پشت‌پرده فساد شرکت چای دبش و اقدامات دولت به روایت وزیر اقتصاد

  4021019076 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر اقتصاد با اشاره به فساد شرکت چای دبش گفت: در این دولت کسی نمی‌گوید «آقای فلانی خط قرمز ما است با او برخورد نکنید». جامعه بداند دولت این بار بنا نیست خاکروبه‌ها را زیر فرش‌ها پنهان کند، نمی‌خواهد روی فسادها سرپوش بگذارد. شرکت چای دبش هم بابت ارزی که برای واردات دریافت کرده بود، پولش را پرداخته و اموال مردم جایی نرفته است.

پشت‌پرده فساد شرکت چای دبش و اقدامات دولت به روایت وزیر اقتصاد

به گزارش خبرگزاری فارس، سیداحسان خاندوزی در نشستی با حضور اعضای جبهه ایران اسلامی درباره موضوع فساد چای دبش اظهار کرد: حتما فساد اتفاق افتاده و کسی دنبال لاپوشانی این مساله نیست. به محض اطلاع از وقوع فساد در بخش مربوطه واکنش و برخورد صورت گرفته است. پرونده به قوه قضاییه ارجاع شده و ان‌شاءالله قوه قضاییه رأی محکم و قطعی صادر خواهد کرد.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: مهم برای مردم این است که کسی نمی‌گوید آقای فلانی خط قرمز ما است با او برخورد نکنید. جامعه بداند دولت و مجلس این بار بنا نیست خاکروبه‌ها را زیر فرش‌ها پنهان کنند، قرار نیست جلوی فسادها را سرپوش بگذارند و بنا نیست عده‌ای در حاشیه امن قرار داشته باشند.

خاندوزی با بیان اینکه برای مردم مهم است که آیا این فسادها در آینده ادامه خواهد داشت؟ افزود: شرکت چای دبش بابت ارزی که برای واردات چای دریافت کرده بود، پولش را پرداخته و اموال مردم به جایی نرفته است. به بانک مرکزی پول داده، ارز دریافت کرده و قرار بوده با آن کالا و تجهیزات وارد کند که نصف آن را وارد کرده و نصف دیگر را وارد نکرده است. پولی از کشور خارج نکرده، ساختمان‌ها و ماشین‌آلات مربوط به آن نیز در اختیار قوه قضاییه است. اما برای جلوگیری از همین حد از تخلف هم که رخ داد از فروردین امسال با ایجاد سامانه‌ای قرار شد، هر شرکتی می‌خواهد تخصیص ارز بگیرد، در سامانه ثبت شود تا معلوم شود سال گذشته و دو سال قبل چقدر دریافت کرده است.

خاندوزی اظهار کرد: اگر مردم از موضوع کاهش قدرت خرید و کوچک شدن سفره خود نسبت به پنج تا ۱۰ سال قبل ناراضی هستند، این مساله ناشی از آن است که موضوع تولید و رشد اقتصادی مستمرا در سال‌های اخیر ضعیف و ضعیف‌تر شده است.

وی خاطرنشان کرد: بهترین شرایط قدرت درآمدی خانوارها در سال ۱۳۹۰ بوده است. بلافاصله بعد از دور اول تحریم‌ها این قدرت رو به کاهش رفته و میانه دهه ۹۰ که صادرات نفت افزایش پیدا کرد، مجددا درآمدها با رشد مواجه شد اما دوباره در سال ۱۳۹۷ با رشد منفی و تورم بالا مواجه شدیم که این موضوع در سال‌های بعد ادامه پیدا کرد.

رشد اقتصادی شش ماهه اول امسال بیش از سال گذشته است

وزیر اقتصاد با اشاره به همگرایی خوب بین دولت و مجلس سیزدهم گفت: رشد اقتصادی در سال ۱۴۰۱ به چهار درصد رسید و در نیمه اول امسال نیز بیش از سال قبل است.

خاندوزی با بیان اینکه برخی به طور مغرضانه بیان می‌کنند که رشد اقتصادی بی‌کیفیت است، افزود: ما بهبود شاخص‌های دیگر از جمله کاهش بیکاری در استان‌های کشور و افزایش سرمایه‌گذاری‌ها را داریم. در حال حاضر هم سرمایه‌گذاری داخلی و هم سرمایه‌گذاری خارجی افزایش یافته است. بحمدالله پیمان‌های خارجی با عربستان، کشورهای آسیایی، بریکس و امثالهم منعقد شده است.

در بازار مسکن آرامش حکم‌فرماست

وی تصریح کرد: رشد درآمدی در اقتصادی ایران آرام آرام فعال شده اما در عین حال مساله بالا بودن قیمت کالاهای خوراکی در سفره مردم آزاردهنده است که بخش مهم نارضایتی‌ها به گرانی مرغ و گوشت و دیگر کالاهایی که مورد مراجعه روزانه مردم است برمی‌گردد. مساله مسکن نیز در سال گذشته پرفشار بود و اقشار ضعیف را تحت فشار قرار داد که امسال بحمدالله آرامشی در این بازار حکم‌فرماست. اما سفره مردم همچنان مساله است و دولت برای مهار تورم تلاش می‌کند.

خاندوزی کنترل نرخ ارز را از اقدامات دولت سیزدهم دانست و گفت: تغییر نرخ ارز، عامل تورم‌های کوتاه مدت است و به محض پرش قیمت ارز، سایر کالاها بلافاصله دچار رشد می‌شوند. تلاش دولت و مجلس در سال ۱۴۰۲ این بوده که از طریق کنترل نوسانات ارز، سایر متغیرهای تورمی کشور را نیز کنترل کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: نرخ تورم امسال چند درصد پایین‌تر از ۱۴۰۱ است و آرامش بازارها بسیار بهتر از سال گذشته است. زمستان سال گذشته تلاطم بسیار بیشتری در بازارها وجود داشت و شاهد افزایش قیمت ارز، کالاها و خدمات بودیم.

وی نقطه ضعف تامین مالی کشور را انقباض پولی دانست و گفت: میزان تسهیلات‌دهی کشور در سال‌های گذشته بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد بود. زمانی که می‌خواهید نقدینگی بیش از ۲۵ تا ۲۶ درصد افزایش پیدا نکند این انقباض به سایر سطوح اقتصادی سرایت می‌کند. این دغدغه مهم تولیدکنندگان کشور است.

پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان افزایش می‌یابد

خاندوزی اظهار کرد: ما پیشنهاد دادیم حتما در بخش تسهیلات باید برای بخش تولیدی کشور یک مسیر جداگانه باز کنیم؛ نه برای کسانی که قیمت زمین، ارز و طلا را بالا می‌برند. پرداخت تسهیلات به تولیدی‌ها حتما تورم‌زا نیست و این اتفاق اگر ابلاغ شود بخش مهمی از نارضایتی‌های استانی و شرکت‌ها و تولیدکنندگان کاهش می‌یابد.

وی همچنین با اشاره به موضوع قاچاق کالا و بحث ته‌لنجی گفت: در تمام استان‌های حاشیه خلیج فارس و دریای عمان با این موضوع درگیر هستند. تغییراتی که در مدیریت این بخش ایجاد شد به تاخیر در موضوعاتی مثل کالاهایی که مردم می‌توانند با آن کالای ته‌لنجی و ملوانی استفاده کنند انجامید.

وزیر اقتصاد درباره مساله خوراک گاز صنایع بزرگ و شرکت‌های پتروشیمی بیان کرد: دولت مصوبه خوبی در این زمینه داد که دوستان در بخش صنایع تشکر کردند و گفتند این نحوه محاسبه به این حوزه کمک می‌کند.

انحلال بانک‌های متخلف تا دو - سه سال ادامه دارد

خاندوزی با اشاره به انحلال بانک‌های ناتراز در دولت سیزدهم گفت: امسال دو موسسه مالی را منحل و تا پایان سال یک موسسه دیگر را نیز تعیین تکلیف می‌کنیم. در دو - سه سال نیز این مساله را بدون رودربایستی با بانک‌ها و موسسات مالی متخلف ادامه می‌دهیم. جامعه نیز همین برخورد انقلابی را توقع دارد. این اتفاق در سال ۱۴۰۳ نیز برای برخی موسسات بانکی می‌افتد.

وی تصریح کرد: نباید مردم را از انحلال بانک‌های متخلف و ناتراز نگران کنیم. مردم باید مطمئن باشند هر اتفاقی برای یک موسسه مالی مثل موسسه نور می‌افتد پول آنها از دست نمی‌رود. در موضوع موسسه اعتباری نور، گفتیم سپرده‌گذاران به بانک ملی مراجعه کنند و پول‌شان آنجاست. جریان شبکه‌های بین‌المللی و رسانه‌های معاند روی این موضوع متمرکز بود که مردم را بترسانند اما ان‌شاءالله سال‌های آینده مساله بانک‌های ناتراز حل و فصل می‌شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره موضوع سهام عدالت نیز بیان کرد: یکی از اتفاقات خوبی که افتاد این است که با زمینه‌سازی دولت و تلاش کانون سهامداران ان‌شاءالله از بهمن ماه انتخابات سهامداران عدالت برگزار و مجمع جدید تشکیل می‌شود. سود ۷۰ هزار تومانی در این دولت به ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان رسید و برخی اقشار تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان سود گرفتند. اما هنر اصلی آن است که مردم در انتخاب مدیران شرکت‌های استانی نیز نقش داشته باشند.

لزوم رفع دغدغه‌های اقتصادی مردم

بنابراین گزارش، در ابتدای این نشست محمدحسین عظیمی دبیرکل جبهه ایران اسلامی، مهمترین دغدغه فعلی مردم را اوضاع اقتصادی کشور دانست و گفت: با حل این مسائل خیلی از موضوعات کشور حل خواهد شد. دولت قبل، انبوهی از مشکلات را برای این دولت به جا گذاشت. اما باید مردم را برای حضور در انتخابات ترغیب کرد که مشت محکمی به دهان یاوه‌گویان خواهد بود.

موسی احمدی نماینده مردم کنگان در مجلس نیز با اشاره به لزوم حل و فصل کالای ته‌لنجی بیان کرد: این مساله در دوره اخیر مجلس مطرح و قانون خوبی برای آن به تصویب رسید اما در مقام اجرا موفق نبود. نتیجه آن تحصن مرزنشینان است. سهمیه‌ای برای ملوانان در نظر گرفته شده اما هنوز به عنوان قاچاق در نظر گرفته و با آن برخورد می‌شود.

نماینده بابل: نتوانستیم به سمت بانک‌ها و وزارت نفت برویم

همچنین مهدی سعادتی، نماینده بابل در این نشست گفت: در سی و اندی سال گذشته دولتها در دست کسانی قرار داشت که مسیرشان در جهت انقلاب الهی نبود اما در این دوره دولت انقلابی بر سر کار آمد. در سال‌های گذشته ما حریف بانک‌ها نشدیم و نتوانستیم به سمت وزارت نفت برویم. بانک‌ها بنگاهداری می‌کنند و در ۱۱ ماه اخیر نیز موضوع تسهیلات و سرمایه در گردش دچار مشکلاتی است.

سیدغنی نظری، نماینده خلخال و کوثر نیز بیان کرد: دولت سیزدهم در موضوع نان خوب عمل کرد و انتظار داریم در یارانه‌های پنهان نیز این جدیت ایجاد شود. درخصوص کنترل تورم نیز باید اقدامات مناسبی صورت گیرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۳۵۰۳۸۹۱۶:۰۴:۲۷ ۱۴۰۲/۱۰/۱۹
سرکوب ارزی و بنزین نکنید تا فساد ها کمتر شود و اقتصاد به حالت نرمال تر بر گردد هرچند اول آن درد و رنج دارد
ناشناس۳۳۵۰۴۶۲۱۶:۵۸:۵۳ ۱۴۰۲/۱۰/۱۹
حتما ارز زیادی برای فروش دارید و منتظرید گران بشه.
ناشناس۳۳۵۰۵۳۹۱۸:۲۸:۴۵ ۱۴۰۲/۱۰/۱۹
وزير محترم شركت دبش ارز گرفته براى چه ؟ براى چاى مرغوب و ماشين آلات حال سوال اين است آيا چاى مرغوب وارد كرده يا طبق خبرها چاى بسيار نامرغوب و البته ارز براى چاى مرغوب گرفته چرا ارز چايى را گرفته كه مصرف بيش از ٥ سال كشور بوده اقاى وزير معلومه ارز مجانى كه دولت به كسى نميدهد نداده و نخواهد داد اما اگر بجاى چاى ١٠ دلارى چاى ٢ دلارى وارد شود معنيش اينست كه شركت دبش ٨ دلار ارزى اضافه گرفته كه تفاوت نرخش در بازار صدها ميلياردها تومان ميشود .... لطفاً كارى كنيد درست و صحيح و سعى كنيد رضايت ملت و رهبر عزيز را فراهم كنيد
ناشناس۳۳۵۰۳۹۵۱۶:۰۹:۱۹ ۱۴۰۲/۱۰/۱۹
مگر نمی گفتید دولت شما اگر کاری نکند تورم تک رقمی می شود پس چی شد؟
.۳۳۵۰۴۱۱۱۶:۲۰:۱۳ ۱۴۰۲/۱۰/۱۹
به همین سادگی میلیونها دلار را برگرداند.
ناشناس۳۳۵۰۴۳۱۱۶:۳۲:۵۹ ۱۴۰۲/۱۰/۱۹
بنزین و ارز چند نرخی،.....بجز فساد و رانت حاصلی ندارد.باید ارزش ریال در مقابل سایر ارزها مخصوصا دلار تقویت شود،آنهم فقط با تغییر سیاست خارجی و تعامل با دنیا امکان پذیر است،باید مسئولان حقایق عینی داخل و خارج کشور را قبول کنند
ناشناس۳۳۵۰۴۵۵۱۶:۵۰:۲۲ ۱۴۰۲/۱۰/۱۹
نهایت تعامل ما باغرب در برجام به ثمر نشست ان تعاملی که مندنظر غربه چیزی شبیه بردگیه شما اینو میخوای تا درعوضش وضع اقتصادت کمی بهتر بشه؟ اونم الان که بریکس پا گرفته و تاثیر تحریم ها داره به مرور کم میشه
ناشناس۳۳۵۰۴۵۱۱۶:۴۶:۲۹ ۱۴۰۲/۱۰/۱۹
یادتون میاد بابک زنجانی رو میگفتن همه پول ها رو برگردونده تا اینکه زنگنه پیگیر شدو معلوم شد که پولی برگردونده نشده . البته بنده فقط ذکر خاطره کردم
ناشناس۳۳۵۰۴۵۳۱۶:۴۷:۱۸ ۱۴۰۲/۱۰/۱۹
مگر ارز را به نرخ بازار به او نفروختید که پول مردم جایی نرفته حداکثر 28500 فروختی که الان بالای 50 هزار تومان است تفاوتش از جیب ملت؟!
ناشناس۳۳۵۰۴۹۳۱۷:۲۹:۴۷ ۱۴۰۲/۱۰/۱۹
دقیقا
ناشناس۳۳۵۰۴۶۶۱۷:۰۱:۰۶ ۱۴۰۲/۱۰/۱۹
اسامی مفسدین چای دبش را چرا اعلام نمی کنند؟ اسامی ابر بدهکاران را چرا اعلام نمی کنند و اقدامی علیه آنها انجام نمی دهند؟
ناشناس۳۳۵۰۵۷۶۱۹:۱۷:۰۳ ۱۴۰۲/۱۰/۱۹
با این جمله وزیر که در سرتیتر آمده،ایشان دارند خاکروبه ها را زیر فرش پنهان می‌کنند!
ناشناس۳۳۵۰۶۱۶۲۰:۳۰:۰۷ ۱۴۰۲/۱۰/۱۹
نرخ ارز را کنترل کنید
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

 1. رادان:‌ طرح نور با قوت ادامه دارد

 2. حضور حسین حسینی در دادسرای فرهنگ و رسانه با شکایت فراجا

 3. خسارت در «اس-۳۰۰»؛ مدرکی که نیست و افتخاری که به نام اسرائیل می‌سازند!

 4. و ناگهان اخلاق!

 5. این ۲ مشکلِ بزرگ در بازار مسکن ایران

 6. زیباکلام: اسرائیل برای رهگیری موشک ایران خیلی هزینه داد/ ۷ اکتبر نشان داد که فلسطین هنوز زنده است!

 7. بخش املاک "دیوار"مسدود می‌شود/ فرصت یک هفته‌ای به سکوها

 8. خیانت و وطن فروشی علنی در مقابل دوربین

 9. وزیر کشور: پلیس با رعایت کرامت انسانی به عده کمی که قانون حجاب را رعایت نکنند تذکر می‌دهد

 10. توماج صالحی به حبس محكوم شد/مظلوم نمايي يك اغتشاشگر 

 11. موضوع خودروهای لوکس پسران معاون سابق قوه قضائیه چه بود؟

 12. سرانجام دختر فوت شده در متروی تجریش چه شد؟

 13. حمایت معاون رئیسی از تعطیلی پنج‌شنبه‌ها/ تاکید رادان بر ادامه طرح «نور» فراجا/ انتقاد روزنامه دولت از کریمی قدوسی

 14. توقیف محموله صادراتی رژیم صهیونیستی در مرز بازرگان

 15. فریب نخوریم! 

 16. دبی؛ چند روز پس از سیل

 17. تصاویر اختصاصی شبکه پاکستانی از اسکورت جالب زمینی و هوایی رئیسی در لاهور

 18. رفتار عجیب یک شهروند در مترو تهران ؛ پارک موتور مقابل پله‌های ورودی ایستگاه!

 19. قالیباف: تأخیر بانک مرکزی در تأمین ارز دارو محرز است

پربحث‌های هفته

 1. بازی با کلمات

 2. کوچه زیباکلام هنوز تیر چراغ برق دارد؟!

 3. ۳۲ هزار مجوز استخدام فرزندان شهدا و ایثارگران اخذ شد

 4. برخورد محترمانه پلیس با یک خانم برای اعمال قانون و توقیف خودرو

 5. اعتراض حواله داران پژو پارس به افزایش قیمت ۴۰۰ میلیونی

 6. حمایت اژه‌ای و رئیسی از طرح عفاف و حجاب فراجا/ انتقاد تلویحی روزنامه اصولگرا از حسین شریعتمداری

 7. کمی دیر نیست؟

 8. توافق جدید ایران و آمریکا چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 9. رئیسی هم به گشت ارشاد تذکر داد؟/ روایت فضائلی از علت تاکید رهبری بر وحدت

 10. یادداشت حسین شریعتمداری؛ دوستانه با برادر فضائلی

 11. گزارش میدانی از طرح نور فراجا

 12. مجلس مقابل این اقدام بایستد

 13. ۲ دلیل برای تشدید "گرانی" در ایران

 14. اطلاعیه شماره ۳ فراجا درباره اجرای «طرح نور»  

 15. منظور: افزایش دائم دستمزدها به ‌رفاه مردم کمک نمی‌کند

 16. رادان:‌ طرح نور با قوت ادامه دارد

 17. چرا این همه " در پوستینِ خَلق" می افتیم؟!

 18. تاکید رئیسی بر اجرای قانون عفاف و حجاب

 19. وقتی «بوقلمون» هم مقابل «رضا پهلوی» کم می‌آورد!

 20. واکنش بلینکن به حادثه اصفهان/ به مجازات ایران پایبند هستیم!  

 21. وزارت راه در شناسایی خانه‌های خالی مسئول است

 22. سردار حاجی زاده با تسلیحات قدیمی و حداقلی به اسرائیل حمله کردیم /از موشک های هایپرسونیک ۲ استفاده نشد

 23. برخی مسئولان بدلیل کارهای بی‌قاعده در زمینه حجاب تذکر گرفتند        

 24. واکنش مشاور قالیباف به حواشی اخیر گشت ارشاد/ روایت ظریف از علت عدم مذاکره با ترامپ

 25. حضور حسین حسینی در دادسرای فرهنگ و رسانه با شکایت فراجا

آخرین عناوین