آمریکا: به عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای متعهد بوده‌ایم

  4030419174 ۴ نظر، ۲ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر با تکرار ادعاهای کشورش درباره برنامه هسته ای ایران و نفوذ تهران در منطقه ادعا کرد که واشنگتن به عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای متعهد بوده است.

آمریکا: به عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای متعهد بوده‌ایم

به گزارش ایرنا، خبرنگاری در نشست روز سه شنبه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با توجه به اظهارات برخی منتقدان درباره سیاست دوگانه دولت جو بایدن در مقابل ایران پرسید، در صورتی که بایدن بار دیگر در انتخابات پیروز شود آیا می‌توانیم انتظار داشته باشیم که مذاکرات با ایران از سر گرفته شود؟

متیو (مت) میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ گفت: همه می‌توانند نظر خود را بدهند اما ما با این نظرها مخالفیم. اگر به سیاست کلی آمریکا در مقابل ایران نگاه کنید، ما به وضوح، متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بوده ایم‌.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: ما با شرکا و متحدان خود در سراسر جهان همکاری کرده‌ایم تا از دستیابی به این هدف اطمینان یابیم.

او در عین حال گفت: ما همچنین بیش از ۶۰۰ تحریم را علیه ایران و نهادهای مرتبط با آن وضع کرده‌ایم تا با اقدامات مخرب ایران مقابله کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا ادامه داد: ما همچنین با شرکای منطقه خود همکاری کرده ایم تا از طریق دیپلماتیک از نفوذ ایران در منطقه جلوگیری کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی نیز در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص واکنش آمریکا درباره لحن دکتر مسعود پزشکیان رئیس جمهور منتخب ایران و نیز تمایل دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ابتدای دولتش، و احتمال بازگشت به به برجام گفت: «ما هیچ انتظاری نداریم که این انتخابات منجر به تغییری اساسی در مسیر یا سیاست‌های ایران شود. در نهایت، این رئیس جمهور نیست که در مورد آینده سیاست ایران حرف نهایی را می زند بلکه رهبر عالی ایران حرف آخر را می زند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در عین حال با تکرار ادعاهای واشنگتن درباره فعالیت های منطقه ای ایران مدعی شد: «بدیهی است اگر رئیس جمهوری جدید این اختیار را داشت که اقداماتی را برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران، توقف حمایت مالی از تروریسم و توقف فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در منطقه انجام دهد، ما از آن استقبال می‌کردیم، اما در شرایط فعلی هیچ انتظاری برای تغییر نداریم.»

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در ادامه به نگرانی‌های واشنگتن درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران اشاره کرد و در عین حال گفت: « ما همیشه گفته‌ایم که دیپلماسی موثرترین راه برای دستیابی به یک راه‌حل مؤثر و پایدار در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران است، یکی از موضوعاتی که بدیهی است نگرانی‌های زیادی درباره آن داریم. با انتخابات اخیر هیچ چیز تغییری نکرده است؛ ما به وضوح گفته‌ایم با توجه به تشدید تنش‌زایی‌های تهران در سراسر جهان، در حال حاضر از هرگونه راه حل دیپلماتیک معنادار فاصله داریم.»

پیش از میلر، «جان کربی» سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در کاخ سفید در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا آمریکا حاضر است مذاکرات درباره توافق هسته ای ( برجام) یا سایر مذاکرات را با توجه به اینکه ایران رئیس جمهور جدیدی دارد، از سر بگیرد؟ گفت: «نه».

در این هنگام خبرنگار از او خواست بلندتر بگوید که او دوباره «نه» خود را تکرار کرد و ادامه داد: ما در موقعیتی نیستم که فقط به این خاطر که ایران یک رئیس جمهور جدید دارد، به میز مذاکره بازگردیم.

کربی با بیان اینکه تغییری در موضع واشنگتن رخ نداده است، با تکرار مواضع و ادعاهای این کشور علیه ایران مدعی شد: «آنها همچنان از گروه‌های تروریستی مانند حماس،حزب الله و  حوثی ها (انصارالله یمن) حمایت می‌کنند. حوثی ها همچنان به کشتی‌ها در دریای سرخ حمله می‌کنند. ایران همچنان به ارسال پهپاد به روسیه جهت استفاده در جنگ اوکراین ادامه می‌دهد. مانند آنچه همین آخر هفته روی داد و … بنابراین پاسخ ما نه، نه است».

کربی در پاسخ به این خبرنگار که پرسید آیا کاخ‌ سفید انعطافی در موضع خود با توجه به انتخاب رئیس جمهوری جدید در ایران در نظر دارد، افزود که ما باید ببینیم رئیس جمهور جدید ایران چه اقدامی می‌خواهد انجام دهد با این حال انتظار تغییر رویکرد ایران را نداریم.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا تصریح کرد: «باید ببینیم این آقا (رئیس جمهور جدید ایران) چه می‌کند. ما با این حال انتظاری درباره تغییر رویکرد ایرانیان نداریم».

وزارت امور خارجه آمریکا در نخستین واکنش به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران، با تکرار اظهارات مداخله جویانه با ادعای اینکه انتخابات در ایران آزاد و عادلانه نبوده است، گفت: نتیجه انتخابات تاثیر قابل توجهی در رویکرد آمریکا به ایران نخواهد داشت و این انتخابات "به تغییر اساسی در مسیر ایران منجر نخواهد شد".

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پیام خود به رسانه های آمریکایی ادعا کرد: «انتخابات تاثیر قابل توجهی در رویکرد ما به ایران نخواهد داشت. نگرانی‌های ما در مورد رفتارهای ایران تغییری نکرده است. در همین حال،‌ تا زمانی که دیپلماسی منافع آمریکا را پیش می برد، ما همچنان به دیپلماسی متعهد هستیم.»

مرحله دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری  ۱۵ تیر ماه ۱۴۰۳ برگزار شد و مسعود پزشکیان با ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۳ رای در برابر ۱۳ میلیون و ۵۳۸ هزار و ۱۷۹ رای سعیدجلیلی، به عنوان نهمین رئیس جمهور اسلامی ایران از سوی مردم انتخاب شد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۵۵۲۸۳۲۰۱:۵۱:۲۴ ۱۴۰۳/۴/۲۰
در حدی نیستید که بخواهید یا نخواهید حتی با وجود دوستان شما....
رضا۳۵۵۲۸۶۲۰۴:۰۵:۳۷ ۱۴۰۳/۴/۲۰
دنیا می داند حرف اخر را در ایران رهبر معظم انقلاب می زنند .
ناشناس۳۵۵۲۸۹۵۰۷:۱۹:۴۵ ۱۴۰۳/۴/۲۰
در زمان آقای رییسی مستمرا پیام برای مذاکره از طریق عمان و اکنون صحبت نه ...همه تماما از سیگنال های برجامیون داخل منشعب می‌شود ،امریکا میدانست آقای رییسی هرگز در باب هر گونه تخریب و بتون ریزی صنعت هسته ای مخالف بودند اما میداند افراد برجامیون هماهنگ حاضرند با برجام ۲ و ۳ صنعت هسته ای ایران را بیش از. آنچه غرب میخواهد نابود کنند این سیگنال ها کاملا هماهنگ شده است گول این فرآیندهای هماهنگ شده داخلی خارجی را نخوریم
ناشناس۳۵۵۲۹۵۷۰۸:۲۶:۱۲ ۱۴۰۳/۴/۲۰
ایران بخواد بمب اتم بسازه شما ها هیچ غلطی نمیتونه بکنید مگه در مور یمن تونستید غلطی بکنید؟

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

yektanetتریبون

پربحث‌های هفته

 1. دیدار پزشکیان با رهبر انقلاب

 2. یک تبریک و چند یادآوری به رئیس جمهور منتخب

 3. پزشکیان؛ نهمین رئیس جمهور ایران

 4. یک یادآوری مهم به اصلاح طلبان

 5. اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای برگزاری مناظره بین زنگنه و جلیلی

 6. نظرات برگزیده مخاطبان الف: پزشکیان امید مردم را ناامید نکند/ دولت پزشکیان باید دولت متخصصین باشد

 7. از: مردم ایران به: رییس جمهور ایران

 8. پاستور که کاخ سفید نیست خانم ابتکار!

 9. طبل غازی میان تهی!

 10. نشست رئیس جمهور منتخب با فعالان ستادی

 11. چند خط مشفقانه برای پزشکیان

 12. ادعایی که معلوم نیست از کجا آمده!

 13. قالیباف خلبان پرواز تهران - سن پترزبورگ شد / لباس خلبانی بر تن رئیس مجلس

 14. درخواست احمد توکلی از مجمع تشخیص درباره تاثیر معدل در کنکور

 15. رییس‌جمهور جدید چه کارهایی را نباید بکند

 16. چرا تهران در مقابل کاهش قیمت مسکن مقاومت می کند؟!

 17. دشواری های احیای یک بیمار برای پزشکیان

 18. جلیلی: تا امروز بابک زنجانی را ندیده‌ام/ دادگاه کرسنت در حال برگزاری است

 19. پیشنهاد یک اصلاح‌طلب برای حضور مخبر در دولت پزشکیان/ تبریک سران کشورها و نامزدهای انتخابات به رئیس‌جمهور منتخب

 20. در دفاع از میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۳

 21. تحلیل روزنامه دولت از رای جلیلی و پزشکیان/ نقش مهم قالیباف در کمک به اجماع برای حل مشکلات مردم

 22. جزئیات جلسه دونفره جلیلی و پزشکیان

 23. ۲ دستورکار مهم پیش روی مسعود پزشکیان

 24. طرح مجلس برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران به میزان تورم

 25. «عراقچی» محتمل‌ترین گزینه دولت پزشکیان برای وزارت خارجه

آخرین عناوین