نوکِ کوه یخی !

گروه جهان الف،   4021209093 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

خودسوزی یک خلبان نیروی هوایی آمریکا در اعتراض به جنگ غزه در نوع خود می تواند صرفا نوکِ کوه یخی باشد که بخش اعظم آن زیر آب است و تداوم جنگ غزه و همدستی واشنگتن با صهیونیست ها در این رابطه با محوریت نسل کشی و کشتار مردم فلسطین می تواند در ادامه راه صورت حسابهای به مراتب سنگین تری را روی دست حاکمان آمریکا قرار دهد. 

نوکِ کوه یخی !

به گزارش الف؛ اخیرا یک خلبان نیروی هوایی آمریکا در اعتراض به جنگ غزه و جنایات صهیونیست ها در قالب آن و البته حمایت های دولت آمریکا از رژیم اشغالگر قدس در بحبوحه جنگ مذکور، در مقابل سفارت رژیم صهیونیستی در واشینگتن اقدام به خودسوزی کرد. وی در نتیجه شدت جراحات ناشی از این اقدام، فوت کرد. رویدادی که با بازتاب های گسترده و قابل توجه بین المللی همراه شد و دیدیگاه های مختلفی با محوریت آن مطرح می شود. 

این رویداد نشان داد که تا چه اندازه چهره منافق و استانداردهای دوگانه دولت آمریکا نزد شهروندان این کشور در بحبوحه جنگ غزه افشا شده و آن ها دیگر فریبِ سیاست های اعلامی دولتِ خود را نمی خورند. در حقیقت، دولت آمریکا و اشغالگران صهیونیست در بحبوحه جنگ غزه با یک واقعیت جدید رو به رو شده اند و آن این مساله بوده که آن ها دیگر نمی توانند با تکیه بر هژمونی متصورِ رسانه ای و تبلیغاتی خود، هر روایتی را به افکار عمومی بین المللی ارائه کنند و توقع پذیرش گسترده آن ها را نیز داشته باشند. موضوعی که از چشم اندازی کلان یک ضربه بزرگ به وجهه داخلی و بین المللی آمریکا محسوب می شود. 

 رویداد اخیر در آمریکا و خودسوزی یک نیروی نظامی این کشور در اعتراض به جنگ غزه و حمایت‌های دولت آمریکا از صهیونیست ها در اِعمال جنایت علیه مردم فلسطین حاکی از این است که جنگ مذکور تا حد زیادی در حال تبدیل شدن به یک بحران عینی و جدی برای دولت و نظام حکمرانی در آمریکا است. جدای از گسترش اعتراضات داخلی در آمریکا علیه کنشگریِ دولت این کشور در جریان جنگ مذکور، موضع بین المللی دولت آمریکا در اقصی نقاط جهان، به ویژه منطقه خاورمیانه نیز به نحو قابل توجهی تضعیف شده است. 

مساله ای که در قالب نظرسنجی های مختلف به عینه قابل مشاهده است و به طور خاص "مرکز افکار سنجی عربی" در نظرسنجی که به تازگی از مردم تونس انجام داده، به این مساله اشاره داشته که یافته های این نظرسنجی نشان می دهند که اقبال به آمریکا و حضور منطقه ای این کشور در خاورمیانه، از سوی مردم تونس به عنوان کشوری که همیشه دیدگاهی باز را در رابطه با توسعه پیوندها با کشورهای غربی و شرقی جهان، در میان کشورهای عربی نمایندگی می کنند، به شدت رو به افول است و به نحو مشابهی مردم تونس خواهان برخوردهای سخت‌تر با رژیم اشغالگر قدس نیز هستند. 

اساسا به همین دلایل هم است ک شاهدیم دولت آمریکا بر میزان نفاق خود در بحبوحه جنگ غزه افزوده و سعی داشته در ظاهر به شیوه ای رفتار کند که هیچ نسبتی با رویه های میدانی آن نداشته باشد تا شاید از این طریق بتواند افکار عمومی خود و محیط بین المللی را فریب دهد. 

 خودسوزی اخیر خلبان نیروی هوایی آمریکا در نوع خود حاکی از اوج گیری اعتراضات پنهان در میان پرسنل نهادهای حساس و مهم آمریکایی نیز است. رویدای که واشنگتن شدیدا نسبت به آن حساس است و می‌تواند چالش های جدی را برای این کشور در شرایط کنونی و البته آینده ایجاد کند. 

به بیان ساده تر، رویداد مذکور در نوع خود می تواند صرفا نوکِ کوه یخی باشد که بخش اعظم آن زیر آب است و تداوم جنگ غزه و همدستی واشنگتن با صهیونیست ها در این رابطه با محوریت نسل کشی و کشتار مردم فلسطین می تواند در ادامه راه صورت حسابهای به مراتب سنگین تری را روی دست حاکمان آمریکا قرار دهد. 

دیدگاه کاربران

کاوه۳۴۰۴۱۰۹۰۱:۰۳:۴۸ ۱۴۰۲/۱۲/۱۳
آدم با وجدانی بوده و قلبش بابت اینهمه جنایت که در فلسطین اتفاق می افتد درد گرفته و چون طاقت نداشته خودکشی کرده است .
ناشناس۳۴۰۴۱۸۱۰۲:۳۱:۴۳ ۱۴۰۲/۱۲/۱۳
کوه یخ آمریکا را دادیم و بهش اعتقاد داریم.
عمران۳۴۰۴۲۰۸۰۳:۳۵:۱۷ ۱۴۰۲/۱۲/۱۳
۱- ایشان آقای آرون بوشنل Aaron Bushnell خلبان نبود بلکه پرسنل نیروی هوایی آمریکا بود پست دقیقش مهندس نرم افزار در قسمت سیستمها و DevOps بوده است. این بنده خدا ظاهراً فرد آزاده ای بود اما کار اشتباهی کرد که زندگی خودش را نابود کرد. میتوانست با زنده ماندن و مبارزه ی مدنی به دنبال آرمانش باشد و اعتراض کند. دلیلی برای خودسوزی وجود ندارد آن هم در جایی که اخبار این چنینی به سرعت فراموش میشوند. ۲- گرچه در بین مردم آمریکا و خصوصا نسل جوانتر مخالفت با سیاستهای خارجی آمریکا در مورد فلسطین وجود دارد اما نظرسنجیها همچنان نشان میدهد اکثریت هنوز حامی اسراییل هستند. دلیلش هم نسلهای پیرتر و دلبسته تر به ایدئولوژی صهیونیسم و برخی مسیحیون افراطی است. احتمالا با تغییر نسلها این مساله معکوس خواهد شد ولی هنوز این اتفاق نیافتاده. دولت آمریکا هم تا زمانی که اکثریت عوض نشده فشار قابل توجهی از سمت افکار عمومی احساس نخواهد کرد.
ناشناس۳۴۰۴۷۲۹۱۳:۰۱:۲۴ ۱۴۰۲/۱۲/۱۳
فشار افکار عمومی براشون مهم نیست - اون ها جنایتکار هستند
ناشناس۳۴۰۴۲۲۵۰۶:۰۴:۲۹ ۱۴۰۲/۱۲/۱۳
ایشون نوک کوه یخن .
محراب۳۴۰۴۳۵۱۰۸:۲۳:۱۱ ۱۴۰۲/۱۲/۱۳
از این یک نفر ها در امریکا مهمتر و بزرگترش را هم دیده ایم مارتین لوترکینک و جورج فلوید که قطعا از نظر تاثیر گذاری پایین تر از این سرباز نبودند آنها هم کشته شدند به دست پلیس و حاکمیت آمریکا اما هیچ اتفاقی نیافتاد اولی که دهها سال قبل رخ داد و دومی هم که سالها آز ان گذشته و هیچ اتفاقی هم رخ نداده است پس زیاد بزرگش نکنید
ناشناس۳۴۰۴۳۶۸۰۸:۳۵:۴۲ ۱۴۰۲/۱۲/۱۳
شرف این آمریکائی که به خاطر مردم کشور دیگر خودسوزی کرد خیلی بیشتر از بعضی هاست که به هموطنان خود هم رحم نمی کنند از گرانفروشی گرفته تا کلاهبرداری و ...
ناشناس۳۴۰۴۳۶۹۰۸:۳۶:۴۹ ۱۴۰۲/۱۲/۱۳
یعنی باور کنیم که یک مرد جوان و سالم به خاطر مردم غزه خودش رو آتش زده و از ادامه زندگی محروم کرده؟
ناشناس۳۴۰۴۵۸۲۱۱:۱۹:۴۶ ۱۴۰۲/۱۲/۱۳
افرادی که از نظر روانی گرفتار افسردگی حاد میشوند به شدت مستعد خودکشی می گردند.
محمد۳۴۰۴۶۷۲۱۲:۲۴:۲۰ ۱۴۰۲/۱۲/۱۳
این کارها به همراه این همه عکس العمل جهانی خیلی ها را آچمز می کند. مدام از ایرانیهای خارج نشین میشنوم که باور نمی کنن مثلا تو لندن چنین اجتماعی علیه اسرائیل به وجود بیاد. بخشی از مردم ما از بس چرندیات اونور رو شنیدن فکر میکنن همه در دنیا سینه چاک آمریکا و اسرائیلن و ما این همه سال داریم بیخودی باهاشون مخالفت می کنیم. اما آدم آزاده اگه حداقل انسانیت رو داشته باشه میفهمه تو سوریه، عراق، افغانستان، ویتنام، لیبی، آفریقا، ... اینها چیکار دارن می کنن. یادشون رفته تحریم هست. یادشون رفته بایکوت هست. یادشون رفته که چه بلایی میشه سر یه کشور آورد حتی با یه سری بهانه. الان کلا در مورد اسرائیل هیچی یادشون نمیاد. انگار ایران و حماس فلسطین و اشغال کردن. اما آدم آزاده مثل بوشنل یا هر کی تو دنیا چشم داره قلب داره و می بینه.
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

 1. ابلاغ قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا دو هفته دیگر

 2. رئیس‌جمهور بعدی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 3. «بیژن زنگنه» با این کارنامه رویش می‌شود نسخه هم بپیچد؟!

 4. بی‌تفاوتی به فقدان رئیس‌جمهور و تلقی فانتزی از امر ملّی

 5. واکنش وزارت خارجه به شایعه سپردن پرونده هسته‌ای به شمخانی/ پاسخ لاریجانی به احتمال نامزدی در انتخابات/ جبهه پایداری از فتاح حمایت می‌کند؟

 6. وقتی مربی مطرح فوتبال جهان نماینده رژیم صهیونیستی را تحویل نمی گیرد !

 7. رهبر انقلاب: مجلس باید آرامش‌بخش و دعوت‌کننده به همدلی در محیط عمومی کشور باشد

 8. پاسخ لاریجانی به احتمال کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری

 9. صادق زیباکلام و مدیرمسئول روزنامه جهان‌صنعت مجرم شناخته شدند/ تبعات ادعایی واهی درباره ماجرای کشته‌شدن «کیان پیرفلک»

 10. رمزگشایی از یک پیروزی جدید در سیاست خارجی ایران

 11. اظهارات «آذری‌جهرمی» درباره ورود خود به عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری

 12. فرزین: نقدینگی در فروردین ماه به ۲۴.۱درصد کاهش یافت

 13. بادامچیان: اگر لاریجانی ثبت نام کند با او مذاکره خواهیم کرد

 14. چرا سرمایه از ترکیه می گریزد؟!

 15. درخواست زلنسکی از رهبران آمریکا و چین

 16. تکلیف «محسن رضایی» برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص شد/ «بذرپاش» و «سعید محمد» می‌آیند؟

 17. «صادق محصولی» کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری‌ می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. بی‌بی‌سی: پهپاد ترکیه در شناسایی محل سقوط بالگرد رئیس‌جمهور ایران اشتباه کرد

 2. شهادت رئیسی و خودفرهیخته پنداری برخی از ما !

 3. ابلاغ قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا دو هفته دیگر

 4. پاسخی که شهید رئیسی به امانوئل مکرون داد

 5. رئیس‌جمهور بعدی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 6. ۶ نکته کلیدی درباره سقوط بالگرد رئیس جمهور/ یک کارشناس خبره صنعت هوایی توضیح می‌دهد

 7. برای مقاصد خود، از شهادت رئیس‌جمهوری هم نمی‌گذرند!

 8. گمانه‌زنی‌ها درباره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری/ انتقاد رسانه اصولگرا از سوءاستفاده انتخاباتی از شهادت رئیسی

 9. انتخاباتی حساس، حیاتی و سرنوشت‌ساز

 10. چرخش راهبردی یک کشور عربی در مقابل ایران

 11. بازخوانی یک جنجال قابل‌تامل در ماجرای یافتن بالگرد رئیس جمهور

 12. سعید جلیلی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

 13. نظرات برگزیده مخاطبان الف: شورای نگهبان درباره ردصلاحیت‌ها باید پاسخگو باشد/ قدرت نظامی بالا باعث نتیجه‌دادن مذاکرات می‌شود

 14. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 15. او این چنین جاودانه شد

 16. لنگرگاه جمهوری اسلامی در بحران‌ها کجا است؟!

 17. «بیژن زنگنه» با این کارنامه رویش می‌شود نسخه هم بپیچد؟!

 18. بی‌تفاوتی به فقدان رئیس‌جمهور و تلقی فانتزی از امر ملّی

 19. سانحه بالگرد شهید رئیسی و احتمالات/ «موج کوهستان» یعنی چه؟

 20. جنایتکاری که حتی ظاهرسازی هم نمی کند!

 21. خاری در چشم دشمنان

 22. تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی با حضور تمام اعضا

 23. صدای پرقدرت صداقت 

 24. مختصات پهپاد ترکیه ای درست نبود | محل سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور توسط چه کسانی شناسایی شد؟

 25. تردید علی لاریجانی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری 

آخرین عناوین