وزیر میراث فرهنگی: حماسه غزه انسجام گسترده‌ای در جهان ایجاد کرد

  4020901004

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: حماسه غزه دستاورد های مهمی داشت؛ یک دستاورد مهم آن این است که انسجام و همگرایی گسترده‌ای در سطح جهانی ایجاد کرد و امروز دنیا همگرا شده است.

وزیر میراث فرهنگی: حماسه غزه انسجام گسترده‌ای در جهان ایجاد کرد

به گزارش ایرنا، سیدعزت‌الله ضرغامی سه‌شنبه شب در برنامه زنده تلویزیونی «به افق فلسطین» اظهار داشت: با کارهای رسانه ای که صهیونیست ها طی این سال ها کردند، نمی شد آن را در افکار عمومی در کنج قرار داد. در قلب اروپا راهپیمایی هایی که می شود مانند راهپیمایی های لندن تمام شدنی نیست و این کار کمی نیست.

وی ادامه داد: وقتی دنیا دارد منسجم و وحدت حول موضوع غزه منسجم می شود چرا این را در ایران مایه وحدت اقشار خود قرار ندهیم؟

ضرغامی درباره انتقال این انسجام به داخل کشور گفت: حتما موضوعات متعددی داریم که مساله مردم است و اگر به درستی موضوع انتخاب شود بهتر از غزه می تواند مایه انسجام ملی شود. مهم تحمل همدیگر است و اینکه زبان غیر را به رسمیت بشناسیم.

وی با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در خصوص لسان قوم افزود: لسان قوم یعنی اینکه آن طرف شما که می خواهد حرف شما را بشنود و ارتباط برقرار کند باید حرف شما بفهمد.

ضرغامی گفت: آنهایی که بلد نیستند ترجمه کنند هر چه رهبری می فرماید که با مردم به زبان خود صحبت کنید، اینها مترجم می خواهند.

وزیر میراث فرهنگی در مورد توئیت اخیر خود که ویدئویی از یک خواننده زن لبنانی بازنشر کرده بود، افزود: همانطور که سرودی که خوانده شد الحق السلاحی است، زرادخانه آن هم هیچ وقت تمام شدنی نیست. شاید این جمله خواننده مسیحی لبنانی که در دوران مقاومت بویژه مقاومت تاریخی ۳۳ روزه خیلی نقش آفرینی کرد و گفت اگر یک مرد مقابل اینها باشد آن مرد سیدحسن نصرالله است. این سرود خواننده مسیحی لبنانی هم سرود ویژه است و خیلی ها با آن همراهی کردند و باعث وحدت و انسجام شد.

وی افزود: بعضی ها هم که اقلیت محدودی بودند گفتند کار درستی نبود و به حاشیه برده است. خواندن زن بر اساس فتوای رهبر انقلاب تحت شرطش اضلال عن سبیل الله است که توضیحاتی دارد.

ضرغامی با اشاره به خوانش مرثیه خوان بوشهری در تیتراژ «مختارنامه»، با بیان آنکه خیلی موثر خوانده شده است، افزود: این خانم (خواننده لبنانی) بیانیه سیاسی حماسی و انقلابی می خواند و جماعت با او همراهی می کند. الحق السلاحی سلاحش حقانیت است. موقعی که انتفاضه شروع شد و با سنگ جنگیدند و اکنون با موشک و سلاح های دیگر رژیم صهیونیستی را به زانو درآورده اند و ادامه دارد، این زرادخانه تمام شدنی نیست و تولیدات هنری ارزشمندی هم انجام شده است.

وی اظهار داشت: در افق رسانه ای که ما داشتیم چون این دستگاه زیر نظر رهبری است، بعد از یک مطالعه عمیق در زمینه موسیقی با شخصیت های برجسته ای که به طور مستقیم مسوولیت در حوزه موسیقی داشتند موارد را احصا و جمع بندی کردیم و اکنون که کتاب غنای رهبری چاپ شده، افق ما در مورد موسیقی بعضی موقع ها به عنوان مکمل استفاده می شود.

ضرغامی با بیان اینکه لازم است صاحبان نظر و رای و مجتهدان در باب موسیقی دعوت شوند، گفت: موسیقی یکی از مشکلات جدی کشور است. خیلی ها راجع به آن حرف می زنند که نه دین و نه موسیقی و نه هنر را می شناسند و فریاد وا اسلاما سر می دهند.

حماسه غزه مبدا تاریخ جنبش های انقلابی است
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره غزه همچنین گفت: غزه مبدا تاریخ شد. یعنی جنبش های انقلابی به قبل و بعد غزه تقسیم می شوند. البته اکنون جبهه مقاومت گسترده تر است، اما غزه درخشید. حماسه غزه مبدا تاریخ جنبش های انقلابی است.

ضرغامی با اشاره به بحث «حجاب معاصرت» گفت: هم عصر بودن، حجاب می آورد چون در دوره ما انجام می شود، هزار معجزه هم شود متوجه آن نیستیم. اگر ۱۰۰، ۲۰۰ سال گذشت بعدا متوجه می شویم که چه بود و چه اتفاقی افتاد. ما امروز نمی فهمیم غزه چیست.

افسانه شکست ناپذیری اسرائیل به بایگانی تاریخ سپرده شد
وی گفت: غزه حتما موفق است و الگوی همه دنیا خواهد شد. امروز اسرائیل در غزه سرگردان است. با تانک ها وارد شده و بچه ها را می کشد اما هیچ برتری نظامی پیدا نمی کند. افسانه شکست ناپذیری اسرائیل به بایگانی تاریخ سپرده شد و دنیا بر آن صحه می گذارد. به لحاظ اطلاعاتی، نظامی و رسانه ای، اسرائیل همه اینها را باخته است همانگونه که رهبری فرموند ضربه ای که(اسرائیل) خورده قابل ترمیم نیست. اسرائیل دیگر اسرائیل گذشته نخواهد شد و به سمت اضمحلال نهایی پیش می رود.

وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی افزود: گردشگری که محل درآمد رژیم صهیونیستی بود به کل نابود شده است. گردشگری اسرائیل دیگر رونق نمی گیرد و وزیر گردگشری قاطی کرد و گفت غزه را هسته ای می زنیم. دنیا بی صاحب است و مدعیان حقوق بشر نظاره گر بدترین شکستن حقوق اولیه انسان ها هستند که وزیر آنها می گوید ما شما را با بمب هسته ای می زنیم و این نشان می دهد که از هم پاشیده است.

ضرغامی با اشاره به توئیت امروز خود که مقاومت، نه یک انتخاب، بلکه یک ضرورت است ... گفت: به این اعتقاد دارم و به جوانان می گویم و شعار نیست. عواقب زیانبار سازش به مراتب بیشتر از هزینه هایی است که در مورد مقاومت است. مقاومت آینده دارد اما سازش هیچی ندارد. این ملت که امروز الگوی مردم دنیا هستند تاریخ سازی انجام دادند که به سمت مدینه فاضله انسانیت منتهی می شود.

به فلسطینی ها و لبنانی ها آموزش استفاده از موشک فجر ۳ را می دادم
وی با یادآوری مسوولیت خود به عنوان مسول موشکی سپاه در دوران جنگ تحمیلی و ساخت و تولید انبوه مینی کاتیوشا افزود: راکت های دیگر را تولید کردیم و راکت فجر ۳ و یا ۲۴۰ میلمیتری بود که با اصلاحی که انجام دادیم تا ۷۰ کیلومتر رفت. اولین ماموریت من این بود که این موشک را بردیم و به منطقه رفتم هم به حزب الله و هم فلسطینی ها مدتی در داخل زیرزمینی که در آن هم اینک می جنگند کلاس آموزش استفاده از موشک و ویژگی های موشک گذاشتم و کلاس های موفقی هم بود.


ضرغامی گفت:‌ همانگونه که رهبری فرمودند به حزب الله شیعه و حماس کمک می کنیم. صراحتا ما حمایت های خود را از آنها داریم و این را گفتیم.

وی ادامه داد: ارزش کار نظامی این بچه ها، گردان های قسام و مجاهدان پر افتخار بشریت این بود که در عملیاتی که شروع کردند از نظر اطلاعاتی فوق العاده عمل کردند و شاید حدود هزار نفر باید هماهنگ می شدند که عملیات گسترده را انجام می دادند. مطمئنیم که در ایران هیچ کس مطلع نبود و رهبر معظم انقلاب هم مطلع نبودند. فردای روزی که اتفاق افتاد رهبری گفتند دیروز چه بود و خبرها به ایشان داده شد. کار اطلاعاتی را به قدری قوی انجام دادند که هزار نفر با هم هماهنگ شدند و اسرائیلی ها نفهمیدند و این بسیار ارزش دارد. این انقلاب (پیش) رفته است. این حقانیت به قول جولیا پطروس رفته و دنیا را گرفته است.

ماجرای تاخیر یک ساعته سیدحسن نصرالله و شهید عباس موسوی
وی همچنین با ذکر خاطره ای از شهید سید عباس موسوی دبیر کل پیشین حزب الله گفت: انسان برزگی بود. همراه سید حسن نصرالله و چند رهبر حزب الله زمانی که رییس موشکی سپاه بودم مهمان من بودند. کارخانه ما در شهریار در روستایی بود و ما این بیابان را از صفر ساختیم و به کارخانه تولید موشک تبدیل کردیم. در کنار آن هم پادگانی بود که شهید احمدی مقدم در حادثه ای که در آنجا رخ داد شهید شد.

ضرغامی با اشاره به تاخیر یک ساعته میهمان ها افزود: وقتی سوال کردم که چرا یک ساعت دیر کردید جواب دادند ما آماده بودیم دم هتل اما دیشب رهبری گفتند این ماشین های آخرین مدل و سیستم چیست که روحانیت سوار می شوند. سید عباس دیده بود صبح که ماشین های بنز وزارت خارجه جلوی هتل آمده اند سوار نشده بودند. سید عباس گفت من گفتم بنزها بروند و ماشین معمولی شما بیاید. ما هم روحانی هستیم. ما هم مطیع نظر رهبری هستیم و یک ساعت منتظر ماندند تا ماشین عادی بیاید.

وی گفت: این اعتقاد و ایمان هست که سید عباس با آن شهادت حماسی که داشت سید حسن جای ایشان می نشیند و امروز افتخار تمام مبارزان دنیاست.

دوست دارم با فرمانده قسام همکلام شوم
ضرغامی همچنین در پاسخ به سوال مجری که پرسید اگر فردا صبحانه کاری با سران مقاومت بخواهید میل کنید چه کسی را انتخاب می کنید؟ گفت: با هنیه مفصل صحبت داشتم. شهید سلیمانی یک بار به من زنگ زدند و گفتند هنیه به ایران آمده و می خواهد از صدا و سیما بازدید کند و گفت او را حسابی تحویل بگیرید و برایشان وقت بگذار. رمضان عبدالله که رییس جهاد اسلامی بود به صدا و سیما آمد و خالد مشعل هم آمدند اما امروز دیگر خالد مشعل را نمی پسندم. اما از بزرگان مقاومت اگر بخواهم یکی را ببینم فرمانده گردان های قسام است آرزو دارم کنار او بنشینم و چند کلامی با او همکلام شوم. دوست دارم با محمد ضیف باشم.

وی همچنین با اشاره به حرکتی که شبکه افق در «به افق فلسطین» شروع کرده، اظهار داشت: دوست دارم حرکتی که به افق فلسطین آغاز کرد و کسانی هم قبلا زحمت کشیدند این رویه را ادامه دهیم. این را ادامه دهید. سختی دارد. به تعبیر قرآن سنگلاخ است. راه تحول، سنگلاخ است اما هموار می شود، نباید ترسید.

چاره ای نداریم جز اینکه با مردم حرف بزنیم
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: این تجربه موفقی است چاره ای نداریم جز اینکه با مردم حرف بزنیم. باید اغنا کنیم نه اغوا. خیلی ها اغوا می کنند مردم هم بعضی موقع ها خوب دست ما را می خوانند.

وی تاکید کرد: بگذارید مردم حرف های متنوع را بشنوند و خود انتخاب کنند حق انتخاب به مردم دهید. بگذاریم ادامه پیدا کند.

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. دفاع از جمهوریت یا دفاع از الیگارشی؟

 2. حالا زمان مذاکره است

 3. لحظۀ پیداشدن لاشه بالگرد توسط تیم پهپادی

 4. محل بالگرد رئیس جمهور پیدا شد/ شهادت رئیس جمهور به همراه همراهانشان

 5. نظرات برگزیده مخاطبان الف: نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم چیست؟/ زندانی‌شدن زیباکلام به ضرر نظام تمام شد

 6. حمله رسانه اصولگرا به رائفی‌پور/ انتقاد شریعتمداری از نمایندگان موافق تعطیلی شنبه‌ها

 7. فرش‌های سعدآباد کجاست؟

 8. شهادت رییس جمهور در حادثه بالگرد/ پیام‌های تسلیت شخصیت‌ها در پی شهادت رئیسی

 9. ماجرای سفر عبدالحمید به ترکیه چیست؟

 10. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

 11. انتخاباتی حساس، حیاتی و سرنوشت‌ساز

 12. تعطیل کردن شنبه از یک مجلس انقلابی بعید بود/ اکثر مردم ارتباط اقتصادی با خارج ندارند

 13. خوشحالی مجری شبکه ۱۴ اسرائیل از خبر شهادت رئیس جمهور ایران

 14. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 15. پاسخ حماس به توهم صهیونیست ها

 16. پلیس این ۵ گروه را طبق لایحه حجاب باید بازداشت کند

 17. لنگرگاه جمهوری اسلامی در بحران‌ها کجا است؟!

 18. شناسایی هویت شهدای سانحه بالگرد رئیس‌جمهور/ تایید سوختگی پیکرها/ آیت‌الله آل‌هاشم یک‌ساعت پس از حادثه زنده بوده است

 19. او این چنین جاودانه شد

 20. عملکرد سیاه آمریکا در تحریم ها از نگاه ظریف/ توضیحاتی درباره انتخابات ریاست جمهوری/ آرامش در بازار ارز

 21. سخت، اما گذرا...

 22. رئیس جمهور: باید گره های ذهنی در رابطه با تشکیل خانواده و افزایش جمعیت باز شود

 23. خاری در چشم دشمنان

 24. تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی با حضور تمام اعضا

 25. از کوه خواری تا سیل غافلگیرانه در مشهد

آخرین عناوین