فرجام جریان «عدالتخواهی»!

مهدی نورمحمدزاده ، گروه سیاسی الف،   3960815098 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

 مقدمه: به گواهی تاریخ، جریان عدالتخواهی و ظلم ستیزی از نخستین و مهمترین آرمانهای انقلاب اسلامی می باشد که در سالهای پس از انقلاب نیز کم و بیش در صحنه های سیاسی و اجتماعی کشور رسمیت داشته و جناحهای سیاسی هم به تبع شرایط و مصالح خویش، گاه منادی و طرفدار آن بوده اند و گاه در خصوص آن سکوت کرده اند.
 
در سالهای اخیر و با گسترش رسانه های مجازی و سطح اطلاع مردم از وقایع و نابسامانی های جامعه، جریان و گفتمان عدالتخواهی نیز رونقی دوباره گرفته و گاه منشا برکات و آثار خیر هم شده است.
در چند و چون عدالتخواهان امروز و ضعف و قوت هایشان، حرف بسیار است! اشارات ذیل هم نمونه ای است از آنچه باید در موردش بیشتر اندیشید و سخن گفت!
 
هتل بی هتل!
 
ظاهرا اوایل انقلاب بوده که گروهی از دانشجویان انقلابی مقابل هتلی در شیراز تجمع می کنند و با این استدلال که وجود این هتل پرهزینه که فقط مختص ثروتمندان و مرفهین است در دوران پس از انقلاب لزومی ندارد و بلکه به نوعی منشا فساد و تبعیض است، قصد تخریب آن را می کنند.موضوع به تهران می رسد و بالاخره با وساطت برخی بزرگان، دانشجویان کوتاه می آیند و هتل سالم می ماند!
 
کم نیست نمونه های این چنینی در تاریخ انقلاب که نشان می دهد ما هنوز در تعریف عدالت و عدالتخواهی و ظلم ستیزی به اجماع منطقی، عقلانی و شرعی نرسیده ایم! هر گروه و دسته ای در حد فهم و درک خود عدالت را معنا میکند و برای تحقق آن قدم بر می دارد.هم نیت آنهایی که «یارانه» و «مسکن مهر» را اجرا کردند و هم آنها که «توسعه سیاسی» و «جامعه مدنی» را مطرح نمودند، لااقل در مقام ظاهر این بوده که به تحقق عدالت کمک کنند! اما مشکل اینجاست که هنوز تعریف درست و دقیقی از عدالت در ابعاد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی وجود ندارد، برای همین هم سالهاست که یک پای ثابت پاتوق های روشنفکری و انقلابی، «تقدم توسعه بر عدالت» یا برعکس آن است و این بحث هنوز هم ادامه دارد!
 
«چپ و راست» و عدالت!؟
 
در کشور ما، بخش مهمی از نیرو و توان اجتماعی،رسانه ای و سیاسی به تناوب در اختیار جریانات سیاسی چپ و راست بوده است.نسبت این جریانها با عدالت و عدالتخواهی چیست؟! مگر نه این است که هر دو این جریانها خود را مومن و مجری عدالت دانسته اند و طرف مقابل را ضد عدالت و مختلس؟! و مگر نه اینکه پرونده های اختلاس کلان از هر دو جریان رو شده اند و باز هردو جریان، پرونده خودشان را سیاسی جلوه داده اند و پرونده طرف دیگر را بی سابقه در تاریخ جهان و مسبب بی عدالتی در جامعه!؟ این عدالتخواهی سیاست زده، فایده ای که ندارد هیچ، باعث لوث شدن مفهوم عدالتخواهی و ظلم ستیزی و ناامیدی مردم از تحقق عدالت هم می شود، و افسوس که تا حدی چنین هم شده است.
 
متاسفانه باید اذعان کرد که به جز اقلیت پاک دستی که در هر دو جریان سیاسی وجود دارند، بدنه غالب این جریانات سیاسی، در عمل باوری به عدالت و عدالتخواهی ندارند و بیشتر به فکر تامین منافع شخصی و جناحی خود هستند! در ادارات ما، همان قدر که نماینده اصولگرا اعمال نفوذ کرده و دختر خود را با دور زدن صدها متقاضی متخصص تر و کارآمدتر مشغول به کار کرده، فرماندار اصلاح طلب هم پسر خود را! و جالب اینکه حتما تکیه کلام هر دو بزرگوار در اول سخنرانی هایشان، «عدالتخواهی و مبارزه با فقر و فساد و تبعیض» بوده و هست و خواهد بود!
 
 
مجمع الجزایر عدالت!
 
نگاه فعالان جامعه ما به عدالت جزیره ای است.گروهی از تبعیض و ظلم های اقتصادی رنج می برند و تعریفشان از عدالت، اقتصادی محض است.گروهی برای تحقق عدالت سیاسی تلاش می کنند و گروهی دیگر شعار عدالت اجتماعی و حقوق مدنی را سر می دهند.همه این مطالبات به جا و ستودنی هستند، اما این نگاههای محدود که ارتباط ارگانیک بین ساختارهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را یا نمی بینند و یا می بینند و درک نمی کنند، نمی توانند در جهت تحقق عدالت همه جانبه مفید باشند.
 
عدالت کاریکاتوری، محکوم به زوال است و نمی تواند به شکل پایدار وجود داشته باشد.جامعه ما همان قدر که تشنه عدالت اقتصادی است، همان قدر هم به تحقق عدالت سیاسی و مدنی نیازمند است، چرا که یک ساختار عادلانه سیاسی بهتر می تواند به تحقق عدالت اقتصادی کمک کند تا یک ساختار ناعادلانه و مبتنی بر رانت و فساد سیاسی!
 
شاید یکی از علل مهمی که علی رغم اراده و تلاش فراوان، مانع تحقق عدالت اقتصادی(به عنوان شعار اصلی دولت) در دولتهای نهم و دهم شد، همین نگاه جزیره ای به مفهوم عدالت بود.نگاهی که مثلا در پیاده سازی «عدالت مدیریتی»، مخصوصا در سطح استانها و شهرستانها عملکردی غیر منطقی داشت.
 
کم نبودند کارمندان و کارشناسانی که با حداقل استعداد مدیریتی و کارآمدی یک شبه مدیرکل شدند و خودشان هم ندانستند و باز هم نمی دانند روی چه حساب و کتابی؟!
 
عدالت شیشه ای؟!
 
عدالت مولود شفافیت است.قوانین شفاف، سیاستهای شفاف، عملکرد شفاف، دادگاه شفاف و... تا نباشند، عدالت هم امکان وقوع پیدا نخواهد کرد.جامعه ای که هنوز هم در اطلاعات و آمار اساسی آن اختلاف نظر و تاویل و تفسیر هست، چطور و با چه مبنایی می تواند دنبال تحقق عدالت باشد؟! قوانین ناکارآمد و تفسیر پذیر، تحلیل های سطحی و شعاری و صاحب منصبان کم دانش و کوتاه بین موانع دیگری هستند که در مسیر تحقق عدالت قرار می گیرند.
 
یکی از اساتید حقوق می گفت:«من که خودم استاد حقوق هستم، هنوز هم تعریف حقوقی و دقیق مفسد اقتصادی را نمی دانم!» فساد اقتصادی، رانت خواری و اخلال در نظام اقتصادی و... هر چند در جامعه ما فراوان است، اما هنوز هم تعریف شفاف و دقیق قانونی از آنها ارائه نشده است.
 
حتی یادم هست که یکی از دوستان از قول یک مقام قضایی تعریف می کرد که محتویات پرونده فلانی به گونه ای است که هم می توان او را مجرم اقتصادی شناخت و شناساند و هم یک فعال اقتصادی جسور و موفق! فاصله این دو عنوان از همدیگر کم نیست! چرا باید عناوین اقتصادی در نظام حقوقی ما اینقدر باز و سیال تعریف شوند؟!.
 
متاسفانه عدم شفافیت و به روز بودن قوانین در حوزه مطبوعات، فضای مجازی و تجارت الکترونیک هم صادق است، که این مساله خود، از طریقی دیگر مانع تحقق عدالت و مبارزه با رانت و فساد می شود.
 
روزنامه نگاران محافظه کار، رسانه های وابسته و ساز و کارهای سنتی اقتصادی، هرگز نمی توانند برای تحقق عدالت و مبارزه با رویه های ناکارآمد و فسادخیز قدمی بردارند!.
 
آرمانگرایان عدالتخواه!
 
در جامعه امروز ما، جوانان پاک نیت و عدالتخواهی هم هستند که فارغ از منافع شخصی در مسیر مبارزه با فساد و تبعیض گام بر می دارند، جریان های دانشجویی و رسانه ای که با کمترین ابزار و گاه با بیشترین هزینه ها، افشاگری می کنند و فریاد حمایت از مظلومان سر می دهند.اما این دوستان هم گرفتار آسیب هایی هستند که تاثیرگذاری فعالیت شان را کمرنگ می کند.
 
برخوردهای گزینشی و گاه سطحی و همان ضعف نگاه جزیره ای به عدالت، اشکال کار آرمانگرایان است.آنها هرچند اهل چپ و راست نیستند، اما دو گانه های دیگری چون «انقلابی و بی تفاوت» ،«ولایی و غیر ولایی»، «حزب اللهی و ضدانقلابی» و «خودی و غیرخودی» بر نظام فکری شان حاکم است که خواسته یا ناخواسته در موضع گیری شان تاثیر می گذارد.
 
وقتی «دکتر سعید زیباکلام»، برجام روحانی و ظریف را پنبه می کند و نسبت به فرجام آن هشدار می دهد، قند توی دل آرمانگرایان آب می شود و همه جا عکس ها و صحبت هایش تیتر می شود! اما وقتی «دکتر سعید زیباکلام»، نامه ای انتقادی به رییس قوه قضاییه می نویسد و از عدم پاسخگویی این قوه گله می کند، خبری از عکس و متن زیبا کلام در رسانه های انقلابی و آرمانگرا نمی شود! واقعا چرا؟!.
 
آرمانگرایان تا وقتی گرفتار این تناقض ها هستند، نمی توانند علم عدالتخواهی را بلند کنند و گفتمان عدالتخواهی را احیا کنند.آنها همان قدر که پیگیر اخبار و دادگاه برادر رییس جمهور هستند، باید پیگیر اخبار و دادگاه فلان روزنامه نگار هم باشند!
 
نمی شود که برای احضار یک روزنامه نگار انقلابی، فریاد «وااسلاما» سر داد و در برابر بازداشت و حبس برخی روزنامه نگاران دیگر، سکوت کرد و لال شد! اگر ما واقعا عدالتخواه و ظلم ستیز ایم، باید حواسمان به خیلی چیزها باشد، که در مرام و مسلک اسوه عدالتخواهان علی(ع)، اگر عقیل برادر به خاطر زیاده خواهی اش مواخذه می شود، منتقد گستاخ به خاطر زیاده گویی و حتی زشت گویی اش محاکمه و مجازات نمی شود! 
 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱۷ شهریور ۱۳۹۷چراغ‌های خاموش شفافیت بهارستان
۱۳ شهریور ۱۳۹۷غیرت غیرت گفتن شان شبیه طوطی هایی است که هیچ معنایی از کلام خود نمی فهمند
۳ شهریور ۱۳۹۷متن کامل پیش نویس «لایحه جامع شفافیت» منتشر شد
۲۸ مرداد ۱۳۹۷علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟
۲۷ مرداد ۱۳۹۷طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان
۱۶ مرداد ۱۳۹۷استاندار تهران: مردم از فساد و تبعیض رنج می‌برند/ عدم موفقیت در شفاف‌سازی موجب رانت شده است
۱۴ مرداد ۱۳۹۷«دغدغه های رسانه ها برای مبارزه با فساد» / افشاکنندگان فساد تشویق شوند نه تهدید
۶ مرداد ۱۳۹۷شفافیت مالی، گمشده سینمای ایران
۴ مرداد ۱۳۹۷استنکاف دولت از اجرای قانون شفافیت حقوق مدیران و مسئولان
۱ مرداد ۱۳۹۷بیژن مقدم :مسئله و مشکل عمده ما ناکارآمدی دستگاههاست
۳۰ تیر ۱۳۹۷توکلی: فاسدها قوی شده‌اند/ عبدی: یک‌ سر عمده‌فسادها به بانک‌ها ختم می‌شود
۳۰ تیر ۱۳۹۷به احترام شفافیت علیه قبیله گرایی و به بهانه تجلیل احمد توکلی از آذری‌جهرمی

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

صمصام۱۳۹۶۲۰۱۱:۲۸:۱۰ ۱۳۹۶/۸/۱۷
شما از اوایل انقلاب گفتید اما همین الان هم آن جریان متاسفانه ادامه دارد !! به ماجرای آقای سپنتا نیکنام دقت کنید : فهم اشتباه از یکی از رهنمود های حضرت امام(ره)در خصوص منافقین و توطئه های انها مدت یکماه است که کشور را درگیر کرده است . گاهی در مواردی بدون منطق میخواهیم مثلا عدالت را برقرار کنیم اما بدترش میکنیم باید میان شعار و فرق گذاشت شعور
رسول افشار۱۳۹۷۲۲۱۳:۳۷:۴۸ ۱۳۹۶/۸/۱۷
ممنون از بابت این نگاه دقیق و تیزبین .. و ممنون از بابت انتقاد منصفانه تان .
سيدمهدي۱۳۹۹۵۰۱۷:۰۴:۳۳ ۱۳۹۶/۸/۱۷
عدالت فقط با ظهور حضرت مهدي ان شالله شكل ميگيره و بس فداي قد.مت مهدي جان كجايي
بیمه azkiصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. عادت بد وزیر در پاسخ به درد و رنج مردم؛ اگر این حرف موقع انتخابات بود.../ درک نداشتن وزیر بهداشت از فیزیوتراپی

 2. چند سوال مردم که بی پاسخ مانده است/ چرا ارزش ریال هر روز پایین‌تر می‌آید؟

 3. قیمت واقعی دلار و یورو چقدر است؟

 4. مواضع تند عربستان و امارات حالتی خصمانه بخود گرفته/ با روسیه در مورد رژیم صهیونیستی اشتراک نداریم/ برخی روشنفکران ادعا می‌کنند که چرا باید در سوریه بجنگیم!/ واکنش به حمله تروریستی اهواز

 5. زائری: تو رو خدا یکی به من بگه این عکس فتوشاپ هستش  

 6. کارمندان منتظر افزایش حقوق نباشند

 7. اولین تصویر از خانه تروریست‌ها در اهواز   

 8. موگرینی: به نفع ایران است که به برجام پایبند باشد

 9. ترامپ: برنامه‌ای برای دیدار با روحانی ندارم/او مردی کاملا دوست داشتنی است!

 10. قاسم سلیمانی به آمریکا هشدار داد

 11. قتل دختر بیمار به دست پدر عصبانی

 12. جلسه فوری برای ترمیم مزد و معیشت کارگران

 13. در بیانیه مشترک ظریف و موگرینی تاکید شد: ایجاد «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های نفتی و واردات ایران

 14. حباب سکه کاهش یافت/ مردم به خرید بدلیجات روی آورده‌اند

 15. وزیر ارتباطات: قیمت گوشی تلفن همراه کاهش می‌یابد

 16. واکنش اسماعیلی به خبر اعدام مفسدین اقتصادی در میدان آزادی

 17. طرح تحقیق و تفحص از دیوان محاسبات در مجلس کلید خورد

 18. هشدار کریمی قدوسی به روحانی و ظریف

 19. خانه سست امارات

 20. روحانی هفته آینده ۵ وزیر جدید به مجلس معرفی می‌کند/ کدام وزرا تغییر می‌کنند؟

 21. پیش بینی قیمت خودرو در ماه های آینده

 22. دستور جهانگیری برای پیگیری نامه پرسنل سایپا مبنی بر وجود رانت و فساد

 23. احتمال تایید لوایح پالرمو و مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص

 24. فاصله مشکلات مردم تا دغدغه‌های نمایندگان اصلاح‌طلب

 25. دهقان: در مواجهه با جنگ اقتصادی آمریکا از گذشته قوی تر هستیم

پربحث‌های دیروز

 1. راهبرد جدید اروپایی‌ها برای حفظ برجام: ایران تا ۲۰۲۰ مقابل فشار آمریکا مقاومت کند

 2. هشدار شدید رئیس اسبق بانک مرکزی به روحانی / باید در پیشگاه ملت پاسخگو باشید  

 3. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 4. قیمت سکه از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گذشت/ پوند در بازار ۲۰ هزار تومان؛ دینار کویت ۵۱ هزار تومان شد

 5. تاجگردون: شک ندارم برخی ارکان دولت ماموریت دارند اوضاع را خراب‌تر کنند

 6. مجری برنامه پایش خطاب به وزیر بهداشت: «حرف زدن بلد نیستی، حرف نزدن هم بلد نیستی؟»  

 7. هر سال دریغ از پارسال/ سقوط و دیگر هیچ!

 8. تشییع شهدای ترور و جزئیات جدید از حادثه اهواز/ اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی/ دغدغه عجیب یک نماینده مجلس/ دلیل تعمد برخی ارکان دولت برای افزایش نارضایتی مردم

 9. حضور روحانی در نیویورک و بازی ترامپ برای غلبه حاشیه بر متن

 10. توزیع سبدهای کالا آغاز شد + جزئیات

 11. «بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می‌دهد؟

 12. توجیه خبرنگار بی بی سی درباره عدم استفاده از لفظ تروریست  

 13. مخالفت فراکسیون ولایی با FATF‌/ در صورت همراهی لاریجانی FATF رای نمی‌آورد

 14. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 15. روایت یک جنایت هولناک از زبان سرباز شجاع  

 16. زنی که جلسه ضد ایرانی را به هم ریخت کیست؟ + تصاویر

 17. جهانگیری: در لایحه بودجه ۹۸ صیانت از معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد/ باید تلاش کنیم بتوانیم نفت بفروشیم

 18. تاکید رئیس جمهور بر اجرای سریع‎تر ۲ بسته معیشتی مردم

 19. زنگنه: انشاالله خواب آمریکا برای نفت ایران تعبیر نمی‌شود

 20. یک درس اقتصادی از ایستگاه‌های صلواتی

 21. سفر رییس جمهور به نیویورک  

 22. روحانی در اجلاس صلح: دولتمردان بزرگ به‌جای دیوار، پل می‌سازند

 23. صادرات گوجه ممنوع شد

 24. یک منبع آگاه خبر داد: «علی ربیعی» گزینه سخنگویی دولت و سفارت چین

 25. سردار سلامی: می‌دانید و می‌دانیم انتقام سختی خواهیم گرفت/ ماجرا تمام نشده است

پربحث‌های هفته

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 3. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 4. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 5. عادت بد وزیر در پاسخ به درد و رنج مردم؛ اگر این حرف موقع انتخابات بود.../ درک نداشتن وزیر بهداشت از فیزیوتراپی

 6. چرا مردم باید هزینه ناکارآمدی در صنعت خودرو را بپردازند؟

 7. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 8. چند سوال مردم که بی پاسخ مانده است/ چرا ارزش ریال هر روز پایین‌تر می‌آید؟

 9. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 10. پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی در مورد کاهش قیمت ارز

 11. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 12. تصویر عوامل تروریستی امروز رژه اهواز  

 13. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 14. قیمت واقعی دلار و یورو چقدر است؟

 15. وزیر صنعت استعفا داد + تکذییبه

 16. خطر کوچ دولتی‌های بازنشسته به خصولتی‌ها/ ساز مخالفت شستا با قانون جدید منع بکارگیری بازنشستگان

 17. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 18. مواضع تند عربستان و امارات حالتی خصمانه بخود گرفته/ با روسیه در مورد رژیم صهیونیستی اشتراک نداریم/ برخی روشنفکران ادعا می‌کنند که چرا باید در سوریه بجنگیم!/ واکنش به حمله تروریستی اهواز

 19. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 20. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 21. راهبرد جدید اروپایی‌ها برای حفظ برجام: ایران تا ۲۰۲۰ مقابل فشار آمریکا مقاومت کند

 22. هشدار شدید رئیس اسبق بانک مرکزی به روحانی / باید در پیشگاه ملت پاسخگو باشید  

 23. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 24. زائری: تو رو خدا یکی به من بگه این عکس فتوشاپ هستش  

 25. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

پربحث‌های امروز

 1. عادت بد وزیر در پاسخ به درد و رنج مردم؛ اگر این حرف موقع انتخابات بود.../ درک نداشتن وزیر بهداشت از فیزیوتراپی

 2. مواضع تند عربستان و امارات حالتی خصمانه بخود گرفته/ با روسیه در مورد رژیم صهیونیستی اشتراک نداریم/ برخی روشنفکران ادعا می‌کنند که چرا باید در سوریه بجنگیم!/ واکنش به حمله تروریستی اهواز

 3. زائری: تو رو خدا یکی به من بگه این عکس فتوشاپ هستش  

 4. قاسم سلیمانی به آمریکا هشدار داد

 5. در بیانیه مشترک ظریف و موگرینی تاکید شد: ایجاد «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های نفتی و واردات ایران

 6. طرح تحقیق و تفحص از دیوان محاسبات در مجلس کلید خورد

 7. هشدار کریمی قدوسی به روحانی و ظریف

 8. روحانی هفته آینده ۵ وزیر جدید به مجلس معرفی می‌کند/ کدام وزرا تغییر می‌کنند؟

 9. احتمال تایید لوایح پالرمو و مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص

 10. فاصله مشکلات مردم تا دغدغه‌های نمایندگان اصلاح‌طلب

 11. واکنش روحانی به ادعای یک مقام آمریکایی درمورد حمله تروریستی اهواز

 12. روایت شنیده نشده آیت‌الله موسوی جزایری از حمله تروریست‌ها

 13. تعجب نماینده مجلس از تلاش لاریجانی برای تصویب الحاق به FATF

 14. رضایی: لوایح پالرمو و پولشویی به هیات عالی نظارت مجمع می‌آیند

 15. لایحه الحاق ایران به کنوانسیون «پالرمو» در مجلس اصلاح شد + جزئیات

 16. آخوندی زیر تیغ جراحی رفت

 17. عراقچی: نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۴ انزوای آمریکا را به تصویر کشید

 18. ایران ارائه درخواست برای دیدار با ترامپ را تکذیب کرد

 19. آقازاده بودن در انگلیس نفع بیشتری دارد یا کویت؟

 20. حاجی‌دلیگانی: نباید لایحه پالرمو را مشروط پذیرفت/ لاریجانی: حق تحفظ داریم

 21. روحانی: توسعه روابط تهران و کابل به نفع دو ملت است/ایران خواهان آینده‌ای بهتر و امن‌تر برای افغانستان است

 22. لاریجانی: منطقه با تروریسم مهاجر مواجه شده است

 23. کمیسیون امنیت لایحه «مقابله با تامین مالی تروریسم»‌ را به صحن مجلس ارجاع کرد

 24. علی عسکری: امروز انحصار رسانه‌ای آمریکا و نظام سلطه شکسته شده است

 25. استیضاح آخوندی به کمیسیون عمران رسید/ فرصت یک هفته‌ای برای ارائه طرح به صحن

پربحث‌های دیروز

 1. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 2. تشییع شهدای ترور و جزئیات جدید از حادثه اهواز/ اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی/ دغدغه عجیب یک نماینده مجلس/ دلیل تعمد برخی ارکان دولت برای افزایش نارضایتی مردم

 3. توجیه خبرنگار بی بی سی درباره عدم استفاده از لفظ تروریست  

 4. مخالفت فراکسیون ولایی با FATF‌/ در صورت همراهی لاریجانی FATF رای نمی‌آورد

 5. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 6. یک منبع آگاه خبر داد: «علی ربیعی» گزینه سخنگویی دولت و سفارت چین

 7. سردار سلامی: می‌دانید و می‌دانیم انتقام سختی خواهیم گرفت/ ماجرا تمام نشده است

 8. محسن هاشمی: ارتباط عاطفی زیادی با پدرم داشتم/ شنبه‌ها به ملاقات مهدی می‌رویم

 9. روحانی : ترامپ قبل از اینکه از گفتگو سخن بگوید؛ باید به عقب برگردد

 10. ۱۶ پرسش و پاسخ در خصوص تعامل ایران و FATF

 11. وعده 15 هزار دلاری، تابعیت و اقامت در اروپا به تروریستهای اهوازی

 12. دستگیری ۲۲ نفر از عوامل پشتیبانی کننده تروریست های اهواز/ کشف مواد منفجره از خانه تیمی

 13. برگزاری جلسه دفاع «فریدون» و اصرار یکی از داوران به ایرادات اساسی در پایان‌نامه

 14. آیت‌الله علم‌الهدی: ایران تنها کشوریست که زیر سایه حجت خدا مدیریت شده است

 15. جزئیات جدید از حمله تروریستی اهواز از زبان استاندار و فرماندار اهواز

 16. رهبر انقلاب: گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه تلخ اهواز خواهیم داد/ ایران در مسابقات ورزشی با نمایندگان رژیم غاصب صهیونیستی شرکت نخواهد کرد

 17. دومین طرح تحقیق و تفحص از مجلس در هاله ای از ابهام/ سرنوشت نامعلوم طرح اول

 18. عضو شورای شهر تهران: به قید کفالت آزادم

 19. جزئیات تازه ای از حادثه تروریستی اهواز / پنج تروریست در عملیات تروریستی روزشنبه هلاک شدند

 20. برنامه‌های امشب روحانی در نیویورک؛ دیدار با دو رئیس‌جمهور و مصاحبه با مجری مشهور آمریکایی

 21. ماجرای FATF شاید در جلسه سران کشور حل و فصل شود

 22. آخرین وضعیت استیضاح شریعتمداری

 23. کاخ سفید: به‌دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم

 24. آملی لاریجانی: امنیت مردم قابل تسامح نیست و مجازات سنگینی در انتظار تروریستهاست /نیروهای امنیتی به هیچ وجه نباید غفلتی داشته باشند

 25. علی یونسی: حمله تروریستی اهواز با حمایت مثلث عبری، عربی، غربی انجام شد

پربحث‌های هفته

 1. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 2. عادت بد وزیر در پاسخ به درد و رنج مردم؛ اگر این حرف موقع انتخابات بود.../ درک نداشتن وزیر بهداشت از فیزیوتراپی

 3. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 4. وزیر صنعت استعفا داد + تکذییبه

 5. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 6. مواضع تند عربستان و امارات حالتی خصمانه بخود گرفته/ با روسیه در مورد رژیم صهیونیستی اشتراک نداریم/ برخی روشنفکران ادعا می‌کنند که چرا باید در سوریه بجنگیم!/ واکنش به حمله تروریستی اهواز

 7. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 8. زائری: تو رو خدا یکی به من بگه این عکس فتوشاپ هستش  

 9. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 10. کرباسچی: روحانی استعفا بدهد

 11. اهداف حمله تروریستی اهواز/ ادبیات وزیر بهداشت در گفت و گو با مردم/ گاف رسانه ضدانقلاب/ پشت پرده عجیب استعفای یک وزیر/ ماجرای شایعه بازداشت حسین طائب و فرزند وزیر اطلاعات

 12. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 13. تشییع شهدای ترور و جزئیات جدید از حادثه اهواز/ اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی/ دغدغه عجیب یک نماینده مجلس/ دلیل تعمد برخی ارکان دولت برای افزایش نارضایتی مردم

 14. تعداد نفرات کاروان روحانی در سفر به نیویورک اعلام شد

 15. الاحوازیه و رهبران آنها چه کسانی هستند؟

 16. حسین شریعتمداری: از سایه خود هم بترسید!

 17. تحریم و جنگ تحمیلی، تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شدند/ راز موفقیت صنعت دفاعی ایران چیست؟

 18. توئیت جدید ظریف درباره عاشورا+عکس

 19. توجیه خبرنگار بی بی سی درباره عدم استفاده از لفظ تروریست  

 20. توطئه ترامپ و نومحافظه کاران برای ایران؛ از حمله به رژه اهواز تا تاسیس تشکلی به نام فرشگرد

 21. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 22. مخالفت فراکسیون ولایی با FATF‌/ در صورت همراهی لاریجانی FATF رای نمی‌آورد

 23. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 24. نماینده مجلس: آقای روحانی! مگر صدای خرد شدن استخوان مردم را زیر بار گرانی نمی‌شنوید

 25. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

آخرین عناوین