چرا مناظره‌های انتخاباتی برای مردم جذابیت ندارد

  4030403023 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

کارشناس مسائل سیاسی و رسانه‌ای سخنان و رفتارهای غیراخلاقی در مناظرات انتخاباتی دوره‌های قبل نامزدها را به سمت محافظه‌کاری بیش از حد برده است، گفت: این اتفاق مانع از برگزاری مناظره جذاب شده و نامزدها کمتر با صراحت به پرسش و پاسخ می‌پردازند.

چرا مناظره‌های انتخاباتی برای مردم جذابیت ندارد

بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در مراسم بزرگداشت سی و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) معطوف به انتخابات پیش روی ریاست‌ جمهوری بود. ایشان ضمن تأکید بر اینکه حماسه‌ انتخابات، مکمل حماسه‌ بدرقه‌ شهیدان است بر ضرورت حاکم بودن اخلاق بین نامزدهای تصریح کردند. 

معظم له به صراحتا اعلام کردند؛ صحنه‌ انتخابات، صحنه‌ عزت و حماسه و صحنه‌ رقابت برای خدمت است و نه تنها بدگویی، تهمت، لجنپراکنی، کمکی به پیشرفت کارها نمی‌کند بلکه به آبروی ملی هم لطمه می‌زند.

در این راستا بیژن مقدم، کارشناس مسائل سیاسی و رسانه‌ای، در گفت‌وگو با ایکنا، درباره ضرورت توجه به مؤلفه‌های اخلاقی در رقابت‌های سیاسی در یک نظام دینی، گفت: مسئله این است که پیش از رسیدن به رقابت‌‌های انتخاباتی، بسیاری از افراد مباحث اخلاقی، روایات، احادیث، آداب و سنت‌ها را درباره پرهیزی از دروغ، افترا و تهمت می‌گویند و بازنشر می‌دهند اما هنگامی که بحث رقابت پیش می‌آید ممکن است متأسفانه برخی از اینها مجاز شمرده شده و حتی در حق دیگران نیز جاری شود. 

هر کسی در این مسیر رفت نتیجه عکس گرفت

وی ادامه داد: بعضا در برخی از رقابت‌های انتخاباتی، نامزدها برای کسب آرا به چنین اقداماتی دست می‌زنند و متأسفانه این موضوع در برخی از طرفداران بیشتر خود را نشان دهد، اما آنچه روشن است و تجربه تاریخی و مطالعات انتخابات قبلی نشان داده است؛ هر کسی در این مسیر رفت، نتیجه عکس گرفت چراکه مردم نسبت به این مباحث رشد پیدا کرده‌ و آگاه‌ شده‌اند.  

کارشناس مسائل سیاسی و رسانه‌ای با بیان اینکه در مناظر‌های دوره‌های گذشته نیز این اتفاقات رخ داد و نامزها نتیجه منفی آن را دریافت و مشاهده کردند، گفت: هنوز برخی از کلیدواژه‌های آن مناظرات چون «بگم‌بگم‌ها» در ذهن مردم نقش بسته است اما به دلیل بلوغ و شعور سیاسی مردم، طرح این موضوعات را در بزنگاه‌ها، افشاگری‌هایی می‌دانند که نامزدها به عنوان حربه‌ای برای کوچک کردن طرف مقابل و بزرگ کردن خود، استفاده می‌کند. 

برگزاری انتخاباتی که نتیجه‌اش خدمت به مردم است

وی تأکید کرد: چنین رفتارهایی در رقابت‌هایی که قرار است نتیجه‌اش خدمت به مردم و گسترش فضیلت‌ها و ارزش‌های اخلاقی باشد، اصلا پسندیده نیست، حال از ناحیه هر کسی و به هر گونه که می‌خواهد باشد. 

مقدم درباره دستاورد رعایت اخلاق انتخاباتی در جامعه، با  اشاره به روایت «الناس علی دین ملوکهم»، افزود: مردم بر سبیل، راه و روش حاکمان حرکت می‌کنند و روشن است ما نباید چنین رفتارهای مذمومی را در مقطعی از تاریخ مجاز بشماریم.

وی تصریح کرد: اثر اجتماعی مجاز شمردن کار مذمومی که با چارچوب مسائل دینی ما سازگار نیست، آن هم در شرایط خاص، موجب تعمیم و گسترش چنین کاری در سطح جامعه و در مسیر درازمدت خواهد شد. هنگامی مردم به افعال و رفتارهای غیراخلاقی نامزدهایی نگاه می‌کنند که قرار است روزی سکان اجرایی و یا حتی سکان تقنینی کشور را در مجلس به عهده بگیرند، ممکن است از آن الگوگیری کنند و شاهد گسترش آن در منش‌ها و برخوردهای روزانه فردی و اجتماعی باشیم. 

موضع منفی مردم نسبت به رفتارهای تخریبی

کارشناس مسائل سیاسی و رسانه‌ای با اشاره به آگاهی مردم نسبت به این رفتارها، گفت: حتی مردم نسبت به این گونه افکار و اعمال موضع منفی دارند و عملا مردم با رأی ندادن به این نامزدها، آنها را حذف می‌کنند.  

وی درباره ضرورت ایجاد شور مثبت در عین رعایت اخلاق طی مناظره‌ها میان شش نامزد انتخاباتی افزود: ما می‌توانیم با حفظ اخلاق، مناظره جذابی را داشته باشیم و این شدنی است. مناظره‌های انتخابات آمریکا در سال‌های دور را ببینید آنها از روش‌های بداخلاقی استفاده می‌کنند چون مدعی ارزش‌های اخلاقی نیستند اما ما نباید این بداخلاقی‌ها را در مناظرات ببینیم. در عین حال می‌شود مناظره را جذاب و چالشی برگزار کرد و این با انجام بداخلاقی در مناظرات متفاوت است.

طرح پرسش محترمانه چه اشکالی دارد

مقدم با تأکید بر اینکه اگر مناظره با ملاحظه‌کاری بیش از حد در سایه رعایت اخلاق، غیر جذاب شود، اشکال جای دیگری است، گفت: بخشی از مناظره‌ جذاب این است که افراد صریح پاسخ بگویند و به صراحت نیز از یکدیگر پرسش کنند. طرح پرسش محترمانه چه اشکالی دارد بلکه آن مناظره را آگاهی‌بخش می‌کند. هنگامی که به طرف مقابل می‌گوییم درباره آن موضوع چه طرحی دارید و یا  اینکه قبلا چنین حرفی را زدید اما اکنون این موضوع را می‌گویید، آیا این اهانت یا تخریب است؟ آیا بداخلاقی است؟! بنابراین بخشی از جذابیت‌های مناظره در صراحت‌پرسش‌ها و پاسخ‌ها است. 

وی ادامه داد: اینکه فردی خارج از چارچوب سؤالات وارد بحث دیگری می‌شود، یکی از وظایف مجری این است که با تذکر سعی کند تا نامزدها در چارچوب سؤال، پاسخ دهند و این با خط و جهت دادن تفاوت دارد. بنابراین مناظره را می‌توان ضمن رعایت اخلاق جذاب کرد و نامزدها هم اگر نسبت به پاسخ‌های یکدیگر نکته‌ای دارند، بگویند.

استفاده از عناصر متعدد برای برگزاری یک مناظره جذاب

مقدم با تأکید بر اینکه حرف‌ها و رفتارهای قبلی در مناظرات شاید ما را به سمت محافظه‌کاری بیش از حد برده است که به این صورت عملا ظرفیت‌های لازم برای مناظره خوب را از دست داده‌ایم، افزود: در این حالت نامزدها ترجیح می‌دهند به جای اینکه پاسخ دهند، سکوت کنند. بنابراین نامزدها باید در عین رعایت احترام و ادب، پاسخگوی طرح‌ها و سؤالات باشند. مردم می‌خواهند بین شما چند نامزد یکی را به عنوان رئیس‌جمهور منتخب انتخاب کنند پس طرح‌ها، راهکارها و برنامه‌های خود را بیان کنید. 

وی با تأکید بر اینکه نقد طرح‌ها و برنامه‌های دیگر نامزدها به جز اهانت است، تصریح کرد: بخشی از جذابیت مناظرات در همین نقد است اما مهم این است که محترمانه باشد و افشاگری‌ها، بدخلاقی‌ها، بگم‌بگم‌ها و پرونده رو کردن‌ها نباشد. بنابراین به نظرم از عناصر متعددی می‌توان برای برگزاری یک مناظره جذاب استفاده کرد. 

کارشناس مسائل سیاسی و رسانه‌ای درباره نقش نامزدها و هواداران آنها در اخلاقی و سالم ماندن فضای رقابت‌های انتخاباتی، اظهار کرد: برخی از نامزدها باید حواسشان حداقل به ستادهای خود باشد. نامزدها نمی‌توانند مسئولیت هر آدم و انسان رسانه‌ای را که در فضای وسیع مجازی اقدام به انتشار هر مطلبی می‌کنند را برعهده بگیرند اما می‌توانند به حامیان خود توصیه‌های اصولی کنند.

مقدم با تأکید بر اینکه نامزدها حداقل از رفتارهای نزدیکان و افراد فعال در ستاد مراقبت کنند، گفت: اینکه فردی به نام نامزدها پرخاشگری و تندی کند، باید از ستاد و تشکیلات آن نامزد، دور شود یا باید با آنها برخورد جدی شود تا دوباره این رفتارهای تند، تکرار نشود و نامزدها بدنام نشود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۵۲۸۲۰۳۰۹:۴۷:۰۷ ۱۴۰۳/۴/۳
چون‌ ردای ریاست جمهوری برای همه این شش تن گشاد است
پیمان۳۵۲۸۲۰۹۰۹:۵۳:۳۷ ۱۴۰۳/۴/۳
اول دکور بی روح دوم نامزدها ی بی برنامه سوم نامزد با برنامه های فیک چهارم نامزد خودشیفته حضور سه کاندید که در دوره قبل یا پوششی بودند یا کمترین رای را آوردند مناظره مرد میدان و مرد دیپلماسی میخواد
ناشناس۳۵۲۸۲۱۱۰۹:۵۴:۵۶ ۱۴۰۳/۴/۳
جذابیت ؟ چرا اعصاب خودمون رو خرد کنیم ، چند ساعت پای شنیدن و دیدن اتهامات سنگین مالی و سیاسی طرفین بنشینیم ، بعد از یکسال هم ببینیم همه با هم رفیق هستند و قوه قضائیه هیچ گونه عکس العملی به صدها اتهام و پرونده رو شده نشون نمیده ؟
سید محمد۳۵۲۸۲۳۱۱۰:۲۶:۴۵ ۱۴۰۳/۴/۳
با احترام به شما و نظرات سازنده همه خوانندگان محترم... نکته فراموش شده در این نگاه این است که ما الان در دهه پنجم انقلاب اسلامی هستیم و بیش از چهار دهه از عمر با عزت انقلاب را پشت سر گذاشته ایم. نکته اینجاست که تمام این کاندیداهای محترم و همراهان و حامیان آنها سال‌های متمادی در مناصب اجرایی و نظارتی مختلف این نظام مقدس مسئولیت داشته و مشغول به کار بوده اند. بنابراین عقبه فکری و سیاسی و عملکرد آنها و جناح حامیان آنها برای مردم روشن و شناخته شده است و کسانی که سیر اخبار و تحولات کشور را دنبال می کنند و غالباً در انتخابات حضور فعال دارند آنها را بر اساس عملکرد گذشته این افراد و حامیان و جناح وابسته به آنها ارزیابی و قضاوت می کنند نه بر اساس شعارها و صحبت های مناظرات. و می دانند که اگر هر کدام سر کار بیاید چگونه عمل می‌کند و کشور را به کدام سمت می برد. همچنین مردم ما چون بیش از چهار دهه درگیر سیاست و اقتصاد و مسائل مربوط به حکمرانی بوده اند خودشان صاحب نظران اقتصادی و اجتماعی و سیاسی شده‌اند. از این جهت است که صحبت های قشنگ و شعارهای مطرح شده در مناظرات و برنامه های تبلیغاتی برای اکثر مردم جذابیت ندارد. از طرفی محدودیت های صدا و سیما و نحوه برگزاری آن هم باعث شده که این مناظرات هیچگاه تبدیل به یک مناظره واقعی نشوند. از همه مهمتر این که برنامه ریزی و اقتصاد و توسعه در کشور ما بیشتر یک شوخی است و صحبت های کاندیدا های محترم چه در انتخابات مجلس و چه در ریاست جمهوری بیشتر بیان آرزوها و مانند انشا نوشتن است. لذا جذابیت ندارد.
ناشناس۳۵۲۸۲۴۳۱۰:۳۲:۵۷ ۱۴۰۳/۴/۳
چون هیچکدام شایسته نیستند
ناشناس۳۵۲۸۲۵۷۱۰:۴۴:۲۹ ۱۴۰۳/۴/۳
چون گفتگو محور با مجری هست و نه کاندیدها با هم هرچند زاکانی تلاش می کرد مناظره واقعی شود
ناشناس۳۵۲۸۲۷۱۱۰:۵۹:۴۱ ۱۴۰۳/۴/۳
واقعا چرا داره؟؟؟مناظره یعنی اینکه دو نفر بشینند رو در رو با هم بحث کنند نه اینکه کارشناسای شما یه سوالی بپرسند و اینها هم هر چی خواستند جواب بدهند بعدم اسمش را بگذارید مناظره، الان در این مناظره های انتخاباتی دقیقا کی با کی داره مناظره میکنه؟؟؟؟
ناشناس۳۵۲۸۲۹۸۱۱:۲۷:۱۰ ۱۴۰۳/۴/۳
شاید لازم بود قبل از مناظره ها کاندیداها بین مردم می رفتن و نظر خواهی می کردند ، البته موضوعات در هردوره ریاست جمهوری تکرارشده توسط کاندیداها و عمل نشده و یا عملکرد ضعیف‌ بوده
ناشناس۳۵۲۸۳۱۳۱۱:۵۱:۰۸ ۱۴۰۳/۴/۳
من مناظره اول را دیدم صحبتهای قالیباف و پزشکیان و پور محمدی شاید همیشه درست نباشد ولی نشان دهده اگاهی از اوضاع مملکت دارد هر چند سوابق خانواده و عملکرد بعضی ها طوریه که تردید ایجاد می کنه ولی رفتار زاکانی اعصابم را به هم می ریزه نگاه از بالا با لحن بد و حمله دایمی به اصلاح طلب ها و پزشکیان و... آخه مرد حسابی ما عملکرد اصلاح طلب و اصولگرا را در این مملکت زندگی کرده ایم یعنی خودمان فهم نداریم که تو به جای برنامه دادن و حرف حساب زدن دنبال پریدن به بقیه هستی ؟؟؟ خدا شاهده سال گذشته تابستان از بوی گند سطل های زباله و شیرابه بد بوی سطل ها که سطح کوچه و خیابان را نوچ کرده بود بارها با 137 تماس گرفتم و در نهایت گفتند که تعداد نیروهای پیمانکار کم شده و بودجه ندارند بنابراین صدای اعتراض بالا رفته و اونوقت برای کارهای تبلیغاتی و چنین و چنان پول بود ! تو شهرداری را نمی تونی ادراه کنی اگر قالیباف ادعا داره اقلا شهردار خوبی بود تو که همون شهرداری را هم گند زدی من فقط و فقط به دلیل حضور زاکانی دیگر مناظره نگاه نمی کنم چون با روانم بازی می شه
ناشناس۳۵۲۸۴۵۷۱۴:۰۰:۱۲ ۱۴۰۳/۴/۳
فرموده اید :افشاگری‌ها، بدخلاقی‌ها، بگم‌بگم‌ها و پرونده رو کردن‌ها نباشد در حالیکه افشاگری و پرونده رو کردن باید باشد، یعنی چه که کسی که فاسد از هر جنسی هست، می خواهد سیاسی، می خواهد اقتصادی یا می خواهد شخصی فاسد باشد، افشا نشود و همچنان بخورد و قدرت داشته باشد و اطرافش هم بیشتر ویران کند! آنچه مذموم است افشاگری نیست، فحاشی و بداخلاقی و دروغگویی است. آنچه مذموم است پرونده رو کردن نیست، پرونده سازی است!
ناشناس۳۵۲۸۴۸۸۱۴:۱۳:۰۰ ۱۴۰۳/۴/۳
مناظره ها کلی گویی است من یه کم نگاه کردم دیگه ادامه ندادم.
ناشناس۳۵۲۸۵۱۶۱۴:۲۸:۰۳ ۱۴۰۳/۴/۳
صدا و سیما به عمد جذابیت آن را کاهش داده با سوالان بی ربط
ناشناس۳۵۲۸۹۶۳۱۹:۴۳:۰۷ ۱۴۰۳/۴/۳
ربطی به صداو سیما ندارد
ناشناس۳۵۲۸۵۹۲۱۵:۰۳:۳۹ ۱۴۰۳/۴/۳
کی میگه جذابیت ندارد؟؟؟؟
yektanetتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آفتی بزرگ برای روسای جمهور ایران

  2. پرده‌برداری از خطری که بیخ گوش پزشکیان قرار دارد/ اخطار یک اصلاح‌طلب به رئیس‌جمهور در ساختمان قرمز!

  3. نظرات برگزیده مخاطبان الف: پزشکیان امید مردم را ناامید نکند/ دولت پزشکیان باید دولت متخصصین باشد

  4. روایت های عجیب در ماجرای FATF

  5. دشواری های احیای یک بیمار برای پزشکیان

  6. این آمار معنادار را دریابیم!

  7. جلیلی: وقتی برای جواب دادن به تهمت ها نداریم

  8. آقای پزشکیان، با انقلابیون جدید چین چه می‌کنید؟

  9. زاکانی در دفتر رئیس جمهور منتخب

  10. جلیلی: تا امروز بابک زنجانی را ندیده‌ام/ دادگاه کرسنت در حال برگزاری است

  11. دولت چهاردهم؛ سوم خاتمی، سوم روحانی یا اول پزشکیان!

  12. جلیلی: وظیفه داریم به روند پیشرفت کشور کمک کنیم

  13. در تولید گندم در دولت سیزدهم دوباره به خودکفایی رسیدیم

  14. کوتاه و مختصر با اعضای محترم شورای‌نگهبان

  15. انتقاد خاندوزی از عبارت «زمین سوخته» درباره عملکرد دولت سیزدهم/ تقدیر روزنامه اصولگرا از رفتار مردمی پزشکیان

  16. گزارش ظریف از روند بررسی و پیشنهاد اعضای هیئت دولت

  17. سرگردانی اضطراب آفرین !

  18. توضیحات عضو شورای شهر تهران درباره حواشی جلسه امروز شورا

  19. در تکریم مواضع خارجی پزشکیان

  20. توضیحات ظریف درباره فرایند انتخاب کابینه پزشکیان/ هیچ نامزدی برای هیچ پستی از جمله معاون اول بررسی نشده است

  21. زاکانی: انتقادات نادرست است

  22. توضیحات ظریف درباره فرایند انتخاب کابینه/ توصیه عبدی به پزشکیان درباره استفاده از اصولگرایان در دولت

  23. قالیباف: دلار از معاملات ایران و روسیه حذف شده است

  24. وکیل تتلو: امیر تتلو نذر کرده بعد از آزادی پای پیاده به کربلا برود

  25. سخنگوی دولت اعلام کرد: امکان واردات خودروی مدل ۲۰۱۹ به بالا برای همه ایرانیان

  آخرین عناوین