در گفتگو با الف عنوان شد: قطعاً نظارت بانک مرکزی در بروز فساد در بانک ها ناکارآمد بوده است/مفاسد اقتصادی نهادهای قدرت را در اختیار گرفتند

گروه اقتصادی الف،   3960719270 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
قطعاً نظارت بانک مرکزی در بروز فساد در بانک ها ناکارآمد بوده است/مفاسد اقتصادی نهادهای قدرت را در اختیار گرفتند

فردی از 14 بانک، 3 هزار میلیارد تومان وام گرفته و بانکی هم شاکی او نیست و این فساد در بانک‌ها رخ داده که حسینی شاهرودی می‌گوید: مفاسد اقتصادی، نهادهای قدرت را در اختیار گرفتند و قادری اعتقاد دارد بخشی به دلیل قوانین و بخش دیگر مربوط به نظارت است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی الف؛ سخنگوی دستگاه قضا در نشست خبری این هفته خود با خبرنگاران اعلام کرد که فردی از 14 بانک 3 هزار میلیارد تومان وام دریافت کرده و یک هزار و 600 میلیارد تومان آن معوقه شده است و یا اینکه فردی دارای 400 چک برگشتی است، اما بازهم بانک به او دسته‌چک می‌دهد.

بر اساس این گزارش، از این موارد (فساد و اختلاس‌هایی که در بانک‌ها رخ می‌دهد) کم نداریم، افراد دانه‌درشتی از بانک‌ها مثل آب خوردن وام‌های میلیارد و هزارمیلیاردی می‌گیرند و کسی هم معترض آن‌ها نیست و به‌نوعی زد و بند با بانک انجام می‌شود. این افراد چه کسانی هستند که به‌راحتی وام‌های کلانی می‌گیرند که قصدی هم برای بازپرداخت آن ندارند؛ چرا چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد درحالی‌که دستگاه‌های نظارتی داریم.

 آیا اگر امروز یک فرد عادی و یا یک تولیدکننده واقعی به یک همه بانک‌های کشور مراجعه کند، می‌تواند وام بگیرد و نیاز مالی خود را برطرف کند؟ پاسخ نه؛ اما یک فرد از 14 بانک وام می‌گیرد و جالب است که این وام‌ها باهدف پس ندادن گرفته‌شده که هزار و 600 میلیارد تومان هم معوقه شده است و جالب اینکه بانک‌هایی که این تسهیلات را داده‌اند هم از او شاکی نیست؛ آیا این فرد داری ژن خوب است؟؛ که این موارد بی‌شمار داریم.

اینجا نقش بانک مرکزی و دستگاه‌های نظارتی مشخص می‌شود، وقتی وام‌های بالای 10 میلیارد باید به بانک مرکزی گزارش شود، چگونه ممکن است اعطای وام چند هزارمیلیاردی یک بدهکار بانکی رخ‌داده و هیچ نظارتی هم صورت نگرفته باشد؟ امروز چه میزان از مطالبات معوقه بانک‌ها مربوط به این افراد دانه‌درشت است و چرا بانک مرکزی آمار و نام افراد را اعلام نمی‌کند.

عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی حدود دو سال پیش (دی‌ماه سال 94) گفته بود: میزان مطالبات معوقه بانک‌ها ۱۰۰ هزار میلیارد تومان میزان مطالبات معوق بانکی است که ۵۰ هزار میلیارد تومان از مطالبات معوق مربوط به ۴۰۰ نفر است.

قوانین بانکی مبوط به 35 سال پیش است/ شعار شفافیت را از بدو انقلاب داده شد ولی اجرایی نشد

سید حسن حسینی شاهرودی، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی الف، در پاسخ به این سؤال که چرا شاهد چنین فسادهایی در نظام بانکی هستیم، گفت: بخش قابل‌توجهی از آن به خاطر ناکارآمدی قوانین و مقررات خصوصاً در حوزه پولی و بانکی است، مثلاً قانون بانکداری بدون ربا مربوط به سی‌وپنج سال گذشته است و با شرایط و فناوری‌های روز منطبق نیست.

وی افزود: کشورهای اروپایی و سرمایه‌داری غرب و کشورهای توسعه‌یافته بعد از بحران سال 2008 نظام بانکی خود را متحول و اکنون همان کشورها شفافیت پولی و مالی را حفظ و جاری کردند؛ کشورهایی که اِبا داریم به‌نوعی که از آن‌ها تقلید کنیم.

این نماینده مردم در مجلس تأکید کرد: ما که نظام جمهوری اسلامی هستیم و شعار شفافیت را از بدو انقلاب داده‌ایم و به‌نوعی از کجا آورده‌ای محصول شعارهای اول انقلاب ما بوده، اما غربی‌ها از ما جلو افتادند و شفافیت را با استفاده از فناوری‌های نوین اجرایی کردند و ما عقب افتادیم و اقدامی نکرده‌ایم.

اراده برای مبارزه با مفاسد اقتصادی وجود ندارد

حسینی شاهرودی ادامه داد: امروز سامانه‌های مختلفی را چه در بانک مرکزی و چه در وزارت اقتصاد داریم، ازجمله سامانه fiu که دسترسی کامل به تمام حساب‌های مشتریان بانکی دارد و به‌راحتی می‌تواند تمام تراکنش‌های بانکی مشتریان و صاحبان هرگونه حساب‌جاری، سپرده و تسهیلاتی و... را در بانک و هر تغییری را رصد کند.

دبیر اول کمیسیون اقتصادی مجلس با طرح این سؤال که چه اتفاقی رخ می‌دهد که این سامانه اجرایی و از آن استفاده نمی‌شود و نقش خود را در شفافیت مالی و پولی و اقتصادی ایفا نمی‌کند، بیان کرد: این موضوع ناشی از فقدان اراده لازم در کشور برای مبارزه با مفاسد اقتصادی است.

مفاسد اقتصادی در ستادهای مبارزه با مفاسد اقتصادی نفوذ می‌کنند

حسینی شاهرودی تصریح کرد: بعضاً مشاهده می‌شود که ستادهای مختلفی که برای مقابله با مفاسد اقتصادی در همه دولت‌ها چه دولت فعلی و چه دولت‌های قبل ایجاد می‌شود، دستخوش مسائلی شده و افرادی در این ستادها نفوذ می‌کنند که شاید آلوده باشند و یا وابستگان آلوده‌ای داشته باشند و نتوانند جاری و ساری کنند منویاتی را که مقام معظم رهبری فرمودند و قانون پیش‌بینی کرده و حتی سامانه‌هایی که می‌تواند به‌راحتی دسترسی پیدا کند.

به گفته وی، اراده آهنینی برای مبارزه با فساد اقتصادی نیست وگرنه چگونه یک شخصیت حقیقی یا حقوقی با یک چک برگشتی، تمام مؤسسات پولی و بانکی او را تحریم می‌کنند و نمی‌تواند دسته‌چک بگیرد، اما شخصی دیگری هم هست که صدها و هزاران چک برگشتی دارد.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: شخصی که دادستان عنوان کردند، بیش از 700 چک برگشتی و بیش از هزار چک صادرشده دارد و متأسفانه وصول نشده بود. چگونه این فرد به منابع بانکی دسترسی دارد و می‌تواند از ده‌ها بانک دسته‌چک بگیرد.

وی با اشاره به اینکه سامانه ثبت و نرم‌افزار و ابزارهای لازم را برای مبارزه با فساد داریم، تأکید کرد: اما اراده لازم برای این امر وجود ندارد؛ ضمن اینکه قوانین فعلی، مربوط به گذشته است که مجرمین (نه مجرمینی که سوءاستفاده مالی می‌کنند)، بلکه مجرمین دولتی که دست سو استفاده‌کنندگان و مفسدین اقتصادی را باز می‌گذارند و به‌نوعی در جرمشان شریک هستند، جرائم سنگینی را برای این افراد ندیدیم و نداریم.

قطعاً نظارت بانک مرکزی ناکارآمد بوده است

حسینی شاهرودی گفت: لازم است، طرح قانون بانکداری اسلامی که در کمیسیون اقتصادی تهیه‌شده را باید سریع‌تر به صحن مجلس ارائه دهیم و در گام دوم قانون بانک مرکزی را اصلاح کنیم که هم اختیارات کامل‌تری را به بانک مرکزی می‌دهد و هم اینکه باز متخلفینی که در بانک مرکزی و دیگر دستگاه‌های نظارتی هستند که موجبات این نوع مفاسد را به وجود می‌آورند، در قانون پیش‌بینی مجازات سنگینی برایشان شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سؤالی که نقش بانک مرکزی به‌عنوان دستگاه نظارتی بر بانک‌ها چگونه ارزیابی می‌کنید، با بیان اینکه قطعاً نظارت بانک مرکزی ناکارآمد بوده است؛ پاسخ داد: عملکرد بانک مرکزی از بدو انقلاب تاکنون ناکارآمد بوده و رشد قارچ گونه مؤسسات مالی و اعتباری مجاز و غیرمجاز را مشاهده کردیم و مؤسسات مجازی وجود داشت و دارد که مجوز بانک مرکزی دارند و فعالیت می‌کنند درحالی‌که در این مؤسسات مفاسد اقتصادی، پول‌شویی و اختلاس‌های کلان رخ می‌دهد و به وجود می‌آید.

چگونه تخلفات و مؤسسات اعتباری ازنظر بانک مرکزی مغفول می‌ماند و دیده نمی‌شود؟

 وی ادامه داد: چگونه تخلفات و مؤسسات اعتباری ازنظر بانک مرکزی مغفول می‌ماند و دیده نمی‌شود و این ناشی از فقدان نظارت جامع و کامل است که بخشی به دلیل فقدان اختیارات و چندگانگی در حوزه‌های نظارتی پولی و بانکی است و بخش دیگر عدم اراده مسئولین از بدو انقلاب تاکنون در برخورد با آن مفاسد اقتصاد و یا متأسفانه اینکه آلودگی برخی (خیلی) از مسئولین نسبت به مسائل اقتصادی که موجب شده با فساد اقتصادی ضعیف برخورد کنیم.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد اینکه چرا یک فرد عادی نمی‌تواند از بانک وام دریافت کند اما فرد دیگر به دلیل داشتن رانت و پشتوانه می‌توان از 14 بانک، 3 هزار میلیارد تومان وام بگیرد، ادامه داد: این فرد، یک فرد معمولی نیست و قطعاً به مراکز قدرت وابسته و ارتباط دارد و حتی ممکن است منافع مشترکی با مراکز قدرت داشته است.

حسینی شاهرودی اضافه کرد: این شخص، فردی است که از دولت گذشته (8 تا 10 ساله گذشته) کار خود در این مورد شروع کرده و هنوز هم ادامه دارد؛ یعنی هم با دولت گذشته ارتباط تنگاتنگ داشته و هم با دولت فعلی؛ و نتوان گفت که یک شخص عادی بوده است.

وی با بیان اینکه نباید به این موضوع هم نگاه سیاسی داشته باشیم که یک جریان سیاسی این مفسده ایجاد کرده است، گفت: حوزه اقتصاد و مافیای اقتصاد بر سیاست این مملکت سوار شده و سیاسیون ما تابع رانت و مافیای اقتصادی هستند.

جریان فساد، جریان فراجناحی است/سیاسیون تابع مافیای اقتصادی هستند

حسینی شاهرودی تصریح کرد: سیاسیون در هر حوزه‌ای، وقتی به قدرت می‌رسند، چه در دولت گذشته و چه در این دولت، این‌ها تابع مافیای اقتصادی هستند و مافیای اقتصادی است که سیاست این مملکت را تعیین می‌کند و نه اینکه اقتصاد در اختیار سیاسیون باشد.

وی اظهار کرد: به همین دلیل مافیای اقتصادی در هر دولتی خود را به همان شکل درمی‌آورد و از منافع آن دولت را استفاده می‌کند. دولت چپ یا راست و اصولگرا یا اصلاح‌طلب برای مفاسد اقتصادی فرقی نمی‌کند و نباید انگ سیاسی بزنیم یا جریانی سیاسی را متهم به فساد کنیم.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: جریان فساد، جریان فراجناحی است که از تمام انرژی، توان و پتانسیل گروه‌های سیاسی موجود در جامعه برای رسیدن به اهداف خود به هر شکل استفاده می‌کند.

قادری: عده‌ای تحت تأثیر منافع شخصی، تسهیلات را به فردی خاصی می‌دهند

جعفر قادری کارشناس اقتصادی و نماینده سابق مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار اقتصادی الف؛ در مورد اینکه چرا فساد‌های اقتصادی در بخش بانکی رخ می‌دهد و کسی هم شاکی نیست، اظهار کرد: متأسفانه مشکلاتی در بحث نظارتی از ناحیه بانک مرکزی وجود دارد.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه در مجلس نهم با اشاره به انتصاب‌ها در نظام بانکی افزود: البته بعضاً در هیئت‌مدیره بانک‌ها و مسئولیت‌هایی که داده می‌شود، دقت لازم وجود ندارد و عده‌ای تحت تأثیر منافع شخصی، جناحی و گروهی از اصول و چارچوب عدول کرده و تسهیلات را به فردی خاصی پرداخت می‌کنند.

قادری گفت: البته برخی مواقع ممکن است بانک‌ها تحت شرایطی گرفتار شوند و ناچار به تمدید وام‌های کلان شوند، زیرا مشکل این است بانک از فردی که تسهیلات را گرفته، وثیقه‌ای نگرفته باشد و تسهیلات پرداخت‌شده و وام‌گیرنده نمی‌خواهد این وام را بازپرداخت کند، در این وضعیت بانک‌ها برای اینکه این تسهیلات به‌عنوان مطالبات سوخت شده و یا مشکوک الوصول و غیر قابل وصول تلقی نشود، آن را تمدید می کند و به مبلغ اصل وام اضافه می شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: بعضی مواقع هم ممکن است افراد به اعتبار جایگاهی‌هایی که دارند برای بستگان خود و یا طیف‌های سیاسی وابسته به آن‌ها، از این جایگاه سوءاستفاده کرده و باعث شوند سیستم بانکی دقت و نظارت لازم را نداشته باشد و افراد که در حقیقت خوش‌حساب نیستند بتوانند از بانک‌های مختلف تسهیلات بگیرند که از این موارد را متأسفانه کم نداریم و مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

بدهکاران بانکی اعلام ورشکستگی می کنند

وی با اشاره به مشکلات قانونی، گفت: بعضاً اشکالات قانونی باعث این فسادهای اقتصادی می‌شود، مثلاً بحث وصول مطالبات نظام بانکی، بانک باید تحت نظر قانون رفع موانع تولید اقدام کنند، اما باگذشت دو سال از تصویب این قانون متأسفانه سازمان ثبت‌اسناد و املاک و بانک مرکزی آن را اجرا نکرده و طبق روال گذشته عمل می‌کنند و مسؤولین کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در مورد آن از دستگاه‌های ذی‌ربط پاسخ نمی‌خواهند که چرا قانون اعمال نمی‌شود.

قادری تصریح کرد: متأسفانه مجموعه عوامل باعث شده شاهد این اتفاقات در نظام بانکی باشیم که بخشی ناشی از عدم کنترل نظام بانکی و تعارفاتی که دولت و بانک مرکزی به خرج می‌دهند و مشکل یکی، دو تا نیست. یک عده‌ای از خلع‌های قانونی استفاده می‌کنند و مثلاً بخشی از دانه‌درشت‌ها و افراد مشکل‌دار و مسئله‌دار با اعلام ورشکستگی از طریق دستگاه قضایی، برای بانک‌ها مشکل ایجاد می‌کنند.

دستگاه‌های نظارتی به وظیفه خود عمل نمی‌کنند

به اعتقاد وی، موضوع مؤسسات مالی و بانک‌های فاقد مجوز به همین دلیل است و زمانی که بانک مرکزی باید واکنش نشان می‌داد، برخورد نکرد و امروز افراد زیادی را گرفتار کرده و به خاک سیاه نشانده است و می‌خواهند با استقراض از بانک مرکزی و ارتباط باقدرت، راهی برای پاسخ‌گویی این افراد سپرده‌گذاری داده می‌شود که دوباره هزینه زیادی را به کشور و مردم تحمیل می‌کنند.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: اگر دستگاه‌های نظارتی به وظیفه خود عمل کنند و کنترل‌های لازم انجام شود و قوه قضایی، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد احساس مسئولیت جدی کنند این اتفاقات رخ نمی‌دهد که متأسفانه چنین نمی‌شود و شاهد این فسادهای اقتصادی هستیم.

 

 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۹۳۷۳۱۷:۱۹:۰۸ ۱۳۹۶/۷/۱۹
ربا خوار در جنگ با خداست و حتما نابود شدنی است..
ناشناس۱۱۹۴۰۸۱۸:۲۶:۰۳ ۱۳۹۶/۷/۱۹
همیشه دلمون رو خوش کردیم که خدا کاری کنه خودمون هم همیشه نزول بانک رو گرفتیم و همیشه هم شاکی بودیم.
نامی۱۲۰۱۴۰۱۸:۳۵:۱۱ ۱۳۹۶/۷/۲۰
دستگاههای نظارتی یعنی چه ؟ یعنی بخش حراست بخش بازرسی وارد نمیشن چرا ؟ چون ...
ناشناس۱۱۹۴۲۹۱۹:۰۷:۳۰ ۱۳۹۶/۷/۱۹
.. فساد سیستمی شده و همه را درگیر دنیا کرده رفته بودم بانک ۱۰ میلیون وام بگیرم همه مدارک هم داشتم اخر گفتند نمی دیم
ناشناس۱۱۹۶۹۳۰۱:۲۳:۴۲ ۱۳۹۶/۷/۲۰
متاسفانه از همه جای کشور موسسه های مالی اعتباری می بارد
بیمه azkiصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. عادت بد وزیر در پاسخ به درد و رنج مردم؛ اگر این حرف موقع انتخابات بود.../ درک نداشتن وزیر بهداشت از فیزیوتراپی

 2. چند سوال مردم که بی پاسخ مانده است/ چرا ارزش ریال هر روز پایین‌تر می‌آید؟

 3. قیمت واقعی دلار و یورو چقدر است؟

 4. مواضع تند عربستان و امارات حالتی خصمانه بخود گرفته/ با روسیه در مورد رژیم صهیونیستی اشتراک نداریم/ برخی روشنفکران ادعا می‌کنند که چرا باید در سوریه بجنگیم!/ واکنش به حمله تروریستی اهواز

 5. زائری: تو رو خدا یکی به من بگه این عکس فتوشاپ هستش  

 6. ترامپ: برنامه‌ای برای دیدار با روحانی ندارم/او مردی کاملا دوست داشتنی است!

 7. کارمندان منتظر افزایش حقوق نباشند

 8. اولین تصویر از خانه تروریست‌ها در اهواز   

 9. موگرینی: به نفع ایران است که به برجام پایبند باشد

 10. قاسم سلیمانی به آمریکا هشدار داد

 11. قتل دختر بیمار به دست پدر عصبانی

 12. جلسه فوری برای ترمیم مزد و معیشت کارگران

 13. در بیانیه مشترک ظریف و موگرینی تاکید شد: ایجاد «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های نفتی و واردات ایران

 14. حباب سکه کاهش یافت/ مردم به خرید بدلیجات روی آورده‌اند

 15. وزیر ارتباطات: قیمت گوشی تلفن همراه کاهش می‌یابد

 16. واکنش اسماعیلی به خبر اعدام مفسدین اقتصادی در میدان آزادی

 17. طرح تحقیق و تفحص از دیوان محاسبات در مجلس کلید خورد

 18. هشدار کریمی قدوسی به روحانی و ظریف

 19. خانه سست امارات

 20. روحانی هفته آینده ۵ وزیر جدید به مجلس معرفی می‌کند/ کدام وزرا تغییر می‌کنند؟

 21. پیش بینی قیمت خودرو در ماه های آینده

 22. تمسخر ترامپ در سازمان ملل/ برنامه رئیس‌جمهور آمریکا برای دوشیدن کشورهای عرب/ از یاوه گویی علیه ایران تا تهدید کشورهای دیگر

 23. دستور جهانگیری برای پیگیری نامه پرسنل سایپا مبنی بر وجود رانت و فساد

 24. احتمال تایید لوایح پالرمو و مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص

 25. فاصله مشکلات مردم تا دغدغه‌های نمایندگان اصلاح‌طلب

پربحث‌های دیروز

 1. راهبرد جدید اروپایی‌ها برای حفظ برجام: ایران تا ۲۰۲۰ مقابل فشار آمریکا مقاومت کند

 2. هشدار شدید رئیس اسبق بانک مرکزی به روحانی / باید در پیشگاه ملت پاسخگو باشید  

 3. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 4. قیمت سکه از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گذشت/ پوند در بازار ۲۰ هزار تومان؛ دینار کویت ۵۱ هزار تومان شد

 5. تاجگردون: شک ندارم برخی ارکان دولت ماموریت دارند اوضاع را خراب‌تر کنند

 6. مجری برنامه پایش خطاب به وزیر بهداشت: «حرف زدن بلد نیستی، حرف نزدن هم بلد نیستی؟»  

 7. هر سال دریغ از پارسال/ سقوط و دیگر هیچ!

 8. تشییع شهدای ترور و جزئیات جدید از حادثه اهواز/ اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی/ دغدغه عجیب یک نماینده مجلس/ دلیل تعمد برخی ارکان دولت برای افزایش نارضایتی مردم

 9. حضور روحانی در نیویورک و بازی ترامپ برای غلبه حاشیه بر متن

 10. توزیع سبدهای کالا آغاز شد + جزئیات

 11. «بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می‌دهد؟

 12. توجیه خبرنگار بی بی سی درباره عدم استفاده از لفظ تروریست  

 13. مخالفت فراکسیون ولایی با FATF‌/ در صورت همراهی لاریجانی FATF رای نمی‌آورد

 14. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 15. روایت یک جنایت هولناک از زبان سرباز شجاع  

 16. زنی که جلسه ضد ایرانی را به هم ریخت کیست؟ + تصاویر

 17. جهانگیری: در لایحه بودجه ۹۸ صیانت از معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد/ باید تلاش کنیم بتوانیم نفت بفروشیم

 18. تاکید رئیس جمهور بر اجرای سریع‎تر ۲ بسته معیشتی مردم

 19. زنگنه: انشاالله خواب آمریکا برای نفت ایران تعبیر نمی‌شود

 20. یک درس اقتصادی از ایستگاه‌های صلواتی

 21. سفر رییس جمهور به نیویورک  

 22. روحانی در اجلاس صلح: دولتمردان بزرگ به‌جای دیوار، پل می‌سازند

 23. صادرات گوجه ممنوع شد

 24. یک منبع آگاه خبر داد: «علی ربیعی» گزینه سخنگویی دولت و سفارت چین

 25. سردار سلامی: می‌دانید و می‌دانیم انتقام سختی خواهیم گرفت/ ماجرا تمام نشده است

پربحث‌های هفته

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 3. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 4. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 5. عادت بد وزیر در پاسخ به درد و رنج مردم؛ اگر این حرف موقع انتخابات بود.../ درک نداشتن وزیر بهداشت از فیزیوتراپی

 6. چرا مردم باید هزینه ناکارآمدی در صنعت خودرو را بپردازند؟

 7. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 8. چند سوال مردم که بی پاسخ مانده است/ چرا ارزش ریال هر روز پایین‌تر می‌آید؟

 9. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 10. پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی در مورد کاهش قیمت ارز

 11. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 12. تصویر عوامل تروریستی امروز رژه اهواز  

 13. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 14. قیمت واقعی دلار و یورو چقدر است؟

 15. وزیر صنعت استعفا داد + تکذییبه

 16. خطر کوچ دولتی‌های بازنشسته به خصولتی‌ها/ ساز مخالفت شستا با قانون جدید منع بکارگیری بازنشستگان

 17. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 18. مواضع تند عربستان و امارات حالتی خصمانه بخود گرفته/ با روسیه در مورد رژیم صهیونیستی اشتراک نداریم/ برخی روشنفکران ادعا می‌کنند که چرا باید در سوریه بجنگیم!/ واکنش به حمله تروریستی اهواز

 19. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 20. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 21. راهبرد جدید اروپایی‌ها برای حفظ برجام: ایران تا ۲۰۲۰ مقابل فشار آمریکا مقاومت کند

 22. هشدار شدید رئیس اسبق بانک مرکزی به روحانی / باید در پیشگاه ملت پاسخگو باشید  

 23. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 24. زائری: تو رو خدا یکی به من بگه این عکس فتوشاپ هستش  

 25. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

پربحث‌های امروز

 1. چند سوال مردم که بی پاسخ مانده است/ چرا ارزش ریال هر روز پایین‌تر می‌آید؟

 2. قیمت واقعی دلار و یورو چقدر است؟

 3. کارمندان منتظر افزایش حقوق نباشند

 4. جلسه فوری برای ترمیم مزد و معیشت کارگران

 5. حباب سکه کاهش یافت/ مردم به خرید بدلیجات روی آورده‌اند

 6. وزیر ارتباطات: قیمت گوشی تلفن همراه کاهش می‌یابد

 7. پیش بینی قیمت خودرو در ماه های آینده

 8. دستور جهانگیری برای پیگیری نامه پرسنل سایپا مبنی بر وجود رانت و فساد

 9. دهقان: در مواجهه با جنگ اقتصادی آمریکا از گذشته قوی تر هستیم

 10. متن گزارش مجلس از تخلف وزارت صنعت؛ تایید وزارت اطلاعات بر وجود رانت و تخلف در ثبت سفارش خودرو

 11. صرافان: بازار ارز قمارخانه شده است

 12. شرط نماینده مجلس برای منتشرکردن فیش حقوقی اش از وزارت نفت

 13. حباب سکه ۸۲۰ هزار تومان شد

 14. پرداخت ارز مسافرتی به یک بانک محدود شد/ اختلاف ۱۲۰۰ تومانی با بازار

 15. سرپرست وزارت اقتصاد: سهام عدالت باید قابل معامله شود

 16. وقتی پیش فروش خودرو دردی از بازار آشفته دوا نمی‌کند

 17. متوسط قیمت مسکن در تهران

 18. بسته جبرانی برای ۷ میلیون نفر از حقوق‌بگیران

 19. آخرین قیمت خودرو در بازار امروز/ ساندرو گران شد

 20. مبادله اطلاعات صرافی ها در قالب FATF چه بلایی بر سر قیمت ارز آورد

 21. بررسی لایحه ایجاد مناطق جدید آزاد تجاری در شورای نگهبان

 22. موافقت نمایندگان مجلس با تشکیل شورای عالی پیشگیری از جرائم پولشویی

 23. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 24. تولید مسکن در شرایط خوبی نیست/ تعدد قوانین مزاحم در بخش مسکن

 25. خجسته: ممنوع الخروجی مقامات مرتبط با التهابات ارزی را پیگیری می‌کنیم

پربحث‌های دیروز

 1. قیمت سکه از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گذشت/ پوند در بازار ۲۰ هزار تومان؛ دینار کویت ۵۱ هزار تومان شد

 2. تاجگردون: شک ندارم برخی ارکان دولت ماموریت دارند اوضاع را خراب‌تر کنند

 3. جهانگیری: در لایحه بودجه ۹۸ صیانت از معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد/ باید تلاش کنیم بتوانیم نفت بفروشیم

 4. تاکید رئیس جمهور بر اجرای سریع‎تر ۲ بسته معیشتی مردم

 5. زنگنه: انشاالله خواب آمریکا برای نفت ایران تعبیر نمی‌شود

 6. یک درس اقتصادی از ایستگاه‌های صلواتی

 7. صادرات گوجه ممنوع شد

 8. دلالان ارز سوار بر امواج می‌تازند

 9. چه کسانی از دولتی ماندن خودروسازان نفع می برند/ آیا شورای رقابت به رقابت رای خواهد داد یا انحصار؟

 10. توضیح خجسته درباره «اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی»

 11. ماجرای استعفای دسته‌جمعی ۷ معاون وزیر صنعت

 12. ضرورت محاسبه قیمت خوراک پتروشیمی های بالادستی با ارز بازار ثانویه/ درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی دولت در صورت حذف رانت

 13. نظر نمایندگان مجلس در مورد افزایش قیمت سیگار چیست؟

 14. رویترز: نفت به 100 دلار می‌رسد

 15. رشد ۶۰ درصدی قیمت مسکن در تهران/ افزایش وام تا ۳۰۰ میلیون صحت دارد؟

 16. قیمت خودرو امروز در بازار؛ افزایش ۲ میلیونی سمند ال ایکس و پژو پارس + جدول

 17. واکنش شرکت ملی پالایش و پخش به اختلاس در بانکرینگ بوشهر

 18. دهه اول محرم هم تمام شد اما گوشت ارزان نشد!

 19. تاکید رئیس جمهور بر اجرای سریع‎تر ۲ بسته معیشتی مردم

 20. روحانی در گفتگو با شبکه NBC آمریکا: خلیج فارس باید برای تجارت آبراهی همه کشورها امن باشد

 21. نفت ۱۰۰ دلاری در راه است

 22. چین واردات نفت ایران را کاهش می‌دهد

 23. تعرفه لاستیک خودروهای سنگین و اتوبوسی ۵ درصد شد + سند

 24. پتروشیمی‌ها چقدر ارز و با چه نرخی به نیما آوردند؟

 25. رشد ۴۵۰ درصدی پرداخت اعتبار طرح‌های عمرانی در پنج ماه نخست سال

پربحث‌های هفته

 1. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 2. چرا مردم باید هزینه ناکارآمدی در صنعت خودرو را بپردازند؟

 3. چند سوال مردم که بی پاسخ مانده است/ چرا ارزش ریال هر روز پایین‌تر می‌آید؟

 4. پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی در مورد کاهش قیمت ارز

 5. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 6. قیمت واقعی دلار و یورو چقدر است؟

 7. خطر کوچ دولتی‌های بازنشسته به خصولتی‌ها/ ساز مخالفت شستا با قانون جدید منع بکارگیری بازنشستگان

 8. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 9. قیمت سکه از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گذشت/ پوند در بازار ۲۰ هزار تومان؛ دینار کویت ۵۱ هزار تومان شد

 10. تاجگردون: شک ندارم برخی ارکان دولت ماموریت دارند اوضاع را خراب‌تر کنند

 11. پایان افزایش نجومی قیمتها چه زمانی است ؟

 12. بازار مسکن در نیمه دوم امسال چگونه خواهد بود؟

 13. تحریم و جنگ تحمیلی، تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شدند/ راز موفقیت صنعت دفاعی ایران چیست؟

 14. تورم دو رقمی شد/ شاخص کل به ۱۱.۳ درصد رسید

 15. اعتراف وزارت نفت به پردات حقوق نجومی به نماینده مجلس

 16. تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه‌گذاری‌های وسوسه‌انگیز

 17. کارمندان منتظر افزایش حقوق نباشند

 18. جهانگیری: در لایحه بودجه ۹۸ صیانت از معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد/ باید تلاش کنیم بتوانیم نفت بفروشیم

 19. تاکید رئیس جمهور بر اجرای سریع‎تر ۲ بسته معیشتی مردم

 20. زنگنه: انشاالله خواب آمریکا برای نفت ایران تعبیر نمی‌شود

 21. جزییات افزایش تعرفه مکالمات همراه اول و ایرانسل + جدول

 22. قطع کامل واردات نفت ایران توسط کره‌جنوبی

 23. یک درس اقتصادی از ایستگاه‌های صلواتی

 24. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 25. جلسه فوری برای ترمیم مزد و معیشت کارگران

آخرین عناوین