«اگر غم لشگر انگیزد» ؛ سید مهدی شجاعی؛ کتاب نیستان ادعای حکومت‌گری علوی سخت است!

حسین انتظامی،   4020828028 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

جلد دوم حماسه سجادیه درآمد. این مجموعه‌ای است ۵-۴ جلدی درباره زیست و زمانه امام سجاد(ع) که توسط سید مهدی شجاعی تالیف شده است. جلد اول آن (تویی به جای همه) چند ماه پیش منتشر شد و مورد استقبال قرار گرفت.

«اگر غم لشگر انگیزد»

(جلد دوم حماسه سجادیه)

نویسنده: سید مهدی شجاعی

ناشر: کتاب نیستان، چاپ اول 1402

 432 صفحه، 345000 تومان

*****


جلد دوم حماسه سجادیه درآمد. این مجموعه‌ای است ۵-۴ جلدی درباره زیست و زمانه امام سجاد(ع) که توسط سید مهدی شجاعی تالیف شده است. جلد اول آن (تویی به جای همه) چند ماه پیش منتشر شد و مورد استقبال قرار گرفت.

در آن جلد، مقطع عاشورا تا بازگشت کاروان اسرا به مدینه و منزل‌گزینی حضرت سجاد(ع) در بیابان‌های اطراف زادگاه خود روایت شده بود. این جلد عمدتاً به واقعه حَرّه (لشکرکشی یزید به مدینه در پاسخ به اعتراض آنان به رژیم اموی) و نوع مواجهه امام با آن واقعه می‌پردازد. مدینه شهر وحی و مدفن رسول‌الله(ص) و زیستگاه انبوهی از صحابه و تابعین و حافظان قرآن بوده است. اما چه می‌شود که حدود پنجاه سال پس از ارتحال پیامبر، چنین واقعه‌ای به نام حفظ حکومت اسلامی صورت می‌گیرد؟ واقعه‌ای که سه شبانه روز به سپاهیان شامی، جواز حلال بودن جان و مال و ناموس اهالی شهر داده شد و ناگفته پیداست چه جنایت‌هایی رخ داده است.

سید مهدی شجاعی را می‌توان اصلی‌ترین مروج ادبیات آیینی (قدسی) پس از انقلاب دانست. اهتمام او به بازآفرینی مباحث کلامی و تاریخی به زبان روزِ ادبیات و هنر، مبنایی‌ترین کار در حفظ میراث شیعی است. او پیشتر با نگارش «کشتی پهلو گرفته» زوایایی تاریخی و عاطفی از زندگی صدیقه طاهره(س) را باز گفته و بعدها این مدل را برای سیدالشهدا(ع) در «پدر، عشق، پسر»، برای حضرت زینب(س) در «آفتاب در حجاب» و برای حضرت عباس در «سقای آب و ادب» تکرار کرد. برجستگی آثار شجاعی در این حوزه، منهای جنبه‌های عاطفی آنها مستند بودن است. او به انبوهی از منابع فارسی و عربی مراجعه می‌کند، مثل یک مورخْ تقاطع می‌دهد و راستی‌آزمایی می‌کند و بسان یک عالم اصولی، حتی مشهوراتی که با عقل و سیره اصیل امامان همخوانی نداشته باشد کنار می‌زند. از این رو در خوانش آثار او اگرچه ظاهرا با یک رمان یا یک قطعه ادبی مواجهیم اما با هنرمندی، کدهای دقیق تاریخی را دراماتیزه کرده است.

پرداختن به امام سجاد(ع) از این جهت ضروری می‌نماید که متاسفانه این امام همام در بین شیعیان، ناشناخته است. حداکثر شناختی که دارند حضور حضرتش در واقعه عاشورا و کاروان اسرا و سپس عزلت است. تلقی متاسفانه رایج، «امام مریض» است. اهل معرفت اطلاعی هم از صحیفه سجادیه دارند که حاوی شیرین‌ترین مناجات، برترین مضامین عارفانه و ادب دعا است. اکثر ما می‌پنداریم نهضت علمی تشیع با امام باقرالعلوم(ع) شروع شد و در دوره امام صادق(ع) به اوج رسید اما واقعیت آن است که بذر اصلی در دوره امام سجاد کاشته شد. بعلاوه، هوشمندی امام در همراهی نکردن با شورش‌ها نیز درس‌آموز است؛ را که عمده آنها مصداق جاه طلبی یا تسویه حساب‌های شخصی (نظیر قیام عبدالله بن زبیر) بود. امام نمی‌خواست در تله‌ای بیفتد که حکومت غاصب استقبال و بلکه طراحی می‌کند. هدف امام حفظ پایه‌های اصلی اسلام محمدی است. او، پدرش، عمویش امام مجتبی و جدش امیرالمومنین به‌خوبی می‌دانستند هدف بنی امیه، مطابق آموزه ابوسفیان، پذیرش ظاهری اسلام و ایجاد انحراف در آن و سپس اضمحلال کل آن است و از این رو هر یک در دوره زعامت خود، راهبرد و تاکتیک‌هایی اتخاذ کرده‌اند که این سیاست اموی موفق نشود.

راوی بعضی فصول این مجموعه ابلیس است. در فصول دیگر هم سایر شخصیت‌ها و یا خود نویسنده روایتگرند. شجاعی در کل این اثر و از جمله جلد حاضر به دو گونه اسلام علوی- اسلام اموی می‌پردازد و با ذکر مشخصات ظریف هر یک در قالب دیالوگ‌های داستان به ما می‌فهماند که چقدر ادعای حکومت‌گری علوی سخت است و ممکن است ناخواسته اسلام اموی را نمایندگی کنیم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۲۹۶۶۸۹۱۱:۲۵:۵۳ ۱۴۰۲/۸/۲۸
به بولتن نیوز در باره موضوع:/ حجت‌الاسلام شیخ عباس کاظمی پاسدار سرسخت مکتب تشیّع بود/ یکشنبه 28/08/1402 --- شیعه مذهب توحیدی اهل بیت پیامبر را چگونه می توان شناخت؟ --- مذهب شناس شیعه اگر با نادیده گرفتن شناختها و نویدها و هشدارهای توحیدی خداوند در قرآن که چگونگی مذهب داری خداپسندانه را تعیین می کنند از این مذهب سخن بگوید هرگز نمی تواند حق این مذهب را ادا کند و بی تردید به گمراهی و انحراف از خواستهای قرآنی خداوند دچار خواهد شد . خداوند در قرآن بارها در آیاتی که دین ناب الهی را در پیروی از وحی خود در این کتاب آسمانی منحصر دانسته است ؛ به پیامبر اسلام که وظیفه پیامبری او را تنها تبلیغ نویدها و هشدارهای قرآنی تعیین نموده است تاکید کرده که تنها خاستگاه احکام و اعتقادهای ثابت و بی نقص دینی آن حضرت ؛ شناختها و نویدها و هشدارهای ثابت وحی الهی در این قرآنند . خداوند در آیات ۴۴ تا ۵۲ سوره « الحاقه » و در بسیاری دیگر از آیات قرآن به آن حضرت هشدار داده که تبلیغ احکام و اعتقادهای ثابت و شناختها و نویدها و هشدارهای دین ناب الهی را تنها در آیات بی نقص وحی قرآنی منحصر سازد و اندیشه های شخصی خود را در این تبلیغ هرگز سهیم نسازد . با توجه به اصول قرآنی فوق تردیدی نیست که امامان از اهل بیت مطهر پیامبر اسلام در زمینه تبلیغ احکام و اعتقادهای ثابت دین و مذهب به فرمانهای آشکار خداوند در قرآن به پیروی از آن حضرت خود را مقید ساخته و هرگز به خود اجازه نداده از حقیقتهای این فرمانهای قرآنی فراتر بروند . باید با پیروی از حقیقتها قرآن و از اصول علمی منطق استدلالی عقل توجه داشت ؛ احادیث و روایاتی که در تضاد آشکار با حقیقتها مذکور به امامان از اهل بیت پیامبر نسبت داده می شوند بی تردید آلوده به جعل و دروغ آشکار و باطلند و در دین ناب خداوند و در مکتب توحیدی مذهب این بندگان مقرب خدا هرگز نمی توانند از هیچ اصالت الهی برخوردار باشند .
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. دفاع از جمهوریت یا دفاع از الیگارشی؟

 2. حالا زمان مذاکره است

 3. لحظۀ پیداشدن لاشه بالگرد توسط تیم پهپادی

 4. محل بالگرد رئیس جمهور پیدا شد/ شهادت رئیس جمهور به همراه همراهانشان

 5. نظرات برگزیده مخاطبان الف: نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم چیست؟/ زندانی‌شدن زیباکلام به ضرر نظام تمام شد

 6. حمله رسانه اصولگرا به رائفی‌پور/ انتقاد شریعتمداری از نمایندگان موافق تعطیلی شنبه‌ها

 7. فرش‌های سعدآباد کجاست؟

 8. شهادت رییس جمهور در حادثه بالگرد/ پیام‌های تسلیت شخصیت‌ها در پی شهادت رئیسی

 9. ماجرای سفر عبدالحمید به ترکیه چیست؟

 10. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

 11. انتخاباتی حساس، حیاتی و سرنوشت‌ساز

 12. تعطیل کردن شنبه از یک مجلس انقلابی بعید بود/ اکثر مردم ارتباط اقتصادی با خارج ندارند

 13. آیا واقعاً آزادسازی قیمت‌ها تنها راه است؟

 14. چراغ سبز دولت به ارز آزاد؟!

 15. خوشحالی مجری شبکه ۱۴ اسرائیل از خبر شهادت رئیس جمهور ایران

 16. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 17. پاسخ حماس به توهم صهیونیست ها

 18. پلیس این ۵ گروه را طبق لایحه حجاب باید بازداشت کند

 19. لنگرگاه جمهوری اسلامی در بحران‌ها کجا است؟!

 20. شناسایی هویت شهدای سانحه بالگرد رئیس‌جمهور/ تایید سوختگی پیکرها/ آیت‌الله آل‌هاشم یک‌ساعت پس از حادثه زنده بوده است

 21. عملکرد سیاه آمریکا در تحریم ها از نگاه ظریف/ توضیحاتی درباره انتخابات ریاست جمهوری/ آرامش در بازار ارز

 22. سخت، اما گذرا...

 23. رئیس جمهور: باید گره های ذهنی در رابطه با تشکیل خانواده و افزایش جمعیت باز شود

 24. خاری در چشم دشمنان

 25. از کوه خواری تا سیل غافلگیرانه در مشهد

آخرین عناوین