افشای جزئیات عملیات سری آمریکا برای پرونده‌سازی علیه مادورو

  4021113075

یک رسانه آمریکایی در گزارشی مطرح کرد به نامه‌ای غیررسمی دست یافته است که شامل جزئیات عملیاتی سری توسط اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا برای پرونده‌سازی علیه رییس‌جمهور ونزوئلا در زمینه قاچاق مواد مخدر است که به منظور تلاش برای برکناری او از قدرت انجام شده است.

افشای جزئیات عملیات سری آمریکا برای پرونده‌سازی علیه مادورو

به گزارش ایسنا، یک یادداشت محرمانه که خبرگزاری آسوشیتدپرس آن را رویت کرده، حاکی از جزئیات یک عملیات سری چندساله توسط اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا است که جاسوسانی را به ونزوئلا می‌فرستاد تا مخفیانه، علیه رهبری این کشور در زمینه قاچاق مواد مخدر پرونده‌سازی کنند و این برنامه که از آغاز به تایید دولت آمریکا رسیده بود، نقض قوانین بین‌المللی به شمار می‌رود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در این باره نوشت: در این یادداشت پانزده‌ صفحه‌ای که مربوط به سال ۲۰۱۸ است مطرح شده «ضرورت دارد که این عملیات به طور یک‌جانبه و بدون مطلع ساختن مقامات ونزوئلا انجام شود. »

این عملیات ده‌ها نفر، از جمله «نیکولاس مادورو» رییس جمهور ونزوئلا را هدف قرار داده بود.

در حالی که هیچ سازوکاری برای پاسخگو کردن آمریکا از نظر قانونی وجود ندارد، فاش شدن این موضوع می‌تواند منجر به بدتر شدن روابط واشنگتن-کاراکاس شده و باعث عمیق‌تر شدن رنجش‌ها از دولت آمریکا در آمریکا لاتین به موجب مداخله‌جویی آن شود.

برخی از نزدیک‌ترین متحدان مادورو طی تحقیقاتی در این باره به دام انداخته شدند، از جمله «الکس صعاب» تاجری که اخیرا در ازای ۱۰ آمریکایی و یک پیمانکار دفاعی تبعیدی طی یک توافق تبادل زندانیان، مبادله شده بود، اما تا کنون، معلوم نیست که عملیات آمریکا علیه ونزوئلا شامل تاکتیک‌هایی بوده باشد که از نظر قانونی سوال‌برانگیز باشد.

اداره مبارزه با مواد مخدر و وزارت دادگستری آمریکا از پاسخ دادن به سوال خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره این نامه غیررسمی،‌ این که آمریکا تا چه اندازه این گونه فعالیت‌های یک‌جانبه را انجام می‌دهد و ماهیت نهادی که این عملیات‌ها را تایید می‌کند چیست، پاسخی نداد.

وزارت ارتباطات ونزوئلا نیز به درخواست توضیح در این باره پاسخی نداد، اما مادورو در روزهای اخیر، اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا و سیا را به انجام دادن اقداماتی برای ثبات‌زدایی در این کشور متهم کرد. سازمان سیا از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

این نامه غیررسمی در آستانه کارزار «فشار حداکثری» دولت پیشین آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» برای برکناری رییس جمهور ونزوئلا نوشته شده بود.

افزون بر این،‌ دفتر دادستانی ونزوئلا، دوم بهمن ماه، از بازداشت ۳۲ شهروند و سرباز این کشور، پس از ماه‌ها تحقیقات درباره نقش‌ آن‌ها در توطئه‌ای با حمایت آمریکا برای ترور «نیکولاس مادورو» رییس جمهور ونزوئلا خبر داده بود.

مادورو در سال ۲۰۱۸ برای دور دوم ریاست جمهوری انتخاب شد که از سوی ده‌ها کشور مورد تایید قرار نگرفت و موجی از تحریم‌ها را به همراه داشت. این شرایط از زمانی که دولت او با برگزاری انتخابات آزاد و بی‌طرفانه در ۲۰۲۴ با حضور ناظران موافقت کرد، تلطیف شده است.

با این حال ماریا کورینا ماچادو، رهبر اپوزیسیون برخلاف حمایت قابل توجه از او در انتخابات مقدماتی در اکتبر گذشته، هنوز حق عهده‌داری سمتی را ندارد. مراجع رسمی می‌گویند او به اتهام فساد و حمایت از تحریم‌های علیه کاراکاس، فاقد صلاحیت است.

yektanetتریبون

پربحث‌های هفته

 1. یک یادآوری مهم به اصلاح طلبان

 2. اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای برگزاری مناظره بین زنگنه و جلیلی

 3. نظرات برگزیده مخاطبان الف: پزشکیان امید مردم را ناامید نکند/ دولت پزشکیان باید دولت متخصصین باشد

 4. از: مردم ایران به: رییس جمهور ایران

 5. پاستور که کاخ سفید نیست خانم ابتکار!

 6. طبل غازی میان تهی!

 7. نشست رئیس جمهور منتخب با فعالان ستادی

 8. چند خط مشفقانه برای پزشکیان

 9. آفتی بزرگ برای روسای جمهور ایران

 10. قالیباف خلبان پرواز تهران - سن پترزبورگ شد / لباس خلبانی بر تن رئیس مجلس

 11. ادعایی که معلوم نیست از کجا آمده!

 12. درخواست احمد توکلی از مجمع تشخیص درباره تاثیر معدل در کنکور

 13. دشواری های احیای یک بیمار برای پزشکیان

 14. چرا تهران در مقابل کاهش قیمت مسکن مقاومت می کند؟!

 15. زاکانی در دفتر رئیس جمهور منتخب

 16. جلیلی: تا امروز بابک زنجانی را ندیده‌ام/ دادگاه کرسنت در حال برگزاری است

 17. طرح مجلس برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران به میزان تورم

 18. در دفاع از میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۳

 19. تحلیل روزنامه دولت از رای جلیلی و پزشکیان/ نقش مهم قالیباف در کمک به اجماع برای حل مشکلات مردم

 20. جزئیات جلسه دونفره جلیلی و پزشکیان

 21. ۲ دستورکار مهم پیش روی مسعود پزشکیان

 22. «عراقچی» محتمل‌ترین گزینه دولت پزشکیان برای وزارت خارجه

 23. واکنش زاکانی به کمپین جمع‌آوری امضاء برای برکناری شهردار تهران

 24. محسن برهانی راهی زندان شد

 25. چرا بحران هایمان را جدی نمی گیریم؟!

آخرین عناوین