سپینو-مگنت

درباره ماجرای ثبت سفارش خودروهای خارجی/ مرا به تدبیر تو امید نیست

*مرتضی مصطفوی،   3960913234 ۹ نظر، ۱ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
درباره ماجرای ثبت سفارش خودروهای خارجی/ مرا به تدبیر تو امید نیست

سامانه ثبت سفارش ورودی اصلی واردات است و هرگونه تغییر نیازمند اطلاع‌رسانی قبلی است زیرا به علت عدم تقارن اطلاعات در بین تمامی بازیگران عرصه صنعت، رفتارهای غیرمنتظره و یک‌باره آن‌هم بدون اطلاع قبلی زمینه‌ساز رانت اطلاعاتی و فساد می‌شود.

یکی از اتفاقات مهم در بخش صنعت خودرو کشور، بستن سامانه ثبت سفارش خودرو بوده که وزارت صنعت در اوایل بهار امسال اقدام به آن کرد. هرچند که در ابتدای امر مسئولان مربوطه علت بسته شدن سامانه ثبت سفارش خودرو را به‌روزرسانی سامانه و زودگذر اعلام کردند، ولی باگذشت زمان علل دیگری مطرح گردیده است. طبق اظهارات مسئولین امر در چند ماه اخیر، مدیریت واردات و جلوگیری از خروج ارز اصلی‌ترین دلیل بستن سامانه ثبت سفارش خودرو بوده، موضوعی که بالذات امر مطلوبی است ولی هیچ‌گاه نمی‌تواند اقدام دولت را توجیه کند.

به علت آنکه سامانه ثبت سفارش ورودی اصلی واردات کشور است لذا هرگونه تغییر در چنین موضوع ساختاری به‌طور حتم نیازمند اطلاع‌رسانی قبلی است چراکه به علت عدم تقارن اطلاعات در بین تمامی بازیگران عرصه صنعت، چنین رفتارهای غیرمنتظره و یک‌باره آن‌هم بدون اطلاع قبلی زمینه‌ساز رانت اطلاعاتی و فساد می‌شود. از طرف دیگر وزارت صنعت با بستن سامانه ثبت سفارش خودرو، عملاً واردات خودرو را متوقف کرده درحالی‌که هیچ جایگزینی را تا اصلاح رویه سامانه مشخص نکرده است.

به‌بیان‌دیگر تمامی کسانی که تا قبل از بسته شدن سامانه ثبت سفارش اقدام به‌پیش خرید خودرو نموده‌اند در بلاتکلیفی به سر می‌برند. اگر این روزها سری به دفاتر نمایندگی خودرو و شرکت‌های واردکنندگان خودرو بزنید، با حجم قابل‌توجهی از شکایات مردمی مواجه خواهید شد که نسبت به عدم تحویل خودرو خود معترض هستند. لذا در یک نگاه اجمالی رفتار وزارت صنعت که با توجیه مدیریت واردات و جلوگیری از خروج ارز صورت گرفته دارای ایرادات جدی است. اگر بخواهیم در نگاه کلان رفتار دولت را بررسی کنیم، به چند نکته مهم بایستی اشاره نمود:

توان عملیاتی و برنامه‌ریزی وزارت صنعت:مسئولان مربوطه در وزارت صنعت بر این عقیده‌اند که بستن سامانه ثبت سفارش خودرو به علت مدیریت ارز در کشور بوده و لذا به همین دلیل است که سامانه بسته‌شده تا مکانیسم جدید واردات خودرو در شرایط بهینه طراحی شود. هرچند که نگرانی دولت در خصوص خروج ارز، درست و به‌جا است ولی باید گفت که واردات خودرو سهم 5 درصدی در صنعت خودرو دارد. به‌بیان‌دیگر دولت برای مدیریت مناسب 5 درصد از بازار خودرو اقدام به چنین کاری نموده که متأسفانه طی 5 ماه اخیر کل بازار 100 درصدی خودرو را با چالش مواجه نموده است. این در حالی است که دولت می‌توانست با حفظ شرایط قانون جدید را به تصویب برساند و یا بااطلاع قبلی و ایجاد فرصت زمانی این کار را صورت دهد تا مردم به‌عنوان سرمایه‌های اصلی کشور متضرر نگردند. این بی‌تدبیری در ساماندهی 5 درصد از بازار، این سؤال را در ذهن متبادر می‌کند که وقتی وزارت صنعت در ساماندهی 5 درصد از بازار خودرو نمی‌تواند کارآمد عمل کند، چگونه می‌توان انتظار داشت در تحقق اهداف و برنامه‌های کلان صنعتی موفق باشد؟ آیا نظام تصمیم‌گیری و تصمیم سازی در بدنه وزارت صنعت در مسائل مهم و کلان همانند موضوع سامانه ثبت سفارش عمل می‌کند؟

عواقب تصمیمات خلق‌الساعه: ثبات در سیاست‌گذاری لازمه امنیت اقتصادی و اطمینان دادن به جامعه است و گرفت تصمیمات خلق‌الساعه از سوی نهاد سیاست‌گذاری باعث بی‌اعتمادی در جامعه خواهد شد. این تصمیم دولت هم بدون بررسی و گرفتن نظرات کارشناسان رخ‌داده و به جامعه و سرمایه‌گذاران علائم ناامنی را نشان می‌دهد که ممکن است هرلحظه تصمیم جدی گرفته و سیاست قبلی را ملغی کند و جامعه نمی‌تواند تصویر شفافی داشته باشد؛ این موضوع سبب اختلال در فضاي کسب‌وکار می‌شود و ممکن است افرادی با توجه به داشتن اطلاعات یا همان رانت اطلاعاتی منابع عظیمی را به جیب بزنند.

ابزار اشتباه سیاستی:نکته سوم موضوع ابزار کنترلی دولت است. طبق قانون تنها ابزار دولت برای مدیریت بازار خودرو، وضع تعرفه است. به بیان بهتر دولت برای مدیریت بازار خودرو می‌تواند با تغییر تعرفه خودرو، بازار را مدیریت کند. در هیچ جای دنیا و در هیچ قانونی در کشور نوشته‌نشده که برای مدیریت بازار خودرو باید سامانه ثبت سفارش خودرو بسته شود. این تدبیر وزارت صنعت از آن جمله تدابیر سلیقه‌ای و بدون ضابطه است که متأسفانه تأثیرات خود را بر اعتماد عمومی به دولت گذاشته و سبب هدر رفت سرمایه‌های ملی شده است.

تصمیمات غیرمسئولانه: مسئله چهارم بحث حاشیه امن مسئولین از پاسخگویی است. متأسفانه ساختارهای نهادی اقتصاد ایران به گونه است که کمتر شاهد آن بوده‌ایم کسی مسئولیت تصمیمات خود را به عهده بگیرد و لذا اگر مسئولی در دوره مسئولیت خودش یک تصمیم اشتباه و غیر کارشناسی اتخاذ کند (فرض بر این است که منافع گروه خاص مدنظر مسئول مربوطه نباشد) هیچ‌گاه نسبت به آثار تصمیماتش پاسخگو نیست. این نقص ساختاری در اقتصاد ایران همواره اقتصاد را در معرض آزمون‌وخطاهای مکرر قرار داده که جز به هدر رفتن سرمایه‌های انسانی و مالی مردم سود دیگری نداشته است. در خصوص مسئله بسته شدن ثبت سفارش هم همین رویه حاکم است. اگر ساختار حاکم بر اقتصاد ایران به‌گونه‌ای بود که مسئولین خود را متعهد به پاسخگویی می‌دانستند، هیچ‌گاه شاهد بروز چنین اتفاقاتی نمی‌شدیم که طبق اظهارنظر یکی از مسئولین کمیسیون اصل 90 مصداق فساد اداری و بی‌قانونی است. آیا در شرایط کنونی رئیس سازمان توسعه تجارت پاسخگوی خسارت‌های ناشی از عدم تحویل به‌موقع خودرو به مردم و واردکنندگان است؟

*کارشناس ارشد اقتصاد

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۵ تیر ۱۳۹۷ساز و کارهای جدید برای دریافت ارز دولتی
۲۵ تیر ۱۳۹۷خسروتاج اعلام کرد:اولویت‌بندی ثبت سفارش با ارز رسمی در وزارتخانه‌ها
۲۲ تیر ۱۳۹۷معاون شریعتمداری: بساط رانت‌ها برچیده می‌شود/احتکارگران پشیمان می شوند/آرامش بازارهای کالا در هفته‌های آینده
۲۰ تیر ۱۳۹۷جزئیات نحوه عرضه و تامین ارز در بازار ثانویه از زبان قائم مقام سازمان توسعه تجارت
۱۷ تیر ۱۳۹۷دستورالعمل 14 بندی « واردات در مقابل صادرات» اعلام شد
۱۲ تیر ۱۳۹۷مافیای واردات خودرو دستگیر شد یا نشد!؟
۱۰ تیر ۱۳۹۷لیست ۹ میلیارد دلاری از وارد کنندگان مبهم ماند
۹ تیر ۱۳۹۷کالاهای عجیب و غریب در لیست "صادرات ممنوع"، از تریاک تا مشروبات الکلی!
۹ تیر ۱۳۹۷ کوچ واردکنندگان به حوزه خدمات پس از فروش
۴ تیر ۱۳۹۷آخرین جزئیات واردات غیرقانونی 6400 خودروی ممنوعه/ آیا بستگان مقامات وزارت صمت نقشی در داشتند؟
۳ تیر ۱۳۹۷شریعتمداری: ۹۸درصد بازار با ارز ۴۲۰۰تومانی تامین می‌شود
۲ تیر ۱۳۹۷واردات ۲ میلیون و ۷۰۳ هزار دلار تشتک در سال ۹۶/ برخی اولویت‌های ارزی با اقتصاد مقاومتی جور در نمی‌آید

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۸۵۸۰۱۹:۵۲:۰۴ ۱۳۹۶/۹/۱۳
ایا حقیقت دارد که حدود 100 هزار خودرو توسط یکی از نهادها دپو شده؟فیلم ان مدتی پیش در شبکه های اجتماعی دیده شده.اگر اینگونه باشد دلیل عدم ثبت سفارش و ایجاد افزایش قیمت توجیه میشود!!
ناشناس۱۵۸۶۵۰۲۱:۱۱:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۱۳
موضوع تعارض منافع و منتفع شدن برخی از این تصمیمات هم بسیار جدی است.
ناشناس۱۵۸۷۴۰۲۳:۳۹:۰۳ ۱۳۹۶/۹/۱۳
بعد می گویند چرا کسی در تولید سرمایه گذاری نمی کند. کشوری که ثابت قانونگداری ندارد تولید هم ندارد.
ناشناس۱۵۸۸۷۰۰۹:۲۲:۲۲ ۱۳۹۶/۹/۱۴
بنده بهمن پارسال پيش خريد كرده ام هنوز ماشين را كه پول آنرا كامل پرداخت كرده ام وعملا يك مدل قديمي شده را تحويل نگرفته ام بهانه وارد كننده بسته بودن ثبت سفارش است كه وزارت صنعت مي گويد ارتباطي ندارد وارد كننده هم قرار داد را طوري نوشته است كه هركاري دوست داشته باشد مي كند در نهايت من مصرف كننده ضرر ميبينم و در حال حاضر ديگر به هيج جا اطمينان نمي كنم
میثم۱۵۹۳۰۸۱۹:۳۱:۴۵ ۱۳۹۶/۹/۱۴
سلام، میشه اسم شرکت رو بگید؟
ناشناس۱۵۸۸۷۹۰۹:۳۳:۱۲ ۱۳۹۶/۹/۱۴
وزیر صنعت باید به خاطر این بی تدبیری استیضاح شود.
ناشناس۱۵۸۹۰۵۱۰:۱۲:۰۰ ۱۳۹۶/۹/۱۴
یادمه قبل از اینکه اینها وارد دولت بشن می گفتن چرا خودروها چینی بی کیفیت وارد کشور می کنید جون مردم براتون بی ارزشه؟ حالا خودشون وارادات خودرو از چینو 10 برابر کردن
فرهاد۱۵۸۹۹۲۱۱:۵۴:۴۹ ۱۳۹۶/۹/۱۴
حالا ميفهميم همه ما ايراني ها بايد از قاچاقچيان محترم تشكر كنيم وگرنه همينطوري كه ميبينيد اگر بقيه چيزها هم مثل خودرو امكان قاچاق نداشت الان ملت هنوز تلويزيون بلر مدل 1950 كه جلوش در كشويي چوبي داشت ميخريدن 25 ميليون تومن و براي موبايل توليد داخل نوكيا مدل پاره آجري با آپشن جلد دو رنگ پيش ثبت نام ميكردن و حواله اش خريد و فروش ميشد و گوشي سامسونگ معمولي ميشد گوشي لوكس با 19 برابر قيمت فعلي
ناشناس۱۵۹۲۸۰۱۸:۴۷:۴۳ ۱۳۹۶/۹/۱۴
خوب تا قوانين خلق الساعه و عطف به ماسبق نباشد كه رانت اطلاعاتي و متعاقب ان مالي ايجاد نمي شود و ...
همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 2. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 3. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 4. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 5. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 6. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 7. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 8. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم

 9. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 10. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 11. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 12. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 13. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 14. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 15. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 16. تفاوت تیم ملی ایران با کرواسی در چه بود

 17. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 18. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 19. ابطحی: احمدی‌نژاد آسیب تاریخی به ایران زد

 20. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 21. جزئیات تازه از اقدامات «س.ح»؛ زورگیری، تعرض و اخاذی شاهکارهای آقای خواننده پاپ+عکس

 22. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 23. حجت الاسلام مازنی: شرایط اقتصادی فعلی ربطی به تحریم‌ها ندارد/ جمهوری اسلامی بن‌بست ندارد

 24. ظریف: آمریکا با سلاح‌هایش حتی به شهروندان خود امنیت نداده است

 25. هاشمی تاکید کرد: لزوم جلوگیری از تبدیل مشکلات اجتماعی به بحران‌های امنیتی

پربحث‌های دیروز

 1. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 2. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 3. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 4. شورای تامین مجوز ورود خانواده‌ها به ورزشگاه‌ها را صادر کرد

 5. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 6. رد پای سلبریتی‌ها در پرونده ثامن‌الحجج/ فاجعه در دولت روحانی به روایت رییس فراکسیون زنان مجلس/ پشت پرده نامه به رییس دولت اصلاحات/خاطره ای از نحوه برخورد هاشمی رفسنجانی با محسن رضایی

 7. یادداشت روزنامه کیهان/ آیا به روسیه می‌توان اعتماد کرد؟

 8. یادداشت شریعتمداری در کیهان: تک‌تابعیتی، نه دوتابعیتی!

 9. هزینه ۱.۶ میلیارد دلاری امسال ایرانی‌ها در ترکیه

 10. واعظی خبر داد: 8 بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی / تغییراتی در تیم اقتصادی دولت خواهیم داشت

 11. راشاتودی: روسیه دلار را به چهار میخ کشید/ کشورهای دیگر همراه شدند

 12. وزیر صنعت خبرداد؛ دستگیری باند واردکنندگان خودروهای لوکس

 13. بازداشت شبانه مقام مرتبط با ثبت سفارش‌های جعلی خودرو/ گمرک و وزارت صنعت پاسخگو باشند

 14. فریم به فریم از یک «جنایت خیابانی»

 15. ذوالنور: بیش از ۸ میلیون بیکار در کشور داریم

 16. ماجرای حذف سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیان

 17. وزیر علوم: بازدید آژانس طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده است

 18. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 19. پسته ایران، برنده جنگ تجاری آمریکا با چین

 20. آمریکا به شکایت ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری واکنش نشان داد

 21. تولید ۸۰۰ تانک جدید برای تحویل به ارتش و سپاه + جزییات

 22. بسته پیشنهادی ۵۵ محوری نمایندگان مجلس برای مشکلات اقتصادی

 23. بعد از 113 سال رخ داد؛ کشف لاشه کشتی روسی حامل 200 تُن طلا به ارزش صد میلیارد دلار

 24. خط و نشان رئیس دادگاه انقلاب برای اخلالگران بازار ارز و سکه

 25. محسن هاشمی: حضورم در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد صحت ندارد/بدهی 14 هزار میلیاردی دولت به شهرداری تهران

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 3. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 4. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 5. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 6. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 7. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 8. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 9. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 10. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 11. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 12. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 13. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 14. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 15. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 16. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 17. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 18. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 19. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 20. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 21. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 22. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 23. ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران

 24. اعتراف تلخ برادر «روح‌الله داداشی»

 25. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

پربحث‌های امروز

 1. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 2. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 3. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 4. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم

 5. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 6. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 7. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 8. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 9. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 10. شینهوا: تحریم نفت ایران دنیا را شوکه می کند

 11. جزئیات پیشنهاد تعطیلی یک ماهه دانشگاه‌ها

 12. نامه نگاری برخی بانک‌ها با شعب برای ارز مسافرتی

 13. ارز دولتی پرواز تهران-استانبول را لغو کرد!

 14. وعده وزیر جهاد درباره متعادل‌سازی قیمت مرغ و شیر

 15. اضافه کار روز تعطیل چقدر است؟

 16. توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پایانی تیر

 17. استاد دانشگاه تهران: در 12 بسته اجرایی نوبخت موضوع خاصی مطرح نشده

 18. ارائه تسهیلات کم‌بهره به فعالان عرصه تولید در بخش روستایی

 19. قیمت سکه ۴۸۰ هزار تومان حباب دارد

 20. کاهش قیمت نفت در بازار‌های جهانی

 21. وضعیت هشدار در اقتصاد آمریکا

 22. آغاز اجرای طرح های عمرانی و خدماتی در دو روستای محروم قلعه گنج

 23. وسایل برقی در حالت استندبای، 3 تا 11 درصد برق مصرف می‌کنند

 24. کاهش ۱۰ درصدی واردات برنج در سال جاری

 25. ظرفیت تولید گاز امسال چقدر افزایش می‌یابد؟

پربحث‌های دیروز

 1. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 2. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 3. هزینه ۱.۶ میلیارد دلاری امسال ایرانی‌ها در ترکیه

 4. وزیر صنعت خبرداد؛ دستگیری باند واردکنندگان خودروهای لوکس

 5. ذوالنور: بیش از ۸ میلیون بیکار در کشور داریم

 6. ماجرای حذف سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیان

 7. بازداشت شبانه مقام مرتبط با ثبت سفارش‌های جعلی خودرو/ گمرک و وزارت صنعت پاسخگو باشند

 8. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 9. پسته ایران، برنده جنگ تجاری آمریکا با چین

 10. خط و نشان رئیس دادگاه انقلاب برای اخلالگران بازار ارز و سکه

 11. بسته پیشنهادی ۵۵ محوری نمایندگان مجلس برای مشکلات اقتصادی

 12. آیا ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه اجرایی شد؟

 13. جزئیات کشف ۳۴ کانتینر گازوئیل قاچاق

 14. واکنش دفتر منوچهر متکی به ادعای دریافت وام چند میلیاردی از ثامن الحجج

 15. پورابراهیمی: افزایش 300درصدی نقدینگی به تحریم‌ ارتباطی ندارد/ دولت اختیارات لازم برای جنگ اقتصادی را دارد

 16. جزئیات درخواست کارگران برای بازنگری در دستمزد ۹۷

 17. جزییات اولین پرونده خروج ارز ۴۲۰۰ تومانی با بیش‌اظهاری واردات + سند

 18. آخرین اخطار به بانک‌ها برای ارائه اطلاعات حساب بانکی/ اعلام جرم می‌کنیم

 19. سود سهام عدالت امسال افزایش می‎یابد

 20. نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد: واریز ۱۸۰۰ تومان از هر دلار دولتی در جیب عده‌ای خاص!

 21. رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا: نمی‌توانیم با سرمایه‌گذاری در ایران فعالیت جهانی خود را به خطر بیندازیم

 22. آب معدنی گران شد

 23. دلیل مشکلات اقتصادی امروز از زبان رئیسی

 24. هشدار تولیدکنندگان و بازرگانان نسبت به افزایش نقدینگی و تورم

 25. اخطار کتبی سازمان امور مالیاتی به بانک‌ها درباره اطلاعات مودیان مالیاتی

پربحث‌های هفته

 1. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 2. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 3. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 4. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 5. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 6. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 7. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 8. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 9. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 10. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 11. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 12. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 13. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 14. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 15. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 16. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 17. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 18. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 19. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 20. آقای «خ» کجاست؟

 21. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 22. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 23. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 24. پزشکیان: باید اعلام «جنگ اقتصادی» شود

 25. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

آخرین عناوین