به نام مردم علیه مردم

محمد سعید احدیان، گروه سیاسی الف،   3961011052 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
به نام مردم علیه مردم

فقط تجمع روز پنج شنبه بود که در آغاز، هدف و دغدغه معیشتی داشت و بعد از این‌که فرصت طلبان مسیر اعتراض را تغییر دادند، رنگ و بوی معیشت از این اعتراضات به طور کلی رخت بربست و این اعتراضات تبدیل به یک اغتشاش و آشوبی شد که تنها نتیجه اش آن است که مصالح و منافع مردم از بین برود.

در پاسخ به کسانی که بر این باورند این اعتراضات هنوز بر نارضایتی معیشتی استوار است چند نکته را می توان متذکر شد: اول  با این‌که آغاز تجمع بر بستر نارضایتی معیشتی شکل گرفت اما در شعارهای تجمع از شنبه شب به بعد کوچک‌ترین شعار معیشتی به چشم نمی خورد تمام شعارها، سیاسی و در تعارض با کلیت نظام است و اگر معترضان دغدغه معیشت داشتند، باید  در شعارهایشان دیده می شد همانطور که در روز اول چنین چیزی وجود داشت. دوم بر اساس یک بررسی میدانی حدود 80 درصد معترضان در سنین پایین تر از 26 سال قرار دارند درست است که  دغدغه اقتصاد ممکن است در این سنین  وجود داشته باشد، اما فشاری که باعث می شود یک فرد طاقتش طاق شود و برای اعتراض آن هم از نوع آشوب طلبانه به خیابان بیاید، مربوط به سن و قشری است که بار یک خانواده را بر دوش می کشد و به دلایلی مانند  بیکار شدن، همه سرمایه زندگی را در یک موسسه مالی از دست دادن و...دچار سختی غیرقابل تحملی شده است. سوم برای روز اول کانال های ضدانقلابی فراخوان این تجمع را کار نکرده بودند، اما اکنون این تجمعات صرفا توسط کانال ها و رسانه های معاند برنامه ریزی و مورد حمایت قرار می گیرد و جالب این‌که حتی در آن کانال ها هم  مطالبه اقتصادی مطرح نمی شود.


لذا برپایه دلایلی که ذکر شد اشتباه است اگر کسی فکر کند، اعتراضاتی که الان با آن روبه رو هستیم مانند روز آغاز، منطق معیشتی و اقتصادی دارد و در نقطه مقابل می توان تصریح کرد این اعتراضات بیشترین لطمه را به اقتصاد و معیشت مردم می زند چرا که اولا همان‌طور که ذکر شد مطالبات اقتصادی مردم به حاشیه رفته است.  به عنوان یک مثال روشن  اگر تا چند روز پیش سپرده گذاران مظلوم موسسات مالی و اعتباری می‌توانستند تجمع و اعتراض کنند، اکنون با هنجارشکنی های صورت گرفته دیگر نمی توانند حتی صدای خود را بلند کنند یا رسانه ای مثل خراسان که همیشه پیگیر مطالبات مردم بوده است اکنون برای جلوگیری از تحریک  و سوءاستفاده ها نمی تواند خواسته های مردم را به طورجدی پیگیری کند.


 ثانیا در فضای سیاسی ایجاد شده تمرکز مسئولان از اقتصاد و حل مسائل معیشتی مردم دور می شود.


 ثالثا امروز بر کسی پوشیده نیست که کشور ما دشمن دارد و کوچک‌ترین تزلزلی در داخل کشور دشمن را امیدوار می کند و او را به فشار بیشتر ترغیب می کند. این یک واقعیت کاملا تلخ است که حوادث سال 88 نقش کاملا مستقیم و موثری بر اجماع کشورهای غربی برای تحریم ها گذاشت.حوادث 88 تمام شد اما هنوز که هنوز است آثار تحریم های آن بر کشور ما باقی مانده است و بی تردید اغتشاشات موجود اگر خیلی زود به پایان نرسد، به صورت مستقیم باعث تشدید تحریم های اقتصادی بر مردم ایران می شود .


و رابعا از همه موارد ذکر شده مهم‌تر این که اقتصاد فقط و فقط در صورت ثبات و وجود امنیت رشد می کند، ناامنی بزرگ‌ترین سم برای رشد است. اگرهمین چند روز را نگاه کنیم کاهش شدید شاخص بورس، فرار سرمایه هایی که نگران از آینده هستند، تعطیلی کسب و کارهایی که در چند هفته اخیر نشانه های رونق در آن دیده می شد، به خوبی نشان می‌دهد که اغتشاشات فعلی مهم‌ترین تبعاتش ایجاد چالش اقتصادی، برای اقتصاد دارای مشکل است و متاسفانه  مواردی که در این اعترضات خیابانی ذبح می شوند  به ترتیب ،امنیت مردم  ، سپس اقتصاد و معیشت آنان است.
این در حالی است که این مطالبه به شکلی کاملا مدنی، موثرتر از شکل فعلی و بی هزینه  قابل انجام است.

 
در این رهگذر به نظر می رسد:
1-کسی نباید اشتباه کند و چون شروع تجمعات بر بستر اقتصادی بود، آن را همچنان معیشتی و اقتصادی ببیند لذا بی تردید ادامه این مسیر فقط و فقط به امنیت و اقتصاد مردم لطمه می زند.


2-پایان یافتن سریع و کم هزینه این اعتراضات، نیاز به حمایت مردمی دارد. گرچه شواهد روشن نشان می دهد مردم حتی کسانی که گله مندند و از برخی مسائل نارضایتی دارند، از این اغتشاشات پشتیبانی نمی کنند اما همراهی بیشتر مردم برای پایان یافتن دادن به این آتشی که خشک و تر را با هم  می سوزاند ضرورت دارد. اغتشاش کنندگانی که درک و فهم درستی از مسئله اصلی مردم که اقتصاد است ندارند و به منافع مردم لطمه جدی زده اند، باید از سوی جامعه طرد شوند.

 
3-کنارگذاشتن دعواهای سیاسی و پرهیز از تسویه حساب های سیاسی و دوری از هر حرف و موضع تحریک آمیزی که زخمی را باز کند و وحدت ملی را تحت الشعاع قرار دهد، واجب تر از نان شب است. اگر جریان اصول گرایی فکر کند فرصتی پیدا کرده است که رقیبش را زمین بزند، درک درستی از صحنه پیدا نکرده است  و نفهمیده است که ما با شرایطی شبیه سال 88 روبه رو هستیم و مسئله شخص رئیس جمهور و یک جریان نیست بلکه مسئله اصل نظام و منافع مردم است و اگر اصلاح طلبی فکر کند با عامل اعتراض خواندن جریان رقیب امتیازی سیاسی گرفته است، فقط اختلاف و فاصله را تقویت کرده است.


این در حالی است که اگر تمام جریان های سیاسی، مسئولان در قوای مختلف، بدنه فعال اجتماعی و سیاسی، نخبگان و فرهیختگان و تریبون داران، با یکپارچگی ملی با مسئله روبه رو شوند، می توانند نه تنها هزینه های اغتشاشات را کم کنند بلکه به دنیا پیام قدرت و همدلی را صادر و با تقویت بیش از پیش پایه های مشروعیت کشور، فشارهای بیشتر را از مردم دور کنند.


4- از همه این ها مهم‌تر مطالبات اصلی مردم است که فعلا به حاشیه رفته است. با فروکش کردن شرایط جدید که به فضل الهی به نظر نمی رسد به دلیل پشتوانه اجتماعی و سیاسی نداشتن معترضان چندان طولانی شود، آنچه نباید فراموش شود، پاسخ گویی به مسائل مردم است. رسانه ها، تریبون داران، نمایندگان مجلس، ائمه جمعه ، چهره های دلسوز و انقلابی، جمع های معتقد به انقلاب و جریان های سیاسی باید با رعایت سه مولفه انصاف، عدم سیاه نمایی و مراقبت از مورد سوءاستفاده قرار نگرفتن پرچم «مطالبه هوشمندانه» را بالا نگه دارند و خواسته های مردم را پیگیری کنند و مسئولان نیز با «پاسخ گویی فعالانه» خواسته های به حق مردم را جامه  عمل بپوشانند و یا توضیحات نادرست بودن مطالبه و مشکلات خود را با زبان و ادبیات مناسب با مردم در میان بگذارند.


به نظر می رسد با عزم و همدلی ملی برای خاموش کردن این حرکت به انحراف کشیده شده، مطالبه هوشمندانه خواسته های به حق مردم و پاسخگویی فعالانه مسئولان دستگاه های مختلف، می توان این چالش را نیز به فرصتی برای بهتر و قوی تر شدن تبدیل کرد.
 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۶۳۳۸۰۹:۲۰:۳۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
در حوادث ناگواری که پیش آمدهمه مردم مثل بنده دیدند که افرادی که شعارهای کهنه فتنه می‌دادند واقدام به تخریب و آتش‌زدن اموال بیت‌المال کردند و به اسلام، قرآن، تصاویر شهدا و پرچم جمهوری اسلامی ایران اهانت کردند تعدادشان بسیار اندک بود. بدین خاطر، منزوی‌تر از سال 88 به خانه‌هایشان باز گشتند.
فوق لیسانس بیکار۱۸۶۶۰۴۱۱:۵۱:۴۰ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
ای بابا همش میگید تخریب اموال عمومی... این همه میلیاردی اختلاس شد و جای دیگه خرج شد اموال و ثروت عمومی نبووووود؟!
ناشناس۱۸۶۳۴۱۰۹:۲۱:۵۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
اگر حرف مردم را مسئولان می‌شنیدند، صدای اعتراض‌ها به خیابان‌ها کشیده و مورد سوء استفاده دشمنان کینه‌توز واقع نمی‌شد. مردم در مراسم یوم‌الله 9 دی هم دغدغه گرانی و آینده فرزندانشان را بیان کردند. خواست همه مردم بهبود اوضاع معیشتی و کسب و کار است. گمان نمی‌کنم این انتظار زیادی باشد.
تبریزی۱۸۷۰۵۸۱۵:۰۳:۱۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
می گن اعتراض مسالمت آمیز و قانونی باشه. مسالمت آمیزتر و قانونی تر از این که تو یه سایت خبری رسمی داخلی یه کامنت بنویسی و دکمه ارسال رو بزنی؟! یعنی حتی اون هم منتشر نمی شه! و نتیجه؟ خشم فروخورده یه روزی فوران می کنه و اعتراضات از عالم مجازی به دنیای واقعی کشیده می شه! همه می دونیم که کامنت اقلیت های مذهبی و اقلیت های جنسی و نظرات و سخنان زاویه دار با نظر برخی از سران قوا یا مسئولین (که اتفاقا نظر اکثریت مردم هم هست!) به هیچ عنوان منتشر نمی شن. اگر هم از دست کسی در بره و منتشر بشن هیچ کسی پاسخگو نیست و هیچ مسئولی نه میاد اون نظرات رو می خونه (چون براش مهم نیست) نه اگر هم بخونه ترتیب اثری بهش می ده. یعنی آدم با دیوار سنگی حرف بزنه بیشتر از این نتیجه می گیره که با مسئولین کشور حرف بزنه!
ناشناس۱۸۶۳۴۲۰۹:۲۳:۰۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
بودجه مملکت و بانک ها بنام مردم بکام اقا زاده ها و ژن های برتر و نجومی بگیران
ناشناس۱۸۶۳۴۵۰۹:۲۵:۴۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
خاطرتان هست وقتی در دوره انتخابات یکی از نامزدها اعلام کرد، می‌شود 900 هزار شغل درسال ایجاد کرد آقای جهانگیری او را مورد تمسخر قرار دادند! حالا ایشان اعلام می‌کند در نیم سال اول 96 (که سه ماه آن به خاطر انتخابات کشور تعطیل بوده) 700 هزار شغل ایجاد کرده‌اند!
ناشناس۱۸۶۳۸۴۰۹:۴۴:۲۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
مسئولین همیشه با سوء استفاده از اینکه در صورت اعتراض مردم دشمنان از آن سوء استفاده می کنند به دنبال تحمیل بسیاری از خواسته های نا مشروع خود بر مرد هستند. اینکه عده ای اراذل و اوباش در این آشفته بازار ها نهایت سوء استفاده را می برند جای شک و تردیدی ندارد اما چرا مسئولین مملکت کوچکترین توجهی به مردم ندارند و تک تک آنها به صورت دایم در حال وضع مقرراتی هستند که یک طرفه از مردم مطالبه پول بیشتر می نماید بدون آنکه در وضع دریافتی مردم تغییری را شاهد باشیم و جالب تر آن است که بابت این خواسته های مادی زمان مشخص می کنند و در صورتیکه با تاخیر در پرداخت روبرو شوند جریمه اضافی هم مطالبه می نمایند!!!! پس اینجاست که طاقت مردم لبریز می شود و باید توان آن را بدهند.
ناشناس۱۸۶۴۱۵۰۹:۵۸:۴۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
من به مانند بسیاری دیگر در اعتراضات شرکت نکردم، چون ما میدونم شیوه درستی نیس ولی به شدت به فساد سازمان یافته که سرمنشاء مشکلات کشوره، معترضیم و متاسفانه امیدی هم به اصلاح نداریم. آقای توکلی بارها تاکید کردن که فساد و بی عدالتیه که نظام رو از پا درمیاره. اگر فساد و بی عدالتی نبود، این ناآرامی ها هم نبود. اشخاص بالای مملکت باید تمهیدات انقلابی برای از بین بردن فساد اتخاذ کنن وگرنه نمیتونن اعتماد دوباره مردم رو به دست بیارن
محمد۱۸۶۴۷۱۱۰:۲۶:۵۵ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
آقای احدیان عزیز ؛ کدام مسیر را شما پیشنهاد مدهی که پاسخگوی مطالبات بحق مردم باشد , بنده با بالاترین درجه تحصیلی و بیشترین سوابق موثر کاری , الان سه سال است که صاحب و مالک دستگاه دولتی!!؟؟ مرا گوشه ای گذاشته , آیا او چنین حقی را دارد , ظرف این سه سال دو تا وزیر ؟؟!! عوض شده اند لیکن متاسفانه هر کدام با خودشان چند اتوبوس از ایل و قبیله شان آورده اند و کوچکترین اعتنایی به توانمند های پرسنل وزارت خانه ندارند, این شرایط جامعه کوچک است که به همین راحتی حقوق دیگران را لگد مال می کنند , حالا این را بزرگتر و بزرگتر و متنوع و متنوع تر کن و به جامعه ای به بزرگی ایران عزیزمان تعمیم بده
ناشناس۱۸۶۴۸۷۱۰:۳۳:۲۶ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
درست است که مطالبات مردم معیشتی است ولی آن شعارها که شما به آن ساختارشکنانه میگویید به این دلیل داده میشد که مردم فهمیده‌اند آنچه باعث بیکاری و گرانی و نابسامانی‌ها شده کیست و چیست. آنها فقط دولت را مقصر نمیدانند
ناشناس۱۸۶۵۴۹۱۱:۰۵:۵۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
دولتمردان باید بدانند که مردم خون دادند 8 سال جنگ کردندتحریمها را تحمل کردند در تمام کاستی ها پشت دولت بودند اما باید نظاره گر فیش های حقوقی باشند و آقایون به جای جلوگیر از آن آنها را ذخایر انقلاب می خوانند کدام از دولتمردان میتوانند با حقوق 900 هزار تومان در تهران با 4 نفر عائله با کرایه خانه های نجومی زندگی کنند چرا به جای اقتصد مقاومتی هر روز شاهد واردات بی رویه قاچاق از طرف آقا زاده ها هستیم چرا به سخنان رهبری اعتنائی ندارید که چاره راه را در اقتصاد مقاومتی میداند چندبار گوشزد کرد که مردم گلمند هستند اما کو گوش شنوا
ناشناس۱۸۶۵۸۱۱۱:۴۰:۵۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
هیچ صدای اعتراضی به هیچ گوشی نمیرسه تو این مملکت هرکی داره بخوره بگرده بپوشه حال کنه و لذت ببره هرکیم نداره سر بزاره بمیره صدای هیچ مظلومی شنیده نمیشه
ناشناس۱۸۶۵۸۹۱۱:۴۴:۲۱ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
اگر در ظلم به مردم نیز عدالت باشد رضایت نسبی پدید می اید. مشکل این است که برخی مسئولان یا خودشان مفسدند یا بر فساد زبان بسته اند. مردم مملکتشان را دوست دارند امنیت را دوست دارند نظام را دوست دارند و هر بار با ندای حاکمیت در انتخابات شرکت کردند. ولی جناب روحانی امید مردم را نا امید کرد. ایشان وعده داد خلف وعده کرد. مردم امیدشان را از اصلاح از دست داده اند. مگر می شود روزی یکبار یک اختلاس 1000 میلیاردی افشا شود و باز امیدوار ماند. کسانیکه به خیابان آمده اند چیزی برای از دست دادن ندارند. کفگیر به ته دیگشان خورده. تحلیلتان اشتباه است و موجب خطای محاسباتی مسئولین ی می گردد. هر چه سریعتر باید وضع معیشتی حتی به صورت مقطعی و مسکنی بهبود یابد.
ناشناس۱۸۶۶۰۸۱۱:۵۳:۵۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
فشارشدید اقتصادی . فضای بشدت بسته سیاسی . عدم وجود کوچکترین روزنه ای برای اعلام نظر منتقدان . تبعیض وحشتناک در تقسیم بودجه. آزادی عمل عناصر چاپلوس بی مصرف وابسته به قدرت در پایمال کردن حقوق مردم . عدم اعتقاد به حقوق مدنی و شهروندی به حاشیه راندن افراد مورد تائید مردم . فساد گسترده در مراکزی که وظیفه احقاق حق را دارند تنها گوشه ای از انگیزه معترضین است پس تا دیر نشده بفهمید
ناشناس۱۸۶۷۱۱۱۲:۲۸:۳۸ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
وقتی مردم می‌بینند قرار هست با افزایش مالیات و سوخت هزینه بعضی نهادهای خاص رو بدهند خوب معلومه ناراضی میشوند،مشکل سره اینه که از اصلاحات هم نامید شدیمد.
ناشناس۱۸۶۸۵۶۱۳:۳۶:۱۹ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
باز هم به خاطر مصالح جناحی حاضر نیستید قبول کنید که مقصر اولیه در میان همفکران خود شما بودند...چرا در این سالها کسی در مشهد برای خسارت دیدگان پدیده کاری نکرده بود که بناگاه قیام!!! به قول کیهان عزیز برای گرانی از آن شروع شد؟!!شما هم که میگویید فقط پنج شنبه مقبول است و الباقی .....بگذریم اصلاً ...خداوند به خانواده آسیب دیدگان و مردم صبر عنایت فرماید.
ناشناس۱۸۶۹۳۴۱۴:۰۲:۲۴ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
ریشه حل مشکلات حرکت انقلابی در ریشه کن کردن فساد و تبعیض و اشتغال و ...

پربحث‌های امروز

 1. انبارلویی: تعجبم‌ می‌کنم؛ آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 2. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

 3. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 4. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 5. هنر تغییر محاسبات

 6. پیش بینی قیمت مسکن در تابستان ۹۸

 7. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 8. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 9. مسی سکوتش را شکست

 10. قیمت گران‌ترین دارو اعلام شد

 11. کشف قورباغه ۱۲۵ میلیون ساله + عکس

 12. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 13. توقیف ۱۲ هزار خودروی لاکچری در سال ۹۷ به خاطر "دور دور"

 14. نظر زنگنه درباره عرضه نفت در بورس انرژی

 15. آخرین وضعیت بررسی طرح استانی‌شدن انتخابات مجلس در پارلمان

 16. پیشنهاد یک نماینده برای کاهش قیمت مسکن

 17. آیت‌الله ‌علم‌الهدی‌: مقاوم پای خیمه ‌نظام ایستاده‌ایم‌

 18. کاهش قیمت میوه در میادین میوه و تره‌بار

 19. علماي شيعه مذهب، یکی از پاسداران زبان فارسي

 20. عارف کاندیدای ریاست مجلس شد

 21. آخرین وضعیت بیماری بازیگر پیشکسوت

 22. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 23. لاریجانی سالروز فتح خرمشهر را تبریک گفت

 24. آخرین قیمت‌ها در بازار مسکن تهران  

 25. قیمت‌های سرسام آور لاستیک کامیون‌ها در بازار آزاد!

پربحث‌های دیروز

 1. هانی‌زاده: آمریکایی‌ها فهمیدند تهدیدات نظامی علیه ایران کارساز نیست/ عربستان به دنبال ائتلاف ضدایرانی در منطقه است/ ترامپ می‌خواهد معامله قرن را تا ماه آینده عملیاتی کند

 2. خوش چشم: باید مشخص شود ظریف با چه مجوزی با آمریکایی‌ها دیدار کرده است

 3. دردسرهای قولنامه، صدای رئیس قوه را هم درآورد

 4. ترامپ: 1500 نظامی آمریکایی به خاورمیانه اعزام می‌شوند

 5. شلوار ترامپ سوژه رسانه‌ها شد/عکس  

 6. دستگیری ۳۰ مرد و زن در کلاس مختلط یوگا

 7. آیت‌الله موحدی کرمانی: بیت‌المال باید به همه برسد نه عده‌ای خاص/ از ثروتمندان مالیات بیشتری گرفته شود

 8. گفتگوی جذاب عادل فردوسی‌پور با ژاوی بعد از خداحافظی +فیلم  

 9. ازدواج دستیار شفر با یک دختر ایرانی!

 10. نیابت قضایی به دادستان شیراز برای دستگیری خانم تک‌خوان ابیانه

 11. ظریف: لقب «تروریست» فقط برازنده ترامپ است/ ایران پایان او را خواهد دید

 12. واردات غذای سگ و گربه ممنوع شد

 13. کدام واحدهای اجاره‌ای مشمول مالیات می‌شوند؟

 14. تصاویر: خرمشهر آزاد شد  

 15. فیلم| پرواز اقتدار؛ پرش چتربازان سپاه پاسداران از برج میلاد  

 16. خطیب جمعه اصفهان: اطلاعیه دادستان اصفهان مطابق قانون و فتوای مراجع بود

 17. فرشید اسماعیلی سکوتش را درباره چیپ جنجالی دربی شکست

 18. خاطره رئیس کل بانک مرکزی از روز آزادی خرمشهر

 19. نصیرزاده قانون 50-50 را تایید کرد!

 20. قیمت وام مسکن برای اقشار مختلف

 21. انفجار در شهر لیون فرانسه

 22. اعتراف اسرائیل به ترور سمیر قنطار در سوریه

 23. جبران خسارت‌های سیل از بودجه ۹۸ امکان‌پذیر نیستن

 24. کره‌شمالی برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا شرط گذاشت

 25. ترامپ با پنتاگون هم اختلاف پیدا کرد

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 4. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 8. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 9. صدای خاموش تجرد قطعی

 10. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 11. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 12. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 13. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 14. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 15. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 16. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 17. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 18. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 19. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 20. دولت فعّال يا قوّال

 21. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 22. پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

 23. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

 24. مراسم ازدواج بازیگر زن در زیر آب! + عکس

 25. سفرهای عجیب و غریب اعضای شورای شهر به کشورهای اروپایی/ نظر عباس عبدی درباره خاطرات هاشمی رفسنجانی/ جزئیات ماجرای جنجالی تصادف پورشه با پراید در اصفهان

پربحث‌های اخیر

 1. انبارلویی: تعجبم‌ می‌کنم؛ آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 2. خوش چشم: باید مشخص شود ظریف با چه مجوزی با آمریکایی‌ها دیدار کرده است

 3. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 4. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 5. هنر تغییر محاسبات

 6. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 7. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 8. آخرین وضعیت بررسی طرح استانی‌شدن انتخابات مجلس در پارلمان

 9. آیت‌الله ‌علم‌الهدی‌: مقاوم پای خیمه ‌نظام ایستاده‌ایم‌

 10. عارف کاندیدای ریاست مجلس شد

 11. لاریجانی سالروز فتح خرمشهر را تبریک گفت

 12. بررسی طرح ساماندهی بازار خودرو دستور کار مجلس

 13. پمپئو اعلام کرد: ترامپ بدون اجازه کنگره به کشورهای عربی اسلحه می‌فروشد

 14. مقاله روانچی در واشنگتن‌پست: با شرایط موجود، کدام ملت عاقلی به پیشنهاد آمریکا برای گفت‌وگو اعتماد می‌کند؟

 15. ظریف در پاسخ به رویترز احتمال هرگونه تماس تلفنی با پامپئو را رد کرد

 16. توبه مفسدین در لحظه مرگ پذیرفته نیست

 17. توصیه‌های «آشنا» به سخنگوی دولت

 18. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 19. بخشایش: با توجه به سابقه آمریکایی‌ها کسی نباید با آنها مذاکره کند

 20. بذرباش: مسئولان بین اشرافی‌گری و خدمت به مردم یکی را انتخاب کنند

 21. تکذیب سفر قریب‌الوقوع نخست‌وزیر ژاپن به ایران

 22. ضرغامی: روحانی از اختیارات ویژه می گوید اما فرصت‌های ویژه را از دولت خود سلب کرده

پربحث‌های دیروز

 1. خوش چشم: باید مشخص شود ظریف با چه مجوزی با آمریکایی‌ها دیدار کرده است

 2. آیت‌الله موحدی کرمانی: بیت‌المال باید به همه برسد نه عده‌ای خاص/ از ثروتمندان مالیات بیشتری گرفته شود

 3. بخشایش: با توجه به سابقه آمریکایی‌ها کسی نباید با آنها مذاکره کند

 4. بذرباش: مسئولان بین اشرافی‌گری و خدمت به مردم یکی را انتخاب کنند

 5. تکذیب سفر قریب‌الوقوع نخست‌وزیر ژاپن به ایران

 6. ضرغامی: روحانی از اختیارات ویژه می گوید اما فرصت‌های ویژه را از دولت خود سلب کرده

 7. آیت الله علم الهدی: نشاط جوانی با کار محقق می شود نه ترویج بی بند وباری

 8. «علی ربیعی» سخنگوی دولت شد

 9. الله‌کرم: تاکیدرهبری بر جوان‌گرایی معطوف به همه مسئولان است نه دولت

 10. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 11. نامه اساتید دانشگاه به رئیس جمهور درباره عدم تشکیل جلسات شورا

 12. اهتزار پرچم 20 متری ایران بر فراز آب‌های خلیج فارس

 13. چرا پس از فتح خرمشهر جنگ تمام نشد؟

 14. زاکانی: هیچ رئیس‌جمهوری به اندازه روحانی اختیارات ویژه نداشته است

 15. انتقاد مطهری از یک رویه غلط در برابر تذکرات رهبری

 16. نوای آزادی خرمشهر در گوش زمان ماندگار شد

 17. ظریف: منطقه شرایط بسیار دشواری را می‌گذراند

 18. فتح‌الفتوح امروز در «رونق توليد» است/ دولت از بی‌خيالی خارج شود

 19. سخنگوی شورای عالی امنیت ملی: به هیچ وجه مذاکره‌ با آمریکا در کار نخواهد بود

پربحث‌های هفته

 1. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 2. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 3. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 4. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 5. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 6. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 7. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 8. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 9. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 10. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 11. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 12. دولت فعّال يا قوّال

 13. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 14. سفرهای عجیب و غریب اعضای شورای شهر به کشورهای اروپایی/ نظر عباس عبدی درباره خاطرات هاشمی رفسنجانی/ جزئیات ماجرای جنجالی تصادف پورشه با پراید در اصفهان

 15. انبارلویی: تعجبم‌ می‌کنم؛ آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 16. دوچرخه‌سواری برای بانوان به موجب قانون منع نشده/ محکومیت حسین هدایتی به حبس و شلاق/ پرونده سیف به دادگاه ارسال شد

 17. حکم حسین هدایتی اعلام شد

 18. رهبر انقلاب: راجع به زبان فارسی نگرانم؛ نگذارید فرسوده و ویران شود/ از صداوسیما گله‌مندم؛ بجای زبان معیار گاهی تعابیر غلط و فرنگی را ترویج می‌کنند

 19. نظر زیباکلام درباره حمایت مردم از نظام/ اصولگرایان مجلس بر سر دوراهی: لاریجانی یا عارف؟/ انتقاد روزنامه اصلاح طلب از عباس عبدی

 20. شورای عالی انقلاب فرهنگی در بن بست

 21. ضرغامی: جلسات شورایعالی انقلاب فرهنگی به دلیل لج‌بازی برگزار نمی‌شود/ ماجرای تذکر به روحانی

 22. فتاح: حسرت تلفن زدن به دل ترامپ خواهد ماند/ ما تحت فشار هستیم اما آنها بیشتر تحت فشار هستند

 23. استیضاح زنگنه کلید خورد + متن طرح

 24. آقای روحانی، پست گرفتن آقازاده‌ها در دولت شما به راه افتاد

 25. خوش چشم: باید مشخص شود ظریف با چه مجوزی با آمریکایی‌ها دیدار کرده است

آخرین عناوین