پایگاه خبری میدل ایست مانیتور گزارش می دهد؛ پاسخ هوشمندانه ای که «نتانیاهو» را تحقیر کرد!

  4021119081 ۳۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

پایگاه خبری میدل ایست مانیتور در گزارشی به نقل از روزنامه نگارِ اسرائیلی می نویسد: «حماس حقیقتا نتانیاهو را شرمسار و تحقیر کرد. حماس یک پاسخ هوشمندانه را ارائه کرده که نه پذیرش کامل توافق آتش‌بس پیشنهادی و نَه رد کامل آن را در برمی گیرد. در عین حال، حماس عملا توپ را بار دیگر به زمین اسرائیل بازگرداند و خواسته ها و اصول مطلوب خود را به طرف مقابلش تحمیل کرد.»

پاسخ هوشمندانه ای که «نتانیاهو» را تحقیر کرد!

به گزارش الف؛ پایگاه خبری "میدل ایست مانیتور" در گزارشی با اشاره به پاسخ هوشمندانه حماس به ابتکار صلح ارائه شده از سوی طرف های مختلف بین المللی در چهارچوب نشست پاریس(جهت برقراری آتش‌بس در جنگ غزه)،  به این مساله پرداخته است که شرایط خاصِ حماس جهت پذیرش آتش‌بس مذکور، عملا بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس را در بن‌بستی تمام عیار قرار داده و توپ را در زمین وی قرار داده است. در این رابطه، وی دست به هر انتخابی هم که بزند، در نهایت، نتیجه کار به نفع حماس خواهد بود و رژیم صهیونیستی با چالش های جدی و عدیده ای رو به رو خواهد شد. 

میدل ایست مانیتور به طور ضمنی تاکید می کند که در وضعیت کنونی، این رهبران مقاومت اسلامی فلسطین نظیر "یحیی سنوار" رئیس حماس در نوار غزه هستند که چشم اندازهای مرتبط با جنگ غزه را تعیین می کنند و در این رابطه، رژیم اشغالگر قدس و مقام های ارشد آن صرفا بازیگرانی منفعل هستند. معادله ای که در نوع خود یک شرمساری و تحقیر بزرگ را به صهیونیست ها تحمیل کرده است.  

پایگاه خبری میدل ایست مانیتور در گزارش خود می نویسد:

«جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) پاسخ خود به ابتکار مرتبط با حصول توافق آتش بس در قالب جنگ غزه که توسط طرف های قطری، مصری، فرانسوی، اسرائیلی و آمریکایی، در جریان نشست پاریس در هفته گذشته مورد بحث قرار گرفته و به این جنبش ارائه شده را به طرف های بین‌المللی تسلیم کرده است. 

گزارش های رسانه ای حاکی از این هستند که توافق پیشنهادی در حقیقت یک توافق آتش بس موقت را برای دوره ای معین تعریف می کند که در قالب آن حماس(که در نوع خود نماینده کلیت گروه ها و جریان های مقاومت فلسطینی است)، اسرای اسرائیلی در غزه را آزاد می کنند و در عوض، جریان گسترده کمک های بشردوستانه به سمت نوار غزه سرازیر می شود و البته که بایستی صدها زندانی فلسطینی در زندان های اسرائیل که در شرایط غیرانسانی به سر می برند نیز آزاد شوند. 

در ابتدا، حماس در قالب پاسخ خود، شرایطش را در مورد توافق ارائه شده به این جنبش مطرح کرده و اعلام داشته که در مورد توفق آتش بس پیشنهادی، مطالعات و بررسی‌های لازم را انجام می دهد و با دیگر گروه های فلسطینی نیز رایزنی خواهد کرد و در پایان، پاسخ نهایی خود را خواهد داد. 

حماس اعلام کرده که بایستی آتش‌بسِ دائم برقرار شود و کلیه نیروهای اشغالگر اسرائیلی از نوار غزه خارج شوند و در عین حال، برای آوارگان غزه، سرپناه تعبیه و فراهم شود و زمینه های بازسازی نوار غزه فراهم گردد و البته که محاصره و تحریم 18 ساله غزه نیز بایستی به کل رفع شود و تبادل زندانیان هم با جدیت تمام، ماهیت عملیاتی به خود بگیرد. 

اسرائیل، آمریکا و دیگران، منتظر پاسخ حماس و دیگر گروه های مقاومت فلسطینی جهت پیشبرد توافق آتش‌بس در قالب جنگ غزه بوده اند. در جریان این زمان، هنگامی که حماس در حال مطالعه پیشنهاد آتش بس و رایزنی با دیگر گروه ها بود، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل، مدعی شد که مقاومت اسلامی فلسطین مسوول کشتارهایی است که صهیونیست ها علیه مردم غزه انجام می دهند. 

در عین حال، نتانیاهو به خانواده های اسرای صهیونیست و دیگر شهروندان صهیونیست و سیاستمداران این رژیم که خواستار متوقف کردن جنگ غزه و تسلیم شدن در برابر حماس شده اند(در قالب معادله تبادل اسرا) گفته است که اکنون توپ در زمین حماس است. 

با این همه، حماس در نهایت، پاسخ خود را به طرف های میانجی‌گر تسلیم کرد. این جنبش یک توافق سه مرحله‌ای را پیشنهاد داده که هر مرحله از آن 45 روز به طول می انجامد. مرحله نخست این توافق پیشنهادی مرتبط با توقف تجاوز اسرائیل به غزه و عقب نشینی ارتش رژیم اشغالگر قدس از مناطق شلوغ و مسکونی، آزادسازی بخشی از اسرا، بازسازی بیمارستان ها و زیرساخت های مهم مدنی و غیرنظامی، و در عین حال، ورود روزانه 500 کامیون کمک های بشردوستانه و سوخت به نوار غزه است. 

در مرحله دوم، حماس بر توقف کامل تجاوز صهیونیست ها به نوار غزه و عقب نشینی همه جانبه نیروهای اسرائیلی از این منطقه، آزادسازی بخش دیگری از اسرا، بازسازی خانه های مسکونی در غزه، تداوم روند ارائه کمک های بشردوستانه و سوخت به مردم غزه، و همچنین دسترسی بدون مانع به گذرگاه رفح جهت کسب سوخت و امکانات درمانی و دیگر اهداف، تاکید کرده است. 

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس اعلام کرده است که مرحله سوم از ابتکار پیشنهادی آن دربرگیرنده برقراری آتش بس کامل، مبادله اجساد اسرای کشته شده، پذیرش یک جدول زمانی سه ساله برای بازسازی نوار غزه، ارائه این تضمین که سازمان آنروا بار دیگر به طور کامل فعالیت های خود را در نوار غزه از سر خواهد گرفت و ایجاد یک توافق مبنی بر تشکیل یک دولت فسلطنی می شود. 

رسانه های اسرائیلی از جمله "کان" گزارش داده اند که نتانیاهو احتمال پذیرش یک توافق آتش بس در قالب مراحل ذکر شده را رد نکرده است و در این رابطه هیچ مشورتی هم با کابینه جنگی خود نداشته است. نتانیاهو به صورت مستقیم با رسانه ها در چهارشنبه گذشته صحبت کرده است. این مساله سبب شده تا تحلیل و تفسیرهای مختلفی در مورد این نوع از عملکرد و موضع گیریهای بنیامین نتانیاهو، منتشر و مطرح شود. 

روزنامه نگارِ اسرائیلی، "موشه یائیر" گفته است: "حماس حقیقتا نتانیاهو را شرمسار و تحقیر کرد. حماس یک پاسخ هوشمندانه را ارائه کرده که نه پذیرش کامل توافق آتش بسِ پیشنهادی و نه رد کامل آن را در برمی گیرد. در عین حال، حماس عملا توپ را بار دیگر به زمین اسرائیل بازگرداند و خواسته ها و اصول مطلوب خود را به طرف مقابلش تحمیل کرد". 

"مونا عمری"، یک روزنامه نگار عربی-اسرائیلی گفته است: "باید بپذیریم که پاسخ نتانیاهو به پیشنهاد حماس هرچه باشد، موجب خشم اسرائیلی ها خواهد شد. اگر نتانیاهو درخواست های حماس را بپذیرد، عملا متحدان افراطی اش را عصبانی خواهد کرد و اگر پیشنهاد حماس را رد کند، لیبرال های اسرائیلی و خانواده های اسرا و سربازان کشته و مجروح شده اسرائیلی و البته گروه های فشار و فعالان اقتصادی در اسرائیل را عصبانی خواهد کرد". 

حتی حامیان نسل کشی اسرائیل در نوار غزه نظیر دولت آمریکا، تحرکات فراوانی را انجام داده و می دهند تا نتانیاهو دست از غرور و تکبر بی‌جایش بردارد. دولت آمریکا خوش بینی خود را نسبت به پاسخ حماس ابراز کرده با این حال، اعلام کرده که می توان ظرف دو هفته به یک توافق جدید رسید. به تازگی کنگره آمریکا با ارائه بسته کمک مالی به ارزش 17 میلیارد دلار به اسرائیل مخالفت کرده است. 

دیوان بین المللی دادگستری رئیس خود را تغییر داده و یک قاضی عربِ لبنانی را به سمت مذکور برگزیده و البته که عربستان سعودی هم اعلام کرده تا زمانی که آتش بس در نوار غزه برقرار نشود، هیچ حرکتی جهت پیشبرد توافق عادی سازی روابطط اسرائیل و عربستان سعودی انجام نخواهد گرفت. سعودی ها تاکید کرده اند که اسرائیل باید تشکیل یک دولت فلسطینی را بپذیرد. 

در پیِ پاسخ حماس به ابتکار آتش بسِ اخیر، نتانیاهو عملا با سناریوهای کابوس‌وار و شرم‌آوری محاصره شده است که از میان آن ها بایستی یکی را انتخاب کند و البته که هر انتخابِ وی، حامل چالش های جدی و عدیده ای برای او خواهد بود.»

 

لینک: 

https://www.middleeastmonitor.com/20240207-hamas-response-to-proposed-ceasefire-has-embarrassed-netanyahu

دیدگاه کاربران

گلادیاتور۳۳۸۳۳۹۹۰۰:۱۸:۰۳ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
ایول به حماس و بقیه نیروهای مقاومت - مخصوصا به یمنی ها
ناشناس۳۳۸۳۹۵۵۱۱:۱۴:۱۰ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
اسرائیل تمام گروگان هایش رو از اول جزو تلفات جنگ حساب کرده و حماس با آزاد نکردنشون هیچ امتیازی نمی گیره بلکه فرصت کافی جهت تخریب کامل غزه و کشتار فلسطینان رو به اسرائیل میده
ناشناس۳۳۸۴۳۱۹۱۴:۵۵:۰۶ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
اسرائیل غده سرطانی منطقه است و باید از صفحه روزگار محو شود.
ناشناس۳۳۸۳۴۲۳۰۰:۳۳:۱۸ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
نتانیاهو دشمن مردم فلاکت زده فلسطین است.
ناشناس۳۳۸۳۹۳۴۱۰:۵۹:۵۵ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
مردم فلسطين مظلوم و سربلند نزد خداوند متعال مي باشند فلاكت زده كسي است كه خدا را ندارد و سرباز شيطان مي باشد.
ناشناس۳۳۸۳۴۵۱۰۱:۰۸:۳۹ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
به نظرم اسرائیل شکست بزرگی خورده
ناشناس۳۳۸۳۴۷۸۰۱:۵۸:۱۹ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
خدا لعنت کند حامیان اسرائیل قصاب و نسل کش بخصوص آمریکای خونخوار را که این گرگهای وحشی را اینهمه حمایت کردند. وجدانهای بیدار این همه جنایت اسرائیل و حامیانش را فراموش نخواهند کرد.
ناشناس۳۳۸۵۷۲۹۲۰:۲۰:۳۵ ۱۴۰۲/۱۱/۲۲
باید مردم جهان در حمایت از فلسطین کالاهای آمریکایی را تحریم کنند
احمد۳۳۸۳۵۰۷۰۴:۰۵:۴۸ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
چی نسخه میپچید ؟ طرف داره له میشه شرط هم میگذاره ؟؟
ناشناس۳۳۸۳۸۲۰۰۹:۵۵:۱۴ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
تو چقدر پرتی
ناشناس۳۳۸۳۹۶۰۱۱:۱۷:۳۳ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
این همه کشته و آواره و ویرانی به بار آمده کی پرته ؟
ناشناس۳۳۸۴۱۳۶۱۳:۲۵:۳۰ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
آواره کردن و کشتن کار همیشگی اسرائیل هست
اعتدال۳۳۸۴۰۸۴۱۲:۵۸:۳۶ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
اسرائیل له شده
ناشناس۳۳۸۳۵۱۶۰۴:۴۶:۴۰ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
نتانیاهو پیشنهاد حماس رادخنده دار نامید.
ناشناس۳۳۸۳۵۹۴۰۷:۲۴:۲۵ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
متوجه هستید که با این سیاسی کاری ها کلی انسان دارن اونجا زجر میکشن؟؟ یعنی آزاد کردن اسیرهای اسرائیلی اینقدر به غرور هنیه برمیخوره؟؟
ناشناس۳۳۸۴۱۳۵۱۳:۲۵:۲۵ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
ازادی اسیرهای اسرائیل مشروط به ازادی اسیران فلسطینی و رفع محاصره نوار غزه هست.
ناشناس۳۳۸۴۳۴۶۱۵:۱۲:۵۰ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
اسرائیل از زمان شروع جنگ بیش از 4000 نفر رو تو کرانه باختری اسیر گرفته.
ناشناس۳۳۸۳۶۳۹۰۷:۵۷:۴۹ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
دادن پیشنهاداتی که یقینا اسرائیل نمی پذیرد دست صهیونیست ها را برای ادامه قتل عام مردم غزه باز کرده چرا که به بهانه مذاکره توجه افکار عمومی از جنایت هایی که انجام می شود به سمت مذاکره و گفتگوی دو طرف پرت شد است. هر روزی که می گذرد به ضرر مردم غزه و به نفع اسرائیل است این غزه است که نابود می شود این مردم فلسطین هستند که کشته می شوند .
میثم۳۳۸۳۶۶۶۰۸:۲۰:۱۱ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
الان با این همه خرابی و سقوط تقریبا کامل غزه، باز هم میگید توپ در زمین اسرائیله؟
ناشناس۳۳۸۳۷۶۴۰۹:۱۲:۲۷ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
سی هزار بیگاناه را به کشتن داید و الان ! کی کی بود من نبودم سر می دهید !
ناشناس۳۳۸۴۱۲۲۱۳:۱۹:۴۶ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
10 هزار جسد هم هم مفقود هستن زیر آوار. آمار کشتار غیر مستقیم حاصل از قحطی و آلودگی و نبود دارو رو هم حساب کنید
ناشناس۳۳۸۴۱۴۳۱۳:۲۷:۴۹ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
وقتی غده هم حمله می کرد بدون حمله قهرمانانه حماس می گفتید به ما چه ! اما الان دنیا متحد علیه اسراییل شده الی چند تا...
ناشناس۳۳۸۴۳۴۹۱۵:۱۴:۴۳ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
چند کشور سفیر اسرائیل رو اخراج کردن؟ حتی یک کشور عربی هم بیانیه تند نداده و نگفته روابطش رو با اسرائیل قطع می کنه یا مسیر صلح عربی دچار مشکل شده
ناشناس۳۳۸۴۳۸۹۱۵:۳۹:۰۳ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
مردم جهان را نگاه کن
ناشناس۳۳۸۳۸۰۸۰۹:۴۹:۰۸ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
عجب پاسخ هوشمندانه ای ، همه را به کشتن داد .
ناشناس۳۳۸۳۸۷۸۱۰:۲۳:۵۴ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
عزه درنهایت پیروزه
ناشناس۳۳۸۳۸۹۵۱۰:۳۳:۵۷ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
نتيجه اين به قول شما پاسخ هوشمندانه افزايش شهداي زنان كودكان و مردم مظلوم غزه است.
ناشناس۳۳۸۳۹۳۹۱۱:۰۶:۳۹ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
کاش آقای ظریف و روحانی از حماس مذاکره را یاد می‌گرفتند که باید گام به گام اقدام اقدام کرد نه اینکه شما بیایی با انجام همه تعهدات برجام دست خودت را خالی کنی و راه را باز کنی که امریکا هم راحت از برجام خارج بشه
ناشناس۳۳۸۴۱۲۳۱۳:۲۰:۴۳ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
الان نتیجه دست پر حماس رو مردم غزه دارن درک می کنن.
احمد۳۳۸۵۱۱۳۰۸:۱۴:۲۸ ۱۴۰۲/۱۱/۲۲
کاش یکم سواد دیپلماتیک داشتی تا بفهمی آقای دکتر ظریف یا هر وزیر خارجه دیگه ای ، از خودش حرف من درآوردی نمیتونه بزنه و همون چیزی که بهش اجازه داده شده رو بیان میکنه . اگر نه اون همه تماس از تیم مذاکره کننده با ایران و بالعکس انجام نمیشد .
ناشناس۳۳۸۴۰۷۰۱۲:۵۲:۳۷ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
یک فرمانده اولویت اولش حفظ سرزمین و مردمش است .
ali۳۳۸۴۰۸۲۱۲:۵۸:۰۱ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
حماس در مبارزه به حق خود با اسراییل دچار اشتباه محاسباتی شد! اینکه با ادامه درگیری ها زمان به نفع اسراییل میگذرد. حماس با پاسخ منفی به آزاد سازی گروگانها در واقع افکار عمومی جهانیان را بنفع اسراییل سوق میدهد.
ناشناس۳۳۸۴۱۲۷۱۳:۲۲:۵۷ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
اشتباه حماس این بود که فکر کرد با 200 اسیر اسرائیل مثل همیشه به هر سازش خواهد رقصید. اما اسرائیل در چرخشی 180 درجه از روز اول تمامی اسیران را جزو تلفات جنگ در نظر گرفت و حماس دید این بار با دفعات قبل به طور کامل فرق می کنه .
ناشناس۳۳۸۴۱۳۲۱۳:۲۳:۳۸ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
افکار عمومی جهان بر علیه اسرائیل کودک کش هست.
ناشناس۳۳۸۴۳۵۰۱۵:۱۶:۰۵ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
مهم دولت ها هستن که هیچ کاری نمی کنن
ناشناس۳۳۸۴۰۹۳۱۳:۰۱:۵۵ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
پاسخت خیلی هوشمندانه بود .
ناشناس۳۳۸۴۳۲۰۱۴:۵۵:۰۹ ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
این مردم عادی فلسطین هستند که تقاص پس میدهند....
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. این نامه دلسوزانه است؟!

 2. واکنش قوه قضائیه به شایعه ای درباره زیباکلام

 3. دفاع از جمهوریت یا دفاع از الیگارشی؟

 4. مقاومت بی‌مبنای طلافروشان در مقابل شفافیت/ دولت عدول نکند، مردم هم حمایت می‌کنند

 5. حالا زمان مذاکره است

 6. نامه روحانی به مردم ایران درباره دلایل رد صلاحیتش/ این دفاعیه‌ شخصی نیست، دفاع از جمهوریت نظام است

 7. امضای مردم گیلان پای طومار حمایت از طرح نور

 8. جریمه کشف حجاب ۴ و نیم میلیون تومان است

 9. نظرات برگزیده مخاطبان الف: نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم چیست؟/ زندانی‌شدن زیباکلام به ضرر نظام تمام شد

 10. وقوع سانحه برای بالگرد حامل رئیس‌جمهور در آذربایجان شرقی

 11. نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب!

 12. حمله رسانه اصولگرا به رائفی‌پور/ انتقاد شریعتمداری از نمایندگان موافق تعطیلی شنبه‌ها

 13. فرش‌های سعدآباد کجاست؟

 14. محکومیت ساداتی‌نژاد به حبس/ روایت خاندوزی از کاهش تورم/ شانس قالیباف برای ریاست مجلس دوازدهم چقدر است؟

 15. ماجرای سفر عبدالحمید به ترکیه چیست؟

 16. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

 17. واکنش وزیر کشور به برخورد خشن برخی ماموران / نظر واعظی درباره نقاط ضعف و قوت دولت رئیسی

 18. واکنش روزنامه اصولگرا به زندانی‌شدن زیباکلام/ دستور اژه‌ای درباره پرونده چای دبش

 19. در آستانۀ سکولارشدنِ زیارت؟

 20. مأمور خاطی بازداشت شد

 21. تعطیل کردن شنبه از یک مجلس انقلابی بعید بود/ اکثر مردم ارتباط اقتصادی با خارج ندارند

 22. آیا واقعاً آزادسازی قیمت‌ها تنها راه است؟

 23. چراغ سبز دولت به ارز آزاد؟!

 24. صادق زیباکلام روانه زندان شد

 25. بزرگ‌نمایی مشکلات به ضرر کشور است

آخرین عناوین