بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده

 23. شریعتمداری نامه وزیران به رهبر انقلاب برای لوایح FATF را تایید کرد

 24. هایکو ماس تحریم هواپیمایی ماهان را برای امنیت آلمان ضروری خواند

 25. کارکنان دولت سال آینده چقدر حقوق می‌گیرند؟

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 7. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 8. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 9. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 10. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 11. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 12. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 13. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 14. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 15. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 16. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 17. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 18. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 19. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 20. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 21. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 22. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 23. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 24. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 25. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

پربحث‌های امروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 4. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 5. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 6. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 7. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 8. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

 9. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 10. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 11. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 12. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 13. توضیحات وزیر علوم درباره بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه‌ها

 14. آخرین خبرها از استعفای نمایندگان استان اصفهان در مجلس

 15. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 16. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 17. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 18. با برجام چه باید کرد؟

 19. لاریجانی: دولت را ملزم به درج حقوق مدیران بر روی سامانه حقوق و دستمزد کنید

 20. هفت دقیقه تا تل‌آویو

 21. ابطحی: رئیس‌جمهور به جای درد دل، راه حل پیدا کند

 22. استیصال آمریکا در برابر صدای متفاوت مستندساز ایرانی + متن بیانیه

 23. مانور «شکنجه» روی خط بی‌بی‌سی + عکس

 24. خط امام به روایت بنیانگذار جمهوری اسلامی در پاریس

 25. صالحی: رهبری اجازه نمی‌دادند صنعت هسته‌ای با برجام متوقف شود

پربحث‌های دیروز

 1. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 2. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 3. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 4. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 5. محمد هاشمی: نتیجه عملکرد دولت روحانی کاهش ارزش پول ملی شد

 6. احمد توکلی: رهبری نظری درباره پالرمو و CFT به مجمع اعلام نکرده‌اند/ ظریف نتوانست مجمع را درباره لایحه پالرمو قانع کند

 7. شریعتمداری نامه وزیران به رهبر انقلاب برای لوایح FATF را تایید کرد

 8. موسوی خوئینی‌ها از هاشمی انتقاد کرد تا روحانی را هدف بگیرد/ انتقاد از افزایش 3 برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری/ یکی از مشاوران دولت تحت تعقیب قرار گرفت

 9. صالحی: توان تولید انبوه IR۸ را داریم/ همه امور هسته ای را طراحی می کنیم

 10. چرا کرباسچی دیروز چند ساعت بازداشت و سپس آزاد شد؟

 11. جهانگیری: دست‌هایی در کار است تا جوانان نسبت به آینده بیمناک شوند

 12. نوری همدانی: اگر جلوی اسراف‌ها گرفته شود می‌توان امیدوار به رفاه اقتصادی مردم بود/ مردم می‌خواهند در زندگی خود ارزانی را ببینند

 13. خوئینی‌ها از هاشمی رفسنجانی انتقاد کرد تا روحانی را هدف بگیرد/ برخی در درون جبهه اصلاحات می‌گویند ما باید از روحانی عبور بکنیم/ واعظی حرف بی‌ربطی نزده است

 14. چرا موسوی خوئینی‌ها علیه هاشمی سخن گفت؟

 15. خسارتِ اولین توافق با آمریکا

 16. دادستان تهران: حصر باقی است و پوسته آن نیز نشکسته/ صدور کیفرخواست برای یک مقام دولتی که گفته بود «از حصر پوسته‌ای بیشتر باقی نمانده»

 17. جنگ روانی و حمله‌های هدفمند اما مبهم

 18. سیستم تعریف شده هیئت نظارت بر نمایندگان مجلس کارآمد نیست/ ساختار فعلی مجلس نیاز به بازنگری دارد

 19. «حمیرا ریگی» سفیر ایران در برونئی شد

 20. واعظی: اگر بتوانیم منسجم عمل کنیم قطعاً از شرایط کنونی به سلامت عبور خواهیم کرد

 21. میرسلیم: در قانون اساسی تعیین سرنوشت مردم برعهده مردم است

 22. خدا یک صبری به نمایندگان بدهد با این هیئت رئیسه!

 23. کواکبیان: ایران مقابل نشست ورشو مقابله به مثل کند

 24. زمان مناظره دوم زاکانی و تاج‌زاده مشخص شد

 25. مستندات جانبازی حسین فریدون موجود است

پربحث‌های هفته

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 3. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 4. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 5. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 6. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 7. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 8. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 9. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 10. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 11. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 12. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 13. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 14. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 15. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 16. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 17. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 18. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 19. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 20. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 21. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 22. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 23. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 24. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 25. محمد هاشمی: نتیجه عملکرد دولت روحانی کاهش ارزش پول ملی شد

آخرین عناوین